Po me Enverin çfarë ke o Kim?

January 8, 2019 13:07

Po me Enverin çfarë ke o Kim?

Zotni Kim Mehmeti, ne intervistën në DITA ndër te tjera pasi shpreh mendimin dhe qendrimin ndaj politikeberesve, pushtetareve dhe qeveritareve shqiptare të ketyre 30 viteve të fundit, atakon ne menyre ironike e abuzive edhe figuren e Enver Hoxhes.

Se pari, kur ju akuzoni fenomenet, ngjarjet, pasojat dhe gjendjen e rende ne te cilen ndodhen shqipetaret sot pas 30 vitesh, per arsyet e mesiperme, pyetja me e thjeshte eshte: ç’lidhje ka figura e Enver Hoxhes me keto?

Se dyti, ne shkrimet tuaja kemi mundur lehte te dallojme qe ju ashtu sikunder gjithe shpura e klanit politik, pushtetar, qeverises dhe mediatik i takoni klases se demokracise borgjeze. Kjo eshte puna juaj. Po a nuk ju duket se po luani edhe ju cirk kur demokracine e punetoreve dhe shtresave te gjera popullore, qe sundon ne socializem e perzieni me demokracine e shtresave te pasura qe i sherben vetem oligarkise dhe kapitalit te fuqishem boteror?

E thene keshtu sepse ju figuren e Enver Hoxhes e etiketoni “xhaxhi Enveri”, “ahengjet e ideologjise se Enverit” etj.

Pra ju doni te thoni se nuk e ka fajin sistemi i tanishem madje as ata qe sundojne shqipetaret ne keto 30 vite, por gjurmet qe la ne mendjet e tyre “xhaxhi Enveri” me ideologjine e tij!

Zotni Kim Mehmeti, nuk mendojme se e beson njeri kete akrobaci cirku. Socializmi dhe Enveri ishin luftetarë kunder oligarkise dhe demokracise borgjeze qe pjellin çdo dite, çdo ore, çdo minutë korrupsion, vjedhje, pasurim galopant ne kurriz te punonjesve dhe masave te gjera popullore te cileve u sjellin vetem varferim te pafund material dhe mjerim te tejdhimbshem shpirteror.

Kim, keta sunduesit 30 vjeçarë po te kishin pervetesuar sadopak dije nga socializmi dhe Enveri, me siguri qe dhimbjet tona do te ishin me te vogla, jo se nuk do te kishte dhimbje sepse keto i shkakton vetë sistemi, por jo ne permasat e venies ne pikepyetje te vet ekzistences se shqipetareve.

Zotni Kim Mehmeti po ja u kujtojme edhe njehere, ju dhe atyre qe mendojne si ju, qe Enver Hoxha udhehoqi luften heroike antifashiste nacional-çlirimtare, socializmi dhe Enveri vendosi drejtesi e barazi shoqerore. Enveri ideoi e udhehoqi ndertimin e vendit me vepra madhore, hidrocentrale, hekurudha, fabrika e uzina, kombinate, bujqesi te perparuar, arsim e shendetesi falas, besoj e dini, me nivele te larta, kulture masive e shkence te perparuar etj etj, qe kerkojne mijera flete per t’i renditur.

Edukimi ideopolitik dhe edukata qytetare arriten permasa dinjitoze dhe kete e dine dhe e vleresojne mire shqiptaret e familjet e tyre. Ndersa sot e kane pesuar si mos me keq sepse sot nuk vleresohet njeriu, si kapitali me i çmuar, por paraja dhe pasurimi me çdo çmim, te gjitha çmime antinjerezore.

Pra eshte krejt e kunderta e asaj qe thoni ju (ahengjet e ideologjise se Enverit). Ahengje politike, ideologjike, mashtruese, manipuluese gjithfarësh behen sot, ku çdo gje eshte kthyer ne antivlere. Socialzmi dhe Enveri benin edukim te shendoshe moral, shoqeror, atdhetar, patriotik, te formimit te njeriut me virtytet me te larta njerezore, te forcimit te unitetit ne familje, shoqeri e kudo.

Po sot ku jemi o Kim?  Te gjithe ata qe keqperdorin e abuzojne me figuren e Enver Hoxhes per interesa qe dihen, le te qetësohen per nje çast, te gjejne kohen dhe durimin e duhur se ja vlen shume ta shohin boten e sotme e te ardhmen e saj me sy real, mendje te qete e te kthjellet dhe ndergjegje te paster.

Kim. ju e dini qe puna matet me vepra e rezultate konkrete. Fjala merr kuptim kur perdoret me efektivitet dhe pasqyron te vertetat. Shpresa e ketij populli dhe e ardhmja e ketij vendi varen nga njerez dhe “burreshtetas”(siç thoni ju) qe nuk e ndajne fjalen nga veprat dhe Enveri ishte i tillë.

Hajdar Domi / Botuar në rubrikën “Letër Kryeredaktorit” në Dita

January 8, 2019 13:07
Komento

63 Komente

 1. Skrapari January 8, 13:32

  Kush nuk ka kellqe sot,matet me punen e Enverit dje.Mos u matni me punen e Enverit se do te dilni te humbur.

  Reply to this comment
  • Shqiptar i ndershem January 8, 14:10

   Akome merreni me Enverin dhe me diktaturen. Akoma merreni me nje diktator qe urrente popullin e vet dhe e pate te gjithe ku e katandisi shtetin “e bukur” qe krijoj diktatori dhe krimineli “E.Hoxha”. Harrojeni mor shqiptare kete fare te keqe te historise sepse ai nuk krijoj shtet por donte te krijonte nje tufe majmunesh te bindur. E pate ne vitin 90 se cfare kishte krijuar ai bashke me zagaret e vet. Harrojeni ate te keqe qe per fat te keq e zuri Shqiperine per 50 vjet me rradhe. Dhe te dale dikush qe ti kerkoje falje Shqiperise dhe popullit shqiptar per ate qe i shkaktoj ai regjim i “bukur dhe i drejte” dhe bandat e tij. Mjaft me diktatoret dhe kriminelet se eshte ngopur njerzimi me krimet e tyre per te mbajtur pushtetin. NQS Shqiperia s’ka drejtesi dhe prosperitet fajin se ka askush por vete shqiptaret qe s’prodhojne dot lidera te sakte, prodhon hajdute dhe drogaxhinj per qef. Dhe per kete nuk ja kane fajin “fuqite imperialiste dhe shoviniste”

   Reply to this comment
 2. vjola January 8, 13:37

  Te lumte . Te faleminderit Z. Hajdar per kete te vertete te madhe . U ka ardhur goja kelysheve te UDB dhe te Grekut .

  Reply to this comment
 3. ceni January 8, 13:42

  Kim Mehmeti èshtè njè Psikopat dhe Skizofren , qè Paguhet nga LSI(LesheLija) , prandaj edhe ja shef Surratin vetèm tek News 24 ose tek Simotra e saj Fax News ! U bè edhe Kim LOQJA tè shaj ENVER HOXHÈN ! Kim Mehmeti GORRAN MAQEDONAS i Pèshtirè ! ! Ik o KIM bèj Shurrèn sepse e Gjykojmè vet ENVERIN ne SHQIPTARÈT e SHQIPÈRISÈ ! Nuk ngelèm tè na Supozosh dhe Hamendèsosh ti pèr LEGJENDÈN e SHQIPÈRISÈ , që e mori SHQIPÈRINÈ me 550 MIJÈ Popullsi dhe e la me 3 MILJON e GJYSÈM SHQIPTARÈ AUTOKTONË ! ! ! Ik shko “LÈPIHU” si QEN andej nga LSIja , sepse sa herè qè ti KIM Jevgu “LEH” , ata tè LesheLisè tè hedhin “KOCKÈ” tè madhe !!!!!!!

  Reply to this comment
 4. patriot me kembe ne toke January 8, 13:56

  Enveri eshte nena e te zezave qe kane ngjare e po ngjasin ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 5. Durimi January 8, 13:59

  E shkrova ate dite qe Kim Mehmeti eshte nje bastarde ashtu si ka formen dhe permbajtja, por ata qe kane hale Enver Hoxhen e duan ashtu si duan gjithe kelliren

  Reply to this comment
 6. DRENICA E KUQE January 8, 14:20

  Me I luejt keto akrobaci “shqiptare” e ka mesu Titoja dhe argatet e tij “shqiptare”! Mos u çuditeni aspak, se çka del prej mace ha minj dhe çka ka dale prej Tite ha vetem shqiptare… Ai KIM-i eshte oborrtar I sistemit “komunist shqiptar” ne Maqedonine shqiptare…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • vladimir bizhga January 11, 17:24

   klasa politike shqiptare ne maqedoni e ka tradhtu ceshtjen e shqiptarve aty. ata i gezohen karrikes dhe salltaneteve princore. duhet te hapni syte vllezer edhe ne kosov, kur thu drenic, une ngrihem ne kambe, por dinjiteti dhe historia duhet te rrine bashke gjithmon, ky eshte misjoni yne , flamuri yne kombetare.

   Reply to this comment
 7. emigrant January 8, 14:27

  Enveri eshte Skenderbeu i ringjallur ne shekullin e XX. Mjafton te pyesesh veten cfare do kishte bere Skenderbeu po te kishte rilindur edhe nje here ne shekullin e XX, dhe gjithcka Skenderbeu do kishe bere, e beri edhe Enveri.

  S’ka ndonje gje per t’u cuditur qe nje mbetje Otomane me mbiemrin Mehmet (per nder te sulltaneve Turq) nuk do kete me shume simpati per Enverin nga sa kishin paraardhesit e tij per Skenderbeun.

  Reply to this comment
 8. Monteskie January 8, 14:40

  I nderuari zoti Domi,
  shkrimi tuaj do te kishte qene i vlefshem ne rast se ju do tu ishit drejtuar Kimave, pra pseudogazetareve te sotshem, si nje turme e babezitur, pa moral dhe qelbesirash, po perderisa i drejtoheni nje hiçi, emri i te cilit tregon me teper se sa shkrimet e tij, ateher shkrimi tuaj ka qene humbje kohe.
  Kimat jane pjelle e sistemit te eger kapitalist dhe sherbetore te devote te atij sistemi, ata mund te hedhin balte mbi kedo, sepse perveç injorances, i karakterizon edhe papergjegjesia morale e profesionale dhe, ne raste te veçanta, si i ketij Kimit tend edhe pabesia, pabesia ndaj etnise nga e cila kane dale, mbasi keta shkerdhata bytheshitur, punojne per sherbimet e huaja, duke tradhetuar gjithshka e kedo.
  Ky Kimi yt mbahet me fondet e UDB-se, prandaj ai denigron gjithshka e kedo qe ka te beje me racen e Arberit.
  Kush jane analizat e ketij Kimi per Gjergj Kastriotin?????????

  Reply to this comment
 9. Zonja Tefta: January 8, 14:43

  Si te gatuajme:
  “kime me veze te prishme”?

  Reply to this comment
 10. xhateli January 8, 15:20

  Ky KIM, cim a QIM, NJE LLAFOLLOG DHE GRAFOMAN
  BYTHECJERRE, BEN MIRE TE SHKOJE NE KORENE E CERIUT E TE CIFTOHET ME SI VELLANE E TIJ KIM, SE ATJE E KA VENDIN QE IA KA LENE AMANET TITOJA

  Reply to this comment
 11. MH January 8, 15:22

  Mos u cuditni!
  Kimi asht ajo gjell e qelbur e gatuar me veze te prishme dhe keshtu do vjellin gjidhe jeten.
  Kritikuesi nepermjet kete shkrim ka percaktue me shume objektivitet qe Demokracia sot asht demokracia e oligarkve qe mbrojne jo vetem pronenen nese e ka nderi diku me djerse po mbrojne ma fuqishem pronen pa mund e pa djerse qe nuk kane kurrfare te drejte per ta mbrojtur mbasi asht e pervehtesume mbi cfrytezimin e popullit punetore.
  Ndersa Demokracia e sisyemit qe lame pas asht demokraci e shumices dermuse te popullit.Asht e ati sistemit qe gezonte humanizmin edhe ma fantastik qe mund te krijonte mendja e Perendise.Kjo vjen per tu vlersue mbasi vete Vatikani e ka quajtur te jashtzakonshme po e pa arritshme.Cfare duhet te ju themi ma shume e ma koncize se kaq.
  Per ma shume se kaq disponon artikulli qe nuk i luhet as pike as presje.Ky sistem sot te lejon protesta po fitorja me gure ne strajce(traste).

  Reply to this comment
 12. Xhipja January 8, 15:45

  Kim Mehmeti.Buzhala.Irfan Hysenbelliy.Blendi kokel.Fari BalliuEdi Rama.etj nje kategori jane

  Reply to this comment
 13. Mark U.K January 8, 15:56

  Shoku hajdar.Aq sa ka zgjat okupimi komunist po aq do zgjas era e keqe e tyre per tu zhdukur.Duhej siç bēri komunizmi ne fillimet e rregjimit te tyre qe pushkatuan burgosen internuen me mijra qe nuk e donin ate rregjim te flliqur,ashtu duhej ne fillimet e demokracis ,jo ti pushkatonin po te mos lejoheshin ne asnje dhoj fu nksioni.Te qeroheshin ato mbeturina si puna jote.

  Reply to this comment
  • këmbë përpjeti i kapitalizmit shkërdhat January 8, 18:17

   Mark U.K ,hajdari !
   O’- Shërbetor e skllav i kapitalizmit të shkërdhyer me këmbë përpjetë .Përpjet do të mbetet suma tërë jetën në Angli me gjithë farefis si ti.Mirsia , buka e ndershmëria e E.Hoxhës të ka vrarë bri më bri ,por do ta marrësh vesh kur hajdari sakson të dalë te goja si kokë breshke.

   Reply to this comment
 14. Sazani January 8, 16:19

  Ndëgjo Hajdar , i nderuari Hajdar !
  Të flasim midis nesh, të mos na ndëgjojë alabakëria që është primitive dhe injorante , që vishet me kostume më të shtrenjtë se borgjezia perëndimore , por , mëndjen e ka mesjetare .
  Pra më ndëgjo këtu :
  Apriori ( dmth pa të njohur ty ) më beso , unë jam më komunist nga ty , sepse ashtu kam historinë familjare dhe personale . Ti , i nderuar , besoj se je matjan dhe unë kam njohur të paktën tre matjanë me mbiemrin Domi të cilët i kujtoj me respekt . Zaten , nga veriorët , për matjanët unë kam debolesë , paçka se vetë jam lab .
  U zgjata ca si shumë , më fal .
  Nëse komunizmi do të personifikohej me Enver Hoxhën , unë do të isha antikomunisti më i madh në Shqipëri !
  Nuk është Enveri gjeneratori i ideve komuniste në Shqipëri , i Luftës Antifashiste , i socializmit etj etj ai u tregua intelegjent , jo si debili Mit’hat Frashëri dhe u shkëput nga borgjezia e u bashkua me anën e fitimtarëve!
  Për këtë bravo i qoftë dhe populli e nderoi dhe e raspektoi më shumë nga ç’i takonte , por , më pas e bëri si lopa……
  Kjo është temë e gjërë , s’është vendi për t’u zgjatur .
  Këta Kim Mehmetër , Sali Berisha, Edvin ballisti etj etj le të lehin, është koha e tyre .
  Por historinë e shkruar me gjak s’e përmbysin dot !
  Përshëndetje , Hajdar !

  Reply to this comment
 15. meti January 8, 16:24

  Shqiptare i ndershem ne kohen e Titos ishin si puna jote njerezit e UDB.

  Reply to this comment
 16. Epiroti January 8, 16:31

  O Mark,

  Mirë e ke t’i po kujt ja thua…. Bredhim rrugëve nëpër Evropë se akoma s’marrim dot pronat që na shtetëzoi Enver krimineli që vrau dhe burrin e motrës krye patriotin që e kish mbajt më bukë mosmirënjohësin injorantin e Gjirokastrës.

  Reply to this comment
  • mirel January 8, 18:09

   Pse akoma? Enveri ti la tapite. Pronat ishin te patjetersuara. Ti mori banda e Berishes -Rames dhe Metes. Gjithe langot e demokracise me nje fjale

   Reply to this comment
 17. Kris 1 January 8, 16:42

  Enveri ishte patriot dhe burre shteti por ne vitet e fundit te jetes se tij ju mblodhen rreth vetes shume legene si Sali Berisha,Kristaq Rama etj

  Reply to this comment
 18. katarakti January 8, 16:48

  Regjimi i Enver Hoxhes ishte bardhe e zi. Beri shume per Shqiperine e prapambetur, por njekohesisht ushtroi edhe nje dhune dhe shtypje te papare mbi shume njerez. Ishte nje sistem qe u mbeshtet te “opinga”, pra te me te varfrit, te “masa” dhe qe mbajti nen survejim te rrepte dhe nen shtypje pjesen me te ngritur te popullsise, intelektualet e vertete. Nje regjim qe u ndalonte njerezve deri edhe shprehjen e mendimit, nuk eshte shume per tu mburrur. A mund te mburret regjimi hitlerian, ky koreanoverior qe sundon edhe sot etj etj?! Vetem te mendosh qe Enveri u hengri koken te gjithe shokeve te tij te luftes, pa folur ketu per armiqte e “kllases”. E verteta eshte se ai ishte nje regjim tejet shtypes dhe mizor, por qe njekohesisht e transformoi Shqiperine. Enverin, pesonalisht nuk e ngre ne qiell, por as nuk e hedh poshte teresisht. Ai nuk ishte shenjt, por diktator. Mund te thuash se ai ishte djalli dhe engjelli per shqiptaret. E keqja eshte se se sistemi demonkratik qe e zevendesoi doli nje shkerdhatokraci e vertete dhe e papare. Ku te gjitha te keqijat ngriten koke. Kjo eshte fitorja dhe revanshi i Enverit dhe enveristeve. Sala, Nano etj qe e mbajne veten per “demokrate”, nuk jane gje tjeter veçse vemje qe e rrenuan dhe e shkaterruan Shqiperine edhe per 200 vjetet e ardhshem. Ndersa Enveri do mbahet mend per mire dhe per keq, keta qe kane sunduar vendin gjate ketyre 28 vjeteve te fundit do mbahen mend vetem per menxyrat e tyre.

  Reply to this comment
 19. Nje shqiptar January 8, 16:55

  Të flasish per Enver Hoxhen, te mirat dhe te keqijat e tij, duhen muaj e ndoshta dhe vite qe te zbardhesh me drejtesi historike veprimtarine 50 vjeçare te tij. As Kimi dhe asnje Kim tjeter sot ne Shqiperi nuk kane kapacitet, as kulturen e duhur ekonomike dhe politike qe te gjykoje per nje periudhe 45 vjeçare pune dhe sakrificash per te zhvilluar vendin. Nuk kam qene as komunist dhe as anetar partije dhe shpesh nuk pajtohesha me veprimtarine zyrtare por nuk mund ti mohoje punen e madhe qe beri Partia e Punes dhe personalisht Enver Hoxha per emancipimin shume te larte te shoqerise shqiptare, zhdukjene analfabetizmit, zhvillimin e arsimit, ruajtjen e shendetit te popullit, zhvillimin e industrise, hapjen e minierave dhe zhvillimin e tyre, hapjen e tokave te reja, kanalizimin dhe vendosjen nen uje te tokave bujqesore, e tjere, e tjere….
  Sigurisht qe Enver Hoxha dhe PPSH, perveç disa gabimeve ne ekstremizmin ideologjik, nuk dinin e nuk mund te kuptonin lidhjet e ekonomise tone me boten perendimore dhe veçanerisht me kapitalin bankar. Ata nuk mund te kuptonin financen fantazme, futures, opcionet financiare, lojen me normen e interesit, zhvillimin e pershpejtuar ekonomik perendimor permes rritjes te borxhit publik, zgjerimin monetar te ekonomise nga bankat qendrore (QE) , vendosjen e çmimit te valutave dhe te lendeve te para ne nivel boteror, sanksionet ekonomike, inflacionin e importuar e te tjere mekanizma qe sistemi financiar boteror i komanduar edhe sot nga perendimi, rrenoi e çoi ne uri Bashkimin Sovjetik dhe tere shtetet komuniste dhe sot plagos shume rende ekonomi te zhvilluara si Rusia, Irani, Venezuela e te tjere.
  Jetoje ne perendim dhe fitoje jeten e mbaj familjen ne saje te arsimit te larte qe me dha shkolla shqiptare dhe vendi im nen drejtimin e PPSH dhe te Enver Hoxhes dhe per kete u jam shume mirenjohes.

  Reply to this comment
 20. Llaf Dibre January 8, 17:08

  Kimi dhe shume intelektuale qe kane akses ne medie, jane as me shume e as me pak si Edi Rama, per te cilin çdo gje e mire apo e keqe eshte e tille jo se eshte e tille, por sepse eshte ai mendjekandari qe u ve emrin si te doje.
  I kemi pare keto lakej hajatesh e kthinash turko-greko-serbe neper debate qe vetem mohojne vlera kulturore shqiptare dhe ri-instalojne antivlera, kulture te huaj.
  Nese atij sistemi nuk i ngeli gje tjeter veçse te ndaje ne menyre te barabarte varferine, edhe ketu ka diçka per te pergjithesuar: asnje personalitet politik i kamipt socialist nuk i qendroi aq strikt ketij principi. Ne gjithe kampin socialist, brenda kufizimeve te sistemit, ka patur korrupsion, ndersa Enver Hoxha edhe femijet e tij i la pa shtepi. Keta te sotmit, jo vetem qe po ndajne ne menyren me abuzive dhe vetem per vete kapitalin dhe pasurine kombetate, por kane ne projelt edhe nje ligj per te mos hetuar pasurite pas vdekjes tyre( sa jane gjalle nuk ka kush ua kontrollon). Mos harrojne qe te nxjerrin nje ligj per te mos ua levizur varrin, siç bene me Enverin. Kete “kulture” na kane lene: “Beji atij tjetrit ate qe pelqen te ta bejne edhe ty…”

  Reply to this comment
 21. fteri January 8, 17:32

  Kim Jevgun e ka punsuar Top i leshit, qenëll i qenit. ,vetëm për shpifje e trillime Vetëm Kimi e di se pse ka nevojë të shitet kaq patriot sot , kur patriotizmit sikur i ka dalë boja disi, për vetë faktin se nën petkun e patriotizmit sot fshihet turli maskarai dhe turli kopili që ka nevojë ta gjejë babanë e vërtetë.

  Ore jevgë i maqedonisë kur të përmendësh Legjendarin E.Hoxha dhe veprat që la ai për popullin ,ti Kim duhet të lashë e dizinfektosh gojnë tuaj të qelbur një muaj rresht .

  Vetëm një budalla kokëmushkë si Kim- jevgu , pa kurrfarë hezitimi i shpall politikën e E.Hoxhës si “ahengje”,kur Politika dhe Filozofia e E.Hoxhës tronditën nga themelet armiqët e tradhëtarët e kombit shqipëtarë , dhe u bë program madhështor për zhvillimin e ecjen e shqiprisë sa 1000vjet borgjezi e shkërdhatësi të Kim mashtruesit, pa dhënë llogari për veten dhe rolin e tij prej spiuni të milosheviçit ,se si i spiunonte shqiptarët në disa momente kur shqiptarët Maqedonas ,burgoseshin ose vdisnin në stacione policie (pse kishin kritikuar haptazi Kimin dhe familjen e tij), ose kur shoqërohej me sigurimsa maqedonas që ishin të ngarkuar të ndiqnin dhe maltretonin intelektualët shqiptarë në Shkup dhe më gjerë.

  Kimi e ka të lehtë sot të bëhet patriot si tellalli me buri në dorë kundër legjendarit E.Hoxha në shqipëri , por në Maqedoni e njohin burravecin tradhëtar ,do ta ketë të vështirë të sqarojë opinjonin shqiptar se, si u bë që të punësohej në gazetën ‘’Flaka’’ (në fillim të nëntëdhjetave), edhe kundër vullnetit të drejtuesit të atëhershëm, Rexhep Zllatku, i cili ishte i pafuqishëm t’i dalë ballë drejtorit Kolemishevski për ta penguar punësimin e një kooperativisti me shkollë të mesme, siç ishte Kimi,një brigadjer pa shkollë me të vjedhur ,vetëm me shpifje është marr në Maqedoni.

  Atëherë mesazhi e teknologjia e mashtruesit të Kim Mehmeti për E.Hoxhën është një opjum për tërë kombin shqipëtar,në të gjitha trojet ku banojnë.

  Kim Mehmeti i shërben xhunglës kapitalist për të vjedhur vetë.
  E.Hoxha la pasuri të mëdha klasës së demoshkërdhatësisë së S.Shpellarit ,F.Nanos dhe tërë klasës sotme hajdute.Jan ata që vodhën e shkatrruan gjithëçka.me moton ti vemë zjarrin shqipërisë ,u futën në kthetrat fashiste të kriminelit Berisha ,ku u kryen vjedhje masive e shkatrrime të veprave të industrisë ,të bujqësisë ,të frutikulturës ,të fabikave të bakrit e të industrisë kimike ,të shkatrrimit ushtrisë moderne shqipëtare,shpërbërjes totale ,të vjedhjes dhe shkatrimit total të hekurudhave .E.Hoxha ju la trazhgim klanit politik borgjez -hajdut 15 Kombinatë ,167 uzina dhe fabrika krejt rentale që punonin qindra e mijëra puntor .Vetëm kombinati i tekstileve prodhonte 45 milon metra tekstile .Kurse fabrika e këpucve prodhonte 5.5mijë palë këpucë me çmime shumë të lira.

  Kush mund ti mohojë ndërtimet e strategjinë politike e ekonomike të legjendarit E.Hoxha për 45 vjet në fushën e gjigantëve të hidro-enerigjitikës që u ndërtuan në shqipëri ,përveç se Klanit tradhëtar të serbisë të koliboracionistve të Kim Mehmutit ,S.Berishës etj.!!!!!

  Reply to this comment
 22. fteri January 8, 17:37

  Kim Jevgun e ka punsuar Top i leshit, qenëll i qenit. ,

  Vetëm për shpifje e trillime Vetëm Kimi e di se pse ka nevojë të shitet kaq patriot sot , kur patriotizmit sikur i ka dalë boja disi, për vetë faktin se nën petkun e patriotizmit sot fshihet turli maskarai dhe turli kopili që ka nevojë ta gjejë babanë e vërtetë.

  Ore jevgë i Maqedonisë, kur të përmendësh Legjendarin E.Hoxha dhe veprat që la ai për popullin ,ti Kim duhet të lashë e dizinfektosh gojnë tuaj të qelbur një muaj rresht .

  Vetëm një budalla kokëmushkë si Kim- jevgu , pa kurrfarë kulture e hezitimi i shpall politikën e E.Hoxhës si “ahengje” ?!!!!Është për të qeshur e qarë dhe gomari kush e dëgjon këtë propogandë shpifse të Kim mashtruesit ,që e nxjerr bukën duke shpifur nëpër TV e gazeta bythe .

  kur Politika dhe Filozofia e E.Hoxhës tronditën nga themelet armiqët e tradhëtarët e kombit shqipëtarë , dhe u bë program madhështor për zhvillimin e ecjen e shqiprisë sa 1000vjet borgjezi e shkërdhatësi të Kim mashtruesit, pa dhënë llogari për veten dhe rolin e tij prej spiuni të milosheviçit ,se si i spiunonte shqiptarët në disa momente kur shqiptarët Maqedonas ,burgoseshin ose vdisnin në stacione policie (pse kishin kritikuar haptazi Kimin dhe familjen e tij), ose kur shoqërohej me sigurimsa maqedonas që ishin të ngarkuar të ndiqnin dhe maltretonin intelektualët shqiptarë në Shkup dhe më gjerë.

  Kimi e ka të lehtë sot të bëhet patriot si tellalli me buri në dorë kundër legjendarit E.Hoxha në shqipëri , por në Maqedoni e njohin burravecin tradhëtar ,do ta ketë të vështirë të sqarojë opinjonin shqiptar se, si u bë që të punësohej në gazetën ‘’Flaka’’ (në fillim të nëntëdhjetave), edhe kundër vullnetit të drejtuesit të atëhershëm, Rexhep Zllatku, i cili ishte i pafuqishëm t’i dalë ballë drejtorit Kolemishevski për ta penguar punësimin e një kooperativisti me shkollë të mesme, siç ishte Kimi,një brigadjer pa shkollë me të vjedhur ,vetëm me shpifje është marr në Maqedoni.

  Atëherë mesazhi e teknologjia e mashtruesit të Kim Mehmeti për E.Hoxhën është një opjum për tërë kombin shqipëtar,në të gjitha trojet ku banojnë.

  Kim Mehmeti i shërben xhunglës kapitalist për të vjedhur vetë.
  E.Hoxha la pasuri të mëdha klasës së demoshkërdhatësisë së S.Shpellarit ,F.Nanos dhe tërë klasës sotme hajdute.Jan ata që vodhën e shkatrruan gjithëçka.me moton ti vemë zjarrin shqipërisë ,u futën në kthetrat fashiste të kriminelit Berisha ,ku u kryen vjedhje masive e shkatrrime të veprave të industrisë ,të bujqësisë ,të frutikulturës ,të fabikave të bakrit e të industrisë kimike ,të shkatrrimit ushtrisë moderne shqipëtare,shpërbërjes totale ,të vjedhjes dhe shkatrimit total të hekurudhave .E.Hoxha ju la trazhgim klanit politik borgjez -hajdut 15 Kombinatë ,167 uzina dhe fabrika krejt rentale që punonin qindra e mijëra puntor .Vetëm kombinati i tekstileve prodhonte 45 milon metra tekstile .Kurse fabrika e këpucve prodhonte 5.5mijë palë këpucë me çmime shumë të lira.

  Kush mund ti mohojë ndërtimet e strategjinë politike e ekonomike të legjendarit E.Hoxha për 45 vjet në fushën e gjigantëve të hidro-enerigjitikës që u ndërtuan në shqipëri ,përveç se Klanit tradhëtar të serbisë të koliboracionistve të Kim Mehmutit ,S.Berishës etj.!!!!!

  Reply to this comment
 23. TCH,streha ordinerit "patëriot "K.Mehmutit January 8, 17:59

  Kim Jevgun e ka punsuar Top i leshit, qenëll i qenit,tani ne jemi të ndëshkuar të dëgjojmë Ahengjet e jevgut Kim Mehmuti ,

  Vetëm për shpifje e trillime Vetëm Kimi e di se pse ka nevojë të shitet kaq patriot sot , kur patriotizmit sikur i ka dalë boja disi, për vetë faktin se nën petkun e patriotizmit sot fshihet turli maskarai dhe turli kopili që ka nevojë ta gjejë babanë e vërtetën dhe ka gjetur TCH .

  Reply to this comment
 24. intelektuali January 8, 18:26

  HAJDAR DOMI SI TE GJITHE “HAJDARET” E ENVERIT

  Kim Mehmeti eshte intelektual shqyptar i njohur nga Maqedonia, ndersa ky “Hajdari” i Enverit mesiguri eshte kriminel dhe xhelat apo spiun i Enverit qe kujton tasin e groshit ne mengjes qe hante ne kazermat e Sigurimit dhe prandaj numeron si te gjithe “papagallet” e Partise per veprat e Enverit qe i kishte falas nga dashnoret e tij komuniste, te cileve u kishte shitur BYTHEN dhe Vatanin me radhe si nje pederast i vertete.

  PER CILA VEPRA TE ENVERIT FLET TI O HAJDAR BOLJA FANATIKE E ENVERIT?

  dhe:

  PER CFARE BARAZIE SOCIALE FLET TI O KRIMINEL I ENVERIT?

  sepse:

  Vitet e mjerimit total 80-90 dhe te falimentimit te ekonomise qe pasoi renimin e shtetit enverist me tollona dhe bunkere shqyptaret e ndershem nuk i kane harruar kurre, Kim Mehmeti e shikon Shqypnine nga jashte, por ne intelektualet properendimore qe u vrane dhe u masakruan nga Enveri dhe xhelatet e tij si ky MUTI Hajdar Domi e kane provuar ne kurriz barazine sociale te Enverit ne burgjet e tij,

  prandaj:

  O Hajdar Pushti enveristi:

  PO PSE IKEN ME EKSOD TE LEMERISUR SHQYPTARET KUR ENVERI KISHTE NDERTUAR “PARAJSEN” SOCIALE NE SHQYPNI?

  Ja shikoje te placin syte e kriminelit dhe te xhelatit si eshte Shqypnia ne fund te Diktatures staliniste te Enverit:

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

  He mo kriminel bole i Enverit ke gje konkrete per te thene apo per te shtuar kur shikon keto pamje, apo di te hedhesh vetem llogje propagande te shemtuar enveriste pa piken e llogjikes elementare si te gjithe “HAJDARET” e Partise se Punes duke sulmuar Kim Mehmetin qe ka treguar vetem nje pjese te VERTETES?

  TE GJITHA TE KEQIAT QE PERJETON SHQYPNIA SOT E 30 VJET PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT E KA ZANAFILLEN TEK “MURTAJA” BOLSHEVIKE QE MBOLLI ENVER PEDERASTI NE TROJET TONA.

  Edi Rama me baba kriminel dhe vrastar i Enverit

  Gramoz Ruci dora vete kriminel dhe vrastar i Enverit

  Like Floriri, Mbret i Ryshfetit, fanatik i Enverit

  Sali Berisha “Varkar” dhe Sekretar Partie i Enverit

  Lulzim Basha Kamarier ne Rinas, spiun i Enverit

  Fatmir Xhafaj Hetues dhe Xhelat i Enverit

  Taulant Balla pionier bilbil dhe spiun i Enverit

  Fatos Nano, lodra e Nexhmijes dhe cuni i Thanasit

  Blendi Klosi, nipi i Bilbilit te Enverit

  Lista eshte e gjate me pinjollet e Hysni dhe Vita Kapos, Stafanaq Pollove dhe te Josif dhe Eleni Pashkos me soje e sorrollope injorantesh pseudokomuniste histerike, katunare dru me pre pa shkolle dhe pa intelekt nga pas qe vetem per barazi sociale nuk u shkoi asnjehre ne mendje.

  Kur lexon nje shkrim te tille amoral dhe totalisht te denueshem kriminal, lind pyetja:

  A MERITON SHQYPNIA TE BEHET PJESE E BE-SE DHE BOTES DEMOKRATIKE ME KETE KLASE ENVERISTESH NE PUSHTET?

  qe:

  Nuk e gjen ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore?

  Reply to this comment
  • Luna January 9, 12:06

   Intelektual nuk mund te vetequhesh, menyra se si flet, shkruan e qendrimi qe mban te ben te tille. Ne shkrimin e z. Hajdar nuk ka asnje ofendim, shikoni nderkohe shkrimin tuaj vetem me sharje. Flisni per nje person pa e njohur, ofendoni, shani, qetesohu pak se po ta njihje kete njeri do te kuptoje cfare dhe si eshte intelektuali i vertete!

   Reply to this comment
  • E verteta tjeter! January 9, 13:43

   O SHurran, dua te te bej nje pyetje se nuk dua te zgjatem e te harxhoj kohen me ty :
   Ti , Uran Kostreci , ne cilen kaste , ne cilin grup shqiptaresh hyn: Cfare ideologjie , filozofie ,morali apo shoqerie perfaqeson ?
   Experienca yte ne jete eshte e larmishme ; Kelysh ballistesh , Zogist ;Spiun, Pe.De.-ist , tashme se fundi historian , sociolog , politolog , i gjithe ditur i cdo fushe , me nje fjale , na paraqitesh si Erudit . E pra , nuk je gje tjeter vecse nje mitoman , delirant , inelektual fallco dhe nje bythe-qire !

   Reply to this comment
 25. mirel January 8, 18:28

  Kim Mehmeti ti rruaje bythen 200 here Enver Hoxhes. Ky mut i Titos qe nuk ka arritur asgje per shqiptaret e Maqedonise nuk ka vleren me minimale te krahasohet me Udheheqesin e Shtetit qe ishte Enver Hoxha. Heroi i Luftes se Dyte Boterore, Themeluesi i Shqiperise moderne, krijuesi i shtetit te pare te Pavarur dhe te Bashkuar
  Ka shume ne resume qe Kim Mehmet sulltani as qe i imagjinon dot ti enderoje me sy mbyllur, jo me sy hapur jo e jo

  Reply to this comment
 26. Aliu nga Selenic January 8, 18:42

  Po te kishim nje burre shteti si Enver Hoxhen ne keto momente te tranzicionit te felliqure shqiperia do te ishte si zvicrra sote.
  Fatkeqesishte ne krye te ketij tranzicioni doli bamda e fjetur ne kohen e Enverit e mbajtur afre nga Enveri dhe tradhtare e ideve jo vetem te Enverit pore tradhtare edhe e kombit shqiptare.!
  Keta sherbetor te armiqeve ttradicional Greko e serbe i ushqyen me gjic`fare paten per ta shkatrruar kete vende nga te gjith anet.
  Sote keta kriminel kakarizen ne Parlamente se deri me sote ferre ne kembe nuk u ka hyre edhe perse shqiperin e ben cope.!
  Kim Mehmeti eshte nje rrenegat Titiste i ushqyer me idet e rrenegatit Tito qe kurre te miren nuk ja ka dashur shqiperise.
  Keshtu dhe kimi kerkon te jape mende pore ai nuk ka mende per veten e tija pasi jeten e shqiperise Enverjane nuk e ka njojture dhe ase qe munde ta njohe.!

  Reply to this comment
 27. MH January 8, 19:13

  Tashti e kuptoni se sa diktator ishte Enveri kur sot kemi gjithe keto zuzare qe e kane cue vendin ne meshire te fatit qe mund te pushtohet me ushtri shkopinjesh se nuk ka nji dyfek per fshat.Qe te njehsohet vertet diktator duhesh qe keto zuzar e te djathtes qe nga Berisha ne krye te SHQUP-it bashke me pinjollet e LSI-leshit shto dhe kryeballistin fodull karagjoz Rama t’ia u shtypte koken e mos ti shikonim ne sot surratin as hijen as zerin.
  Keto plehra te pa riciklushem zuzaresh nuk ndjehen aspak keq,pse greket dhe shkijet kane pushtue teritore brenda trollit shqiptare me varreza e kufomave te tyre dhe neser por dhe qe sot i quajne toke greke dhe toke shkijesh.

  Reply to this comment
 28. Martini January 8, 19:33

  Eshte koha e minjve dhe qelbakeve.Si ju shkon ne mendje kjo qe shkruajne dhe perse nuk e kuptoj.Shikoni vleresimin qe i bejne.Enverit partizaneve dhe.Shqiperise.socialiste.Amerikanet.anglezet.fashistet.gjerman e.italian.Vetem ballistet Salistet.dhe gjithe drejtuesit politik kryesor debila te palare zgjyre te pas.90 ne Shqiperi perfaqesies te kategorive.qe.Enveri i ka bere te.flasin.me vete.Dhe tashti si ata qe.qellojne me kobure e tregojne trimeri ne nje.dyqan kukllash.

  Reply to this comment
 29. pietari January 8, 19:43

  O Kim , mos u bej si ai dhendri qe tha llafin me te madh qe dinte, BUALL !

  Reply to this comment
 30. GRANIT DRENICA January 8, 20:59

  O Kim Mehmeti, i tej gjori e i tej meti !!!

  Kim Mehmetit të gjorë e të tej gjorë nuk i bjen as nuk i shkon tamam asnjë fjalë e poshtër, asnjë fjalë e ligë dhe asnjë fjalë kundërshqiptare, nga kushdo që të thuhet, në krahasim me poshtërsinë e tij, në krahasim me ligësinë e tij, në krahasim me kundërshqiptarin e tij tashmë të hapëta por kushedi sa herë MË TË FSHEHTË E MË TË FSHEHTA sesa të hapët e të hapëta që Kim Mehmeti e ka dëshmuar dhe i ka dëshmuar dhe i dëshmon edhe në të gjitha shkrimet e tij madje, por edhe në të gjitha paraqitjet tjera të Kim Mehmet-TURKO-SHKJAUT, prandaj, Kim Mehmet-tej gjori e TURKO-SHKJAU e urren SHQIPO-Enver Hoxhë-ZOTIN, qysh di e qysh s’di dhe kah t’rrotullohet e kudo ngase Kim Mehmeti e di dhe e ndien në fakt se Enver Hoxha për Shqipëri dhe për shqiptar -.ka qenë, është dhe do të jetë DIELL dhe SHQIPO i Shqipërisë dhe i shqiptarëve -derisa të ketë Shqipëri dhe shqiptar, nda,j bash kjo e vërtetë dhe ky fakt Kim Mehmetin e terbon dhe e mbanë jo vetëm të shqetësuar e të tej shqetësuar gjithnji në vazhdim Kim Mehmet-gjorin E ULTRAGJORNI se, i gjori e tej gjori Kim e di mirë dhe e ndien se Enver Hoxha ka qenë, është dhe do mbetet D I E LL dhe i paarritshëm, ndaj edhe i papështyeshëm SI DIELLI në qiell !!!

  Reply to this comment
 31. Aleksander Thana January 8, 22:02

  Cfare eshte ky Kimi!? Nga c’qytet a treve eshte!? Edhe Kim, edhe Mehmet! A ka shkruar gje per Kimin e vertete faqekuq e faqeverdhe me qethje ballaboks? Ne se Po atehere do e besoja. Po me Muhametin si I ka marredheniet? A ka shkuar ndonjehere I deleguar ne konferencen islamike si perfaqesues e zedhenes I shoqit sal e rrugov? Ne se po, atehere do e merrja ne konsiderate.!

  Reply to this comment
 32. DRAGOI January 8, 22:03

  Le ta dinë mirë shqiptarët e vërtetë tash dhe le ta dinë përgjithmonë se: të gjithë shqipfolësit antienveristë (të hapët) që prej pas vitit 1990 e pastaj, janë dhe do të jenë edhe më armiqë të Shqipërisë dhe të shqiptarëve edhe sesa të gjithë shkijët më antishqiptarë dhe edhe sesa të gjithë më antishqiptarët grekë, ku janë e ku s’janë !!!

  Reply to this comment
  • intelektuali January 8, 22:54

   Ik dhe bej shurren ti spiun kriminel kosovar i UDB-se se Titos, na tregon ti o bythmut se cili ishte pederasti Enver Hoxha qe ne vitin 1990 e terrohqen zvare dhe e shurruan te gjithe shqyptaret ne mes te sheshit, qe kishte mbushur lumenj me gjak njeriu ne Shqypni dhe falimentoi ekonomine e renoi shtetin, per cfare shkijesh flet ti o bythmut kosovar spiun i USDB-se jugosllave, po masakren e kosovareve ne Tivar te Enverit e harrove o kriminel?

   sepse:

   Gazeta DITA ka nxjerre sot edhe nje material tjeter per vrasjen masive te kosovareve ne Jugosllavi me miratimin e pederastit Enver Hoxha,

   PO PSE TI MORE MUT, KRIMINEL JUGOSLLAV I TITOS DHE I UDB-SE NA TREGON SE KUSH ESHTE PATRIOT NE SHQYPNI?

   Pty race e poshter veremlinjsh spiunesh dhe kriminelesh dhe bythqiresh , shkoni tek Korea e Veriut se aty e keni enverin LIVE te gjalle, ne Shqypni nuk ka vend per ju, ndryshe po ju takuam do t’ju presim koqet dhe do t’ju tredhim qe te shuheni o kafshe prehistorike qe nuk ju do njeri ne Bote.

   Reply to this comment
 33. Adih January 8, 23:06

  O Hajdar Domi ..E ke dhjere fare o derezi i trashe nga trute e kokes . Ti shkruan ,dhe je komplet budalla ,kur citon :

  “ENVER HOXHA BERI MJEKSI FALAS ”

  Si ka mundesi ,jemi ne 2019 ,dhe ti akoma nuk e ke kuptuar ,qe nuk ka as edhe nje gje falas ne kete bote ,apo binin parate nga qielli ,gratis ciper Komitetit Qendror te PPSH tende te dashur ,qe na can derrasa me keto argumenta , jo vetem politike ,por edhe nje femi i klases se dyte fillore , nuk do i shkruante . Lexoje te lutem INTELEKTUALIN cfare shkruan me te drejte per ty ,,o rob i trashe ,dhe te jap nje porosi ,mos shkruaj me , mbytu ne shurren tende ,e tme falenderosh ,se neser do besh prap gabime ,si sot ,ku akoma nuk e kupton , qe na drejtojne sot e 30 vite ne politike cunat dhe vemjet e Enver Hoxhes .
  Do te jap edhe nje keshille tjeter ,kur te mendosh ,mos mendo me tifozllik te semure . por me fakte .Po te jap une ty nje fakt koke forte , qe eshte kondra llogjikes tende ,se keta politikanet e 30 viteve te fundit ,ashtu si baca i tyre Enver ,nuk po cojne pronen pronarit ,dhe nuk i vjen zeri fare , per hapjen e dosjeve te sigurimit famekeq te diktatures .Dhe shikoi cfare ndryshimi kane keta 4
  bandille pashallare e sulltane ,META ;BASHA ;LULI E RAMA qe e kane ndare shqiperine ,ne kater pjese ,ndermjet tyre , cfare shikon te ndryshem ne programin midis PS ,PD e LSI . Po tme thuash o Hajdar , nje ndryshim sado te vogel , ne programet e tyre , do te jape te drejte , e do te kerkoj te falur , por jam i sigurte 100 % se nuk do gjesh as edhe nje ndryshim ne programet ndremjet tyre . .Prandaj jepi te drejte zotit te nderuar KIM MEHMETI . ,se ka , me se te drejte dhe mos harro ti kerkosh te falur. zotit te nderuar KIM MEHMETIT .. Mesoje nga une , Zoti KIM MEHMETI ,ka studiuar ne universitet me verdhushkat e parate e babes se vet ,kurse ti o Hajdar e ke bere shkollen ” “FALAS , GRATIS ” Ashtu si mjekesine ” FALAS . Ka paguar per ty diktatori ,baca i jot ENVER ,dhe ke te drejte ta dush o vemje e rralle . ????.E ndjej vehten sinqerisht idiot e Hajdar , qe te sqaroj ty ,kohe e humbur per mua .E pranoj , jam vetfajtor.

  Kim Mehmeti , mund ta thonte edhe ne forme vulgare si une tani .::::::::
  JU NJOFTET BACE ENVERIN o Hajdar ;POR NUK NJOFTET CUNAT E ENVERIT ;QE DOLEN ME KELYSHA KURVE , SI I JAT I TYRE SHPIRTEROR .
  (me falni sinqerisht per edukaten )

  Reply to this comment
  • Luna January 9, 12:22

   Mund te kerkoni falje per “mosedukaten” tuaj, jo per edukaten se vetem edukate nuk mund te quhet e juaja! Jeni ne nje nivel kaq te ulet saqe ofendimet qe i beni ju zoterise (i cili ne fund te fundit shpreh mendimin e tij, me shume edukate, pa asnje ofendim) nuk perbejne ofendim, sepse jeni ne nivele shume te ndryshme.

   Reply to this comment
  • Savon January 9, 18:45

   Per “Adih-in”!
   Je i mjere dhe antishqiptar!
   Ne shtetin e Enver Hoxhges gjithcka ishte pa TAKSA,PA TATIME dhe ishin tre gjithga FAKLAS qe nga arsimi,shendetesia,gjyqet,tj!
   Edhe cerdhet,kopshtet,kampet e pushimit,cmimet e ushqimeve,ujit dhe dritave ishin kaq te ulkura sa sot mund te habitesh ti dhe ata qe jane armiq te socializmit!
   Ti kellire do thuash se keto t’i mbante nga rroga dhe pensioni!
   Po sot qe paguajme qimet e kokes e te bythes ne arsim,shendetesi,gjykatra etj,ku i gjejme milionat?
   Mos e kemi rrogen dhge pensionin nga 2 mije euro?
   Jo more gelbaze tuberkulare se socializmin nuk e baltos dot!
   Na trego se cfare ka sot me mire per shumicen e popullit ne krahasim me atehere ne se gjen qofte edhe NHJE te vetme!

   Reply to this comment
 34. alphade January 9, 04:01

  Kimi, thjeshte nje funderrine e ndyre ! Agjent me damke
  i Milloshevicit,kasapit te shqiptareve te Kosoves martire.
  Ky eshte nje mut- muti,antishqiptar i terbuar. Te shpallet
  person “non grata” duke i ndaluar kategorikisht hyrjen ne
  Shqiperi dhe Kosove,bile duhet debuar edhe nga Maqe-
  donia……!

  Reply to this comment
 35. Liri January 9, 09:28

  kimi, mos humbisni kohe me kete jevg qe i din ca fjale shqip dhe lehe per ata qe e paguajne, te cilet shqiptarine e kane sjellur buze varrit ! Ju mbulofte e zeza gjithe juve, qe çofte edhe me nje gjysem germe te folur apo te shkruar e ndihmuat shkatrrimin e Shqiptarise qe aq larte e ngriti epoka e ENVER HOXHËS.

  Reply to this comment
  • intelektuali January 9, 10:00

   Ore ju MUT-MUTI te enverit, o raca e poshter dhe e peshtire e krimineleve dhe xhelateve enveriste:

   O Derra te Fermes se enverit:

   PO JU O FANATIKE TE POSHTER, KOHEN E QEPES TE ENVERIT DONI TE KTHENI O KRIMINELE TE PANDESHKUAR?

   Po ja te ndaluat Kim Mehmetin te hyje ne Shqypni, po shqyptaret si do t’i ndalini te largohen nga Shqypnia per te shpetuar koken dhe familjet nga enveristet me pushtet qe drejtojne Vatanin ketu e 30 vjet pas renies se murit te Berlinit? Po ju o fanatike jeni gomare injorante, debila dhe kafshe idiote qe jo vetem nuk njihni ligjet per zhvillimin e ekonomise dhe te prodhimit te ndershem kombetar, por jeni idiota agresive dhe terrhiqni ne gropen e prapambetjes shqyptaret e ndershem qe duan te punojne dhe te zhvillohen ne vendin tone sipas ligjeve te Zotit.

   SI DO TE NDALOSH ARRATISJEN E SHQYPTAREVE O JASHTEQITJA E ENVERIT, ALPHADEA FANATIKE DHE TI O LIRIA BAJGA E ENVERIT?

   Do ta rrethoni me tela me gjemba gjithe Shqypnine si nje kamp perqendrimi Auschwitz si Enveri duke vendosur ushtaret e Sigurimit te vrasin cdo shqyptar qe do kerkoje te arratiset dhe te kaloje kufirin dhe me dhune staliniste do t’i detyroni shqyptaret e mbetur te punojne ne kooperativat dhe fabrikat tuaj mesjetare komuniste si skllever me pune te detyruar?

   KU DO T’I GJENI TE BURGOSURIT POLITIKE QE TE PUNOJNE BADIAVA O JASHTEQITJE TE ENVERIT?

   Po dollarot ku do t’i gjeni o vemje fanatike per te ushqyer popullaten ne burgun tuaj enverist, a e keni menduar si do te kullandrisni ekonomine kur te ktheni Kohen e Qepes te Enverit kur ne Bote ju ka mbetur vetem Korea e Veriut per ndihme dhe atje mileti po ha njeri tjetrin si kanibale?

   APO DO TE KTHENI TOLLONAT, TUFEZIMET DHE BUNKERET E ENVERIT?

   Po si nuk keni pak turp per keto qe shkruani o kriminela gjakatere per keto letyra fashisto-staliniste qe shkruani papushim ne gazeten DITA, si e mendoni ju antarsimin e Shqypnise ne BE,

   O KAFSHE PREHISTORIKE

   Reply to this comment
 36. intelektuali January 9, 10:01

  Ore ju MUT-MUTI te Enverit, o raca e poshter dhe e peshtire e krimineleve dhe xhelateve enveriste:

  O Derra te Fermes se Enverit:

  PO JU O FANATIKE TE POSHTER, KOHEN E QEPES TE ENVERIT DONI TE KTHENI O KRIMINELE TE PANDESHKUAR?

  Po ja te ndaluat Kim Mehmetin te hyje ne Shqypni, po shqyptaret si do t’i ndalni te largohen nga Shqypnia per te shpetuar koken dhe familjet nga enveristet me pushtet qe drejtojne Vatanin ketu e 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit? Po ju o fanatike jeni gomare injorante, debila dhe kafshe idiote qe jo vetem nuk njihni ligjet per zhvillimin e ekonomise dhe te prodhimit te ndershem kombetar, por jeni idiota agresive dhe terrhiqni ne gropen e prapambetjes shqyptaret e ndershem qe duan te punojne dhe te zhvillohen ne vendin tone sipas ligjeve te Zotit.

  SI DO TE NDALOSH ARRATISJEN E SHQYPTAREVE O JASHTEQITJA E ENVERIT, ALPHADEA FANATIKE DHE TI O LIRIA BAJGA E ENVERIT?

  Do ta rrethoni me tela me gjemba gjithe Shqypnine si nje kamp perqendrimi Auschwitz si Enveri duke vendosur ushtaret e Sigurimit te vrasin cdo shqyptar qe do kerkoje te arratiset dhe te kaloje kufirin dhe me dhune staliniste do t’i detyroni shqyptaret e mbetur te punojne ne kooperativat dhe fabrikat tuaj mesjetare komuniste si skllever me pune te detyruar?

  KU DO T’I GJENI TE BURGOSURIT POLITIKE QE TE PUNOJNE BADIAVA O JASHTEQITJE TE ENVERIT?

  Po dollarot ku do t’i gjeni o vemje fanatike per te ushqyer popullaten ne burgun tuaj enverist, a e keni menduar si do te kullandrisni ekonomine kur te ktheni Kohen e Qepes te Enverit kur ne Bote ju ka mbetur vetem Korea e Veriut per ndihme dhe atje mileti po ha njeri tjetrin si kanibale?

  APO DO TE KTHENI TOLLONAT, TUFEZIMET DHE BUNKERET E ENVERIT?

  Po si nuk keni pak turp per keto qe shkruani o kriminela gjakatere per keto letyra fashisto-staliniste qe shkruani papushim ne gazeten DITA, si e mendoni ju antarsimin e Shqypnise ne BE,

  O KAFSHE PREHISTORIKE

  Reply to this comment
 37. naimi January 9, 11:12

  Zoti Kim, lere Shqiperine se ajo ka shume kima e krima,merru me Maqedonine.Kemi gati 15 vjete qe shqiptaret pefaqesohen nga BDI e Ali Ahmeti njeri i cili asnjehere nuk u angazhua per te drejtat e shqiptareve ne Maqedoni.Edhe atehere kur te huajte e kerkonin nje gje te tille ai i injoronte.Zoti Kim para se te merresh me Enverin merru me realitetin me A.Ahmetin me BDI e tje,te mbushur me UDBashe qe jane bere pengese per sendertimin e te drejtave te shqiptareve.Shqiperia dhe aq me pake Meta miku i BDI jo qe nuk kane mbrojte shqiptaret e Maqedonise por kan qene ne anen e maqedonasve,sidomos raca e janullave.Kim beri detyrat e shtepise…..

  Reply to this comment
 38. DRAGOI January 9, 12:21

  “Intelektual”, të pëshurrsha në gojë e gojën tënde e ngulësha në K.R ! Ty duhet shkërdhy: nënë, babë, ty gjithsesi, fëmijët e tu, farefisin tënd (që, qoftë edhe sadopak të përngjajnë ty)

  Të thash vetëm diçka këtu lartë, se, përndryshe ty duhet kajt nanën e nanës e më shumë, e shumë më shumë se kaq dhe duhet më t’qiru mirë e paq !

  Me ty me debatu njeriu qoftë edhe në këtë formë, është pakuptimësi e marrëzi e paanë dhe e pafund, sepse unë të siguroj se ti, “intelektual” në fakt -je më kafshë se çdo kafshë e mundshme dhe se çdo kafshë e egër por.që çuditërisht e ke dukjen e njeriut, prandaj dhe çdo “fjalë” që thuhet e që del nga goja jote, në fakt është LEHJE QENI dhe PALLJE LOPE dhe asgjë më ndryshe dhe asgjë më shumë !?!!!

  Enver Hoxhës …as për së vdekuri mos i qoftë falë që ty “intelektual” dhe shqipfolësit tjerë si ti, ju ka lënë gjallë e nuk ju ka gri PËR SË GJALLI “SI MISHIN N’HAVAN” !?!!!

  Reply to this comment
 39. Sopot Delvina January 9, 13:45

  Nuk te them as shoku dhe as zoti sepse nuk i meriton,por njeri pse merresh me te vdekurit nuk te dalin te gjalle e vdekur nga morsli dhe paraja apo je nje me ta?Mos dil nga batha jote se te ha ujku se me Enverin merremi ne. Nuk te del Titua ty qe u beri gjithecka,

  Reply to this comment
 40. Adih January 9, 14:43

  Luna @……
  Lere edukaten time .Kjo nuk ka rendesi ,, por mbi te gjitha une me te drejte ,dua ta ndihmoj kete HAJDARIN ,kur thote se e paska bere SHKOLLEN me leket e ENVERIT ” GRATIS “, dhe MJEKSIA ne kohe te diktatures ka qene ” GRATIS “?????????
  ..Kur te komentoni ,komentoni me fakte e me kembe ne toke dhe jo me tifozllek ,se ulni vehten tuaj ,si ky Hajdari me kete shkrim .Mos e beni derrin daje ,ju lutem .!!!!
  Nuk e di , keta komentuesit qe lavderojne diktatorin ,jane te lindur mbas 90 , e po te kene lindur ne kohe te diktatures me te tmershme ne bote , aq me keq e turp , mua sinqerisht ,do me vinte turp si Shqiptar ,ku kemi midis nesh ,njerez medioker ,me fal sinqerisht ,fjala medioker eshte pak ,dhe nuk e gjej dot fjalen e duhur . Kete Kim Mehmetin nuk e njoh fare ,jam Tirons ,por ky Hajdari qe shkruan ,fare pa llogjike ,e eshte me poshte se nje i mjere nga dituria e llogjika ,vetem ul vehten dhe personalitetin e tij . Dhe direkt lavderon KIM Mehmetin , eshte Hajdari vetfajtor , me keqeardhje ,nuk e ndihmoj dot .Mos na kujtoni kohen e diktatures ,se ka shume per te thene ,por do te permend vetem nje gje te vockel . Burri me gruan ,qe flinin ne nje krevat ne ate kohe , e kishin frike njeri tjetrin ,per te diskutuar per Dull Enverin tuaj ,qe e doni aq shume ..????
  Sinqerisht me te drejte them .
  Na ka puq zoti me nje tuf BUDALLENJ :Por cfare faj dhe taksirat ,kemi ne te tjeret .

  PS::::Kur te diskutoni , folni me fakte si edhe une dhe jo pa fakte , si e jema e Zeqos ne maje te thanes .

  Reply to this comment
 41. DRAGOI January 9, 15:24

  “Sopot Delvina”, unë jam DRAGUA KOSOVA -që “TA KAJ NANËN KEQ” para se të të bëjë RRAFSH e HIÇ !!!

  “Sopot delvina”, ta qifshin gojën, bythën etj. por jo vetëm kaq dhe vetëm kështu, krejt njerëzia dhe shtazëria !!!

  U shpreha dhe po të drejtohem që me fjalën e parë si edhe t’u drejtova sepse nga vetë LEHJE-PALLJET tuaja të komentit këtu sipër, më bind plotësisht se nuk je nivel më i lartë e më meritor që të të drejtohësha me shprehje, qoftë edhe sadopak me të ndryshme e me nivel më të lartë!?!!!

  Ti, prandaj, ndër të tjera je nivel i gjorë njerëzor sa nuk e kupton (sepse je me KOKË-HAJVAN, veçse jo vetëm HAJVAN…) se Enver Hoxha nuik është i vdekur, por bash që prej pas vitit 1990, nga NJË Enver që ishte, ka filluar të shndërrohet në SHUMË ENVER -në të gjithë shqiptarët e vërtetë !?!
  Prandaj, me Enver Hoxhën merren dhe kanë të drejtë të merren vetëm shqiptarët e vërtetë, e kurrsesi një SHQIPQEN si ti e si shëmbulli yt, që Enver Hoxhën deri në vitin 1990 e ke pasur IDEAL dhe ZOT, e vetëm pas vitit 1990, në mungesë të Enver Hoxhës 1, filluat të silleni me të gjitha ligësitë dhe poshtërsitë kundruall tij, nga ligësitë dhe poshtërsitë tuaja që rezultuan të jenë edhe më më hiç se minus-HIÇI !

  Jo, ore QENI i BIRI QENIT, Sopot Delvina, mua, Titua (edhe pse po shihet shumë qartë se ka qenë i nxitur dhe shumë i përkrahur, kuptohet fshehtë, nga shqipfolësi si ti e si shëmbulli yt të shumtë në Shqipëri, prapëseprapë, Titua edhe pse i nxitur dhe përkrahur me mish e shpirt pra, edhe nga shqipfolësi si ti e nga të tjerët si ti të shumtë në Shqipëri, nuk ka arritur të më bëjë (dhe të më bëni) asgjë; përkundrazi, UNË përsonalisht dhe shqiptarët si unë, të parët ia QIJTEM nënën Titos dhe Jugosllavisë së Titos, dhe pikërisht UNË me SHQIPOSHQIPTARËT tjerë KOSOVAR jemi nismëtarët që ia QIMË nënën TITOS tënd -Sopot Delvina dhe Jugosllavinë e T itos tënd e sjellem edhe në FUND, kurse, ty, Sopot Delvina dhe shqipfolësve si ti …ndër të tjera, përveç që do t’iua QIM NËNË-MAJKAT tuaja ..jty dhe shqipfolësve si ti .-do t’iau zhdukum edhe hirin dhe pluhurin nga toka shqiptare (MBAJ MEND MIRË SE ÇKA PO T’PARALAJMËROJ) dhe do t’iu qesim njëherë e mirë FARE !!!

  Reply to this comment
 42. demo January 9, 17:43

  Kim Mehmeti eshte nje mendje e ndritur e trojeve shqiptare.Sikur vetem Dokumentarin e rralle per Shqiptaret Orthodokse te Rekes te kishte realizuar.Keta jane kafshe te skklaveruar,ua ka bere mendjen cyryk enveri.Duke i torturuar shqiptaret ne pune te papaguar,duke i mbajtur ne burgje dhe internime,duke i kercenuar me friken e burgut dhe armikut te klases,duke i mbajtur ne uri,ne triska dhe tullona,Enveri krijoi njeriun e ri hajdut,imoral,kriminel,.Eshte ky qe nuk gjen tani nder 3 miljon shqiptare, nje kryeminister ,nje gjykates,nje minister,qe te mos jete hajdut.

  Reply to this comment
  • Mollosi January 9, 19:36

   Abdylhakim (Kim) Mehmeti ka te drejte kur kritikon Enverin, por ai eshte nje islamist dhe adhurues i neootomanizmit.

   Reply to this comment
 43. Liri January 9, 18:29

  Qelbaniket si ky “intelektuali”jane raca me e ndotur e paraziteve qe ndotin token, ujin dhe ajerin shqiptar.Mu per kete, kjo shtrese parazitare QELBANIKESH e kishin frike Enverin dje dhe Enveristet sot, ngase nene udheheqjen e ENVERIT qelbaniket e tipit te “intelektualit” ishin pastruar bashke me tharjen e moqaleve qe pikerishte ishte kjo shtrese qe i ndotnin edhe ato!

  Reply to this comment
 44. Flutura January 9, 21:55

  .. Nuk ka faj kimi pa mish e veze, e ka marre me qera DITA, ka mungese argumentash, ngeli vetem me bedriun se me duket ia ka varur edhe Xhevdeti edhe Viktori.
  …u be gazete teper bajate…

  Reply to this comment
 45. abc January 9, 23:27

  TI INTELEKTUMUT TA QI….DERRI NENEN !PO CFARE TE KA BERE TE VJELLESH KAQ VRER PER ME TE MADHIN SHQIPTAR QE KA NXJERRE KJO TOKE PAS SKENDERBEUT! Po nqse nuk te pelqen ky vend shko e ha mutin tend ne GER-QI Ka vite qe vjell vrer per lideret e popullit tone e sidomos per EnverinQe ta dish njehere e mire O KOQE E JANULLES–ENVER HOXHA ka qene,eshte e do te jete ne PERJETESI -NDERI E LAVDIA E KESAJ TOKE Ti dhe shoket e tu bashke me ustallaret tuaj hani mut sa te doni po historia nuk ju llogarit Ju jeni krimba perpara tribuneve te p[opullit tone qe na sollen LIRINE me ne krye ENVERI E LAVDISHEM, Haj ne te sat eme-qelbanike

  Reply to this comment
 46. Onkezmi January 10, 04:27

  MH,je ne rregull.Të përshëndes nga ‘Udhëkryqet e Botës’…

  Reply to this comment
 47. Jimi January 10, 12:44

  Aman te keqen! Hiqeni kete foto, se na e shpalli, e do na dali ne enderr luvgati!

  Reply to this comment
 48. DRAGOI January 10, 13:03

  Ti, “MH” dhe ti “Onkezmi” !

  Sikurse ti, MH, ashtu edhe ti, Onkezmi, shifet dhe kuptohet, mbase edhe nga …një gjysëmidiot se, ju fare tashmë s’dini as të mendoni dhe ende më pak të gjykoni, madje as për gjërat që tashmë i kanë të qarta qoftë edhe NJERËZIT SI LOPË, që të mos them NJERËZIT-LOPË !?!

  …Sepse, ZUZARËT por, jo vetëm zuzarët e sotit, NË FJALË, në gjalljen e ZOT-Enver Hoxhë -SHQIPOS, ishin të sjellur, të mirësjellur e me të gjitha të mirat tjera,sa s’kishin fare të VËREJTUR as TË SHARË; dhe, ishte bash ashtu, -pikërisht sepse atëbotë ishte udhëheqës e ZOT i Shqipërisë dhe i shqiptarëve SHQIPO-Enver Hoxha-ZOT që, ZUZARËT e të tjerët ngjashëm me zuzarët dhe, edhe të tjerët MË ZUZARË SE ZUZARËT, zuzarëritë dhe të gjitha të pabërat tjera që filluan t’i bëjnë pandërprerë kundër Shqipërisë dhe kundër popullit shqiptar, vetëm që prej pas vitit 1990 e pastaj, në gjallje të ZOT-Enver Hoxhë-SHQIPOS -as që kanë guxuar as që t’i shihnin në ëndërra, madje, dhe ende më pak që edhe rastësisht t’i mendonin !?!!!

  …Por,shi çprej se po mungon ZOT-Enver Hoxhë-SHQIPOJA, u mbush Shqipëria dhe populli shqiptar me ZUZARË e me ZUSKA, dhe jo vetëm me zuzarë e zuska -kundërshqiptar e kriminelë dhe kriminele deri të tejm e të tejme, sa e bënë Shqipërinë FERR TË VËRTETË dhe popullin shqiptar e katandisen sa s’ka me zi e ku s’ka më keq, madje edhe sikurse ty “MH” dhe yt, “Onkezmi” që qenkit bërë sa s’po ditkit më as si është MIRË e çka është MIRË dhe as çka është KEQ e si është KEQ !?!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*