“Po ia nxin faqen vendit”, Xhafaj reagon ndaj sulmeve të Tahirit

May 3, 2018 13:34

“Po ia nxin faqen vendit”, Xhafaj reagon ndaj sulmeve të Tahirit

Pas deklaratave të bëra paraditen e sotme nga paraardhësi i tij Saimir Tahiri, nuk ka vonuar reagimi i Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

I shfaqur i vendosur për ato çfarë ka deklaruar karshi Tahirit, Xhafaj tha:

“Nuk kam asnjë koment për dorëheqjen e Saimir Tahirit, por nuk i heq asnjë presje asaj që kam thënë.”

Ish-Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, tanimë i dorëhequr edhe nga posti i deputetit, u shpreh në konferencën e mbajtur për shtyp se Xhafaj, me deklaratat në televizion për bandat, po ia “nxin faqen” vendit, dhe se me akuzat për një polici të kriminalizuar, ia ka kaluar edhe “kokave të krimit”, Sali Berishës e Lulzim Bashës.

I pyetur më përpara nga gazetarët për përfshirjen e Tahirit në trafikun e drogës, Fatmir Xhafaj është shprehur se do të presë përfundimin e hetimeve, duke e lënë të hapur qëndrimin e tij.

Një qëndrim i cili paraqitet që në ditën e parë të punës, kur Xhafaj largoi njerëzit e besuar të paraardhësit të tij, duke lënë të kuptohet se ata kanë qenë të përfshirë si me veprime ashtu edhe me mosveprimet e tyre në trafikun e drogës.

s.a/dita

May 3, 2018 13:34
Komento

22 Komente

 1. GJYQI I HAGES May 3, 13:46

  PO MIRE O TI KOKE BARDHI XHAFA!PAS 28 VJETESH NA DEL QE KOKA E DROGES QENKA SAJMIR TAHIRI PER TE HARRUAR KOKE NE KRIMIT NDAJ SHQIPETAREVE BERISHANMETA,BERISHA,NANO,BERISHA,POLLO,BERISHA,PELLUMBI,BERISHA,FAZLLIQ,BERISHA ARVIZU,BERISHA,LU,BERISHA,MEJDANI,BERISHA,TOPI,BERISHA,META,BERISHA,META,BERISHA,META,BERISHA,GAZIDEDE.BERISHA VISHO AJAZI,BERISHA,FAZLLIQ,BERISHA RAMA,BERISHA ,BLUSHI,BERISHA MEDI BUSHATI ,BERISHA KLANI KAPO,BERISHA,LUBONJA,BERISHA NGJELA,BERISHA,POLLO,BERISHA TARIFA,BERISHA NGJELA,BERISHA BIBERAJ,BERISHA BEOGRAD,BERISHA BLUSHI…….
  Ku mutin ke qene ti bashke me tere alabaket ‘socialiste’ 28 vjet!?Ne ç’hale te semes a po prisnit nje kinez me emerin LU qe me Tahirin te lahet MUTI ME SHURRE????????

  Reply to this comment
 2. TNK May 3, 14:32

  MIRE ZOTI XHAFA; NE SE SAJMIR TAHIRI DEL I PA FAJSHEM A DO JENI JU QE DO TA PROPOZONI SI KRYEMINISTER PER ZGJEDHJET E ARDHESHME,PASI DY ANE KA MEDALJA OSE ESHTE KRIMINEL DHE TE SHKOJE NE TE S….S OSE ESHTE ME I ZOTI NGA JU TE GJITHE DHE PRANOJENI SI TE PARIN E VENDIT.

  Reply to this comment
 3. 007 KGB,UDB,SIM,CIA,FBI May 3, 14:39

  Nuk mund te behet koke Turku nje tepelenas me emerin Sajmir Tahiri per llogari te minoranca serbe perfaqesuar nga Sali Flamur Noka,i minorancave greko turke pefaqesuar nga Ilir fatos Nano Rama,i minorancave Çobenj si fiset Lubonje ngjela ,blushi,pandeli majkot e bytheqiret e tjere,i ambasadoreve ne sherbim te PODESTA me miliardat e ruseve arabise saudite,i lobizmit toptanas fevzi,i tere agjenturave te ish bllokut Pollo e Andi Bushati djali i Sigurimsit agjent Medi dhenderr i shoqe agjent Vito Kapo e nip i gjyshit HISNI krah i djathte i shokut Enver qe ka punuar per ke agjenture kush e di???????????
  CIA dhe FBI pa hapur dosjet e tyre te 21 Janarit e Like flori mos bejne gabime si ne Irak Avganistan ku u vrane MILIONA te pa fajshem po me mire te ikin ne shtepi se sa ne sherbim te politkave e diplomacise ARVI ZI…..

  Reply to this comment
 4. Komiteti Strasburgut per te drejtat e njeriut May 3, 14:45

  Minister,
  Para se te japesh deklarata te pa pergjegjeshme si asnje minister i brendshem me ‘banda’ duhet te sigurosh mire JETEN e nje ish ministri te brendshem tani pa imunitet duke i hequr rojet krrimineleve 28 vjet ne pushtet kryeKare shtetesh kryministra e Nishane perfshi serbit Berisha LIKE HAJDUTIT E EDVINITe duke ja vene ne dispozicion Tahirit deri ne perfundim te te gjitha fazave te HETIMIT,’BURGIMIT’ E GJYKIMIT DERI NE SHKALLEN E TRETE!!!!

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA May 3, 15:05

  Më vjen keq sinqerisht për sulmin e pist politik që i bëhet Saimir Tahirit!
  Po te kish Fakte konkrete hajde de…
  Por deri Tami shohim vetëm një luftë të pistë Politike…
  Kam parasysh punën e mrekullueshme që bëri ish Ministeri me Policinë e Shtetit, kur asgjësoi aq shumë nga Mortaja e Kanabisit, e cila vërtet u perhap sie Murtajë!
  Për mua eshte e kuptueshme, ne një vend te varfer sie Shqiperia, kur ky fenomm sillte te ardhura te shpejta….,terreni ish nxitës…
  Lazarati ish shembulli që dha vet Qeveria e Sali Mafjes!
  Por edhe shumë vende te Botës, më pretekste te ndryshme e legalizuan , e nxitës fenomenin…
  Por ajo që që nuk duroj dot une,
  JANË SULMET E SALIUT….
  Babait dhe Nenës së Hashashit ne Shqiperii!…
  Të thërras Saliu …Noriega,Noriega…
  Kur vet Noriega , eshtë vet SALIU…
  Kjo nuk mund të durohet,të gëlltitet…
  Dakord, nun të ish bërë edhe më shumé per luften
  kundër Drogës por edhe pak nuk u bë…
  Po të marrim parasysh kushtet teper malore të Shqiperise dhe rrjetin kriminal që gjeti ishministri!
  Por tjetërkund flë Lepuri!
  Pas luftes se pistë politike kundër ishministri, kerkohet rrezimi i Edi Ramës!…
  Mafja
  Kerkon
  Pushtetin
  E
  Saj

  Politik!…

  Reply to this comment
  • ppa May 3, 21:53

   Neti Vjosa, nuk e cova deri ne fund leximin e komentit tend ( ne pergjithesi komentet e tua i lexoj dhe miratoj); por sapo ndesha keqardhjen tende per S.Tahirin e lashe leximin, sepse …te jap te drejte qe Tahiri e ndryshoi policine ne shume aspekte…perjashto kultivimin e hashashit…edhe per akuzat qe i behen, pse cfare pret ti nga opozita… Tahiri ne kete aspekt ka shume gjynahe…penalisht eshte pothuaj e pamundur te denohet , por se pari politikisht e ka demtuar shume PS dhe k/ministrin Rama me budallalleqet feminore dhe marredhenit me banden Habili ; edhe tani po reagon si femije i prekur ne seder , duke e mediatizuar veten ne media qe jane 100 % kunder PS dhe Rames; edhe ndaj ministrit Xhafa qe eshte i detyruar te bej punen e tij ..

   Reply to this comment
 6. N.VJOSA May 3, 15:08

  Më vjen keq sinqerisht për sulmin e pist politik që i bëhet Saimir Tahirit!
  Po te kish Fakte konkrete hajde de…
  Por deri tani shohim vetëm një luftë të pistë Politike…
  Kam parasysh punën e mrekullueshme që bëri ish Ministeri me Policinë e Shtetit, kur asgjësoi aq shumë nga Mortaja e Kanabisit, e cila vërtet u perhap sie Murtajë!
  Për mua eshte e kuptueshme, ne një vend te varfer sie Shqiperia, kur ky fenomm sillte te ardhura te shpejta….,terreni ish nxitës…
  Lazarati ish shembulli që dha vet Qeveria e Sali Mafjes!
  Por edhe shumë vende te Botës, më pretekste te ndryshme e legalizuan , e nxitës fenomenin…
  Por ajo që që nuk duroj dot une,
  JANË SULMET E SALIUT….
  Babait dhe Nenës së Hashashit ne Shqiperii!…
  Të thërras Saliu …Noriega,Noriega…
  Kur vet Noriega , eshtë vet SALIU…
  Kjo nuk mund të durohet,të gëlltitet…
  Dakord, mund të ish bërë edhe më shumé per luften
  kundër Drogës por edhe pak nuk u bë…
  Po të marrim parasysh kushtet teper malore të Shqiperise dhe rrjetin kriminal që gjeti ishministri!
  Por tjetërkund flë Lepuri!
  Pas luftes se pistë politike kundër ishministri, kerkohet rrezimi i Edi Ramës!…
  Mafja
  Kerkon
  Pushtetin
  E
  Saj

  Politik!…

  Reply to this comment
  • Doni apo nuke doni ju o mije kenetash,Drejtesia do te BEHET. May 3, 16:24

   Lerini keqardhet se keto “keqardhje”cuan ne shumicen e votuesve te bojkotonin e zgjedhjet e fundit parlamentare,duke e nxjerre te gjithe partite politike te dhjere,por “krenare”,dhe kerkuar me force nga populli,SHBA e BE Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit.Ministria e Brendeshme ishte kthyer ne nje streh per deputet e kryetare bashkish te ardhur nga bandat e prostitucionit,e droges,pra krimit e korrupsionit dhe kete e vetetuan me dorheqje dhe mbi 500 police,ku ishte Tahiti?Dhe prit se sa do te nxjerre Vettingu,pa harruar se policia Tahiri nuke pergatiti as nje dosje per prokurorine e llallovicerve per krimet e denoncuara me ze,figure e deshmi te gjalla,sa istitucionale aqe dhe me shume popullore e medjatike te deshmuar ndaj peshkaqenerve te Tiranes zyrtare ne dite e vite,por vetem bashkejetoje me ta.O te pabreke qe ju la dita e miljonere ju ngrysi nata.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza dhe mijra femije te mbetur jetime,pa harruar grabitjen e tjetersimin e pasurise kombetare e asaje private,apo grabitjet me koncesjone,qe kerkojne Drejtesi dhe jo servilizma deri ne percmim ndaj mijra viktimave te viteve 1992,97,98,e tragjedite ne dete e toke se Otranto,Gerdeci e 21janari tek,pa thene fjalen e saje Drejtesia.Nje fshat qe duket nuke ka nevoje per kallauze;thote populli.Prisni se nuke keni pare gje akoma kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje ender dhe e nesermja e afert nga superlukset brenda e jashte Shqiperise ne bangen e akuzes dhe ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Futbollit me dy porta brenda jashteqitjes shqiptare ne bandat roze-blu i mbaroje vaji kandilit,c’do vonese e ligesi nga pazaret e pushteteve dhe leket e piset ne Shqiperi dhe jashte saje,vetem se do t’ju shtojne vitet e heqjes se lirise.Besoni,binduni dhe rrefehuni nje here te vetme ne jete,qe POPULLI,SHBA,BE e Ligji dhe ZOTI t’ju meshirojne.

   Reply to this comment
 7. Plaku Xhuxhumaku May 3, 15:44

  Me falni po ju o komentues qe ju dhimset kaq shume Tahiri, si eshte puna qe ne pushtet jane po shoket e Tahirit dhe perseri qe po bie Tahiri e kane fajin te tjeret si opozita, Likja, Mona, Sala, Luli, Merkeli, Kirchbaumi etj. etj. Po te ishte djale i mire Tahiri, perse e Leshuan te vetet? Perse Fatmir Sigurim Xhafaj i largoi te gjithe bashkepuntoret e Tahirit? Tashti dy gjera jane, o Tahiri eshte fajtor dhe kete e dine mire shoket e vet, prandaj e leshuan, o Tahiri eshte i pafajshem dhe po ia fusin sa krahu shoket e vet. Zgjidhni e merrni. Ato perrallat e Edvinit me balten qe coi opozita ne Gjermani ikni e kallxojani lali Erit, qe tua kallxoje kalamajve kur shkon e lyen ndonje kopesht te vjeter ne Tirane dhe e qit ne televizor si te ri.

  Dy fjale per shume te mencurin e te diturin truthare N. V. qe thote se

  Por tjetërkund flë Lepuri!
  Pas luftes se pistë politike kundër ishministri, kerkohet rrezimi i Edi Ramës!

  O debil i rrjedhur, po ti ja fut kot se ashtu te vjen, apo ja fut si kau peles se ashtu te intereson. Po Tahirit vete Rama po ia fut qe te shpetoje lekuren e vet. A nuk ta thote kaplloqja ty se po te ishte i pafajshem Tahiri, mbrojtja me e mire per Ramen do te ishte mbrojtja e Tahirit? Ikj e ha noi tas supe o rrote mulliri.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA May 3, 17:17

   Ti Xhuxh,
   Si i Kazanit të Xen Sypeshkaqenit, që je, të
   takon ta rrotullosh gjuhën ashtu si ta do interesi i padronve te tu….
   Edi Rama dha shembullin më te mire!…
   Po ta mbronte dhe te mos lejonte Drejtesine te thoshe fjalen e vet,
   Sali Llapaqeni do shkulte floket duke akuzuar se e mbron Rama qellimisht!
   Keshtu,
   duke ja lenë fjalen Drejtesisë,
   hapet udha edhe per xha Saliun tend, që edhe per ate ta thote fjalen Drejtësia…
   Dhe jo Edi Rama…
   Nuk ma merr mendja se je kaq kokëbosh sa te mos ta kuptosh…!
   Është tjeter gje që ti sheh e shkruan me syzet e Sali Mashtrusit mitoman!…
   Nuk po te fyej,
   megjithese ti ta nxjerr fjalen e keqe më pahir….

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku May 3, 17:51

    Neti Xhehneti, po si mor burre edhe kur ju dhjesin tek dera fajin e ka Saliu. Or zoteri, po ta them per te kushedisaten here qe une nuk kam pune me Saliun Lexo pak me vemendje ate qe kam thene dhe ule pak thepin. Ma jep ti alternativen:

    Saje Tahiri, o eshte i pafashrm dhe po ia fusin shoket e vet, ose

    Saje Tahiri eshte deri ne fyt dhe shoket e vet e leshuan se kane frike se i merr me vehte.

    Tashti me thuaj pak ku hyn Sala ketu? He t’u befsha lere militantizmin kot dhe perdor logjiken e m’u pergjigj.

    Reply to this comment
    • XXX May 3, 18:21

     Ku hyn Sala ketu, shkruan kjo bythe e fishkur! Po Sala doli me celular duke e fotografuar dhe te PD kane genjyer gjermanet dhe insistojne qe te mos hapen negociatat, se meritat shkojne tek PS-ja. Ja qe strumbullari jane Sala e kompani, qe po nuk u qerua nga politika, shqiptaret nuk do te shpetojne, se kane mbeshtetes pa try si puna e jote.

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku May 3, 19:08

      @XXX, po mir or ti, une qekam bythe e fishkur, ti je trufishkur, bytha duhet per te dhjere e per te pjerdhur, truri duhet per te menduar, ti gjeje kush eshte me mire. Sala le te dali me celular, edhe lakuriq po desh e te kerceje Napolonin . Puna eshte se ju koqet e Rilindjes akoma nuk e keni marre vesh qe Sala eshte nje rob i currufjepsur e nuk ka gje ne dore. Tashti, ti e ke me verte qe i ngaterron Sala keto pune, apo keshtu ta kane mush menjen (qe nuk duhet te jete shume zor me ta mush, se sa i gote teke rajie e ke). Sa me shpejt ta kuptoni qe Sajmir Tahiri eshte loja e Edvin Rames, aq me mire do te jete per te gjithe. Sala ka marre fun me kohe ca koqe si puna juaj e mbajne gjalle akoma duke i dhene nje vlere qe nuk e ka.

    • N.VJOSA May 3, 19:07

     O Xhuxh,
     Unë e di që ti nuk ha pyka….!
     Por, megjithate, po u pergjigjem pyetjeve te tua, në respekt të Lexuesit…
     Për mua deri tani, Saimiri eshtë i pafajshem.
     Asnje Fakt nuk ka që ta fajesoj ligjerisht.Të meta ne pune ka patur, por ato më shumë për mungese pervoje….teper i ri per ate detyre, por shumë energjik.
     Mori mbi shpatulla Dikasterin më te vështirë….!
     E dyta,shoket e vet nuk e kane leshuar por presin Drejtesine, te nxjerr te Vertreten….
     Dhe nga ana tjeter i thone Saliut se dhe ti, keshtu si Saimiri, ler imunitetin ,
     te jape Drejtësia Gjykimin e saj….
     Sa per militantizem, mua nuk më lidh asgjë as me Ramën, as me Saliun, sepse gjysmen e jetes time po e kaloj ne mergim dhe gezoj te gjitha te drejtat e Shtetit ku jam…..
     A më kuptooooooooooon?….

     Reply to this comment
 8. Lili May 3, 16:21

  Xhafaj nuk ka faj :i ka pare dosjet plot qe sherbimet e huaja kane per ju. Jeni te mire derisa nuk pthyeni ato qe iu mbaj gjalle,e kur floni me dredh bishtin me x apo y qe e dini fort mire se nuk pelqehen nga evropa,jeni te shkarkuar de facto. Tadh presim vetem si do va ndreqin fundin..

  Reply to this comment
 9. info analitike May 3, 16:25

  Sic e kane pasur zakon qe me kumandarin qente e terbuar te partise po i versulen njeri tjetrit per ti ngrene koken.

  Reply to this comment
 10. Arbeni May 3, 17:07

  Xhafaj ne detyren qe ka, ka kuptuar me mire e me shpejt se tjeret qe Tahiraqi ‘-e ka marre samarin per bark-‘.
  Mire do jete ta kuptoni dhe ju o matufet e Rames…

  Reply to this comment
 11. N.VJOSA May 3, 17:18

  Ti Xhuxh,
  Si i Kazanit të Xen Sypeshkaqenit, që je, të
  takon ta rrotullosh gjuhën ashtu si ta do interesi i padronve te tu….
  Edi Rama dha shembullin më te mire!…
  Po ta mbronte dhe te mos lejonte Drejtesine te thoshe fjalen e vet,
  Sali Llapaqeni do shkulte floket duke akuzuar se e mbron Rama qellimisht!
  Keshtu,
  duke ja lenë fjalen Drejtesisë,
  hapet udha edhe per xha Saliun tend, që edhe per ate ta thote fjalen Drejtësia…
  Dhe jo Edi Rama…
  Nuk ma merr mendja se je kaq kokëbosh sa te mos ta kuptosh…!
  Është tjeter gje që ti sheh e shkruan me syzet e Sali Mashtrusit mitoman!…
  Nuk po te fyej,
  megjithese ti ta nxjerr fjalen e keqe më pahir….

  Reply to this comment
 12. Lavdoshi May 3, 19:03

  Thone qe Xhafes i kane thene ne mbledhjen e disa diteve ne Birone politike pertej Atlantikut qe ta nxije te gjithe punen e policise se drejtuar nga Tahiri per te bere me te lehte hetimin ndaj tij !Pune te veshtira keto,po heshti Saliu i cili ka disa dite qe e ka ulur zerin diçka do te ndodhe!Kot s’thone Prill -Maj ……mos ju ndaj !Kete e kane mesuar edhe dhjepllomatet qe dijne mire skipen sot!

  Reply to this comment
 13. fteri May 3, 23:10

  ore xhafa prehnje mirë briskun kush kush ka kohë të merret me S.Tahirin .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim