Peshkopi: Kosova ka vlera, përfaqëson serbët

February 20, 2016 17:35

Peshkopi: Kosova ka vlera, përfaqëson serbët

Drejtori i Zyrës për Kosovë në qeverinë serbe, Marko Gjuriç, e ka prezantuar Kosovën si një atraksion turistik. Deklarata e tij u bë gjatë një Panairi Ndërkombëtar të Turizmit në Beograd.

“Udhëtimi në Kosovë nuk është vetëm turistik, por edhe shpirtëror, për këdo që ka histori personale në Kosovë”, u shpreh ai.

Më tej, Gjuriç thekson se ndërveprimi dhe komunikimi me popullin serb në Kosovë, prej 16 vitesh është gati i pamundur.

Mbi këtë çështje ka folur edhe peshkopi serb, Teodosije, i cili përmendi vlerat e Kosovës në monumente e muze, duke u lëshuar edhe një deklaratë të njohur tashmë, që Kosova “përfaqëson jo vetëm territorin, por edhe identitetin serb”.

February 20, 2016 17:35
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*