Petrit Vasili: Të huajt nuk mund të sillen si pushtues

December 7, 2017 14:40

Petrit Vasili: Të huajt nuk mund të sillen si pushtues

 

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar lidhur me thirrjen së kryeministrit Edi Rama për konsensus me opozitën sa i takon çështjes së kryeprokurorit.

Përmes një postimi në Facebook Vasili thotë se se thirrjet për konsensus të natës së fundit nga Rama janë shumë të vonuara dhe shërbejnë vetëm si alibi e kapjes së drejtësisë.

Ndërkohë ai ka kritikuar edhe ambasadën e SHBA në Tiranë dhe prezencën e Bashkimit Evropian në Shqipëri që deklaruan se mandati i Adriatik Llalës ka përfunduar dhe se ai duhet zëvendësuar nga një Prokuror të Përkohshëm.

“Të huajt cilido qofshin nuk mund të sillen si pushtues dhe të bekojnë kapjen e drejtësisë nga kanabisi i kryeministrit”, thekson Vasili në Facebook.

Deklarata e plotë e Vasilit:

Kanabizohet reforma ne drejtesi.

Thirrjet per konsensus te nates se fundit jane shume te vonuara dhe sherbejne vetem si alibi e kapjes se drejtesise.

Zbatimi i reformes ne drejtesi ka hyre ne rrugen shume te rrezikshme te antikushtetutshmerise dhe antiligjit, qe demonton shtetin e se drejtes dhe instalon nje pushtet te kriminalizuar te antiligjit.

Reforma ne drejtesi eshte e qarte,e zeza mbi te bardhe,ne kushtetuten e miratuar me 140 vota ne Kuvendin e Shqiperise dhe duhet zbatuar pa levizur asnje presje.

Cdo devijim nga kushtetuta rrenon reformen ne drejtesi e kthen ate ne nje antireforme dhe provon qarte kapjen nga kryeministri dhe qeveria.

Te huajt cilido qofshin nuk mund te sillen si pushtues dhe te bekojne kapjen e drejtesise nga kanabisi i kryeministrit.

Ka vetem nje kushtetute, dhe as kuvendi dhe asnje mision i huaj nuk kane as me te voglen mundesi ta tjetersojne dhe interpretojne pasi kushtetuta nuk jua jep kete te drejte.

Shqiperia eshte republike kushtetuese dhe jo republike e kanabisit.

Po, kryeministri, qeveria dhe kushdo tjeter…..qe kerkon te shkelet kushtetuta eshte si ata.

December 7, 2017 14:40
Komento

19 Komente

 1. NjeQytetarOptimist December 7, 14:43

  Foli shkolleshumti dhe punepakti..

  Reply to this comment
  • Tani December 7, 16:05

   Vazhdon ti komunist me deklarata anti-Amerikane!? Ambasadori po thote qe ajo qe kerkoni ju eshte anti-kushtetuese. Por, sigurisht qe Meta dhe Berisha e Basha e duan Dhallen (jo Llallen) sepse i ka shpetuar nga burgu. Mos u bej idiot Vasili dhe mashe ne duart e Metes. Populli nuk i ha argumentat tuaja bajate. Je bere me te vertete i peshtire ne cdo gje qe thua. Cifti Meta te ka zgjedhur te thuash ate qe ata desherojne dhe enderrojne. ‘Por poplli nuk e ha ate kokerr ullini or tej mik!’

   Reply to this comment
 2. Shqipe-Pelivani December 7, 14:52

  petrit vasili,eshte peshtirosja dhe njehershi turpi i vendit tone,i duhet trguar vendi!…

  Reply to this comment
  • Tartufi December 7, 15:50

   Kjo beteje eshte madheshtija
   se do jete gjith shqiperija
   Tartabiku kunder morrit
   si hajduti kunder horrit

   O beteja me tartabiqe
   Kunder Sales me 2 mije evgjite
   O beteja me shume morra
   kunder Rames me 2 mije qora.

   Pelivan legeni ,kemi kohe qe nuk jemi pershendetur !
   Me duket se bashke me Benin,jeni ne turrmen e tartabiqeve .

   Reply to this comment
 3. saliu December 7, 15:14

  Edhe si pushtues duhet te sillen kur kane perpara idiote e vandale si puna juaj

  Reply to this comment
 4. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve dhe avoketerit e ligesise. December 7, 15:24

  O vasiliqi,o vasilovic,koha juaj perendoje,tashme beni gati rrobet e burgut,se burgu ju pret si autore,apo bashkeautore ne mijra krime sperkorrupsione te denoncuara me ze,figure e deshmi te gjalla,sa istitucionale,aqe dhe me shume popullore e medjatike.O vasiliqi,ke shume gjynahe per te lare,si brenda ish familjes qe e shkaterrove si karjerist dhe aventurjer qe ishe dhe mbete,ashtu dhe ndaj popullit qe e grabitet nga fuqia e pushteteve.Vsiljevic,nuke ka leke te piset e pushtet brenda djallit, si jasht dhe brenda qe t’u shpetojne nga bange e akuzes.Besoni dhe binduni,ti tashme me shoke e shoqe i takon drejtesise te vendose per ju dhe kjo drejtesi jane SOVRANI,USA dhe BE-ja.Iku koha e armiqeve te jashtem,e te brendeshem,sot e ka fjalen drejtesia,se USA-n e BE-n e ka bekuar Zoti ne mbrojtje te Lirise,Demokracise dhe nje Bote ne Progres Njerezor.Besoni o ateiste,o mije kenetash dhe mizakali te konvertuar ne te majte e ta djathte e nje djalle e gjysem brend.Koha juaj perendoje,ashtu sekurse vapa me gushtin;thote populli qe ne shumice ju bojkotoje dhe ju nxorrri te dhjere por “krenare” ne zgjedhjet e fundit parlamentare.

  Reply to this comment
 5. 3 MILION KOKE PALARE December 7, 15:25

  KUSHTETUTA E KUJT?E PIDHIT SAT’ËME!
  Ne cilen kiushtetute eshte shkruar qe PRESIDENTI apo Like Hajduti duhet te jete SIMBOL jo i unitetit e bashkimit te popullit po simbol i unitetit te krimit e korrupsionit !??
  Ke popull perfaqeson LIKE FLORIRI e sa perqind te ‘koke èalareve’ perfaqeson LIS_òLidhja Integrim Skrapar??????

  Reply to this comment
 6. eno December 7, 15:26

  Nuk mund tu thuash gje per te huajt o Petri vasili se nga dora e tyre po ushqehen shqipetaret e ti. Mos jene nderkombetaret shiqptaret nuk ke cfare te hane. Jane te ardhurat qe vijen nga emigrantet dhe milionate eurove te europes dhe amerikes qe xhirojne ekonomine kombetare.
  Shikojeni kete Vasilin qe nxjerr vetem vrere nuk doli te thote qe berisha i ka shkarkuar dhe emeruar prokuroret e pergjitheshem keta 27 vete sikur dhe kur ka dashur dhe ky vasili nuk eshte ndier.

  Reply to this comment
 7. Vicens December 7, 15:55

  I zoti e jep tellalli nuk e pranon ! Petrit nuk funksionojne dy standarte edhe me ameriken edhe kunder ne rastin kur ju djeg.Ju nuk keni moral te luani rolin e “patriotit”.Nuk ju shkon ! Ambasadori Lu eshte ne rruge te drejte dhe me deshiren e popullit shqiptar ! Nese ka pushtues, ajo eshte *Drejresia Shqiptare me Dhallen ne krye dhe suita juaj e kalbur politike !

  Reply to this comment
 8. sopiqoti December 7, 15:59

  Per keto qe na thote qirio nga Vunoi PETRI VASILI nuk jane as me pak e as me shume te nje politikani MIOP qe jo vetem nuk jeton me situaten qe zhvillohet perrreth tij POR as na jep ndonje opsion si duhen zgjidhur ato probleme qe te huajt na japin mend .Kjo eshte qe Petrit Vasili na kthehet ne nje “..llafollog..”.

  Reply to this comment
 9. Kris 1 December 7, 16:00

  Po te doje Saliu kushtetuten e ndryshon Rama pa pyetur kuvendin dhe delet e perendise.

  Reply to this comment
 10. Alban Dega December 7, 16:24

  HAJDE SHKOLLEPERLUM HAJDE !

  PUSHTUESIT E VETEM TE SHQIPERISE SOT !

  Pushtuesit e vetem te Shqiperise sot janr korrupsioni, kusaria, pandeshkueshmeria e Saliqit te 14 – te “Ligji jam une” Luli e Gita, Medihoxha e Xeni, Pollo e Likja, Sllobodanka e Kryemadhja… “ Banda e Gangstereve “ .
  Pushtuesi i sotem kryesor i Shqiperise eshte “ Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ e qe kontrollon cdo gje !
  Pushtuesit e vetem te Shqiperise jane Kucedrat qe i ka kapluar paniku i Shtetit Ligjor dhe Vetingut, Reforma ne Drejtesi e nuk po lene gje pa bere per te shpetuar koken dhe plackitjen e Shqiperise !
  Cili pushtues i Shqiperise e rrenoi, e shkretoi, e sakatoi… e zhberi te pakten shtate here ne me pak se 25 vjet Shqioerine si keto kucedra !?
  Enver Hoxha e banda e tij qene tiranr e vrastare !
  Banda e Gangstereve qe e pasuan ishin edhe vrastare edhe kusare !
  E vrane e zhbene, e plackitjen e grabiten, e rrenuan e shiten Shqiperine 7 here ne nje cerek shekulli !
  As Cezari, as Pompei, as Cincizkhani, as kryqtaret e as otomanet, as cetniket e Pashicit e as nazifashistet, as terroristet e Aleksander Rankovicit e as paramilitaret e Arkan Milloshevicit… askush si kjo Kuceder krimi e atdherrenimi, atdheshitjeje e atdhezhberjeje qe cuan Shqiperine deri nen “ Kuoten Zero “ !
  Drejtesi! Ligj !
  E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  E duam Shqiperine si Amerika demokratike !
  Meqe pushtues banda juaj e gansgstereve quani pikerisht BE-ne dhe SHBA -ne… kjo eshte zgjedhja e sovranit !
  Vetem sovrani dhe jo ju Kucedrat e korrupsionit dhe Krimit percakton sovranitetin e shtetit shqiptar !
  Mbi vullnetin e sovdanit nuk eshte askush !
  Ne populli, me Popullin e per Popullin eshte shtylla e demokracise dhe cdo shteti demokratik !
  Zeri i Popullit eshte zeri i Zotit !

  Reply to this comment
 11. Alban Dega December 7, 16:31

  Opinione mbi fakte

  CILET JANE PUSHTUESIT E SHQIPERISE SOT !

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pushtuesit e vetem te Shqiperise sot janr korrupsioni, kusaria, pandeshkueshmeria e Saliqit te 14 – te “Ligji jam une” Luli e Gita, Medihoxha e Xeni, Pollo e Likja, Sllobodanka e Kryemadhja… “ Banda e Gangstereve “ .
  Pushtuesi i sotem kryesor i Shqiperise eshte “ Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ e qe kontrollon cdo gje !
  Pushtuesit e vetem te Shqiperise jane Kucedrat qe i ka kapluar paniku i Shtetit Ligjor dhe Vetingut, Reforma ne Drejtesi e nuk po lene gje pa bere per te shpetuar koken dhe plackitjen e Shqiperise !
  Cili pushtues i Shqiperise e rrenoi, e shkretoi, e sakatoi… e zhberi te pakten shtate here ne me pak se 25 vjet Shqioerine si
  keto kucedra !?
  As Cezari, as Pompei, as Cincizkhanit, as kryqtaret e as otomanet, as cetniket e Pashicit e as nazifashistet, as terroristet e Aleksander Rankovicit e as paramilitaret e Arkan Milloshevicit… askush si kjo Kuceder krimi e atdherrenimi, atdheshitjeje e atdhezhberjeje deri nen “ Kuoten Zero “ !
  Drejtesi! Ligj !
  E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  E duam Shqiperine si Amerika demokratike !
  Meqe pushtues banda juaj e gansgstereve quani pikerisht BE-ne dhe SHBA -ne… kjo eshte zgjedhja e sovranit !
  Vetem sovrani dhe jo ju Kucedrat e korrupsionit dhe Krimit percakton sovranitetin e shtetit shqiptar !
  Mbi vullnetin e sovdanit nuk eshte askush !
  Ne populli, me Popullin e per Popullin eshte shtylla e demokracise dhe cdo shteti demokratik !
  Vox Populi Vox Deux !
  Zeri i Popullit…. Zeri i Zotit !

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic December 7, 18:16

  Kure juve nuk ju shkon pershtat at konsiderohen pushtues. Ata perfolen si te “blere ” nga Rama e plote epitete te tjera pa asnje vlere.

  Reply to this comment
 13. Jimi December 7, 19:09

  O Llaqi! Thirri menjes, o rroot!

  Reply to this comment
 14. FLAMUR NOKA ME DAJAT E VET NE BEOGRAD December 7, 20:47

  Plehrat e ketij vendi , qe e mbajne veten per opozite , jane me dashakeqesit dhe varrmihesit per Shqiperine dhe mbare shqiptaret ! Koka e gjarperit eshte mesjetari Vicidolit , keta te tjeret jane jenicere te tij !

  Reply to this comment
 15. geni December 8, 00:10

  Nuk duam rrepublike bananesh!!!! Lu po te ishte kaq parimor nuk I bente presion prokurorise per bankers petroleum boll me retorika!!!!

  Reply to this comment
 16. MH December 8, 02:41

  E ka cdo parti nga nji Lilo brenda.
  Foli ky budalla.Por fjala e urte e popullit thote:
  Te rrinte Liloja pa fol nuk pat me u nda nga i urti.Po Liloja gjithe jeten Lilo mbeti.
  Se kush asht Liloja pyetni zhozefinen.Nese Zhozefina nuk ju tregon se kush asht do te thote se nuk e paska shetitur dhe njohur Shkodren.Megjithese Liloja ka rastise te vije edhe nga lagjet e katolikve.Ama deri ne Pijace ka munguar shume e shume pak raste qe te jete prezent i veshur me te bardhe dhe me shkope ne dore.

  Reply to this comment
 17. Luzati December 8, 07:46

  Sahanlepiresi me i madh i kesaj periudhe pseudodemokracie!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*