Petro Koçi: Ndërkombëtarët dhe PS “sabotuan” arrestimin e Berishës

September 19, 2014 11:34

Petro Koçi: Ndërkombëtarët dhe PS “sabotuan” arrestimin e Berishës

Ish-ministri i Brendshëm, Petro Koçi, në kohën kur Sali Berisha udhëhoqi një grusht shteti 16 vjet më parë, pas vrasjes së Azem Hajdarit, ka rikujtuar pse ai nuk u arrestua.

Sipas Koçit, ndërkombëtarët zgjodhën që Berisha të izolohej diplomatikisht dhe politikisht.

Më pas, sipas Koçit, një takim i drejtuesve të PS-së me Berishën, e riktheu këtë të fundit në politikë.

Votimi në Parlament dëshmoi se në atë kohë në Partinë Socialiste askush nuk kishte pikëpyetje lidhur me rolin e Berishës jo vetëm në përpjekjet për grusht shteti në 14 shtator 1998, por edhe më përpara gjatë qeverisjes së tij nga 1992-1997.

Rezultati i votimit me 100% të votave pro heqjes së imunitetit ka qenë një dëshmi edhe e pastërtisë që ekzistonte tek mazhoranca, por edhe tek grupi i saj parlamentar shumë i madh i PS-së në atë kohë.

Mendoj se mosarrestimi i Berishës erdhi si shkak i dobësisë së shtetit në atë kohë, pasi nuk mund të ishte politika ekzekutuesja e arrestimit të Berishës.

Nga ana tjetër atmosfera e asaj kohe ishte e dominuar nga kërkesat e vazhdueshme e ndërkombëtarëve për pajtim kombëtar.

Edhe kur dha dorëheqjen qeveria Meksi u ngrit një qeveri që u quajt Qeveria e Pajtimit Kombëtar.

Edhe në atë kohë nga politika ndërkombëtarë vazhdonte të flitej me këtë slogan.

Politika ndërkombëtare zgjodhi izolimin diplomatik dhe politik të zotit Berisha si mjet për ta neutralizuar politikisht.

Fatkeqësisht në dhjetorin e atij viti u bë një takim midis drejtuesve të PS-së dhe Sali Berishës. Takim ky që e riktheu Berishën në politikë”, ka thënë Koçi për “Shekulli.

Ndërkohë, një portal grek shkruan sot se po përgatitet arrestimi i Sali Berishës.

Voria.gr shkruan se qeveria Rama do t’u provojë ndërkombëtarëve se po lufton korrupsionin .

Sipas këtij portal, Berisha do arrestohet për Gërdecin, 21 janarin, marrëveshjen e detit dhe korrupsionin.

Portali thotë se këtë informacion e ka mësuar nga burime pranë qeverisë.

Por, me shumë mundësi ky është thjesht një spekulim.

 

September 19, 2014 11:34
Komento

19 Komente

 1. qypi September 19, 11:56

  Ve vere te miut ta futet ai Berisha, pa ju pergjigjur ketij populli nuk do te mbetet

  Reply to this comment
 2. bukurie September 19, 12:03

  Ishalla eshte e vertet!!! Sa shume na ka llodh ky moster!!

  Reply to this comment
 3. beni September 19, 13:49

  O petro po pse nuk thua qe ne kishim friken, se mos shkateroheshe shqiperia dhe kombi! Po ne te semes vajte ky komb me keta bajga, a mundet te mos e ndeshkosh per esap te kombit? Ju kishit allin e posteve ne qeveri, se mos ju ikte kolltuku, se per 24 ore ja gjenit vendin islamikut sali dhe pucistve te tjere, esht e njejta dileme edhe sot kur flitet per 21 janarin! Theshnin edhe per lazaratin, por e qepen veren,! Ja ku esht qeni hidhuni e verjani prangat ne pith te semes te vej vendi, aman do te vendoset drejtesia njeher e pergjithmone!

  Reply to this comment
 4. RAMAZAN September 19, 14:13

  veshtir

  Reply to this comment
 5. Ben September 19, 14:20

  Si ka mundesi nje shtet te kete frike nga nje njeri?
  Kjo nuk ndodh ne asnje vend demokratik.

  Reply to this comment
  • Po,Po September 19, 19:13

   Jo mor zotni,shteti nuk ka frike nga nje njeri.Ti ose je larg dhe nuk jeton me realitetin tone te perdishem,ose i bie shkurt,pa e vrare shume mendjen.Saliu eshte nje krye bandit, qe ka zgjedhur e mban rreth vetes te gjithe llumin kriminal te ketij populli. Ai i ka korruptuar keq te gjithe qe kane pasur te bejne me te dhe per secilin prej tyre,u ka hapur dosje dhe i kercenon.Mjaft prej tyre edhe i ka vrare me menyra te sofistikuara.Te tjeret i ka korruptuar me tyrli pislleqesh e perfitimesh te pa ligjeshme.Jo vetem politikanet,por edhe nderkombetaret i jane frikesuar komplikacioneve e destabilizimit e gjendjes,qe ai mund te sjelle shume shpejt ne kete vend.A e pe videon me dy furgonet e blinduar,qe sulmuan si cuba TRUPAT NDERKOMBEARE GJERMANE DHESHTETASIT E HUAJ QE PO EVAKUOESHIN NE V.1997 ? Ai,me banden e stermadhe e te rrezikeshme te tij,mund ta gjakose kete popull,pa pyetur per asgje.Eshte psikologjia e bajraktarit,e Esat Toptanit dhe e njerriut me cinik qe ka pjelle kjo toke.Ai ka aleat te perhershem e te perkushtuar Beogradin dhe Athinen,te cileve u sjell dhimbje koke stabilizimi i gjendjes ne Shqiperi.Pse,me se merret valle Janullatosi e Fazllici,qe percjellin tek Familja e Saliut dhe e Lulzimit,porosite e sherbimeve te fshehta ? A nuk e zune gafil shefin e sherbimit sekret shqipar Aleatet e Natos,kur ai takohej me nje agjente te sherbimit sekret rus.E pra,Visho Ajazi nuk punon per sigurine,por per gropsjen e ketij vendi.

   Reply to this comment
 6. LORA September 19, 16:02

  Si guxon ky petro koci te na tregoje dokrra hini????
  O mjeran muti,ate kerraben e kodoshllikut te nahijes se nano-kurvave mos e var tek nderkombetaret ,,,sepse ata nuk i njeh Kushtetuta,as si legjislativ ,as si ekzekutiv e as si gjyqesor.
  Petro mavria,u bere edhe ti te provokosh ndjeshmerine dhe intelektin publik????
  Derisa te ngordhe nahija e nano-kurvave nuk do t’a shqis nga mendja se mortjmadhin brekedhjere e kemi peshqesh nga nano-kurvat,,,,,qe me te ne qoshe nano-kurvat te ishin free per t’i rene me top korrupsionit te 1997-2005.
  Ik petro ,gremis bythen e mos na trego ne se c’kemi hequr ne demokraturen tuaj kriminale!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 19, 21:36

   Nderkombëtarët dhe nanokurvat siç thotë znj (z) “Lora” sabotuan atéhere arrestimit e malit të krimit sali berisha? Por druaj se të njëjtët regjizorë por me aktorë të ndryshuar do t’ia gjejnë dhe sot ndonjë ulje të butë saliut? Socialoportunopacifizmi majtist vegjeton akoma ??? Nuk duket aq lehtë por vegjeton? Javashllëku shkatërrimtar i tyre tregon se po mendojnë për një barkë shpëtimi që thonë se do t’i vihet emri “katovica”? Tung!

   Reply to this comment
 7. orli September 19, 18:23

  Zoti Koço!takimi qe permend dhe Izeti ku plehro-politikanet pasi realizuan skenarin e perbashket per te shkaterruar Shqiperine(kjo ne radhe te pare qe serbia ta kishte me te lehte masakrimin e Kosoves e disa te tjera)duhej te eleminonin kryesoret e krahut te armatosur!ps-ja te eleminonte ata qe mendonin se po luftonin qe te rrezohej saloja e te merrte pushtetin ps-ja!pd-ja,kupto sala te eleminonte ata qe mendonin se po ruanin shtetin e salen nga pala tjeter armike,ne nje kohe kupola ishte dhe vazhdon te jete mike!!

  Reply to this comment
 8. labinot September 19, 19:37

  Ka 24 vjet qe flitet per destabilizim te Shqiperise,me keq se e destab.Saliu kete vend ne 92-97-2013,nuk ka per tu dest. kurre.Plaseni brenda,se nuk e gjen gje kete vend nga nje plere!

  Reply to this comment
 9. Lleshi September 19, 19:46

  Zoti Pederast Koqi ! Te me ndjeni se kisha deshiren per me te livdue , sepse sot pederastia asht ne mode dhe Evropi po kambengul qi ta mesojme edhe na shqiptart ! Ti kuptohet , je modern dhe jo i prapambetun si ne te tjert !

  Tash du me t’than se me mortje si ju nuk bahet Shqipnia dhe se ju , qi te gjithe i keni sherby me sa keni mujt shkaterrimit te Shqipnise ! Kot nuk ju zgjodhi Ramizi , Nano apo Sala dhe ju miratoi UDB-ja !

  Tash asht mire me kput qafen dhe mos me u duk ma ne publik ! Hajt the qafen !

  Reply to this comment
 10. leo September 19, 21:09

  Arrestimi i Sales ne ate kohe ka qene i pamundur. Kjo per faktin se nga njera ane nderkombetaret me “sloganet ” e tyre, Por jo me pak e rendesishme ka qene dhe frika e nje revolte nga ana e mbeshtetesve te pd te ardhur nga veriu dhe banues ne tirane e ne periferite e saj. Mjafton te permendesh faktin se kur Sala u thirr ne Drejtorine e Policise per te deshmuar mbi vrasjen e Hajdarit, para kesaj Drejtorie u mblodhen mijra mbeshtetes gati per te nderhyre ne qofte s’dilte Se dyti. Ishte nje PS e cila kishte probleme e konflikte brenda saj. Lufta per karrige e disa prej eksponenteve te rendesishem te saj, Nje opozite e sapoardhur nga nje pushtet i humbur sipas tyre ne nje fare menyre grusht shteti. Nje popull i qe priste pas gjithe atyre trazirave nje dalje nga kjo situate e veshtire dhe i lodhur per nje revolte te dyte. Te gjitha keto dhe mbase shume te tjera ben te mundur mos arrestimin e tij.

  Reply to this comment
 11. Me vdekt Cani me Fevzine September 19, 21:13

  PSE NUK E THUA TROC O POCI. FATOS PRAGE GAMISURI E MBAJTI SALIUN JASHTE. SE FATOSIT I VINTE MIRE QE SALIU E SHKATEROI SI FAMILKE,PO I BERI DHE MIRE SE E BERI ME GRUA TE RE. FATOS NANO ESHTE ESAT PASHA,KURSE SALIU ESHTE AMET ZOGU

  Reply to this comment
 12. Tarrasi i Shkolles se Kuqe September 19, 22:53

  Jam dakort me mendimet e parakomentuesve, por deshta te shtoj edhe nje dicka, a thua Amerika, nuk i ka ditur te gjitha keto bemat qe po dalin tani, per Sal Vucidolin ???? S’ma merr mendja kurre. Kur kane pergjuar se cfare ben Merkel ne Gjermani, e kane pase problem te pergjojne kete Mostren tone ???, s’ma do mendja kurre. Ketu ka dicka shume me madhore, shume me te rendesishme ne rang global. Duhet te kete lobe shume te fuqishme, qe ishin te interesuar, qe Shqiperia te ishte n’en thundren, e diktatin e nje krimineli si Sali Serbi per 24 vjet, pasi po ta llogarisim, edhe sikur Enver Hoxha te ishte gjalle ne demokraci, nuk do ta kishte mbajtur dot pushtetin, dhe vendin, sic e mbajti ky zagari Serb. Prandaj them, ne dashte zoti keto lobe, jane lodhur, e nuk merren me me Shqiperine, e na lene rehat, qe me se fundi te shohim dhe ne shqiptaret nje dite te bardhe, dhe nje jete me te mire, gjithmone kur klika tradhetare e ketij kombi te jete pas hekurave dhe me konfiskim te pasurive te vena mbi kurrizin e shqipetareve.

  Reply to this comment
 13. ALBANO September 20, 13:16

  mire sala eshte i korruptuar ;;; eshte kriminel ju kuptoj te gjitheve dhe keni te drejte ;;;por rama meta perse nuk bejn gje perse i mbyllin syte ;;; apo jane njesoj ;; jane miqe ;;;komuniste ;; spiuna te enverit ;;;; rama ka qeverine dhe policine pesrse nuk e fut ne burg ;;ka prova ;;he ;;he ;;; sepse eshte dhe ai i zhytur ne korrupsion;;; ne shqiperi jane te gjithe te korruptuar ;;; enver skizofreni ngordhi por la mbrapa rrenjet e qelbeta te komunizmit ;;; je perse nuk ecim perpra ;;shikoni sllovenine ;;; kroacine ;; si kane ecur ;;;por atje komunizmin e kane crrenjezuar me kohe ;; nuk ka katunre te pashkolle ;;; qe dalin me foton e titos ne rruge ;;; megjithese tito ishte me i hapur se enver trapi ;;;

  Reply to this comment
 14. toni September 20, 14:41

  Masturbohuni me lincimin e Berishes o rilindas, ujku, ujku por cakalli po ben kerdine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*