Poker klounësh politikë

September 12, 2016 14:10

Poker klounësh politikë

Nga Viktor Malaj

“Ju demagogë jeni si ata peshkatarët e ngjalave; në ujëra të qeta ata nuk zënë asgjë, por nëse e turbullojnë tërësisht kënetën, atëherë gjuetia iu ecën. Në të njëjtën mënyrë ju mund të mbushni xhepat tuaj vetëm në kohë të turbullta”.

Aristofani

***

Që politika dhe politikanët tanë nuk mund të përmbushin të gjitha nevojat që ka vendi dhe të gjitha kërkesat tona, kjo është diçka e kuptueshme dhe e pranueshme. Është e pranueshme, sepse ka shumëçka që nuk është në dorën e tyre. Por që politikanët tanë ta shndërrojnë politikën në një shfaqje herë vulgare dhe herë komike, që ata të paguhen për politikanë dhe të luajnë klounët, kjo është e pafalshme pasi varej dhe varet tërësisht nga ata dhe jo nga rrethanat në të cilat qeverisin vendin.

Ndërsa pritej që pas 1990 të shihnim dhe dëgjonim përplasje dhe luftë idesh rreth problemeve kryesore të vendit, ne kemi qenë dhe jemi spektatorë të manifestimit të vulgaritetit, injorancës, brutalitetit dhe trajtimit të konkurrencës politike si ndeshje midis bandave dhe banditëve, në vend që të ishte ballafaqim rrugëzgjidhjesh dhe recetash shëruese të gjendjes së vendit. Një sjellje e tillë politike, jo vetëm ka ngadalësuar hapat drejt progresit, por ka shkaktuar edhe një pështjellim dhe konfuzion në popull, sepse i ka krijuar atij një gjendje të tillë sociale ku gëzojnë të njëjtin status e vërteta dhe gënjeshtra, fakti dhe sajesa, e moralshmja dhe imoralja, e ligjshmja dhe kriminalja. Në këto rrethana shumica e popullit është trajtuar si një kope bagëtish dhe, rrjedhimisht, edhe sjellja e “kopesë” nuk ka qenë dhe as mund të jetë në nivelin e një bashkësie të ndërgjegjshme dhe të vetëdijshme dhe as të aftë të luajë rolin e duhur në shtrëngimin e klasës politike për të kryer detyrat e saj në shërbim të vendit dhe popullit. Një situatë e tillë ka qenë dhe mbetet në dëm të popullit dhe në shërbim të demagogëve dhe horrave politikë që ndërrojnë vendet në pushtet në mënyrë ciklike, sipas devizës “Ali Hoxha-Hoxhë Alia”.

Akuza dhe kundërakuza; procedime dhe padi penale, por edhe dalje nga rrjeta e drejtësisë e të gjithë “peshqve të mëdhenj”; humbje, shpërdorime dhe vjedhje marramendëse të parave dhe pasurisë popullore çdo vit, por asnjë zyrtar i rëndësishëm nuk ndodhet prapa hekurave të burgjeve. Ndërkohë parulla mashtruese se të gjithë janë të barabartë përpara ligjit, buçet në veshët e shqiptarëve pa pushim.

Pasi kemi qenë spektatorë të përhershëm të politikës vulgare, të dhunshme, arkaike dhe kriminale, po kaq shpesh na shfaqet para nesh edhe klounizmi politik, pavarësisht kush ndodhet në pushtet. Një vit më parë një eksponent i opozitës i tha Ministrit të Shëndetësisë se “Ti je hajdut…”. Ministri iu përgjigj: “Ti je thjesht një shpifës ordiner dhe do të shihemi në gjyq…”. Asnjë gjyq nuk kemi parë. As gjyq për fyerje dhe as gjyq për hajni. Eksponenti i opozitës, ish-kandidat për kryetar i bashkisë së Tiranës, bëri “padi” politike, por nuk e gjykoi të arsyeshme të kallëzojë në prokurori. Ndërsa ministri “u fye” por nuk bëzani. Të dy luajtën rolin më të përshtatshëm për vetë ata, rolin e klounit.

Krahas shumë episodeve të gumëzhitjes opozitare, para pak kohësh, figura dhe figurina politike të opozitës akuzuan publikisht Ministrin e Brendshëm dhe Kryeministrin se ishin të përfshirë në trafikun e drogës dhe se merrnin 30% të vlerës apo kaq e aq euro për çdo bimë të mbjellë. Përgjigja e Ministrisë së Brendshme ishte më karagjozja e mundshme: “Ju faleminderit që na promovoni punën tonë kundër bimëve narkotike…”. Përgjigje të tilla hedhin hije dyshimi jo vetëm mbi moralin e qeverisësve, por edhe mbi intelektin e tyre. As “prokuroria opozitare” nuk bëri padi penale për “krimet qeveritare” dhe as qeverisësit nuk bënë padi për shpifje. Loja me klounë vazhdon. Spektatori popull shikon, nuk kupton asgjë dhe në fund “e ha”. Votuesi i ardhshëm do të dijë të vërtetën, por askush nuk ia tregon. Teatrit të klounëve iu intereson mjegulla sepse dita me diell nxjerr në shesh të vërtetat dhe pastaj e vërteta të ndëshkon, qoftë kur je autor krimi, qoftë kur je autor i shpifjes. Gjithsesi, pushteti kalon nga njëri grup klounësh tek tjetri. As humbja dhe as fitorja nuk i sjell ndëshkim asnjërit grup. Pjekuria e shoqërisë shqiptare nuk është në atë shkallë që të zbavitet me klounadën artistike dhe të ndëshkojë klounadën politike. Amullia morale, faktike dhe ligjore vazhdon. Të gjithë ankohen dhe thuajse të gjithë e duartrokasin shfaqjen me klounë. Kundër kujt ankohen atëherë?!

Ministrja e Kulturës na tha se Shtëpia e Gjetheve, ashtu si dhe Bunkarti janë vepra të vyera të qeverisë aktuale për të treguar shtypjen që u ka bërë diktatura shqiptarëve.

Mirëpo, për ata që e dinë se bunkerë janë ndërtuar në të gjithë Evropën gjatë Luftës së Ftohtë dhe se rekordin e mban Zvicra, megjithëse shteti që ka provuar më pak pushtime, si dhe se Shtëpia e Gjetheve ishte qendër e përgjimit të zbuluesve të huaj që vinin në Shqipëri nën maskën e diplomatëve apo turistëve dhe nuk ishte e destinuar për përgjimin e shqiptarëve, pasi 90% e tyre nuk kishin telefona… për të gjithë këta individë që kanë dëshirë dhe aftësi të arsyetojnë, kjo ministre iu ngjan si një kloun më shumë në Teatrin e Karagjozëve Politikë. Si për të dashur të plotësonte figurën e saj groteske ministrja në fjalë, duke rënë në nivelin e propagandës 26 vjeçare të vulgut, na kumtoi se “Gjithë Shqipëria ishte një burg…”. Duke mos e ditur se edhe shumica dërrmuese e qytetarëve të Perëndimit nuk e kanë kaluar asnjëherë kufirin e vendit të vet, zonja ministre i thotë brezit të ri se të jetuarit vetëm në vendin tënd është i barabartë me të jetuarit në burg. Po ky personazh, një vit më parë, thoshte se “ …Met Bega solli buzëqeshjen në një kohë kur buzëqeshje nuk kishte”.

Këta individë besojnë se njerëzit qeshin vetëm kur janë ata në pushtet dhe konsideron të qeshur vetëm zgërdhirjet që shkaktojnë sot emisione vulgare, gjysmëpornografike si “Zonë E Lirë”, “Portokalli” apo “Al Pazar”. Së bashku me Ministrin e Mirëqenies Përrallore, i cili premtonte ngritjen aty-këtu të lapidarëve që tregojnë persekutimin nga regjimi i para 1990, këta dy anëtarë të Kabinetit Qeveritar përbëjnë një duet që meriton talljen e publikut shqiptar. E meritojnë këtë tallje, pasi përgjimet nga organet e inteligjencës janë sot më të gjera dhe më të thella në Perëndim se askurrë dhe askund tjetër, por edhe për një arsye madhore: Një qeveri që injoron kujtimin e atyre që dhanë jetën për lirinë e atdheut, pra për lirinë dhe të mirën e të gjithë shqiptarëve, dhe përpiqet të ringjallë konfliktet dhe luftën e klasave nëpërmjet objekteve që simbolizojnë vuajtjet e disave që, më së shumti, u konfliktuan me regjimin për interesa vetjake dhe jo rrallë për fajin e vetë atyre, ku bëjnë pjesë edhe jo pak individë që e pësuan pasi hynë në Shqipëri si spiunë dhe ushtarë terroristë të zbulimeve të huaja, kjo lloj qeverie shfaqet si trupa e radhës e Teatrit të Klounëve. Nëse një ditë, ndoshta shumë shpejt, vjen koha që shumica e shqiptarëve “ia fusin gishtin” kësaj qeverie, atëherë secili anëtar i kabinetit do të mërmëriste me vete: “Si na ndodhi kështu neve që jemi antikomunistë, madje më të thekur se zoti Sali?” dhe mbas vetes do të dëgjonte korin popullor duke kënduar: “Ishe more ishe, po mend fare s’kishe!”.

Një akt të turpshëm të klounizmit politik shqiptar përbën edhe dialogu i Kryeministrit me Kryetaren e Bashkisë së Shkodrës një javë më parë. Në vend që të takoheshin përpara përurimit të stadiumit në një zyrë të bashkisë apo të ambienteve të stadiumit dhe të diskutonin me qetësi dhe arsye rrugët dhe mundësitë e zgjidhjes së problemit të 4-5 shtëpive rreth objektit sportiv, ata zgjodhën konfliktin e korridoreve duke qëndruar secili në të tijën dhe duke komunikuar fare pa etikë. Duket se të dy kanë nevojë t’iu kujtohet thënia popullore se “Zoti të rrittë mendjen se qafën e thyen vetë!”.

Në anën tjetër, jep shfaqjet e përditshme trupa e klounëve opozitarë. Një kompani bretkosash politike, që duket se mbahen nëpër zyra për shërbime të tjera veç atyre të tellallit, duke e ditur se po shpifin “për hir të partisë”, bëjnë pyetjet retorike: “A mund të na thotë X, Y, Z… a është e vërtetë se….?”. Në krye të shfaqjes qëndron aspiranti për kryeministër, i cili iu premton shqiptarëve jetesë luksoze pa punë dhe pa pagesë për shërbimet që marrin, iu thotë se kryeministri aktual ua kërkon taksat dhe detyrimet e tjera sepse “do t’i marrë paratë për vete…”, duke i nxitur kështu në qëndrime antishtet dhe antiligj dhe (çfarë ironie!) iu premton shqiptarëve se “do ju kthej pushtetin e humbur”.

Shqiptarët dinjitozë nuk duan pushtet rrenash.

Mjafton që Basha t’iu kthejë 330 milionë dollarët e shpërdoruar prej tij në rrugën Milot-Kukës, t’iu “kthejë” 355 km2 det të dhuruar grekëve, t’iu kërkojë falje për 4 të vrarët e 21 janarit 2011 dhe t’iu tregojë kush dhe pse fshiu pamjet filmike të godinës qeveritare ku ndodhej ai dhe mentori i tij krimpjellës, t’iu kërkojë falje shqiptarëve për krimet dhe dhunimet e partisë dhe qeverisë së tij dhe për rrëmbimin e bashkisë së Tiranës prej tij me falsifikime votash, mjafton pra të bëjë këto dhe le ta mbajë ai pushtetin. Një opozitë e njohur botërisht si dhunuese e zgjedhjeve të lira dhe që nge zërin përditë rrejshëm për rrezikim të votimeve të ardhshme; një opozitë që vrau 27 qytetarë dhe plagosi 300 të tjerë në Gërdec duke miratuar dhe lejuar në mënyrë të paligjshme funksionimin e një fabrike municioni në një qendër të banuar dhe që sot “shqetësohet” për një viktimë në landfillin e Tiranës; një opozitë që për tetë vjet në qeverisje lejoi dhe inkurajoi kartelin më të madh të drogës në Evropë, atë të Lazaratit, dhe që sot zhurmon çdo ditë ekranet se qeveria aktuale është e lidhur me drogën; një opozitë që ka kryer me qindra krime monstruoze gjatë këtyre 26 viteve dhe nuk është ndëshkuar për shkak të sistemit që ka ngritur për mbrojtjen e vetes por që çdo ditë pëllet se qeveria aktuale është vetë krimi, kjo opozitë është një trupë e teatrit tragji – komik shqiptar e cila meriton përbuzje dhe përqeshje të përditshme.

Kohët e fundit u rikthye në Teatrin e Karagjozëve Politikë edhe një individ, shkrimtar dhe ish-Ministër i Jashtëm, i cili për 20 vjet ka qenë njëri nga bahçevanët dhe avokatët e mendimeve dhe krimeve të Sali Berishës. Pasi ua paraqiti Sali Berishën shqiptarëve si Mesia i ri, para pak vitesh u tërhoq nga politika sepse “ndihej i lodhur”. Pas kësaj pohoi se Berisha e kishte dëmtuar dhe diskredituar PD-në. Mirëpo, tani ky kloun del dhe iu thotë shqiptarëve se shpresa dhe e ardhmja e tyre duhet të mbështeten tek Basha, tek njeriu i “mbjellë” nga Berisha dhe që ka premtuar që ditën e parë se berishizmi do të jetë morali, sjellja dhe politika e ardhme e PD-së “sepse ne i përkasim shkollës berishiane”. T’iu ofrosh shqiptarëve si shpresë dhe shpëtim berishizmin e maskuar si kloun me pamje bashiste do të thotë të tallesh me shqiptarët, me moralin dhe të drejtën. Jo vetëm kaq por, në vazhdën e moralit dhe të traditës së partisë së tij, ai u përpoq të krijonte mllefe dhe ndasi veri-jug duke akuzuar qeverinë se favorizonte jugun dhe diskriminonte veriun, anipse pohimet e tij mbështeteshin mbi gënjeshtra dhe anipse pohimet e tij thellonin acarimin e marrëdhënieve gjithëshqiptare.

Mos u çudit po deshe dhe pyet pastaj pse jemi këtu ku jemi. Është ky formim, ky moral dhe kjo papërgjegjshmëri shoqërore dhe kombëtare që karakterizon shumicën e politikanëve, të djathtë e të majtë, edhe kur paraqiten si “të moderuar” apo “të penduar”, që ka ngadalësuar hapat tanë drejt zhvillimit dhe e ka futur drejtësinë shoqërore në qorrsokak.

Në skenë u shfaq gjithashtu edhe një individ me nofulla si të peshkaqenit i cili iku dikur nga nënkryetar i Këshillit të Lartë të Padrejtësisë, ku thuhej se u kishte marrë qindra mijëra euro gjykatësve për ngritje në detyrë, dhe rrëmbeu flamurin e atdhetarizmit, siç kanë bërë jo rrallë shumë horra. Mirëpo, neve na kujtohet se si kjo specie pa moral, megjithëse jurist, dilte nëpër sheshe dhe bërtiste me të madhe se “Herën tjetër do të mblidhemi këtu një milion shqiptarë dhe do ta arrestojmë Sali Berishën mu këtu në shesh…”. Ky kloun i dëmshëm që premtonte linçimin në shesh të një individi shqiptar, atëherë kryeministër i vendit, doli se ishte i futur nga vetë “i arrestuari” i ardhshëm për të shkaktuar diversionin e votuesve dhe të votave në prag të zgjedhjeve të 2013. Po të shikosh veprimet e tij dhe të dëgjosh ato që thotë bindesh lehtë se ke të bësh me një ordiner delinkuent, një spahi që kërkon të përlajë ndonjë gjë nga të ardhurat që sigurohen nga shfaqjet e Teatrit Komik të politikës shqiptare.

Prandaj nevojitet që shqiptarët e përgjegjshëm të jenë më të vëmendshëm ndaj shfaqjeve të Teatrit Politik dhe të ndëshkojnë aktorët mjeranë të skenave mashtruese, qoftë edhe me shpinëkthyerje.

 

September 12, 2016 14:10
Komento

29 Komente

 1. A.GRAMSH September 12, 14:58

  ‘Shumica e popullit eshte trajtuar si kope bagetish’!?
  Pikerisht ne kete shprehje i nderuari e respektuari Viktor qendron tragjedija,megallomanija e dogmatizmi qe i jep oksigjen krimit e korrupsionit me ‘imunitet salisjaneve,metisteve e socialSSalisteve!
  Nukeshte shumica e shqipetareve trajtuar si KOPE BAGETISH!
  -Eshte nje pakice antishqipetare pa tru qe quhet ‘MILITANTIZEM’ qe nuk perben as 10 perqind te shqipetareve thjesht polici partiake qe bejne ‘HAIL’ per 126 partte!
  -Eshte 40 perqind e nje populli fatkeq qe shpreson se voton 25 vjet drejtesine e perfaqesuesin e vet kur ne fakt voton krimin e korrupsionin -PERDHUNUESI -Si te jete infektuar nga ‘Sindroma e Stokolmit’ qe nuk jeton dot pa SALINE ,daj Meten e tere ORGJINE!
  -Me gjithe se ngelesh nga 2 apo 3 pena qe nuk u eshte thyer maja kur nuk jep rrugezgjidhje me mire do ish te praktikosh filozofine e HESHTJES!

  P.S-Pse nuk e boton ‘opinionin-komentin’ e dites se djeshme ne faqen e pare kjo e perditeshme!?
  -Ishin me pushime ne gjirizin e Lalesit e nuk e pane e lexuan!?
  -Kjo e perditeshme si ‘uje i paket’ qe u ka ngelur shqipetareve akoma nuk eshte e LIRE e PA VARUR dhe ‘profesioniste’!?
  -Apo brenda saj ka ‘militante’ qe paguhen nga ‘lobizmi politik’ se sa nga botuesi i kesaj te perditeshme!?

  Reply to this comment
 2. kris1 September 12, 15:26

  Te dyja pjatat qe i jane vene perpara popullit jane me jashteqitje.Njera e ngurtesuar(Pd)dhe tjetra e lengeshme Rilindja.

  Reply to this comment
 3. besimndregjoni September 12, 15:30

  Po Viktor eshtë ky formim, ky moral dhe kjo papërgjegjshmëri shoqërore dhe kombëtare që karakterizon shumicën e politikanëve, të djathtë e të majtë, edhe kur paraqiten si “të moderuar” apo “të penduar”, që ka ngadalësuar hapat tanë drejt zhvillimit dhe e ka futur drejtësinë shoqërore në qorrsokak.por mos nxirr veteveten dhe koleget tuaj te shtypit qe helmoni cdo dite me perralla dediktive nje lufte civile duke e paraqitur si lufte kombetare.. qe perbuzni viktimat dhe qendrestaret ndaj nje diktature Hoxhiste qe pervec krimit skishte asgje per te u mbajtur mend. I numroje” krimet ” e opozites dhe nuk jepje asnje krim te partise shtet te diktatures. Jane 4500 shqiptare qe jane vrarevetem se deshen te shprehnin mendimin sic e shprehni ju sot.. dhe nuk kan familjaret e tyre te i ndezin nje qiri ta perkujtojne per pashke e bajram. Me jepni nje top te gjuaj pushtetin tuaj te krimit deklaronte para pushkatimit poeti i shquar antikomuniste Trifon Xhaxhika. Dhe ky poet pati kurajen trimerine te i pergjigjej diktatures qe ju e mbroni kaq shume dhe na e paraqitni si shtet i Zvicrres. Po cfaj kishte Marie Tuci te torturohej nga bashkombasit e saj perpara serbeve qe qeshnin kur macja e futur ne thes prej shkopinjve te komunisteve shqiptare e torturonte bijen mirditore te Gjonmarkajve vetem se ajo nuk pranonte ideologjine e krimit te kesaj partie qe ka ndruar emrin dhe e mbroni ju. Pse te trondit perkujtimi i krimeve te komunizmit ty. Pse se pranon se ai memorial ne Lushnje ka gjak e lot shqiptaresh te pafajshem te denuar nga banda kriminelesh vetem se keta ishin veriore. Pse te trondit shtepia e gjetheve se meson sa ka hetuar te huaj qe e mbroni ju dhe sa shqiptare hetonte e torturonte. Ne ate shtepi jane tortuar dhe ata komuniste qe i besuan idealit te tyre dhe nje dite diktatori do te i shpllte armiq. Nuk mund ta kalojsh krimin mosturoz te komunizmit duke bere fajtor nje gjimnazite te vitit 90 dhe qe u edukua dhe rrit ne perendim dhe sot eshte drejtues i opozites. Flitshe per Lazaratin dhe harrove qe lazarat kjo mazhorance ktheu gjithe Shqiperine. Meditoi kur lexoi keta helme gazetareske dhe ndermend me vjen thenje e kryepeshkopit te pare ortodoks shqiptare Visarjon Xhuvanit kur po e torturoshin banditet dhe keta mostra i thone cfar mendon more mjekercjap thirri perendise tende tende te te mbroje dhe ky shqiptare i madh do te ju pergjigjej jo nuk po e therras perendine te me mbroje mua por po lutem per ju se nuk dini cfar beni.

  Reply to this comment
  • fteri September 12, 21:19

   ……Ti nuk ke nderë e patërjotizëm në sy të shqipëtarve kur shkon dhe prishë një vepër arti si qendrën e zjarrit ,simbol i mbrojtjes dhe qëndresës së shqiptarve në periudhën e luftës ftohtë globale,dëshiron errësirën historike . Çdo shtet më vete armatosej stërvitej e pregatitej deri më dhëmbë për mbrojtjen e atdheut vet,si në europë edhe në ballkan,dhe në botë.
   …..Ti je shkatrrues i veprave të artit je ISISI-shqiptar .!!!! Përse populli rinia dhe turistët e huajë të mos nihen me atë qëndresë ,me atë periudhe të heroizmit,të lavdisë dhe të sakrificave që bëri populli ynë në fushën e mbrojtjes ,të pa prekëshmërisë dhe integritetit të RPSSH . -Se luftoi për të garantuar tre elementët bazë të luftimit të mbrojtjes siç ishin , pregatitja në perfeksion : 1) -Njeriut ,2) -Armës , 3 )- Fortifikatës.
   ……Ajo periudhë historike ishte nderë e lavdi për një vendë të vogël që ruante në brigje të adriatikut paçën dhe integritetin e vetë .
   …….TI brekushe madhë e ke origjinën tënde të hershme nga Lukani, kur fshati juajë ishte 7 shtëpi të fesë katolik në v. 1445 në defterët turq dhe u kthyet turq me veshje tirqe osmanllijësh,por përpara kishit brekushe të bukura shqiptare .Pra ti krenohesh me tirqit osmanllijë ,ky është mentaliteti juaj rroftë turqia.rroftë trdhëtia.
   …….Pra je tradhëtar për së pari me ndrrimin e fesë me veshje turqish që ruajtët për 500 vjet robërinë e zezë turko-omane në shqipëri .
   …JE Tradhëtar për së dyti se dole kundër luftës partizanë u bashkove me pushtuesit e huaje dhe me zogistë ,ballistëe legalist se mohon luftën legjendare nac-çlirimtare me komandant fitues legjendar E.Hoxhën në krye.
   ……Je tradhëtar për së treti në demokraci se përkrahë partinë PD-në e S.Berishës dhe të LBashës për interesa tua makabre,personale duke ditur se kjo parti solli klasën më hajdute e kriminale në histori ,shkatrroi themelet e shtetit shqiptar dhe pasurinë e popullit të ngritur me gjak e sakrifica ,gjoja se është pasuri e E.Hoxhës,vodhi pasurite kombëtare më zi se pushtuesi ekspozoi dhunime të rënda ndaj ishë të burgosurve politik deri te djegëje me benzinë për së gjalli,kjo cënoi të drejtat themelore të njeriut .Por edhe sheshet e qyteteve kryesore të shqipërisë i ktheu në arana përleshjesh masive të përgjakshme,ku vrau edhe njerëz si në gërdec dhe në 21 janar 2011.Hapi depot e ushtrisë duke e futur vendin në luftë e vëlla -Kurse ti je një sharlatan që lëpihesh në çdo sahan ,PO KËRKON TË PËRÇASHË VATANIN .Je një kopuk,falsifikator e batakçi që kapërdisesh si i persekutuar ti shërben vetëm për xhandar të hajdutit e tradhëtarit A.Zogu ,ose për të kafshar të bajrektarve injorant e tradhëtar që luftonin vetëm për interesat e gjepin e tyre ,jo me ideale për atdheun e në shërbim për popullin .Prandaj do bëshë mirë mbylle zgavrën e gojës se vetëm erë të keqe nxjerrë .Të njohëm kush je .edhe shokët tuaj të urrejnë,o’i pa udhë . Respekte maksimale për penën e hollë të V.Malajt.Neveri për falsifikatorët e tradhëtarët .

   Reply to this comment
  • landi September 15, 10:16

   Po edhe ju Besim me te pavertetat tuaja nuk ndihmoni ne normalizimin e kesaj situate vertet te peshtire.
   Trifon Xhagjika, qe nuk e besoj se e keni njohur, ka mbajtur qendrim burreror ne gjyq, por nuk ka thene ate shprehje me te cilen ju e “heroizoni”. Mos harroni se gjyqi i tij u be i hapur, ne vitin 1963 dhe shume vete kane qene ne ate gjyq.
   Shpesh flisni per 450 gra dhe 6000 burra te pushaktuar gjate sundimit diktatorial te Enver Hoxhes, por nuk jepni emrat e tyre. Nuk flas dot per burraty, sepse nga ata jane pushaktuar jo pak, por per grate…nuk thate njehere emrat e tyre. Ne shtyp permenden vetem tri: Liri Gega, perfaqesuese e larte e komunizmit shqiptar; Sabiha Kasimati, nje opozitare e denje, qe u pushkatua ne menyre terroriste, pa asnje faj dhe Zyrika Mano, qe u denua ne gjyqin e Maliqit (pamjet e pushaktimit te saj jane ato, biule te vetmet qe jepen ne nje pushkatim ne grup).
   Jo se nuk jane denuar njerez opozitare te komunizmit, por, keshtu sic beni ju, corodisni njerezit, sepse nuk mund te jene pushaktuar cdo dy dite nje njeri. Kjo sigurisht do merrej vesh.
   Une jam dakord me ate qe shkruani per Marije Tucin, por pse nuk permendni cucat e Mirdites, qe u vrane barbarisht nga bandat e te arratisurve? Pse nuk permendni komisarin e drites, Ndrec Ndue Gjoken, qe e vrane sepse arsimonte femijet e maleve?
   Historia nuk behet keshtu, z. Ndregjoni. Une e di qe kini vuajtur shume e keni vuajtur sepse donit te jetonit i lire! Uroj, me shpirt, qe ta ndjeni veten te lire sot. Por a jane te lire te gjithe shqiptaret? A jane te lire pronaret, te cileve u hoqi komunizmi pronen dhe po ua heq sot PS dhe dje PD?
   Me besoni, dua nje Shqiperi te paqte, pastaj, dhente zoti, te begate. Por e dua te paqte! E ne kete drejtim nuk po kontribuon askush sot.
   Nese u kam ngarkuar ndonje gje, ju kerkoj te me falni.

   Reply to this comment
 4. Remi September 12, 15:36

  Populli yne trajtohet si bageti sepse ashtu eshte milet gjithe jeten spiune zvarranike dembele shpirt keqe xheloze interesaxhinj hajdut vrases keshtu qe mire na I bejne keta kllounet.

  Reply to this comment
 5. BLACK SWAN September 12, 15:44

  Zoti yne qe je ne qiell
  na jep forcen e duhur qe te mbajme gojen mbyllur kur
  nuk kemi asgje te mençur per te thene ”
  FAIK BEJ KONICA

  ah mar shoku Viktor sa bukur e kendon kete kengen

  ” rrrrrrrrrrrrrilindiot po ju them une
  keshtu si vajti kjo pune
  Saliut i hengret m….
  nga e diela ne te shtune ”

  i kam huazuar vargjet ,per te thene me shkurt keto traplleqet e tua
  “Duke mos e ditur se edhe shumica dërrmuese e qytetarëve të Perëndimit nuk e kanë kaluar asnjëherë kufirin e vendit të vet….”
  keshtu ke shkruar ??
  hem , kur nuk ke mend-jen ta hidhni ju koqet komuniste
  o komunist koqe , se kane kaluar se nuk duan apo se kane telin me gjemba ? se pushkatohen ne kufi ???
  mu pergjigj heren tjeter plehre !
  ah se harrova ,
  shtepia e gjetheve sherbeu qe te hante birone , hengri kelyshet e saj qe nga Kiço Ngjela , Vasil Kati , Mehmut Shehu e gjithe rrospite tuaja
  cileve nga te huajt qe vinin aty i rruajtet ….mjekren juve ???
  …..ngritjen aty-këtu të lapidarëve që tregojnë persekutimin nga regjimi i para 1990….
  që simbolizojnë vuajtjet e disave që, më së shumti, u konfliktuan me regjimin për interesa vetjake dhe jo rrallë për fajin e vetë atyre…..

  dhe mbas vetes do të dëgjonte korin popullor duke kënduar: “Ishe more ishe, po mend fare s’kishe!”.

  te na rruaç Viktor , ti , kori i debilave popullor dhe soji e sorollopin nga e keni
  tallu me ministrat , tallu me ke te duash ti , dil te pasqyra dhe peshtyje imazhin qe shikon aty , se je nje
  KELYSH KOMUNISTI !
  kur ishin te drejta denimet pse e quan regjimin e para 1990 ?? si qenka regjim dhe u bekan denime te drejta ??
  o vemje e shpifur , mire ata “per fajin e tyre e bla bla bla ” e nje qelbesire si ty , po ata qe linden pa asnje faj ne baltrat e Myzeqese , ata perse u denuan ???
  do te vije mire ty qe te vije ndonje te heqi ndonje plumb kokes ,jo ty jo ,se ti as ferrit si duhesh , por femijes tend per nje gabim qe ben ti ????????
  pergjigju Malarje , pergjigju heren tjeter ne ndonje daçibao qe do shkruash
  Malarje , ti dhe kori popullor na e keni ber gjyqin heret
  llapa jashte dhe bunkeret ju ngelen
  tani uluni aty ne hije te atyre permendoreve dhe vajtoni
  qurravituni me korin , dhe kendoni ate kengen qe te shkruajta ne fillim …
  çfare dekorate qe po ju le historia , çfare neverie
  50 vjet vrate shqiptarin !!!!!
  CFARE PERBINDESHA !!!!!

  Reply to this comment
 6. Vëzhguesi F. September 12, 16:01

  Nje skaner i politikes se mbrapsht shqiptare, ne qeverisje dhe opozite.
  Por , sikunder pasazhi i Aristofanit ne krye te shkrimit, do ishte mire, qe t’i meshohej edhe me fort faktit se ky rol i klounizmit qe eshte luajtur dhe vazhdon te luhet ne teatrin absurd te tranzicionit te pafund shqiptar nga eksponente te politikes shqiptare, te cilet nga bythegrisur u bene miliardere, nga grindavece dhe sherrxhinj rrugaçe u bene vrases dhe dirigjues vrasesish, nga spiuner per 1200 leke te vjetra dhe bythelepires te sistemit u bene flamurtare te krimit dhe shkaterrimit me mandate deputestesh, pushtetaresh dhe deri presidentesh, nga hijena me gjithfare lloj pseudonimesh dhe detyrash u bene avangarda e realizimit te misionit te armiqeve shekullor te Shqiperise dhe kombit shqiptar, duke perdhosur, nxire, denigruar gjithe luften, punen dhe perpjekjet e ketij populli dhe duka na prezantuar para botes sikur te ishim vertet njerez me bisht.
  Se fundmi dy fjale per kryeredaktorin e gazetes Dita, zotin Adrian Thano.
  Gazeta Dita bashke me ju ka edhe gazetar te mire. Nje nder to eshte dhe zoti Malaj qe ka qene dhe mbetet i orientuar drejt te se vertetes, realitet pa u stepur nga hidherimi qe ka ky realitet.
  Mund edhe te mos kisha komentuar (nuk e di se a mund te publikohet nga moderatoret tuaj, qe vetem te tille nuk jane) sepse ne faqen ku del nje fare Uran Butka qe kerkon te revizionoje te parevizionueshmen, sepse eshte vulosur me gryken e pushkes mga partizanet , ashtu sikunder eshte damkousr me vulen e turpit nga bashkepunetoret e pushtuesit, komenti im me nota kritike edhe per gazeten dhe stafin tuaj, te pakten deri tani, pas mese gjashte oresh nuk eshte publikuar.
  Nje media serioze nuk mund te luaj rolin e lavjerresit duke spekulluar me termat demokraci, liri shprehjesh dhe plot te tjera duke u kacavjerre pas “bishtit te demit”.
  Sot njerzit nuk kane nevoje per shpifje, trillime, fabrikime te pinjolleve te atyre humbesve te dikurshem, por per problemet aktuale qe gerryejne kete shoqeri dhe kete shtet te kapur.

  Reply to this comment
  • Kali Tropojes September 14, 00:19

   @Vëzhguesi F.

   E shoh me vend pyetjen tende, ndaj do te doja te dija, nese “i humburi” kryeredaktor (a e mban gje mend, se kur ka shkruar Thanua dicka per here te fundit !?), bashkepunetoret e tij ne rolin e moderatorit, apo dhe ndonje “kapter” apo artikullshkrues i forte si puna e “ushtarit te panjohur” me emrin Viktor, do te denjonin te komunikonin qofte dhe nje here te vetme me dike nga komentuesit, apo t’i pergjigjeshin ne kohe pyetjeve te tilla si kjo e jotja.

   Qe publikimi i komenteve shpesh vonohet, kjo eshte dicka qe gjithkush mund ta kete konstatuar. Kam pershtypjen, se kjo vonese ndodh, jo se nuk i aprovon moderatori, por per shkak te nje gabimi ne programimin e softuerit “allegro-theme”, i cili cuditerisht e bllokon publikimin e komentit te fundit. Provo pshm. t’i besh komentit nje duplikate.

   Reply to this comment
   • Ushtari i Panjohur September 14, 12:29

    Pershendetje ” Kali i Tropojes “.
    Komunikimet me lexuesit behen kryesisht nepermjet shkrimeve qe ben cdo gazetar apo analist por cdo analist duhet t’i kete parasysh edhe verejtjet apo pyetjet e lexuesve dhe atyre qe shprehin opinionet e tyre. Edhe kur keto opinione nuk jane ne perputhje me brendine e shkrimit duhet te jene te mirepritur. Po ashtu edhe pyetjet por shkrimet nuk mund te kthhen ne dialog te panderprere me opinionistet poshte shkrimit. Respekt ” Kalit te Tropojes ” dhe cdo lexuesi te kulturuar.

    Reply to this comment
 7. info analitike September 12, 17:55

  e po klounet politikane nuk do te kishin bere poker nese nuk do te ndihmoheshin nga kloune gazetare si Viktor Malaj me shoke.

  Reply to this comment
 8. Hazalli September 12, 18:15

  Analize shume goditur ne llogjike dhe fakte,jo si BlackNdregjonet barkmedhej dhe qe vazhdojne te jene shushunjat e ketij populli te vuajtur,qe vazhdojne te hedhin vrer mbi cdo analize e mire ose e keqe.Duhet pare perpara vetem perpara ,boll me me te kaluaren 75 vjecare..Duam ajer Evrope dhe ndihmen e kemi………

  Reply to this comment
 9. Laro September 12, 18:44

  RESPEKT Z.MALAJ PER INICIATIVEN QE NDERMER HERE PAS HERE PER TA CIMBUAR SADOPAK KETE POPULL TE RENE NE GJUMIN LETARGJIK TE KETYRE 26 VITEVE.PROBLEMI ESHTE EDHE ME SHQETESUES E DOMETHENES SE SHQIPERIA TASHME ESHTE LICENSUAR SI BORDELLO E PER PASOJE KUR NUK MUND TE PRETENDOSH TA QUASH PALLAT APO SHTEPI KULTURE PASI NE KE VENE E VIJNE “MIQ ” NGA E GJITHE MIQESIA E SHFRYJNE EPSHET DUKE U KTHYER NE VENDET E TYRE ME THASE PARASH E AFERA TE MEDHA,NDAJ EDHE KLLOUNET PER TE CILET SHQETESOHESH ZOTROTE HERE PAS HERE DEKLAROJNE SE:SKANE LINDUR AKOMA ATA BURRA QE TE ME FRIKSOJNE MUA”!(GARANCI KJO E DHENE NGA ATA QE I KANE DHENE LICENCEN KETIJ,LULKES,RAMUSHIT I CILI GJENE ME TE ZGJUAR QE BERI KUR U NGJIT NE PUSHTET I NDEROI NGJYREN DALLUESE KESAJ KUPLARAJE”PER TE TREGUAR NDRYSHIM POR QE NE FAKT KJO PERSERI VAZHDON FUNKSIONIN E SAJ!FATKEQESI Z MALAJ E JAM I BINDUR QE EDHE SIKUR NDOKUSH DO TE TENTOJE TI KUNDERVIHET KESAJ DRAME DO TE GJENDET O I GJYMTUAR NE NDONJE TROTUAR OSE I AKSIDENTUAR NE NDONJE NATE NE TERR TE PLOTE E QE FAMIRESISHT KETIJ VENDI NUK I MUNGOJNE!PO E MBYLL ME THENIEN E KAHERESHME SE : “SA TE LEH BALUA NE KET SOKAK ERA MUT DO BJERE GJITHNJE C’DO PRAG”.

  Reply to this comment
 10. katarakti September 12, 19:30

  Nuk ishte dita per te botuar kete shkrim. Sot, neser dhe pasneser kemi Dibren. Fitorja ne Diber eshte shume me e rendesishme si mesazh sesa shkrimi yt Viktor. Ai priste dhe mund te botohej ne çdo kohe. Po te isha ne vend te Thanos do ta kisha botuar javen e ardhshme.

  Reply to this comment
 11. we people September 12, 19:39

  ZOTI VIKTOR

  nuk ngjisin me keto dacibaot tuaja ne koleren e sotme berishiane qe edhe pse ka rene formalisht nga kali ai ben ligjin.

  Mendoj se keni bere dy gafa te pafaleshme:

  1. BARAZONI KRIMET SATANIKE TE BERISHALESE ME GABIMET DHE GAFAT E RAMES

  2-PANELIN DIPLLOMATIK TE AKREDITUAR NE SHQIPERINE E KTHYER NE NJE REPUBLIKE TE NDYRE AMBASDORIALE NUK E ZINI NE GOJE.

  MENDOJ SE AMBASDORET PAS RAJERSONIT SIDOMOS ARVIZUJA DHE LUJA JANE SI KAPTERRA PARA ERBERISHES PSE ?

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  Reply to this comment
 12. populli i thjeshte September 12, 19:54

  Kristal fare shkrimi i Malajt. Keta jane politikanet tane. Por turpi eshte i joni qe i mbajme mbi koke. Po te mos ishte populli shqiptare kaq pa dinjitet, kaq injorant dhe i prapambetur nuk do te kishte drejtues te tille.

  Reply to this comment
 13. Shushica September 12, 22:29

  E vetmja rrugë është forca e tretë .Në të gjithë botën moderne forcat e treta , pavarësisht nga ngjyra .po shkundin shoqëritë nga themelet .Natyrisht , unë përjashtoj neofashistët , por 5 yjet në Itali , Podemos në Spanjë , Syriza në Greqi Corby në Britani ,Sanders në USA, pjesë të SPD dhe Linke nëGjermani, në një farë mase edhe Le Pen në Francë , të djathtat nacionaliste në Poloni, Hungari , po rrezikojnë nga themelet pushtetin e oligarkisë financiare dhe të kastave që kanë grumbulluar pasuri të pafundme përballë varfërisë së qindramilionëve.Shpëtimi nuk vjen nga qielli , rinia , sidomos ajo që është edukuar në perëndim duhet të sfidojë kastën e korruptuar , kushdo qoftë ,me ide , me organizim , me platforma të qarta shpresëdhënëse për shtresat e gjëra të shoqërisë , për ata që përbëjnë shumicën dërrmese të popullsisë .
  Z.Viktor , mos llogarit disa komentues injorantë .Të siguroj , janë kokrra pasardhëse të bashkpunëtorëve të pushtjesve ose pinjollë të anadollakëve.Të tillë personazhe të llumit njerëzor ka patur ka dhe do të ketë gjithmonë , gjithësesi janë njē pakicë pa vlerë , pa forcë , një pakicë që gjithnjë do të zvarriten, do të shpifin , ofendojnë.Le të kemi mëshirë për këto mbeturina mesjetare .

  Reply to this comment
 14. Arber Iliri September 13, 06:26

  Malaj dukesh djale i qut dhe te kam lexuar por kesaj here ve re se por ne shkrimin e sotem verej nje mbrojtje te regjimit komunist ne menyre shume te vendosur apo mbase eshte naivitet nga mosdija.Se thomi dot ,por pa pasur ndonje vleresim per ministrat qe permend regjimi komunist me shtepite me gjethe e pagjethe e kishte pergjimin e qytetareve rolin e tij te pare.Nuk e dij , me dukesh edhe ti si nendetse e fshehur e ish Sigurimit sot.

  Reply to this comment
 15. I.Troplini September 13, 09:00

  Janè artikuj si ky i Z.Malaj, qè bèjnè ndryshimin nga tabori i “gazetarisè” puthadorèse, i sejmenève dhe shèrbètorève tè pushtetit apo tè atyre qè kèrkojnè me ngulm tè marrin atè. Analizè pa syzet partiake, vènia e gishtit tek plagèt e realitetit tè ndyrè shqiptar, pasqyrimi i njè alternative mendimi dhe trajtimi tè saj, janè karakteristikat qè mungojnè tèrèsisht nè kètè batak servilo-poshtèrues, tè quajtur “shtyp i lirè”.
  Viktor Malaj i ka kèto atribute dhe nderon me to jo vetèm lexuesin e torturuar shqiptar, qè i duhet tè gèlltisè shumè mediokritet dhe rrumpallè çoroditèse tè autorève qè na lumturojnè me haluçinacionet dhe rrjedhjet e tyre psiqike, edhe nè kètè tè pèrditshme por edhe sojin e gazetarit shqiptar si figurè e zhytur nè tè dhjerat e politikès turkoshake shqipfolèse. Ai i jep gazetès DITA, atè rol dhe rèndèsi tek lexuesi, qè ia marrin gjysmagjelat dhe altoparlantèt e prishur tè mendèsisè ,,,,, fol fol se diçka do tè mbetet.
  Shqiptarèt, kètè e tregoi edhe vota e Dibrès, nuk janè aq çyrykè nè kokè saç i mendojnè politikanèt ata. “Bastion i sè djathtès” e cilèsoi dikush. 4 mijè vota avantazh pèr Muharrem Ramèn e sè majtès. Habi?
  Jo jo mos habitet njeri fare. Nèse shqiptarèt, kudo qè jetojnè nè Shqipèri, do tè kishin mundèsinè tè votonin pèr njerèz me personalitet nga radhèt e tyre pavarèsisht krahut politik qè i takojnè, edhe zgjedhja do ishte e tè njèjtit nivel. E majta nuk kishte mundèsi tjetèr, pèrveç kandidimit tè njè kandidati si Muharrem Rama qè me emrin dhe formatin e tij, do e ngrinte PS nga brekèt e grisura tè manjakut paraardhès.
  Vota nè Dibèr, ishte pèr RAMÈN por jo pèr atè me emrin
  Edi por Muharrem.
  Ashtu si Muharremi nè Dibèr ashtu edhe Viktor Malaj nè shtypin e pèrditshèm, kèto janè figurat qè duam tè shohim dhe zèrat qè duam tè dègjojmè. Mè shumè prej tyre.

  Reply to this comment
 16. beni September 13, 09:09

  Me mir shqypnia ne nje province e kryeministrit renzi si me par nen kuroren mbretnore te italise se sa ne dor te mafjes se kuqe komuniste e atyre gjoja demokrate te djalit te servet pellumbit lul bashes!
  Me teper do te besojm renzin se sa klyshet e spiro kolekes e femjve te sali berishes e klyshit te servet pellumbit!

  Reply to this comment
 17. ALBAN DEGA September 13, 17:36

  AS VETE VIKTOR MALAJ NUK DO TA KISHTE QENDISUR ME MIRE

  Reply to this comment
 18. Mission Impossible September 13, 20:58

  Me bukur nuk behet i nderuar z.Viktor!

  Nese kopeja e spektatoreve do te bojkotonte masivisht shfaqjet mizerable te “kllouneve te cmendur” te poli-cirkut, atehere ketyre te fundit detyrimisht do t’i ngrinte ne buze ngerdheshja dhe perqeshja.

  Imagjinoni pak se c’halera do ishin duke pastruar sot “yjet” milionere te biznesit me emrin futboll, nese stadiumet qe funksionojne si masha per te shkundur xhepat e trushkulurve qe rendin pas “tifozeve te cmendur” do te bojkotoheshin masivisht per aq kohe, deri sa qellimi i ketyre spektakleve t’i sherbente si dikur rivalitetit sportiv dhe jo konkurences materialiste te klubeve per tu mbipasuruar.

  Sic jemi mesuar me shkrimet e Viktorit, ai edhe kesaj radhe ka prekur tema shqetesuese te aktualitetit. Ndryshe nga nja dy-tre pseudo-analiste te perdale te gazetes dita, per te cilet me “shqetesuese” duket se jane futja e percarjes ne popull me ane te trumbetimit te luftes se klasave se sa llumi i piset ku noton sot politika lulo-edviniste, autori e ve theksin ke nevojshmeria e ndergjegjesimit te shoqerise para manovrimeve te paskrupullta te kllouneve faqezinj te poli-cirkut per te ruajtur te paprekshem status-quone.

  Nje qeveri qe eshte pozicionuar ne rolin e injoruesit te kujtimit te atyre bijve dhe bijave qe dhane jeten per clirimin e atdheut nga zgjedha e okupatorit ka shume te ngjare te bjere ne batakun e bazhibozukerve kolaboracioniste, te cilet s’do ta kishin problem shitjen e intresave kombetare. Shprehje e kesaj jane jo vetem perpjekjet sharlataneske te dy prej ministrave te permendur ne artikull, por edhe “germimet” qe filluan tu bejne kete sezon veror “Taret” e Dites, qenerve (ballisteve) te tyre te ngordhur.

  Si analist thumbues tejet i pavarur, pervec politikes vulgare te qeverise se lapidareve kunder diktatures se proletariatit, Viktori nuk le pa gudulisur ke bira e veshit dhe kllounet rezerviste, te cilet po presin radhen e riciklimit. Ne pritje te dorezimit te stafetes dhe ridhurimin e perzemert te pushtetit prej sivllezerve te tyre, kuqalosherve te vetequajtur socialiste e demokrate u duhet vene perballe nje alternative konkurente, e cila per te qene e suksesshme duhej udhehequr nga intelektuale atdhetare si Viktori & Co. dhe te perkrahej fuqimisht nga tufa qe sot ankohet dhe neser ja fal voten e shenjte klloun-shejtanit.

  Reply to this comment
 19. besimndregjoni September 14, 10:02

  Nje pergjigje per pseudonimi Fteri. Nje fjale e mocme shqiptare thote: Sa zagare lehin rrugeve nuk mund te i gjuajsh se te iken dita. Te jam pergjigjur dhe njeher tjeter dhe kujtova se i bindesh te vertetes por jo ti je mesuar te lehish se kujton se behesh i vemendesh ndaj opinionit. Me quaje tradhetar, me akuzoje se paskam lrish bunkerin si qender zjarri dhe qenke tronditur bile shkonje deri aty sa as oficeret e kriminelit Enver Hoxhes nuk do ta konspektonin ma mire bungerin si ju. Fatekeqesia nuk qendron tek fyrjet qe ban. Se paraqitesh dhe historian dhe arrin menefregizmi utopia juaj deri aty sa me beni dhe osmanlli. Por fatekeqe eshte se idiote si puna juaj ekzistojne ne shoqeri duke mbrojtur bunkera e kohen e qoftelargut ku showeria jone don te i largohet me shpejtesi. Te meshiroi ne te gjitha aspektet e te qenurit njeri. Meshire meshire per idiotizmat tuaja.

  Reply to this comment
  • fteri September 15, 03:47

   ….Nregjon tirqja ,Ndregjon spiuni ,Ndregjon magazinjeri ,Ndregjon Falsifikatori i të persekutuerve të ka humbur busulla me kohë ,dhe të kur të humbë busulla shko e mësy qendratë e zjarrit .Dhe një i çmendur si puna jote atë punë ka , sulmo guroret se ato e kanë fajnë!!!!Haaa,haaa !

   Reply to this comment
 20. luan shneta September 14, 16:04

  dy fjale per komentuesin besimndreqoni.

  i nderuar te grantoj se nuk kam pas asnje lidhje me sistemin e enver hoxhes por besoj se me njerez si puna jote eshte treguar “kriminel zemergjere” Pse ??

  ti mor zoteri nuk ben mire qe del me emer orgjinal ne keto blogje per aresye se ketu ka me shume ideja se personi..
  por ti del me emer per nje aresye tjeter:
  Duke qene se mbahesh nje i perndjekur politik artificjal ti mundohesh qe te justifikosh miliona leke qe ke marre padrejtesisht nga qeverite Sali & Rama.
  Ti ke qene nje magaziner ne Fierze (bc) dhe ke bo korren e palles biles ke qene dhe ne kryesine e bashkimeve profesinale ne ate kohe dhe sot ne menyre kriminale ke marre shuma te medha parash ne disa keste…
  Ti duhet ti kthesh ato para dhe te denohesh si mashtrues dhe ne burg shko dhe shaje enverin
  Eshte me shume se krimet e enverit (nqs do biem dakort se ishte kriminel) sjellja e mbi 90 perqind e te perndjekurve politike qe po paguhen ne menyre kriminale duke bere qe shteti te hyje ne borxh stratosferik qe dhe brezat qe nuk kane lindur akoma per keto besim dreq-ona

  Eshte me shume se krimet e enverit (nqs do biem dakort se ishte kriminel) sjellja e mbi 90 perqind e te perndjekurve politike qe prune ne pushtet sali berishovicin qe nga nje enverist psikopatik u kthye ne kanibal nen urdherat e antishqiptarit elez biberaj..
  o besim dreq oni
  shaje neverin sa te kesh takat por ki parasysh se ju jeni 1 miljon here me te poshter se ai..ne kohen e te cilit kishte shtet..kurse sot rraca juaj e ktheu ne shprehje gjeografike ku bota perendimore e ka kthyer ne wc gjigande dhe kombinat droge
  dhe prostitucjoni politik

  shenim*
  respekt maksimal per 10 perqind te te perndjekurve politike fisnike qe u perleshen me enverin dhemb per dhemb..por mallkuar qofte rraca e ketyre dreqoneve

  Reply to this comment
 21. fteri September 14, 17:21

  …Përgjigje BESIM NDREGJONIT !!!!…….. thurë lavdi humanizmit Perandorve,princave të lashtësisë ,dijetarve e studjuesve të artit ushtarak,gjeneralve e kapitanve të mëdhenjë të luftës ,i thurë Lavdi partiznëve që dhanë jetën për liri.
  ….Le të na frymëzoi lufta lagjendare e udhëhequr nga komandanti i përgjithshëm E.HOXHA që ralizoi aspiratën dhe fitoren mbi fashizmin e nazizmin dhe bashkëpuntorve të tyre.
  …..NDREGJON ,Gjithë njerzit poturret i vishen nga këmbët por ty o i pa udhë tirqit me shirita ari tradhëtie të dhëyer do ti veshim nga koka.!!!!!!!!
  …Si hap i parë ,respekt dhe mirënjohje të parve tanë ILIRVE dhe EPIROTVE,që kanëm pasur mendimin teorik -ushtarak shumë origjinal për fortifikatat që shpikën vetë metodat e luftës kundër armiqve të shumtë e të egër duke shfrytëzar me mjeshtri terrenin ,grackat ,fortifikatat arrinin fitoren mbi armikun edhe më të madhë në numur.
  ….U ‘thurë lavdi udhëheqësve të vjetër ushtarak të popullit tonë si PIRROS,AGRONIT,TEUTËS,GENTIT,që hodhën bazat e mendimit ushtarak të lashtësisë të popullit tonë ,ku përsosën metodat dhe elementët e luftimit taktikës,armatimit dhe fortifikatës,dhe kalave si qendër zjarri dhe armiqët pësuan disfatat me të mëdha e të rënda ;legjionet dhe armatat e huaja ,të Romës së vjetër ,konsujt romak e mbretërit e vjetër grek ,ushtritë e osmanve kan pësuar disfata të mëdha vetëm nga përdorimi me mjeshtri i terenit të pozicioneve e fortifikatave të zjarrit ka thënë E.Hoxha .Këto janë tradita fortifikatash të mira mbi artin ushtarak që duhet të jenë një frymëzim edhe sot.
  ……JO ti shkatrrojmë se ato i ka ndërtuar ENVERI !!!???
  …..Unë kamë respektë dhe frymëzohem nga ushtria shqiptare e Skëndërbeut ,për karakterin popullor përparimtar ,sepse luftonte për ide çlirimtare,kundër pushtuesve e skllavruesve otoman ,ushtria e SKËNDËRBEUT ,për nga organizimi,disiplina,pregatitja ,trimëria,besnikria zinte vendin e parë por rëndësia më e madhe ju kushtua pozicioneve të zjarrit dhe grackave dhe fortifikatave natyrale në luftim ,kujdes i kushtonte pozicioneve dhe kështjellave mbajtja në gadishmëri ,riparimit e përforcimit tyre,kjo ishte ajo epërsi e Skëndërbeut që kompesoi armikun në sasi numrike 10 herë më të madhe dhe arriti fitoren.
  ……Në luftë kundër Turqve përdori edhe gurët e pozicionet që në botë njihen me emrin Gurëhedhësit shqiptar.!!!
  ……..Kurse ti kriminel Besim Ndregjoni shkon dhe i shkatrron se ato i ka ndërtuar ENVERI ? !,jo ato janë vepra e djersa e gjaku i popullit shqiptar,dhe ti ke cënuar popullin !!!?
  ………Ti meriton hekurat në këmbë e në duar,po të ishe në SHBA,në Britani ,ose në GJermani.Je në shqipërinë rrumpall ,shije lëmën e grurit deri sa të shtërngohet litari te gryka,ose të bëhemi shtet.
  …..Kam respektë mbi artin ushtarak të kryengritjes të popullit shqiptar nën udhëheqjen e lidhjes së Përzerenit,v.1878.
  …..Kryengritjet e popullit shqiptar nën udhëheqjen e lidhëjes së Përzerenit janë faqe tjetër e lavdisë së luftës së popullit shqiptar për liri e pamëvarsi.Lufta e Lidhjes së Përzerenit shprehet me tërë madhështinë e sajë në mbrojtjen e Plavës gucisë,Hotit,Grudës dhe Ulqinit !!!NË Mbrojtjen
  e Ulqinit ,lufta ishte heroike e popullit tonë,por po tregojmë shkakun përse nuk u ralizua mbrojtja e Ulqinit me sukses,përveç bllokadës nga toka dhe deti nga ana e forcave turke,malazeze,dhe të flotës së fuqive të mdha,epërsia e pa krahasueshme në numur ushtarësh dhe në mjete ,dhe nga tradhëtija e disa krerve të lidhjes të Përzerenit të cilët u bashkuan me forcat turke ,duke hapur dyertë e kështjellës dhe sabotuar fortifikatat e pozicionet e zjarrit që mbulonin e mbronin me zjarr masiv, forcat e lidhjes u tradhëtuan .
  ……Konkiluzion ishte se lëshimi dhe sabotimi i fortifikatave bëri që të dështoi mbrojtja e ULQINIT.
  …..Ju mundë të jeni të sigurtë se fitorja në luftë do të jetë më e sigurtë me fortifikatë dhe qendra zjarri.Dëmtimi i tyre do të jetë tradhëti.
  ……Kam respektë për Luftën Antifashiste -nacional çlirimtare e udhëhequr nga E.Hoxha ajo ishte lufta më brilante më e madhëja në histori të kombit që i dha goditje me fuqi të pa parë e të pa dëgjuar në troje shqiptare fashistëve , nazistëve më të egër në histori, dhe mbështetësve të tyre, ballistë,zogistë,legalistë,bajrektar,agallarë,e kusarë! …Përballë populli shqiptar kishte disa armiq shumë të fuqishëm e të rrezikëshëm Italianë e gjermanë ,por edhe tradhëtar të brendëshëm. Por lufta Nac-çlirimtare e popullit shqiptar , gjatë luftës dytë botrore u zhvillua në bazë të parimeve të taktikës dhe strategjisë të luftës popullore të ndërtuar nga strategët ushtarak dhe të miratuara nga PKSH ,por edhe në përvojnë e luftrave shekullore të popullit shqiptar.
  ……Një rëndësi të dorës parë në luftë ju kushtua ruajtjes jetsë të forcave partizanve në luftim,jo për ti hedhur në kasaphane ,por kur armiku na sulmon atëdheun tonë duhet të mbrohemi me sa më pak humbje në njerëz .Të mësohen partizanët dhe ushtarët të futen në LLogore dhe qendrat e zjarrit apo në tunelet ,duhet të shmanget praktika e të luftuarit në këmbë,me kapadaillëk që ta marrë plumbi në balllë dhe të mosë bëjnë asgjë.?!.Kurse kur ke qendrën e zjarrit dhe llogoren ,ke dhe armatimin, mundë të bëshë kërdinë mbi armiqtë ,shumë më me efektivitet të lartë se kur nuk ke POZICION ose qendër zjarri.
  ……..P.shembull ka disa dëmtime të Fortifikatave e qendrave të zjarrit nga njerëz të ndryshëm me dinamit këto nga natyra janë të pa kompensuara se ti i shkatrron qëllimishtë ,dhe si më kompenson ti pasi më vrave me plumbë në ballë se nuk kisha qendër zjarri të luftoja ? …..Në këto raste na duhet shteti ligjor dhe ligji që vepron për parandalimin e dëmeve të tilla,jo të bëhet sehirë si në rastin e shkatrrimit të Q/Zjarrit nga B.Ndregjoni.
  …….SHkatërrimi dhe prishëja e qendrave të zjarrit gjoja se janë të E.Hoxhës !.. janë sebepe tradhëtije,janë falsifikator e historisë,dhe çëpifsit si Besim Ndregjoni që quhet fallsifikator dhe çpifës pikërishtë për shkak se nuk respektojnë faktet se sa rëndësi ka elementi i tretë i luftimit fortifikata. ,bëhet nga injorantë ,hajvanë ,kopuk,tradhëtar dhe zuzar që në mungesë të shtetit e të qeverisë serjoze livadhisin këta elementë destruktiv ,kërkojnë që plumbi ti marrë në ballë ushtarët tanë në një luftë të mundëshme…………
  …..Qendrat e zjarrit o kamikazi Besim Ndregjoni le t’ju frymëzojnë ju dhe të tjerë me ato shembuj të luftës e trimërisë së stërgjyshëve tanë të mëdhenjë që shfrytëzuan terrenin ,luginat,malet ,kanalet qendrat e zjarrit ,fortifikatat kalatë madhështore për fitore përfundimtare mbi armiqtë ,shembujt që sollëm më sipër të na shërbejnë edhe ne ,por edhe brezave që vijnë në një luftë të mundëshme për fitore të popullit shqiptar që munë ti imponohen një luftë nga armiqët . …….Lutem për një botë pa luftë dhe armë,dhe ty Besimi të të mbuloi triumfi i arsyes,përpara se të zbatohet ligji.!!

  Reply to this comment
 22. fteri September 15, 07:38

  Faleminderit që pasqyruat replikën me Ndregjonin ,por me shumë,shumë vonesë.pasë 14 orësh ???.Ju lutem bëni më shpejt komentet se ndryshe humbin aktualitetin dhe rëndësinë që kan.

  Reply to this comment
 23. besimndregjoni September 15, 20:37

  Gallate me lseudonimet Fteri e Shneta. Aq kam qeshe me komentet tuaja gallata. Sa mu kujtua prrralla e Ezopit.. kur breshka deshte te behet ka.. plasi . Ose kur pula tha do ta bej vezen e madhe i plasi bytha…Mjerane kerkoni te komentoni mbi opinionin e Viktor Malajt dhe jeni aq te paskrupullt sa kaloni ne shpifje fyrje dhe e beni komentin tuaj gallate si bisede grash ne mulli. Komenti behet rreth temes se Viktor Malajt dhe jo reth personalitetit tim. E para ju te mjere nuk keni as nje lloj vlere kulturore shoqerore njerzore qe te me beni mua portretin tim intelektual dhe njerzor. E dyta keni ngelur ne edukimin tuaj gjysmak sa ndigjoni apo lexoni dicka dhe nuk jeni ne gjendje te krijoni dhe fjali qe te bindni lexuesit se dini dicka. Dhe me shkoni mallin e atyre individeve qe ne kohen e kriminelit Enver Hoxha per te qene te besueshem para partise shanin dhe shpifni ndaj armiqeve te popullit. Se helbete mernin ndonje 1200 leksha per shpifje dhe genjeshtra. Mesohuni te debatoni more te mjere injorante se debati nuk behet duke shpifur dha duke perdorur ndonje fjale qe lexoni ne komentet tona intelektuale. Ju kujtoi se per gallate ju bera dhe kete koment jo se me shqetsojne fyrjet tuaja injorante. Kur te mesoheni me debatuar reth temave dha analizave gazetareske atehere komentoni por jam i bindur se nuk keni as kohe as moshe te behej prezente me komente.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*