“Po vdesin aktorët me kancer, ju thoni të ruajmë trashëgiminë”

February 22, 2018 21:50

“Po vdesin aktorët me kancer, ju thoni të ruajmë trashëgiminë”

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka folur në lidhje me debatin që është krijuar ditët e fundit për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Në emision “Opinion”, ai u pyet fillimisht për shembjen e Teatrit Kombëtar, për të cilin tha se duhet shembur, sepse është një projekt pa vlerë i Italisë fashiste.

Duke iu referuar një studimi të arkitektëve të huaj, ai tha se “Teatri është i amortizuar dhe është ndërtuar nga italianët me tallash si një godinë provizore. Ajo godinë s’ka asnjë vlerë monumentale. Ky është i vetmi vend ku vdesin aktorët nga të njëjta sëmundje kancerogjene. Duhet parë se pse ndodh kjo”.

Po kështu, ai tha se teatri i ri do të jetë vetëm godinë për artin, pa kullë.

o.j/dita

February 22, 2018 21:50
Komento

13 Komente

 1. Tironsi February 22, 22:53

  Asgje te keqe nuk ka te behen kulla te reja apo pallate dhe asgje te keqe nuk ka qe te shembet godina e kalbur e teatrit dhe te behet nje e re
  O Erion te jan sul gjith zagaret ziliqar me pytje nga me te peshtirat
  Si nuk i thot ndonje nga ata nje fjale te mire kryetarit te bashkise ?

  Reply to this comment
 2. Taras Bulba February 22, 23:45

  Bravo Erijon e pashe ligesite qe kishte mare Fevziu ti vazhdo si deri me sot se keta halet e PD dihen se kush jane ,ati plehers fevziu mire ja bere ashtu e do ai nuk duhet ta leshe te beje pyetje tjeter pa mare pergjigjen

  Reply to this comment
 3. intelektuali February 23, 00:24

  NDERTIMET E ITALISE FASHISTE JANE PJESA ME E BUKUR E TIRANES QE I KA DHENE IDENTITETIN PER VITE ME RADHE DHE QE EDVINI ME ERIONKEN E TIJ SERVILE JANE DUKE E PRISHUR NGA THEMELET

  As Enver Hoxha nuk guxoi te prishe kete pjese monumentale te Kryeqytetit tone, nderkohe qe po e prish Mafia qe la pas ai dhe kjo eshte mjaft tragjike.

  Erion Veliaj nje demagog enverist dhe sherbetor i hajdutit Edi Rama do te mbetet ne histori si Kryebashkiaku me mashtrues dhe genjeshtar qe i vuri kazmen identitetit te kryeqytetit tone duke i reklamuar KULCEDRAT prej betoni si nje domosdoshmeri e kohes, nderkohe qe po e transformon Tiranen ne nje qytet te pabanueshem duke e kamufluar gjithe veprimtarine e tij kriminale me finte enveriste.

  SHKO TEK SHKOLLA PARTIZANI O LALI ERI I EDVINIT QE TE SHIKOSH TE PLACIN SYTE PER MASAKREN URBANE TE BOSIT TEND QE I LESHONTE LEJET E NDERTIMIT ME KUTIN E RYSHFETIT.

  Po shko shiko si eshte bere Blloku, tek Komuna e Parisit, poshte diges se Liqenit, te ish stadiumi Dinamo, por mund te shkosh edhe ne Bathore, ne Kashar apo Yzberish qe te bindesh se Tirana duket si Kandahari i Afganistanit pa patur asnje lufte.

  Ky garib na mburret me Pazarin e Ri, apo me sheshin Skenderbej nje shemtire qe bllokoi qendren e Tiranes.

  SHIKOJE QENDREN E TIRANES NE KOHEN E ZOGUT O ERION VELIAJ QE TE MBYLLESH HALEN E ENVERISTIT DHE TE PRANOSH GABIMET

  Po pse me eternitin e Teatrit Kombetar do te kamuflosh ti o lali Eri i Edvinit prishjen e nje Monumenti Kulture, po ti o fadromist pa shkolle i ke te gjithe ujesjellsat e fshatrave me tubacione prej eterniti more mavri? Pse nuk fillon te nderrosh pra tubacionet e ujesjellesit ne fshatrat tona kur je kaq ne merak per pasoja e eternitit? Keshtu veprove edhe bere me Stadiumin Kombetar pa pyetyr askend, e late stadiumin e bukur te Duces qellimisht te degradonte per te ndertuar atje kullat e tuaja te shemtuara por fitimprurese per xhepat tuaja. Kush tha qe na pelqen stadiumi qe po nderton ti me PENISIN e Edi Rames ne mes kur nuk pyetet asnje njeri? Por kur s’ke takat financiar pse i futesh megalomanise lakmitare per te ndertuar vepra qe nuk i kane as veprat e zhilluara industriale te Evropes apo te Botes? Po pse nuk mendoni pak o te mjere me tahma te madhe per LEKA per te ndertuar nje fabrike qe prodhoje dicka shqyptare qe ta shisni me krenari ne Bote me marken :Made in Albania?”

  PO PSE ME TRITOL NE DORE PER TE SHKATERRUAR IDENTITETIN TONE DO TE HYNI JU O MJERANE NE BE?

  Reply to this comment
 4. Besoja February 23, 06:16

  Emisioni i koshereve te bleteve eshte katandisur Opinioni i Fevziut. Ka degjeneruar pa sherim. Nuk e merr vesh qeni te zotin: nervozizem, nderpreje, zhuzhullime kolektive, mungese miresjellje, gjera qe degjohen shtate here njesoj. Uuuuu, tmerr

  Reply to this comment
 5. Arben February 23, 06:59

  More kriminel,

  jane historia jone.

  Reply to this comment
  • alfredi February 24, 10:04

   O Beno po ku je ti mor daj me ate historine tate , eh mor driq se na myten katnaret ,dhe te meçmit ne koment …..

   Reply to this comment
 6. Messerschmidt February 23, 09:29

  Arrixhiu rracdhjere lali ervian ka ne dore tani trashgimine e nje nga qyteteve me te vjetra te botes!
  Strategjine e qarte qe qyrranjosi rracdhjere ahmedinexhat-> qe i duket shume mire ne fytyre! nuk mund ta fshehe dot ! Nje antishqiptarei e tmerrshme qe po e shkaterron shqiperine dhe shqiptaret me keq se luftrat me barbaret e gottet e mongolet !

  Mongoli ahmneixhat po i fut krimbat shoqerise shqiptare me thelle se sa 2000 vjet luftra sebashku.
  Shume shqiptar ne tirane nuk arrine ti kuptojne shume keto gjera. Niveli intelektual berrnut sepse rracdhjeret kujdesen qe ky nivel te zere vend ne shoqerine shqiptare! teri e verci

  Reply to this comment
 7. Mos mbillni Kulla betoni ne Tirane por peme Mjaft me me kulla betoni ! Va February 23, 09:50

  Zoti Veliaj, ju lutem ndaloni ndertimin e Kullave shumica e tyre stonojne dhe jane te shemtuara !

  Reply to this comment
 8. Jimi February 23, 19:24

  Pse disa aktore te nderuar, sot jane ber nje cike nostalgjike, mbase kane edhe nje te drejte, por kjo aspak nuk e justifikon mbajtjen ne kembe te nje relike historike pa asnje vlere arkitektonike? Per kete nostalgji te artisteve nuk ka pse te penalizohen brezat qe vijne! Objekti i sotem dhe ai qe do te ndertohet neser, nuk jane prone vetem e aktoreve, por kjo eshte nje kerkese legjitime e gjithe komunitetit

  Reply to this comment
 9. Bledi February 24, 02:26

  Te Pakten Demokratet te mos komentojne
  Ne vite 1990_2000 e bene Tiranen si plehre

  Reply to this comment
 10. zeriivertetes February 24, 02:59

  Te lumte Erion je i madh qe ua dole gjithe PDistave ne ate emision. Misioni tyre dihet me ata te gjithe jane kriminele me ci kane bere vendit dhe ju djegin syte nga idete e punet tuaja. Faleminderit qe je kaq i palodhur.Leri qente me tullacin te lehin ju vazhdoni punene se populli po ju ndjek dhe je duke bere ate qe askush nuk i ka bere.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*