Po s’u arrestua Berisha, gjithë të tjerët janë kot!

October 23, 2018 12:37

Po s’u arrestua Berisha, gjithë të tjerët janë kot!

S’jam kirurg i bisturisë,
nga kjo gjë nuk marr vesh fare,
por ja bëj autopsinë,
politikës shqiptare!

Do të thoshte Imzot Noli:
“Ku e lamë e ku na mbeti?!”,
në këtë farë derexheje,
nuk ka qenë kurrë mileti!

Për njëzet e tetë vite,
kemi qenë ca budallenj,
ndaj më del direkt nga shpirti:
“Na lodhët- o maskarenj!”

Është çudi si mbijeton,
akoma palo Saliu,
dhe kërkon revolucion,
të pijë ende gjak njeriu!

Ky komunist ekstremist,
më i ligu i Shqipërisë,
një ditë u bë papritur,
kampion i demokracisë!

Ky që arriti të bëhej,
Presidenti i Republikës,
ende sot vazhdon të jetë,
tumori i politikës!

Këta prokurorë legena,
që i bëjnë çështjet tërkuzë,
që merren me gjëra koti,
si s’i bënë një akt-akuzë?!

Kanë një vit e ca që merren,
vetëm me Sajmir Tahirin,
dhe s’guxojnë as ta thërrasin,
një herë Sali Qymirin?!.

Një vit e ca me Tahirin,
një provëz s’i gjejnë dot,
kurse për Sali Qymyrin,
prova dhe fakte ka plot!

Tash po bëhet zhurmë e madhe,
S’merret vesh se kush ka faj,
socialistja po dorëzon,
ish deputetët e saj!

Mbase gojën për t’i mbyllur,
partisë demokratike,
gjithë këto arrestime,
më duken si politike!

Ky është refleksion i qartë,
i luftës që bëjnë partitë,
drejtorët e opozitës,
një nga një po lenë qelitë!

Ishalla s’është e vërtetë,
do quhej qasje mjerane,
që partia në pushtet,
po bën vetë ca kurbane!.

Të jetë mirë me statistika,
me plot kuptimin e fjalës,
dhe s’po bën asnjë presion,
për arrestimin e Salës!.

Të paktën për Arben Çukon,
parandiej pafajësi,
po kështu-i arrestuar,
kujt i duhet sot ai?!

Në Lezhë kokat demokrate,
një nga një qelitë i lanë,
arrestuan Arben Ndokën,
mbasi i kanë vrarë dhe vllanë?!

Pse s’më thotë Petrit Vasili,
edhe Genti lemeria,
në këtë fund të Tetorit,
e kujt është prokuroria?!

Siç duket këta s’i hanë,
presionet psikologjike,
ndaj them-arrestimet kanë,
prapavijë politike!

Po të mos paragjykojmë,
çdo veprim që në fillim,
do presim dhe do shikojmë,
çdo të dali në hetim?

Do ta them atë që thashë,
dhe as topi nuk e lot,
po s’u arrestua Sala,
gjithë të tjerët janë kot!

A.DUKA

October 23, 2018 12:37
Komento

10 Komente

 1. rapsodi popullor October 23, 14:00

  Gallate e madhe po ben Duka sot,
  komunist ekstremist, Sales po i thot,
  vete Duka poeti 100% enverist,
  po e shan Salen – ti komunist,
  po na ben te qeshim te gjitheve me lot,
  kur Duka komunizem enderron sot e mot,
  a nuk e di o Duke se ka 28 vjet,
  qe komunistet kane akoma pushtet?
  kush 28 vjet ketu po qeveris,
  ka dale nga byth e Ramiz Alis,
  Sala edhe Rama jane dy kelysh,
  si nje cope bajge e ndare me dysh.

  Reply to this comment
 2. MH October 23, 14:18

  Thoshte dikur diktatori:
  Me ndertimin e kombinatit metalurgjik te Shqiperise ne Elbasan asht clirimi i dyte i Shqiperise.
  Sot pa e lodhun aspak mendjen e deklarojme me bindje qe clirimi vertet demokratik i Shqiperise asht hekurat ne duarte e Sali Berishes.Te tjeret i shkojne ne rresht me iso mbaje krahut.

  Reply to this comment
 3. DRAGOI October 23, 14:32

  Arben, ti këtu lartë në këtë poezi tënden, veç tjerash, ia fut kot e, ia futë edhe më kot se kot, kur e ku Sali Berishën e quan KOMUNIST dhe, madje e quan edhe Komunistë ekstremist!?! …Dhe, ti, Arben, kështu, dashas apo padashas, e FYEEN Komunizmin skajshmërisht !?!!!

  …Sali Berishën, o Arben, qoftë edhe gjithçka tjetër, mund ta quajsh se, edhe ka qenë dhe, edhe është; por, KOMUNIST, KOMUNISTË I VËRTETË; dhe, ende më pak, KOMUNIST EKSTREMIST, jam i bindur thellësisht se, Sali berisha -kurrë s’ka qenë; kurrë s’ka mund të jetë as në endërra, madje, e lëre më në të vërtetë!?! …Por, s’po e shoh t’arsyshme që, tash këtu të ndalem më gjatë në këtë kontekst; se, mbase, ti, z.Arben, nuk e di çka është KOMUNISTI; çka është KOMUNISTI I VËRTETË e, qoftë edhe KOMUNISTI EKSTREMIST !?!!!

  Reply to this comment
 4. REALISTI October 23, 15:00

  SALIU KA QENE KOMUNIST NE KOHEN E DIKTATURES SI 300- 400 MIJE KOMUNISTE
  POR ME SHEMBJEN E SISTEMIT KA PUNUAR PER DEMOKRACIN
  NDERSA TI KE MBETUR PO NE LLOGOREN E M…IT
  DHE KETE AROME SHPERDAN NE GJITH LEXUESIT
  SALIU KA BERE SHUM DUKE PATUR DHE PENGESE JU DHE SOJIT TEND.
  TE GJITHA ARRITJET NE DEMOKRACI (AQ PAK SA JANE) JANE BERE NE KOHEN E SALIUT
  RRUGET QE ECEN TI O THYFTH QAFEN(KUR JE VETEM NE MAKINE) SE SKANE KUSUR TE TJERET
  MOS HARRO SE KOHA NE PUSHTET E TE MAJTEVE ESHTE ME E MADHE SE E DEMOKRATEVE

  Reply to this comment
 5. Syrja Qarri October 23, 15:42

  Mire more Beni, po e fusim ne burg Saliun dhe pastaj do te “shpetojme” nga Varferia, Mizerja, Krimi, Papunesia etj.
  Po perse keto 5 e kusur vite nuk u perpoqe te beje nje bejte per ato qe ka THENE Saliu dhe qe kane DALE fiks ashtu.
  As n’a plas fare Rri, Iken, Burgoset apo Vdes Saliu, hallet tona sot jane me luften per sigurimin e kafshates per vaktin e radhes.
  Ti e ke ne terezi Rri, rri dhe ha mut ndonjehere.

  Reply to this comment
 6. TURP PER USA + BE + NATO+ TRAMP+ MERKEL October 23, 19:13

  Zoti Duka po te mbarohet vaji kandilit dhe akoma nuk po thua te verteten
  .
  Jane me qindra dokumentet qe vertetojne se berisha ishte nje kllonim I sherbimeve secrete te udb dhe seksionit te cias per ballkanin
  .
  Ne 6 mars te ketij viti kur salisuma deklaroi se do vrisja Edi Ramen ne 21 janar 2011 sipas kanunit dhe ate dite poshtrova dhe te derguarin personal te Obames tregoi se mos reagimi i politikes amerikane me ambasaden e tyre tregon se ai eshte PINOCET I TYRE…pike

  Te pakten qe nga 21 janari 2011 berisha eshte problem I qeverive amerikane njelloj me MEK-un e muxhahidineve

  Rajersoni do te ngelet jo vetem nje nga anti-shqiptaret me te medhenj ne historine shqiptare por dhe antiamerikani me I madh. qe ka shkelur ne shqiperi..
  nqs se do te beja nje gjya nurembergu per krimet kunder njerzimit ne shqiperi pas 1992 do te vija ne bangen e te akuazuarve:
  :
  Edwin rajerson
  saleh berisha
  azem hajdari (edhe pas ngordhjes)
  tritan shehu
  elez biberoviq
  lulzim basha
  bujar nishani
  james trafikanti
  damir fazllic
  nick gage (gaxojani)
  AKUZA:
  DHUNIM KUFOME
  qe do te thote se ne 1991 kur shkelen keto barbare ai komunizem qe keto makartiste dhe neofashiste pretendojne se rrezuan..kishte vdekur qe ne 17 dhjetor 1981.
  pra keto kanibale,vampire hijena dhe nekrofage munden nje system qe kishte 10 vjet qe kishte vdekur.
  jo vetem kaq por keto zbatuan nje nga teorite me agersive te zbatuar dhe ne amerike midis vete amerikaneve.
  po pse ketu ne shqipri e gjeti makartisti rajerson te rrezonte nje te vdekur..
  pse ngaterroi ky colonel I ardhur nga beogradi tiranen me saigonin,mosken dhe berlinin e viteve 50-60
  The McCarthy Era
  Communist Witch-Hunts
  Although the United States and the Soviet Union were WWII allies against the Nazis, many in America were deeply suspicious of the Communist country. As the tensions of the Cold War deepened, fear of Communism reached its peak in the early 1950s. The U.S. Congress, led by Senator Joseph McCarthy and the House Committee on Un-American Activities, conducted witch-hunts in search of Communist sympathizers. The accused had two options. They could refuse to testify and risk losing their jobs and friends. Or they could cooperate and accuse friends and colleagues of being Communists. At the same time, the Federal Bureau of Investigation, led by J. Edgar Hoover, monitored citizens’ activities, searching for “subversive” behavior.
  Einstein and his leftist political convictions attracted the attention of the U.S. government as early as the 1930s. Denounced as a Communist spy and watched by the FBI, Einstein persisted in publicly criticizing McCarthyism as a dangerous threat to democracy and freedom of expression.

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  Reply to this comment
 7. katarakti October 23, 19:13

  Nuk ka vullnet dhe kurajo nga maxhoranca per te denuar Sali Berishen. Ai e ka bere borxh dhe faktet jo vetem qe nuk mungojne, por shkelqejne ne driten e diellit. Mjafton vetem 21 janari dhe deklaratat e tij haluçinante se do vriste kaq dhe aq, bile edhe kryetarin e opozites, per ta futur ne burg. Pa folur per dhjetra çeshtje te tjera. Por Edi e ka me te vetet_ Kur eshte fjala per kundershtaret, Shalegjati ngre duart dhe supet: Eshte pune e drejtesise_ Ndersa kur vjen puna te te vetet direkt ne prokurori_ Nuk besoj se do te fusin ndonjehere ne burg Salen. Me Lulin ndofta eshte me ndryshe. Mund te bien dakort te dy palet qe ta bejne koke turku. Por ne kete rast ai ia mbath ne Hollande. Prandaj do te vazhdoje loja hiq e mos e keput.

  Reply to this comment
 8. alphade October 24, 05:16

  Shenim: Nese ekziston ndonje e “vertete absolute” eshte
  ajo qe thote zoto A. Duka qe faktikisht eshte thene nga
  dhjetra e dhjetra gazetare,analiste,komentatore,politikane
  diplomate etj se “po s’u arrestua Berisha, gjithe te tjeret jane kot” ! Kjo eshte pikerisht e “vertetat absolute” ne gjithe politiken shqiptare. Cdo e keqe qe ndodh pergjate
  28 vjeteve ne Shqiperi ka vulen dhe doren e zeze te Beri-
  sher. Sikur te ndodhe nje “deux ex- maquina” qe Berisha
  te vije edhe nje here ne pushtet, diten e neserme ne Shqi
  peri do te ndodhe ajo qe ndodhte kur Berisha ishte ne
  pushtet,bandat pushonin se ekzistuari. Sigurisht kishte
  aty-ketu ndonje shfaqje por jo ne dimensionet qe ka marre krimi keto 5 vitet e fundit te nxitura dhe te frymezu-
  ara nga Monstra e Vicidolit. Permasa,keto qe jane te drej-
  tuara drejtpersedrejti kunder politikes dhe politikaneve
  aktuale,pra, kane permbajtje thelkesisht politike dhe jo me katakter ordiner. Pra, behet fjale per krimet politike dhe jo ato ordinere qe praktikusht ekzistojne ne tere boten. Shkurt dhe qarte: Kemi te bejme jo vetem me nje
  kryekriminel,kryehajn por edhe kryemafiozin e Shqiperise
  qe aq fatkeqesi imka sjelle Shqiperise dhe kombit shqip-
  tar. “Po s’u arrestua Berisha,gjithe te tjerat jane kot”, jane
  shashka e tymnaja qe kane per qellimt te zhvendosin vemendjen e shqiptareve nga moria e problemeve qe
  kane,sidomos ne fushen ekonomike. Prandaj qeveria dhe
  personalisht K/ministri aktual nuk duhet te perdore asesi
  keto “lojra” politike duke i thene popullit se kapem aq e kaq banda apo perralka te tjera si keto sepse fare mire nje dite mund te kthehen ne nje “boumerang” kunder vetes.Shqiotareve u ka zene rrota bishtin dhe nuk eshte
  se nuk i kuptojne edhe pelivanlleqet e qeverise dhe te shtetit aktual,por kur kujtojne Berishen- Meten dhe bandat e tyre duke qene se s’kane ku ta perpkasin gjetke
  koken “vrapojne”tek ju socialistet qe he per he perben te
  keqen me te vogel duke zgjedhur nga dy te keqia ate qe
  eshte me e vogel. Do zoti qe edhe ne Shqiperi te dali nje
  Cipras qe te gremisi partite tradicionale, ashtu sic ndodhi
  ne Greqi sepse tash shqiptaret sinqerisht jane te lodhur
  nga tribulacionet e ketyre tri partive qe duket se bejne
  teater me “tre akte” para shqiptareve. Kaq !

  Reply to this comment
 9. Kris 1 October 24, 14:18

  Neqoftese arrestohet Saliu hapet kutia e Pandores dhe nuk dihet fati i Rames dhe Metes.Prandaj bythq i rilindjes i ka uruar Berishes pleqei te mbare dhe i siguroi trajtim te vecante nga drejtoria e sherbimeve qeveritare.Pa hequr Ramen dhe Meten i rruajme te pasmen Berishes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*