Pëllumb Kulla për Rudina Xhungën: Kjo zonjë nuk duhet krahasuar më me gazetarë

February 7, 2016 21:00

Pëllumb Kulla për Rudina Xhungën: Kjo zonjë nuk duhet krahasuar më me gazetarë

Pikat kryesore

 • KULLA: Fare e pranueshme që të ketë njerëz që të ruajnë mirënjohje për Enver Hoxhën, pavarësisht seç mendojnë shumica dërmuese e shqiptarëve nëpër qytete dhe fshatra... Por që t’i bëhet apel një populli, të prononcohet dhe të anunçohet një bisedë me kufomën e gjallë të së shoqes, me një infermiere, me një truprojë, apo me një kuzhiniere të tij, kjo është kulmi i dhunës shpirtërore mbi një popull të vuajtur...

Rudina Xhunga ka lajmëruar një intervistë televizive me Nexhmije Hoxhën të hënën që vjen.

Kjo nuk i ka pëlqyer aspak publicistit të njohur Pëllumb Kulla.

Në një shënim në Facebook që ai e titullon “Intervista e fundit?! E Nexhmijes apo e Rudinës?, Kulla shkruan:

“…Ishte një kohë kur vërtet mendoja se kjo gazetare shfaqte shenja talenti në fushën e saj, por po bindem se kjo zonjë nuk duhet krahasuar më me gazetarë.
Fare e pranueshme që të ketë njerëz që të ruajnë mirënjohje për Enver Hoxhën, pavarësisht seç mendojnë shumica dërmuese e shqiptarëve nëpër qytete dhe fshatra, e shqiptarëve që nuk kanë në zotërim gazeta dhe televizione, shqiptarëve që nuk kanë marrë pjesë në ndarjen e pasurive që shpronësoi dhe shtetëzoi shoku Enver, e shqiptarëve shkularakë pa prejardhje Blloku, që jetojnë nëpër të katër anët e globit…

Por që t’i bëhet apel një populli, të prononcohet dhe të anunçohet një bisedë me kufomën e gjallë të së shoqes, me një infermiere, me një truprojë, apo me një kuzhiniere të tij, kjo është kulmi i dhunës shpirtërore mbi një popull të vuajtur.
Është e vërtetë që në atë vend Enveri është sot tema e ditës. Është tema e ditës e partive, e parlamentit, e muzeve të rinj dhe kremtimeve jubilare, ku ngjarjet historike bëhen gjithnjë e më lavdimëdha.

Është e vërtetë që politikanët shqiptarë në këta 25 vjet bënë ç’është e mundur që Enver Hoxha me gojë të shahet dhe me vepra të qahet dhe nuk ka sepse të na dhimbset një gazetare ashtu tek po tenton për herë të tretë të zhbëjë veten nën këpucët e një gruaje si Nexhmia, e cila në pleqërinë e saj ndërton përgjigjet dhe gjen një shërbesetare si Rudina, që merr përsipër t’i hartojë pyetjet që u shkojnë atyre përgjigjeve.

Ky shënimi im as e shton dot, dhe as e pakëson audiencën e Vizion Plusit të hënën që vjen… . Por ia vlen për të theksuar edhe një herë se të hënën që vjen, shqiptarët do të ndjekin një version të ri të formave të edukimit  në demokraci,  tek do të shohin t’u rilexohet Historia e PPSh nga dy gra të vdekura, nga të cilat njëra ka vdekur si njeri dhe tjetra si gazetare.  ” / Dita /

February 7, 2016 21:00
Komento

100 Komente

 1. asd February 6, 22:50

  Pellumb, pa dashur i bere publicitet

  Reply to this comment
  • Ulrik February 7, 07:54

   Ketu duhet te thote fjalen e tij I madhi XUME PROTOPAPA, ndonese I ka breket e dhjera me kohe.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA February 7, 08:41

    AH ME TE ZENTE RRUFEJA

    mu ne te ndere, o shpirti azgan i Merkelit hitleriane. Kam shkruar dy rrjeshta me poshte edhe per ç’fare mendoj, por nuk mund te shprehem per nje interviste akoma per tu bere.
    Po per te te bere qejfin, qe kur ndyresove kete bote me gerricjet e rreshqitjes nga placenta e sat’eme, pres me ankth te terheqesh padine qe me ke bere, ahere kur rreshqite ne gjirizin e xhengijeve te Tabakeve, dhe te shpetove duke te lare me te vetmin “tub” qe kisha me prane…shurren time qe te mabjti ne jete.

    Reply to this comment
  • roberto February 7, 14:02

   Pellumb Kulla ka plotesisht te drejte!
   Ai me nje GUR vret dy zogj:
   Me nje ane u ben qejfin injoranteve otomane te Berishes,gjoja sikur kerkon qe kjo zonje duhej vrare apo zhdukur me metoda “demokratike”,ne anen tjeter verteton se ky sistem qe ekziston keto 25 vjet ne Shqiperi NUK ESHTE DEMOKRATIK,por……FASHIST!

   Perderi sa i ngrihet shtatore TRADHETARIT TE KOMBIT sa-TRAPIT Ahmet Zogolli,u jepen te gjitha pronat e tij,kur jo vetem duhet t’i sekuestroheshin se ka vjedhur ARIN E BANKES KOMBETASRE,por duhet te denohej si TRADHETAR DHE HAJDUT!
   Nexhmije Hoxha eshte LUFTETARE E LUFTES NACIONAL CLIRIMTARE dhe ky bythe lepiresi i SOCIALIZMIT Kulla do ta krahasoje me kriminelin Hamit Matjani!
   O Pellumb Kula!
   Ne se pranon qe jetojme ne DEMOKRACI,kerko falje per NDYRESIRAT QE KE THENE DUKE OFENDUAR DY ZONJA,gazetaren e shquar Rudina Xhunga dhe krye ZONJEN E Shqiperise Nexhmije Hoxhen!
   Ndryshe ke pranuar qe jetojme ne FASHIZEM dhe kundershtarin politik duam ta shikojme te VDEKUR!
   Pra indirekt ti pranon qe ENVER HOXHA paska bere mirew qe kundershtaret e tij i PUSHKATOI,BURGOSI dhe INTERNOI!!!
   Atehere ku eshte ndryshimi midis SOCIALIZMIT qe ju akuzoni si DIKTATURE me Kapitalizmin tuaj,qe imiton DIKTATUREN FASHISTE????

   Reply to this comment
  • Partizani February 7, 14:21

   Hipokrit dhe shpirt zi ke qene gjithmone,o Kula ballisti!
   I lepive bythen SOCIALIZMIT dhe ishje i nderuar dhe me pune te mire!
   E pije kafen me sekretarin e PARE te PPSH-se se rrethit dhe ministrat e Arsimit e Kultures,ndersa tani,sic duket paske marre edhe diplomen e SHKOLLES SE GEBELSIT dhe po pret me SHPATEN TENDE TE HELMUAR gazetaren e nderuar Xhunga qe per 25 vjet ka treguar se eshte me e afte se ty,me IDEALISTE se ty,pa perfitruar asnje privilegj nga klikat sunduese ne fuqi!
   Ndersa ti,zotrote,pasi mbarove se LEPIRI BYTHEN E SALI BERISHES qe te beri ambasador ne SHBA,pastaj fillove ta shash para e mbrapa ate,se nuk kishje me interes!
   Po tani cfare ke me nje zonje te nderuar,qe fati e solli te ishte bashkeshortja e BURRIT ME TE MADH TE SHTETIT SHQIPTAR NE MIJRA VJET HOISTORI,ENVER HOXHES?
   Se sa e do populli Enver Hoxhen,provojeni duke bere nje REFERENDUM< POPULLOR dhe do shikoni te vereteten se si eshte!
   Sot thua ti se ke prejardhje balliste,pra TRADHETARESH TE Shqiperise,ndersa kur punoje regjizor i estrades se Fierit rrije si….MUTI NE SHI!

   Reply to this comment
  • azgan February 7, 23:47

   Ti Kulla te te vije turp,qe ofendon dy zonja te nderuara,qe duhet te te akuzojne per FYERJE BOTERISHT DHE DEMTIM IMAZHI ne Gjykate duke te kerkuar si demshperblim secila nga mbi 100 mije euro,qe te vije mendja verdalle kur te kujtohesh per te shkruar keshtu!
   Ne se te duhet vte shfrysh kunder grave te dikurshme shqiptare,qofshin edhe bashkeshorte te VIP-ave te tyre,filloje nga gruaja jote me mire dhe tatoje ate ne kete faqe on line dhe ta kuptosh sakte se sa POSHTERSISHT DO TA NDJESH VETEN si basdhkeshort apo femijte e tu,kur njerezit e shumte ta shajne ate sic ua pret mendja,sic bere ti me zonjen e nderuar Nexhnije Hoxha!
   Ndonese ti,kerme e mole mire lopen SOCIALISTE,tani qe u plak kerkon LOPE TE RE,per ta mjele!
   Nuk besoj se Nexhmija i ka bere me shume vsherbime politikes cse PPSH-se se sa i ke bere ti me skecet pa numer ne estraden e Fierit,si “komisar i Partise”Q
   Sot duhet te te vije turp qe hedh poshte veten dhe vihesh mbi te tjeret qe kane nxjerre buken e gojes maleve,ne miniera,bujqesi,ushtarake ne pikat e hapjes etj!!!
   Per te gjitha u shperbleve prap si bythelepires i partise AMBASADOR ne SHBA,por edhe me BYTH DHENESIN E RI u prishe se edhe ate e shave vence!
   Atehere KUSH JE TI PELLUMB KULLA???
   Ai i skeceve SOCIALISTE apo i qejfeve KAPITALISTE???
   Je me 100 fytyra,o SHARLATAN!

   Reply to this comment
 2. Dielli mbi Korab February 6, 23:06

  Zoti Kulla perse keni frike nga “kufoma” siç e quani ju bashkshorten e Enver Hoxhes.??
  Ti dhe une e braktisen Shqiperine ndersa ajo grua qe beri luften dhe punoi per nje Shqiperi me te barabarte per te gjithe shqiptaret vazhdon te jetoj ne nje ndertes pularie.
  Mua me vjen shum keq per prononcimin tuaj se jeni nje intelektual thesar qe e vlersoj shume,por me shume vlersoj te verteten dhe realitetin qe Shqiperia ne vitin 2016 eshte njesoj si Shqiperia ne vitin 1944 ne mos me keq.
  Mbas vitit 1991 ndodhi permbysja e madhe dhe ne kishim shprese se do te behej me mire ne pluralizem berishjan-amerikan qe te beri ty ambasador,por fatkeqsisht ndodhi shkatrrimi me i madh i njejte me invazionin e osmanve qe shkatrruan çdo gje arbnore.Mos u merr me grate o Pellumb,aq me teper me nje grua qe nga mosha eshte nena juaj.Lere Zonjen Hoxha qe jetoj se keshtu ajo po denohet duke pare se si u katandis Shqiperia per te cilen Diktatori Enver Hoxha u mundua ta bente te barabarte me kombet e tjera.
  Pershendetje nga Gjermania

  Reply to this comment
  • Shahisti February 6, 23:19

   Me fal, po cfare e mire po i vjen Shqiperise nga Nexhmia qe jeton ne pulari?

   Reply to this comment
   • REFENJA NGA MARIKA February 7, 01:05

    o shahist o nastradin o fashist

    Pellumb Kulla eshte nje etalon qe tregon se sa liberal ishte sistemi enverhoxhes me qindra dhe mijra te deklasuar qe i beri me shkolle te larte dhe poste.

    Le tijapim nje dekorate dhe Nexhmjes qe pellumb kulla qe ishte nje pinjoll i nje fisi te mbushur me balliste dhe ish fashiste i dha shkollen dhe postin e larte ne ILA…..

    Nese ne Shqiperi sot mund te mungoje nje analizim i mirefillte, ashtu sic e meritojne figurat e shquara te historise apo edhe ato te diskredituarat shume vite me pare, sic eshte ajo e Xhafer Deves, kjo nuk do te thote se shqiptareet e shkolluar, apo ata qe kane premisa te njohin te verteten e historise se tyre te terhiqen ne erresiren e mungeses se informacionit, per shkak te papergjegjshmerise se politikes, apo per shkak te konfuzionit te pergjithshem qe mund te krijoje nje tranzicion i sterzgjatur, sic po ndodh me te tashmen shqiptare. Ne lihemi ne ‘konkluzionet’ e ca matufeve-servile qe hane ne cdo regjim e na japin mend., sic eshte historia e turpshme e perpjekjeve per falsifikimin e dates se clirimit – 29 Nentorit, etj etj.

    Fenomeni i shume-perhapur tek ne prej viteve 90 e ketej, me perpjekjet per te erresuar cdo gje te lavdishme dhe per te revizionuar dhe pastruar, jashte te gjitha limiteve, figura te diskredituara te historise shqiptare, eshte e po behet me shume agresiv… Te rinjte e sotem dhe te rinjte e te nesermes historine duhet ta lexojne ashtu sic eshte, sepse ne te kunderten cmimi qe shqiptaret do t’i paguajne historise se te ardhmes do te jete shume i rende dhe do te kete emrin Harrim. Harrim i momenteve qe nuk duhen harruar, harrim i Heronjve te Vertete dhe hapje vend ne Panteonin e Lavdise per figurat, qe e kane vendin ne stolin e turpit ne perjetesi.

    Sot figura si Abaz Kupi, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni e te tjere, po na paraqiten befas si patriote te medhenj, pershkruhen te zezat e komunizmit ndaj tyre dhe se ato burra te pamposhtur i paskan sherbyer Shqiperise me pergjerim. Per shume prej tyre permendet vetem kalimthi, se i paskan sherbyer nazisteve gjermanit vec per “pak kohe”, vec per “t’i sherbyer” atdheut e “shpetuar” ate nga komunizmi.

    Si mund te merret guximi te revizionohen keto figuara te mbuluara me turp, sepse “me pare” paskan qene burra te mire e patriote apo se me pas, komunizmi i paska “persekutuar”?

    Por e verteta mbetet e vertete dhe komunizmi nuk hyn fare ketu.

    Perse valle njerez si keta Historia Boterore i ka quajtur Kolaboracioniste, apo Kuislinge?

    Ky epitet famekeq vjen nga emri i Vidkun Quisling, qe bashkepunoi me nazistet kunder kombit te tij, Norvergjise. Ne Shqiperi ato qe moren poste ne kohen e pushtimit italian apo gjerman, ishin thjesht tradhetare te atdheut. Te tille u konsideruan “koleget” e tyre ne bote qe bene te njejten gje.

    Perse u dashkan te rishikohen figurat e tyre ? Nese Xhafer Deva paska qene burre i mire, ka dashur Kosoven e Shqiperine pa mase, kjo mund te permendet deri ne kohen qe u be bashkepunetor i Nazisteve.

    Perse? Ne Luften e Dyte Boterore, figura, me pare te respektuara, qe do permendeshin per mire per gjenerata te tera, por vetem per ate hap te gabuar, qe ju bashkuan nazizmit, jane damkosur si tradhetare nga vendet e tyre. Burra shteti, mareshalle, admirale e gjenerale, diplomate e njerez me emer ne fusha te ndryshme, qe per nje arsye a tjeter (ajo tashme nuk ka rendesi) ju sherbyen Nazisteve, quhen e jane denuar si Kolaboracioniste.

    Le te marrim shembullin me primar. Mareshallin Petain, qe sot historianet franceze e quajne thjeshte Philip Petain dhe te denuar si tradhetar te atdheut, e qe quajne Mareshal Hauteclocque, liderin e rezistances Philippe Leclerc de Hauteclocque.

    Petain, nje hero i Luftes se Pare Boterore, zgjodhi qe qe ne te Dyten te behet bashkepunetor i gjermaneve dhe udhehoqi Qeverine Kuislinge te Vishise. Fati i tij dihet ne mbare boten, pas lufte gjykohet e denohet me vdekje (me pas falet nga presidenti De Gol) e sot konsiderohet simboli i turpit per mbare Francen. Askush nuk i referohet atij si burre i mire. Apo si burre i persekutuar, apo se gjyqi pas lufte a denoi pa te drejte.

    E pra, Peten deri ne veren a 1940 respektohej ne mbare boten per emrin e mire, por sic De Gol (qe e kish njohur personalisht) tha nje here “ Peten ka qene nje njeri i madh, por ai Vdiq ne 1925), por reputacioni i meparshem ‘heroit te Verdunit nuk e shpetoi nga damkosja e perjetshme, ne France, ne Bote e ne Histori, u quajt dhe ashtu do mbetet, nje Tradhetar.

    Peten per nga fama, arritjet e reputacioni ka me shume peshe se Xhafer Deva apo kolaboracionistet nga Shqiperia, por ndajne bashke nje fat – te gjithe bashkepunuan me Okupatorin e ne proces tradhetuan atdheun.

    TANI, ne u dashka te shkruajme bemat e tyre dhe te flasim mire per ta? Por si? Cfare kane bere? Apo se persekutoi dhe vrau dhe derdhi gjak popullsie te pafajshme ne rruget e Tiranes me 4 Shkurt te vitit 1944…?? Vepra e tij eshte fakti qe e denon, ashtu si ne shume vende bashkepunetoret me gjermanin e filluan kete ne vitet 40-41, ne Shqiperi dhe kur lufta shihej qarte se kish marre krahun e humbjen per Gjermanine Naziste, Kuislinget Shqiptare u lepinin cizmet e krijonin Regjenca e te tjera grupe, bile deri ne tetor te 1944.

    Per ata njerez eshte shkruar nje here e pergjithmone fati i tradhetise,
    njerez si Xhefer Deva e kane marre nje here e mire vulen e turpit nga Historia
    A kane qene burra te mire Kolaboracionistet Shqiptare deri pak para Bashkepunimit me Hitlerianet e Fashiste te tjere eshte pa rendesi per shqiptaret. Akti i tyre “final” eshte i parevokueshem e askush nuk mund te ktheje dot kohen pas, nuk mund t’i rishikoje ne nje drite tjeter apo te perpiqet te na i paraqese ata ne nje version pozitiv.

    Tradhetare ishin dhe te tille do te mbeten! Ashtu si gjithe kuislinget ne te gjithe Europen e okupuar nga Nazi-Fashizmi. Ky eshte nje fakt i palevizshem. Pavaresisht se historia ne Shqiperi u be rremuje ne keto 20 vjetet e fundit dhe historia a pa anshme e shkencore nuk mund te pretendohet ne keto vite. Per kete le t’i referohemi Historise Boterore
    te te njejtes periudhe – Luftes se Dyte Boterore dhe te bejme sic bene te gjithe, pra le t’i quajme Tradhetaret – Tradhetare dhe Heronjte e vertete – Heronj.

    Xhefer Deva ka qene nje Kuisling, si shume shoke te tij, qe bashkepunuan me okupatorin dhe i tille do ngelet perhere. Te njejte do ngelen dhe Kuislinget a tjere, Dosti, Harapi, Ermenji, Mustafa Kruja e soji i tyre. Nuk mund ta kthesh dot kurre nje kuisling ne Atdhetar…por ne Shqiperi c’fare nuk ndodh…!

    Eshte e trishtueshme qe vitet e fundit po behen perpjekje per rehabilitimin e tij nga kuislinget Berisha dh Basha. sic bene dhe me Zogun Nderrimi i tabeles se deshmoreve te 4 shkurtit 1944 pikerisht ne pervjetorin e Kosoves dhe venia e emrit te Rugoves ketij pinjolli te Deves eshte me teper se skandaloz.I neveritshem ishte dhe qendrimi i Ilir Metes i ketij mender “ antifashisti”qe kur ishte ne kualicjon me PD ne bashkine e Tiranes u be kuisling i Bash-Berishes.

    Por ajo qe ka nje rendesi te vecante eshte qendrimi i disa amerikaneve shqipfoles ne Amerike qe per te luftuar gjasme komunizmin po perdorin si arme zogizmin dhe kuislinget qe ne fakt con te nje percarje kombetare me efekte shkaterruese permanente

    Dihet qe Xhaferr Deva i perket atyre krimineleve te L2B qe duhej te dorzohej per gjykim nga shteti amerikan.Jo vetem kaq por Xhaferri u perdor nga CIA per veprime diversioni ne vitet 50’ por deri ketu nuk ka ndonje problem se ishte lufte e ftohte.

    Por pas 1992 te na vine pinjollet e ketyre kuislingeve per te vendosur “demokracine”kjo nuk shkon.Aq me teper kur Ylli ne ngjitje Lulzim Basha ka parametra te njejta si nje VRASES I qytetareve te Tiranes ne 21 janar 2011 ku qeverite euroatllantike mbyllen syte dhe toleruan nje akt fashist.

    4 shkurti 1944 dhe 21 janari 2011 perbejne nje simetri perfekte,dhe eshte koha qe Amerika dhe Bashkimi Europjan duhet te kerkojne ndjes shqiptareve dhe menyra e vetme per ta shfaqur ate eshte denimi i nazi berishizmit dhe Lul Bashicit ketij Xhaferr Deve junior.

    mos denimi i superkriminelit berishe nga
    -dipllomacia pernedimore
    -te perndjekurit politike
    -nga intelektualet + pellumbi yne

    do jete lapidari i florinjte ei enver hoxhes qe po ja ngrene keto subjekte…dhe keto qe thote pellumbi jane

    RREFENJA NGA MARIKA !

    Reply to this comment
    • sali serbi February 7, 09:54

     Me ngushellove ne kushtet e nje merzije te madhe nga maskarada 25 vjeçare e turpit.Une besoj tashme se ka njerez me te cilet mund te flasesh per te verteta per ato te verteta per te cilat populli dhe veçanerisht rinia jone ka nevoje qe ti rikthehet shpresa dhe dinjiteti ne vend.Eshte koha qe te themi ne tashme “roj qe te tregoj”

     Reply to this comment
   • Zeus February 7, 17:10

    Bre Shahisti,tru thare!
    Po prap kerkon te mira nga Nexhmija ti more QEN i zgjebosur??
    Ajo e ka dhene kontributin e saj si PSARTIZANE per CLIRIMIN E Shqiperise dhe pastaj per ndertimin e nje shteti modern,qe nuk kishte asgje mbi dhe vecse MJERIM,ANALFABETIZEM,GJAKMARRJE dhe BANDA DIVERSIONISTE!
    Popullin e futi ne pune,ARSIMIN ,SHENDETESINE e coi prane fshatarit me te larget,beri ELEKTRIFIKIMIN E TE GJITHE VENDIT qe nuk e kishte bere deri atehere asnje vend i botes,beri Shqiperine te vetmin vend ne bote PA TAKSA E TATIME,krijoi nje jete te QETE E TE SIGURTE PER POPULLIN dhe i dha DINJITET Shqiperise si shtet ku edhe FUQITE E MEDHA e respektonin!
    Shqiperia SOCIALISTE doli nga Traktati i Varshaves me nje TRIMERI qe deri me sot nuk e ka bere asnje shtet ne bote!
    Dhe kete e beri pasi i SHPORRI SOVJETIKET NGA BAZA E PASHALIMANIT ME TURP!!!
    Shqiperia SOCIALISTE BERI TE MUNDUR FUTJEN E KINES NE OKB,gjest qe edhe sot kinezet e vleresojne me mirenjohje!
    Pra saj VAPORRET KINEZE LUNDRONIN NEPER DETRA E OQEANE ME FLAMURIN SHQIPTAR!!!
    Enver Hoxha ne 1960-ten e DEMASKOI HRUSHOVIN ne mes te Moskes ashtu sic mbrojti Shqiperine ne Konferencen e PAQES ne PARIS me 1946!!!
    A mund te me thuash,o Shahist leshi,ne se kane bere ndonje te perafert me keto MREWKULLI TE ENVER HOXHES,gjate ketyre 25 vjeteve kapitalizem SHKERDHATOKRACI????
    Matu me vepra me SOCIALIZMIN e jo me SHARJE,URREJTJE dhe akuza pa baza!
    Dhe ne se te duket se sot ia keni bere popullit jeten me te mire se ne SOCIALIZEM,bujrum BENI NJE REFERENDUM POPULLOR per kete qellim!
    Nuk e beni dot se e dini se cfare krimesh i keni bere e po i beni ketij populli!

    Reply to this comment
  • tradita February 7, 10:35

   Dielli mbi Korab.
   Hiq fjalen Dielli se eshet turp qe kjo fjale te qendroj tek ti…
   Malit Korab hiqi shkronjen a dhe do te mbetet ndajshtim. Une nuk e kam lexuar prej shume kohesh artikujt e Pellumb Kulles, por ketu ka shume te drejte.

   Reply to this comment
 3. raimond vlonjati February 6, 23:07

  Hahahahaha —Nje sharlatan si ky tullum Kulla , mundohet te imponoje deficencen e tij totale, qe buron nga mesjeta feudale e para 1944-es , ndaj parimeve te lirise dhe demorkacise se fjales se lire

  Ky hajvan jeton ne Amerike , nderkaq mendjen e tij te gjymtuar & shpirtin e tij te pjerdhur, i ka sikur jeton ne kohen e ..Osmanllinjve

  Eshte per te qeshur, se si ky injorant qe dikur bente humor koperativisti po na mbush mendjen kunder vepres se Enver Hoxhes, se gjasme Enverin e duan vetem ata qe nuk kane nivelin e ketij karagjozit te Fierit ,

  Qe ta dije ky idiot , do i thosha te lexoje njecike me shume se ca thuhet ne Enciklopedite perendimore per kohen e Enverit, se duket qe ky nuk lexon fare
  pasi menyre e tij e arysetimit kunder Rudines , tregon se niveli i tij i IQ-se eshte me i ulet se niveli i IQ-se bythes se gomarit te Nastradinit , kur ishte pa qejf ..lol

  Dhe me konkretisht ja te sjell une fjalet e Enciklopedise me serioze te botes moderne , Enciklopedi e cila merret si sitem referimi per cdo ngjarje apo personalitet ne Bote

  Ja cfare thote Enciklopedia Britanike , per Enver Hoxhen :.

  …”.. …Enver Hoxha e mori Shqiperine nga nje gjysem relike e feudalizmit Otoman dhe e shnderroi ne nje Vend modern Industrialo-Agrar”

  Keto fjale te Enciklopedise Britanike jane tamam nje sinteze e vepres pozitive monumentale qe Enveri i solli Shqiperise ….

  Por natyrisht kur mburrim ate periudhe te Enverit e mburim pikerisht per ato fjale te permbledhura aq bukur nga Enciklopedia Britanike , nuk e mburrim per krimet qe ndodhen ne Komunizem
  Krimet jane absolutisht te denueshme dhe ai sistem ishte i denushem dhe i paracaktuar te deshtonte

  Porse gjenialiteti i Enverit dhe i shokeve te tij ishte se :…edhe ne nje sistem te tille te destinuar per te deshtuar , ai e ngriti Shqiperine nga kenetat dhe mocalet otomane dhe e solli ne boten e somte moderne , te industrise dhe bujqesise moderne, te artit ,sporit e kultures bashke-kohore, te nje sistemi shendetsor e arsimor te shkelqyer dhe te nje ushtrie moderne ne armatim dhe ne mendim .etj etj

  Ndaj ,Rudina ben shume mire qe e ben ate interviste me Nexhmijen ,Ne te gjithe jemi kurioze te degjojme mendimin e e Nexhmijes per ate kohe
  Dhe natyrisht , te gjitha ato qe thote Nexhmija , ne nuk i marrim per “face value”, per te mireqena , por seicili i fut ne filtrin e gjykimit te tij —

  Kjo eshte bota e lire e demokracise moderne, qe nuk e kuptojne dot karagjozet e perparimit si pune e tullum Kulles

  Reply to this comment
  • Equilibrium February 7, 09:28

   Njesohem teresisht me çfare ke shkruar. Shume komentues nuk jane ne gjendje te perceptojne realisht rolin e Enverit ne ate regjim. Padiskutim qe Kulla dhe familja e tij ishin te “denigrua”, por jo vetem ai por edhe shume te tjere u bene me shkolle. Kete nuk mund tja mohoje njeri Hoxhes. Pastaj ato menxyrat qe beri, duke qene xheloz per pushtetin e cuan ne qendrime ekstreme, kur nuk meshiroi shoket e tij me te ngushte. Nexhmijen le ta degjijme se ploteson vrimat e historise dhe i shrben edhe edukimit te brezave qe nuk e kane njohur, ta njohin kush ka qene fytyra e vertete e atij regjimi. Se jam i sigurt qe ajo ka per ta mbrojtur. E vetmja gje qe me te drejte “i dhemb” Kulles eshte qe asaj duhet ti behen edhe pyetje te dhimbshme, por ai e ka shprehur opinionin e tij per kete ketu e disa vjet me pare per nje interviste te ngjashme me Nexhmijen.

   Reply to this comment
  • sali serbi February 7, 10:10

   I nderuar Pajmond Vlonjati

   Enver Hoxha eshte i Madh sepse diti mire se çfare duhej te bente dhe guxoi me vetmohim, e perseris, me vetmohim ta bente.Sikur te mos i kish shtypur koken atyre qe tentonin ti kunderviheshin rruges se rindertimit te vendit, Shqiperia do ishte katandisur si vendet e lindjes arabe. Me mijra u pushkatuan ne France , ne Itali pas luftes se dyte boterore por askush nuk guxoi asnjehere ti rehabbilitoj ata kurse Enveri gjykohet si kriminal (ne kete kendveshtrim) Mund te jene bere gabime ne zbatimin e luftes se klasave por ato nuk kane qene asnjehere ne nivelin e krimeve. Vetem nje gje po ju kujtoj:Sikur te mos kish ndaluar veprimtarine e institucioneve fetare Enver Hoxha, sot Shqiperia do ishte vendi i xhihadisteve dhe do kercenonte Evropen dhe pas kesaj perplasje dihet se ç’fat e priste Shqiperine e vogel me disa dekada pavaresi te nepekembur dhe te kercenuar. Ne Shqiperi nuk eshte denuar asnje prift apo hoxhe per ushtrimin e riteve fetare, te gjitha jane shpifje per te indoktrinuar brezin e ri. Ne Shqiperi jane denuar vetem ata klerik qe kane propaganduar kunder shtetit apo qe kane bashkepunuar me nazifashistet e shovinistet serbo grek.25 vjet demokraci kaotike dhe ne po e shikojme se si eshte ringjallur lufta mes feve dhe sekteve fetare, lexo per kete rrjetet sociale qe te kuptosh realitetin e dhimshem.
   Me fal per nderhyrjen por do desheroja te jepja mendimin tim per ate qe ju e ndani Enverin dhe socializmin ne dy pjese te kunderta.

   Reply to this comment
  • beni February 7, 10:15

   Enver hoxha te trashegoj nje kombinat metalurgjik nga me te shemtuarit qe nuk i hyn ne pun dreqit,te la te cveshur lakuriq qe talleshe bota me ne ne 90 kur morem rruget e kurbetit po ty te pelqen mor klysh islamiku se u shrbeu orjentalizmit e pushtllekut te pushtetit diktatorjal !
   Si te mban ajo amerika ty mor klysh qeni qe me mbrokerke kurvat e diktatorve!

   Reply to this comment
   • sali serbi February 7, 10:25

    Per cilin kombinat e keni zoteri per ate qe po shfrytezon prej 25 vjetesh kompania turke. Per cili popull lakuriq e ke mor zoteri per ate qe vishej me prodhimet e 4 kombinateve te teksileve dhe veshmathjeve pa bere fjale per fabrikat e tekstileve.Ju perdorni dhe termin klysh.Klyshet i pjell bushtra dhe bushter eshte ajo qe mbarset me qent e lagjes.Gjeje vet se kujt i takon te jete bushter sot ne politiken shqiptare.Mandej gjeje vet se kush te ka pjell ty.
    Do jesh me siguri ndonje nga ata vrrerevjellesit dhe kukuvajkat 25 vjeçare qe na ndoten Shqiperin dhe shurdhuan veshet me kakarimat e tyre.

    Reply to this comment
    • beni February 7, 10:52

     Ato kombinate tektili ja u dhuroj russi popullit te vet pse nuk ua coj shkodres nje te tille po tiranes korces dhe beligradit beratit!?
     Ate te kinezit ua la turqve se turqit meren me germadhat qe ta perdorin per te ndertuar sa me shum xhami ne shqipri se keshtu u a la salia!

     Reply to this comment
 4. SH.KOLONJA February 6, 23:17

  ‘Zot i madh qe je ne qiell,me jep forcen te hesht kur skam gje per te thene”Konica
  Kulles per moshen qe ka nuk duhet tja veme re ,le ta kujtojme si njeri i artit atehere kur vertete beri art ne ‘realizmin socialist’.Kur nje ‘njeri’ mohon historine dhe vetevehten ska si te mos mohoje punen dhe vepren e tjetritFatkeqesi ja qendron kur ‘talentin’ e nje gazetareje nuk e shikon tek vete personi por tek ai qe interviston!GJYNAH!Le ti kujtojme keta ‘intelektuale’ per punen dhe artin qe na dhane ne kohen e Nexhmies dhe jo 25 vjet ne kohen e SLLOBODANKES!

  Reply to this comment
 5. vlonjat den baba den February 6, 23:19

  Prandaj mburrem qe jam nga Vlora ….Rajmond Vlonjati ..faleminderit ..Tamam tullum Kulla

  Reply to this comment
 6. LORA February 6, 23:22

  Sa I nxituar qe behet ky qe “e ka dhjere reformen ne drejtesi” ,ende ne nje proces formesimi te mundimshem dhe te mezipritur nga Populli Shqiptar,ne shumice te cilesuar.!!!!
  Prit o pellumb I pashkruar, prit njehere, te marresh vesh audiencen e emisionit te Gazetares R.Xhunga ,e pastaj guxo te shprehesh se cfare mendojne shqiptaret.Me vjen mire qe te paska zene paranoja.
  Do t’a pranoja kete nxitim nga dr.tritoli ,,,,por qe ti te ishe me i shpejte se ai,,,per mua kjo eshte shume domethenese , per ty si kontributor I rradhes se pare ne shembjen e shtetit te shqiptareve,,,,rrote me rrote me brekedhjerin e historise .
  Besoj se pas emisionit te se henes do te kuptosh se koha e jote mbaroi dhe se Rudina eshte duke punuar me pasion ne kohen e saj dhe profesionin e saj.

  Reply to this comment
 7. gabeli qe nuk blen dot ilace February 6, 23:30

  si veterane e luftes, dhe jemi ne demokraci duhet te shprehet.
  gjykimin e jep gjithsejcili, se sa gabime beri kjo gruapartizane, dhe sa pasuri kane sot keto burragrua deputete,qe vetem injorance prodhuan, vetem shiten mendje me drada prof.dr, e e nuk folen asgje per vjedhjen e pasurise.
  rudina eshte gazetare, edhe pse ju pellumb i thoni te kunderten.
  ju keni vuajtur nga i sistem si ne qe po vuajme tani edhe me keq, me pensione qesharake.

  Reply to this comment
  • sali serbi February 7, 10:18

   Jo moj zonje , nuk ka vuajtur aspak , athere e mbanin si pellumb por sipas zakonit te sojit sapo na ngordhi kali ku kishte hipur, i beri m… dhe hipi ne kalin tjeter. “Keshtu e ka kjo bote jallane ngrysesh piperke dhe gdhihesh patlixhane”Edhe pellumbi i athershem i mireprituri i Kom Partise Fier sot na u kthye ne sorre mosmirenjohese. Ishte libretist i mirepaguar , me rroge dhe honorare asaj kohe.

   Reply to this comment
   • Kaleb February 7, 22:43

    Ti duhet te jesh ndonje nga monstrat e atij regjmi ose ndonje kafshe injorante qe nuk e ka idene cfare ka bere hoxha ,.nje nga diktatoret me hajvane e te eger te evropes. Ta them une. Perveloi dy fiset e gjysherve te mi, duke I burgosur, internuar, keqtrajtuar per arsyen e vetme se te dy gjysherit e mi ishin intelektuale As te pasur, as me ballin e as me gjermanin. Te ditur. Femije ..niper e mbesa te shkelqyer nuk ju lejohej te studionin sepse gjysherit e tyre ishin shpallur armiq for nothing nga nje paranojak I semure dhe nga shpura e injoranteve qe i sherbyen e qe per shperblim do te shpalleshin dhe ata armiq ne fund. Nje mizori qe nuk kishte asnje ndryshim nga ajo qe gjermani ju beri Hebrenjve. Me dy ndryshime: ky ja beri popullit te vete dhe e dyta, nuk zgjati 5/vjet por 40. Mbylleni ate goje te qelbur qe nuk e permbani edhe kur e dini se cfare ka hequr 45 vjet pjesa me e ndricuar dhe e fisme e ketij kombi dhe uluni degjoni nexhmijen e xhunges se nuk do ta keni dhe per gjate.

    Reply to this comment
 8. Shkopi February 6, 23:34

  Ik tullum pulla, se ti do te jeshe i pari qe do te shohesh me kurreshtje programin e te henes me Rudinen dhe Nexhmijen.

  Reply to this comment
 9. A.K. February 6, 23:40

  Mund te kete nje fare te drejte,pasi kete mllef per ate kohe e kane kryesisht ata qe u denuan dhe ata qe i sherbyen ne rruge te fshehta sistemit.Mungesen e karakterit te tyre sot ja hedhin sistemit.Njeriu i drejt dhe i ndershem nuk u prek.Gabimet e sistemit i dime dhe besoj qe i di dhe vete Z. Hoxha.Tani pas 25 vjetesh eshte e shemtuar te flitet ne kete forme.

  Reply to this comment
 10. N.VJOSA February 6, 23:49

  Pellum Kulla,
  Jetojme ne demokraci dhe Rudina ka te drejte te intervistoje cdo shqiptar, pamvarsisht se si mendon ai ose ajo.
  Dashur pa dashur ju Pellumb Kulla keni rene ne çensurimin e ideve…
  Eshte tjeter gje se si e presin dhe çfare mendojne shqiptaret per intervisten…
  Çdo njeri e ka koken mbi shpatulla dhe nuk mendon me koken tende dhe te askujt tjeter!…
  Shkrimin e pare per Reformen, dhe te tjera i ke goditur mire, por kete te sotmin e ke m e n d e r o s u r….!

  Reply to this comment
 11. dhori February 6, 23:58

  Z. Kulla, ju pretendoni me te madhe se keni luftuar per demokraci dhe keni denoncuar me qindra here bemat e Enverit dhe sistemit te tij per shkeljen e te drejtave dhe lirive te individeve etj. etj. Por pa pritur ju tregoheni nje ane tjeter tuajen, tregoni se demokraci qenka tu mbyllet goja disave qe te degjohemi me mire une dhe ju qe shajme regjimin komunist, shajme z.Berisha apo z.Rama. Ka edhe nje ane tjeter denimi qe ju i beni nje gazetarje per te mos qene me e tille. Ju thoni se shumica e shqiptareve nuk ia kane borxhe zonjes Rudina qe te intervistoje “nje kufome”. Shqiptaret i nderuar ne se nuk u pelqen te degjojne znj. Nexhmie dhe te shohin “Vizion +”e nderrojne kanalin e tv per te pare nje program tjeter.

  Reply to this comment
 12. Kris 1 February 7, 00:00

  Nderojme ne emisione dhe paguame per te pare ne ekran fytyrat e maskarrenjeve qe per 25 vjet po pedhunojne shqiperine,i kemi ngritur permendore dhe i kthyem pronat qe i kiah grabitur popullit ahmet ZoguPershendesim sa here fluturon neper bote kryetari i rilindjes Edi Zogu dhe po trembemi nga fjala e nje plake qe pagoi dhe kafet.
  Merru me te sotmen Pellumb..

  Reply to this comment
  • N.VJOSA February 7, 00:24

   I nderuar @kris 1,
   Jo vetem kaq, sa thua ti, me te cilat jam plotesisht dakord, por edhe kushtet ku e kane çuar te jetoje bashkshorten e E.Hoxhes, ne nje pulari, eshte eshte per te ardhhr keq…Kjo tregon me se miri se çfare njerzish jemi ne shqiptaret, kur te kemi ne krye, te lepijme Menderen, kur bie nga Kali, te turremi si hijena…
   Kjo tregon qarte kulturen dhe dinjitetin e nje populli…
   Enver Hoxha eshte pjese e Historise sone, me te mirat dhe te keqijat e tij….Dikush ketu me larte, me te drejte citon Enciklopedine britanike per Enver Hoxhen:
   ….”ENVER HOXHA E MORI SHQIPERINE NGA NJE GJYSEM RELIKE E FEUDALIZMIT OTOMON DHE E SHNDERROI NE NJE VEND MODERN INDUSTRIALO-AGRAR.”
   Ne nuk kemi respekt per Historine tone, por bieme viktime e te denuarve te atij regjimi…!
   Prandaj jemi ketu ku jemi….Ne po injorojme Heronjt tane dhe nje popull qe injoron heronjt e tij mbetet pa histori dhe pa kultures, para popujve te tjere, te cilet e ruajne Historine e tyre me fanatizem…
   Popull Primitiv, dhe themi pse na diskriminojne dhe na vjedhin Peshkaqenet , pse shitemi me borxhe e me koncensione!…
   Ne se Shqiperia sot do ta tejkalonte prodhimin e kohes se Enver Hoxhes, atehere do kishim nje arsye me shume ta kritikonim atè…

   Reply to this comment
 13. N.VJOSA February 7, 00:29

  I nderuar @kris 1,
  Jo vetem kaq, sa thua ti, me te cilat jam plotesisht dakord, por edhe kushtet ku e kane çuar te jetoje bashkshorten e E.Hoxhes, ne nje pulari, eshte eshte per te ardhur keq…Kjo tregon me se miri se çfare njerzish jemi ne shqiptaret, kur te kemi ne krye, te lepijme Menderen, kur bie nga Kali, te turremi si hijena…
  Kjo tregon qarte kulturen dhe dinjitetin e nje populli…

  Enver Hoxha eshte pjese e Historise sone, me te mirat dhe te keqijat e tij….Dikush ketu me larte, me te drejte citon Enciklopedine britanike per Enver Hoxhen:
  ….”ENVER HOXHA E MORI SHQIPERINE NGA NJE GJYSEM RELIKE E FEUDALIZMIT OTOMON DHE E SHNDERROI NE NJE VEND MODERN INDUSTRIALO-AGRAR.”
  Ne nuk kemi respekt per Historine tone, por bieme viktime e te denuarve te atij regjimi…!
  Prandaj jemi ketu ku jemi….Ne po injorojme Heronjt tane dhe nje popull qe injoron heronjt e tij mbetet pa histori dhe pa kulture, para popujve te tjere, te cilet e ruajne Historine e tyre me fanatizem…
  Popull Primitiv, dhe themi pse na diskriminojne dhe na vjedhin Peshkaqenet , pse shitemi me borxhe e me koncensione!…
  Ne se Shqiperia sot do ta tejkalonte prodhimin e kohes se Enver Hoxhes, atehere do kishim nje arsye me shume ta kritikonim atè…

  Reply to this comment
 14. MH February 7, 02:11

  Kam ndigjue per kete zotnin Kulla se ka nji vuajtje shpirterore hakmarrese per diktatorin.Ndihet keq e mos ma keq kur ndigjon te flitet per diktatorin.E le mandej ti behet interviste te shoqes apo te vejes se diktatorit.Jo vetem asht e kot ti japesh pergjigje keti zotriet por dhe humbje kohe.Ky na imponon te mendojme,te shkruajm e te rikujtojme diktatorin per bemat e Tija qe po ti vendosesh ne ballancen e farmacise del shume ma pozitiv me cdo udheheqes per shume shekuj ku drejtuane dhe udhehoqen popullin.Ndersa me ty z.Kulla as nuk figorohesh te testohesh per krahasim me Diktatorin.
  Me bani pershtypje qe koka e madhe Kulla don te na mbushin mendjen se kur mori pushtetin(ne fakt e mori me shume zotesi)Hoxha shpronesoi,shtetizoi te gjithe te pasurit,pronaret.Edhe nese len te kuptohet,jo qe nuk e ka mendjen hiq per kete pune.Ne e dim te gjithe se ato shpronsime dhe shtetizime i kaloi ne funksionim,ne perdorim qe te ndihmohet ekonomikisht populli.Nuk krijoj papunesi.Po hapi vende pune me sa ma pak te papune.Dhe jo si ceku i bardh i PD qe kerkuan te rrafshojne cdogje komuniste.Ndaj ketu dhe vetem ketu ky Kulla del kertolle i pa sukseshem me munges largpamesie per te ardhmen.
  Vetem nji hidrocentral mbi lumin Drin nuk krahasohet me asgja ne qindra shekuj qe kan kalue mbi shqiperine.E sot ne keto 25 vjet ka ndryshime vendi prish e ndreq banesa e rruge.Pra vetem ngrehina banimi e rruge jane ba.Ndersa puntoria mbetet pa pune dhe hapin syt per te ike ku syte kembet nga vendi.
  Ti more zotri kulla ku ishe pse nuk u perleshe me diktatorin dhe te dilje fitimtar.Po hahesh me kufomen e tije dhe te vejen qe ty te ben te dridhen leqet e kembeve nga inati dhe bravo i kjoft zonjes Rudina Xhunga qe interviston.Se kjo intervist do mbete ne histori te intervistave me njerez qe punuane dhe i dhani vendit.

  Reply to this comment
 15. Anna February 7, 02:34

  O fshatari Kulla, sinqerisht me humorin tend dhe aktrimin prej injorante te gruas tende jo vetem qe nuk kam qeshur por me kane ardhur zorret ne goje o provincial i fierit.
  Turp nuk te vjen qe dje i thurje lavde qeverise se enverit me pas i sherbeve katilit e monstres sale rame berisha e tani qe,sigurove american na can trapit ti o fshatar qe me ti heq 7 lekure qytetar nuk behesh kurre. You are such a jurk and a piece of shit…
  Turp turp per moshen qe ke qe meresh me nje gazetare dinjitoze si Rudina.

  Reply to this comment
 16. alphade February 7, 02:53

  Any way ! Ky Pullumbi censuron me shpirt dhe devocion
  komunisti dhe harron fare se jemi ne demokraci i thencin!

  Reply to this comment
 17. Rigoni February 7, 04:47

  Rajmond Vlonjati te pergezoj per komentin real qe ke bere.Histirine e bejne faktet ,dhe ajo qe shkruan ti,per arkivin e Britanise se Madhe ,ky karagjozi Kulla me njeqind maska ne fytyre s’ka c’i ben.afaktet jane kokeforte.
  A u kenaqe o karagjozi Pellumb Kulla me kritikat e komentueseve,qe nuk ke asnje mbeshtetes.
  Me gazetaren Xhunga je shekuj mbrapa.Mire u takofshim mbas intervistes se Nexhmije Xhuglini-Hoxhes.

  Reply to this comment
 18. . February 7, 06:27

  O Pellumb po gazetaret ate pune kane te intervistojne
  Edhe kriminelet.
  Ti u kerkon gazetareve te bejne punen e drejtesise?
  E ke gabim

  Reply to this comment
 19. bekim February 7, 06:37

  I paska bo nja 2 dollar e i duket vetja kapitalist

  Reply to this comment
 20. bekim February 7, 06:44

  Si ky pllum kulla ka shum njeri pa kurrizor butak i ka ba nja 2 dollar e i duket vetja kapitalist.

  Reply to this comment
 21. Niko Shpiragu February 7, 07:25

  Kuptohet qe z. Kulla nuk e ka merakun as tek gazetarja dhe as tek Z. Nexhmie, por tek emri Enver qe i sjell te dridhura, pavaresisht se i thuri levdata per me te shumten e jetes se tij. Ajo qe une doja ta keshilloja ate eshte qe le te beje vete nje shkrim replik me Enciklopedine Britanike per percaktimin e figures se E. Hoxhes se mbase ata e ndryshojne ate c’kane shkruar. Kjo do te ishte nje mrekulli e vertete qe do t’u sherbente edhe te tjereve si ai me qe jane te shumtet dhe atehere do t’i tregonte edhe vendin e vertete kesaj gazetareje qe turbulloka mendjet e shumices. Ne qofte se ai do te bind stafin e Enciklopedise Britanike dhe ata do ta heqin ate qe kane shkruar per Enverin, une do t’a pershndes dhe ne te njejten kohe do ti shkruj nje leter asaj enciklopedie qe te zevendesoje emrin Enver Hoxha me emrin Pellumb Kulla, kurse fjalet e tjera te qendrojne ashtu sic jane fjale per fjale atje.Pas kesaj mendoj se shumica e shqipetareve do te dalin ne rruge duke kerkuar z.Kulla si presidentt dhe do t’a nderojne si prijes mbi prijsat. Ata do te shkruajne emrin e tij edhe ne male dhe bota will call him “Kulla the Great” or “Kulla Akbar”.

  Reply to this comment
 22. maks February 7, 07:36

  o pullumb i hac mun asaj zonje ti dhe shpura joti nihiliste dhe 100 jete te keni nuk ja arrini veprave te mira qe ka dhen per vendin kjo zonj

  Reply to this comment
 23. adri February 7, 07:46

  Duket ne fytyre kjo Xhunga qe e ka fytyren si majmun. orangutang. Cfrae gazetarje eshte kjo shpifesire.

  Reply to this comment
  • Zeus February 7, 17:18

   @ adri!
   Te gjithe majmuneve te tjeret u duken njelloj si ata!
   Prandaj nuk duhet cuditur per kete perceptim qe ke ti “adri” per qeniet njerezore:Aq tru ke sa majmuni dhe nuk mund te vleresosh njerezit me shume nga vetja!!
   A ke ngrene ndonje banane sot??

   Reply to this comment
 24. XUME PROTOPAPA February 7, 08:06

  RUDINA XHUNGA-BUNGA

  Kur mamaja e Andi Bushatit vajti per ca kohe te “pasurohej” ne afrike, i mesoi te birit “vallen” bunga-bunga. Nuk dua te ma marre per keq zysh Vera, sepse gjithnje ruaj nje respekt te sinqerte per te.

  Ky Perdhumbi, pak ndryshon nga Andet e turnit, qe me britma stadiumi kerkon te fluturojne edhe gomaricat e Surrelit, paçka se nuk ja del dot, sepse nga moçalishtet e Myzeqese, kane dale vetem krimba shiu e kerma te braktisura pas drekave makabre te skiftereve endacake.

  Une nuk e njoh kete Xhunga-Bungen, per te cilen behet kaq shume zhurme, nuk njoh meritat dhe aftesine e saj professionale, por njoh me dhembe e dhemballe maqedonasen qe i beri varrin Enverit, ate qe solli perendimin e mireqenjes sone.

  Donald Lu-shi ka mbledhur tere funderinat e ketij vendi, ne ameriken qe i dha strehe edhe vete tij. Te irritojne deri ne te vjelle pordhegojedaljet e Kullajve, Kostreceve, Grecajve e me se fundmi te atij qe kur u arrestua ne vitin 1946, e rregjistruan me emrin e vertete Sami Ibrahim Rrapushi, per tu shndruar ne disa dekada ne Repishti, duke na servirur kercenimin e tij prej dordoleci te mbushur me gazeta te dala boje e topthe pambuku te perdorura ne reparte kirurgjike te periferie te Harlemit te erret edhe ne driten te diellit amerikano verior.

  Xhunga-Bunges do i kerkoja ne miresi te nxirrte nga thellesite e shpirtit te zymte te Xhuglines nga Maqedonia, si dhe perse varrosi per se gjalli shpresen e gjithe shiptareve per tu ndjere te barabarte me popujt e tjere ne kete bote meskinesh e injorantesh qe po mbysin frymemarrjen tone te lire.

  Reply to this comment
 25. intelektuali February 7, 08:12

  GAZETARJA E KOHES SE QEPES RUDINA XHUNGA DHE ENVERISTI FANATIK DRITAN HILA JANE TURPI DHE REZILI I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES DEMOKRATIKE

  Martesa e gazetares famoze Rudina Xhunga me fanatikun e Partise se Punes Dritan Hila ishte sic folen edhe gojet e liga para do kohe:

  “SHKOI TENXHERJA DHE GJETI KAPAKUN”

  dhe gazetaria e Rudina Xhunges u be si gazetaria e Partise se Punes dhe vete Dritan Hila u hodh me gjoksin perpara si ithtar i Kauzes per ta bere CIFLIGUN feudal te Enver Hoxhes si nje Kosh Plehrash plot e perplot me LHL e Asadit ashtu sic dote ta bente edhe Edi Rama, por qe nuk ja arriti nga presioni ne rritje i Shoqerise sone civlie. Atehere te gjithe enveristet e Bllokut te shkolluar nga Partia e Punes jashte shtetit shumica fizikane si Nik Nosi, Kac Islami, Skender Gjinushi me sojet e sorrollopet e tyre nga pas thane:

  LHL-te E ASADIT JANE KARAMELE PER SHQYPTARET C’TE KEQE KANE?

  Rudina Xhunga atehere ne nje emision te posacem ne SHQIP te TOP-i e perkrahu sa mundi kete kauze qe ngjante me kauzen e Enver Hoxhes do vite me pare me Padronet e tij komuniste si jugosllavet e Titos apo sovjetiket e Hrushcovit. Tani shikojme Dritan Hilen te lehe si qenush servil neper emisione TV dhe te qaje per “shanset e humbura” te shqyptareve per te jetuar badiava me LEKAT qe do te binin nga qielli bashke me LHL-te e Asadit ne Mjekes te Elbasanit apo ne fushen e Dajtit prane Tiranes, ashtu sic e kishte gaditur politika jone kombetare qe mban Enver Hoxhen si HERO 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe qe shkon regullisht dhe ben homazhe me fotografine e Enverit ne dore dhe qe leshon pnesione shtese per xhelatet e komunizmit dhe u jep dekorata dhe medalje per krimet e tyre monstruoze.

  prandaj

  qe te dalim edhe ne teme: Ceshtja thelbesore qe duhet te shtrohet sot eshte:

  A MUND TE ANTARSOHET SHQYPNIA NE BE-NE ANTIKOMUNISTE ME ENVER HOXHEN SI HERO DHE NEXHMIJEN E TIJ SI KRIMINELE DHE BASHKEFAJTORE NE TE GJITHA KRIMET E DIKTATORIT “MONSTER” GJAKATARE ASHTU SIC E CILESOI AMBASADORI AMERIKAN PARA DO KOHE?

  aq me shume qe kjo Merimange e Zeze e popullit shqyptar nuk ndjen kurfare pendese dhe nuk ka karkuar te pakten falje per krimet e saj qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone? Ketu qendron pyetja qe sot jo regjisori Pellumb Kulla, por gjithe Shoqeria jone Civile ashtu si ne rastin e LHL-ve te Asadit, pyetje qe Shoqeria Civile shqyptare duhet t’i beje gazetares Rudina Xhunga, e cila me intervistat e saj imorale dhe idiote kerkon te ktheje Kohen e Qepes te Enverit me lote dhe qurre propagande bolshevike.

  Reply to this comment
  • beni February 7, 09:54

   Shqypnis e keqja me e madhe i ka ardh nga dashnore miladin popovicit nexhmije xhuglini se sa nga bashibozuku i saj islamo komunisti enver!
   Kjo ish ideatorje e pushkatimit te koci xoxes sepse ishte pretendues dhe i kerkuari i botes se civilizuar si nga tito dhe englezet por duheshe qe enverin ta bente kriminel per pushtetin e saj dhe irarkise orjentale!
   Kjo kucke duhej perveluar sepse ne nuk kemi pas enverin ne krye por bushtren qe kerkoj ti hiqej e virgjer enverit qe mbylli syte dhe acaroj mardhenjet me jugosllavet per arsye nderi ndaj te shoqes dhe jo problematikave te kohes kur jugosllavia ish nje motor zhvillimi ne gjith rajonin dhe goditi me force nacionalizmin!

   Reply to this comment
  • sali serbi February 7, 10:36

   Te shkuara dhe pleqeri te permbajtur zoteri. Keshtu eshte kjo pune “pas dimrit vjen vapa /dhe dihet ç’vjen prapa.

   Reply to this comment
 26. andromeda February 7, 08:31

  Një autor që flet me paragjykime dhe sidomos pa sinqeritet nuk mund të jetë autor i mirëfilltë por një lake dhe sharlatan letrar. Vepra jote,o Kulla tingëllon e stisur dhe e pasinqertë si dikur dhe tani.

  Reply to this comment
 27. Lazi February 7, 09:04

  Mos e merni seriozisht se kulla ben humor

  Reply to this comment
 28. Bayoneta February 7, 09:08

  Pellumbi ,Ky Patriot i madh,qe e do aq shume shqiperine qe e shkel nje here ne kaq vite i fryre si kaposh amerikan.
  Po ik o Pellumb Gelasa se ti je nje askushi perpara gjysem shekulli te Enver Hoxhes .
  Hengere mire me enverin dhe sot i shan.Ti je nga te privilegjuarit e asaj kohe,Mos u hiq edhe ti si disident i vuajtur.Lere popullin e shkrete qe vuajti gjysem shekulli me enverin dhe po vuan 25 vite me kopilat e enverit te gjykoje.Ti ja hodhe bythes dhe ike si lepuri ne amerike.nuk ke provuar vuajtje mbi supe.Nuk je gje tjeter se nje lepires bythe gjoja shkrimtar i realizmit socialist te nexhmies qe kthesh sot dhe e shan.Si gjithmone njerezit me te pabese jane komunistet antikomuniste.

  Reply to this comment
 29. Niko Shpiragu February 7, 09:16

  Ai percaktim i figures se Enver Hoxhes ne Enciclopedine Britanike eshte shkencor dhe jo emocional se eshte pare ne veshtrimin historik dhe ekonomik te Shqiperise. Nuk besoj qe te jete ndonje personazh tjeter ne bote me kete perkufizim. Kjo ben qe jo vetem simpatizantet, por edhe kundershtaret e tij ta nderojne ne qofte se kane si orientim realitetin dhe jo ndjenjat. Une u siguroj se edhe britaniket nuk e kane dashur ate, por duke qene studiues dhe shkencetar ata shprehin te verteten. Enver Hoxha, duam apo s’duam, e ka vendin ne historine tone kombetare si Shqiptari me i madh i te gjitha koheve. Me te vertete populli yne ka nxjere njerez te shquar, por asnje nga ata nuk mund te krahasohet me te.Edhe nje here, analizoni me qetesi kete percaktim te enciclopedise me prestigjioze te botes dhe gjeni nje figure tjeter ne bote qe te meritoj kete vleresim.Ai nuk vleresohet nga ideologjia e tij, por nga vepra e tij per nxjerjen e vendit me te prapambetur e te renur te Europes nga erresira anadollake ne nje shtet industrialo-agrar te zhvilluar ne nje periudhe kohore relativisht te shkurter. Krahasimet qe behen me vende te tjera te zhvilluara te botes si vendet perendimore nur shkojne ketu, se ne fund te fundit ato jane zhvilluar jo vetem me resurset e tyre te brendeshme, por edhe me kapitalin e grabitur ne shekuj nga vendet koloniale.Arsyeja qe studiuest britanik bejne kete percaktim per E Hoxhen eshte se ata analizojne tere faktoret objekive dhe subjektiv te Shqiperise se asaj kohe si niveli i zhvillimit ekonomiko-shoqeror i Shqiperise kur ai erdhi ne pushtet, madhesia dhe resurset e vendit, synimet e pushtetit te asaj kohe dhe rezultatet qe arriti. Shqipera e analfabetizmit dhe e kandilit ma vajguri. e kenetave dhe mocaleve qe sillnin malarjen, njerezit zbathur dhe te veshur shumic me rroba me andra, pa rruge dhe me popullsi mbi 90% fshatare,pa universitete dhe me vetem disa shkolla te mesme qe numuroheshin me gishtat e dores, pothuajse pa spitale e te tjere ,e te tjera ku e kishte lene regjimi i hurit dhe i litarit. u transformua ne nje vend industrialo- bujqesor(duket si ender per nje te huaj) Ne qofte se do te flasim edhe per arsimin masiv dhe falas, shendetesine dhe kulturen rritjen e qyteve ekzistuese dhe krijimin e te reja, sigurine, qetesine, e tjere qe cdo njeri i di sot, atehere gjeni ju lutem bashkekombesit e mi nje tjeter jo ne Shqiperi se eshte e pa mundur, por kerkoni edhe ne bote te gjeni ndonje te tille. Ja kjo eshte arsyeja qe ai ka kete vleresim dhe ju siguroj se une nuk kam gisht ne kete pune.

  Reply to this comment
  • beni February 7, 10:37

   Me fal or mik,por qenke nje debil qe se paske shokun!
   Gjithnje nje vend i vogel si ai joni me me se 1.2 miljon banore mbas luftes ariti ne 3.2 miljon ne 90 qe do te thote lekun ta ndajm ne 3 pjese ato ndertime qe u ben mbas lufte jan si kasollet qe shohim ne somali ato fabrika e uzina perfunduan per skrap keshtu qe djersa e mundi i shqiptarve shkoj kot se koti dhe gjith ajo cimento e hekur per bunkjere shkoj perseri per samodumen por e gjith kjo ish e pergatitur nga komshinjte se ku do ti conte islamo komunizmi orjental ket popull deri ne skllever te vertete mbas viteve 90 qe qeshte bota me ne!

   Reply to this comment
   • Partizani February 7, 16:12

    Te me falesh,o beni,por qenke as me pak e as me shume nje top muti qe rri ne shi!
    Ne se ato qe ndertoi populli nen udheheqjen e Enver Hoxhes paskan qene kot,gabohesh o kelysh fashisti!
    Ato fabrika,uzina,kombinate,hidrocentrale.miniera etj punesuan te gjithe shqiptaret dhe perballuan rrethimin e eger kapitalist me sukses!
    Kombinati i Tekstilit ne Tirane,Uzina e Instrumenteve “Petro Papi” ne Korce,Uzina e Kabllove elektrike ne Shkoder,Uzina e Bakrit ne Rubik,dhjetra miniera KROMI,Hekur Nikeli,2 Uzina FERRO-KROMI etj prodhonin mall me cilesi nderkombetare qe kerkoheshin me “QIRI” nga e tere bota!
    Prodhimet e bujqesise tone krejtesisht BIO te pa arriteshme deri me sot ne asnje vend te botes,i siguroni shtetit 40% te valutes se shtetit!
    Armatimi dhe municionet e ushtrise,avionet,tanket,artileria,raketat,nendetset,katerat silurues etj jane blere nga shteti SOCIALIST vetem duke i shitur KINES mineral KROMI!
    Pse nuk e kane bere kete pune per 25 vjet rresht keta LAROT sundimtare te sotem,por merren me ….PORDHE ME RIGON???
    LAVDINE E ENVER HOXHES KURRE NUK E BALTOSNI DOT!!!
    Beni bej mire te mos hash MUT shume se do mesohesh keq e do kerkosh gjithmone!

    Reply to this comment
    • beni February 7, 17:19

     Po un perseri te them se kush funksionon sot per sot konkurences ato skelete qe u ngjajn fabrikave te falimentuara qe perdoren per skrap sot per sot!
     Pervecse fotografeve asnje nuk ju hyn ne pune pervecse korumit per te ndertuar xhami!
     Per ato prodhime buqesore,duhet te rije ne radhe qysh ne 5 te mengjezit e deri ne mbasdite!
     Ti thua bio po pyet njeher ata qe pergatitnin ilacet qe ti rezistonin kohes e elmet e sa kan vdekur nga to por nuk ti tregonte enver bythqiri me kujtohet nje fshatar i shtruar ne spital kur i perpeliteshin kembet duke dhene shpirt,se kish ngrene buk me djathe e kish shkulur disa qepe e ish elmuar e doktoret benin eksperiment me te per te mesuar sa efekt kishin elmet e perdorura!
     E vdiqen e jo se donin ta shpetonin per te mesuar bythqiret komuniste e saliu i vicidolit!

     Reply to this comment
     • Jo more! February 7, 23:33

      Nuk ke faj ti,o beni,se ke lindur ne internim,me babain ne burg apo te pushkatuar, ke bere vetem 4 klase shkolle,nuk ke pare asnje film,estrade,teater,nuk ke shkuar asnjehere ne stadium dhe ushtrine e ke bere me pushke druri ne xhenjo qe hapje transhe etj,deri ne 90-ten!
      Me pas truri te ishte thare dhe nuk nxinte me,prandaj ti shfryn si PORDHET E GOMASRIT se te duken fakte keto mufkat e tua prej idioti!Ne se je mbi 70 vjec te falet budallallepsja,se mbi 60-70 % e popullit e kane jetuar ate kohe dhe e dine se cfare cilesie kishte ushqimi,frutast,perimet,zarzavatet etj!
      Qe ishin BIO ate e dinte e gjithe Europa kur blinte tek ne 80% te prodhimit bujqesor!
      Me dhjetra trailera me shalqinj,domate,kastraveca,geshtenja,molle,presh,fu\idane anti filokserike te SHTOJIT ne Shkoder,kripe deti,e deri UJE TE PIJSHEM,o derdimen!
      Ndersa KROMI ,BAKRI,FERRO KROMI,HEKUR NIKELI,INSTRUMENTET MATES TE KORCES,Kabllot e bakrit te Shkodres etj shkonin per eksport 95 % te tyre!
      Vetem minierat e kromit ne Bulqize e Bater kishin ne dispozicion mbi 600 SAURELE ceke qe transportonin MIJRA TON ne dite ne portin e Durresit!
      Po sot,o krric gomari,cfare eksporton Shqiperia Kapitaliste pervec ca cingerrimave???
      Mos harro se 80% e ushqimeve ,veshmbathjeve,miellit te bukes etj sot importohen,se Shqiperia nuk ngop dot as pulat me prodhimin e saj!!!
      Tani ke keqen xhaxhi shko fli se te zuri gjumi!
      Mos harro ilacet se do fillosh prap te na cash trapin !

 30. sali serbi February 7, 09:39

  E ke halla o korb i kullave. e ke merituar prej kohesh kete bresheri shuplakash dhe peshtymash ne surat. Perpiqesh te besh emer mbi mjerimin e nje populli qe te ngriti ne krah kur e meritoje ndersa ushqeve dhe nderseve hordhite e horave kunder sakrificave te tij per perparim dhe qyteterim. Dale dale o sore e zeze, ka dava Janina:Ky popull ja doli te mbijetoj ne kohe me te veshtira dhe do vij dita qe do marresh, si shume hora te tjere ate qe meriton nje bukshkale dhe mi gjirizesh.Drejtesia e viganit eshte si e verteta, vonon por nuk haron.

  Reply to this comment
 31. labi cipiniiiiiii February 7, 09:47

  Mesazhi juaj..”Lexues te nderuar se ceshte ky Kulla e tregon tmerri qe ka nga nje intervste.O Kullaro sado te baltosesh se ne lluc je rritur shkembi prap nuk [email protected] shqiptar e gjykon vet historine .”Lumi mos u corjeto ,po kthehu ne shtrat se do te keshe me shume vlere.Me respekt lab

  Reply to this comment
 32. intelektuali February 7, 10:43

  NJE MESAZH PER ENVERISTET NE DITA, POR EDHE PER KREYERADAKTORIN E KESAJ GAZETE TE RESPEKTUAR

  Eshte normale qe ne Shqypnine Komuniste qe la pas Enveri me Nexhmijen te kete shume fanatike enveriste, te cilet ose jane vete protagoniste te krimeve te komunizmit me duar te gjakosura deri ne brryl, ose jane pinjolle te tyre me shume soje e sorrollope qe dine te kendojne kengen e propagandes bolshevike qe e kane kenduar ne te gjitha vendet e e tjera ish komuniste te Evropes Lindore dhe qe kendohet sot ne Korene e Veriut dhe ne Kube duke mashtruar pa piken e turpit :

  “ENVERI E MORRI SHQYPNINE TE PRAPAMBETUR, POR E BERI TE ZHVILLUAR”

  por duke harruar me dashje per tollonat, tufezimet dhe bunkeret e Partise se Punes qe falimentuan ekonomine dhe renuan shtetin si kurre me pare ne histori, nje krime qe ka mbetur i pandeshkuar dhe i pa denuar nga politika,

  prandaj

  nuk cuditet njeri qe ne vendin tone 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit enveristet dhe ithtaret e Partise se Punes qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem te GELOJNE me shumice ne median tone kombetare si minj haleje qe perhapin MURTAJEN ne cdo skute te jetes. Kjo nuk cudit asnje sot sepse Shqypnia eshte i vetmi vend ne Evrope qe nuk ka hapur dosjet e xhelateve komuniste dhe akoma nuk ka kerkuar falje per krimet e komunizmit, perkundrazi e mban MONSTREN Enver Hoxha si HERO me vendim Kuvendi dhe Piramiden e tij Famkekqe ne mes te tiranes si nje krenari turpi dhe rezili, deputete dhe ministra te qeverise shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e Enverit ne dore dhe qeveria e Rames dhe e Metes u leshon pensione shtese xhelateve te Enverit dhe dekoron me medalje turpi keta xhelate.

  prandaj

  ASKUSH ne Bote nuk mund te genjehet nga politkka jone kombetare qe eshte bere si “mesalla me dy faqe” qe kerkon vetem si te vjedhe asetet publike te vendit qe kane mbetur pa u grabitur akoma nga Mafia e Kuqe me pushtet. Ajo qe te cudit me teper eshte ceshtja:

  SI KA MUNDESI QE BOTA DEMOKRATIKE TA PRANOJE SHQYPNINE ENVERISTE NE GJIRIN E SAJ, NE NJE KOHE QE KUKUMJACKA E KUQE RUDINA XHUNGA DHE TELEVIZIONI PA PIKE MORALI VISION PLUS TE TRANSMETOJNE INTERVISTA REZILI ME KRIMINELEN NEXHMIJE HOXHA, NJESOJ SIKUR NE GJERMANI TE BENIN INTERVISTA ME FAMILJEN E HITLERIT?

  Reply to this comment
  • beni February 7, 11:28

   Po pse or nastro si njeh bota kta karagjoze e hajdute!
   Po kta i le te kruajn ndonje koske te ngelur e mos u zbrazen stanet dhe u ka dhen ca shkopinj e ca qener ti ruajn dhente por dhenve u japin vetem uje e jo tagji qe neser do te kaperxejn stanin e spyesin me per qente e do duan te tjere barinj qe tu japin tagji e jo vetem uje!
   Fukaraj e ka mendjen vetem ke buka se keshtu e ka bere skllaveria dhe kur evgjitin e vun mbret i themi ne andej nga jugu vrau dhe te birin?
   Keshtu u ben shqyptaret tani ruju nga zengjinet e rinj nastro,nga i vjetri ste gjen gje!

   Reply to this comment
 33. G.Karagjozi February 7, 10:48

  Gazetarja Rudina interviston N.Hoxen,per te zbukuruar Diktatorin dhe Diktaturen.
  Imagjinoni sikur te Intervistohej e shoqja e Diktatorit Rumun CAUSHESKU.
  Intervista Glorifikon Diktatorin dhe Diktaturen,pasojat e te ciles po i vuan shumica e Popullit Shqipetar edhe sot dhe nje pjese nga ato jane te pariparushme me dekada. Nexhmija e prezanton veten si nje Engjell dhe me shume si nje Viktime, por e verteta eshte krejt ndryshe. Gjate luftes si Egoiste beshtyti te Hoxha,, LIRI GEGEN, dhe ai reagoi e i tha lerja Partise,te meret me Ate. Ne ngjarjet e Diktatures Nexhmija ka pjesen e saj dhe jo te vogel dhe derri me sot nuk ka bere asnje autokritike dhe tì kerkoje te falur Popullit Shqipetar. Nexhmija nuk eshte viktime,ne te kundert Ajo eshte bashkpunetore ne Krim jo vetem si mbeshtetese e Diktatorit,por pozicioni i Saj ne shoqerine Komuniste e ngarkon me Faje dhe nje me Fal eshte shume pak.Te intervistohet NEXHMIJA OK ,por te pyetet per pergjegjesine e saj, Luften e Klasave,vrasjen e Intelektualeve me mendim ndryshe,Ajo nuk ishte thjesht nje KUKULL dhe aq me shume e pafajshme.

  Reply to this comment
 34. fidel kastro February 7, 11:55

  comrade pellumb !

  Nuk e kuptoj pse ju shqiptaret jeni budallenj qe shani Enverin..qe ka 30 vjet i vdekur ?!

  Ne 1961 une me Hryshovin i drejtova rraketat washingtonit per cfarosje dhe tani u pajtuam me Ameriken

  Kurse Enveri e perzuri Hryshovin ne 1961 dhe floten ruse qe eshte nje nga veprimet me te guximeshme ne historine e njerzimit dhe ne favor te madh te Amerikes & natos

  Pra zoterinj

  Jepini Cezarit ate qe i takon.

  nuk ka pse amerika zyrtare ..elezbiberet dhe dylberet si ky pellumb kulla te lehin akoma…

  …..ershendetje nga Fidel Kastro
  per comrade pellumb kullen qe ishte gaztori oborrit te enverit sot azilant politik..se u ankua ne 1997 se do ta vriste fatos nano..pika pellumb

  Reply to this comment
  • LILOLABJA February 7, 15:02

   Nuk ka frik nga Enveri ky karnaval ,por ka frike nga dita kur populli do te marri vesh ,se ky si perfaqesuesi yne ne OKB ne vitet 97 -te shtremberonte te verteten mbi demokracine ne Shqiperi .Ky soisez ka probleme me te verteten ,eshte ky soises qe asnjehere nuk e denoncoi Presidentin kriminel te 97-tes ne OKB si i vetmi rast ne bote ku ngre avionet ushtarake per te vrare popullin e tij ,çfare ndryshimi ka sot ky kriminel nga Assadi?.Po fale ketij sojsezi qe kane zgjedhur te qendrojne gjithmone ne ane te kundert te popullit te tyre ,bejne qe kriminele si Sali Berisha ti qendrojne larg nje hetimi nderkombetar .Keto shashka qe hedh per Nexhmijen jane lojra sojsezesh qe i ben vetem ky dhe patroni i tij Berisha . Ato pak hije dyshimi qe kisha mbi luften e klasave qe ndoshta ka qene pak e tepruar bindem plotesisht, qe ketyre soisezeve nuk ju paska rene fare ne qafe ai sistem ,keta qenkan rrace e ndyre dhe kane ditur me mjaft mjeshteri te manipulojne shoqerine shqiptare duke luajtur viktimen e sistemit kur keta ishin vrasesi. Keta qe bejne si kur u hapet barku per reformen ne drejtesi qe jae varremihesit e saj .

   Reply to this comment
 35. envermali February 7, 12:31

  .Shenim ne fillim:
  une e respektoj.cdo lloj antienveristi qofte fisnik qofte nevrik..qofte dhe paraliptik..por ne asnje menyre nuk dua te ndryshoje mendim por nga ana tjeter nuk do te doja qe dikush tjeter te beje INVAZION MEDIATIK si ky pellumb kulla qe sa here del nexhmija..zhvesh shpaten karshi nje te moshuare dhe duket sikur eshte paguar per kete pune…mos harrojme se Pellumbi ne te gjitha kohet ka qene ne vende Pellumbash..dhe ne kohen e nexhmijes ishte ne kulmin e karrieres ashtu si dhe enverofagu Kadare qe eshte bere shef kadavre per kockat e enverit

  %%%%%%%%%%%

  Duan apo nuk duan sot një pjesë e shqiptarëve dhe e politikanëve të tyre, në të ardhmen kjo do të quhet një ndër periudhat më të lavdishme e barabartë me atë të Skenderbeut, në mos më shumë.

  Historia i ka ligjet e saj, si dje, sot dhe nesër. Politikanët dhe gjeneratat e sotme janë të pazotë t’i ndryshojnë këto ligje. Ata janë të zot të përdorin propagandën e sotme si të duan, por janë të PAZOTË TË NDRYSHOJNË LIGJET E HISTORISË!
  Sundimi 20-vjeçar i Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë.

  Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!

  Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze. Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori.

  Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!
  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij. Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.
  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot. Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha
  ++++++++++++++++

  Enver Hoxha lule, mali që s’u shkule..

  De-o Enver Hoxha,
  që të kishim hekur,
  o mos kishe lindur,
  o mos kishe vdekur!

  Këtë e kam thënë,
  mbi tri-katër herë,
  se në fakt më duket,
  strofa më me vlerë!

  Ti edhe i ikur,
  prapë bën histori,
  se data të shumta,
  kanë lidhje me ty!

  Si sot-në Tiranë,
  monumenti ra,
  se në fakt ne jemi,
  popull qerrata!

  Popull qerrata,
  sa s’dimë nga t’ja nisim,
  të qajmë me ligje,
  pastaj të përmbysim!

  Se ty të përmbysën,
  mbetet veç një prallë,
  se ti monumente,
  s’kishe në të gjallë!

  Djallëzisht t’i ngritën,
  kur s’kishe më gojë,
  se për monumente,
  ti s’kishe nevojë!

  Se sa ishe gjallë,
  në fusha e male,
  ti krijove veprën,
  më monumentale!

  Bronzet t’i kanë shkulur,
  bronze nuk ka më,
  por të shkulësh emrin,
  është një tjetër gjë!

  Lidhje-brezi i ri,
  s’ka me tëndin emër,
  po brezi i vjetër,
  të ka thellë në zëmër!

  Të ka thellë në zemër,
  se me ty ka jetën,
  po brezit të ri,
  s’ja thonë të vërtetën!

  S’ja thonë të vërtetën,
  sepse kanë frikë!
  I thonë kishte vetëm,
  burgje politikë!!!

  Nga ata ka pasur,
  dhe s’ka diskutim,
  po jeta shpërtheu,
  në Atdheun tim!

  S’ja thonë të vërtetën,
  këta puthadorë,
  që Enveri ngriti,
  një shtet madhështor!

  Unë them të vërtetën,
  nuk e mba me hatër,
  po ç’qe Shqipëria,
  në dyzet e katër?!

  Një kënetë e madhe,
  dhe një shtet-rrogoz,
  që mund ta ndryshonte,
  vetëm një Kollos!

  Veç për tridhjet vjet,
  vëndi qe i bërë,
  sikur qe ndërtuar,
  me shekuj të tërë!

  Rininë e mbushin,
  me pallavra plot,
  po në Shqipëri,
  populli qe Zot!

  Ne që kishim dalë,
  nga balta-nga hiri,
  s’mund të hanim kurrë,
  me lugë floriri!

  Për luks e bollëk,
  nuk flas dot as unë,
  ama çdo shqiptar,
  e kishte një punë!

  Ajo kohë që quhet,
  nga disa një njollë,
  për këdo kish falas,
  spital edhe shkollë!

  Gjithë ç’është bërë,
  nuk mund t’i radhit,
  sepse do më duhej,
  të paktën një vit!

  Pushtetarët sot,
  premtojnë disa gjëra,
  po ato Enveri,
  i kish bërë të tëra!

  Siguria ishte,
  super absolute,
  e sot po jetojmë,
  në një kohë mute!..

  Po këtu qe Zot,
  Popull Kapedani,
  kishim një ushtri,
  që dridhej Ballkani!

  Kishim e ç’nuk kishim,
  jo vetëm ushtri,
  dhe çdo gjë qe bërë,
  pa borxh e kredi!

  E sot që jetojmë,
  epokën e ndritur,
  në borxhe-kredi,
  ky vënd është mbytur!

  Të vret e të pret,
  kapital i egër,
  dhe gjëkundi s’duket,
  asnjë dritë e gjelbër!

  Ësht’ krejt e vërtetë,
  s’janë thashetheme,
  që sot po jetojmë,
  varfëri ekstreme!

  Pushtetet kanë bërë,
  super tradhëti,
  se sot ne në fakt,
  jemi koloni!

  Edhe më idioti,
  kaq gjë e kupton,
  kapital i huaj,
  çdo gjë kontrollon!

  Si mos të të ikte,
  zar’ i tepelekut,
  kur dhe energjinë,
  lanë në dorë të çekut?!

  Dritat Shqipërisë,
  në vite ja fiku,
  një nga më të liqtë,
  e kohës që iku!

  Për këtë-Enver,
  fajin e ke ti,
  e shkule nga shpellat,
  ta bëje njeri!..

  Ta bëje njeri,
  me miq e me shokë,
  po shpella atij,
  i mbeti në kokë!

  Shpella i qe gdhëndur,
  monument në tru,
  ndaj regjim shpellarësh,
  istaloi këtu!

  Kush është, e kuptoni,
  ndaj emrin s’ja thom,
  po sot mund ta quaj,
  dhe TRITOL.COM!

  Dhe TRITOL.COM,
  dhe prapë e ka pak,
  njëzet e ca vite,
  këtu bëri gjak!

  Enver Hoxha lule,
  derdhur në flori,
  si një mal u ngule,
  ti në histori!

  Tani kan’ dalë shumë,
  që thika të ngulin,
  po malin nga rrënja,
  nuk mundet ta shkulin!

  Ata të kujtojnë,
  vetëm prapësira,
  ndaj unë fola vetëm,
  për punët e mira!

  Veç punët e mira,
  për inat të tyre,
  dhe le të më shajnë,
  kërmat e çdo ngjyre!

  Vetëm duke sharë,
  bakalarot mbetën,
  por do historia,
  të gjithë të vërtetën!

  Mbyllje:
  Nuk kam qene dhe jam enverist apo socialist apo komunist Stalinist…ne gop te semes shkofshin por nje fakt nuk mbulohet:
  Lavdia e Enver Hoxhes u shumefishua pas 1992 dhe deri ne ditet e sotme kur ai milet qe jeton atje I ndihmuar dhe nga ca xhambasadore e kane kthyer ate vend ne plantacjon droge ne kolumbine e europes ku bandat mafjoze po drejtojne apo friksojne politiken & shoqerine…

  Reply to this comment
  • Salver Edmagari February 7, 14:04

   Me enver jeni mesuar, ashtu i do mushka drute. Sa here i prekesh froni, enveri e kthente nga jugosllav mugosha te musteqe stalini, pastaj te hrushovi, e pastaj te mao, deri sa e beri vendin anekend kllon e tollon. Shih pllenumet e enverit dhe shih kuvendet e salis, tosit, shtangistit e piktorit.

   Reply to this comment
 36. Demokrati February 7, 12:33

  z. Kulla, Mos harroni se u bëtë dikushi në sistemin e pavarur popullor socialist komunist,ndërsa sot jeni askushi në sistemin klientelist agjenturor kolonialist.Erudicioni i munguar ju ka verbuar për të mos diferencuar vlerat mbarepopullore te ish-sistemit shoqeror socialist nga ato te nje katrahure banditeske dhe agjenturore te pasviteve 90-te.Vlerat e Sistemit Shoqeror ne Shqiperi 1944-1990,i takojne gjithe popullit perfshi edhe ty dhe jo vetem Enverit.Ai sistem u provua katerciperisht se ishte me me social,me i pavarur,me progresiv per jeten se sa sistemet para dhe pas tij.Bandat qe erdhen pas viteve 90-te,me bekimin edhe te huajve vetem shpartalluan pasurite kombetare shpirterore dhe materiale qe populli kishte krijuar gjate gjysem shekulli,dhe kete e beri gjoja ne emer te “antikomunizmit” dhe “antienverizmit”.Enveri dhe klika e tij nuk mund te identifikohet me te gjitha veprat e kryera per 50 vjete ne ish-sistemin popullor socialist ne Shqiperi.Enveri dhe PPSH-ja kane merita te padiskutueshme në luften nacional-çlirimtare dhe ne rimëkembjen e vendit,zhvillimin e ekonomise,shendetesise,arsimit,kultures,industrise, bujqesise,shkences,mbrojtjes se vendit,energjitikes,diplomacise etj.Te cilat pas 90-tes u shkaterruan plotesisht me bekimin edhe te huajve,ku ju duhej te kishit kundershtuar si nje ish-ambasador dhe personalitet demokrat me pushtet. Gabimet e Enverit dhe te PPSH,lidhen me periudhen pas viteve 60-te,me vendosjen e diktatures personale me çdo kusht,deri në eliminimin e bashkëluftetareve,frenimin e zhvillimit ekonomik te vendit,vetizolimin total me boten me qellim te vetem mbajtjen e pushtetit personal dhe trashëgimin e ketij pushteti tek bashkeshortja dhe miqt e saj. Nexhmie Hoxha mendoj se ka qene ambicjozja,nxitsja dhe strumbullari i krimeve Enveriste pas viteve 60-te.Klikat qe moren pushtetin pas viteve 90-te,mendoj se u vendosen nga Nexhmia me Ramizin,prandaj krimet Enveristo-Nexhmie-Ramiziane qe ishin bere ne sistemin socialist jo vetem qe nuk u gjykuan dhe denuan siç duhej, por pushtetin e moren perseri beniaminet e tyre.Kjo eshte aresyeja qe Nexhmie Hoxha perkelidhet edhe sot e kesaj dite,ne vend qe te ishte brenda per krime te kryera ne bashkepunim me banden Enveriste.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 7, 13:22

   NJE DEMOKRAT ME IDE KOMUNISTE

   “Ai sistem (sistemi stalinist i Enverit) u provua katerciperisht se ishte me me social,me i pavarur,me progresiv per jeten se sa sistemet para dhe pas tij”

   Ja si ishte sistemi i Enverit qe ju Demokratet Komuniste te mbyllni squpin e dallkaukut dhe te pranoni te VERTETEN per sistemin e falimentuar socialist ku te gjithe ishin te barabarte ne varferine dhe skamjen totale mbarepopullore:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

   Kjo ishte Shqypnia qe la pas Enveri dhe keta ishin shqyptaret qe kishin marre arratine ne Bote, jo ne vendet komuniste si Rusia Bolshevike e barazise sociale apo Korea e Veriut e barazise vrastare, por shiko shqyptaret e Enverit qe ishin bere si majmune xhungle nga tollonat, tufezimet dhe bunkeret e Partise se Punes per te kerkuar azil ne Perendimin Kapitalist te pasanikeve barkderra. Asnje nga spiunet e Sigurimit te Shtetit nuk ka kerkuar azil ne vendet komuniste, por jane strehuar si minj haleje ne Perendim dhe nga keto vende peshtyjne dhe hedhin helmin e tyre enverist duke kujtuar me mallengjim barazine sociale te Enverit qe e kishte bere Vatanin si nje CIFLIG feudal te rrethuar me tela me gjemba nga ku nuk mund te ikte askush. Po mijra te vrare dhe te masakruar, dhjetra mijera te tjere te internuar ku i fut ti more Demokrat Debili, ne barazine tende sociale te Enverit atje i fut keta mjerane te zhdukur pa lene gjurme ne asnje vorr?

   Krimet sadiste dhe te pabesa te Enverit kane filluar jo pas viteve 60-te kur u prish me Hrushcovin pasi i kishte shitur me pare BYTHEN dhe Vatanin Jugosllavise Titiste dhe Rusise Staliniste, por krimet e kesaj MONSTRE gjakatare bashke me gruan e tij kriminele kane filluar qe ne vitet kur strehohej ne vilen e kunatit te vet fashist dhe kuisling Bahri Omari dhe kur nga kjo vile spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe shume te tjere per te marre kreun e Partise Komuniste pa e njohur fare komunizmin si platforme ideollogjike dhe kur Zoi Fundo kerkoi ta njihte ne France ai, Enveri ja ktheu:

   “PO NE JEMI BURGJEZE MORE ZOI NUK JEMI PROLETARE BARKTHARE!”

   Po keshtu Enver Hoxha masakroi edhe intelektualen Sabiha Kasimati vetem sepse i kishte refuzuar seksin ne rini dhe Nexhmija refuzoi nenes se saj meshire per shoqen e klases me pergjigjen:

   “PARTIA NUK I FAL ARMIQTE E POPULLIT!”

   Cfare do t’i pergjigjet Nexhmije Hoxha kukumjackes se kuqe Rudina Xhunga per shoqen e saj Sabiha Kasimati? Mesiguri do te mohoje cdo gje sic ka mohuar per krimet e saj bashke me sadistin patollogjik Enver Hoxha dhe pikerisht kjo eshte AMORALITETI i medias sone kombetare dhe aspak historite tra-la-la alla Paskal Milo te Enverit te mire para 60-s dhe Enverit te keq pas 60-s kur mbeti ne Dimrin e Vetmise se tij te Madhe pa dashnoret e tij komuniste.

   Reply to this comment
 37. MH February 7, 13:16

  Ore Pellumb Kuji qe ia fut vetvetes.
  E ka than e lan me shume humor te holle Pader Gjergj fishta.
  “Mos i nguc(prek) grejzit(grethat) me krande se po prek o te zezen tande”.
  Tashti humorist pse i nguc ndjenjat e popullit kur ky popull njohu shume mire bemat e Diktatorit.Dhe vlersimin e ka ekselence per Te.Pavarsisht se ka dhe te meta e gabime.
  Pse nuk i qirreni Mbretit Zog ku New York Time e ka pershkruar aventurier,kriminel dhe i gjithe populli e ka cilesuar hajdut e tradhetar se mori metalikun flori dhe la letren pusulle bakalli per prapanice higjenike miletit.Mbathi opingat e iku me bisht ndershale “trimi” i Matit.Pse nuk ia kerkoni te zbardhen krimet e Zogut qe vec nji ure mbi lumin Mat ka ba dhe asnjihere nuk tha Enver Hoxha(diktator)mos te guxoj njeri ta quaj Ura e Zogut se do burgoset.Nuk u muar kurr me ate emertim te pa vlere.Po ama krahasimet e perparimit shoqerise i beri me zhvillimet e kohes se Zugt ku hante qeni petulla.E Migjeni ngrinte grushtin per t’ia mvesh mu ne zemer Malit qe s’bezan.
  Kjo faqja historike kapitaliste sot po joshet bukurmire nga populli.Nga do ta marresh jeta ne vend asht e kertylun me njimije e nji pislleqe e nuk kane te krahasuar burrnia(politikanet) e sodit me te asaj kohe.Diktatura kishte ligjin.Mos u merre me veprimtari kunder shtetit.Denohesh.
  Sot jane shtetaret qe merren me veprimtari kunder shtetit(Korrupsion,vrasje prostitucion) e nuk i hyn gjembe ne kembe.E te tjere e te tjere biznesmen qe po e rjepin tane kete vend.Pervec atyre cullakve qe nuk kane gja mas shpirtit vetem frymen dhe duart lart per te pritur nga zyra e qiellit te perendise per me ule zhurmen e zorrve pa partiture e pa stonim te perhereshem ne cdo 24 ore.
  Ti na qenke ne Amerik!
  Pse kokoris pertej Atllantikut e nuk zhytesh aty ku balta asht me e embel se mjalta.Sot per ty jane ditet e lumtura qe te mungonin ne diktature.Eja dhe joshi e mos lakmo Ameriken.Sepse guri i rende peshon ne vend te vet.Po ti dukesh se jo vetem qe nuk je gur i rend por dhe mendje lehte filifiu qe prek ndjenjat e popullit ne keto dite gazepit te sistemit demokratik te pa rreformuar e te kriminalizuar.

  Reply to this comment
 38. demo February 7, 14:08

  Kjo cope mishi e pa kulture,e pa talent,e pa tradite,qe me bukur se Edison Ypi s`ja ka dhene kush hakun dhe quhet Rudina Xhunga,po rreket me i bo permanent nje kufome qe bje ere,Nexhmije Hoxhes.

  Reply to this comment
 39. mirel February 7, 14:11

  qe kur qenka bere gazetar Pellumb kellira
  Ik ore legen, zer gojen me mut dhe veshet me bebilino.
  Rrace muti. ske faj ti po burri I asaj zonjes qe te la te haje buke, zgjyre e keqe

  Reply to this comment
 40. petrit February 7, 14:33

  Ky pellumb Kulla eshte nje cope mishi me dy sy ,nje skandaloz ,nje pyke ne dielle.nje trap ,po ajo eshte nje nga gazetaret me te mira te ketij vendi dhe nuk te mer leje ty ke do intervistoje,sipas teje paska njerez qe si pelqejne dikujt dhe gazetari nuk duhet ti intervistoje !. apo duhet te intervistoje figura pa vlere qe i pelqejne dikujt !ke pire uje kenete ,te jane thare trute.

  Reply to this comment
 41. the truth February 7, 14:50

  Do isha dakort qe te shanin kete te moshuar rreth 100 vjecare nqs shtrigu Berishe (bossi Pelllumb OKBSE) do ishte prapa hekurave sot

  Po kur Saliserbi vrau ne 4 janar vrau ne gerdec dhe shurron viktimat e tij si FRANKESHTEIN MONSETR sinqerisht duhet te mbyllni gojen per enverin.

  Shikoni sa krime ka bere berisha dhe Mbreti i pashpallur donald lu merr Lul bashen si kumbar per dekriminalizimit..kjo tregon se ju qe shani enverin jeni KAVIE EKSPERIMENTALE
  PA ATDHE
  PA SOVRANITET
  PA MORAL
  PA EKONOMI
  PA FINANCA
  PA USHTRI

  SHYQYR QE KENI TE DREJTE TE LLAPNI SI PAPAGALLE NE KET FORUME

  NJIHUNI ME FRANKESHTEIN MONSETR BERISHOVIQ :

  Fifty Shades of Berisha Grey is criminal erotic romance novel by Berish & sons

  1.Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. ,Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta,, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.

  2. prill 2006: Spartak Ngjela, ish sekretar i marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike, realizon një përgjim mes tij dhe kryeministrit Sali Berisha në zyrën e Jozefina Topallit. Në përgjime Ngjela akuzon Berishën: ,Ti e ke idhull Enverin, Ndërkohë që Berisha i përgjigjet: të përjashtoj nga partia. Doje të bëje si Nano me Metën. Biseda e përgjuar mes tyre bëri xhiron e mediave, ndërkohë që ky ishte sinjali i parë i përgjimeve brenda qeverisë së PD.

  3. Qershor 2006: Nipi i Sali Berishës, Dritan Berisha, i punësuar në ministrinë e brendshme shkakton një incident me armë zjarri përpara hotel ,Dajtit, në qendër të Tiranës në qershor të vitit 2006. Por edhe pse ish ministri Olldashi e zhveshi nga policia, me ndërhyrjen e kryeministrit, nipi i Berishës emërohet në sektorin e kurrikulave në Akademinë e Rendit vetëm një vit më vonë.

  5. Nëntor 2006. Berisha shpërblen 250 mijë euro Jean Paul Carteron. Qeveria shqiptare nënshkroi një marrëveshje të fshehtë me forumin e Crans Montanës dhe në marrëveshje specifikohej organizimi i dy seminareve. Carteron, është miku personal i kryeministrit Sali Berisha. Qeveria shqiptare kërkoi që termat e kontratës të mos publikohen. Kësti i parë i parave u dha me nënshkrimin e marrëveshjes.

  6. Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe ,??fshesës Berisha,??, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padretësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.

  7. 15 shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës ,Alpine, Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës ,55, Ndërkohë që menaxherja e ,Alpine, ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.

  8. 28 shkurt 2007. Për shkak të deklaratave politike, Qeveria humb betejën me Turqinë në ekstradimin e Aldo Bares, kapobandës së Bandës së Lushnjes. Avokati turk paraqiti para gjykatës së lartë prova politike, një spot elektoral të PD. Që atëherë e deri tani, ekstradimi i eksponentit shumë të kërkuar, nuk është kryer.

  9. 25 prill 2007. Vetëm pak ditë para vizitës së presidentit të SHBA në Shqipëri, George Ë.Bush, pas një sherri me kryeministrin Sali Berisha jep dorëheqjen nga detyra ministri i jashtëm Besnik Mustafaj. Mes tyre është zhvilluar një sherr në zyrë.

  10. Maj 2007: Qeveria ndërmerr nismën për miratimin e ligjit ,për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë, ose atë që u konsiderua si ,??Ligji i gjobave, Sipas projektit, parashikohej vënia e gjobave nga tatimet në masën 15% edhe pse nuk kishte për këtë një vendim gjykate. Ligjin e kundërshtoi biznesi dhe opozita dhe përfundoi në gjykatë kushtetuese.

  11. Qershor 2007: Del skandali i shkollës ,??Omiros, në Korçë. Ministria e Arsimit që miraton kurrikulat e shkollës miratoi edhe një tekst historie në këtë shkollë greke në Korçë, duke deformuar historinë e Shqipërisë. Çështja hapi debate të shumta në parlament, opozita kërkoi shkarkimin e ministrit Genc Pollo.

  12. 15 korrik 2007- Qeveria vendos një gjobë marramendëse ndaj televizionit Top Channel. Bëhet fjalë për gjobën 13 milionë euro, nën arsyetimin evazion fiskal. Një rast i paprecedent në vendosjen e gjobave nga organi tatimor. Gjoba nuk u zbatua asnjëherë ndërkohë që është ende e vlefshme. Vetëm dy vite më vonë, qeveria penalizon gjithashtu me 8 milionë lekë, televizionin NEËS 24, vetëm sepse transmetoi një spot televiziv të grupimit G99

  13. 18 korrik 2007: Bllokohen nga Turqia 60 kontenierë me armë të nisura nga Shqipëria në drejtim të Armenisë. Tregtia e armëve shkaktoi një superskandal diplomatik kur Azerbajxhani menjëherë i dërgoi letër konferencës islamike për penalizmin e Tiranës zyrtare. Armenia në këtë kohë ishte në konflikt të hapur me Azerbajxhanin. Baku e konsideroi aktin e Shqipërisë si një akt kundër Azerbajxhanit. Tregtia u krye nga ndërmarrja Meico.

  14. 29 gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.

  15. 8 shtator 2007: Mungesë totale rendi në Gjirokastër. 100 lazaratas fusin në komisariat të gjithë policët. Djegin edhe godinën e komisariatit. Shkak u bë vrasja nga forcat renea të të kërkuarit Sabri shurdhi.

  16. 15 shtator 2007: Arrestohet kreu i tatimeve të Tiranës Flamur Mallkuçi së bashku me 4 inspektorë të tjerë. U vinte gjoba bizneseve.

  17. 18 shtator 2007: Korrupsioni me tenderat e rrugëve, arrestohet zv.ministri i transporteve Nikolin Jaka, ish drejtori i rrugëve Ilir Berzani si dhe 7 zyrtarë të tjerë të administratës shtetërore. Kërkonin ryshfet për fitimin e tenderave nga firmat private. Aktualisht janë jashtë dyerve të burgut të gjithë të akuzuarit për ryshfet gjatë kësaj kohe.

  18. 28 shtator 2007: Zbulohet kontrata sekrete e Berishës me amerikanin Tom Ridge. Kontrata prej 500 mijë dollarësh. Kompania e Ridge premtoi 2 seminare një ditore dhe kërkoi që kontrata të ishte sekret. KLSH akuzoi kryeministrin se shkeli ligjet për Tom Ridge. Në qershor 2008, Ridge u detyrua nga departamenti i drejtësisë në SHBA të bënte publike këtë kontratë.

  19. 9 tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Këtë periudhë, Prokuroria fillon hetimet. Dikasteri i Transporteve nën akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazohen mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë cuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura deri tani mbi 1 miliardë euro. Pritet inaugurimi para zgjedhjeve ndërkohë që ministri Basha është pa imunitet dhe çështja e korrupsionit ka mbërritur deri në gjykatën e Lartë. Qeveria, asnjëherë nuk bëri publik projektin dhe kontratën me firmën ,Bechtel Enka,. Ende sot, nuk ka një faturë të qartë financiare.

  20. 1 nëntor 2007: Lulzim Basha, ministër i jashtëm kërkon ndryshimin e mandatit të OSBE: Nga ndërhyrja të kalojë tek ekspertiza. Kërkesa u bë gjatë konferencës së ambasadorëve në Tiranë. Debati rikthehet sërish në gusht 2008. OSBE i con letër Lulzim Bashës: duam të qëndrojmë, s,??duam të ndryshojmë mandatin

  21. 6 nëntor 2007. Kuvendi voton shkarkimin, Sollaku në dorën e Bamir Topit. Dëshira e fundit e Sollakut: ,Zoti e shpëtoftë Shqipërinë, Shkarkimi u bë me anë të votimit me 77 vota pro, 36 kundër dhe 3 abstenime, të raportit të komisionit hetimor të hartuar nga përfaqësuesit e maxhorancës, që kërkonte largimin e kryeprokurorit nga detyra, me argumentin e shkeljeve të rënda ligjore gjatë ushtrimit të këtij funksioni. Ndërkohë që me ardhjen e qeverisjes së PD, Sollaku dhe bashkëshortja e tij u gjendën nën hetim permanent dhe nën presionin e maxhorancës.

  22. 14 nëntor 2007: Largohet ish drejtori i burgjeve Saimir Shehri. Akuzoi vëllain e ish ministrit të drejtësisë Ilir Rusmali, se donte ta korruptonte për një tender te drejtoria e burgjeve. Vetëm një ditë më vonë, në 15 nëntor, jep dorëheqjen Ilir Rusmali i cili akuzoi Berishën se kishte mbrojtur Saimir Shehrin.

  23. 7 dhjetor 2007. Qeveria Berisha e korruptuar. Publikohet raporti i Transparency Internacional për korrupsionin në 66 vende. Sipas raportit më problematike paraqitet Shëndetësia dhe gjyqësori, Rreth 80 % e shqiptarëve nuk besojnë tek qeveria.

  24. 10 shkurt 2008: Hapet dosja e ,??Argita Berishës,??, vajzës së kryeministrit Sali Berisha. Studio ligjore e saj fshihet nga regjistri kombëtar ndërkohë që vajza e kryeministrit vërtetohet se kishte evazion fiskal. Vajza e kryeministrit nuk deklaron llojin e aktivitetit të saj tregtar. Pas presionit të medias, Argita Berisha bën ndryshimin e deklarimeve në Qendrën kombëtare të regjistrimit të Bizneseve: në datën 4 shkurt 2008 figuronte si ,??shërbim konsulence dhe avokatie,??, ndërsa në 8 shkurt u shndërrua në aktivitet të përgjithshëm.

  25. 15 mars 2008: Shpërthen Gërdeci, skandali më i madh korruptiv në Administratën Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunën nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë.
  Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorrën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha. Vetëm 38 minuta pas shpërthimit të Gërdecit, Mediu flet në telefon me djalin e kryeministrit. Ndërkohë që tre ditë pas tragjedisë, Shkëlzeni takohet me mediun në zyrën e këtij të fundit, pak minuta pasi mediu ishte takuar me Ina Ramën dhe pak minuta para se të arrestohej Ylli Pinari. I përfshirë në këtë aferë rezultoi edhe Rahman Selmanllari, shoku i ngushtë i djalit të kryeministrit, i cili ishte administrator i kompanisë amerikane SAC. E po ashtu edhe Fahri Balliu, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, i cili kishte bërë pronare vajzën e tij Henris Balliu, aksionere me djalin e Delijorgjit në firmën ,??Trans Digging,??, e cila ndërtoi fabrikën e Gërdecit. U përfshi edhe ish ministri Aldo Bumçi, i cili vendimin e qeverisë që i hapi rrugën Gërdecit ia besoi Shkëlzen Berishës. Denoncuesi kryesor i gjithë kësaj afere u bë ish biznesmeni Kosta Trebicka.

  26. 28 mars 2008: Publikohet artikulli i Neë York Times, për armë të skaduara nga Shqipëria drejt Afganistanit. MEICO e përfshirë në trafik. Ylli Pinari, drejtor i MEICO kontaktoi me Efraim Diverolin, pronar i AEY i cili kishte fituar kontratë nga Pentagoni për të pajisur me armë ushtrinë afgane, nëpërmjet një prej njerëzve të listës së zezë së SHBA, Henry Tomei, nëpërmjet firmës Evdin. Në pazarin e shitjes së fishekëve u përfshi edhe djali i kryeministrit, pas një bisede të regjistruar mes Kosta Trebickës dhe Efraim Diverolit. Amerikani pretendonte se në këtë aferë ishte edhe djali i kryeministrit. Sali Berisha e konsideroi Neë York Times si një letër higjenike, ndërkohë që gazetari amerikan në një intervistë në Gazeta Shqiptare tregoi për presionet e ish ministrit Fatmir Mediu mbi të për marrjen e kasetave filmike. Municionet kineze hiqeshin nga depot shqiptare dhe u fshihej etiketa ,??Made in China,??.

  27. 2 prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi për Gazeta Shqiptare se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.

  28. 8 prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja. U publikua kontrata e ministrisë me firmën holandeze, ku CNN merrte 90 mijë euro ndërsa studioja grafike merrte 210 mijë euro për 90 sekonda e 6 ditë xhirime. Ndërkohë që ofertat e CNN të vitit 2006 kishin qenë shumë herë më të lira.

  29. 5 maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.

  30. 16 qershor 2008: Mazhoranca e PD rrëzon kandidaturat e Bamir Topit për anëtar të Gjykatës së Lartë. Rrëzimi i këtyre kandidaturave ka shkaktuar reagimin e menjëhershëm të komunitetit ndërkombëtar, SHBA, OSBE, dhe Këshilli i Evropës kundër praktikave të ndërhyrjes së qeverisë në institucionet e pavarura.

  31. 11 korrik 2008: Prangoset kunati i zv.ministrit Ferdinand Pone. Pas hetimeve për pazare në zonën e bregdetit ndalohen tre ish zyrtarë të hipotekave. Arrestohet edhe sekretari i degës së PD në Vlorë. Ish drejtori Genc Panozaqi i lidhur me Ferdinand Ponin. Në 2005 kandidoi për deputet në Vlorë pas humbjes u emërua të zyra e Kthimit të Pronave.

  33. 1 gusht 2008: Qeveria përgatit ligjin për prokurorinë. Shkakton reagime të forta nga SHBA: akuza e SHBA: Presione të forta për të vënë nën kontroll prokurorinë. Flet edhe Berisha: Shqetësimet e SHBA për ligjin për prokurorinë, një trillim

  34. 13 gusht 2008: Gazeta Shqiptare zbret në Lazarat. Filmohen nga NEWS 24 plantacionet e hashashit që ujiten me autobote shtetërore. Qeveria dhe policia nuk pranojnë dot dështimin në luftën kundër kultivimit të kanabis sativa.

  35. 26 gusht 2008: Gjendet 1 kilogramë kokainë në makinën e ambasadorit shqiptar në itali. Skadali në Milano. Policia prangon arsen Selmanllarin, shoferin e ambasadorit Llesh Kola. Arsen Selmanllari, kushëriri i parë i Rahman Selmanllarit, shokut të ngushtë të Shkëlzen Berishës, djalit të kryeministrit.

  36. 13 shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.

  37. 5 tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit të jashtëm Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions. Prokurorët ndalohen për herë të parë të pyesin Damir Fazllic, i ndihmuar nga policia për t,??u larguar nga vendi. Berisha akuzon Ina Ramën: Eshtë prokurore e diktaturës. Pasuritë e Fazlliçit po i bllokon mafia.

  38. 1 shtator 2008: Një tjetër skandal në fushën e bujqësisë. Shfaqet për herë të parë misri pa kokrra. Sabotohen të gjithë fermerët shqiptarë. Farën e misit pa kokrra e solli në Shqipëri Fiqiri Ismaili, që është njëkohësisht edhe kryetar i Bashkisë së Vorës, i zgjedhur nga Partia Demokratike. Pas më shumë se një jave ankese nga të gjitha fshatrat, firma e Ismailit premtoi kompensimin e gjithë fermerëve. Ndërkohë, dështimi i prodhimit të misrit në Shqipëri, favorizoi Serbinë.

  39. 23 shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode. Aktualisht, e njëjta dyshe komandon financat e shtetit, por këtë herë, është FMN-ja që kërkon të qëndrojë, ndërkohë që Tirana zyrtare nuk duket se synon të rinovojë marrëveshjet e saj me këtë institucion financiar ndërkombëtar. Të pyetur lidhur me të ardhmen e lidhjeve të ngushta FMN-Shqipëri, që zyrtarisht përfundojnë në janar të vitit të ardhshëm, përfaqësuesit e të dy palëve dje kanë dhënë përgjigje të kundërta. Sipas Gerëin Bell, shumë vende të botës e kanë kërkuar zgjatjen e mandatit të misionit të FMN-së, sidomos në periudha elektorale. Ministri Bode ka replikuar thatë, duke thënë se qeveria shqiptare ka përballuar deri tani situata shumë më të vështira sesa një vit elektoral. ,??Është një çështje, që ne nuk e kemi shqyrtuar. Qeveria ka treguar kapacitet për të administruar në favor të ekonomisë së vendit situata shumë më komplekse sesa zgjedhjet dhe mandati i kësaj qeverisjeje, për fat të keq, qëlloi me zhvillime jo fort të favorshme në tregun rajonal dhe botëror. Por, menaxhimi i këtyre situatave ka dëshmuar kapacitete të mjaftueshme të institucioneve të shtetit shqiptar, midis të cilave edhe qeverisë, për t,??u përballur me sukses me këto zhvillime. Nëse do të ketë zhvillime të tjera, ne do të jemi të hapur për çdolloj diskutimi,??, ,?? tha kreu i Financave.

  40. 26 tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit ,??Për territorin,??. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.

  41. 16 dhjetor 2008: Ligji i ,??Spiunëve,??, berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. ,??ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera,?? deklaroi berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte cështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazllic e Durrës-Kukës. Rifillon presioni i SHBA: ,??Dosjet,?? një ligj me probleme, duhet reflektim dhe debat publik. OSBE gjithashtu del kundër ligjit për ,??dosjet,??: shkelet kushtetuta

  42. 29 janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e ,??Plazhit të Gjeneralëve,??. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.

  43. Shkurt 2009: Shpërthen skandali i ,??Jalës,??, i implikuar dhëndërri i kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi. Bëhet fjalë për prishjen e shtëpive të banorëve në Jalë nën argumentin se do të zbatohej një projekt i Bankës Botërore. Por BB sapo mori ankesat e banorëve nisi një panel inspektimi në terren për të parë të gjitha shkeljet, dhe nxorri me përgjegjësi një pjesë të zyrtarëve të vet lokalë dhe po ashtu edhe drejtorin e projektit të menaxhimit të bregdetit të Jugut, dhëndërrin e kryeministrit. Çështja hapi debate të forta në Parlament.

  45. 29 prill 2009. Kryeministri grek Kostas Karamanlis zbret në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për ,??sheltin detar,?? që u konsiderua si skandali i radhës. Marrëveshja u mbajt sekret nga qeveria shqiptare ndërkohë që kjo ishte arritja e vetme e këtij takimi. Sipas kordinatave të reja të vendosura mes Shqipërisë dhe Greqisë, qeveria shqiptare i fali Greqisë rreth 225 kilometra katrorë det. Baraslargësia e pikave nuk është ruajtur, ndërkohë që për kordinatën 150, fundore, kanë pretendime dhe italianët. Qeveria u negociua brenda vitit, por ajo pas presionit të ushtruar nga media dhe një pjesë e politikës, nuk kaloi në legjislaturën e kaluar parlamentare.

  46. 12 maj 2009. Vajza e kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, ka ndërhyrë në institucionet shtetërore për miratimin e lejes së ndërtimit të një parku energjetik në tokat që kishte blerë pak kohë më parë miku i familjes, Damir Fazlliç. Në e-mailet konfidenciale të Argita Malltezit dhe shtetasit arab Zafar Ansar për shitjen e tokave të Damir Fazlliç është diskutuar edhe ndërhyrja e saj në disa institucione. Madje ka qenë vetë vajza e kryeministrit ajo që ka premtuar të ndërhyjë në Koorporatën Energjetike Shqiptare për të marrë lejen prej saj. Më pas janë marrë edhe lejet nga Ministria e Energjetikës, Këshilli i Ministrave dhe së fundmi, KRT-ja e Durrësit. Të gjitha këto institucione kanë varësi direkt ose lidhje të afërta me kryeministrin Sali Berisha. Edhe pse vajza e kryeministrit pretendon që është një avokate që nuk ka lidhje me punën e të atit, të gjitha këto vendime janë në shkelje të hapur dhe në konflikt me detyrën e të atit. Madje për të rregulluar takim me drejtorin e KESH vajza e kryeministrit kërkonte 800 euro.

  47. Në një kabllogram që ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit flet për një sondazh të USAID, i cili demaskon demagogjinë e qeverisë për luftën kundër korrupsionit. Sipas sondazhit të USAID, 92 % të shqiptarëve mendonin se korrupsionin ka mbërthyer zyrtarët e lartë të shtetit. Në kabllogram thuhet se opozita dhe disa eksponentë të mazhorancës e përshëndetën sondazhin, por Berisha heshti. Sipas Uidhers, Berisha ishte i revoltuar nga sondazhi pasi të dhënat binin në kundërshtim me rezultatet që kishte propaganduar ai. Një tjetër kabllogram i bujshëm që daton në muajin janar të vitit 2009, kur dhe kryeministri përgatiste strategjinë e re elektorale, flet për korrupsionin në qeveri. Në kabllogram thuhet se Berisha dështoi plotësisht në luftën kundër korrupsionit. Sipas Uidhers në vitin 2009 shqiptarët mendonin se kishte më shumë korrupsion sesa në 2005, kur u larguan socialistët. ,Berisha erdhi në pushtet në vitin 2005 me kartën e luftës kundër korrupsionit. Bëri ca gjëra të mira në fillim, sidomos në implementim ligjesh, por më vonë dështoi. Perceptimi i korrupsionit tek qytetarët është i lartë në krahasim me katër vite më parë. Ata mendojnë se ka më shumë korrupsion nga 2005. Ndërkohë që implikimet e ish-ministrit të Transporteve dhe Punëve Publike, Lulzim Basha në abuzime të pushtetit, por dhe akuza nga drejtësia kanë ndikuar së tepërmi. Po ashtu sikurse lidhjet e Lulzim Bashës me vajzën e kryeministrit Sali Berisha, apo me biznesmenin e errët Damir Fazlliç, nuk e kanë ndihmuar kryeministrin në këtë çështje,??, thuhet në kabllogram.

  48. Disa ditë më parë u zbardh skandali i djalit të kryeministrit. Kabllogrami i datës 20 qershor 2008 përcjell detaje të rëndësishme për tragjedinë e Gërdecit, të cilat Ambasada Amerikane i ka siguruar pas një takimi që ambasadori Uidhers ka zhvilluar me shefin e Shtabit, Luan Hoxha. Sipas këtij kabllogrami shefi i Ushtrisë, Luan Hoxha kërkoi të takohej me ambasadorin për të folur rreth shkarkimit nga detyra, bashkëpunimit me Prokurorinë e Përgjithshme përfshi pikëpamjet dhe faktet rreth Gërdecit. Në këtë takim gjeneral Hoxha ka treguar ngjarjen, sipas versionit të tij, për atë që ndodhi më 15 mars 2008. ,Gjatë gjysmës së projektit në dhjetor 2007, Hoxha ishte urdhëruar nga Mediu pavarësisht shqetësimit të tij drejtuar me një letër kryeministrit Berisha, zonjës Topalli dhe Mediut. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas sipas Luan Hoxhës, u konfirmua si Shkëlzen Berisha djali i kryeministrit thuhet në kabllogram.

  49. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit në nëntor të vitit 2008, flet për një skemë korruptive të zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes me misionet paqeruajtëse. Sipas Uidhers, Shefin aktual i Shtabit, Kolonel Xhemal Gjunkshi është i përfshirë në një skemë të mirëfilltë korruptive në ushtrinë shqiptare. Kabllogrami zbulon se kolonel Gjunkshi, është akuzuar nga një grup oficerësh të ushtrisë shqiptare se merrte ryshfet për të emëruar ushtarakët në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak. Ambasada amerikane në kabllogram thotë se pagesa e ryshfetit që një ushtarak duhet të paguajë për të shkuar në Irak është 7 mijë dollarë. ,Sipas llogarive jozyrtare, komandantët e lartë të ushtrisë kërkojë një ryshfet deri në 7,000 dollarë nga një ushtar për ta emëruar në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak,, thuhet në kabllogram.

  50. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, thuhet se Lulzim Basha ka lidhje me botën e krimit. ,Sipas një burimi nga Partia Socialiste, ministri i Jashtëm, Basha, i cili përfaqëson PD-në në Elbasan, është përfshirë në lehtësimin e lirimit nga burgu të kriminelëve të njohur në Elbasan në këmbim të mbështetjes nga familjet kriminale. Të afërm të kriminelit premtuan të ,organizojnë, njerëzit e tyre në Elbasan në mbështetje të Bashës. Krimineli u lirua më 29 qershor, ditën pas zgjedhjeve, thekson Uidhers

  vijon

  Reply to this comment
  • intelektuali February 7, 15:58

   Te gjitha qe thua dhe tregon me DACIBAON tende te gjate si carcaf poligrafik i Kohes se Qepes jane te VERTETA absolute, por a di pse keshtu?

   SEPSE SALI BERISHA ESHTE PJELLA E PARTISE SE PUNES DHE PRODUKT ORIGJINAL I MONSTRES ENVER HOXHA, ASHTU SIC ESHTE EDHE MAFIA E KUQE ME PUSHTET QE LA PAS PARTIA DHE NEXHMIJA.

   Reply to this comment
  • luli February 8, 13:02

   SINQERISHT JE SHUM I SAKT , DHE KE SHKRUAR SHUM TE VERTETA PO KUSH TI MENDOJ .POPULLI JON JO KURR SE NA E KA HEQ TRURIN SAAL A

   Reply to this comment
 42. the truth 2 February 7, 15:17

  Do isha dakort qe te shanin kete te moshuar rreth 100 vjecare..POR

  si ka mundesi qe nexhmijes ti ndalohet fjala kurse AHMET ZOGU KY TRADHETAR-KRIMINEL
  i kane ngritur lapidarin dhe kane marre pinjollet e tij qindra objete te shtetit shqiptar

  NJIHUNI ME MONSTREN AHMET ZOGU

  Unë Çatin Saraçi, të akuzoj ty Ahmet Zogu si tradhtar të atdheut tënd, si vrasës e hajdut

  Kujtimet e diplomatit dhe ish mikut të ngushtw të Zogut, Catin Saraçi, për vite të tera ishte pranë tij. E përshkruan si njeri brenda të cilit triumfoi përfundimisht e liga. Kurthet, intrigat, vrasjet, përfitimet e frikshme në ryshfete të padëgjuara dhe shitja e një vendi, në rrëfimin e rralle të Saraçit:
  Ahmet Zogu u ndihmua nga kryeministri serb Pashic me të holla (250 mije paunde) e njerëz, duke i falur në këmbim Jugosllavisë kullotat e pasura të Vermoshit dhe Shën Naumin, Saraçi nënvizon se ajka e ushtrisë se “Legalitetit” ishin rreth 500 oficere bjelloruse nga mbeturinat e Vrangelit që u thyen nga Ushtria e Kuqe, eksperte në luftimet frontale dhe në armët automatike. Këta udhëhiqnin rreth 5 mije shqiptare të Kosovës, të cilët marshuan drejt një kundërshtari po aq të forte, por të pajisur keq.

  Dinakëria e Zogut inicioi edhe një lëvizje mashtruese për qeverinë e Fan Nolit. Ai bashke me shpurën e vet, bene një udhëtim çoroditës nga Beogradi në Vjene e në Prage, për të dhëne idenë e ikjes. Në Vjene gjeti dhe bukuroshen Francy, e cila për ca kohe me pas, jetoi si mantenute në Tirane, ku pat ardhur me dy valixhe të vogla dhe u largua me dy kamionë plot baule të reja dhe një dore të mirë parash.

  Catin Saraçi flet për shume çështje të errëta apo të ditura të jetës se Zogut. Flet dhe për personazhin enigmatik Jak Koci, “një nga mendjet me të zhdërvjellëta të vendit tone, ndonëse makiavelist e ndjekës fanatik”. Treshja Zogu-Koci-Saraçi kishin rene dakord për punët e tyre të ardhshme t’i ndanin fitimet 20%-Jaku, 10%-Catini dhe pjesa tjetër, Ahmeti.

  Por Zogu gjithmonë i fshihte përfitimet për të mos u lënë pjese dy aventuriereve të tjerë, çka inicioi edhe një sherr mes Jakut dhe Zogut. Sa për martesën e famshme të Ahmet Zogut, ajo nisi si dëshirë për t’u martuar me bijën e mbretit Viktor Emanueli III, kërkesë që i gajasi hierarket e larte fashiste dhe mikun e ngushte të Saraçit, nënsekretarin fashist për Kolonitë Alessandro Lessona, një mik i ngushte i Musolinit. Ky i fundit i raporton Duçes se “maloku analfabet na dashka nuse të larte”

  Unë Catin Saraçi, të akuzoj ty Ahmet Zogu si tradhtar të atdheut tënd, si vrasës e hajdut. Shqipëria ka pare pushtues edhe me të fuqishëm se këta të sotmit. Do të ikin edhe këta, por emri yt s’ka për të figuruar gjëkundi. Synimi i kësaj letre është të të paralajmëroje për here të fundit të mos ngatërrohesh më me Shqipërinë, ndryshe do të detyrohem t’u tregoj diçka me shume francezeve dhe anglezeve. Bankënotat false që më dhe si dhe letrat e tua të fundit, po i ruaj si dokument i pandershmërisë sate…
  Catin Paskal Saraçi, London, 21 A.Stratford Rd.”

  Reply to this comment
 43. I.Troplini February 7, 15:53

  Rudina “e ka fajin”,

  ajo nuk duhet parè mè, si pjesè e ajkès sè shtypit tè lirè europian, kèsaj kuplaraje shqipfolèse qè vetèm gazetari, nuk èshtè.
  E ke “dènuar” rèndè Rudinèn, more Pèllumb i Kullave. A thua, se nuk èshtè njè nder personal, po tè mos jesh pjesèe ketij thesi tè pshurrur ku kanè futur kokèn, tè gjithè ata qè pèr Ju qenkan tè tillè.
  Edhe shqiptarèt, nuk ia vlen ti pranosh mè si tè tillè. Kanè filluar edhe ata, tè mos pranojnè mè realitetin qè iu servirin ata “gazetarèt”, ku nuk bèn pjesè Rudina.
  Duan tè dègjojnè Nexhmien dhe kanè filluar tè kenè nostalgji, pèr kohèn e tè shoqit.
  “I ka vrarè e mira e Saliut”, kèta shqiptarèt. Nuk dinè çfarè kèrkojnè.
  50 vjetèt e Enverit, o Pèllumb fluturues nga kulla nè kullè, kanè lènè gjurmèt e veta nè kujtesèn e shqiptarève. Ato, nuk kanè nevojè pèr Rudinèn apo pèr Ju, pèr tu bèrè mè tè mira apo mè tè kèqija.
  95% e popullsisè analfabete, gjeti Enveri mè 1944 o Pèllumb. Moçale dhe dritè kandili. Ai dhe politika e tij, ia arritèn tè bèjnè tè pamundurèn,,,,,,,,,,,, ku me hir e ku me pahir, pèr ti bashkuar shqiptarèt si njè komb. Ai Enver, i kish njohur mirè gjarpèrinjtè shqipfolès qè njohin vetèm tradhtinè, ndaj ka bèrè mirè qè u prente kokat. Nuk bèhet stan me lepuj.
  Shqiptarèt, nuk kanè nevojè pèr mufkat e njerèzve zvarranikè, o Pèllumb.
  Ata kanè 25 vjet, qè vuajnè nèn thundrèn e tradhtarève dhe spiunève tè UDB. Kanè 25 vjet qè iu duhet tè mèsohen me faktin qè injoranca analfabete, kèrkon ti “udhèheqè” dhe drita e kandilit, iu kujton se si “kanè jetuar” tè parèt e tyre.
  Enverit, ti rruani allatet, o Pèllumb. Vazhdoni me Saliun dhe zogjtè e gomerève, ju qè i bènit gojore atij, sa ishte gjallè.
  A e kuptoni, qè SHUMICA DOMINUESE shqiptare, ndjen vetèm NEVERI pèr ju?
  Ajo pakica qè mbetet, janè ose bashkèhajdutèt e Saliut,,,,,,,,,,,, ose nga Bathoret dixhitale, ku shqipja e shkruar dhe e lexuar, èshtè njè luks i tepruar.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 7, 16:16

   O dallkauku Tramplini enverist, por more mavri fanatike ajo qe po debatohet ne DITA nuk eshte periudha 1940-1944 e Enver Hoxhes kur jetonte si levend pasanik tek vila e kunatit te vet fashist dhe kuisling Bahri Omari dhe nga ku spiunonte Qemal Stafen dhe shume komuniste debile te tjere, por sot ne kete shkrim te Pellumb Kulles me permbajtje te larte qytetare po debatohet ceshtja madhore:

   A KA TE DREJTE KUKUMJACKA E KUQE RUDINA XHUNGA TE INTERVISTOJE “HITLEREN” E SHQYPNISE NEXHMIJE HOXHA NE EMISION TE POSACEM TV NE VISION PLUS?

   Kjo eshte ceshtja qe po debatohet dhe as analfabetizmi komunist fallco i Kohes se Qepes dhe as Ahmet Zogu qe te gjithe enveristet e perdorin si majdanoz ne gjellet e tyre te peshtira te propagandes bolshevike.

   Reply to this comment
 44. the truth 3 February 7, 18:10

  i kerkoj falje lexuesve per materialin e gjate

  per njerzit qe kane kohe duhet ta lexojne me vemendje se tregon se ne shqiptaret e kemi ne GEN tja fusim njeri tjetrit…Pra Enveri ne kohen e tij veproi egzakesisht sis e donte ai popull: I dha njerezve librin dhe kazmen..kush bente lloqe intelektualesh Dajakun..

  KUSH JANE KETO INTELEKTUHALE QE BEJNE MILJONA KOMENTE KUNDER ENVER HOXHES ??
  NQS DO NJIHNI KETO FANTAZMA TE FASHIZMIT JENI TE LUTUR TE LEXONI KETO RRJESHTA ME POSHTE…..DHE LEXONI ME KUJDES KU THUHET QE
  keto trima qe I lepiheshin Zogut I futen thiken pas shpine atij dhe Shqiperise dhe pas 1944 iken si zvarranike dhe u kthyen ne 1992 me SALISERBIN
  historia eshte e pameshireshne me keto INTELETUHALE
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  Në mëngjesin e 7 prillit të vitit 1939, apo siç njihet ndryshe në memorien historike të shqiptarëve, të premten e zezë, Italia fashiste e Benito Musolinit kreu agresionin ushtarak duke pushtuar Shqipërinë fqinje.
  Vetëm një javë më pas, pra më 12 prill 1939, në marrëveshje me autoritetet italiane të pushtimit, në Tiranë u formua një Komitet Administrativ nën kryesinë e zotit Xhaferr Ypi dhe me z. Mihal Sherko për Punët e Jashtme, Zef Kadarja për punët e Brendshme, Pertef Pogoni për Arsimin, Kosta Marku për Financat, Izedin Beshiri për Punët Botore dhe Llambi Aleksi për Ekonominë Kombëtare. Përveç këtyre, koloneli italian, Stamati, u caktua për të organizuar forcat e rendit që do të mbanin qetësinë. Komiteti Administrativ vendosi formimin e një Asambleje Kushtetuese, në të cilën u zgjodhën personalitetet më të spikatura të jetës politike, shoqërore, artit, kulturës etj., nga e gjithë Shqipëria.
  Kjo asamble, më datën 12 prill paradite, u mblodh në sallën e Parlamentit dhe pasi emëroi qeverinë shqiptare të kryesuar nga kryeministri Shefqet bej Vërlaci, vendosi që të zgjidhte një dërgatë (delegacion), të përbërë nga personalitete prej të gjitha qarqeve të vendit, e cila do t’i dërgonte kurorën e artë të Skënderbeut në Romë, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Eamanuelit III, i cili në bazë të vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, shpallej edhe Mbret i Shqipërisë. Sipas vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, kjo mërgatë, e përbërë nga personalitete dhe patriotë të shquar prej të gjitha trevave të Shqipërisë, u nis për në Romë më datën 14 prill, ku pasi u prit nga autoritetet më të larta italiane, të kryesuara nga vetë kryeministri Benito Musolini (Duce-ja), në mes ceremonive të shumta i dhuroi Mbretit Viktor Emanuelit kurorën e artë të Skënderbeut.
  Më në fund, Shk. T. kryetari i qeverisë, këndoi listën e anëtarëve të qeverisë së re, si vijon:
  Z. Shefqet Vëralci, kryeministër dhe Zëv.ministër i Punëve të Brendshme dhe i Punëve Botore: Z. Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë; Z. Xhemil Dino, ministër i Punëve të Jashtme; Z. Fejzi Alizoti, ministër i Financave; Z. Anton Beça, ministër i Ekonomisë Kombëtare; Z. Ernest Koliqi, ministër i Arsimit. Formimi i Qeverisë u pranua me një zë dhe me brohoritje të mëdha. Menjëherë u pranua formimi i një delegacioni për t’i shprehur ndjenjat e mirënjohjes kontit Çiano, në Legatë, ku u drejtuan të gjithë në kortezh. Para se të mbyllej mbledhja, pranoi pas propozimit të Z. Xhaferr Ypi, t’i drejtohet telegram M.T. Mbretit të Italisë, Imperator i Etiopisë, duke iu lutur që të pranojë Kunorën e Mbretërisë Shqiptare dhe një tjetër telegram Shk. T. kryeministrit z. Musolini, për t’i shfaqur mirënjohjen për ndërhyrjen shpëtimtare në Shqipëri. Mbledhja e Asamblesë mori fund në mes brohoritjeve të pareshtura për N.M.T. Mbretin-Imperator Vitorrio Emmanuele, për Duçen, për Italinë fashiste, për flamurin shqiptar dhe për qeverinë e re.

  Menjëherë pasi u mbyll mbledhja e Asamblesë, që të gjithë asamblistët të pasuar prej një turme të madhe populli, një kortezhi impozant, u drejtua nga Legata italiane, ku qëndronte Konti Çiano. Ndërsa asamblistët hynin në Legatë për t’i shprehur Kontit mirënjohjen për ndërhyrjen italiane në favor të popullit, turmat jashtë brohorisnin frenetikisht Mbretin Perandor,të Duçes dhe të Kontit Çiano. Vendimi i Asamblesë që t’i afrohet Kunora Shqiptare Madhërisë së Tij, Viktor Emanuel të III, gjeti jehonën më të favorshme në shpirtin e popullit, i cili po shprehte me çfarëdo mënyre gëzimin dhe krenarinë e tij.
  – Më së fundi kemi një mbret, një mbret të vërtetë!

  Kështu thoshin shqiptarët. Dhe kishin plotësisht të drejtë, sepse dje kishim regjim mizor te Zogut anadollak … Po le të harrojmë të djeshmen. Tashti është koha të shikojmë vetëm përpara.

  Festimi i evenimentit
  Këshilli Ministror vendosi që ditët 12, 13 dhe 14 prill të jenë festë kombëtare dhe u lajmëruan telegrafisht të gjitha zyrat qeveritare që të kenë pushim. Tirana ishte në festim të math, ndërtesat publike ishin të ndriçuara, rrugët kryesore me shtylla të posaçme kremtimore dhe me drita dhe populli në lëvizje të madhe festimi. Me anë të Qarkores telegrafike drejtuar të gjitha Prefekturave dhe Nënprefekturave, Kryesia e Këshillit Ministror u njoftoi vendimet e Asamblesë Konstituente, domethënë: Rrëzimin e Dinastisë ‘Zogu’ dhe të regjimit të tij, afrimin e Kunorës Mbretnore M. T. Viktor Emanuelit të III, Mbret e Perandor i Italisë, si Mbret i Shqipërisë, ruajtjen e Flamurit dhe Indipendencës dhe të sovranitetit shqiptar dhe formimin e qeverisë së tij nën kryesinë e Shk. T. Z. Shefqet Vërlaci.
  Një delegacion
  në Romë
  Në përshtatje me vendimet e Asamblesë Konstituente, për t’i ofruar kurorën e Mbretërisë Shqiptare. M. së Tij Mbretit-Perandor t’Italisë Vitorio Emmanuele i III, u formua një dërgatë e posaçme prej delegatësh nga t’ardhurit nga të gjitha qarqet dhe u nis më 14 të këtij muaji për në Romë, nën kryesin e Shk. T. Kryetarit të Qeveris Z. Shefqet Vërlaci dhe me anëtarin e qeveris, ministër i Drejtësisë, Z. Xhaferr Ypi. Delegatët për secilën prefekturë, janë këta:
  Pref. e Beratit: Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
  Pref. e Elbasanit: Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
  Pref. e Korçës: Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
  Pref. e Vlorës: Ali Asllani, Kristaq Strati.
  Pref. e Gjinokastrës: Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
  Pref. e Shkodrës: Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
  Pref. e Kosovës: Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
  Pref. e Durrësit: Dhimitër Popa, Kristaq zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
  Pref. e Dibrës: Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
  Pref. e Tiranës; Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
  Përveç delegatëve të shënjuar më sipër, janë të shënuar edhe këta persona: Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.
  Manifestime Popullore
  Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziazmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III-të. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdha. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që mbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve në gjuhën e ëmbël shqipe, enthuziasmi preku kulmin.
  Në krahina
  Po ashtu të zjarrta kanë qenë manifestimet e popullit në çdo qytet dhe krahinë shqiptare. Në bazë të lajmeve telegrafike nga krahinat, populli e kremtoi ngjarjen historike me madhështi dhe enthuziasëm. Duke mallkuar ata që ikën, populli plot shpresa për të ardhmen që nis nën shenjat më të mira, në një mijë mënyra shprehu gëzimin dhe harenë e tij për proklamimin e Madhërisë së Tij, Viktor Emanueli i III, Mbret të Shqipërisë. Në mijëra numërohen telegramet që janë dërguar Mbretit-Perandor dhe Duçes. Telegrame besnikërie dhe mirënjohje të përjetshme. Çdo tregtore, çdo zyrë qeveritare ose private, çdo shtëpi janë të zbukuruara me flamujt vëllezër të Shqipërisë dhe të Italisë dhe me fotografitë e Mbretit-Perandor, të Duçes dhe të Konte Çianos. Ideja për krijimin e Partisë Kombëtare Fashiste Shqiptare është përvetësuar prej çdo shqiptari, i cili shpëtimin e tij si shtetas, si shtet dhe si komb, e sheh vetëm në një Shqipëri Fashiste.
  Kthimi i
  delegacionit
  Lajmet që jepshin radiot rreth pritjes madhështore që iu rezervua delegacionit tonë, jo vetëm prej zyrtarëve të Italisë Fashiste, por edhe prej popullit italian, manifestimet e të cilit lajmëroheshin si krejt spontane, e kishin mbushur shpirtin e çdo shqiptari me hare dhe krenari kombëtare. Kështu, populli e priste me një padurim të dukshëm kthimin e delegatëve të tij, për të marrë vesh drejt për drejt dhe nga gojët e tyre. Dhe kur të martën e kaluar në mëngjez u përhap lajmi se pas dreke arrinin delegatët, i gjithë populli mbushi sheshin Skënderbej dhe rrugën e Durrësit, duke pritur ardhjen e tyre. Dita e martë ndonëse nuk ishte ditë pushimi, ishte ditë feste si për Tiranën, ashtu edhe për Durrësin. Një kallaballëk aq i madh, asnjëherë nuk ish parë në dy qytetet.
  Arritja në Durrës
  Durrësi, që prej orëve të para të pasdrekes, ish i gjithi në kambë. Pikërisht m’orë 16.00 kryqëzori “Giovani delle Bande Nere”, preku në limanin e Durrësit i përshëndetur më shtimjen e 21 topavet. Të parët që zbritën qenë Shk. Tij. Z. Shefqet Vërlaci, kryeministër, i shoqëruar prej Shk, të tyre: Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë, Xhemil Dino, ministër i P. të Jashtme, Ernest Koliqi, ministër i Arsimit dhe prej z. Zef Kadare dhe Imzot Vissarionit. Në molom kishin dalë për pritjen, Shk. e Tij z. Francesko Jakomoni, ambasador i Italisë në Tiranë, Gjeneral Guzoni, ministër i Ekonomisë Kombëtare Shk. Anton Beça, ministër i Financavet Shk. E Tij, Fejzi Alizoti, Komandanti i Pjacës së Durrësit dhe një shumicë e madhe e popullit të Durrësit. Personalitetet e larta kaluen midis një kompanie ushtarësh Alpinë, që kishin në krye bandën e vet dhe kur hynë në Durrës u pritën prej Prefektit të Durrësit, prej autoriteteve të tjera ushtarake dhe civile, prej të gjithë nxanësavet të shkollave dhe prej një shumice të panumërt populli që brohëriste me një enthuziasëm të papërshkueshëm dhe me duartrokitje të pareshtura. Pas urimeve të mirëseardhjes, delegacioni i shoqëruar prej të gjithë autoriteteve që kishin dalë për pritjen, u nis për në Tiranë.
  Arritja në Tiranë
  Që prej orës 3 pasdreke, populli i kryeqytetit ish grumbulluar te sheshi Skënderbej dhe rreshtuar anëve të Rrugës së Durrësit. Poshtë Bashkisë ishte rreshtuar një kompani Bersaljerësh.
  Lidhur me atmosferën në qytetin e Tiranës në ditët e para të pushtimit fashist, ceremonitë e mitingjet e zhvilluara, si dhe ngjarjen e dërgimit të Kurorës së Skënderbeut në Romë e dorëzimin e saj, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Emanueli i III, pati reportazhe dhe kronika të shumta në shtypin shqiptar të kohës. Njëra prej tyre, gazeta “DRITA”, e cila i kushtoi faqet të tëra asaj ngjarjeje, midis të tjerash nën titullin “Manifestime Popullore”, shkruante:
  “Manifestime
  Popullore”
  “Komisjoni kthehet në Bashki. Xhaferr beu i transmeton popullit fjalët e Kontit Çiano. Populli elektrizohet. Helmi që kish futur dje në zemër, ata që ikën poshtërisht pasi vodhën arkat, s’bënë më efekt. Italia nuk vinte për të çdukur Shqipërinë, por për ta krijuar me themelet e shëndosha të fashizmit. Një breshër duartrokitjesh, një gjymim brohoritjesh. Ja Konti Çiano! Komandanti trim dhe i pavdekshëm i Disperatës, zbret nga automobili dhe me buzën në gaz përshëndet alla fashista turmat. Qindra duarsh ngrihen në përshëndetje romake. Në sallën e madhe të Bashkisë, paria e vendit i rezervon Kontit Çiano pritjen më të bukur. Në fytyrën e Kontit këndohet qartë sadisfaksjon i një fitore romake. Roma shpëtoi popullin shqiptar nga thonjtë e një tiranie të zezë. Ky është misioni i Romës së Duçes. Të jetë roja e pafjetur e popujve punëtorë dhe fukarenj. Konti Çiano shkon në legatën italiane. Tashti e gjithë Tirana noton në ngjyrat italiane dhe shqiptare. Populli rifitoi besimin e tij. Priste qjamet, po u ndodh përpara një dite të bukur të lumtur, ditë shqiptare, thjeshtësisht shqiptare. Një demonstratë madhështore dhe drejtë e në Legatën italiane. -Rroftë Duçja! -Rroftë Çiano! Njerëz me pozitë dhe njerëz të popullit hyjnë dhe përshëndesin Kontin. Konti i pranon të gjithë, përshëndetjet, falënderon, enthusiazmon. Dhe e gjithë dita kalon kështu. Hare e dyfishtë: çlirimi nga tirani mizor Zog ky palo mbret i Burgajetit
  >>>>>>>>>>>>>>>>
  Pra nuk e paska damkosur Enveri Zoogun por te tijte qe I ngulen thiken ne 1939 dhe I ngriten lapidarian ne 2012..bashke me gjysem dhenduret e tij ne Amerike,France Serbi e gjetke..keto pellumba si sorra dhe ca elezbibere matherfuckere te mergates qyqeve qe hyqmin e serbise e mbyten shqiperine..gjasme duke luftuar me kufomen e “kamunizmit”

  Reply to this comment
  • intelektuali February 8, 12:42

   Shtoji listes me te bemat e Ahmet Zogut edhe Laboratorin e Kokaines te Ermal Hoxhes ne Xibrake, brenda ne shtepine e Taulant Balles, ne kujdesin e Rame Artistit dhe Like Ryshfetit, laboratori me i madh i koaines kolumbiane ne Evrope per Gjermani qe ishte ne mbrojtjen e ministrit Tahiri dhe qe po te mos ishte zbuluar nga spiunet e Merkelit do te punonte me suskes te papare deri me sot.

   prandaj lexo dicka me te hershme se ato dacibaot budallaqe te tua qe te bindesh se kokaina e Ermalit eshte njesoj si droga dhe cigaret e Enverit:

   Reply to this comment
 45. Fanol Bardhi February 7, 22:01

  Ma e mire sorra ne qati qe sa pellumbi ne dore ……ne kete rrast !

  Reply to this comment
 46. Shaqua February 7, 22:33

  Permbi 95% te shqiptareve, intervista e Nexhmije Hoxhes do te jete nje melhem mbi plaget e tyre te medha.
  I lexova te gjitha komentet, qe jane shume teper, dhe rezulton kjo perqindje.Pra Pellumbi sorre me te vetet, jane nje pakice absolute, por me e neveriteshme se me pare.

  Reply to this comment
 47. Treviso February 7, 22:38

  Zoti Kulla, me duket se nuk ka qene momenti per te shkruajtur opinjonin tuaj?

  Reply to this comment
 48. labi nga Brati February 7, 22:44

  Per “sorre kullen” se keshtu e quaj une i lutem te mos merrret më me “politike”………ha………e mos u ndiej…….

  Reply to this comment
 49. Besa February 8, 03:33

  Komente injorantesh dhe me te shumtat jane te atij debili te burrit te saj qe ferkoi koqet e Rames sa ishte ne zgjedhje dhe tani qe nuk i doli bene trimin idiot bashke me motren e vet nje thashathemexhije rekord e fb qe nuk le njeri pa marre neper goje ngatarrojne dynjane dhe vdesin per pak publicitet…moter e vella me te ndyre nuk ka…e motra Adriana Hila mbane mbi 10 faqe anonime dhe nuk le njeri pa ngatarru…nuk ka lene personazh te fb pa e marre neper goje…jane njerez te rrezikshem madje dhe provokuese ne imbox me meshkujt…nje pleher klasike.Xhunges mos ti vij keq eshte gazetare dhe nuk ka pse ti prishet imazhi nga opinionet sepse nuk eshte profesionale…te gjithe kane mendimin e kritikat e tyre….Ju siguroj qe jane vet Dritan Hila dhe e motra qe komentojne me emra dhe email te ndryshem…jane fundrrinat e fb.

  Reply to this comment
  • alphade February 8, 13:30

   ”Monstra e Vicidolit”! Kur do te vije ajo dite qe ky hajn e
   vrases ne gen te perballohet realisht me drejtesine qe
   do te vendoset ne Shqiperi pas 25 vjetesh ????

   Reply to this comment
 50. toronto February 8, 07:49

  Une e njoh mire Pellumb Kullen.Shume komentus I kane dhene pergjigjen e duhur ketij njeriu qe kush I jep te haje,per ate leh.Kulla eshte me dy fytyra.

  Reply to this comment
 51. lazar February 8, 09:49

  Ky Pellumbi mos mirnjohes bene sikur harron intervisten e tije te dikureshme tek shekulli ku thote se ENVERI pasi e takoi ne uzine si puntor novator i tha te behej inxhinjer Pasi i tregoi se kishte dicka ne biografi .Pellumbi me kurajo i tha :shoku Enver un dua te behem artist.Te benesh mo ja priti Enveri.Dhe e beri thot Pellumbi si nje mbret…..Eh pellumb pellumb…me mire shqiponje e vrare se sa sorre e gjalle

  Reply to this comment
 52. zika February 8, 11:59

  Si quhet more kjo semundja MUSHKONJAVE te Fierit??????
  -“Zika”-Me thane.
  Eshte semundja Zika qe i dhjaksur trurin e sorre-pellumbit te SALI-SERB-KRIMINELIT-ANTISHQIPTARIT.
  O kukuvajke-pellumb:
  U plake-U KAKE!
  hahahahahahahahahahahaha….U KAKE!

  Reply to this comment
 53. alphade February 8, 13:25

  ”Monstra e Vicidolit”! Kur do te vije ajo dite qe ky hajn e
  vrases ne gen te perballohet realisht me drejtesine qe
  do te vendoset ne Shqiperi pas 25 vjetesh ????

  Reply to this comment
 54. enter February 8, 14:53

  Pullum Kulla, beni mire te mos shkruani me…

  Reply to this comment
 55. skifteri February 8, 17:54

  Pllumb Kulla me marrjen e flamurit antishqitar kundër KOLLOSIT më të madhë të kombit ENVER HOXHA ,UDHËHEQËSIT MË TË MADHË të Shqiptarve në histori ,po punon dhe dëshmon triumfalisht me injorancën e vet duke hapë dhe mifë varrin e tijë.Gjë që,si shqiptar 100 karat që jam them se s* është aspak për të qeshur me aventurat e pllumbit të kullavej.Ky njeri me ardhjen e klyshve të demokracisë ju deformua logjika si qenje duke deformuar arritjet brilante të socializmit ,që kurrë shqiptarët nuk do hasin më si zhvillim kaqë të shpejtë të një kombi ,nga egërsia te kultura dhe edukata dhe bashkimi,nga plugu tek industria moderne,nga vrasjet dhe kanuni i eger i maleve , tek vllazrimi I popullit ,Nga urrejtja dhe përqarja e krahinave dhe kombit te bashkimi veri jug . Nga pisha dhe kandili tek hidocenralet moderne.Nga analfabetizmi masiv i popullit që nuk dinin shkrim e këndim deri shkollim 100% të popullit,arsim të detyrueshem deri te akademia e shkencave ,rriti në meja më të larta artin e kulturën e vendit ,muzikën dhe gjuhen kombëtare zyrtare,këto janë merita të pa krahasueshme qe sot këto urithë si P.Kulla etj kamelona si matrapaz e mizantrop hulumtojnë për ti bëre varrin vetes tyre.Qëndrimi armiqësor i tyre vetëm sa rrisin meritokracinë e shtetit të E.Hoxhes.Populli sot pas 24 vjet demokratoshkërdhatësi e ka të qartë se kush e vodhi,kush e vrau,kush e shfrytëzoi barbarisht,cilët jan ata që shiten dete e teritore,kush I la pa pune pa lek ,kushë I detyroi të marrin arratinë jashtë atdheut rrugve të botes,kush e varrosi ekonominë shqiptare dhe pasurinë kombetare nxori në shitje për 1 euro!

  Reply to this comment
 56. skifteri February 8, 17:56

  !!!?…

  Reply to this comment
 57. Arif February 8, 18:24

  Pëllumbi flet sikur ka mbetur i burgosur në kullë e nuk ka dalë të marë vesh që jemi në atë që quhet demokraci; e ka gjetur Pumen si atë japonezin e ishullit që edhe pas 30 vjetësh s’e kish marrë vesh akoma që kish përfunduar lufta e dytë botërore.

  Reply to this comment
 58. Besniku i Partise February 8, 18:38

  Shoqja Xhunga eshte tamam Shkurte Pal Vata ose Ollga Plumbi ne devocionin ndaj Partise.

  Reply to this comment
 59. Bishop August 6, 09:41

  Përshëndetje,
  Unë jam Bishop T.D Jakes, një huadhënës privat kredi që jep kredi mundësi kohore të jetës. A jeni në çdo lloj të vështirësive financiare? Ka nevojë për një kredi për konsolidimin e borxhit, ndërtimit, kredi të pasurive të patundshme, refinance, personale, qëllimin e biznesit ose të holla emergjence? A jeni një biznesmen apo gratë që janë duke menduar për të zgjeruar tuaj duke ofruar biznesit kreditimin e të gjitha llojeve. nëse të interesuar na kontaktoni sot përmes ([email protected])

  Reply to this comment
 60. augusta ibramhim September 18, 18:28

  A jeni duke kërkuar për një kredi? ju jeni në vendin e duhur për zgjidhje tuaj të kredisë të drejtë këtu! Global Finance Limited japin kredi për kompanitë dhe individët në një normë të ulët dhe të përballueshme të interesit prej 3.2%. ju lutem na kontaktoni me e-mail nëpërmjet
  ([email protected])

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim