Pollo: Propozimet e Ramës për reformën në arsim, negativiste dhe monopoliste

July 8, 2014 15:39

Pollo: Propozimet e Ramës për reformën në arsim, negativiste dhe monopoliste

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo, thotë se reforma në arsim që shpalosi dje qeveria do ta kthejë arsimin e lartë tek e shkuara. Pollo akuzoi kryeministrin Rama se po përdor gjuhën e urrejtjes ndaj profesorëve, studentëve dhe nxënësve.

“Edi Rama nuk foli për arsimin, as për çështjet e tij, as dha ndonjë vizion për arsimin. Ai foli vetëm për tradhti kombëtare, për shpallje lufte e gjendje të jashtëzakonshme. Dhe besoj se kjo është pasqyrimi i gjendjes së jashtëzakonshme në mendjen e Kryeministrit, i cili mendon se Shqipëria ka filluar me atë vitin zero si kryeministër, dhe që ai vazhdon të përdorë të njëjtën gjuhë të papranueshme ndaj opozitës. Kjo është e reja, por edhe përkundrejt profesorëve dhe studentëve, përkundrejt nxënësve dhe mësuesve, duke i fyer e duke i quajtur injorantë. E reja është pikërisht kjo se edhe pas një viti kryeministër, Edi Rama nuk është pjekur në detyrën e tij, për të lënë pas një gjuhë urrejtje, një gjuhë nihiliste. Ndërsa sa për propozimet që u paraqitën duket qartë se shquhen për tipare minimaliste, negativiste por edhe monopoliste, aty ku qarkullojnë para. Dhe besoj që edhe këto gjysmë koncepte do të diskreditohen më tej gjatë debatit publik që do të vijojë, edhe më shumë seç janë diskretituar nga debatet publike që kanë bërë stafet akademike deri tani”, tha Pollo.

 

July 8, 2014 15:39
Komento

10 Komente

  1. E VERTETA July 8, 15:41

    Genc Pordho

    Reply to this comment
  2. tomsojeri July 8, 16:00

    Kjo ftyr e neveriteshme e degjeneruar ska me vend te dal e te flas sepse maskaralleqet dhe flamurin e korupsionit akoma e ka ne xhep !Ske faj se humbi Shqiperia te ndroj ftyra e po kavurdiset me tipat si ju qe slat hajni pa ber diten e naten ! Kudo ku shkove e sidomos kur ishe minister arsimi sle duar e kemb pa futur ne “kazanin e mjaltit” e zyren qe e ktheve ne bo…….o U plaket e spo doni ti shkuleni kti vendi or delenxhij vampira !!! Shite veten emrin,familjen per te qen pran “detit kos” e vetem per arsim mos fol ti qelbesir qe shite tendera e gjithcka te jepte ajo koh e “art” pa perfillur askend or Ish minister rrugac e kurvar !

    Reply to this comment
  3. agron July 8, 16:17

    Genc pollo,mund te jete nga ata, ministra arsimi,qe se ka pase haberin nga arsimi,aq me teper arsimi i larte.Eshte t`u dale ne tv,sepse ka frike se po humb krejt.

    Reply to this comment
  4. SeVret Katovica July 8, 16:30

    Ta ktheje arsimin e larte tek e shkuara-ku ta gjesh se do kemi profesore si Stefanaq Pollo qe ishin me koqe por qe fatkeqesisht nxoren nga to spermatoxoid te semure qe ngelen tere jeten kunguj si puna jote,e nje hajdut ordiner.

    Reply to this comment
  5. berati July 8, 16:39

    O balash …si nuk te vjen turp qe flet me ate gjuhe ……..po qeveria juaj la piramidat dhe hapi universitet ….po eshte turp ,,,kur sheh nje kontgjent te tere qe kan nga dy tre diploma te mara me pare dhe jane me te paafte se dhe injorante ….se njeri qe nuk ka ber as tetevjecarren …cirresh e ulerin sepse diku ke dhe ti ndonje cope universiteti a shkolle private ….

    Reply to this comment
  6. iremila July 8, 16:47

    Ha mut o genc pordha ,se vet e qelbe ne cdo ministri qe drejtove o qimeses(ndryshku)

    Reply to this comment
  7. Korrigjim .... per Hysen Tabakun .... July 8, 17:10

    =========================

    … cfare fytyre “Pule e Rrjepur”

    =========================

    Reply to this comment
  8. Dita July 8, 17:43

    Ik mor horr Ju e bete arsimin si patentat e makinave dhe mesimi neper familje pa godina as 1950 nuk u be keshtu – kerko e prano te behet sic ka qene me mesues e godina dinjitoze. Ktheni lket qe kini marr , i lat njerzit ne kater rruge.

    Reply to this comment
  9. Jozi July 8, 21:17

    FYTYRA ME E QELBUR QE KAM NJOHUR NE 23 VJET DEMOKRACI HAJDUT I PA PAR

    Reply to this comment
  10. Sokol Kolonja July 9, 00:21

    Ti ,o Pollo,me mire mos fol,pasi i pame ato reformat e tua dhe nivelin e dieve te studentet.
    Reformat tuaja ,me ato ngritjet e universiteteve pa pedagoge,pa baze mesimore ishin vetem per fushata dhe berje e qefit vetes. Nuk ka me turp,kur student qe kane marr nje dipllom universiteti nuk din se kur eshte cliruar SHQIPERIA …PA LE TE DIN ME TEJ.
    Reforma juaj ne arsim ,me shtimin e universiteteve i kthyet ato ne qendra bisnesi e jo die.
    Ne ket drehtim vendin e pare e zinte “kristali” qe ua dergonte dipllomat ne shtepi. Madje dy student benin humor ,duke pyetur se ku ndoshet universiteti “Kristal” se do ja japin dipllomen. Merite te vecant kini se me ato reformat tuaja mesimi zxvillohet :
    a. Ne natyre e mundesisht ukur shesh.
    b. Mesimi zhvillohet edhe pa baze materjale -mesimore.
    c. Reformat tuaja sollen qe agranomi ,mundesisht me shkolle te mesme te japi matematike, veterineri gjuhe-letersi. zotekniku histori-gjeogravi , Per keta kusht ishte diplloma ku lexohej PD me kopertine blu.
    d. Ju zhvilluat nje reforme qe sejcili ,historian te shkruante nje liber historie sipas qefit,e kush ishte i zoti ta shiste neper shkolla. E po ta lexoje,duheshin nje pako aspirina se te zinte koka vetem nga gabimet ortografike,pa per njohuri shkencore nuk behej fjale.

    SA PER ATE QE THONI, SE PO E KTHEJNE ARSIMIN NE KOHEN E KALUAR , NE KOHEN E PPSH DO JETE NJE FITORE E MADHE ,PASI DIPLLOMA DO MERRET KUR STUDENTI DO TE SHTRYDH KANATJEREN 3 HERE NE DITE ,MUNDESISHTE PARA BUKE. VETEM SI ARSIMI NE KOHEN E ZOGUT E TUAJEN SI DASHAMIRES TE ATIJ ARSIMI ,TE CILIN E PUBLIKUAT NE SHEKULLIN 21 ,MOS E DHENTE PERENDIA ,KUR I THONE,PASI PERENDI NUK KA ,SE PO TE KISHTE DO T’U KISHTE DHENE JU PAK MEND. E dhe per urrejtje ju zini vendin e pare,ndaj mos na shit pordhe sikur nuk te njohim ty e ata shoket tend qe drejtuat ARSIMIN VETEM PER TA SHKATERRUAR……….

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim