Pijet energjike, mjafton vetëm një për të shkaktuar probleme në zemër

May 2, 2019 12:53

Pijet energjike, mjafton vetëm një për të shkaktuar probleme në zemër

Pijet energjike konsumohen në masë të madhë sidomos nga të rinjtë, por mjafton vetëm një prej tyre për të shkaktuar probleme në zemër.

Efektet e tyre zakonisht fillojnë vetëm 90 minuta pas konsumimit.

Shkencëtarët deklarojnë se pijet energjike mund të shkaktojnë ngushtimin e enëve të gjakut, gjë që rrit rrezikun e bllokimit dhe shkaktojnë sulmet në zemër apo goditjet në tru.

Të dhënat e reja i japin edhe më shumë zë studimeve të mëparshme, të cilat kanë paralajmëruar të rinjtë që të qëndrojnë larg këtyre pijeve.

Shkencëtarët e udhëhequr nga Dr. John Higgins në Universitetin e Texas thanë: “Teksa pijet energjike po bëhen gjithnjë e më popullore, është e rëndësishme për të studiuar efektet e tyre tek ata që i pinë shpesh dhe për të përcaktuar më mirë, nëse ka, sasinë e caktuar që duhet marrë”.

Në shkrimin e botuar nga e përditshmja “The Sun”, thuhet se grupi i punës beson se është kombinimi i përbërësve në pijet energjike që dëmton enët e gjakut konsumuesit. Mes tyre janë kafeina, taurina, sheqeri dhe përbërës të tjerë bimorë, që sipas ekspertëve dëmtojnë rreshtimin e artereve dhe venat.

j.l./ dita

May 2, 2019 12:53
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*