Masat për ndeshjen Shqipëri- Izrael, monitorim edhe rrjeteve sociale

September 6, 2018 15:26

Masat për ndeshjen Shqipëri- Izrael, monitorim edhe rrjeteve sociale

Një ditë para ndeshjes mes Shqipërisë dhe Izraelit, Policia e Shtetit ka lëshuar një deklaratë për mediat ku bën publike planin e masave për mbarëvajtjen normale të këtij takimi.

Policia e Shtetit njofton se ka pasur bashkëpunim për sigurinë në këtë ndeshje futbolli edhe me bashkëpunëtorë ndërkombëtarë, por edhe eksperiencën e ndeshjes së futbollit të vitit 2016 midis dy ekipeve.

Mësohet se, me qëllim garantimin e plotë të sigurisë së ndeshjes së futbollit, do të angazhojë gjatë rreth 670 forca policore, sipas sektorëve për sigurimin e rrugëkalimit nga Tirana në Stadiumin “Elbasan Arena”, për sigurimin e rendit dhe të sigurisë në qytetin e Elbasanit, në pikat e kontrollit dhe të hyrjes së tifozëve, sigurinë e perimetrit të jashtëm të stadiumit, por edhe forca të gatshme për ndërhyrje, nëse do të lindë e nevojshme.

Në këto shërbime janë përfshirë policia vendore, Repartet e Ndërhyrjes së Shpejtë, Reparti Special “RENEA”, Reparti Special “DELTA”, njësia antieksploziv, Policia Rrugore, Policia Kriminale, Policia Kufitare për kontrollin e shtetasve, që mund të vijnë nga jashtë shtetit, njësi të tjera të specializuara, por jemi në bashkëpunim edhe me agjencitë ligjzbatuese.

Strukturat e Policisë së Shtetit po monitorojnë rrjetet sociale dhe burimet e hapura, për identifikimin e individëve dhe grupeve, që mund të bëjnë thirrje për nxitjen e fenomenit të ekstremizmit etj.

Policia ka bërë edhe rikonicion nga toka dhe ajri i stadiumit, i ambienteve përreth dhe i rrugëve të afrimit në stadium dhe, mbi këtë bazë, janë përcaktuar shërbimet për monitorimin e aktivitetit dhe garantimin e sigurisë, si dhe për shoqërimin në distancë apo në afërsi, të grupeve të tifozëve, që do të vijnë nga drejtime të ndryshme për në stadium.

Policia i tërheq vëmendjen tifozëve që do të jenë në këtë ndeshje që së bashku me biletën, të kenë me vete edhe dokument identifikimi: letërnjoftim ose pasaportë. Gjithashtu është e nevojshme që sportdashësit të paraqiten në stadium 3 orë para fillimit të ndeshjes, për të akomoduar në tribunat sipas biletave që kanë blerë, për të lehtësuar punën e Policisë së Shtetit dhe të “stjuartëve”, për kontrollin dhe hyrjen në kohë në stadium. Ndaj kërkojmë mirëkuptimin e tifozëve dhe i ftojmë ata, që të mos e lënë për në minutat e fundit hyrjen në stadium, thotë policia.

l.h/ dita

September 6, 2018 15:26
Komento

4 Komente

 1. Arben September 6, 17:47

  Qeverria shqipetare mbeshtet terrorrizmin zionist.

  Ndeshja duhet bojkotuar nga sportdashesit.

  Reply to this comment
  • patrioti September 6, 19:12

   More turk i qelbur , more zagar i felliqur , po kush jane terroristet , more hajvan me tru te shpelara , vendet islamike qe e rrethojne Izraelin , apo Izraeli , i vetmi vend demokratik ne ate pellg te ndyre me lloj-lloj kamikaze e mjeker muter ? Izraeli nuk ngacmon askend , por po e ngacmove , te pergjigjet menjehere dhe me dhjete fishin e reagimit . Pse , si mund te mbijetoje ai popull me aftesi e mençuri te rralla i rrethuar nga ujqer mesjetare te terrorit islamik ? Ja ashtu , duke reaguar me çdo mjet kunder çdo provokimi . Izraeli , i ha te gjalle gjithe islamiket qe e rrethojne , e ka treguar me vepra . Ne vitin 1973 , per 24 ore , e piu kafen ne Kajro dhe qysh atehere askush nuk e kruan me Izraelin .
   Sa per masat qe po merren ne prag te ndeshjes , jane shume te drejta , sepse heren e pare , Shqiperia i priti me nje plan terrorist , qe deshtoi per merite te kunderzbulimit izraelit . Izraelitet vijne ne Shqiperi te luajne futboll e jo te lene koken . Veç kesaj , masa te tilla per Izraelin merren ne çdo vend islamik , ku luajne skuadrat e tyre . Shqiperia eshte tipike islamike , mjafton te shikosh xhamine e stermadhe otomane mesjetare me 4 minare , ne mez te kryeqytetit , ku mund te futet e gjithe Shqiperia , nje xhami e habitshme , sikur vendi yne te ishte Meka numur dy dhe jo nje vend plurifetar , ku 45% e banoreve , jane kristiane , te cilet kane vetem dy kisha ne Tirane , nje ortodokse e nje katolike , kundrejt 38 xhamive ne çdo lagje te Tiranes e ne periferi te saj . Madje , nje pjese e tyre , jane jashte kontrollit , ku jane pergatitur e derguar xhihadiste ne Siri . Veç asaj , ne rruget e kryeqytetit , po shtohen femrat e mbuluara me thes ne koke dhe mjekroshet mjekerqelbur me pantallona tre çerekshe , qe te ngjallin neveri t’i hedhesh syte . Ne keto kushte , masat mbrojtese per lojtaret izraelite , jane mese te domosdoshme .

   Reply to this comment
 2. Patrioti September 7, 00:52

  Israeli nuk i ka Bo ndonje te keqe shqiprise o xhihadist turqia po’ se e masakroi per 500vjet o hale mutit klysh turku

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?