BE që kërkon më shumë nga Ballkani dhe Macron si prishës i festës

May 18, 2018 16:05

BE që kërkon më shumë nga Ballkani dhe Macron si prishës i festës

 

“Sofja nuk ishte një rinovim i premtimeve martesore, pasi ceremonia e madhe nuk ka ndodhur kurrë. Ishte një deklaratë e dy partnerëve se dëshirojnë ende të martohen, por tashmë njëra palë po bën çmos për t’u martuar”.

Kështu e nis komentin për Samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor, prestigjiozja “Politico”.

Tirana dhe Shkupi lihen në ankth, shkruan gazeta që sqaron se për dy vendet për të cilat u çel rekomandimi nga Komisioni Europian, mungoi mbështetja nga liderët kryesorë të BE.

Këshilla e përgjithshme ishte se dy vendet duhet të bëjnë më shumë deri në muajin Qershor, kur është ballafaqimi i radhës.

“Shqipëria është në presion për të luftuar fort krimin e organizuar dhe emigrantët ilegalë, ndërsa Maqedonia është e varur nga marrëveshja me Greqinë”, thuhet në shkrim.

Prishësi i festës cilësohet presidenti francez Emmanuel Macron, i cili u tregua i drejtpërdrejtë kur përmendi kushtet për dhënien e statusit të vendit kandidat.

“Brukseli së fundi i ka rikthyer sytë nga rajoni, pasi ndjen trysninë e influencës së Rusisë dhe Turqisë”, shkruan Politico.

Ballafaqimi u mbyll me fjalët e ngrohta të Presidentit të Këshillit Europian, Donald Tusk, i cili tha se historikisht, gjeografikisht dhe kulturalisht, Ballkani Perëndimor është Europë dhe se e ardhmja e rajonit nuk ka alternativë tjetër veç anëtarësimit në BE.

Megjithatë Tusk frenoi entuziazmin, kur tha se ndonëse një rajon i vogël, kur vjen puna te telashet Ballkani shkakton më shumë se Gjermania dhe Franca sëbashku.

Edhe Financial Times thotë se hapja e negociatave është një garë me pengesa për Shqipërinë e Maqedoninë, të cilat duhet të bëjnë më shumë në luftën kundër krimit, në reformimin e institucioneve dhe zgjidhjen e problemeve dypalëshe me fqinjët.

a.s/dita

May 18, 2018 16:05
Komento

18 Komente

 1. Ajo Foto aty , flet shume per Ballkanasin tone Rama . May 18, 16:25

  Z.Kryministri jone Rama ,paska harruar poer nji Momente se ndodhet ne nji shoqeri Xhentelmenesh Europiane
  dhe kujton se eshte duke lozur me cunat e lagjes ,

  hapa dollapa

  dhe i varet ne qafe nga pas Macsronit duke

  treguar Kulturen e vertete prej Ballkanasi

  e cila eshte ala shume larg asaj Europiane .

  Nji xhest i tille fixuar ne ate Foto eshte nji

  Grande ” No Gou” Per nji Kryeminister ne nji Event te tille .

  Mjafton te shikosh rreaxionet e vet Macron-it ,Femres prane tij , dhe te gjitheve qe ka fokusuar kjo Foto

  dhe kupton qarte perse i duhej nji Gafe e tille infantile

  kryeministrit tone Edi Rama ,
  qe e ben si lopa .Mbasi e ka mbushur qypin me qumesht i ve shkelmin .

  Jane gjera te vogla qe bejne Gafa te Medha !
  E papranushme nji sjellje e tille , infantile deri ne (…….)

  Nji shprehje thote ; Sillu si Xhentelmen ne shoqeri te rrespektojne si te tille .

  e vaaaaaaiii comandante !!!

  Reply to this comment
  • Lili May 18, 18:33

   Sidomos kur ja bene kete Macronit,qe nuk duron familjaritete

   Reply to this comment
   • Ajo Foto aty , flet shume per Ballkanasin tone Rama . May 18, 19:03

    Lili ,
    nji sjellje e tille ,
    eshte e absolutishte e papranushme per cilindoqofte
    Macroni , Mriklla , Berlusconi , etj

    ka nji kode komportimi ne ate Status .

    Personalishte me befason me kto sjellje (gafa) Rama .
    Kam pasur gjithmon nji tjeter pershtypje ,sepse s’i mungon kultura prej nga rrjedh ,eshte qytetare prej nji Familje te nderuar Qytetare .
    Si mundet ti lejoje vehtes te Tilla (……) Nejse .
    Bote e pashprese …!

    Reply to this comment
 2. gjyshja e makronit May 18, 16:40

  Thone elezserbiberistet makartistet xhorxhsorristet rajersonoviqet na izoloi EnverI nga Europa

  Haaaaaa haaaa haha

  Po sot qe ky vend qe eshte kthyer si shtepi jetimesh (lulkuqet-hashishi mbi mure) parlament burdello dhe hale ambasadoresh /
  .
  kur kemi ngel ne dore te nje fracezi qe eshte MARTUAR ME GJYSHEN E TIJ…hallall e keni poshtrimin

  Lavdi xhaxhit….pa deshiren time .
  se… jo vetem qe ky popull e meritonte por dhe keto perendimoret qe po na shkerdhejne me berishen dhe rama i thote faleminderit

  Reply to this comment
  • macoku Holland ishte qefli minjsh kerthinj ,ndersa macroni i macokes plak May 18, 17:13

   se marconi o qeflli gjyshesh ,
   kjo vjen nga ajo se ai ka nji rini te voneshme ,
   dhe turp me ja tregue bibilushin e tij femrave te reja Franceze qe njifen per Arrogancen e tyre dhe egersine qe i karakterizon si Temperament ,kur eshte fjala per sex vecnerishte 😉
   ndersa ke Gjyshja Macroni gjeti ate mesuese te dashur ,qe diti tja perkdhel e ket mirkuptim per bibilushin e tij dhe mos ta qortoje se nuk i rrebelohet cdo dite . Gjyshet kane durimin dhe eksperiencen qe i duhej nji djaloshi si macroni .
   Gjyshja – gjyshja e beri president ate jo sqepi i tij prej kaposhi Shqerak

   Reply to this comment
  • Lili May 18, 18:32

   Sot na isolojne ish anetaret e PPShse ,qe bejne sikur jane demokrate e socialiste po kane mbetur enverist ne sjellje po edhe nd mendje per fatin tone te keq.
   Normal qe te isolon evropa kur zgedh Rucin kryeparlamentar e xhafajn,ai qe persekutonte te burgosurit,per minister te mbrendshme.Ende nuk e ke kiptuar se me kelyshet e enverit nuk fiton evropen?

   Reply to this comment
   • Mon Kukaleshi May 18, 19:02

    Lili, imagjinoj dhe qe dikur per festen e 1 majit ngjireshe para tribunes ku me pershendetjet e tij hijerende ju ipnotizonte kumandari tuaj.
    Une ne ato kohra u arratisa sepse aty tek ju me mungonte oksigjeni, por sot, nga larg, per moral, personalitet, koherenze e ndershmeri preferoj ate Rucin se sa var-karin e familjes hoxha, ndersa ti, kuptohesh qe preferon ish kamunistin var-kar, sot kriminel e tradhetar.
    Njerezit si ty, jane sot e kane ekzistuar perjete ne Shqiperi, eshte ky motivi pse Shqiperia nuk behet kurre.

    Reply to this comment
   • e duam shqiperine si gjithe Haleuropa... May 18, 19:15

    Or tej

    francez dragobije…enverin kishte lezet ta shaje deri nga marsi 1997 pastaj stop..sot ku ta gjejme nje si ai qe ju shkerdhente nenen juve lilave bandillave dhe kopilave qe e shitet ate vend pas 1992 dhe prape thoni enveri…cohu shkerdhate merr drejtimine vendit se ke dhe voten time nese je i zoti dhe mos na caj trapin

    .
    O Enver te kam rixha
    Ngrehu neser me sabah
    Behu dhe nje here i ri
    Ne dac hajde si sozi

    Mer komanden ne kete vende
    Se te prete populli tente
    Qe ti vesh gjerat ne vende
    Se Shqiparine e shqyen qente

    Jan ngjallur krimbat e tokes
    Cep me cep i bien botes
    Me genjeshtra e mashtrime
    Letra fallco e ngjyrime

    I fshine emrin Shqiperise
    Mohojne bijte e Lavdise
    Mohojne gjakun per ket vende
    Kane fshire edhe mundin tende!

    Jan ngritur ne piedestale
    Kriminele “intelektuale”
    Ane e kende bejne morale
    Per te vdekur e per te gjalle

    Madje ketu ne forume
    Bejne komente shume spiune
    Mbajne nofken “intelektuale”
    Por ne fakt jan avdalle

    Jan avdalle te “Lilidhonit”
    Pjelle e djallit dhe e klonit
    Qe vertiten pas baronit
    Jan ushtare te Salihonit

    Ne cdo zyre e ne cdo frone
    Krimineli ka timone
    Basarduan historine
    E shkateruan gjithe Shqiperine

    Neper rruge e neper sheshe
    Ne bregdet e ne biznese
    Ane e mbane kudo te veshe
    Vec te huaj do te gjeshe…..

    Nuk ka me as industri
    As bujqesi e blegtori
    Madje dhe Naimin vete
    Nuk e njef me ky milete….

    E mos fol per Skenderbene
    Qe shume vjete mbrojti Atdhene
    E kan nxjere mor, ne pazare
    Por ne kembe, e jo mbi kale…

    S’ka me sheshe SKENDERSBE
    Vec nje male, plote gurre e pleh
    Qe kane zbrituar nga malesia
    Te mohoje sheshin e tija….

    Dhe nje djale paska i drojtur…
    Ti Enver nuk e ke njojtur?
    Vec nje gje me vjene cudi!
    Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

    Per mendje e burreri
    Eshte naive, eshte cilimi
    Sala leve e punesoi
    Qe mire halet t’ja pastroi

    Ky debil pak kohe me pare
    Nxori detin ne pazare
    Dhe ja fali more Greqise
    Kapitalet e Shqiperise…

    Ky agjente e ky spiune
    Drenicare thot, jam une…
    Eshte hajdute i licensuar
    Rrugen e Kombit ka pervetesuar

    Te mos flasim per Gjykata
    Kemi hedhur vertete hapa
    Ne plepishte “master” muarr
    Ne kupole te emeruar…

    Dhe “cekani i drejtesise”
    I bje kokes se vegjelise
    Mjeri popull ku te veje
    Te derjten ku do ta gjeje?

    Me arme e demagogji
    Shkateruan brezin e ri
    Neper rruge te droguar
    Pa familje, te shkateruar…

    O Enver u shua bota
    Ti e bere mor si lopa
    Shume punove per Shqiperi…
    Po c’le pas more derezi?

    Ca spiune e kriminele
    Shume hajdute e dembele
    Nje Nano e nje Sali
    Qe e shiten kete Shqiperi

    Qe shiten Jo vec lavdine
    Jo vec vlerat e historine
    Po nenshtruan vegjeline
    E skllaveruan per hordhine

    Skllaverine ne vendin tend
    Se pertypin dot as qente
    A ka burra ne ket toke
    Qe ti dalin vendit zot?

    O Enver te kam rixha
    Hajde neser me sabah
    Se te prete mor populli tend
    Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

    Reply to this comment
 3. Europa kurve plake me pamjen e Doris Pack. May 18, 16:57

  “Shume Mire” e kane ne Gjermani dhe ne France nuk ndodh asnje krim, nuk ka vrasje, nuk ka prostitucion, nuk ka vjedhje, nuk pine droge, parajse ore parajse, vetem kane nje difekte te vogel qe jane Bythe-Qire ka plot me shumice dhe pranojne zezake e arabe per te permiresuar rracen.
  Na ongshin rroten….
  Ne ne Europe jemi, perse themi qe duhet te shkojme ne Europe, hapi kufinjte dhe luaj lojen sikur do te bashkohesh me Rusine dhe shikoji BE-qiret si do te vijne e te hapen bythes.

  Reply to this comment
 4. Epo kjo pune May 18, 17:42

  O BE leshi po nuk po kerkojme vend ne sofer por hapni deren dhe te bisedojme ne sallon ne kembe se mbetem perjashta ne te ftohte.

  Reply to this comment
 5. Plaku Xhuxhumaku May 18, 17:59

  Sot jemi me 18 Maj. Cfare mund te ndyshoje kaq shume deri ne Qershor qe te mundesoje celjen e negoziatave. Apo eshte fjala per Qershorin e vitit 2020?

  Reply to this comment
  • Ahmet Zogolli May 18, 19:24

   Jo flitet per qershor 2018!
   Arrestimi i nje Sali Berishe, per gjithe krimet e pervetesimet qe i ka bere ketij kombi ose arrestimi i nje Rrugaçi pijanec e politikani hajdut e te korruptuar si Fatos Nano, ndizte perfundimisht driten jeshile per Shqiperine.
   Evropa kerkon nje veprim te tille, ky eshte realiteti.

   Reply to this comment
 6. gjyshja e makronit May 18, 18:27

  macoku holland ky Zhak Qiraku ishte monsteseksual..e imagjinon cfare do benet Dashnor Kaloqi dhe Elez Perrperraj po te gjente per enverin gjera te tilla ?
  >

  Në dekadat e fundit, presidentët francezë janë përfshirë disa herë në histori rozë apo skandale seksuale. Rasti i fundit është ai i Jacques Chirac, një libër biografik i të cilit tregon se si ish-shefi i Elizesë ftonte në avionin presidencial gra e vajza te virgjëra, për të përmbushur kënaqësitë e tij.

  Libri titullohet “President, nata ra” dhe është një rrëfim i Daniel le Conte, bashkëpunëtor prej 40-vjetësh i Jacques Chirac-ut. Gratë që hynin në jetën e tij ishin të shumta. Ai ftonte të parën që i dilte përpara për një bisedë intime, mbërriti një moment që sasia prevalonte mbi cilësinë dhe vajzat e njoma, thotë ndihmësi i ish-presidentit.

  Reply to this comment
  • Bote Shkerdhatash Politikane Bordello PERVERSESH May 18, 18:56

   ashtu kann ber dhe vazhdojne ala sot te bejne kudo
   ne bote mashtrusat e perparimit njerezore .
   jane perverset me te medhenje te botes ,
   por kane pushtetin dhe forcen e dijne ti fshehin
   turpet e degjenerimin e tyre .

   orgji pafund shperthejn kudo me femra re reja edhe me pederaste .

   por kur dalin para opinionit bejne seriozin dhe shesin Moral Botes .

   Shif vetem problemin e perdorimit et Drogave .
   Kane shekuj qe pompohen ne Droga nga me te ndryshmet qe kane ne xhiro ne shteetet e tyre ,
   shumicat i kane te liberalizuara por nuk rreklamojne gjithka medieve per boten ,

   dhe kur vjen fjala per vende si Shqiperia ,,,
   i ndalohet gjithcka !

   Nderkohe qe vet ,nuk len vrym pa e marre Drogen

   etj etj .
   Por gjejne idiotat ne ate vend dhe ha hedhin kocken ne drejtimin e gabuar ,qe ai te rrije tere jeten mbas kockes
   dhe kur ta gjeje kocken do kuptoje se sa me krrujt dhembet nuk i vlen !

   Kte loje bene edhe Ceshtjen Kanabisit me Shtetin Rrumpalle Shqiptare .
   E hódhen ne “sekretin e rruges per ne BE ne ferrat ,
   ku po thyejne kokat ministra etj , qe shteti te gjeje mutin e qenit atje .
   Kjo eshte loja e Gangstereve mashtrues , qe tallin menderen me Shtetin Shqiptare ,
   sepse natyrishte ka edhe bazen e bandes se shkerdhatave te kombit pd-lsi qe i ben fesk pordheve te Perverseve europiano – atllanikas .degjenratat e ksaj BOTE

   Reply to this comment
 7. PSE ? May 18, 18:39

  Asgje te re . Vetem derdellisjet e radhes nga ana europiane !

  Reply to this comment
 8. Eduarti May 18, 20:25

  Rama me keto negociatat si Berisha me anetaresimin ne NATO. I duan per gjethe fiku per te mbuluar keq qeverisjen. Jane krejt njesoj a thua se i ka pjelle nje nene (ne fakt, te dy nga bytha e Ramiz Alise kane dale). Te dy servile der ne peshtirosje ndaj te huajve!
  Shqiperia do perparoje vetem kur te mos qeveriset me nga mbeturinat e atij dhjetori 1990.

  Reply to this comment
 9. Iliria e bashkuar May 18, 22:52

  Nuk eshte cudi zgenjimi. Pasi perfituan nga ndermarjet polake ne France, kerkuan qe te paguajne sigurimet shoqerore sipas perqindjeve ne Poloni dhe jo sipas Frances, vendit ku Punohet ?

  Reply to this comment
 10. info analitike May 19, 03:24

  Po mire more shoke te partise qe ne vend qe te pranoni harbuterine e kriepsikos kapeni me Europen, mese BE qenka kaq i keq perse insistono te beni pjese? Lidhuni me Putinin, Erdoganin apo Kim Jongun, ata po qe ju pelqejne.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim