Policia spanjolle çmonton rrjetin kinez të emigracionit

August 28, 2016 11:52

Policia spanjolle çmonton rrjetin kinez të emigracionit

Policia Spanjolle njoftoi se, ka çmontuar një rrjet mbarëkombëtar që ilegalisht u rregullonte statusin e punës, emigrantëve kinezë në Spanjë, shkruan BBC.

Policët arrestuan 57 persona në Barcelonë, Valencia, San Sebastian dhe Las Palmas në Ishujt Kanarie.

Shtetasit kinezë që ilegalisht jetonin në Spanjë, i paguanin rrjetit, 8 mijë euro secili për të marrë kontrata falso pune si punëtorë vendas. Në këmbim, atyre u jepeshin lejet e qendrimit.

“Ata mund të ktheheshin në Barcelonë pasi merrnin një leje qëndrimi për të punuar në sektorin e tekstileve, pa u marrë ndonjëhërë me atë për të cilën ishin punësuar”,- tha Policia Spanjolle në një deklaratë.

Krerët e këtij qarku të mbyllur, një çift kinez, u paguante punëdhënësve diku tek 1500 euro deri në 2000 mijë euro për kontratat.

Shumica e të punësuarve ishin gjoja të lidhur me tregtinë e hoteleve në Lanzarole, një nga ishujt Kanarie.

Emigratët kinezë janë komuniteti i pestë më i madh në Spanjë, me më shumë se 170 mijë npersona që nga 2015-a, sipas Institutit Kombëtar të Statistikave.

August 28, 2016 11:52
Komento

1 Koment

  1. XXXL August 28, 19:35

    Dergoji me force ashtu sic ka hyre, ne te s’emes nga kane ardhur jane morra te keqij dhe njerez te ndyre.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim