FOTO: Peshku harabel, rrezik për pushuesit në Darzezë

July 18, 2018 22:17

FOTO: Peshku harabel, rrezik për pushuesit në Darzezë

 

Prej fillimit të sezonit, 735 pushues kanë marrë ndihmën e parë mjekësore në qendrën shëndetësore të Darzezës.

Asnjë prej tyre me simptoma helmimi, por më shumë nga pickimi i bletëve, grerëzave dhe veçanërisht i një peshku që njihet si peshku- harabel.

“Rastet qe na vijnë janë kriza hipertensive kafshimi nga peshku harabel, pickim insektesh, etj. Ka pasur edhe dy raste serioze ”, – thotë mjekja Erjeta Rrapushi.

Mjekja thotë se në rastet e sulmit nga peshku harabel, plazhistët nuk duhet të neglizhojnë dhe të paraqiten ne qendër sapo të dalin nga deti, pasi rrezikojnë alergji dhe deri gjendje paralize.

a.s/dita

 

July 18, 2018 22:17
Komento

1 Koment

  1. Sali Zehere Kar-axhic July 19, 03:56

    Shqiptaret nuk i ka gjetur gje nga kafshimet e peshkut Sali, nuk kane pser t’a rruajne per pickimet peshkunt trumcak, oh sa per te qesh.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*