Policia shpërndan me dhunë një protestë në sheshin Skënderbej

May 7, 2020 12:46

Policia shpërndan me dhunë një protestë në sheshin Skënderbej

Protesta e thirrur në Tiranë nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nuk është lejuar të zhvillohet. Policia është përpjekur të shpërndajë protestuesit, por ka hasur në kundërshtime, çka ka sjellë përplasje mes tyre.

Për disa minuta ka vijuar përplasja në qendër të Tiranës, ndërkohë që raportohet se policia ka shoqëruar në komisariat të paktën katër prej qytetarëve protestues.

Mes personave të shoqëruar është dhe Klajdi Bello, një nga organizatorët e protestave të studentëve.

Nga pamjet e siguruara nga Fax News, Bello është tërhequr gati zvarrë për disa metra për tu shoqëruar në komisariat.

Është shoqëruar edhe avokati Zaçe Islami, i njohur së fundmi për qëndrimet e tij kontraverse mbi virusin.

Protestuesit shprehen se kanë respektuar distancën prej 2 metrash nga njëri-tjetri, por policia pretendon të kundërtën.

Në një njoftim në Facebook, ditë më parë, organizatorët njoftun se protesta do të mbahej në sheshin Skëndërbej, ndërkohë që pjesëmarrësve iu kërkohej të mbanin maska dhe të ruanin distancimin fizik.

Aleanca tha se kjo protestë do të thirrej  ‘kundër dikaturës’, ‘falimentimit ekonomik’ dhe ‘burgut shtëpiak’, gjatë pandemisë së Covid-19.

“Të nderuar miq, e ndërmarrim këtē nismë për të thirrur një protestë, kundër diktaturës, falimentimit ekonomik dhe burgut shtëpiak, me të cilin janë dënuar 2.8 milion shqiptarë”, thuhej në njoftim.

Mjekë dhe qytetarë të ndryshëm kanë argumentuar se piku i epidemisë së Covid-19 në Shqipëri ka qenë midis fundit të janarit dhe fillimit të shkurtit, pra të paktën një muaj para se qeveria të ndalonte jetën normale në vend, duke dënuar të gjithë popullin me papunësi dhe burg shtëpiak.

Mbi 110 mijë njerëz kanë humbur punën në këta dy muaj, pa llogaritur këtu gjysmën e popullsisë së vendit që jeton në fshat. Shqipëria, e varfër dhe e zhytur në borxhe edhe para epidemisë, tani rrezikon falimentimin ekonomik. FMN dhe BB kanë parashikuar qysh tani një rënie prej 5-7% të prodhimit kombëtar.

Ndërkohë Shqipëria ēshtë tërhequr nga 5 nene të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut. OKB dhe KE kanë paralajmëruar rrezikun e shfrytëzimit të epidemisë si pretekst për fuqizimin e regjimeve autoritare, si Shqipëria.

“Ju ftojmë të protestojmë të enjten, më 7 maj, ora 12.00 në Sheshin Skënderbej, në Tiranë, Sigurisht duke ruajtur distancimin social. Sa më shumë  të jemi, aq më të fortë jemi përballë policisë partiake të kryeministrit”, thuhet në njoftim.

j.l./ dita

May 7, 2020 12:46
Komento

27 Komente

 1. Une Saliu i vertete: May 7, 13:52

  Kur ka budallenj qe kerkojne te nxisin rremuja perse ta kruaj une.
  Une rri ne karantine dhe studentet trapa ndeshen me policine…
  Nuk behet shaka me viruset;prandaj une nuk e vesha bluzen e bardhe….gjasme kisha harruar zanatin.
  Une Saliu ne te vertete ruaj sumen …

  Reply to this comment
 2. Liu Nushit May 7, 14:12

  Une qytetari marr leje per punet personale….ti pa leje organizon “miting” ne sheshin kryesor te tiranes….ku eshte dhuna ketu kur ti nuk pranon te largohesh per prishje rendi publik ,ahere nderhyn rendi.policia..e aq me teper qe na paska marre pjese av.Zacja dhe “akademiku Karaburun Druri….Dhe gjitha kjo kundra “diktatures izoluese” te karantines boterore..Ha..ha..ha..

  Reply to this comment
 3. Anti-Corona May 7, 14:12

  Bravo, Policia!
  Tubimet jane te ndaluara.
  Manifestim i paligjshem.
  Opozita deshtoi!

  Reply to this comment
 4. Aleksander Thana May 7, 14:32

  Saleshi u tha te ngrihen frikacaket shqiptare kunder policise, si ne Rumani. Dhe frikacaket u ngriten. S’ka asnje te keqe perderisa derrit salesh nuk I eshte dhene plumbi ne lule te ballit.

  Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic May 7, 16:59

   Aleksader. Jo Plumbi se plumbi e ben” hero” Pra plumbi e ben kriminelin Hero pore duhet te gjykohet dhe te konfiskohet dhe ta shofin te gjith shqiptaret para drejtesise dhe kthimin e plackes qe u mori shqiptarve.
   Vec kesaje ai duhet te jep llogari edhe per humbje te jeteve j njerzore qe u ka marre qe u ka marre per shkak te ketij kriminel qe nuk jan pake pore gati sa lufta e dyte botrore. ketu ne Shqiperi.!

   Reply to this comment
 5. Km May 7, 14:34

  Po shyqyr qe pame nje nderhyrje te ligjeshme kunder paligjshmerise.kush ben karshillek dhe shkel me dashje ligjin,dajakun ne dore. Daj jak-zio jak

  Reply to this comment
 6. Zigfrid May 7, 14:49

  Bravo ju militantet e Rames,se keshtu benit edhe ne kohen e diktatures komuniste,kur ju gjoja u bete inisiatore te prishjes se kishave e xhamive!
  Por tani eshte ndryshe puna,se tani eshte DIKTATURA fashiste,qe dhunin litite dhe te drejtat e njeriut!’
  Se ne Michigan u bene protesta antiqeveritare edhe me ARME ,por asnje nga protestuesit nuk u arrestua nga policia!
  Bile ata hyne edhe ne zyrat qeveritare dhe askush nuk i arrestoi!
  Rama ka vendosur DIKTATUREN,por juve u kane PLASUR syte e mendjes qe e mbeshtesni ate!

  Reply to this comment
  • PSE ? May 7, 18:44

   ZIGFRID , APO PJELLE E NAZIZMIT HITLERIAN , QE BEN THIRRJE PER ANARSHI ? IDJOT I KOMPLETUAR NE HALETE E PERENDIMIT , QE ZBATIMIN E LIGJIT E NJESONI KURDOHERE ME DIKTATUREN ! NE SE POLICIA E SHTETIT NUK DUHET TE VEPROJE PER TE MBROJTUR LIGJET E SHTETIT JETEN DHE PASURINE E QYTETAREVE . ATEHERE PERSE NA DUHET , MORE I PA FYTYRE ? KETA JANE KELLIRAT E NDERYSER NGA SATANAI I VICIDOLIT , QE BERI THIRRJE PARDJE , PER T`IU VERSULUR POLICISE , KURSE PLEHRA SI TI , IU DALIN NE MBROJTJE DHE IU BEJNE AVOKATINE !

   Reply to this comment
   • PERSE? May 7, 22:27

    O PSE? PO ME 21 JANAR O MASKARA SURELI BIR SERBI PSE E DOGJET TIRANEN PA PIKEN E MESHIRES , SHKATERUAT GJITHCKA ME BOMBA E FLAKE , E LATE TE PARALIZUAR PERJETESISHT 96 DJEM TE RINJ TE POLICISE SE SHTETIT.KUJT I HIDHNI HI SYVE JU O DOBICA PJELLA TE KRIMINELAVE QE NE 97 SHKATERUAT VENDIN TOTALISHT DUKE E MAREPUSHTETIN NGA DEMOKRATET ME GJAK SI EDHE ME 21 JANARIN O KRIMBAT E KESAJ TOKE RACE KRIMINELASH E FELLIQUR

    Reply to this comment
 7. Zigfrid May 7, 14:49

  Bravo ju militantet e Rames,se keshtu benit edhe ne kohen e diktatures komuniste,kur ju gjoja u bete inisiatore te prishjes se kishave e xhamive!
  Por tani eshte ndryshe puna,se tani eshte DIKTATURA fashiste,qe dhunon lirite dhe te drejtat e njeriut!’
  Se ne Michigan u bene protesta antiqeveritare edhe me ARME ,por asnje nga protestuesit nuk u arrestua nga policia!
  Bile ata hyne edhe ne zyrat qeveritare dhe askush nuk i arrestoi!
  Rama ka vendosur DIKTATUREN,por juve u kane PLASUR syte e mendjes qe e mbeshtesni ate!

  Reply to this comment
  • Hosteni May 7, 15:23

   Mos repliko kot me ata. Paguhen me sufllaqe qe te hane mut neper forume.

   Reply to this comment
  • Alidemsi vjeter May 7, 16:03

   Nga emri Zigfrid me dukesh Evropian,nga krahasimet me Ameriken dukesh sikur ty te kane plasur syte e bythes qe nuk pe arrestimet dhe dajaku ndaj rrugacerise…dhe ku pa ..ne Amerike..shko mor Koqe Kandari me gjithe militantet e Rames ose te sateme..per bravon e diktatures “fashiste”….
   rames

   Reply to this comment
   • mirel May 7, 16:27

    E moj alidemseevjeter, fix si Dule Ramuti. Nga dhiare ne alidemse. Si gjithe dularet e ramutit

    Reply to this comment
    • Alidemsi vjeter May 7, 18:03

     Po ti “Mirela kurva” e Ditas.. gjithmone do te te kruhet bytha …Te qifte Dulja dhe Ramushi te teme e tet ate kur ti vije radha mbas teje..Fol per vehte mos u bej kodoshe e te tjereve.duke ofenduar komentuesit…

     Reply to this comment
  • mirel May 7, 16:26

   Po nje kurve e Dule Ramutit eshte o Zigfird. Nuk e shikon si i ka bere tre komente njelloj? Keta qelbesira ndaluan dhe veteranet ne Vlore qe te shkonin ne varrezat e deshmoreve.
   I ktheu policia. As te mos vinin kurora e as lule. Keta jane kriminele qe duhen qerruar.

   Reply to this comment
 8. ***** May 7, 16:08

  “Zigo”, lexo lajmet me gjyslyke per arrestimet ne Amerike!

  Reply to this comment
 9. fteri May 7, 16:24

  P o mir ky avokati njehë ligjet më mirë se të tjerët , e di ligjin e luftës që ekziston përse e thyen ?…përse i ka qejf aq shumë prangat ? !….Kur Saliu ku është strukur nga frika covid -19 ?…,vetëm nxjerr vidio ,nxit njerzit ti vërsulen policisë si në Rumani .
  Kësaj i thonë fshihë kokën në rërë si struci e bythën le pëjshata.Edhe këta protestues bythën kan përjashta ,kokën e kan te SHQUP

  Reply to this comment
 10. fteri May 7, 16:25

  P o mir ky avokati njehë ligjet më mirë se të tjerët , e di ligjin e luftës që ekziston përse e thyen ?…përse i ka qejf aq shumë prangat ? !….Kur Saliu ku është strukur nga frika covid -19 ?…,vetëm nxjerr vidio ,nxit njerzit ti vërsulen policisë si në Rumani .
  Kësaj i thonë fshihë kokën në rërë si struci e bythën le pëjshata.Edhe këta protestues bythën kan përjashta ,kokën e kan te SHQUPI

  Reply to this comment
 11. Aliu nga Selenic May 7, 17:00

  Aleksader. Jo Plumbi se plumbi e ben” hero” Pra plumbi e ben kriminelin Hero pore duhet te gjykohet dhe te konfiskohet dhe ta shofin te gjith shqiptaret para drejtesise dhe kthimin e plackes qe u mori shqiptarve.
  Vec kesaje ai duhet te jep llogari edhe per humbje te jeteve j njerzore qe u ka marre qe u ka marre per shkak te ketij kriminel qe nuk jan pake pore gati sa lufta e dyte botrore. ketu ne Shqiperi.!

  Reply to this comment
 12. Fabjon May 7, 17:44

  E dini pse nuk e denoncon dot opozita jashteparlamentare dhunimin qe i beri policia sot protestes kunder ndryshimit te kodit penal?
  Sepse po te mos kishte djegur mandatet as Kodin Penal se ndryshonte dot Edi Rama dhe as gjendjen e jashtezakonshme nuk e shtynte dot sipas midese.
  Cdo dite qe kalon qarteson dhe me shume se djegia ne bllok e mandateve dhe bojkoti i zgjedhjeve vendore ishin vendimet me te gabuara te mundshme.

  Reply to this comment
 13. Sule Sula May 7, 17:48

  Eshte koha e nje revolte popullore por pa pranine e partive politike.Rumania eshte ne shembull per tu ndjekur!Rama eshte nje diktator me I keq se Enveri dhe Salihaleja!Pastaj duhen lincuar veteranmutet te cilet jane llumi dhe keqja e ketije kombi!

  Reply to this comment
 14. Pensionisti May 7, 18:04

  Enveri beri gabim se i rrafshoi me themel kishat dhe xhamit me gjithse disa i ruajti per monument kulture,por Covid-19 mbylli jo vetem te gjitha institucionet fetare ne bote por edhe ata qe e predikojne fene dhe u neneshtruan te gjithe;prifterinj dhe hoxhallare perfshire eedhe mekembesin e vet zotit ne toke,Papes se Romes!

  Reply to this comment
 15. Pensionisti May 7, 18:22

  Enveri beri gabim se i rrafshoi me themel kishat dhe xhamit me gjithse disa i ruajti per monument kulture,por “Covid-19” mbylli jo vetem te gjitha institucionet fetare ne bote por edhe ata qe e predikojne fene dhe atij iu neneshtruan te gjithe;prifterinj dhe hoxhallare perfshire edhe mekembesin e vet zotit ne toke,Papen e Romes!
  Po keta te lajthiturit cfare duan qe protestojne?Le qe mos ia u vini re se kane qene dy muaj mbyllur ,prandaj ,mos i coni ne polici ,por per kurim ne spital !

  Reply to this comment
 16. Nick May 7, 19:38

  Nje gje nuk po marr vesh une: ç’pune ka Aleanca per Teatrin me Covid-in? Marrin vesh nga viruset keta? Ne gjithe Europen vetem Suedia nuk eshte mbyllur. Mos ju duket gje Sali Berisha ketyre si ish-krymenister suedez?

  Reply to this comment
 17. info analitike May 7, 20:25

  O shoke te Dites te pakten lexoni statuset ne facebook te Aleances per Mbrojtjen e Teatrit ku thuhet qarte se protesta eshte me dt. 9 maj dhe jo me 7.
  Jo per gje po lexoj komentet e shokeve me siper te cilet i marrin lajmet kallep pa i verifikuar fare ashtu sic ia servirte dikur partia. Me sak lexoj ne komente keta jane gati te ndjekin oartine dhe vendimet e saj deri ne veteflijim.

  Reply to this comment
 18. Genti May 8, 05:59

  Bravo djema. Mos kini merak, se ky eshte vetem fillimi. Do ti shkundim nga themelet te gjithe te shiturit e politikes.

  Po organizojme protesta masive ne te gjithe Shqiperine. Keto protesta nuk i perkasin asnje partie. Jane protesta te njerezve kunder diktatures.

  Eshte vetem fillimi……

  Reply to this comment
 19. Tori May 8, 09:23

  Qekur na paska dale Papa i Romes mekembes i ZOTIT.Megjithse keni te drejte perderisa Krishtin e njihni per zot.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim