“Loja me zemërimin e një mase amorfe që e përkëdhelin me emrin popull”

July 13, 2017 14:25

“Loja me zemërimin e një mase amorfe që e përkëdhelin me emrin popull”

Mentor Petrela

Populizmi eshte nje menyre cinike per te luajtur me zemerimin e nje mase amorfe qe e perkedhelin me emrin popull qe jo rralle eshte perdorur per te hequr qafe eliten “uzurpatore”.

Shkaku eshte urrejtja e perjetshme dhe zilia ndaj talentit.

Per te evituar gomarllekun me te cilin ky populizem ushqehet me mjetet e sotme te komunikimit influencuar dhe nga “Bota eshte e sheshte” e Thomas Friedman i kam refuzuar keto mjete.

Sot e gjej vehten i korruptuar, “virgo et incorrupta”, paradox i skuadronit FB.

Volteri ne letren drejtuar d’Alembert 18 korrik 1766 shkruan: “Brbaria po behet e padurueshme nga heshtja jone. Neser ajo do te na there kur ti vije qejfi madje juridikisht”.

Ne historine e familjes pas ardhjes se komunisteve ne ’44 gjysherit, klasa e permbysur e perjetuan me etiketa te varura ne qafe “gjakpires te popullit”. Me pas me gjyqe, deportime, burgje, internime. Keshtu qe kjo e sotmja me duket lule.

Ajo qe me shqetesoi eshte mentaliteti i skuadronit te Saint Just “Mbreti duhet te gjykohet si armik”.

Jetojme ne demokraci, disa “realiste” jane pjesa me antidemokratike sidomos kur ndjekin shijen e plebes, harrojne se ka padi difamacioni edhe pse Nietszche autokracine e shtetit e perkufizon “perbindshi i ftohte”.

Skuadra FB kurre nuk do te kete shansin te degjoje korin e se vertetes qe i drejtohet Eteoklit ne Shtate kunder Tebes “Ti nuk do te quhesh nje i poshter sepse jetove me arritje”.

 

July 13, 2017 14:25
Komento

41 Komente

 1. L.H July 13, 14:49

  U DORREZOVE ‘PROFESOR’ TE RANE BREKET..
  Po te ishe ‘qelibar’ do zgjidhje rugen e heshtjes qe eshe ‘filozofi’ ti zgjodhe ate te femijes qe :Kur sje i zoti te mbrohesh te dhjesin te tjeret,kur je i dhjere mos fole’!
  Nuk jam aspak simpatizant i Edvinit krahu i djathte ne vitet ’90 i mikut e shokut tend doktorit te HITLERIT Berisha qe beri eksperimente me nje popull si doktoret e kampeve te perqendrimit por nje gje dua te ta them:
  -Si profesionist mund te jesh i persosur po si njeri je ZERO.Nje mjek qe kerkon te beje politike e kerkon te demostroje se di duke cituar emra qe kane bere histori e flet per ‘komuniste’ nuk eshte veòse nje idjot enverist apo enverian trasformuar ne salist apo salisjan.
  Po do ta shpetosh nderimn bashke me shpirtin lexoje 24 ore BETIMIN E HIPPOKRATIT per mjekun dhe ne fund bej nje nga 3 zgjidhjet:
  -O Denonco kryeministrin ne prokurori
  -O ike ne pension per te zbatuar ne qetesi’ teorine e rimozionit’ te Frojd me qene se e di me mire se cilido shqipetar!
  O vrit vehten te shpetosh si shume te tjere para teje

  Reply to this comment
  • Demi July 14, 11:14

   L.H me pelqeu shprehja Denonco Kryeministrin ne Prokurori.

   Jemi te gjithe viktima te korrupsionit te temerrshem te qeverise Rama 1. Emra te tille si Edi Rama, Saimir Tahiri, Ilir Beqja, Damian Gjiknuri, Arben Ahmetaj, Elisa Spiropali, Brisida Shehu, Artan Lame etj…Jane tashme emblema te korrupsionit masiv…Dhe ne taksapaguesit viktima te tij…
   Lista me 100 emra nuk ka brenda asnje nga emrat e mesiperm, jo sepse nuk i ka permendur njeri, por sepse te 100 emrat jane seleksionuar me kujdes nga pregatitesit e listes..
   Gjithesesi menyra demagoge, populiste dhe e shemtuar e publikimit te disa emrave, te cilet edhe mund te jene te korruptuar, nuk eshte rruga e drejte me te cilen mund te luftohet korrupsioni.
   Cfare do te beje Edi Rama nese nje pjese e mire e ketyre emrave i kthehen dhe e denoncojne ate per cenim te figures publikisht, shpifje, mashtrim dhe falsifikim??
   Edi Rama gjate kater viteve ne pushtet kishte te gjitha mundesite per te luftuar korrupsionin e tij dhe te ministrave te tij te cilet vidhnin vetem me dijenine e tij. Ketu shembull mund te japim, vjedhja e pasaportave dhe rritja e cmimit te tyre, dhe e tnderit per kamerat e qarkullimit rrugor, check up, dializa dhe barnat, ne mjeksi, dhenia e koncesioneve korruptive, projekti rilindja urbane qe u vodh ne masen me te madhe te tij, evazioni ne dogana e tatime, aluizni e komisioni i kthimit te pronave…etj. Mund te kishte rihapur e vene para pergjegjesise vrasesit e 21 Janarit e te Gerdecit sepse te gjithe keta te dyshuar punonin ne Ministrine e Brendeshme.
   Kjo lloj demagogjie me lista 100-ce ku perjashton dhe fut ne liste ke i do qefi duhet te marre fund..
   Rruga e vetme e luftes ndaj korrupsionit dhe krimit eshte rruga e ligjit dhe e drejtesise, me ndjekje, hetim, kallzim e gjykim te te gjithe atyre qe thyejn dhe nuk zbatojne ligjin.
   Por eshte e veshtira ta fillosh nga vetja kete rruge zoti Rama.
   Lufta kunder korrupsionit fillon nga vetja…Dhe se sa seriozisht e ka Rama ate do te shohim nese emrat e permendur me siper do te ricaktohen ne qeverisje apo jo??

   Reply to this comment
   • shpresa July 14, 23:48

    O Demi tredhur! Po si nuk permende CEZ, rrugen e kombit, hidrocentralet qe s’u ndertuan kurre, Gerdecin, 21 Janari Naften, minierat ect? Po detyrimisht, per njerez qe ne sfond kane urrejtjen per njeri tjetrin, cmiren per te miren, qe shikojne qimen ne hunden e tjetrit dhe bejne sikur nuk shikojne traun ne hunden e tyre, keshtu ndodhe. Rrini ore se paski qene te babezitur, por asnjehere njerezor!

    Reply to this comment
 2. arbereshi July 13, 14:50

  MENTOR PETRELA, leri se cfare thone VOLTERI, Tomas Fridman, skuadroni i Saint Juist, Nietszche sepse ata nuk flasin per ty flasin per zhvillime te tjera ne kohe te tjera. Sot jetojme ne shqiperine ku demokracine na i ndertuan keshtu sic na i ndertuan dhe ti mos e permend si demokraci ku jetojme sepse dekonspiron veten. Fakeqesisht ne kete hajduteri demokratike jetojme une ti kryeministri i sotem dhe ai i kaluar por edhe ai qe do te vije neser, dhe natyrisht dhe te gjithe keta qe komentojne gjithandej dhe qe hedhin voten pa e kuptuar se cfare duan te behen dhe te bejne

  Reply to this comment
 3. Strickland July 13, 14:58

  Shkrim konfuz qe nuk nderon zotin Petrela.
  Me mire do te ishte te mohonte zyrtarisht akuzat qe i behen per marrje te paligjsheme parash ne zarf nga njerezit e varfer.

  Reply to this comment
 4. Jetimet e 21 Janarit July 13, 15:00

  Qenkerka fare idjot.Nuk arrin te kuptoje qe sa me shume ti thuash komunist Rames aqe me teper i ngre vlerat se ne se ka patur antikomunist 27 vjet qe nuk di se nga pjerdh gomari per komunizmin eshte piktori Edvin qe ka thene shprehjen makaber:’kAmunistet ne litar,veteranet ne hanxhar’!???
  Ky shefi i neuro psikiatrise qenka bere per psikoterapi intensive e paralelisht psikoterapi se e vetemja ‘MBROJTJE’ do te ish qe te demostronte qe ish KRENAR per shkollimin dhe sistemin edhe pse diktature para ’90 te pakten per arsim e shendetesi!
  Ruana zot na mend e kokes se ‘profesoret’ e kokes kane luajtur nga mende e kokes

  Reply to this comment
 5. UDB + KGB July 13, 15:19

  Enveristi petrela kerkon te mbrosh dipllomen me ‘KOPJE’ te mikut e shokut tend Berisha dojtor i bllokut te klanit ‘Kapo’ i dyshuar si agjenture ne sherbim te tere agjenturave me temen :’Lufta me mullinjte e eres se kAmunisteve’!
  Autore;Hisni Kapo,Sali Berisha,Vito Kapo ,Sali Berisha,Simon Stefani sali Berisha,Sokol Hoxha Sali Berisha,Vera Kapo Sali Berisha,Medi Bushati ,Sali Berisha,Xhelil Gjoni kunati i shokut Hisni,Sali Berisha,Sul Bushati kunati shokut Hisni Sali Berisha——–ANDUSH BUSHATI dhe perdhunuesi me gishta doktor adhamudhi ne Paris Sali Karaxhixh BERISHA

  Reply to this comment
 6. Realiteti July 13, 15:48

  E njof zoterine ne fjale sepse jemi te nje profesioni, eshte nje mjek medioker, qe nuk ka bere asnje nderhyrje por ka qene asistent i mjekeve austriake apo franceze ne ato minioperacione qe jane bere tek ne ne kuadrin propogandistik te arritjeve mediokre te neurokirurgjise shqiptare, as qe nuk ben pjese ne 100 neurokirurget me te mire ne bote por ben pjese ne 100 neurokirurget me te dobet ne bote, eshte nje fortune mediatike qe hapi vete me ardhjen e disa mjekeve austriake ne neurokirurgji, zotin Petrela ne Angli, Austri, Gjermani po folur me per Ameriken as roje tek dera e pavionit nuk e fusin, eshte nje nder 100 hajdutet me te medhenjte te botes, kjo dihet se si i ka rjepur pacientet e shkrete dhe te varfer per tiu nenshtruar operacioneve medioker qe ben, te gjithe fortunen propogandistike e beri ne funksion te rritjes se “honorarit” nga pacientet e shkrete me justifikimin ” i operuar nga nje prej 100 neurokirurgeve me te mire qe ka bota”, eshte turp dhe llum te flasesh per kete ndyresire qe per fat te keq e ka emrin mjek, e njoh shume mire edhe ne jeten politike, zvaranikun e Sale Berishes ashtu sic ishte edhe ne kohen e monizmit, i derguari i perhershem ne specializimet ne France, eshte nje pleh qe duhet flakur, ju pergezoj zoti Rama per iniciativen, hudhini pleherat

  Reply to this comment
 7. Novruz Taip Vishanji July 13, 15:57

  TI DUHESH SHPJERDHUR

  pa ceremoni nga çdo skute, qoshe, sokak, ku eshte investuar qofte edhe nje lek i parave te popullit shqiptar. Mbathja andej nga Petrela dhe hap nje klinike tenden qe te vesh ne praktike diturine tende tashme te strukur ne muzete historike te mjekesise moderne. Dhe provo ta besh me para, nga idiote qe duan te vetevriten, sepse kane grumbulluar aq shume pasuri, siç eshte rasti yt, sa nuk dine ku ti shpenzojne ato.

  Ti dhe matrapaze si ti, nuk duhen lejuar ti qasen me shendetesise publike, sepse jeni ju kanceri me akut i gjithe sherbimit shendetesor ne Shqiperi.

  U ofendove zotrote se “markatoret” popullore te nxorren jashte normave te pranueshmerise profesionale, sepse jo vetem je i korruptuar, por edhe bereqetohesh me varferine e viktimave tuaja.

  Kam shume dyshime edhe e profesionalizmin tend, sepse njeriu i mire dhe i ndershem, eshte edhe profesionalist i perkryer, e kunderta me skamje mjerane si ti dhe kolabrodot qe te mbajne hisen ne kengen tende te vdekjes se te tjereve, pasi te kene lare hesaper me shpirtzine tend.

  Reply to this comment
 8. anticensurë25642654 July 13, 15:58

  ndryshe nga të pesë pararendësit e mi unë i jap të drejtë peterlës si parim!!nuk ja kam idenë se kush është si njeri!!si mjek kam dëgjuar mirë!!
  është a sështë i korruptuar!?
  për mua pak rëndësi ka!!
  atë nuk mund ta vendos unë as rama e askush prej nesh që nuk kemi kompetenca të dhëna me ligj!!
  duke pasur një drejtësi të korruptuar nuk na jep të derjtën të bëjmë vetgjyqësi!!
  na jep vetëm e vetëm një të drejtë!
  TA NDRYSHOJMË ATË!!
  TA DETYROJMË TË ZBATOJË LIGJET!!
  rama i pari nuk zbaton ligjet e shtetit që ai drejton!

  Reply to this comment
 9. Arben July 13, 15:59

  O MENTOR, O BYRAZER.

  PERSE I PERDOR ASETET DHE VENDIN E PUNES NE

  SPITALI PUBLIK, PER TE KRIJUAR TE ARDHURA

  PERSONALE?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  HAP NJE KLINIKE PRIVATE DHE SUKSESE NE JETE.

  JE GABIM, KESHTU QE ME E PAKTA ESHTE TE MOS FLASESH POR TE LARGOHESH NGA SPITALI
  SHTETEROR.

  Reply to this comment
 10. Nik Pjetri July 13, 15:59

  Mentor Petrela si gjithe profesionistet mjeke vertet ka marre para..por eshte nje intelektuale dhe qytetare normale..ndersa ky Edvini eshte nje monster qe e bqani Monika pa dshja nga marreveshja e gjirit te lalezit kryem.. dhe kujton se eshte vertet dikush ai eshte dhe do te mbetet funderrina me e madhe e ketij vendi qe e bene krym…qe s’di te bej asgje dhe tani na takon gjoja plebejte..ik mor plehere e puno dhe jo rri duke ba mesazhe me kurva gjithe diten o plehne..

  Reply to this comment
  • I pandehuri July 13, 17:46

   Or Nik djali!!! Meso shqipen njehere e pastaj vill urrejtje barbare.
   Sa per mjekun ne fjale: meqe sjkove deri ne vitet 700 te shekullit te kaluar per tu justifikuar, se paku shkruaji mire emrat e cituar! Me shkruan D’Alembert me te drejte, pastaj Volteri!?!? Mjek Petrela, mos ndoshta e verteta te ngaterroi? Voltaire mjek, Voltaire!!!!!!

   Reply to this comment
 11. We People. July 13, 16:42

  Zoti Petrela !

  Me thene te drejten keto listat e Rames nuk me pelqejne derisa kolegu juaj Berishe eshte jashte dyerve te burgut.per merite te tolerimit kriminal nga paneli nderkombetar
  .
  Por reagimi juaj eshte kriminal dhe ke nxjerre kete vrer te zi…..
  .
  te shkruaj me shume eshte e tepert por nje gje eshte e sigurte se jo vetem keni bere HARAKIRI por dhe po ja rrit lavdine edirames

  .
  kur dhe ju njerzit e mencur silleni ne kete menyre PERVERSE……cfare duhet te presim nga njerzit e thjeshte ?

  kishte menyra te tjera me vra vehten ….

  Reply to this comment
 12. I.Troplini July 13, 17:02

  “Lista e zezè” èshtè nè fakt njè ndihmè politike qè ky Kryeministèr iu jep “profesorève” shqiptarè. Nèse vèrtetè do tè bènte atè qè i kèrkuan kritikèt e tij sot dhe ti linte organet pèrkatèse tè verifikonin dèshmitè e qytetarève, Mentor Petrela mund tè pèrfundonte nè burg, bashkè me papionin e tij. Zorr se do gjeni njè bisedè tè Zotèrisè, ku familjarèt e pacientève, nuk iu duhet tè dègjojnè shuma marramendèse pèr tè paguar.
  U mundova tè shkruaj dje nè redaksinè e DITA, pèrvojèn personale tè disa muajve mè parè, me kètè “viktimèn e komunizmit” por dikush vendosi tè mos e botojè atè.
  Mentor Petrela mund tè jetè njè neokirurg i zoti. Unè nuk mund ta gjykoj kètè sepse nuk jam ekspert i kèsaj fushe.
  Ajo qè pèrjetova unè dhe mund tè tregoj, èshtè sharlatanizmi dhe pèrpjekja pèr tè bèrè miliona, nè momentin qè nèna jonè ishte nè koma.
  Mos e mundoni Voltaire, “papionist”. Ai nuk ka shkruar pèr tè bèrè avokatinè e zhvatèsve.
  Shkruajini mè mirè njè letèr falenderimi kètij Kryeministri. Ju e dini pse.

  Reply to this comment
 13. fteri July 13, 17:12

  Admirim dhe aferim kryeministri ynë i mrekullueshëm !!!. Ky është hapi i parë serjoz i ndëshkimit të korrupsionit dhe krimit galopant në administratën shtetrore pas 27 vet shkërdhatokraci .

  Në sulmë ,në sulmë,në sulmë ,as një tërheqje përballë zullumqarve kushdo çofshin ata që denancon aleati yt popull .Për ti shpëtuar ndëshkimit këta oligark të krimit sjellin shembuj dënimesh në komunizëm të cilët mendojnë ti shpëtojnë Weting-ut .

  Por z. kryeministr ti ke mbështetje të një aleat gjenjal të quajtur POPULL ,që nuk të lejon të bëshë gabime .Vetëm lufta kundër korrupsionit dhe ralizimi i wtingu-t shqipria do ecë përpara.prandaj i bëjë thrrje popullit të ketë guximin të denancoi pa u trembur zyrtarët e korrupsionit e hajdutët të krimit që po na pengojnë rrugën e integrimit në BE-së.

  Ndërsa për dr/ Petrelën duhej ta mbështetnit reformën kundër korrupsionit që ka pllakosur vendin ,dhe jo ti kundravihesh Kryeministrit e të mbrohesh veten me fjalë të mëdha që nuk i hynë akujtë në punë .

  Do ishte mirë doktor të vije gishtin në plagë ,hallë që ka sot shqipëria ,jo ta ushqeje korrupsionin në sinkron me dhëndrin e Berishës një k/kriminel që shkatrroi shqiprinë.

  Shqipria është vërtet e vogël për tu ndarë ,por me mirë ndarja se vazhdimi i krimit .vjedhjes ,dhe korrupsionit që ka mbërthyer sot shqiprinë ku pas 27 vjetësh nuk po stabilizojmë demokracinë që të bëhemi shtet serjoz dhe ligjor.

  Reply to this comment
  • Selami nga Armeni July 13, 22:11

   Fteri ,
   merre edhe Aliun e selenices ,
   dhe eja te ndeshemi ne domino ose Yçi – byçi .

   merr edhe buk me vehte ,
   dhe te lutem ,
   kur te vish me aliun mos na beje politike Kapitaliste .

   Hajde te tregojme Qyfyre , dhe barcoleta
   se Aliu i Selenices i beson me te vertet ..
   Hajde , se do shkojme nga Latifi te vjedhim
   no nje koqe domate se Aliut i pelqejne shume ,

   Reply to this comment
 14. Aliu nga Selenic July 13, 18:20

  Si profesor me titull do te kishte shume lezet ti bente nje falenderim Kryeministrit duke reflektuar thell ne shpirtin e tije per ato te meta dhe gabime(se askush nuk eshte i persosur) qe me ndjenj te larte pergjegjesi do ti analizonte ne vetevte dhe tu jepte edhe te tjerve duke refletuar dhe duke dhene nje shembull brilante per te gjith.
  Fatkeqesishte nga njerzite e medhej keto priten, pore ndofta duhet edhe te themi qe mosha ben te veten dhe reflektimin mbase kjo moshe e pengon.
  Sa deshir do te kishim te kishim degjuar nje reflektim prej nje shkenctari.!

  Reply to this comment
 15. Claus July 13, 18:26

  Teper konfuz dhe teper i lodhshem te lexosh keto rreshta te nje profesor-doktori.

  Ne ato 17-18 rreshta ky profesor ne QSUT ka vene vetem kater presje. Vetem kater presje!

  Mire me keto presje se per shume duket nje pune e veshtire, po dhe ndertimi sintaksor i fjalive eshte per ibret dhe mysybet.

  Ja nje shembull: “…klasa e permbysur e perjetuan me etiketa te varura ne qafe “gjakpires te popullit”

  Klasa e permbysur e perjetuan!!!! C`eshte kjo gramatike e cunguar. Turp!
  Me shume nuk mund te them.

  Po le ta leme gjuhen e “mjere” dhe le te merremi pak me menaxhimin e kohes dhe te punes se ketij mjeku neurokirurg nder te 100-tet me te mire te botes.

  Ku e gjen ky njeri kohen qe punon ne kohe te plote si tek spitali publik ashtu dhe tek klinika e tij private?
  A mund te ma sqaroje dikush kete?
  E di shume mire qe ne perendim mjekut nuk i del java ne pune, flas per ata qe punojne ne sektorin publik, e jo me te gjejne kohe dhe te punoje dhe tek klinika e tyre private.
  Nuk mund te gjesh mjeke ne bote qe punojne ne keto dy sektore. Askund. Eshte e ndaluar me ligj dhe aty nuk ka me diskutim. Le qe nuk kane te dyja!

  Po ky ku e gjen kete te drejte?
  Dhe nuk ka dyshim qe pamjet e marra nga insultet cerebrale, tumoret a aneurizmat i ben ndoshta ne kliniken e tij private, por operacionin e ben ne kliniken neurokirugjikale sepse infermieret, personelin mjekesor, desinfektantet, mjetet sterile, por dhe mbulimin ligjor ne rast gabimi i gjen ne spitalin e shtetit. I mbulon shteti me rroga dhe pajisje mjekesore. Ne kliniken e tij private keto duhet ti mbaje vete mbi supe.

  Po a nuk eshte kjo menyre pune korrupsion!!!!!

  Nuk ka diskutim ne kete mes. Ne ndonje vend tjeter do te kishte perfunduar lypes se do ti kishte fluturuar licenca me kohe. Po kush mund ta beje kete?
  Urdheri i mjekut me Dine Abazin kryetar?

  Mire eshte qe te mos ndihej fare ne kete muhabet qe kuterbon ere korrupsion deri ne Mars dhe le ti lere ato llafollogjite me terma latine a greke se e dime nga i ka marre.

  Po ajo puna e gjyshit te deklasuar c`hyn ketu?

  Po te ishte aq familje e deklasuar nuk do te kishte marre mjekesine, nuk do te hynte dhe te dilte ne Budapest gjate kohes se Enver Hoxhes bashke me kolegun Xhumari dhe te tjere qe nuk dua tua permend emrat.

  Keta kane qene elite ne ate kohe dhe tani jane perseri elite, ndoshta pa ndonje merite te madhe, kur shoh mjeke ne perendim qe punojne nate e dite pa u ndier aspak.

  Po ate brockullen qe na paska qene nder 100 mjeket me te mire nga e nxorri?

  Ku mund ti gjesh keto zhargone neper Europe?
  Vetem ne Shqiperi askund tjeter. Si na matet “i mire”, “me i mire” etj,etj?

  Fundja fundit kete nuk ta pranon askush ne boten mjekesore dhe akademike se eshte ofendim per koleget e tjere. Po hajde hidh ca brockulla ne Shqiperine e mjeruar, gjej ca katundare per operacione ne koke dhe kolone vertebrale futi ne statistike dhe merre ndonje titull shkencor.

  Keta lloj mjekesh as nje operacion te tunelit karpal nuk moren persiper, keta lloj mjekesh asnje Unite Insuline nuk i percaktonin dot nje njeriu. Dhe e dini se kush ishte ai njeri? Enver Hoxha!
  Dhe perse se u mungonte siguria, u mungonte kompetenca, u mungonte aftesia profesionale, po ama fshataret e Kukesit dhe te Peshkopise hapeshin dhe mbylleshin me bisturi pa qeder me “kompetence” te jashtezakonshme.
  Nuk e kam fjalen per gjithe ata mjeke qe kane punuar me ndershmeri, por e kam fjalen per kete “elite” qe mbajne ne fytyre masken e “me te mirit”, “me te ndershmit”, “me humanet”, por qe ne te vertete jane vetem lubinj dhe te pangopur.
  Shihni pallatin e tij ku banon, shihni aparaturat imazherike aq te shtrenjat ne kliniken e ti dhe pastaj te na tregoje ate dhe kete filozof.

  Le te dale ne pension, moshen e ka mbushur. Perse nuk del? Ne pension le ta vere veten ne ato kondita per te bere dhe nderhyrje cerebrale. Po kete nuk e ben dot, se ka gjetur baba-shtetin duke e rrjepur pafundesisht se bashku me pacientet.

  Le ta tregoje zotesine e tij si individ, por kete nuk e ben.
  Kjo eshte Shqiperia ku konkurenca eshte zero me xhufke. Shqiperia e mjekesise se prof-doktorit. tjeter qe mos o Zot ta kujtosh: Sali Berishes!

  Reply to this comment
  • Rajmondi July 14, 11:48

   Claus,ke plotesisht te drejte,komentit tuaj nuk i heq asnje presje.Per te vertetuar shkallen e abuzimit me detyren dhe ryshfetet qe ka mare zoti Petrela,cdo qytetar i thjeshte mund te beje nje llogari per te ardhurat qe ka patur nga roga e shtetit dhe shpenzimet qe ka bere per vilen dhe aparaturat ne kliniken private dhe pas nje bilanci ,perfundimi eshte i qarte,doktor Petrela ose ka mare shume kredi ne bankat tona te nivelit te dyte,ose ka mare ryshfete dhe ka abuzuar me detyren.Ketyre pyetjeve me mire tju pergjigjet vete zoti Petrela dhe te mos justifikohet me keto qendrime qe ulin figuren e tij .Turp.

   Reply to this comment
 16. Arber I July 13, 18:46

  Mentor Petrela- fale talentit te tij ishte nje nga mjeket me te perkedhelur te regjimit komunist ne Shqiperi; si na doli sot i persekutuar?! Ne Mars te vitit 1987, kur vjehrri im pesoi nje hematome ne tru, ta kam degjuar per here te pare emrin. Ti mungoje ne spital, sepse ishe per te dhjeten here me specializim ne Paris. Vjehrri im vdiq, ti ke 30 vjet qe vjel para nga pacientet e te gjithe brezave qe kane paguar specializimin tend. Turp per ty kasap i pashpirt!

  Reply to this comment
 17. kampaçurreta July 13, 19:59

  TE GJITHE MJEKET KANE BERE BETIMIN FILOZOFIK TE HIPOKRATIT POR NE SHQIPERI ASNJE NUK E KA ZBATUAR DHE NE PARIM NDERKOMBETAR DUHET TE LARGOHEN NGA SHERBIMI HUMAN. PETRELA SESHTE AS ME PAK E AS ME SHUME SE NJE GJAKPIRES I PACIENTEVE. PARA 16 VITESH ME NXORI NJE NJERI TE FAMILJES ME DY TUMORE DOKUMENTAT TE CILAT I RUAJ EDHE SOT AI MORI 170000 LEK KURE E DERGOVA NE MILANO DHE U KRYE NJE OPERACION MJEKU KIRURG ME THA : PER FATIN E MIRE TUAJIN DHE TONIN VERSIONI I KOLEGUT SHQIPETAR NUK QENDRON, KY PACIENT JETON SHENDOSH E MIRE PA ASNJE PROBLEM.

  Reply to this comment
 18. optimizem per vendin July 13, 21:29

  Doktor Petrela ! Mund te jeshe specialist shume i mire, por nga ato qe shkruan dhe nenvlefteson masen “amorfe” qe ti e quan popullin, kjo te rrezon fare si njeri i komunikimit masiv. Dhe jo vetem kaq, por duke na cituar fjalet e te vdekurve, kjo eshte bere mode, ke harruar te gjallet dhe ndoshta edhe i quan mase amorfe se ashtu je sjellur me ta: merru parate pa le te vdesin a te shkojne tek Thomas Freidman, tek Volteri apo Albertet qe ti komunikon me ta se s’ke ngé te komunikosh me popullin qe here e quan populistet, here e quan mase amorfe. Doktor, ti dhe ata qe mendojne si ti: kam te drejten e robit gjalle dhe te perendise te te denoncoj per aferat korruptive qe ti ben, per talljen qe ti ben me mua, per sherbimin e keq qe me ben pasi ta kam paguar dhe jo vetem te te denoncoj tek kryeministri, por dhe, kur drejtesia s’vepron me ato qe me ben ti, te te drejtohem vete me format dhe menyrat praktike. Mos kujtoni se ca nga ju kane kapur malin sot e na beni leksione djallezie. Paç fytyren qe ke, por jo per ata qe kane votuar nje kryeminister dhe i besojne atij se s’kane ku te shkojne me. Dhe e fundit; te gjithe ju qe hengert e pite sa u deshi qejfi ne ate kohe, na dilni te persekutuar sot. Ulurin ai qe ka vuar, ulurin me shume edhe ai qe s’ka ku ti çoje.

  Reply to this comment
 19. gjermani i fundit July 14, 01:16

  Nuk me duket e qelluar nisma e 100 emrave te korruptuar te Rames, ngjan me barcaleten e kirurgut e top 100 -es me te mire ne bote. Ky shkrim i doktorit eshte shprehje e megallomanise boshe dhe nese ka ndonje merite, kjo replike narcize sikur e poshteron akoma. Njeri nga 100 kirurget me te mire ne bote; kjo po qe eshte barcalete!

  Reply to this comment
 20. Nausika July 14, 01:33

  Të nderuar blogista,
  Po sikur ato 18 rrjeshta të mos i kishte shkruar një mjek, qe do duhej t’a donte “masen amorfe” dhe për më tepër ti shërbente asaj, si do reagonin ne?
  I bera këtë pyetje vetes dhe u përgjigja: Humanizmi i elitës ka qenë e është flori! I pakët e i tejvleresuar…

  Reply to this comment
 21. Fatmir July 14, 09:07

  Kur degjon kete vleresim per popullin, nuk mund te rrish pa shprehur nje mendim per zotin profesor.
  Kam degjuar per profesorin, mjek i mire, por nga ana tjeter nje maskara i pacipe, psh nje rast kue megjithese pacienti kishte vdekur pas operacionit te bere, zotni i kerkonte dhe i a mori leket bashkeshortes per operacionin e bere.
  Pafytyrsia e tij duket qarte edhe ne vleresimin qe zoti prof. ka per popullin qe vazhdon ta rjepi per dite, si direkt me para ne dore, ashtu edhe nepermjet shfrytezimit te klinikes shteterore per pune private.
  Eshte fare normale demaskimi dhe denimi i ketyre lloje hajduteve dhe maskarenjeve. Largimi i tij nga puna shteterore dhe bile edhe heqja e licences se mjekut (sepse tipa te tille vetem mjek nuk mund te quhen) do te jete nje veprim norma, agje nuk do te humbase shqiperia per largimin e ketyre pesonave nga sherbimi publik, bile do te kete perfitime te medha. Mjeke ka dhe do te kete me shume ne te ardhmen, ashtu si dhe ne cdo profesion tjeter.

  Reply to this comment
 22. pacienti July 14, 10:20

  O Doktor, ‘masen amorfe’ qe ti po thua dhe e permend si te perdorur nga kryeministri, ti vete e ke rrjepur nga leket duke shfrytezuar semundjen e tyre!
  O doktor, hesht me mire se del me i nderuar!

  Reply to this comment
 23. Portieri July 14, 12:14

  Mjeku Petrela sje me njeri sepse po ta pranosh kete qe po te them te duhet te pranosh se pari se nuk je pjese e mases amorfe qe te ushqen dhe te majme se dyti ke dale nga udha e zotit dhe ke mashtruar me betimin qe ke bere ndaj Hipokratit.Vendimet per me tutje per qenien si mjek me keto qe ke ne koke le ta vendosin te tjret.

  Reply to this comment
 24. mejzi July 14, 12:18

  Ky zoteria genjen kur thote se ka qene i persekutuar. I dhane te drejten te vazhdonte mjekesin dhe e mbajten edhe petagog. Ka qene student i mire por jo me i miri.Si mjek mund te jete i.mire por si njeri ne planin human le shume per te deshiruar. Pyesni si sillet me mjeket e rinj qe specializohen ne neurokirurgji??

  Reply to this comment
 25. J July 14, 12:37

  Zoti Doktor , konceptet tuaja filizofike nuk janë të sakta sepse nuk kanë një lidhje as koncepti dhe as kohe.po Mos kishte qenë rev. francez me gabime, do kishte akoma “turma amorfe” si në shqipëri .Niçe ishte nikilist dhe nuk ndihmon dot pozicionin tend. Lere filozofinë se duket që ke ide konfuze dhe na trego Ke abuzuar dhe vjedhur apo Jo. Me dukesh si ata hajdutet qe kur i kapin thone – Ça kam bërë ore ketu të tjeret vjedhin me shumë . Gomari që kapet e shin lëmën.

  Reply to this comment
 26. vasili July 14, 12:39

  Ju heqim kapelen dhe ju nderojme si specialist,,por ketu behte fjala per Petrelen qe merre para jo te rregullta.
  Jeni munduar me gjethe fiku, te fshiheni mbas citateve,te njerezve te medhenj,pa u perqendruar,se ndonje nga ato e keni drejtuar kunder vehtes:Kur citoni filozofin me te madh francez Volter.´´Barbaria,po behet e padurueshme,nga heshtja jone…´´.Ketu Petrela keni ngaterruar pozicion.Ju jeni tek barbaria e korrupsionit.
  Dhe gjethes se fikut ,i kishje ndrruar pozicion duke e vene mbrapa,kur si pinjollet komuniste qe fshiheshin mbas origjines,ashtu dhe ti mbas te pareve te tu.
  Por mund te vazhdosh i qete vjershen Petrela,e kush ne kete hale orientale Ballkani(flase per mentalitetin si funksionojne mendjet ne kete vend),pranoi gabimet,pa le me fajet.Ato gjithmone me paturpesi i kthehen atij qe akuzon balle per balle,sic eshte tani pozicioni i Rames.
  Dhe se fundi po ju citoj dhe une,nga dimensioni i pafund i intelektit te Ajnshtajnit:
  ´´Njerzit se pari shohin tek shkencetari njeriun,me pas shkenetarin´´..

  Reply to this comment
 27. asd July 14, 12:42

  Shko more pirdhu. Je nje derr si gjithe te tjeret. E kalon dot vetingun ? Atehere mbylle dhe turperohu.

  Reply to this comment
 28. zgalem July 14, 13:50

  E kam lexuar 10 here kete opinion te Profesorit dhe nuk kam kuptuar asgje c’ka do te thote dhe se s’ka pse te arsyetohet . Konfuzion I plote . Mjer ata student , qe jane te denuar te degjojne konfuzionet dhe pa dyshim autolevdatat e ketij mjrku te madh dhe njeri shume I vogel . Mjek te tille ka pak . Ne Perendim lenda me e veshtire ne mjekesi , eshte lenda e komunikimit . Brenda nje pasurie te vjedhur , konfuzioni eshte gjeja me e zakonshme . Zgalem

  Reply to this comment
 29. luzati July 14, 15:49

  Eshte nje njeri krejt bosh qe fut fjale te filozofeve te pergjysmuara me gabime elementare gramatikore ,eshte nje njeri medioker si profesinist ka operuar pa rivale .Dhe tregon borckulla tani si antikomunist kur ai regjim e coi ne Paris per tu specializuar..Me vjen keq me gazetaret qe e intervistojne qe jane te blere ,nuk bejne dy pytje elementare;1.Ke mare lek nendore nga pacientet?2.Pallatin qe jeton me cfare lekesh e ke bere?Por kjo korporate mediatike eshte krejt e koruptuar dhe nuk ka ndermend te ndryshoje.Ky njeri vetem ne katundin tone mund te haje buke …..

  Reply to this comment
 30. Kris 1 July 14, 17:08

  Ky duhet te kurohet nga nje neurollog se po qan per gjyshin kur partia e edukoi si bir besnik dhe e leshoi neper Europe.Diten qan per gjyshin e naten per Enverin.Ku I del koha. Per dy pune?

  Reply to this comment
 31. Jimi July 14, 20:56

  Tori leri brockullat se na cudite me fillosofet e mesjetes! A thua se vetem ti di shkrim e kendim! Fale Vekes qe te mesoj ty, ai beri nje gje te mire qe mesoj edhe gjithe miletin, pikerisht qe sot ti te mos na shesesh dengla. prandaj uli kembet ne toke, se duket qe nuk ke jetuar asnjehere me kembe ne toke! Ti na u
  revoltove se te paska dale emri ne nje liste te Rames,! Mos u cudit se emri yte ka kohe qe eshte ne vendin e “nderit” ne listen e zeze te ketij populli qe ti e percmon prej kaqe vitesh.

  Reply to this comment
 32. tomsojeri July 14, 21:01

  Cdon te na thuash me kte shkrim o kanibal Petrela????? Kush qenka kjo mas amorfe qe paska zili talentin tend ???? Pa na thuaj sa viktima ke neper duart e “talentit” tend qe te pasuruan per tre breza ??? Ndiqe ligjerisht akuzen qe te behet publike qe te dalin ter horlleqet e pislliqet e tua mor kanibal me bluz te bardh ! Sa Euro ju merje kosovareve kur futeshin ne dore tende ?? Beje dy operacione ne te njejten koh te cilat me shum i punonin ndihmesit besnik sepse skish kufi makuteria yte ! Sa viktima kan shkuar ne ate bot nga ty ?? Je nje matrapaz kriminel me bluzen e bardh qe mbi te gjitha fitimi ish ideali yt “talenti” te beri pasanik por te corri masken si njeri Mekatet e tua i din ata qe punuan me ty dhe sekseret e pregatitur me talentin tend pre batakciu ! Ky “talent” te ka mbrojtur kaq koh e u be “bunkeri” i heshtjes se stafit tend qe din me mir se kushdo cili je !
  Ekspozove veten me kte shkrim percarte qe zor te meresh vesh dhe re ne nje nivel ordiner apo me mir ay qe je ..Komentusit kan shprehur ate cka din e nuk jan mas amorfe por ata nuk din aq sa din koleget dhe ndihmesit e tu …Turp te kesh ……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim