Poeti revoltohet me zëdhënësin e Metës: I ikur nga mendja, nuk mund t’i thotë Ramës “këlysh” një çirak me pjekuri prej karabushi

August 1, 2020 13:12

Poeti revoltohet me zëdhënësin e Metës: I ikur nga mendja, nuk mund t’i thotë Ramës “këlysh” një çirak me pjekuri prej karabushi

Poeti Arben Duka mendon se Rama bëri tërheqje taktike me shkarkimin e Metës, sepse nëse e kryente do ti hapte vetes dy probleme të mëdha.

Në rubrikën e tij në DITA ku shpreh opinionet e veta në një mënyrë të veçantë, vetëm me vargje, Duka shkruan sot edhe për deklaratat e zëdhënësit të Metës.

Ai e quan zëdhënësin, një “karabush” dhe shkruan: “Nuk mund t’i thotë Ramës: “Këlysh”, zëdhënësi i Metës – një çirak”.

Më poshtë pjesë nga vargjet e Dukës botuar sot në DITA:

 

“Edhe pse në shkelje të Kushtetutës,
Meta është e vetmja opozitë e vërtetë,
dhe me qenien e tij President,
maxhoranca asgjë nuk humbet!

Dhe pse Meta bën deklarata të egra,
me varje dhe me vdekje kërcënon,
pushtetin pa kufi të Edi Ramës,
as një fije floku s’e cenon!

Për ndryshimet Meta bëri lojëra fjalësh,
pastaj shpatën e mori zëdhënës Blushi,
që në formulimin e deklaratave,
ka pjekuri prej karabushi!

Blushi është thjesht një zëdhënës,
absolutisht jo një shtetar i lartë,
por tani i ikur nga mëndja,
i drejtohet Ramës si i barabartë!

Tjetër gjë kur flet Presidenti,
kur pelerinën e politesës flak,
po nuk mund t’i thotë Ramës: “Këlysh”,
zëdhënësi i Metës – një çirak!”

 

—–

Vargjet e plota mund të lexohen duke klikuar KËTU

August 1, 2020 13:12
Komento

17 Komente

 1. mirel August 1, 13:16

  Ka te drejte Arbeni. Kelyshi eshte vete, ne sherbim te Ramos dhe me ekskluzivitet ne lehjen e Rilindjes.
  Ky dhe spiropallesha..jane kelyshet me te mire te Ramiut, ( cik me respekt sot, se i ka vdeke e jema…)

  Reply to this comment
  • ShkoDrani August 2, 18:54

   Ashtu sic thote zotrote mund te jete, por Bibilushi eshte kelysh i kategorise siperore, preshsidenciale, nga ato qe te bejne te vjellesh sa here i shikon a degjon.

   Reply to this comment
 2. Zeqo August 1, 13:17

  hahaha Kara Blushi

  Reply to this comment
 3. demo August 1, 13:37

  Rama luan teater ne politike,dhe nuk mund te ndermarre beteja politike.
  Meta shkarkoi veten me C`dekretimin e zgjedhjeve te 30 Qershorit.I gjithe Faktori Nderkombetar i thane Rames:SHKARKOJE! Edhe Venecia,edhe Strasburgu,edhe Washingtoni..
  Ky priti e priti,derisa u thartuan bersite u be uthull..Tani Meta do ta prcellooje Ramen.Do ta detyroje te perserise mandatin presidencial me votat e socialisteve,duke i premtuar bashkim te votave.

  Reply to this comment
 4. rapsodi popullor August 1, 13:47

  Je ne konflikt interesi or Duka poet,
  sepse je vete cirak i bere krejt ibret
  Zedhenesi i Metes – nje cirak vertet,
  por ti Duke je ciraku i Ed Rames vet,
  ate cirak te Metes e paguan qeveria,
  ky cirak te Rames te paguan Partia.

  Reply to this comment
 5. E zeza unë August 1, 14:17

  BD bën detyrën, sepse dhe i detyrohet.
  Në saj të ER, ndreqi ciklin e shkarkimit të pakontrolluar të shurrës që me gllënkën e parë të alkolit.
  Kush e meriton me qënë kulish?

  Reply to this comment
 6. Anika August 1, 15:20

  Respekte Agron Duka. Fjale dhe vargje me shume vend.
  Ilir Meta hajduti me I madh qe eshte kapur me ze dhe figure.
  Nuk ka te drejte morale qe te flasi per asnje gje. SPAK ta gjykoj dhe ta ver pas hekurave per floririn e vjedhur per vilen e ndertuar me parate e populist me 11 banja ku dhe macja e Mona debiles pshurr ne luks.
  Populli tallet me zedhenesin e Metes, qeshim pa fund me budallalliqet qe flet karabushi budalla, niveli zero.
  Me mire keshtu se iu del boja.Ti njofi populli keta karagjoz keta mashtrusa, keta manipulues dhe felliqesira.
  Sa te peshtire qe jane iiiiiiiiiiii Kur flasin nxjerrin jarge dhe mbeshtyme……………. nga ajo goje e qelbur.
  Jane vemje……..

  Reply to this comment
 7. Adih August 1, 15:38

  O Duke ,je lopdhur kot me kete shkrim .Ata i marin leje njeri tjetrit ,kur kritikojne ,interesant si nuk e ke kuptuar lojen ti o Duke .?
  Globi rrotullohet .

  Reply to this comment
 8. katarakti August 1, 15:53

  Nuk ka asgje per tu habitur ketu. Kemi te bejme me një bande, që ka vrare, vjedhur, shkaterruar dhe groposur gjithe vendin. Eshte luftë për kokë. Janë në natyrën e tyre sharjet, shpifjet, njollosje dhe perbaltjet. Prandaj kjo kobe e zezë nuk duhet të rikthehet kurrë në pushtet. Edi Rama duhet të pergatitet për luftë tê egër, ku do të perdoren të gjitha mjetet. Opozita po e ndjen rrezikun e humbjes së tretë rradhazi, që do të thotë shkaterrim total i saj. Shqiperia do të rifutet përseri në një periudhë destabiliteti, tritolesh dhe babalesh Si shpresa e vetme e opozitës për të fituar parajsën e humbur. Siç thashë edhe më lart kemi të bejme me luftë për kokën. Por do humbasin përseri, siç kanë humbur gjithmonë. Këmbës le t’i bien.

  Reply to this comment
  • Araniti August 2, 02:49

   Ik moj Anike shurraqja…Bej naj gojore….rilindasve …e mos fol ne emer te popullit…as ti e as shurraqi Duka….spiun i serbeve…

   Reply to this comment
 9. owl August 1, 16:01

  Mos shkarkimi i Metes eshte gjeja me me mend qe beri Rama. Meta te rije ne kafaz te presidences me ca te drejta me pak dhe te lehe si qen nga kafazi qe ta shohin te gjithe me ze e me figure perseri kur leh e shperfytyrohet, se ketu vuan me shume. Po te ishte shkarkuar perseri qen zagar do te ishte por do te ishte i lire te bridhte, kurse aty brenda kafazir ka me shume maraz shi me sy e plas me zemer. Ha Ha Ha ashtu te pafsha Ilir meta si qen ne kafaz..

  Reply to this comment
 10. Katiu August 1, 16:01

  “Iliri president dhe jo thjeshtë president , por , më i miri i të gjitha kohërave “ dëshmon se Rama është hipokrit , tallet me popullin , bën pazaret më të fëlliqura , s’ka moral , s’ka parime , është një demagog bosh .
  Një çikë karakter të kishte , një çikë burrë të qe , duhet të dorëhiqej .
  Po ky është një vemje e pështirë , do kenë punë shqipëtarët me këtë horr deri sa t’a çporrin !

  Reply to this comment
 11. alphade August 1, 16:50

  Paradoksi Opozites:
  Nga njera ane opozita e rruges dhe Presidenti i Republi-
  kes ne unison deklarojne me te madhe se ne Shqiperi
  eshte vendosur apo po vendoset “diktatura e Rames”, se
  K/ministri I ka kapur te gjitha pushtetet ,etj.etj.,ndersa nga
  ana tjeter te gjithe si hiena qe I versulen kerrmave jane versulur Rames,sidomos flamurin e ka marre media qe nuk lene asnje spacio fjalorit te rrugacerise dhe ne fund te dites deri me sot nuk kemi degjuar asnje represalie nga ana e K/ministrin aktual qe me gjithe kusuret qe ka
  ndaj kundershtareve politike nuk ka marre masa represi-
  ve dhe kur e krahasojme me rregjimin e mbrapshte te Be-
  rishes ,PO, Ai ishte nje rregjim diktatorial attentik i amal-
  gamuar me doza te theksuara bajraktarizmi primitiv, Ka-
  nunor hakmarres ,ku media verbale dhe e shkruar ishte
  futur ne vrimen e miut ! Askush nuk guxonte t’i kthente
  fjalen dhe jo me t’a quante “kelysh” apo epitete fyerse sa
  mbane fjalori shqip e anglisht,mbase eshte turqisht …!
  Me kete koment nuk eshte se jam ndonje simpatizant I
  K/ministrit aktual por jam I prirur ,megjithese I kam kaluar
  te 80-at te perdor ate fjalor qe perdoret ne media nga disa “krasta” , “lelaj”, gjekmarkaj”, “mece” , “fevzot”,gallo-
  fet “dedajt”, “zhejet” etj.etj. qe nuk I lene gje pa I thene
  K/ministrit duke mos patur minimumin e respektit per ata
  qe I Kane dhene voten ketij KM. Dhe fyerjet ndaj tij qe vijne nga media dhe politikanet opozitar nuk kane as fare
  karakter parimor por thjeshte per interesa meskine perso-
  nale ! Per mendimin tim te gjithe keta gazetare e politika-
  ne duhet te zbrisnin ne fushen e parimeve dhe te ideolo-
  gjise ,edhe PSE jo he politiken e tij ne fushat ekonomike,
  politike e sociale:
  Eshte e dhimbeshme qe Kryetari i PS nuk meshiron idea-
  let e she majtes nga pikpamja ideologjike,qe perben vijen e kuqe per te majten shqiptare. Shembujt per ta ilustruar
  kete Jane te shumta. Mjafton te permendim: qendrimin
  ndaj figurave qendrore te kolaboracionisteve te pushtues-
  ve nazi-frashiste ! Socialistet ky KM i ka lene rrugeve,
  ndersa Gjithe elementi opozitar ka zene kycet e adminis-
  trates …..”ajazet”, “mazet”, “kuket”, “pekajt” ,etj.etj. te mos prese ky KM te bejne punen e tij por ate te opozites
  ne arenen nderkombetare,perkundrazi keta tipa “hane
  buken e ‘turkut’ dhe bejne duane e ‘kaurrit’ ” …! Per keto
  aresye dhe shume te tjera nuk jam e nuk mund te jeme
  dakort me kete KM ….! Por ne asnje menyre me ato akuza qe i ben opozita……!

  Reply to this comment
 12. info analitike August 1, 18:14

  Shoke meqenese kriekaqolit nuk i mjaftojne bataljonet e komentuesve te paguar me para publike, edhe bejtexhiu po jep kontributin e tij. Keta te paret e bejne me pagese kurse qy i fundit e ben gratis dhe madje eshte gati te sakrifikohet per partine dhe udheheqesin e saj te dashur, tamamsi qemoti. E cfare ti thuash bejtexhiut te shkrete qe eshte cyryk fare nga mendte.

  Reply to this comment
 13. Tori August 2, 08:16

  Eshte dhe faji i jone qe i ushqejme komentuesit me pagese te Rames qe te shkruajne e ofendojne kundershtaret e Rames mmenga 3-4 epitete te paguar nga taksat tona sepse me 1000%keta bashke me bythlepiresin Duka paguhen vetem per kete pune por te shkruar ne ndonje ujesjelles.

  Reply to this comment
 14. Ethem Lalaj August 2, 11:37

  DITA:Pergezoi Ben Duken per poezine-Siperhere brilant.Ne qe kemi banuar ne fshat qofte edhe per pak kohe-Kemi patur donje QEN qe diten e mbanim te lidhur se mos kafshonte kend.
  -Por,siç duket qent e LikeFlorit jo vetem qe nuk mbahen te lidhur por qellimisht leshohen nga i zoti i shtepise per te kafshuar E.Ramen pasi e dine se nuk e mundin dot me vota.
  -Ndonse Edi Rama ka shume qen te tille qe lehin çdo dite pran stanit te tyre-nuk trembet fare.Pasi nuk tundet mali Tomorrit nga ererat e dimrit te acarte politike.
  -FLM-DITA,FLM-B.DUKA

  Reply to this comment
 15. Llapaqeni i rilindjes August 2, 22:31

  Shoku proletar beni ecen vete, bythelepires personal i ramutit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim