Plani i Bashës: Fund koncesioneve dhe vendosje të taksës së sheshtë

June 21, 2016 14:49

Plani i Bashës: Fund koncesioneve dhe vendosje të taksës së sheshtë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ka prezantuar FMN planin e tij për të nxjerrë  vendin nga kriza ekonomike. Në përfundim të takimit, kreu i opozitës tha se do të thjeshtësojë procedurat e taksimit, do të vendosi 9% e taksës së sheshtë dhe anulimin e koncesioneve korruptive.

Basha: Ne shpalosëm para FMN planin e PD për nxjerrjen e vendit nga kriza. Kjo konsiston te thjeshtimi i taksave. Taksim i sheshtë 9%, procedura të thjeshta. Fund abuzimeve me koncesionet. Anullimin e koncesionve të dhëna nga kjo qeveri dhe fokusimin e shpenzimeve qeveritare në shpenzime për hapjen e vendeve të punës.

Ne i treguam vendosmërinë tonë për t’u përballur me këtë qeveri të korruptuar, por edhe një mundësi për të ballafaquar planin tonë.

Shqipëria sipas Bashës humb 1 miliard euro në vit humb prej korrupsionit qveritar.

June 21, 2016 14:49
Komento

7 Komente

 1. ??? June 21, 15:10

  Ky qenka njesh ne matematike. Mjere ai qe e beson!

  Reply to this comment
 2. 21 JANARI 2011= 4 SHKURT 1944 June 21, 15:49

  Ky monster
  ne 21 janar 2011 si minister I mbrendshem dhe si komandant I operacjonit per perballimin e protestes ne boulevard ne 20 janar 2011 ora 8 e mbremjes terrorizon popullin e Tiranes duke thene:

  TE MOS GUXOJE KUSH TE SHKELE LIGJIN SE JANE VENDOSUR TELEKAMERAT NE CDO PIKE KYCE.

  NE 21 JANAR 2011 NE DARKE NAZISKINET E LUL BASHES ..GJERGJ LEZHJES DHE VISHO AJAZIT ZHDUKEN FILMIMET E MASAKRES JASHTE DHE BRENDA K/M..QE NUK KA DYSHIM SE KOPJE TE TYRE NDODHEN DHE NE KASAFORTEN E TE ZIUT ARVIZI QE I THA KETIJ KRIMINELI YLL NE NGJITJE

  Me kete miopi te shoqerise civile ne Shqiperi,me keto vuvuzelat e mediave,me kete mazhorance impotente dhe tradhetare dhe me keto ambasadore te akredituar ne Tirane me kinezerirat e tyre duhet te reabilitojme gjithe tradhetaret e kombit pasi jane disa here me pak fajtore se Lul Bashici dhe Berishici qe nuk ka ne lene krim dhe tradheti pa bere.

  Le te fillojme me Haxhi Qamilin,Esat pashe Toptanin (gjyshin e Bledit) me xhaferr deven,koci xoxen,panajot plakun dhe deri xhevdet mustafa ,,
  Tolerimi qe po i ben opinioni shqiptar ketij krimineli (ne fakt atyre qe jane pas tij se Luli eshte vetem per revista play boy) na ben te mendojme se Enver Hoxha nuk ka qene aq diktator sa thuhet por paska qene ai popull nje staj me lepuj, zvarranike dhe vampire qe deri tani te vetmin sukses qe kane patur keto 25 vjet ka qene kanibalizmi me kockat e tij qe i ka servirur guzhinjeri elez biberaj me kasapin e tij berishe.

  PRA KUSH ESHTE KY LULUSHI YNE QE DHE KUR VRET BUZEQESH…

  Te pakten per vitet e fundit ne gazeten e Meros kemi lexuar me fakte se ky k/kriminel ka kryer keto vepra penale dhe aktivitete te dyshimta:
  1….Qe adoleshent punon kamarier ne aeroportine Rinasit (me cimka)
  2….Jo rastesisht dergohet ne Hollande ku flitet se zoteronte nje pashaporte amerikane qe nuk ju sqarua kurre burimi
  3…Ka fakte qe gjate punes ne Kosove me rroge perrallore ka punuar per sherbimet serbe ne dem te UCK
  4..Ka fakte qe gjate punes ne Kosove ka hyre ilegal ne Shqiperi dhe ishte pergjegjesi per dosjen e shtepise verdhe ne Burrel
  5..Si minister Transporti eshte pergjegjsi NR-1 per vjedhjen e 300 miljon dollareve ne rrugen e kombit.Kujtojme keto nje ambasadore amerikane qe i shkonte per vizite private ne shtepi dhe Foreign Policy Journal ne Amerike qe akuzonte dhe Lul Bashen , Bechell-in dhe Dellin e Kosoves per nje dem prej gjysem miliardi dollare..
  6…ka kontribuar per mbylljen e krimit Gerdecit
  7….Si deputet i Elbasinit me Alibeun ka liruar nga burgjet kriminele teper te rrezikshem per votimet e2009 qe eshte vertetuar nga ambasada amerikane
  8-…Si minister e jashtem ka shitur si Ahmet Zogu ne bashkpunim me mobsterin Berishe pjese te detit Jon.
  9…Si minister e jashtem ka miartuar ngritjen e varrezave te ushtareve greke sipas vijes imagjinare te Vorio Epirit
  10..Si minister i brendshem eshte fajtori kryesor bashke me berishoviqin per vrasjen e kater protestuesve ne 21 janar
  11…Eshte bashkfajtor me berishoviqin per vjedhjen e bashkise tiranes bashke dhe me nje mengperveshur qe diten ishte me Ramen dhe naten flirtonte me Lulin..
  12….Eshte bashkfajtor me berishoviqin per uzurpimin e shtepise qendrore te MMP
  13….Kreu aktin naziskin te heqjes se tabeles rruges te deshmoreve te 4 shkurtit dhe vendosi emrin e nje nipi te xhaferr deves
  14….Kreu aktin anti kombetar qe pruri eshtrat e zogut pikerisht diten e clirimit te Tiranes nga Fashizmi
  15…Se bashku me bash-kriminelin berishoviq kane pjese ne eleminimin politik dhe fizik te Sokol Olldashit.
  16…Mori pjese ne kompllotin anti-Rame kur i shkeli Arvizuse “vijen e kuqe’ me deshiren e ketij te fundit ne 15 nendor 2013 ne ceshtjen e fabrikuar te LHL
  17…Po merr pjese ne kompllotin anti-Rame qe disa sherbime inteligjente te cuditeshme kane shpikur “cunamin Doshi” per te prure ne fuqi Djallin Lul ose Malltez ne nje kohe shume te afert..

  21 JANARI 2011=4 SHKURT 1944

  LUL BASHIBOZUKI= XHAFERR DEVA

  edhe gjermanet ne 1944 e hoqen xhaferr deven pas kesaj masakre…kurse ca xhambasadore I thane yll ne ngjitje dhe sot Donald Luleshi HAPUR FARE do ta beje k/m ne 2017 kete xhaferr deve junior

  Reply to this comment
 3. wanted bedriu @ mero June 21, 16:50

  Nje cudi e “cuditeshme” po ndodh ne Shqiperi qe po kthehet frikshem ne nje shprehje gjeografike si thoshte Bismarku me te drejte rreth 200 vjet me pare.

  Sot prokuroria ose duhet te arrestoje bedri islamin dhe mero bazen per shpifje ose Lul Bashen si vrases dhe tradhetar.

  a duhet prokuroria te arrestoje kete shpifsin ketu poshte qe ka akuzuar engjellorin e Donald lules si mafjoz te fazllicit qe rri sot ne qender te washingtonit ?

  Lulzim Basha’’s Gangster complott and Damir Fazllic

  07/10/2008

  I personally know Damir Fazllic. I think I met him first time on the same day with Sali Berisha, unless the latter was feigning during that first meet in Washington , January 2005. The American company BG&R contracted him as a specialist for Balkans and he would be part of the team for helping PD electoral campaign in 2005. After contract was signed and it was agreed BG&R would stay by the side of PD, Fazllic asked for a contact person in Tirana. KOP (policy orientation committee) had 2 weeks it was created.

  Lulzim Basha was not that known during the time. While I had his name on the tip of my tongue to give him as the contact person. Fazllic pronounced it almost like me.- He is the one I need, – he said. Wondered where they knew each other, but I had no bad impression. Like 2 people from Balkan emigrating to Europe and Balkan it was no wonder they knew each other. But BG&R left in July. Damir Fazllic, on the contrary deepened his friendship with Lulzim Basha and his brother-in-law, who for a reason always used to stay two steps backwards or open the car door. In September 2005, during the second week of PD coming into power, they were very clear in their plan. They would make money. Damir Fazllic opened 3 companies within 2 days which always had as administrator Lulzim Basha’s brother-in-law, Erion. He sold the 3 of them later: one in Cyprus and 2 partially to a former Partizani football player of Beograd .

  There isn’t much importance on money transfer and fiscal infractions. The worst in all this story is that power moves from Lulzim Basha to Argita and Damir. The advocates she recommends, like Kola or Qeleshi, are the one who wrote the company letters; notary Pustina who works now with Shkelzen is the company notary; Brecani, Berisha’s niece is the company’s accounting expert; Enkelejda Isufi, cousin of Lul Basha brother-in-law is the translator… thus in an endless chain of connections enclosed within a sect which moves from Basha, to Argita and Fazllic flings the whole story of Berisha’s power cupola. By the end of 2005, I had a personal incident with him. Kosovo govt was trying to contract BG&R for lobbying about country’s independence. It was about an amount of $1.5 million. Ibrahim Rugova, who was in his last days of life, couldn’t convince UNMIK for the official payment, while he didn’t accept for underhand payment, like Fazllic proposed. The parties split even inside BG&R. to take control of the situation, Fazllic goes to Beograd and signs an informal agreement with the Serbian deputy Prime Minister, where mentioned that BG&R will lobby for the Serbian govt against Kosovo’s independence. The price was double and terms were lighter.

  The other party within BG&R send to me a copy of Fezllic speculation and explained this was not true, but Fazllic was putting pressure on Kosovo’s govt, that if they didn’t sign for the money he would connect to the Serbians. It was hard for Berisha, as a popular person in Kosovo. The nephew Stanisic of was putting pressure on Rugova’s Govt, where he entered with Berisha’s business card.I sent by email to Berisha the contract model of Damir and Serbian deputy Prime Minister. I had no answer. He didn’t open it for three days. All of a sudden the contract was published in Gazeta Shqiptare. I was shocked, as the only person to have it on the email was Sali barisha and me. I asked his secretary about who opened the account [email protected]. She told that only her and any PR consultant. She said possibly Sejamin. I didn’t ask further.

  That day in the evening I was in debate on Klan with Edi Rama. It was my first debate with him and I was frightened of getting nervous. The debate started in the most imponderable way to me. Edi Rama was also holding BG&R agreement with Serbia and opened the debate with it. I stopped him untactfully and started explaining it is a fraud. Berisha himself was confused from my explanation and after the debate asked me how “I knew all those things”. I told him I sent him by email, but it ended on Gazeta Shiptare. He never gave an explanation on this, though I understood his discomfort.Two days later I went his office and sent him what could be called “Fazllic“file. There were a pile of writings in the Bosnian and Serbian press accusing him on financial frauds, connections to Legija who killed Gingic but any harebrained person would accuse him either for being a British spy.

  Reply to this comment
  • ??? June 22, 10:20

   I don’t know who wrote this awful piece of fantasy, but the grammar is appalling for starters and the prosing away is utterly annoying. A complete waste of time.

   Reply to this comment
 4. kris 1 June 21, 20:05

  Po ndalove koncensionet do kesh gjetur ndonje rruge te re hajdutlleku

  Reply to this comment
 5. Arben June 22, 08:40

  PER KETE KA SHUME TE DREJTE.

  Reply to this comment
 6. maks June 22, 10:05

  po kush te beson me ty o bole keni lene me gje ju pa dhen arrite sa fale dhe detin vetem nje gje ke te drejt qe ne jemi popull dele dhe kujtesen e kemi te paket

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim