Po… çiftet e lumtura shëndoshen!

November 22, 2017 23:16

Po… çiftet e lumtura shëndoshen!

E ka provuar një studim i Universitetit Southern Methodist në Dallas, i kryer mbi 169 çifte të martuarish.

Të ekzaminuarit kanë kontrolluar peshën e tyre trupore dhe ecurinë e lidhjes çdo gjashtë muaj.

Rezultatet nuk lenë vend për dyshime, çiftet e lumtura shëndoshen.

Duket e habitshme por çiftet konfliktuale i ruajnë më shumë linjat, krahasuar me çiftet më të qeta.

Arsyet?! Në një çift harmonik ndihemi më të sigurt se i pëlqejmë njëri-tjetrit, jo vetëm fizikisht.

Ka më pak interes të tërheqim partnerë të tjerë dhe i japim vetes më shumë liri me ushqimin.

b.m. / dita

November 22, 2017 23:16
Komento

1 Koment

 1. Guri Naimit D(Dh.Xh.) November 24, 16:24

  Faleminderi Dita per kete rubrike”KULTUR”:
  Ciftet e para le te shendoshen …
  Po; se pari te na shendoshet ATDHEU !

  VO.(mes e kulture eshte dhe sa do ju shkruaj.
  Nje amanet lene nga nje banor i Vores,nje jete pjekes ne Fabriken e Tullave)
  Kristo Xh. Vore 29 Nendor 2002.(1)

  QYTETIT TIM !
  Vorake mos u cudisni,
  Kur kete fraze te lexoni,
  Kristua Vorak qytetar,
  Deri dje thosh -Permetar.

  Ju mua me njihni mire
  S’e tradheoj Dangelline,
  E verteta qelibar
  Ne Vore u bera qytetar.

  Fshat ishte ajo me pare
  Me njonje bej apo aga,
  Shumica qene fermere
  Yzmetci dere me dere.

  Rronin me diersen e ballit
  Nuk ua qante njeri hallin,
  Pas vitit dyzet e kater
  Vora mori pamje tjater.

  *Vertet kishte nje mulli
  Po kish shkolle dhe xhami,
  Pas clirimit tjetersuar,
  Se pari nga hekurudha.

  Pas saj, qender e bujqesise,
  Hedh qeliza industria,
  U ndertua nje kombinat
  S’kish me,si quhej fshat.

  **Prane e prane pesekatshe,
  Reeth tyre shtepi e bace,
  Tashme shume populluar
  Qytet duhej emeruar…(2)

  Dyzet vjet nuk eshte pake,
  Vora qytet,emer mban,
  Brezi qe e ka peruruar,
  Te gjithe ,s’duhen harruar.

  ***Ne kete mijevjecar te ri,
  Vora jone plot risi,
  Komplekse ndertimi e sera,
  Sot nje qytet me te tera.

  Kjo pra eshte Vora jone
  Jua thashe me pake fjale,
  Nje liste e madhe duhet bere,
  Per ata, qe hodhe themele.

  Po i shkruaj emrat e pare,
  Mesues Shaqua e Ramadani(3)
  Minai vetera lufte pas tyre
  Listen autoktonet ta bejne.

  Dy fjale per ne fund u them,(4)
  Uniteti baze, per te gjithe,
  Shqiperise i duhet shume
  Per te ardhur m i r e s i t e !

  1-Kristo M. Xhoga ardhur me 1960 nga Zavalani i Dangellise.prane vellezerve,si pa femije…
  2-me 9162 Vora shpallur Qytet,pas Fermes ngritur dhe Hekurudha drejt Veriut,sa fabrika Tullave e tj.
  3-Si qytetare te bare Kryetar ShaqoDerri dhe Ramadan Domi, agronom e pas hapjes shk.mesme N/drejtor i saj
  4-Si ta dinte se do ndahej nga jeta(2004)le kete vjershe,ca i gezuar adoptuar per Vajze, mbesen e Rites Thomaidha(se shoqes),deri mbaruar Un ekonomiste…dhe martuar me Ilir Domin, nje jete bashkenxenes e studente,ai mesues Matematike,Drejtor shkolle,Marqinet sa Vore.

  Plotesuar amanetij e tim Vellat Kristo:

  Botuar ne librin “Ne gjurmet e JETES”(bot 2005)

  Toronto 24-11-2017 Guri Naimit D,(Dh Xhoga)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim