“Po na shet sapunin për djathë”, Rama mbron mjekët, replikon me mbështetësit në Facebook për skandalin te ‘Shefqet Ndroqi’: “Duroni deri në 25 prill”

January 13, 2021 19:19

“Po na shet sapunin për djathë”, Rama mbron mjekët, replikon me mbështetësit në Facebook për skandalin te ‘Shefqet Ndroqi’: “Duroni deri në 25 prill”

Kryeministri Edi Rama ka replikuar ditën e sotme me ndjekësit e tij në ‘Facebook’ ku në fokus kanë qenë akuzat e qytetarëve për trajtimin e të sëmurëve me COVID nëpër spitale.

Qytetarët në komentet e tyre i kanë kërkuar përgjigje kryeministrit për ngjarjen tek spitali “Shefqet Ndroqi” duke folur për një situatë të vështirë me pacientët dhe familjet që kanë persona të prekur nga COVID-19.

Një prej komentuesve i kthehet Ramës në videon që ky i fundit ka publikuar nga vizita në depon e ilaçeve në QSUT, duke marrë spunto nga skandali në COVID-2.

Rama i përgjigjet “mos degjo po shiko, se me te degjuar behesh per gjynah edhe ti qe degjon!”

Ndërkohë, një tjetër qytetar i shkruan Ramës se nuk janë imbursuar për ilaçet e Covid, madje ka paguar infermerët dhe mjekët nën dorë.

“Po ne që e kemi me te provuar e faktuar, kupona tatimore te gjith ilaceve e vizitave qe kemi blere/bere per nje person te semure nga covidi, apo leket dhenë mjekeve edhe infermiereve? Ti mund te thuash cte duash zoteri i dashur por ne qe e kemi provuar ne kurriz s’na e shet dot sapunin per djat”, shkruan qytetari.

Rama i kthehet flakë për flakë qytetarit, duke shtuar se jo te gjithe mjeket dhe infermieret duhet te futen ne nje thes.

“E para nuk fola per kupona edhe pse per te semuret nga Covidi e kemi perseritur njemije here qe kur trajtohen ne shtepi, duhet te marrin receten vetem nga mjeku i familjes dhe te qendrojne tek dy paketat baze qe rimbursohen 100% nga shteti, sepse perndryshe shpenzojne pa qene nevoja dhe marrin ilace qe mund t’iu bejne edhe dem!

Ndersa per leket qe i paske dhene mjekeve e infermiereve nuk e di se s’kam asnje prove per kete, por nuk besoj se ke paguar gjithe mjeket e infermieret e Shqiperise qe i fyen, duke i futur te tere ne nje thes!”, shkruan Rama.

Madje ai shton më tej se;

“Ne fakt jo, sepse une nuk fle gjume po i shoh nga afer vetë te gjitha dhe qe njerezit nuk jane budallenj kjo as nuk diskutohet, prandaj duro te vije 25 prilli e do t’i degjojme bashkarisht cfare mendojne!”.

o.j/dita

January 13, 2021 19:19
Komento

13 Komente

 1. sapa January 13, 19:38

  Ky njeri i paafte eshte edhe i paturpshem!Ky vend eshte i pjerdhur dhe askush nuk e ben dot prandaj e ka veshtire te pranoje deshtimin e plote te qeverisjes 7 vjecare.Pervec se vendosjes se atyre qe duhej te ishin ne burg ne poste kyce ky njeri ska bere asgje per kete vend!Populli paguan akoma ma shume se ne kohen e Saliut ne cdo sektor te jetes dhe ky eshte fakt i pamohueshem!

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati January 13, 22:01

   Rama shume keq qe i mbron keta mejeke e infermiere te Infektivit ..

   Te gjitha ato vet-vrasjet tek infektivi jane si pasoje veteme sjelljes SHTAZARAKE te ketyre mjekeve e infermierve,
   te cilet punojne me dy standarte,
   Ata perdorin nje standard human, per ata qe i njohin apo qe jane ne rethin e tyre te respektimit,
   dhe
   nje Standard Kriminal, me sjellje aspak humane dhe biles shtazarake, ndaj gjithe pjeses tjeter te Shqiptareve ,

   Dhe rasti me ideal eshte rasti qe tregoi vajza e atij qe u hodh i fundit nga ballkoni dhe u vet-vra ,
   ku ajo Roktoreshe Najada e genjente cupen e viktimes duke i thene ….”kiruget po bejne te pamunduren ta shpetojne”…..
   Kur nderkaq ai i shkreti ksithe 2 nete qe dergjej ne morgun e Tiranes ..

   Pra si rasti i kesaj qe eshte mjeke kryesore , tregon se ata qe jane poshte kesaj jane te tmerrshem ne menyren anti-humane qe sillen me pacjentet e shkrete atje tek infektivi,.

   Gje qe na i vertetoi shume mire ajo infermjerja Tirje , qe merte parate
   dhe as qe i sherbente fare pacientes

   Se ketu nuk eshte problemi mor vella pse keta marin para ,
   por ky personel Mjekesor eshte i tmerrshem, sepse keta marrin parate
   dhe nuk te sherbejne –Kjo eshte e pa-imagjinueshme

   Reply to this comment
   • Sidrit Golemi January 14, 10:20

    – vetevrasjet e ndodhura po te spitali “Shefqet Ndroqi” dhe vetem aty gjate ketyre muajve te pandemise a u hetuan?

    – a kane lidhje ato vetevrasje me skema te tilla pagesash te miliona lekeve?

    – sa na paska ne dore nje sanitare, sa na qenka autoriteti dhe kopetenca e nje pastruese ne kete spital, a ne tjeter spital, ambulator, klinike, etj. per te garantuar kuren dhe shpetimin e jetes per nje te semure?

    Reply to this comment
 2. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” January 13, 19:58

  “mos degjo po shiko……jo te gjithe mjeket dhe infermieret duhet te futen ne nje thes”,thote mashtruesi Edvin drogaxhiu,per nje fenomen qe eshte denoncuar prej vitesh jo vetem ne emisionet tevizive investigative,por edhe nga mijera qytetare!Jo te gjith o mashtrues por shumica ama.Skandali i mashtrimit me rimbursimin e ilaçeve,ku Prokuroria urdhëroi ndalimin e 7 personave, 2 zyrtarë dhe 5 drejtues farmacie ne 2015,qe i shkaktuan shtetit një dëm rreth 56 milionë lekë të reja,tregon se korrupsioni ne sitemin shendetsor eshte nje fenomen i njohur.Ish Drejtori i FSDKSH,hajduti Pjerin Xhuvani që fallsifikoi dokumentin i psikiatrisë per te shpetuar kriminelin Kostandin Xhuvani që plagosi nje person ne Gjinokaster, u denua sikur kishte vjedhur nje pule!Mos/ndeshkimi e solli sistemin shendetsore ketu ku eshte sot o debil Kryeminister qe i del gjithmone ne krah te keqes.Afro 80% e pacienteve(ose familjaret e tyre) paguajn,por drogaxhiu qe ka mbrojtur kriminelat,nuk e ka problem te mbroje edhe hajdutet,se edhe vetë i tillë eshte.Rasti i sanitares eshte nje nga mijëra rastet qe ndodhin rëndom ne sitemin e korruptua shendetesor ne Shqiperi ,korrupsion qe me pandemin pati nje lulzim te paparë.Infermieret(ndermjetesit) i kan futur jo vetem doren ne xhep shqiptareve,por edhe mëlçin ia kan nxjerrë vendit,duke i detyruar te futen ne borxhe per te paguar miliona spitalin ” falas !

  Reply to this comment
 3. Arben January 13, 19:58

  Problemi kryesor në mjekësi është se edroga jua morri paratë mjekëve i bëri koncesione.

  Po nuk u trajtua kështu as nuk ka për t’u zgjidhur ndonjëherë si problem

  Reply to this comment
 4. mirel January 13, 20:00

  Ndryshe me 8 vite me parë shkelesi i ligjit u arrestua, te tjerat jane ham-hame shqupisash.

  Reply to this comment
 5. Mjeku January 13, 20:10

  Ambasada gjermane ne Tirane deklaron se ato vaksinat nuk jane sjelle nga shteti i tyre.
  Do benit vetem detyren sikur ta botoni ate deklarate si dhe do ishte ne dinjitetin e profesionit tuaj te zbuloni nga ato vaksina jane sjelle ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • Filoeuropiani January 14, 13:25

   Mjeku shpresoj mos t’i trajtosh pacientet si lajmet. Ambasada gjermane pergenjeshtroi median dhe jo Ramen.
   Rama tha “me detyron marreveshja ta mbaj sekret”.
   S’e di ne e kupton

   Reply to this comment
 6. dritan January 13, 21:44

  Per ne ka rendesi te dime se cfare mareveshje ka bere qeveria me kompanite e prodhimit te vaksinave deri tani nuk eshte anuncuar ASGJE , Po cfare po bejne komshinjte tane (Maqedonia) poshte lexoni ne anglisht planifikimin e tyre dhe mareveshjet e tyre , sepse vetem keshtu funksionojne shtetet serioze duke bere ,AREVESHJE dhe jo duke u lutur administratoreve te kompanive
  North Macedonia is set to receive the first batch of the Pfizer vaccine in February, said Health Minister Venko Filipce on Monday.
  US company Pfizer will deliver 5,850 doses of the COVID-19 vaccine as a first batch of a total of 800,000 for 2021.
  “Delivery of a larger quantity of vaccines will come in March and April, and we will determine the dynamics for the whole of 2021 later,” said Filipce on social media.
  Ja dhe perkthimi
  Maqedonia e Veriut është do të marrë grupin e parë të vaksinës Pfizer në shkurt, tha të hënën Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.
  Kompania amerikane Pfizer do të shpërndajë 5,850 doza të vaksinës COVID-19 si grupi i parë prej gjithsej 800,000 për 2021.
  “Dorëzimi i një sasie më të madhe të vaksinave do të vijë në mars dhe prill dhe ne do të përcaktojmë dinamikën për tërë vitin 2021 më vonë,” tha Filipce në mediat sociale.
  Le te marre shembull LIDERI yne nga nje shtet modest qe nuk ben ekzibicion , por perpiqet me seriozitet te siguroje mireqenjen e popullit te vet pa tam tame

  Reply to this comment
 7. Toni January 13, 22:20

  Ky vend ka vuajtur gjithmone nga ata qe vete populli I pafajshem dhe I paditur zgjedh me symbyllur dhe duke u genjyer sistematikisht cdo pervjetor zgjedhjesh. Jane paperjashtim pseudoudheheqesit me injorante me te pashpirt dhe me te inkriminuar sepse ne Shqiperi ajo pjese drejton dhe udheheq pjesa e njerezve te inkriminuar.
  Nejse te gjithe paskerkan qene monstra por nje gje ta dini mire…e them si socialist sot e 30 vjet e them si nje perkrahes I flakte dhe besues I Edi Rames…
  Nuk ka patur Shqiperua dhe nuk do kete me njeri te ndyre dhe me Monster se Edi Rama. Nje njeri qe ne venat e tij rrjedh gjak I zi dhe ne trurin e tij bluhet vetem kokaine

  Reply to this comment
 8. ?!! January 14, 09:47

  Mos prisni që kusardoktorçakenjtë që fshihen pas Tirës të dënohen sa të jetë “prokuroria që duam” e Edi Ramës. Tira do dënohet për vjedhjen e 800 000 lekëve të rinjë duke mashtruar bijën e të mjerës që e vranë kriminelët e pafëtyrë shpirtë zinjë veshur me bluza të bardha. Kur prokurorët arrestojnë një sanitare të rëndonmtë hajdute ata duhet të arrestojnë urgjentisht atë që vjedh 80 miljon duke qën pronar i vërtetë i PPP të mjeksisë, ndyrsirën e marrosur nga kusaria, kusarkryeministrin e vëndit. Sa të jetë Edi Rama kusarkryeministër dhe kusardoktorqeni Sali Berisha kryetar real i opozitës dhe kusarpresident Ilir Meta që vetëm me një shënim të bllokut të tij vjedh 800 000 euro, Denardjet kriminelë të mjeksisë do të vazhdojnë të shqyejnë xhepat e të sëmurve madje edhe mbasi i kanë lënë të vdesin dhe i kanë çuar në morg.
  Edhe njëherë prokurorët kam frikë që do të dëshmojnë që edhe mbas mender vetingut,ata janë sikurse kanë qën mbrojtës besnik të krimit e korrupsionit duke i mbyllur gojën Tirës, Saimir Kodrës dhe bijës së të ndjerës që të mos denoncojnë bandën kriminale vrasëse të spitalit Shefqet Ndroqi, hallkë e superbandës kriminale që quhet sistem shëndetsor i Shqipërisë.
  Tira mund të akuzohet vetëm për vjedhje me mashtrim sepse ishte sanitar në një kat tjetër, jo në katin ku ishte e ndjera. O prokurorë, në qoftë se ndërgjegjen tuaj ka ngelur ndonjë pikë humanizmi, të ndjerën që vuante tmerrin e dhimbjeve të virusit e vranë duke i privuar gjënë më elementare që do njeriu i sëmurë, para se të mar ilaçet, ushqimin që mban jetën gjallë, “më dërgo pak ujë” i lutet së bijës që është një brritëm që duhet të ngrej në këmb çdo njeri të ndershëm,sepse edhe ujin pa të cilin s’ka jetë ja privojnë të sëmurve vrasësit me bluza të bardha, heronjtë e konspiratorit të vaksinave, Edi Ramës, nën hijen e zezë të të cilit lulëzon korrupsioni i përbindshëm vrasës mjeksor. Jo, vrasësi nuk është Tira, Tira i vodhi paratë, vrasësit janë personeli që nuk i shërbyen madje edhe me një termometër për të matur temperaturën, pale ilaçet që e bija i blinte që,ndoshta si paratë , nuk përdoreshin për shërimin e të jëmës përderi saajo ndrroj jetë.

  Njerëz, në qoftë se çështja do të mbyllet vetëm me Tirën, dijeni që prokurorët që kan kaluar vetingun janë deri në palcë të inkriminuar, madje janë më të inkriminuar se kolegët e tyre që kaluan vetingun, më të inkriminuar se kriminelët që ata duhet të hetojnë. Mallkuar qofshin në qoftë se nuk do të bëjnë drejtësi për gruan e mjerë që ndrroj jetë dhe të tjerë që mbasi vidhen në spitale nga kusarët dhe vrasësit me bluza të bardha, braktisen deri sa të ndrrojnë jetë ose të hidhen duke u vetvrarë nga dritaret.

  Njerëz a mund të ketë pafytyrsi më makabre sa të marësh para nga familjarët edhe mbasi viktima ka tre ditë që dergjet në morg. Mund të jetë një prbindësh i tillë mjek, madje hero i luftës kundër pandemisë. Këta janë përbindsha që prodhon kusarqeverisja e armiqëve të Shqipërisë mender mjekut kusar Sali Berisha, kusarit me bllok në dorë mender presidenti Ilir Meta, dhe agjentit 007 i 975 vaksinave konspirative mender kryeministri kusar Edi Rama.

  Në qoftë se në 25 prill do të konkurojnë vetëm bandat partiake të kusarpolitiqënve, njerëz, bojkotojini në mënyrë totale këto zgjedhje, kjo do të jetë kryengritja e heshtur e popullit të vjedhur , vrarë, tallur e përzën nga trojet e veta nga bandat PS, LSI dhe PD.

  Reply to this comment
  • Bardhyli January 14, 18:49

   Bravo, i ke then te gjitha, shyqyr qe ka njeres real qe flasin me zemer dhe jo me interesa politike, jan te ter partit me te njejtin drejtues por me ngjyra te ndryshme, e qellim kan me shkaterru kete komb.
   Tung

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim