Prezantohet “Air Albania”, avioni me flamurin shqiptar

September 14, 2018 19:45

Prezantohet “Air Albania”, avioni me flamurin shqiptar

Kompania e parë ajrore shqiptare, “Air Albania” ka ulur pasditen e së premtes në aeroportin e Rinasit, avionin Airbus 319, që si stemë ka flamurin shqiptar.

“Air Albania” është një vepër kombëtare, një fryt i arrirë në Vitin e Gjergj Kastriotit”, u shpreh kryeministri Edi Rama gjatë prezantimit të avionit shqiptar në aeroportin ‘Nënë Tereza’.

Në ceremoninë e organizuar, kryeministri nuk i kursen falenderimet për të gjitha ata që mundësuan realizimin e këtij projekti që siç thotë vetëm pak muaj më parë ngjante si një ëndërr e largët. Por falenderimin më të madh ia dedikon Presidentit turk Erdogan si mbështetësin më të madh të  kësaj linje që është me kapital publik dhe privat.

Lasgushi, është i pari avion me logon e të parës kompani ajrore krejtësisht shqiptare që është ulur në aeroportin e Rinasit.

“Air Albania”, do të nisë fluturimet këtë të shtunë. Si logo, avioni mban flatrat e zeza të shqiponjës në sfond të kuq.

Destinacioni i parë i saj është linja Tiranë-Stamboll-Tiranë.

Në qershor të këtij viti, qeveria nisi procedurat për krijimin e shoqërisë “Air Albania”.

Kombinimi i biletave ekonomike me çmimet konkurruese në treg do të jetë filozofia e ‘Air Albania’. Kompania do të udhëtojë me një flotë të re avionësh, jo më të madhe se 10 vjet, kur mosha mesatare e avionëve që udhëtojnë në Shqipëri është 18.5-vjeçarë. Airbus 319 me ngjyrat e flamurit shqiptar dhe shqiponjën dykrenare që mban emrin e poetit të madh Lasgush Poradeci do të pasohet nga një tjetër avion i këtyre përmasave që do të mbajë emrin e një tjetër mjeshtri të poezisë shqiptare.

Stafi i kësaj linje është trajnuar tashmë dhe do të mbajnë të veshur kostume me ngjyrat e flamurit kombëtar, që për Kryeministrin s’kanë të sharë për ata që do të guxonin, ai e ka një mesazh: “Kush i shan është i sharë”.

l.h/ dita

September 14, 2018 19:45
Komento

22 Komente

 1. hako September 14, 20:02

  Kompani fluturimi pa faqe interneti?!!!!,biletat blihen te piramida apo….

  Reply to this comment
 2. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni September 14, 20:14

  Ky avion kushton 90 milione $.
  https://www.google.com/search?source=hp&ei=YvibW5XKLuL3qwHGmKzIAg&q=Airbus+a319+price&oq=Airbus+a319+price&gs_l=psy-ab.3..35i39k1j0l2j0i22i30k1l7.6048.6048.0.6509.3.2.0.0.0.0.305.305.3-1.2.0….0…1c.1.64.psy-ab..1.2.525.6…221.MuaS1Jn5p9o

  10% e aksioneve do te thote 9 milione dollar.
  Kaq eshte takati dhe krenaria e ketij shteti me breke neper kembe, sa vec nje bisht avioni mund te bleje.

  Reply to this comment
  • N. September 14, 21:00

   Me çfarë ta blejne o derman?!
   Parat i vodhi Sali Marshalli i Krimit e Likemona Floriri…Shqipot tu futin nje presh në fund te kurrizit, atyre, qe te fluturojne ata…

   Reply to this comment
  • Taku September 14, 22:05

   10 % i ka Albcontroll dhe 41 % i ka nje biznesmen shqiptar pjesen e mbetur i kane turqit.
   Po ti je idiot qe flet para se te mesosh per gjerat. Kjo duket dhe nga nickname qe ke.

   Reply to this comment
 3. N.VJOSA September 14, 20:51

  Hajde, Lasgushi yne,
  fluturofsh i mbare dhe me shqiponja te tjera, me Migjenin,
  imzot Nolin, Naimin,
  Driteroin e te tjere, deri tek Poeti i Ditas, Arben Duke Shqiponja !
  Fluturim te mbare Shqiponja jone!…
  Dhe u bëfsh teresisht shqiptare edhe nga Kapitali!…

  Reply to this comment
 4. Arben September 14, 20:51

  “Pa Erdoan nuk do te kishim Air-Albania”.

  Edi Rama, sot 14.09.2018

  Per ideal te partise, gazetat e kazanit, censurojne edhe

  vete partine.

  Reply to this comment
 5. N. September 14, 21:01

  Me çfarë ta blejne o derman?!
  Parat i vodhi Sali Marshalli i Krimit e Likemona Floriri…Shqipot tu futin nje presh në fund te kurrizit, atyre, qe te fluturojne ata…

  Reply to this comment
 6. Mark .U.K September 14, 21:06

  Njoftim i rendesishem Taip Erdogan ka bere synet Edi Ramen.A ka lidhje RAMA me ket linje ajrore,vetem pyeta nuk kam nigju gje.

  Reply to this comment
  • Askushi September 14, 22:59

   O Mark po ti uroje Edin per synetllikun se i deshi trapi atyre qe ti do vish nga londra me cmim te lire. Keshtu qe puthe atje ku u be synet Edi. Hajt te nigjofsha te miren.

   Reply to this comment
 7. Avion patriot turkoshak September 15, 07:02

  Avion me flamur shqiptar qe nuk ka asnje shqiptar ne staf.
  Pilotet e huaj se nuk kemi pilota shqiptar se qoftlargu sali shkatrroi cdo gje.

  Reply to this comment
  • Kaçi i zi September 15, 10:48

   Ore po si ka mundesi qe nuk thoni nje fjale te mire? Jeni shqiptare ju a cjeni? Po ky eshte nje lajm i mire per shqiptaret. Popull leshi ku te gjeni bishta e te shani dini.

   Reply to this comment
 8. emigrant September 15, 07:54

  Rama: “Ne vitin e Skenderbeut … nje falenderim te madh qe ja dedikoj presidentit Turk Erdogan si mbeshtetesi me i madh i kesaj linje…”.

  Skenderbeun ti e ke bere te perpelitet ne varr.

  Dhe pastaj… “Kush shan eshte i share” – intelekti i nje femije 10 vjec. Deri aty shkon zhvillimi mendor i malokut.

  Reply to this comment
 9. Mark .U.K September 15, 09:08

  ASKUSHI:Ke gjetur taman nikun qe meritoni,se jeni askushi kuptoheni lehte.Ate qe Rama ka ba synet,hyft anej nga ke dalur se pari ne jete.Duke perfshir edhe te gjith me liste te gjendjes familjare,se e ben ai se PEDEReshte.Kurse ju po ju le nje gomar,

  Reply to this comment
  • Askushi September 15, 13:20

   Te dogji Mark uku. Mos u merzit po pate ndonje brisk te mire hajde na e rruaj te gjitheve gjendjes time familjare mua te parit se kam kohe pa e rruajtur pastaj me te tjeret. Mark shpirt ziu kurre mos u kthefsh me atdhe tu tretshin kockat atje ku je.

   Reply to this comment
 10. Halla September 15, 11:06

  Taku ti je Trap kanari kush eshte bisnesmeni shqiptare e di ti eshte edi Rama me paret e vjedhura popullit

  Reply to this comment
  • Taku September 15, 16:28

   Po ti or hale nuk te kenaq fakti qe kemi logon tone ne avjone? Biznesmenin shqiptar nuk e di vetem une por te gjithe. 51% te aksioneve i kane shqiptaret. Po ti o koqe ku e di qe eshte Rama? Popull medioker qe di vetem te hedhe balte mbi vetveten si derrat. Edhe kur behet gje e mire prape te shani e te gjeni hajdute dini. Po crendesi ka kush e beri? Rendesi ka qe eshte shqiptare.

   Reply to this comment
 11. Dori September 15, 11:11

  Bravo Edi Rama, ti po ben shtet; kelyshet e Sale llafeqenit le te lehin!

  Reply to this comment
 12. SHQIPTARI... September 15, 12:47

  …Historikisht, shqiptare pa dinjitet kombetar, pa nder familje e shqiptari, i kane sherbyer KOLERES TURKO-GREKO-SLLAVE…! Kjo rrace me ADN te zhbere,qe i lepihet kesaj KOLERE, ka axhende personale dhe ANTI-KOMBETARE…!!….

  Reply to this comment
 13. SHQIPTARI... September 15, 12:48

  …Historikisht, shqiptare pa dinjitet kombetar, pa nder familje e shqiptari, i kane sherbyer KOLERES TURKO-GREKO-SLLAVE…! Kjo rrace me ADN te zhbere,qe i lepihet kesaj KOLERE, ka axhende personale dhe ANTI-KOMBETARE…!!……

  Reply to this comment
 14. SHQIPTARI... September 15, 12:57

  …Historikisht, shqiptare pa dinjitet kombetar, pa nder familje e shqiptari, i kane sherbyer KOLERES TURKO-GREKO-SLLAVE…! Kjo rrace me ADN te zhbere,qe i lepihet kesaj KOLERE, ka axhende personale dhe ANTI-KOMBETARE…!!……..

  Reply to this comment
 15. Bulldum September 15, 16:41

  Faleminderit turkut qe na le te ngremecflamurin ne kompanine e tyre

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim