“Tre policë më dhunuan sepse mbaja portretin e Enver Hoxhës”

November 10, 2019 21:09

“Tre policë më dhunuan sepse mbaja portretin e Enver Hoxhës”

Haxhi Allko, 73 vjeç ka dërguar sot pasdite këtë mesazh në numrin e Kryeredaktorit, të cilin po e botojmë si ka ardhur, pa asnjë redaktim dhe pa koment.

 

“Sot me 10.11.2019 ora 11 ne 75 vjetorin e Çlirimit të Librazhdit. Une Haxhi Allko jam dhunuar nga 3 policë të Bashkisë me sinjal te Kryetarit Kastriot Gurra duke me hequr me forcë nga duart portretin e Enver Hoxhes.

Jam 73 vjet, pasardhes veteran prej 20 vjetesh, kam dajon e nenes deshmor dhe babain tim dhe dajen tim partizan te Br.17S.

Kam sherbyer ne ushtri 28 vjet. 20 vjet në funksionin e grades se majorit, i dekoruar 3 herë dhe i nderuar me mjaft stimuj te tjerë.

Enver Hoxha ka qenë komisar e komandant LANÇ, ka qenë edhe Komandant Pergjthshem i imi, më ka udhëhequr e përgatitur per mbrojtjen e atdheut.

Çfarë rregulli e ligji kam shkelur unë? Jam shume i prekur, i ofenduar dhe indinjuar. Kujdesem te jem qytetar i rregullt”.

 

*****

Në foton shoqëruese, kryetari i bashkisë së Librazhdit Kastriot Gurra, deputeti i kësaj zone Taulant Balla dhe kreu i qeverisë Edi Rama, të tre të votuar nga veteranët si Haxhiu.

 

n.s. / dita

November 10, 2019 21:09
Komento

94 Komente

 1. mirel November 10, 21:40

  Fashizem hitlerian, Ramuti dhe Velia ne balle te Agron Tufes me shoke
  Poshte Ramuti!!
  Poshte tradhetaret!!

  Reply to this comment
 2. ETHEM November 10, 21:44

  Turp per policet e Bashkise.Po sikur ky pesionisti 73 vjeçar te mbante ne dore potretin e Ahmet Zagollit,Mit’hat Frashrit,Sali Berishes…vall do ishte dhunuare..!?
  -Policet duhet te lirohen nga detyra e policit,ata qe kan urdheruar policet te paralajmerohen per lenien e karriges..!
  -Edi Rama te shkarkoi nga detyra Agron Tufen,te heq bustin e Mit’hatit dhe te Ahmetit -tradhetar e hajdut floriri.

  Reply to this comment
 3. Limani November 10, 21:44

  Haxhi ,vetë e ke fajin !
  Po të mbaje portretin e Mit’hatit apo të Zogut s’do kishe telashe , përkundrazi .
  Ah more Haxhi , more Haxhi , pse s’ul kokën siç ka urdhëruar kryetari i së majtës , Edvini , Skënderbeu i Spiropelës dhe Taollantit ?
  S’po zgjatem , llafet e shumta janë fukarallëk ; pastajë , të gjitha janë thënë e stërthënë !

  Reply to this comment
  • Araniti November 10, 22:24

   Hakën të kanë bërë…dhe pak madje.
   Mbake portretin e “Evgjitit” të Gjirokastrës që përndoqi, arrestoi,burgosi,vrau gjithë klasën e intelektualeve te formuar ne perëndim.
   Më pas arrestoi, burgosi e ekzekutoi dy mesues nga Librazhdi yt…te rinje fare, Leken e Blloshmin….
   Eee ti qe paske qene edhe ushtarake, major madje….mbake portretin e tij…ee u merzitke pse te dhunuan ngaqe mbaje foton e tij!?
   Pak te kane bere….ee qe ta kuptosh me qarte imagjino sikur nje ish-xhandar i Zogut te dilte me portretin e tij ne bulevard…çdo ti bente policia politike e ketij Evgjitit qe ti mbaje ne krah!?
   Ë se edhe ai xhandari te mbretit vet do donte te mbante apo jo….!?
   Turp per nje njeri qe pretendon se ka qene major….nje mut ke qene….ose do kesh qene nje zallheras…me shkolle partie…legen.

   Reply to this comment
   • sopiqoti November 10, 23:28

    Hajde mendje fycke o Aranit,hajde.E duam apo nuk e duam NE,Enver Hoxha ka qene dhe mbetet dhe mbetet Komandant i Lu.Nac.Clirimtare.

    Reply to this comment
    • Besa November 11, 07:49

     Enver Hoxha ,udheheqes i luftes nacional clirimtare,ndertusi i shqiperise se ,nxjerrja nga feudalizmi ne nje vend industrial me uzina e fabrika etj.
     Nje gabim beri qe nuk arriti te pastroje tere plehrat qe plackiten e vodhen kete vend e kete popull.
     Lavdi

     Reply to this comment
 4. Dori November 10, 21:56

  Haxhi, po ti mbaj portretin e dajos se mamase tende dhe je akoma me i nderuar. Ne kete 75-vjetor une kam bere gati portretet e dy xhaxhallareve te mi, i pari i rene ne lufte kunder fashisteve italiane, i dyti kunder nazisteve gjermane.

  Reply to this comment
  • . November 11, 21:44

   ne rregull me llogarite ti, nga nje cope per cdo ushtri, del i mbuluar per cdo rast

   Reply to this comment
 5. Shefqet Cela November 10, 22:02

  NUK ËSHTË FASHIZËM QYTETAR POR FASHIZËM SHTETËROR, NËPERMJET “POLICËVE E R Ë. D H I”
  Ramës duhet ti kujtohet kjo shprehje LAPIDAR që e ka thënë nga Franca mbasi ishte běrë me “lule te kuqe” nga bashibozukët polic të Saliut.

  Reply to this comment
 6. Shefqet Cela November 10, 22:08

  KY NUK ËSHTË FASHIZËM QYTETAR POR FASHIZEM SHTETËROR NGA “POLICË.
  E R Ë D H i”
  Rames duhet ti kujtohet kjo SHPREHJE LAPIDAR që e ka thënë nga Franca mbasive kishin bërë me LULE TË KUQ

  Reply to this comment
 7. Genti November 10, 22:26

  Respekt dhe nderim per kete zoteri dhe turp per kryetarin e bashkise dhe policat e bashkise qe nuk e meritojne detyren dhe rrogen nga taksat tona.Me kujtuan beun e fshatit dhe sejmenet e tij ne kohet e erreta te fashizmit.

  Reply to this comment
 8. Alban Dega November 11, 00:58

  Nje urim mbi urim per luftetaret e lirise dhe nderin e Shqiptarise…. LAVDI !

  From: Alban Dega
  Date: May 5, 2018 at 1:35:30 PM EDT

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes …

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL … BERISHES !

  A doni me per fytyren vertete te nazi-fashisteve te Sali Lul … Berishes , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve … !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po i jepja doren e fundit perkujtmores se meposhteme vjen ky lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist !
  Luftetare lirie, veterane te LNC rrihen barbarisht me grushte, shqelms, me shkopinj nga bandite fashistoide te Sali Lul Mul Alizot Alibeajt… prane Varrezave te Deshmoreve te Atdheut ne Tirane, rreze Monumentit Nene Shqiperi per te cilen rrezikuan jeten ne lulen e rinise se tyre…
  Kapen ne flagrance neonazistet e SHQUP-it
  Fjalen duhet ta merrte policía… Arta Marku dhe drejtesia Shteti nese do te ekzistonte ne Shqiperi !
  Akoma jo ….
  Edhe sa kohe do te mbetemi ne shqiptaret me ishallah … mashallah !?

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  -Nder e lavdi deshmoreve dhe herojve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emrin e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cifligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Larte, te Stambollit, Beogradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku i tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e popullit fakire mbi nje Toke flori !
  E shihnin dhe dinin se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e atij grushti shqipegesish antishqiptare shtoheshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte edhe me thelle deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vojvodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kuptuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin c’te humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri e nje jete me te mire !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit te vet !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji pa meshire e pa medyshje kunder pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, te pasuruar e graduar me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi ndaj popullit apo shtetit te dhe ato duhet ti ktheheshin pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Alizotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit heronjve, deshmoreve dhe luftetareve per lirine e pavaresine e Shqiperise !
  Nder e Lavdi perjete !

  PERDITESIM I SOTEM

  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  A mund te kete edhe sot parulle me aktuale, me lriidadhese, me qytetare me popullore= demokratike ne mbare Boten!
  Ne Populli, Me Popullin, Per Popullin shkruhet ne Kushtetuten e Ores Mitike te shqiptareve dhe Nenes boterore te Demokracise,SHBA- Shteteve te Bekueme te Amerikes, sic i quante gjyshi im nga Nena Imami Elez Hoxhe Berisha dhe per pak i shpetoi burgut vetem per kete shprehje te tij si Njeri i Zotit!

  Reply to this comment
  • Tin Tin November 11, 05:29

   Po ti pse nuk shkon ne Korene e Veriut Zotrote meqe qenke i kuq,pse jeton ne Amerike.Amerikanet fill pas luftes u shprehen se kishin luftuar armikun e gabuar,Komunisteve te kasapit Stalin duhet tu hidhnin bombat.o qelbesira slave te kuqe Po stalini ishte me fashisti i fashisteve vrau miliona.Hitleri u zgjodh me vota ashtu edhe musolini dhe nuk vrane popullin e tyre.Enveri ishte nje qelbesire qe jetonte ne Bllok bashke me qelbesirat e tij,ha e pi me bollek dhe rruhej nga roje ,kurse shqiptaret I mbylli I la pa buke dhe i la te vetmuar ne bote….kush i dhe te drejte Enverit te mbyll kufinjte ,sa shoke kishte Enveri neper bote,u katandis pa asnje aleat nje skizofren qe I beri njerezit te urritur here i vishte Rusa e here kineza.Plaku te ndigjet penalisht per fyerje te genocidit komunist ndaj kombit.Kush do enverin te shkoj ne korene e veriut kush e ka nostalgji eshte I semure psiqik dhe me llogjike vasali ose skllavi..

   Reply to this comment
   • Shqiptari November 11, 13:38

    Amerika jote o rrot k…i o tintini karabush nuk kishte byth te fitonte kunder nazizmit , ishte ai Stalini qe i dha lavdin dhe amerikes qe shkoi deri ne raishtag , se nese do ishte per ameriken tende qe nuk i ngeli vark ne det ne at koh , lufta dyt dhe sot nuk do kishte mbaruar akoma idjot , RRESPEKTE PER KTE PENSIONIST QE NDERON KOMANDANTIN LEGJENDAR TE LUFTES ENVER HOXHEN , TURP ESHT TE DALESH ME FOTON E zogut saliut ed rames kompani , Te mbash foton e atij burti qe nuk i vjen me kti vendi qe çliroi SHQIPERIN nga nazifashizmi dhe tradhtaret e vendit dhe ngriti SHQIPERIN nga nje vend feudal ne nje shtet modern evropian per 50 vjet esht vertet krenari , esht koha maskarenjve dhe maskarenjt duan vetem maskarenjt si vetja , prandaj e kan dhunuar kte SHQIPTAR te ndershem dhe atdhetar .

    Reply to this comment
    • Tin Tin November 11, 15:10

     Ik ore koqe kandari kelysh sllav,harrove paktin mes gjermanise dhe stalinit,,stalini jetonte ne siberi gja te luftes nga frika…Ushtria gjermane I shtypi sllavet e ndyre,,Amerika e kuptoi gabimin gjithe industria ushtarake e gjermanise u kopjua nga Amerikanet.sllavet jane egersira dhe ti je egersire edhe xhaxhi ishte vampir qe shtypi Kombin.Ruset nuk kane byth per asgje me nje ekonomi sa spanja dhe me president nje vrases mongol si Putana.xhaxhi hante qingja ne lufte dhe loqe nga dushani serb.

     Reply to this comment
     • Shqiptari November 11, 19:15

      O tan tan o katunar po na tregove si xhvishet mistri te degjoj me rrespekt , se nuk ke tru ti te na tregosh historin e luftes katunar derdimen , RRESPEKTE PENSIONISTIT esht SHQIPTAR i vertet , flasin dhe rrumbythjet e idh tradhtarve qe vetem deme i kan sjell kti vendi llumi i kti populli

   • Alban Dega November 11, 15:10

    A E KE PARE NDONJEHERE FLAMYRI. E AMERIKES O TRAP!?

    Ka tri ngjyra .
    E kuqja eshte pjese e rendesishme e tij.
    Bluja mbreterore simbolizon mbretin e demokracise boterore.
    E Bardha simbolizon zemerbardhesine e popullit e kombit qe shpetoi Boten mbare nga dy kasaphana boterore!
    Ka edhe me shume per ty antikomunistin 24 karat komunist dhe sojsorollopin tuaj berishisto- Stalinisto- hitlerian!
    Flamuri amerikan ka 51 yje qe simbolizojne secilin prej 51 Shteteve te saj qe qendrojne te bashkuara tash e mbi 100 vjet, pra gati dyfishin e shteteve te Evropes se Bashkuar qe ka filluar te shqyhet per shkak te unanimitetit ose 100 per qindshit Stalinist. E BE nuk ka arritur ende 1/ 6 e moshes se SHBA-se.
    Ti trushkerdhyer hitlero-musolinian thua se Hitleri dhe Musolini nuk vrane popullin e vet!
    Ptu sterkopil i Benito Adolfit!
    Ata jo vetem vrane popullin por kthyen ne germadha shtetet e tyre si askush tjeter Italine dhe Gjermanine .
    Sic qene e sic bene e paten edhe fundin:
    Njeri i varur si qen me kembe perpjete e tjetri i vetevrare si frikacak i qelbur ne bunkerin e krimeve te tij kunder njerezimit duke lene mbrapa nje kope kopilash si ti e sojsorollopi jot!
    Ptu… Ptu… Ptu!
    Fare e keqe hitlero- musoliniane!
    Vdekje fashizmit!
    Liri Popullit !

    Reply to this comment
    • TinTin November 11, 19:31

     Ik ore Fuks laj ndonje pjate atje se ketu ne Shqiperi nuk ta var njeri loqen.ti dukesh qe je vemje komunistosllav se shkruan nje faqe si bente Fidel Kastro fjalimet nga 30 ore.komunistet jane pisa te hebreut marks dhe kelysha te sllavizmit.fale zotit ne amerike i djegin.edhe ty Fuks te deges do te djegin.juve vrate Shqiptare se gjermaneve ju hengret loqen.komunistet e shqiperise jane mbetje sllave Subhuman.komunistet e Enverit o ju qifte Amerika kurvat

     Reply to this comment
    • TinTin November 11, 19:38

     Ik ore Fuks I sigurimit te Enver vampirit.ty duhet te te perdhunojne bythen 51 zezake se me aq loqe te behet bytha si flamuri i amerikes me 51 vrima…o Zot cfare katnaresh mban Amerika akoma qajne rradhet per margarine dhe vajguri.

     Reply to this comment
   • Alban Dega November 11, 15:15

    A E KE PARE NDONJEHERE FLAMURIN E AMERIKES O TRAP!?

    Ka tri ngjyra .
    E kuqja eshte pjese e rendesishme e tij.
    Bluja mbreterore simbolizon mbretin e demokracise boterore.
    E Bardha simbolizon zemerbardhesine e popullit e kombit qe shpetoi Boten mbare nga dy kasaphana boterore!
    Ka edhe me shume per ty antikomunistin 24 karat komunist dhe sojsorollopin tuaj berishisto- Stalinisto- hitlerian!
    Flamuri amerikan ka 51 yje qe simbolizojne secilin prej 51 Shteteve te saj qe qendrojne te bashkuara tash e mbi 100 vjet, pra gati dyfishin e shteteve te Evropes se Bashkuar qe ka filluar te shqyhet per shkak te unanimitetit ose 100 per qindshit Stalinist. E BE nuk ka arritur ende 1/ 6 e moshes se SHBA-se.
    Ti trushkerdhyer hitlero-musolinian thua se Hitleri dhe Musolini nuk vrane popullin e vet!
    Ptu sterkopil i Benito Adolfit!
    Ata jo vetem vrane popullin por kthyen ne germadha shtetet e tyre si askush tjeter Italine dhe Gjermanine .
    Sic qene e sic bene e paten edhe fundin:
    Njeri i varur si qen me kembe perpjete e tjetri i vetevrare si qen i terbuar ne bunkerin e krimeve te tij kunder njerezimit duke lene mbrapa nje kope kopilash si ti e sojsorollopi jot!
    Ptu… Ptu… Ptu!
    Fare e keqe hitlero- musoliniane!
    Vdekje fashizmit!
    Liri Popullit !

    Reply to this comment
    • Xhuxhumaku November 11, 18:14

     Ti o Hamdi – Alban te dhjet gazit, jo per gjo po kur flet per flamurin amerikan i shpiegon ato ngjyrat si e Oma e Zeqo Hamdiut maje thanes me gisht ne bythe. Po i leme te tjerat, po mire qe s;ke thene qe e kuqja e flamurit amerikan perfaqeson komunizmin amerikan. Kurse e bardha na qeka zemerbardhesia e popullit qe shpetoi boten nga dy kasaphana, Aman or debil te keqen, po e bardha eshte ne flamur qe para luftrave boterore or rrote, apo ata qe sajuan flamurin e dinin qysh me perpara rolin e Amerikes ne dy lufterat boterore. Ik or Hamdi pi ilacet ne rregull se ke per te bere ndonje alamet ne rruget e Amerikes. Rrot cari!

     Reply to this comment
     • kris 1 November 13, 19:35

      Duhet doktor per Hamdi Degen.Veterani ankohet per policet e Leshit sekretarin e rilindjes Pallen dhe kryetarin 15% Te bashkisr hamdiu po flet per Sali Vic dollin

   • Agel November 11, 19:33

    Po i ze frika nga emri dhe vepra e te madhit dhe te nderuarit Enver Hoxha,po flasin te gjith,se po krahasaojne cfar kandertuar pushteti popullor ne 40 vite dhe cfar kan vjedhur keta horrat e sotme ne 30 vite gjith ate pasuri we la enveri,po e vjedhin keta maskarenj.Spaku po afron.

    Reply to this comment
 9. demo November 11, 01:17

  Ne Librazhd edhe ne fushen sportive shkojne me pertretin e enverit,paskan rrahur policet Haxhiun!!!!
  Kur te vijne enveristet ne pushtet do ta dekorojne si dhine e vetme te nene Zyra Kocit,nga Orenja.

  Reply to this comment
 10. Ergys November 11, 03:00

  Më pyet facebook-u
  “Për çfarë po mendon?”

  Po ja, shoh fotot e heronjëve të varur në bulevardin e kryeqytetit dhe pyes veten;

  Po komandant kë kanë patur heronjtë e vrarë në luftë?

  a ka luftë pa komandant?

  dhe nëse kanë patur, përse nuk e varin edhe atë në bulevard?

  Të jenë kaq hipokritë me historinë dhe për ca vota?

  Ose vendosuni dhe komandanti, ose i hiqni dhe heronjtë prej aty!

  Kam dhe pyetje të tjera, por një herë tjetër

  Historia vazhdon…..

  Reply to this comment
  • Dardan November 11, 15:06

   Komandanti i tradhtoi heronjte dhe deshmoret e Luftes Antifashsite, sepse montoi ne Shqiperi diktturen e tij personale dhe te Bllokut.

   Reply to this comment
 11. Xhuxhumaku November 11, 03:29

  Po ku ishit me 20 Shkurt 1991 mor enveristet e mutit?? Po sa shpejt dolet nga vrimat ku ishit futur kur ua pshurrnin komandantin mor u qifsha robt. Po sa shpejt harruat qe desh vdiqet nga urria e nga morrat se nje kallep sapun ne muaj u jepte komandanti qe te lanit bythen qe e fshinit me gazete gjate javes. Sali Berisha duhet varur mu ne mes te Tiranes se prej tij shpetuat gjalle e nuk ju varen neper shtyllat e telefonit. Ay vend eshte i mallkuar derisa ne krye vazhdimisht dalin kopilat e bijt e kopilave e bastardet duke filluar nga bastardi i bimbashit te Gjirokastres, kopili Karaxhicit dhe biri i kopilit te Zogut.

  Reply to this comment
  • Tin Tin November 11, 05:37

   bravo xhuxhumak ky popull harron shpejt ka sindromen e Stockholm it.keta duhen ti mbledhesh ne nje serre dhe ti ushqesh me buke misri,dhe te ngordhin pa nxehje e ti rrahesh pse flasin se keshtu e donte xhaxhi muti shqiperine.pervete e mbushte zhaben mire dhe vishej me Pierre Cardain nga 3000 mije dollare nje kostum kopilat e tij bridhnin neper evrope me parate e sklleverve dhe me alfa romeo neper Tirane ,njerezit neper zisat e Ruseve ne shi si qente.saliu,edvini jane pasuesit e te privilegjuarve te bllokut qe te vjen te vjellesh qe na hiqen dhe antikomuniste ata qe I l’eliminazione koqet enverit psikopat me Gruan e tij vampire.

   Reply to this comment
 12. demo November 11, 03:30

  Kane pasur komandant Miladin Dushan Mugoshen.

  Reply to this comment
 13. Lasgushi November 11, 07:29

  Ky Kajmaku i Librazhdit dhe dy të tjerët në fotografi çfarë janë?BALLISTA,ZOGISTA,FASHISTA APO LGBT ista!?

  Reply to this comment
 14. . November 11, 09:48

  dergoja letren Gramoz Rucit garda e vjeter e ish-PS
  ku e fsheh surratin Gramoz Ruci

  Reply to this comment
 15. Vasili November 11, 12:26

  Per keta kanibalet te zbritur nga katundet e llojit Aliko,qe hengren dhe shqyen trupa dhe shpirtra partizanesh idealiste shqiptare me familjet e tyre si dhe torturuan dhe masakruan shkretuan nje popull dhe vend te tere dhe guxojne te dalin perseri me kryemonstren qe i udhehoqi gjithe keto dhe gazi i Aushvicit me duket pak,per te qeruar keta kanibale,qe kane nxjerre dhe vazhdojne ta shqyejne dhe gjakosin kete vend.
  Cdo tolerance me keta gjaksore,te ben te bashkohesh me skoten e tyre kanibaleske.

  Reply to this comment
 16. Shqiptari November 11, 13:38

  Amerika jote o rrot k…i o tintini karabush nuk kishte byth te fitonte kunder nazizmit , ishte ai Stalini qe i dha lavdin dhe amerikes qe shkoi deri ne raishtag , se nese do ishte per ameriken tende qe nuk i ngeli vark ne det ne at koh , lufta dyt dhe sot nuk do kishte mbaruar akoma idjot , RRESPEKTE PER KTE PENSIONIST QE NDERON KOMANDANTIN LEGJENDAR TE LUFTES ENVER HOXHEN , TURP ESHT TE DALESH ME FOTON E zogut saliut ed rames kompani , Te mbash foton e atij burti qe nuk i vjen me kti vendi qe çliroi SHQIPERIN nga nazifashizmi dhe tradhtaret e vendit dhe ngriti SHQIPERIN nga nje vend feudal ne nje shtet modern evropian per 50 vjet esht vertet krenari , esht koha maskarenjve dhe maskarenjt duan vetem maskarenjt si vetja , prandaj e kan dhunuar kte SHQIPTAR te ndershem dhe atdhetar .

  Reply to this comment
 17. KOZi November 11, 17:06

  Po mire o xhaxhi ! A e kini dijeni qe edhe ne Rusi nuk perkujtohet Stalini e Lenini ! A kini dijeni qe nuk ka monumente te Stalinit. Rusia ka Flamurin e qeverise Kerenskit qe rrezoi Carin dhe vendosi republiken borgjeze ! Rusia ka hymnin e republikes borgjeze te Kerenskit e vitit 1917.. Stalini perkujtohet nga Partia e tij,Partia Komuniste Ruse. Por ama Partia Komuniste Ruse nuk beri ndryshime ne strukture ngeli po ajo ! Ndersa te neve Partia e Punes hudhi poshte cdo gje ideologjike e organizative te Enver Hoxhes dhe u kthye ne Partia Socialiste, Te dilte dikush ne Kongres te 10 qofte edhe nje grup delegatesh e deputetesh e te deklaronin qe nuk pranoine ndryshimin.Ne Parlament Fatos Nano deklaroi qe tani grupi parlamentar i PPSH do jete grupi parlamentar i PS. Te dilte njeri ate dite e te thonte – jo ne 5 apo 8 apo 12 deputet vazhdoime te jemi grupi vazhdues i PPSH dhe qe te nesermen do kishi motiv per tu prezentuar. kaq

  Reply to this comment
 18. alphade November 11, 18:11

  Shenim: Dakort plotesisht me komentin e Zotit ETHEM !
  Te hiqen bustet e shtatoret e tradhetareve. Zogjt I Kane
  mbuluar me gelasa keto shtatore qe do te thote se edhe
  ato nuk e durojne blasfemine e kelysheve te tradhetare-
  ve .

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku November 11, 18:45

   Ca statujave u bejne glasa zogjte, ca te tjera i pshurrin njerezia. Njerezia kupton me shume se zogjte apo jo o karphade, apo ti si me tru harabeli qe je preferon ate qe kuptojne zogjte ndaj asaj qe kupton njerezia.

   Reply to this comment
 19. Rita November 11, 18:46

  A tenton dikush te mbaje ne dore fotografin e Hitlerit ne rruget e Gjermanise ??? Pra dhe ndryshimi me Hitlerin gjirokastrit nuk qendron dhe per kete provokim e shplarje truri qe don t”i besh rinise se sotme duhet te denohesh penalisht -Te vihet ligji qe te dine pinjollet e krimineleve pasojat e ketyreve veprimeve .Mbaje or derdimen fotografine e qoftelargut ne shtepine tende ne cdo dhome madje dhe ne wc qe te lirohesh me mire !!!

  Reply to this comment
 20. dritan November 11, 19:02

  Z Haxhi Allko
  Nese do qe te nderohesh duhet qe te mbash fotografite e exponenteve te Ballit Kombetar , vetem keshtu do te vleresohesh nga Rama dhe Co , ti je bere demode duhet te modernizohesh nuk e shikon liderin e PS se edhe emri i Qemal Stafes i prish humorin te shkuara zoteri i nderuar
  e keqja e shume anetareve te PS qe jane pasardhes te partizaneve nuk po e kuptojne qe lideri Rama eshte njeriu qe e uren me shume luften antifashiste mbase te vetmen lufte te denje qe ka bere populli Shqiptar ne keta 500 vitet e fundit , prandaj hapni syte dhe mos ndiqni si qori PS me mire jepjani voten ndonje partie me orientim Komunist , sic ka ne cdo vend perendimor

  Reply to this comment
 21. Al November 11, 19:11

  Haxhi…kta njohin vetem leku….jam me keq se Saliu…por mos u merzit

  Reply to this comment
 22. Shqiptari November 11, 19:15

  O tan tan o katunar po na tregove si xhvishet mistri te degjoj me rrespekt , se nuk ke tru ti te na tregosh historin e luftes katunar derdimen , RRESPEKTE PENSIONISTIT esht SHQIPTAR i vertet , flasin dhe rrumbythjet e idh tradhtarve qe vetem deme i kan sjell kti vendi llumi i kti populli

  Reply to this comment
  • TinTin November 12, 04:54

   Une nuk jam katundar po edhe po te isha nuk eshte turp.Turp eshte te mbrosh ate qe I beri Shqiptaret si kafshe te kopshtit zoologjik.juve nostalgjiket e komunizmit te enverit jeni te semure nuk ambientoheni dot ne demokraci….o Zot akoma ka minj komuniste qe komentojne partine e dushan mugoshes o kelysha te sllavit kohe juaj mbaroi,hani loqe dhe mos beni gek

   Reply to this comment
 23. Shqiptari November 11, 19:16

  O tan tan o katunar po na tregove si xhvishet misri te degjoj me rrespekt , se nuk e kam iden , por nuk ke tru ti te na tregosh historin e luftes katunar derdimen , RRESPEKTE PENSIONISTIT esht SHQIPTAR i vertet , flasin dhe rrumbythjet e idh tradhtarve qe vetem deme i kan sjell kti vendi llumi i kti populli

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku November 11, 20:14

   Ti mos i perbuz shume katunaret se qingjat dhe vicat qe mbajten bashibozuket e nacional clirimtares katunaret i dhane, apo ket herojt e mdhej hanin kaken e njeri tjetritÉ

   Reply to this comment
   • **** November 12, 02:10

    Xhuxhmaku tregon qe prape mendjen te qingjat e vicat e kane ballistet dhe pas lufte.
    Pastaj cuditen qe luftuan partizanet.
    Ik mer butqir,,Litarin e keni pak.
    Litarin Litarin
    Tradhetare
    Rrofte LANCL
    Vdekje kurvave tradhetare

    Reply to this comment
    • Xhuxhumaku November 12, 16:18

     O ti katerkoqe, tashti ju e keni thene vete qe ballistet hanin pulat, kurse qingjat dhe vicat i hanin ata te nacional clirimtares, ata birat e kurves dmth. Po ti pse merzitesh, une vetem thashe qe ato qingjat qe hanin ata kelyshet e kurvave te nacional clirimtares katunaret e gjore ua jepnin se ata nuk hanin kaken e njeri tjetrit apo jo. Tashti ti katerkoqe ate litarin qe e ke aq qef ta permendesh ik e nxirre nga varri i komandantit bytheqire qe te na shpetosh te gjitheve se e ka lene jashte e nuk po e terhq njeri.

     Reply to this comment
 24. ivoni November 11, 20:20

  Patjeter qe policet kane urdher ..! Po nga kush ..? Nuk eshte e veshtire , nga eproret e tyre . Poshte eproret e tille , zoti i denofte ..!

  Reply to this comment
 25. SOPOTI November 11, 21:09

  Per Tin Tinin e si mundet qe ne Librazhde te kremtohet 75
  vjetori i clirimit dhe te mos i paraprije portreti i udheheqesit te luftesqe u arrit clirimi i Librazhdit.
  Si nuk ditke me vleresuar qe nje merite e ka edhe ushtria e kuqe e udhehequr nga Stalini qe e mposhti makinen ushtarake te Hitlerit dhe i mori gati gjysmen e Gjermanise perfeshire edhe Berlinin komplet.Kjo eshte historia e verteta duam apo nuk duam une dhe ti qe don ta transformosh historine.

  Reply to this comment
 26. Lavdosh Isufi Chicago November 12, 02:49

  RILINDJA E P.S.
  Moj Rilindje e maskuar
  Me udheheqes te terbuar
  Historine e kan ndryshuar
  Se nga trut jan te shteruar

  Kush ndryshon Historin
  Ka turperuar Shqiperin
  Te gjith brezat qe do vin
  Ne varr tu hedhin benzin

  Moj P.S. e rilindur
  Me je bere e pa bindur
  Llafosesh si plake e grindur
  Nga brenda si moll e krimbur

  Kalojn muaj e kalojn vite
  Nuk po shohe nje reze drite
  Me te shpejt shkallet I ngjite
  Politiken jashte orbite

  Pertej te majtes dhe te djathtes
  Largohet zjari prej vatres
  Shtepija si shpeton dot flakes
  Po ja beni qejfin mergates

  Beri rilindja ringjalljen
  Me te madhe nxori shpalljen
  Ballistave tu kerkoj faljen
  Historis ti bejn shplarjen

  Ne kongresin themeltar
  Une isha ne rjesht te par
  Nuk me pelqeu ai pazar
  Gjysma e salles e percar

  Ju vazhduat ne punen tuaj
  Si kalorsit larte mbi kuaj
  U largova si I huaj
  Zemra ime gur do bluaj

  Moj Rilindje te kame xhan
  Po nuk mund te rri menjan
  Deshmor dajon dhe xhaxhan
  Ne lufte per liri mu vran

  Nga 18 vjec dolen partizan
  Ne ate moshe gezonte sevdan
  Ky Edi Rama si pelivan
  Ne bllok hante paserman

  Moj Rilindje te qofsha fal
  Ke hipur larte mbi kal
  Kerkon te ngjitesh ne mal
  Ki kujdes mos bjesh mbi val

  Hodhet balte mbi historin
  Dhe ringjallet Mitat zin
  Qe lidhi besen me Greqin
  Te ripushtonte Shqiperin

  Po vetetin e po gjemon
  Tepsi ,kazan e timon
  Vet zoti Rama po drejton
  Drejte Henes ai po shkon

  Henen kerkon ta pushtoj
  Marsin me von do eksploroj
  Edhe Diellin vet do ta zvendesoj
  Gjith Universin do ndricoj

  Majtas djathtas fluturon
  As ne mes nuk qendron
  Gjith Boten po sfidon
  Mbi partit Edi qendron

  Unikal ne gjith Boten
  E late mbrapa dhe Europen
  Majtas djthtas kerkoni voten
  Politikes po I beni gropen

  Bota eshte e ndar ne mes
  Mos e fusni ne nje thes
  Te varferit rojn me shpres
  Te pasurit leket shtres- shtres

  Antifashizmi pa arm e uniforem
  Eshte siRilindja pa platforem
  Antifashizmi pa uniforem e arem
  Eshte si poturet eEdi Rames pa gjalm

  Ne kujtesen ndaj diktatures
  Po nderon burgaxhinjte e shures
  Nuk I hidhet sheqer hudhres
  Je si gjarperi posht kerpudhes

  Shiko dhembet se te jan zverdhur
  Ne zullume shume je kredhur
  Historin me kembe ke shkelur
  Po perdridhesh si dem I tredhur

  Edi Rama me gjatesin
  Se ndryshon dot historin
  Keto pune duan mencurin
  Ai ka trurin si llamarin

  Kaq I mencem nga na dole
  O I linduri ne kasolle
  Edhe Globi ka dy pole
  Kete teori nga e polle

  S’matet vlera nga gjatesija
  As nga forca e madhesija
  As nga kazan e nga tepsija
  Njesija matese eshte mencurija

  Mendje ndrituri I Surelit
  Doli si zogu para gjelit
  Si miza ne maj te kercellit
  Me nje vrime I bje fyellit

  Zgjodhe Vloren per deputet
  Nga frika te mos te hidhte ne det
  Si Saliu qe e pati kismet
  Ne kuriz e provoj vet

  Plot kjo Vlora me djaleri
  Qe dallohen per trimeri
  Nuk jan mbrapa me mencuri
  S’paska nje per ne qeveri

  Plot me lepuj e lepurushe
  Stanin plot ti e mbushe
  Me minifunde e brekushe
  Sikur jane sora fushe

  Cfar po ndodh me ty rilindje
  Po vazhdon rugen pa bindje
  Ke deshtuar qe ne lindje
  Me hajdutet nuk ke grindje

  Moj Rilindje e pa shpres
  Na preve te gjith ne bes
  Pse I fute ne nje thes
  Pulat me dashin e kopes

  Rilindje mos I ndrysho ngjyrat
  Mos I njollos me keq fytyrat
  Kethehuni pa filluar rymat
  Do tu bien mbi koke peshtymat

  Moj Rilindje zgjohu nga gjumi
  Se do vijne dallget nga lumi
  Su ndimon dot Edi merhumi
  Se ate do ta zer zullumi

  Lavdosh Isufi – USA

  Reply to this comment
 27. Lili November 12, 05:23

  Dita,
  Strehja e fundit e Enveristeve!
  Ps: ky plak ka kujtuar se Partia eshte ende ne pushtet mbasi cdo hte voton per socialistete! Nuk e ka kuptuar se eshte vetem per dekor socializmi i tyre nje here ne vjet me fotot e juaja me shallin komunist rreth qafes!
  Ps: Mpyeti nje shoqe nga nje foto ne rrjet me keto shallkuqe kur ndryshon regjimi ne shqiperi ,?!!

  Reply to this comment
 28. intelektuali November 12, 05:52

  Rita ben nje pyetje llogjike thelbesore per majorin dallkauk te Partise se Punes qe e quan Enverin e Bahri Omarit dhe Nexhmije fashistes si “komisar” dhe “kumandar” te LANC-it kriminal jugosllav qe u nguli thiken pas shpine kosovareve ne Tivar:

  CFARE NDODH PO TE DALESH NE GJERMANI ME FOTOGRAFINE E HITLERIT NE PUBLIK?

  Une, intelektuali do t’i bej nje pyetje ketij dallkauku fanatik dru me pre qe i ka mbetur ora te Enveri dhe Koha e Qepes e Partise se Punes:

  CFARE DO T’I NDODHTE CDO SHQYPTARI NE SE DO TE DILTE NE PUBLIK, NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES ME FOTOGRAFINE E PRESIDENTIT AMERIKAN?

  Besoj se pyetja retorike nuk ka nevoje per pergjigje, sepse te gjithe e dine se po te dilje me fotografine e presidentit amerikan ate kohe ne publik te priste me e pakta internimi ne Kampet “Auschwitz” te Enverit dhe me e shumta, por te ishe nga nje familje “me hije ne biografi” te priste ekzekutimi nga toga e “deshmoreve” vampire te Enverit qe ekzekutonin cdo “armik te kllases” qe i quanin si vegla te rrezikshme te Imperializmit Amerikan, ashtu sic likuiduan pa meshire “deshmoret” e vertete patriote shqyptare qe CIA i dergonte ne Shqypni per te rezuar regjimin komunist, por qe u spiunuan tek xhelatet e Enverit nga spiuni i Moskes, Kim Filby me nje pabesi te papare,

  atehere:

  Mbetet t’i themi dallkaukut fanatik, Haxhi Allko “veteranit” budalla te Brigades se 17 sulmuese qe vrau me shume shqyptare dhe kosovare se italiane dhe gjermane, por edhe vemjeve idiote alias Hamdi Dega dhe pinjolleve te xhelateve kokpreres te Enverit:

  MOS U PREK DHE MOS U INDINJO QE TRE POLICE TE TAULANT BALLES TE DHUNUAN ME “PAMUK”, SEPSE E KISHE HAK NJE DAJAK TE “VERTETE”

  sepse:

  Sot, 30 vjet pas renies se Murit te berlinit Shqypnia eshte ne NATO qe financohet kryesisht nga SHBA dhe po lutet e fundit ne radhe qe ta pranoje Bota Demokratike bythenderur dhe gjuhejashte ne BE dhe kjo nuk ka sesi te ndodhe:

  ME FOTOGRAFINE E ENVERIT NE BALLE

  Reply to this comment
 29. intelektuali November 12, 05:54

  Rita ben nje pyetje llogjike thelbesore per majorin dallkauk te Partise se Punes qe e quan Enverin e Bahri Omarit dhe Nexhmije fashistes si “komisar” dhe “kumandar” te LANC-it kriminal jugosllav qe u nguli thiken pas shpine kosovareve ne Tivar:

  CFARE NDODH PO TE DALESH NE GJERMANI ME FOTOGRAFINE E HITLERIT NE PUBLIK?

  Une, intelektuali do t’i bej nje pyetje ketij dallkauku fanatik dru me pre qe i ka mbetur ora te Enveri dhe Koha e Qepes e Partise se Punes:

  CFARE DO T’I NDODHTE CDO SHQYPTARI NE SE DO TE DILTE NE PUBLIK, NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES ME FOTOGRAFINE E PRESIDENTIT AMERIKAN?

  Besoj se pyetja retorike nuk ka nevoje per pergjigje, sepse te gjithe e dine se po te dilje me fotografine e presidentit amerikan ate kohe ne publik te priste me e pakta internimi ne Kampet “Auschwitz” te Enverit dhe me e shumta, por te ishe nga nje familje “me hije ne biografi” te priste ekzekutimi nga toga e “deshmoreve” vampire te Enverit qe ekzekutonin cdo “armik te kllases” qe i quanin si vegla te rrezikshme te Imperializmit Amerikan, ashtu sic likuiduan pa meshire “deshmoret” e vertete patriote shqyptare qe CIA i dergonte ne Shqypni per te rezuar regjimin komunist, por qe u spiunuan tek xhelatet e Enverit nga spiuni i Moskes, Kim Filby me nje pabesi te papare,

  atehere:

  Mbetet t’i themi dallkaukut fanatik, Haxhi Allko “veteranit” budalla te Brigades se 17 sulmuese qe vrau me shume shqyptare dhe kosovare se italiane dhe gjermane, por edhe vemjeve idiote alias Hamdi Dega dhe pinjolleve te xhelateve kokpreres te Enverit:

  MOS U PREK DHE MOS U INDINJO QE TRE POLICE TE TAULANT BALLES TE DHUNUAN ME “PAMUK”, SEPSE E KISHE HAK NJE DAJAK TE “VERTETE”

  sepse:

  Sot, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit Shqypnia eshte ne NATO qe financohet kryesisht nga SHBA dhe po lutet e fundit ne radhe dhe “pas pilafit” qe ta pranoje Bota Demokratike bythenderur dhe gjuhejashte ne BE dhe kjo nuk ka sesi te ndodhe:

  ME FOTOGRAFINE E ENVERIT NE BALLE

  Reply to this comment
 30. Qemal Stafa November 12, 07:18

  Radiografine e LNC ja ka bere Edi Rama te Refleksionet.Studjojeni mire ate liber se e keni te Udheheqesit.Te tjerat jane pallavra.

  Reply to this comment
 31. Enveristet November 12, 08:46

  Enveriste o budallenj te shkrete,
  ju pasket qene mendje gerrnete,
  kerkoni fotot me Enver ju perseri,
  qe bota te gajaset me ket marrezi,
  ne se keni mall per Enverin ne varr,
  mbani ju portret te Rames se marr,
  Enverin e keni mes jush a s’e shikoni?
  ate brekushe madhin Ram kok bidoni

  Reply to this comment
 32. fteri November 12, 08:48

  Enver Hoxha ky yll drite !
  I
  Duhet me ja ditë për nderë,
  Shqipëria derë për derë ,
  Enver Hoxha ,ky burr i madhë !
  Shqipërinë e bëri shtet.
  II
  Kur hynte në pallat Enver Hoxha ,
  plot me burra kombi mbushur ,
  Askujt s’i ndigjohej zëri ,
  para tijë nuk flet askush !.
  III
  Pajtoi gjaqe ,mbylli sherre.
  Lulëzoi vendin me pallate,
  Hapi dyert e penxheret ,
  garanci i shte Enver Hoxha.
  IV
  Mos t’ ish Enver Hoxha ,
  Shqipëria ish’ zhytë në mjerim.
  Disa herë ish ba nami
  s’dihet numri sa ishin vra ?…
  V
  Fjalët që ka thënë Enveri ,
  gjithmon kan zënë vend .
  Sot rrëke po derdhet gjaku ,
  nuk i bie askujt ndërmend .
  VI
  Nuk u lodhë për Shqipëri ,
  s’u ndal burri asnjëherë,
  Mbylli plagët ,ndali lotin ,
  dhe zoti ja di përnder .
  VII
  Ba me i thirrë ai prap përgjigjet ,
  amanet ju breza të ardhëshëm ,
  ecini në gjurmët e të parve !
  shqipërinë ta respektojmë….
  VIII
  Nuk pushon dhimbja e plagës,
  vazhdimisht të therë në trup,
  kur ban mik hasmin e babës …
  ti gjithmon jeton me turp.
  IX
  Fol një fjalë me mend ,
  ashtu si fliste Enveri !
  Se fjalë e tijë zë vënd ,
  më fort se pushka !
  X
  Pra ishte Enver Hoxha
  ai burrë i madhë shteti,
  Me të mirat që ai bani,
  uli më gjujë edhe “dreqin”!

  Zgjuarsin populli ia dinte ,
  gjithë kombi mbarë,
  Legjendari Enver Hoxha ,sot ,
  ti ngrihen edhe 100 lapidar.!…

  Reply to this comment
  • intelektuali November 12, 11:05

   fteri-myteberi-kokderri:

   PO MEHMETIN, KUMANDARIN LEGJENDAR TE BRIGADES SE PARE, HEROIN ANTIFASHIST TE SPANJES DHE KASAPIN E ENVERIT NGA MALLAKASTRA PSE E KE LENE PAS LISTE?

   apo:

   Te ka thene Partia se u vetvra ne gjumin e nates se Enveri zbuloi pas 50 vitesh qe ishte Poliagjent i Imperializmi Amerikan qe nga koha e qepes e Fullcit?

   Reply to this comment
   • fteri November 12, 13:34

    Si t’ja bëjmë ?……kur budalli hedh një gurë në lum !..

    Njëri tha :
    Duhet kalitur Intelektuali nga trutë !
    Tjetri qeshi ,duhet rikonstruksion nga bythët ,

    Si t’ë ja bëjëmë ne të shkretët me këtë injorant ,që nuk po gjejmëjë kovaçahnë,
    Se na ngli pa patkoi ,
    Intlektuali ynë kalë që qalon !
    Me të cilin shkurtojmë rrugën sadopak.

    Thonë se ke ndrruar pseudonimin,
    ca të tjerë edhe kombësi !………?
    e nuk quesh më shqiptar…. ,
    Por zagar ,duke sha natë e ditë ,
    këtë të vërtet ti veç e di.!…..?

    Kjo zemra jote qënka gatuar prej dheu !..,
    thërrime, thërrime shpërtheu !
    Po qahet prej inatit e marazit ,
    kundër legjendar-Everit MALIT ! .

    Zëri i urrejtjes të shqeu.zemrën o’ hajvan !
    se ,gjenralizmin ENVER ,veç e ,Lartëson ,
    Everesti , Enver shkëlqen më shum si rubin.

    Zemra jote gatuar prej dheut,
    Argat mbete për jetë or’ HAJVAN !…….

    Reply to this comment
 33. Populli November 12, 09:33

  Elegji per Enverhoxhizmin

  Zgjoniu shqiptare nga gjumi zgjoniu,
  e neper rradha ma fort shtrengoniu,
  per nje shishe qumesht qe me nat,
  2 arka per lagje po te kishe ca fat,
  1 kile mish ne muaj familja rracion,
  eshte turp i madh kur sot e tregon,
  1 kile djath ne muaj, e 1 pako kafe,
  kaq per ato idiote qe bejne sot llafe,
  qe per Enver hale i ha kurrizi perseri,
  per ate kohe rracionesh e ate marrezi,
  nje popull i tere me dok e kadife veshur,
  50 vjet zbore, aksione e aspak i qeshur,
  per nje fjale goje ne Spac mbyllje jeten,
  merrje ne qafe familjen, fisin dhe vehten,
  ky ishte Enver haleja ne 47 vjet pushtet,
  atij shpirti ne sketerre do ti digjet perjete

  Reply to this comment
  • fteri November 12, 15:00

   Proza e folkëlorit “POPULLOR !” dru me pre i shtrembrët e i kalbur i kapitalizmit dallkauk të pinjonve pasardhës të koliboracionistve të demokratoshkërdhatësisë sali rrumpallës :
   Folklori juaj me përralla rrëfimi me racione e zbore ,është i rëndësishëm për ty dhe ndonjë bashkëpuntor të pushtuesve armiq të shqipërisë ,këtu qëndron edhe bukuria e injorancës ,kur fle mbi dafina .

   Përralla e rrëfimit tënd monoton ka rëndësi për ngritjen e nivelit tëndë kulturor idologjik të miopve e injorantve pasi shqipria ishte ndërtuar si nuse ,e stolisur me qindra fabrika ,uzina ,kombinate hekurudha ,hidrocentrale ,djem të ri oficer me avion që mbronin qiellin shqiptar ,anije oqeanike luftarake e tregtare që i binin detrave në të katër anët e globit duke valvitur flamurin shqiptar nëbotë .me bujqësi modrene ,shqipëria prodhonte grurin e bukën si floriri ,tërsisht në vend .

   Është e turpëshme kjo urrejtje patologjike kur keni bë punën e bashkëpuntorve dhe armikut ,zëri i ytë dhe disa personazheve të tjerë nuk dijnë të thonë një fjalë të mirë për ENVER Hoxhën ,por çdo gjë e bëni – zi e më zi !… ,pasi vetëm një model brime të fyellit keni ,dhe asajë i bini pa pushim ,kjo e bënë monotone kërkesën tuaj edhe sikur një grimë thoji të keni të drejtë.

   Dy njerëz nuk mund të kenë një kokë e një zemër .Ju burgaxhi e kamelon ,dini vetëm të shani e mallkoni ,kjo nuk u nderon !… ,ju kështu dukeni si alien jashtë toksor ,jo atdhetar si ISISI !…. Ju thoni nuk kishte bukë ,nuk kishte qumshtë ,nuk kishte mish ,por unë ju them me fakte se shqipria kishte shumë burrëri ,barut e plumba për të çliruar e mbrojtur çdo pllëmbë të atdheut vet me heroizëm ,luftuan partizanët heroik , me legjendar Enver Hoxhën në krye dhe arritën fitore shqipëria kala e pa mposhtur ,për të hy bota me brek e pa brek . Dhe shqipëria e demokratoshkërdhatësisë tuej sot ka dalënë ankënd ,i shitet blersit më të parë,ju ka mbulu injoranca e erotizmi ,kriminaliteti e bantidizmi ka hyrë kudo në gjithë gjakun tuaj ,dhe keni fytyrë të shani arritjet vigane të Enver Hoxhës ,laje gojnë QEN stani.

   Në se njeriu bashkëpunon me hasmin kombit , shanë e vret vllezrit e vet ,bashkë me të ka vdekur edhe vetë.Dhe mes jush nuk ka fitues ,jeni të vdekur.

   Reply to this comment
 34. KOZi November 12, 10:54

  Ky comentuesi ” Qemal Stafa ” ka goditur ne shenje! Dallohet se asnje tjeter nuk i pergjigjet comentit tij. Ai liber duhet te ribotohet dhe te prezentohet ne panair ! Aty jane pergjigjet e gjithe periudhes 41-91. Brilant liber !!!
  Partia Socialiste sot me program,me statut, me qendrime administrative tani qe ka qeverine eshte e majte por ne linjen e Sejfullah Maleshoves. Keshtu stalinistet e enveristet te gezojne Partine Komuniste dhe Partine e Punes te re ,,,,,,,,tung

  Reply to this comment
 35. intelektuali November 12, 11:06

  fteri-myteberi-kokderri:

  PO MEHMETIN, KUMANDARIN LEGJENDAR TE BRIGADES SE PARE, HEROIN ANTIFASHIST TE SPANJES DHE KASAPIN E ENVERIT NGA MALLAKASTRA PSE E KE LENE PAS LISTE?

  apo:

  Te ka thene Partia se u vetvra ne gjumin e nates se Enveri zbuloi pas 50 vitesh qe ishte Poliagjent i Imperializmi Amerikan qe nga koha e qepes e Fullcit?

  Reply to this comment
  • fteri November 12, 13:29

   Si t’ja bëjmë ?……kur budalli hedh një gurë në lum !..

   Njëri tha :
   Duhet kalitur Intelektuali nga trutë !
   Tjetri qeshi ,duhet rikonstruksion nga bythët ,

   Si t’ë ja bëjëmë ne të shkretët me këtë injorant ,që nuk po gjejmëjë kovaçahnë,
   Se na ngli pa patkoi ,
   Intlektuali ynë kalë që qalon !
   Me të cilin shkurtojmë rrugën sadopak.

   Thonë se ke ndrruar pseudonimin,
   ca të tjerë edhe kombësi !………?
   e nuk quesh më shqiptar…. ,
   Por zagar ,duke sha natë e ditë ,
   këtë të vërtet ti veç e di.!…..?

   Kjo zemra jote qënka gatuar prej dheu !..,
   thërrime, thërrime shpërtheu !
   Po qahet prej inatit e marazit ,
   kundër legjendar-Everit MALIT ! .

   Zëri i urrejtjes të shqeu.zemrën o’ hajvan !
   se ,gjenralizmin ENVER ,veç e ,Lartëson ,
   Everesti , Enver shkëlqen më shum si rubin.

   Zemra jote gatuar prej dheut,
   Argat mbete për jetë or’ HAJVAN !…….

   Reply to this comment
 36. fteri November 12, 13:38

  Si t’ja bëjmë ?……kur budalli hedh një gurë në lum !..

  Njëri tha :
  Duhet kalitur Intelektuali nga trutë !
  Tjetri qeshi ,duhet rikonstruksion nga bythët ,

  Si t’ë ja bëjëmë ne të shkretët me këtë injorant ,që nuk po gjejmëjë kovaçahnë,
  Se na ngli pa patkoi ,
  Intlektuali ynë kalë që qalon !
  Me të cilin shkurtojmë rrugën sadopak.

  Thonë se ke ndrruar pseudonimin,
  ca të tjerë edhe kombësi !………?
  e nuk quesh më shqiptar…. ,
  Por zagar ,duke sha natë e ditë ,
  këtë të vërtet ti veç e di.!…..?

  Kjo zemra jote qënka gatuar prej dheu !..,
  thërrime, thërrime shpërtheu !
  Po qahet prej inatit e marazit ,
  kundër legjendar-Everit MALIT ! .

  Zëri i urrejtjes të shqeu.zemrën o’ hajvan !
  se ,gjenralizmin ENVER ,veç e ,Lartëson ,
  Everesti , Enver shkëlqen më shum si rubin.

  Zemra jote gatuar prej dheut,
  Argat mbete për jetë or’ HAJVAN !…….

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku November 12, 18:28

   O fteri, po ç’i ke bere Zotit qe te ka bere kaq budalla?

   Reply to this comment
   • Edi November 12, 18:52

    Hesht o Xhuxhumaku se do na zemerohet fterja dhe do mbesim pa ato traplliqet vargjet e tija qe na gajasin gazit.

    Reply to this comment
    • fteri November 13, 05:38

     O’Edi !
     Po ty ,bashkë me xhuxhon tëndë shpirtror ç’far ju pickoi ,zotrote ?…..përse na dilni si dy bole të varura tmerruat lexuesit ,para trapit të madhërishëm -Intelektual mavrisë . Sa do ta konkuroni ,ai mbetet kampioni ,kurse ju të dy fakira nuk e konkuroni dot ,jeni liliput e qesharak të blogut.

     Reply to this comment
    • fteri November 13, 07:52

     Po ç’ patët ju të dy bolet varur ,përse hidheni përpjet ,pa u kërkua ndihmë të dilni para trapit- intelektual- mavrisë.
     Ju jeni liliput ,nuk e konkuroni dot atë .

     Reply to this comment
   • fteri November 13, 05:27

    O sakat i blogut ,
    ç’i ke bë zotit që të lindi kaq liliput me tru të vogël ,një xhuxh -maxhuxh ?…

    Reply to this comment
    • Edi November 13, 13:40

     fteri – asgje personale, por je me qesharaku me ato vargje as rime as ide as logjike por vetem pllaquritje qe tregojne se ke bajge ne vend te trurit.

     Reply to this comment
 37. Ejani ne vete November 12, 20:33

  Kjo eshte demokraci ala komunistce!
  Keshtu e kuptuan demokracine SaliBerisha, Fatos Nano, Edi Rama:
  Demokracia vendoset me dhune policore.
  Deh duam te hyjne ne Europe me nje mentalitet diktatorial!!!!

  Reply to this comment
 38. Ejani ne vete November 12, 20:34

  Kjo eshte demokraci ala komunistce!
  Keshtu e kuptuan demokracine SaliBerisha, Fatos Nano, Edi Rama:
  Demokracia vendoset me dhune policore.
  Deh duam te hyjne ne Europe me nje mentalitet diktatorial.

  Reply to this comment
 39. Petriti November 12, 21:37

  Per “intelektualin” (ate perendimorin), nga nje ish i persekutuar ne regjimin komunist.
  Ti pyet:
  “CFARE NDODH PO TE DALESH NE GJERMANI ME FOTOGRAFINE E HITLERIT NE PUBLIK?”
  Une nuk di c’ndodh ne Gjermani (a nuk e di ti se Gjermania eshte ende me statusin e vendit te mundur?)
  Por mund te te them se ketu ne SHBA, nje vend tipik demokratik, ne shume biblioteka madje lokale gjen librin e Hitlerit “Mein Kampf”-in te perekthyer ne anglisht dhe mund ta lexosh e ta marresh (borrow) dhe ne shtepi dhe asnjeriu nuk i ben pershtypje.
  Ja kjo eshte demokracia ku liria e shprehjes i lejohet cdo njeriu dhe jo vetem atij qe “eshte me mua/ne”, si ne kohen e komunizmit ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 13, 15:35

   Petrit Miku i persekutuari politik i Enverit:

   KE NJE FARE LAJTHITJE NE REPLIKEN PER INTELEKTUALIN

   sepse

   Pyetjen thelbesore:

   “CFARE NDODH PO TE DALESH NE GJERMANI ME FOTOGRAFINE E HITLERIT NE PUBLIK?”

   e ka bere komentuesja Rita ne kete forum te nerum te gazetes DITA dhe jo intelektuali qe i ka shtuar dallkaukeve, BOLE te Enverit edhe nje pyetje tjeter me shume aktuale dhe me teper thelbesore per shqyptaret qe jane sot ne NATO dhe po qajne dhe vajtojne t’i fusin si kollovare ne BE duke terrhequr me karrocen bolshevike Piramiden e Enverit nga pas, pra intelektuali ka shtruar pyetjen akoma me thelbesore per fanatiket e Enverit qe duan demokracine vetem per vete, por kane harruar qe ja privuan shqyptareve per 50 vjet me radhe gjate regjimit satrap te Partise se Punes, pra pyetja reale e intelektualet per debilet e Enverit si ky majori dallkauk:

   “…73 vjecar, pasardhes veteran prej 20 vjetesh,qe ka dajon e nenes deshmor dhe babain dhe dajen partizan te Br.17S, qe ka ngrene tasin me grosh 28 vjet ne ushtrine e Enverit. 20 vjet dhe per Luften me “Armikun e Jashtem” me tollona dhe bunkere ka qene i dekoruar 3 herë dhe i nderuar me mjaft stimuj te tjerë…”

   eshte:

   PO SIKUR TE DILJE NE KOHEN E PARTISE SE PUNES NE PUBLIK ME FOTOGRAFINE E PRESIDENTIT AMERIKAN NE DORE CFARE TE PRISTE?

   Pergjigje per kete pyetje thelbesore akoma nuk kam mare nga asnje fanatik i Enverit, as nga fteri-myteberi qe shkruan vjersha dhe poezi te bukura qe nuk e ka kuptuar akoma se perpara se te kerkosh te drejta njerezore ne kohe demokracie duhet te kerkosh falje per krimet qe ke kryer si “partizan” killer vrastar i te tjereve ne kohen e regjimit satrap monist te monstres Enver Hoxha,

   ndryshe:

   DEMOKRACIA DHE LIRIA E SHPREHJES QUHEN ME “GISHT NE BYTHE” VETEM PER MUA, POR JO PER TE TJERET

   njashtu:

   Si ne Kohen e Ku-Klus Klanit ne SHBA para do kohe,

   apo:

   Si ne Kohen e Pilgrimeve te pare qe mberriten ne Florida, SHBA nga Evropa dhe qe vrane dhe masakruan hindianet vendas qe i strehuan dhe i ushqyen me buke gjate dimrit te acarte sapo u ngrodh koha dhe erdhi prandvera, nje krim makaber qe sot amerikanet kerkojne falje duke u perulur dhe duke i kerkuar falje popullit hindian per krimet e stergjysherve te tyre me festen historike mbarekombetare:

   THANKSGIVING

   qe:

   Perseritet cdo vit.

   Kete gje nuk e kuptojne dot fanatiket dhe xhelatet e Enverit qe sot kerkojne nga Demokracia cdo gje, por nuk dine te ulin koken dhe te kerkojne faljet per krimet e tyre qe kane kryer me urdher te Partise ndaj njerezimit, kryesisht ndaj intelektualeve shqyptare, por edhe ndaj kosovareve qe ja shiten Rankoviqit ne tivar per t’i vrare dhe masakruar me nje pabesi te papare, por edhe ndaj Aleateve angleze qe i vrane dhe i masakruan ne Kanalin e Korufizit si sherbetore te Beogradit dhe Moskes.

   Besoj se isha shterues me spjegimet plotesuese,

   Me nderime:

   intelektuali,

   Palos Verdes, L.A. California, USA

   Reply to this comment
 40. faro November 13, 12:56

  Enver Hoxha, është I VETMI udhëheqës, që u nda nga jeta, pa pasuri. Gruaja ju dënua për kafe dhe po e mbyll jetën tek kasollet e pularise. Këta të tjerët, kanë vila e të tjera pasuri,. Ironia është se Enver fukarain, po e sulmojnë të gjithë.
  Pse?
  Sepse na paska qene komunist!
  Konuzion:
  komunistet edhe pasi sundojnë mbi 40 vjet, mbeten fukarenj.

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku November 13, 14:15

   Ti faro je kaq i sigurte qe Enveri nuk la pasuri? N;gjum e pe ti apo si? Apo beson akoma ato badalliqet e komisarit? Po, Nexhmijen e denuan per kafe, po ajo duhej denuar me varje me cengel ne bythe, per GJENOCID, po cfare ti bejme ne Sali Karit qe kishte harace per te paguar.

   Reply to this comment
   • fteri November 13, 16:04

    Dole prap ti xhuxho nga brima e miut të lexosh fatin në yje kur Enver Hoxhës,apo Nexhmies nuk ju gjat asnjë pasuri ,apo lek i vjedhur ,edhe pa shtëpi mbeti te pularia e Laprakës ,kur klasa e re politike xhuxhmaxhuxhve kapitaliste- shkërdhate kan siguru vila e pasuri përrallore për vete e shumë breza të ardhshëm ,lek me thasë ,dhe makina të shtrejta.

    Kurse ju xhuxho miushi !… jeni në krizë urrejtje nuk gjeni shpëtim mbi tokë duheni varur për gjuhe

    .Për këtë arsye i virusit i juaj i sëmundjes kapitalizmit po përhapet 30 vjet si balsami më i përshtatshëm që nuk i shëron plagët tuaj e keni në gjak vjedhjen ,mashtrimin ,vrasjet ,degjenerimi ,grabitjn .

    Rendi KOMUNIST i Enver Hoxhës nuk kishte qëllim vjedhjen ,mashtrimi ,grabitjen ,por mëkëmbjen e popullit e atdheut. Vjedhja ,vrasja ,gabitja ishte vesi më i rëndë që mund të ndodhte,ato ndëshkoheshin rëndë moralisht dhe ligjërisht ,prandaj udhëheqësirt komunist ishin model për popullin.

    Po sa shpifës je ,si ke gojë të flasësh për kapitalizmin tëndë 30 vjeçar të demokratoshkërdhatësisë që rrënuat e vodhët tërë pasurinë e shqiptarve ,mos keni ngatrruar Nexhmien me Monikën ,Jozefinën ,apo Gridën ,apo hajdute Voltana Ademi !?…..Sot gdhihesh në mëngjez dhe nuk di me siguri si do të ngrysesh .Mund të të rrëmbejnë xhuxho se je si miush xhirizash haleshë ,mund të të pushojnë nga puna pa pritur ,mund të gjesh në treg çmime qind për qind më të larta ,mund të rrëmbejnë me gjithë kuletë psuri e makinë ,të masakrojnë dhe varrin nuk ta gjejnë.Thonë se bankierin Santo e vranë e zhdukën pa paguar borxhet Ti nxirr stilgrafin dhe bllokun dhe mba shënime pasurinë e Enverit që nuk la asgjë së bashku me fallxhijtë e mashtrues të tjerë pa ngelur prapa.SHHIF HARTËN E QIELLIT ,mos do të japë shpres.

    Reply to this comment
    • Xhuxhumaku November 13, 18:19

     ftero qe ta dije zotnia jote debile, une nuk jam fut noi here vrimave. Ti ala nuk na ke treguar:

     KU U FUTE ME 21 SHKURT 1991

     kur Enver Bythen e pshurren dhe e terhoqen zvarre.

     Nga cfare ke shkruar me siper duket qe urrejtjen per armikun, tamam ashtu sic ju edukoi Enver Bytha KryeHajduti i ketij vendi, e ke ruajtur me fanatizem dhe tashti qe ju hodhen pak bajga si pleh rreth e rrotull lulezuat perseri. E kupton ti o idiot qe fakti qe vjedh Monika, Grida apo pi_ka e sat eme nuk e ben me pak hajdute Nexhmijen??? A nuk e merr vesh ti qe ishte tamam Enveri me Nexhmijen qe i mesoi keta shkerdhatat e sotme. Vodhi Enveri sa mujti or rrote, se perndryshe perse hante buke misri me gjize e me qepe tre cereku i Shqiperise dhe Cereku tjeter e hante nje gjysem pule ne jave per familje. He mo fteri na ndrico pak me ndonje pergjigje per keto.

     Reply to this comment
  • intelektuali November 13, 15:53

   faro BOLJA:

   Pyet Luan Bregasin, Arketarin dhe Krushkun e Nexhmijes se ku i ka fshehur paraqe qe Enveri u vodhi per 50 vjet me radhe shqyptareve duke i detyruar te punojne ne “Cifligun” e tij si skllever me pune te detyruar per 50 vjet me radhe qe qe eksportonte ne Bote cdo gje qe kishte toka dhe nentoka e shqypnise qe e kishte bekuar zoti me gjithe te mirat,

   por:

   Mund te pyesesh edhe Bamir Topin qe martoi gocen me pinjollet e Luan Bregasit se mbase e ka mesuar se ku i fsheh Nexhmija parate e vjedhura per 50 vjet me radhe qe i lejojne Ermal Hoxhes te kokaines se Xibrakes te levize me nje veture Ferrari te kuqe flake fringo te re qe ti o faro BOLJA nuk e ke pare as ne gjumin e nates.

   Reply to this comment
 41. Mark .UK November 13, 15:20

  JUA LUMSHA DUART ATYRE POLICVE,PO JU ISHTE DASHUR TU RRIHNIN DERI TU SHPETOJ SHURRA MORE PLAK INJORANT.

  Reply to this comment
 42. intelektuali November 13, 15:37

  Petrit Miku i persekutuari politik i Enverit:

  KE NJE FARE LAJTHITJE NE REPLIKEN PER INTELEKTUALIN

  sepse

  Pyetjen thelbesore:

  “CFARE NDODH PO TE DALESH NE GJERMANI ME FOTOGRAFINE E HITLERIT NE PUBLIK?”

  e ka bere komentuesja Rita ne kete forum te nerum te gazetes DITA dhe jo intelektuali qe i ka shtuar dallkaukeve, BOLE te Enverit edhe nje pyetje tjeter me shume aktuale dhe me teper thelbesore per shqyptaret qe jane sot ne NATO dhe po qajne dhe vajtojne t’i fusin si kollovare ne BE duke terrhequr me karrocen bolshevike Piramiden e Enverit nga pas, pra intelektuali ka shtruar pyetjen akoma me thelbesore per fanatiket e Enverit qe duan demokracine vetem per vete, por kane harruar qe ja privuan shqyptareve per 50 vjet me radhe gjate regjimit satrap te Partise se Punes, pra pyetja reale e intelektualet per debilet e Enverit si ky majori dallkauk:

  “…73 vjecar, pasardhes veteran prej 20 vjetesh,qe ka dajon e nenes deshmor dhe babain dhe dajen partizan te Br.17S, qe ka ngrene tasin me grosh 28 vjet ne ushtrine e Enverit. 20 vjet dhe per Luften me “Armikun e Jashtem” me tollona dhe bunkere ka qene i dekoruar 3 herë dhe i nderuar me mjaft stimuj te tjerë…”

  eshte:

  PO SIKUR TE DILJE NE KOHEN E PARTISE SE PUNES NE PUBLIK ME FOTOGRAFINE E PRESIDENTIT AMERIKAN NE DORE CFARE TE PRISTE?

  Pergjigje per kete pyetje thelbesore akoma nuk kam mare nga asnje fanatik i Enverit, as nga fteri-myteberi qe shkruan vjersha dhe poezi te bukura qe nuk e ka kuptuar akoma se perpara se te kerkosh te drejta njerezore ne kohe demokracie duhet te kerkosh falje per krimet qe ke kryer si “partizan” killer vrastar i te tjereve ne kohen e regjimit satrap monist te monstres Enver Hoxha,

  ndryshe:

  DEMOKRACIA DHE LIRIA E SHPREHJES QUHEN ME “GISHT NE BYTHE” VETEM PER MUA, POR JO PER TE TJERET

  njashtu:

  Si ne Kohen e Ku-Klus Klanit ne SHBA para do kohe,

  apo:

  Si ne Kohen e Pilgrimeve te pare qe mberriten ne Florida, SHBA nga Evropa dhe qe vrane dhe masakruan hindianet vendas qe i strehuan dhe i ushqyen me buke gjate dimrit te acarte sapo u ngrodh koha dhe erdhi prandvera, nje krim makaber qe sot amerikanet kerkojne falje duke u perulur dhe duke i kerkuar falje popullit hindian per krimet e stergjysherve te tyre me festen historike mbarekombetare:

  THANKSGIVING

  qe:

  Perseritet cdo vit.

  Kete gje nuk e kuptojne dot fanatiket dhe xhelatet e Enverit qe sot kerkojne nga Demokracia cdo gje, por nuk dine te ulin koken dhe te kerkojne faljet per krimet e tyre qe kane kryer me urdher te Partise ndaj njerezimit, kryesisht ndaj intelektualeve shqyptare, por edhe ndaj kosovareve qe ja shiten Rankoviqit ne tivar per t’i vrare dhe masakruar me nje pabesi te papare, por edhe ndaj Aleateve angleze qe i vrane dhe i masakruan ne Kanalin e Korufizit si sherbetore te Beogradit dhe Moskes.

  Besoj se isha shterues me spjegimet plotesuese,

  Me nderime:

  intelektuali,

  Palos Verdes, L.A. California, USA

  Reply to this comment
 43. intelektuali November 13, 15:53

  faro BOLJA:

  Pyet Luan Bregasin, Arketarin dhe Krushkun e Nexhmijes se ku i ka fshehur paraqe qe Enveri u vodhi per 50 vjet me radhe shqyptareve duke i detyruar te punojne ne “Cifligun” e tij si skllever me pune te detyruar per 50 vjet me radhe qe qe eksportonte ne Bote cdo gje qe kishte toka dhe nentoka e shqypnise qe e kishte bekuar zoti me gjithe te mirat,

  por:

  Mund te pyesesh edhe Bamir Topin qe martoi gocen me pinjollet e Luan Bregasit se mbase e ka mesuar se ku i fsheh Nexhmija parate e vjedhura per 50 vjet me radhe qe i lejojne Ermal Hoxhes te kokaines se Xibrakes te levize me nje veture Ferrari te kuqe flake fringo te re qe ti o faro BOLJA nuk e ke pare as ne gjumin e nates.

  Reply to this comment
 44. Lili November 13, 15:59

  Po ku ishit ju bre trima me foton e Enverit dje kur rra enveri?! U trembet edhe iket si minjt ! E late enverin per toke!
  Po te isha une Enveri , ju kisha pshye surratin e juaj servile qe ikni kur duhet e dillni kur s’duhet!

  Reply to this comment
 45. fteri November 13, 19:00

  Ke shumë të drejt Lili ,koiment i mençur i juaj “ikni ,kur duhet të dilni ” !…

  Trim pas betejës bëhet kushdo ,dhe fakt është se kurkush nuk i doli përzot kur kriminelët rrëzuan monomentin e legjendarit Enver Hoxha .Rrëzuan monumentin për të vranë veten !….

  Mos harrojmë se tradhëtia të nxinë jetën ,të nxinë faqen ,është e zezë ,të bie erë gjithë jetën,faqen nuk e zbardhet më.E drejta ka rrënjë në zemër -BRAVO !

  Reply to this comment
 46. njeri-u November 14, 19:40

  Haxhi Allko, Enver Hoxha dhe policët

  Veterani 73-vjeçar, Haxhi Hallko, po mbante në duar portretin e ish-udhëheqësit tonë të njohur, Enver Hoxhës, në manifestimin e përvjetorit të 75 të çlirimit të Librazhdit, ndërkohë që tre policë iu vërsulën dhe ia hoqën portretin e diktatorit nga duart, duke e lënduar edhe fizikisht! Para rreth një-dy vjetësh, në një rajon policie të Kosovës vdes në birucë një antar i Lëvizjes Vetvendosja, –u tha se pësoi atak zemre!… Para disa muajsh, në Elbasan u përdhunua një i ri me të meta mendore nga një 42 vjeçar! Në Durrës kemi përdhunimin e një vajze të vogël nga një 17-18 vjeçar! Dhe mund të vazhdojmë me mjaft raste të tjera të këtilla të veçanta, të cilat kanë një të përbashkët, atë se sejcili prej këtyre viktimave nuk ka rezultuar njeri me precedentë penalë, thjesht kanë qenë njerëz të zakonshëm.

  Në atë mori të madhe aksidentesh, grindjesh, plagosjesh dhe vrasjesh, që ndodhin në Shqipëri, pjesa më e madhe e tyre midis klaneve të ndryshëm, midis gjithfarë njerëzish të implikuar në afera kriminale, rastet që përmenda më sipër kalojnë pa u vënë re, biles harrohen shpejt, ca më keq: zvarriten dhe nuk marrin zgjidhjen e duhur nga organet kompetente. Më duket se po përjetojmë një kohë të tillë indiference dhe çmëndurie, ku të tilla raste hyjnë tashmë tek deliktet e vogla, me të cilat merren vetëm psikologet, pse jo edhe studentet e psikologjisë. Ndërsa dhimbja e madhe shpirtërore, që viktimat dhe të afërmit e tyre përjetojnë, konsiderohet si diçka kaluese dhe aspak për tu shqetësuar, më e shumta: na kujtojnë ndonjë shprehje mbi empatinë. Dhe kjo, jo vetëm nga njerëzit, të cilët e kanë për detyrë ti hetojnë ato raste, si policia dhe prokuroria, por edhe mbarë opinioni shoqëror as që ngre zërin për gjithë këto raste –në dukje– sporadike, por i harron pa u tharë boja e shtypit e pa mbaruar emisioni i lajmeve në TV. Një gjëndje mjaft deprimuese!

  Arsyet dhe fenomenet bashkshoqëruese të kësaj gjëndje i dimë të gjithë, (babëzia dhe makutëria për kapital e pasuri, mos-mësimi, mos-leximi dhe injorimi i dijes, pranimi i çdo fenomeni nga bota perëndimore, ku me të mirat pranohen edhe të këqiat e kësaj bote, e sa e sa të tjera), ndaj nuk ia vlen të ndalemi gjatë në ‘to, përveç se të përmendim faktin, që një shumicë e jona është mbartëse e këtyre fenomeneve negative. Po, ne harxhojmë më shumë kohë me komente dhe llogje kavaje për Sali Berishën, se sa për cilindo prej fenomeneve të mësipërm. Më rëndësi merr për sejcilin prej nesh grindja midis Ramës dhe Metës, se sa një vajtim i një nëne që i ka vdekur i biri në biruca, apo dhimbja e një babai, të cilit i kanë dhunuar e përdhunuar të birin jo larg syve të policisë! Më rëndësi për ne ka një vrasje e ndodhur diku në një njeri të implikuar në manipulime dokumentash për përfitime të ndryshme, se sa një vrasje apo dhunim në biruca të shtetit i një personi që i përket një lëvizjeje të papëlqyeshme nga ne!

  Unë nuk e kam dashur ndonjëherë Enver Hoxhën; edhe lëvizjen Vetvendosja e konsideroj të papjekur politikisht, apo një mashë për lojra të ndryshme. Por nuk e di se në cilin Ligj shkruhet, që një njeri nuk mund të mbajë portretin e Enver Hoxhës në duar!? Nuk e di në cilin ligj shkruhet, që një njeri i papëlqyeshëm për zyrtarë të lartë duhet eleminuar në birucat e policisë!? Nuk e di në cilin ligj shkruhet, përdhunimi i një të riu me të meta mendore nuk përbën ndonjë problem madhor, ndaj mund ta bëjmë gjumin të qetë derisa të dorëzohet vetë përdhunuesi!? Unë nuk e di në cilin ligj moral dhe etik shkruhet, që mediat duhet të japin vetëm nga një lajm të vogël për rastet e sipër-përmendura, ama kur është fjala për ndonjë krim mafiozësh apo grindje politikanësh, media duhet ta bëj gojën e vet çorap e të mos na lerë as neve të flemë gjumë!?

  Është mjaft deprimuese që organet e policisë kanë akoma në radhët e tyre njerëz politikë dhe të papregatitur nga ana ligjore. Është mjaft shqetësuese që policia në radhët e saja ka akoma servilë të njerëzve partiakë dhe ekzekutivë të pushtetit qëndror dhe lokal! Është mjaft alarmuese që prokuroria prezantohet e ngathët, apatike dhe e friksuar ndaj pushtetit ekzekutiv dhe politik! Së fundi, është e pabesueshme, që kemi ngritur një legjislacion të tillë me ndihmën e miqve tanë perëndimorë, i cili nuk garanton dhe siguron panvarsinë e Prokurorisë dhe Gjykatave!

  Me këtë gjëndje ku jemi, mos u çudit edhe ti lexues i dashur, që nesër dej mund të jesh pjesë e këtyre rasteve të veçanta e “pa rëndësi”, pas të cilave nuk do të kesh më qetësinë ose fatin të shash ndonjë politikan, apo thjesht të shfrysh dufin ndaj politikës në përgjithsi! Fati më i mirë në atë rast do të jetë vetëm të belbëzosh: pse s’më doli kush në mbrojtje!?! 13.11.2019 nga fjale cimbuese

  Reply to this comment
 47. fteri November 15, 09:13

  Shkurt e qartë o’NJERU I MIRË !
  Sot jemi të pushtar nga element borgjez ,klasa politike që nuk dijnë se ku i kanë pasurinë me vila .pallate,dyqane e makina luksoze, thasë me para e privilegje më të mëdha ,pasuri të vjedhura ose të grabitura të popullit shqiptar se Bejlerët ,bajrektarët e çifligarët e dikurshme gradat e pasuritë i morën si shpërblim besnikrie nga armiqët e huaj si 500 vjet turqia ,nga serbia ,nga greqia etj.

  Sot presidenti paguhet me 25700 lek të reja ,puna e tij për forcimin e shtetit ligjor është =O .Paguhen 140 deputet të parlamentit dhe sipas përllogaritjeve të shpenzimeve sejcili deputet merr 3 milon lek në muaj.për të gjitha shërbimet .Përveç kësaj çdo deputet paguhet një shofer me 600 mijë lek pagë ,plus telefoni 180 mijë lek ,çiraja e shtëpisë 45000 lek muaj po nuk pati ë tiranë dhe puna e tyre = ‘ O ‘ !

  Askush nuk di si e kan vënë pasurinë aristokratët e ri të politikës pas 1990 -tës.
  Askush nuk di burimet e vilave luksoze ,makinave të shtrejta ,jetës e pushimeve të luksit ,depozitave bankare e fiskale të fshehura brenda dhe jashtë vendit ?..

  Mjerisht askush nuk pyet për këto pasuri të vjedhura e grabitura,kur qindra e mijra qytetar nuk kan shtëpi banimi.Kur niveli ekonomik është shumë i ulët si pasojë direkt e klasës politike kriminale e hajdute.Shumica e popullit diskreminohet e masakrohet.,për sa i përket strehimit,kulturës,se fëmijët e politikanve studjojnë jashtë vendit .kulturës ,arsimit ,shëndetësisë etj.

  Ndërsa borgjezia e re shpenzon shuma kolosale për ndërtimin e vilave e resprteve ,hoteleve turistike në bregdet të grabitur me VKM etj.

  Si mund ta kenë mendjen këta hajdut ordeiner te heroit e dëshmorët e atdheut ,kur nuk respektoin dëshmorët dhe legjendarin Enver Hoxha ,hedhin baltë mbi luftën NAC-ÇLIRTARE .

  Të sulmosh dëshmorët dhe Enver Hoxhën ke sulmuar lavdinë e atdheut tëndë .Enver Hoxha nuk liuftoi për pasuri e kolltuk , para dhe pasuri (se nuk la sagjë ),por për shtet e komb shqiptar. Ndaj policia që ka bë këtë sulm kundër portretit legjendarit Enver Hoxha duhen ndëshkua,të mos harrojmë se kjo klasë politike i ka ditët e shkurtuara ,pasi shkatrroi një komb me Sali Berishën në krye.Këta jan mallkimi më i madh që i ra mbi këtë komb e vend ! Kronlogxhia e 30 vjetve me qindra e mijra vrasje,gjymtyme,dëbimi i gjysmës popullit jashtë shtetit ,grabitja e pronës ,sulmi kundër LANÇ ,ngritja e pronës private mbi grabitjen e vjedhjen ,jan këta kriminel që shkatrruan vendin me luftën civile të 1997 -98 e zhyti këtë komb në anarshi .

  ENVER HOXHA ËSHTË ZEMRA E KOMBIT ,KJO ËSHTË E VËRTETA.
  Nuk mbulohet dielli me shosh/Gjigandi i dikurshëm Enver Hoxha mbetet njeriu më i madh i kombit.Kush e prek do gjejë vdekjen .

  Reply to this comment
 48. Mark.UK November 15, 09:27

  Njeru u:SHKRUANI VETERANI 73 VJEÇAR,KUR KA 75 VJET QE KAN IKUR GJERMANT KU ERDHI OKUPIMI KOMUNIST.GJITHÇKA MUND TE JESH PO QENJE NJERZORE KURRSESI JO.

  Reply to this comment
 49. fteri November 15, 09:29

  Shkurt e qartë o’NJERU I MIRË !!!!!!!!!!…………………..?

  Sot jemi të pushtar nga element borgjez ,klasa politike që nuk dijnë se ku i kanë pasurinë me vila .pallate,dyqane e makina luksoze, thasë me para e privilegje më të mëdha ,pasuri të vjedhura ose të grabitura të popullit shqiptar se Bejlerët ,bajrektarët e çifligarët e dikurshme gradat e pasuritë i morën si shpërblim besnikrie nga armiqët e huaj si 500 vjet turqia ,nga serbia ,nga greqia e ZOGU etj.

  Sot presidenti paguhet me 25700 lek të reja ,puna e tij për forcimin e shtetit ligjor është =O .Paguhen 140 deputet të parlamentit dhe sipas përllogaritjeve të shpenzimeve sejcili deputet merr 3 milon lek në muaj.për të gjitha shërbimet .Përveç kësaj çdo deputet paguhet një shofer me 600 mijë lek pagë ,plus telefoni 180 mijë lek ,Qiraja e shtëpisë 45000 lek muaj po nuk pati ë tiranë dhe puna e tyre = ‘ O ‘ NUK I NJEHË AS VOTUESI TYRE,Opozita shetit rrugve !

  Askush nuk di si e kan vënë pasurinë aristokratët e ri të politikës shqiptare pas v.1990 ?…..
  Askush nuk di burimet e vilave luksoze ,makinave të shtrejta ,jetës e pushimeve të luksit ,depozitave bankare e fiskale të fshehura brenda dhe jashtë vendit ?..

  Mjerisht askush nuk pyet për këto pasuri të vjedhura e grabitura,kur qindra e mijra qytetar nuk kan shtëpi banimi.Kur niveli ekonomik është shumë i ulët si pasojë direkt e klasës politike kriminale e hajdute.

  Shumica e popullit diskreminohet e masakrohet.,për sa i përket strehimit,kulturës,se fëmijët e politikanve studjojnë jashtë vendit .kulturës ,arsimit ,shëndetësisë etj.

  Ndërsa borgjezia e re shpenzon shuma kolosale për ndërtimin e vilave e resorteve ,hoteleve turistike në bregdet të grabitur me VKM etj,një pjesë e popullit nuk ka sterh mbi kokë.

  Si mund ta kenë mendjen këta hajdut ordeiner te heroit e dëshmorët e atdheut ,kur nuk respektoin as dëshmorët dhe as udhëheqësin e tyre legjendari Enver Hoxha ?…
  TURP ,këta kriminel ,hedhin baltë mbi luftën NAC-ÇLIRTARE !…

  Të sulmosh dëshmorët dhe Enver Hoxhën ke sulmuar lavdinë e atdheut tëndë .Enver Hoxha nuk liuftoi për mbushur xhepin e tijë ,për pasuri e kolltuk , (se ai nuk la sagjë e shoqja sot jeton te pularia ),por luftoi gjithë jetën për shtet e komb shqiptar.

  Ndaj policia që ka bë këtë sulm kundër portretit legjendarit Enver Hoxha duhen ndëshkuar,të mos harrojmë se kjo klasë politike i ka ditët e shkurtuara ,pasi shkatrroi një komb me Sali Berishën në krye.

  Këta jan mallkimi më i madh që i ra mbi këtë komb e vend ! Kronlogxhia e 30 vjetve demokratoshkëtdhatësi e me qindra e mijra vrasje,gjymtyme,dëbimi i gjysmës popullit jashtë shtetit ,grabitja e pronës ,sulmi kundër LANÇ ,pasurimi e ngritja e pronës private mbi grabitjen e vjedhjen nga kjo klasë politike hajdute e vrasëse jan veprime antikombëtare ,jan këta kriminel që shkatrruan vendin me luftën civile të 1997 -98 e cila zhyti këtë komb në anarshi ,pranda këta luftojnë heroit ,dëshmorët dhe legjendarin Enver Hoxha ,se populli i do..

  ENVER HOXHA ËSHTË ZEMRA E KOMBIT ,KJO ËSHTË E VËRTETA.
  Nuk mbulohet dielli me shosh/

  Gjigandi i dikurshëm Enver Hoxha mbetet njeriu më i madh i kombit.Kush e prek do gjejë vdekjen me prova .

  Reply to this comment
 50. Mark .UK November 15, 13:46

  Fteri:SHKO E BERI HOMAZHE ENVERIT SE 95% KAN DESHIR ME I BE SHURREN SE ATE TJETRIN NUK PO E THEMI.

  Reply to this comment
  • fteri November 15, 16:18

   “Shko e bëri homozhe”… ?..!…. O’Mark UKI !

   Me një analfabet që nuk di gramatikën e gjuhës shqipe nuk ja vlentë të shkëmbejshë mendime ,apo te replikosh ,njëlloi si ,me një lopë nuk komunikon ,se vetëm bajgat do ti hedhë ,atë punë bënë.,

   Por , nejëse…. përrua pa ferra e pyll pa derra nuk ka në këtë botë,turp të keni për opinjonin ,ti je një ,analfabet funksional.

   Për veprën e Enver Hoxhës ,s’ka askush gojë të flasë keq ,se flet vet vepra madhërishme që la pas ,përveç armiqve që u theu kokën ,kujt ja mban sot të dalë kundër mbretit në angli ,ka ligjë që e ndalon e dënon.?.

   Po për të mësuar ,nuk është vonë kurr !..Ndërsa për njerzit që e kan gjuhë të gjatë duhet një gërshërë e madhe nga ato që i keni përdorur ju shpellar kur ishe çoban për qethë delet ,megjithëse familja të nisi në Hingliterrë ,që të mësosh në kolegj ndonjë gjë ,apo kulturë se si Anglezët i nderoin me fanatizëm personalitete e luftës 2botrore,nuk i shajnë si ti ,plak pa mend..

   Por gjynahë paske ngelur akoma gëdhë ,dru me pre ,sëpata në dorë ,.buka në gojë ,kazma në kasolle,trasta del për miell hua ,nuk do të hiqet kurr ,edhe në se ke fituar para në kurbet dhe ke bë lek ,sarajet e të ligut Mark ,nuk do të nxënë edhe babën tëndë.!…….

   Reply to this comment
   • Xhuxhumaku November 15, 18:38

    O fteri, o inteligjent i ceket, o gjeni i budallallikut, o rrote sallami, o cope mishi me dy sy, po cfare i ke bere zotit qe te ka lene pa mbaruar e te ka dhene me vetem 32 gram tru?

    Reply to this comment
 51. Avni Muldaka November 15, 18:47

  Hahahah gallat e modhe,Haxhi Allko,nje super spiun nje servil,i shefave dhe i shefit te sigurimit te brigades. Librazhdi ka qene dhe eshte cerdhe e komunistve,kudo ne cdo shtepi ke portretin e Edhjerit,dhe ky na qahet se nuk e kane lene me portret ato te bashkise! Mos ka qene e kunderta e kane dhunuar pse nuk ka mbajtur dy portrete,prandaj.Te shikoje gallat del nje far Zenun Faqolli me shall te kuq,veteran,hahaha nje berber pijanec,i cili nuk ka dal akoma ne pension,nje spiun i ish sigurimit! Keshtu jane pra veteranmutet e Librazhit!

  Reply to this comment
 52. Mark .UK November 17, 00:51

  fteri dukesh sa i mencur jeni.ktu nuk kq qene komunizwm o sekretar je me kater klas shkoll.m

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim