FOTO: 80-vjetori i Luftës II, ky është “trendi evropian” për të rënët

September 1, 2019 16:30

FOTO: 80-vjetori i Luftës II, ky është “trendi evropian” për të rënët

Këtë të dielë të parë të shtatorit, Polonia përkujton 80 vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore.

Një numër i madh përfaqësuesish të lartë nga shumë shtete të botës ndodhen në Poloni për të përkujtuar ngjarjen.

Gjatë ceremonisë në qytetin Wielun, ku u hodhën edhe bombat e para të Luftës së Dytë Botërore, presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier i ka kërkuar falje Polonisë, për konfliktin më të përgjakshëm të historisë.

Në fjalën e tij, duke iu adresuar të pranishmëve në gjuhën gjermane dhe atë polake, ai tha:

“Përkulem para viktimave të sulmit në Wielun. Përkulem para viktimave polake të tiranisë gjermane dhe kërkoj falje nga ju”.

Steinmeier foli përkrah homologut të tij polak, Andrezej Duda, i cili e cilësoi sulmin e Gjermanisë naziste kundër Polonisë si “akt barbar”.

Ai shtoi:  “Ne nuk mund të harrojmë Luftën e Dytë Botërore dhe kur dëshmitarët e asaj ngjarje nuk janë më. Ne duhet që të sigurohemi që ajo që ndodhi në Wielun dhe më vonë edhe në shumë vende të tjera të Polonisë dhe jashtë saj, që të mos përsëriten kurrë”.

Presidenti amerikan Trump e anulloi vizitën e tij në Varshavë, duke deklaruar se do të qëndronte në SHBA për shkak të uraganit Dorian, që po afron, ndërsa theksoi se do të vizitojë Poloninë në një të ardhme të afërt.

Në ceremoni mori pjesë zëvendës presidenti i SHBA, Mike Pence.

Polonia i ka kërkuar dëmshpërblime lufte Gjermanisë, ndërsa Berlini i është përgjigjur se të gjitha pretendimet financiare që lidhen me Luftën e Dytë Botërore janë zgjidhur.

Mbi pesë milionë polakë, përfshirë tre milionë polakë hebrenj, vdiqën gjatë konfliktit që mori jetën e mbi 50 milionë njerëzish.

Pushtimi i Polonisë nga Gjermania naziste më 1 shtator, 1939, shënoi fillimin e Luftës së Dytë Botërore.

e.ll./dita

 

September 1, 2019 16:30
Komento

46 Komente

 1. Vito mashtruesi, shoku i Nikos September 1, 16:40

  Ne Shqiperi do u kerkohet falje gjermaneve.
  Per kete do u jepet nje tjeter parcele per ushtaret e vrare ngjitur me UT.
  Shqiperia eshte i vetmi vend ne bote qe me shume nderon pushtuesit se sa deshmoret e rene per liri.

  Reply to this comment
  • Biometri September 1, 22:28

   Katund hesapi, katund legenash megalloman pordhalinj qe nuk dine cfare eshte respekti as per ata qe i votojne, e jo me per ata qe dhane jeten 75-80 vjet me pare.
   mjere ne per mendjen e ceket qe kemi
   mire te na behet qe jemi ne fund en cdo renditje europiane

   Reply to this comment
  • Vija September 1, 23:52

   L2B ne Europe filloi me 7 Prill1939 kur Italia sulmoi Shqiperine.

   Reply to this comment
 2. Feniks September 1, 19:11

  E mori vesh Edi Rama,qe pushtuesit naziste kerkuan FALJE para popullit polak,qe ishte viktime e tyre,ndersa ne Shqiperi ,pa piken e turpit,moralit dhe pergjegjesise shteterore kryeministri i vendit u kerkon trashegimtareve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve qe te ulin koken para bashkepuntorit nr.1 te nazisteve M.Frasherit?
  Sipas llogjikes kriminale te Rames i binte qe polaket t’i kerkonin falje nazisteve!
  Mallkuar qofshi o rilindas te PS-se qe heshtni perpara ketin antishqiptari dhe nuk e shporrni!

  Reply to this comment
  • Berati September 1, 21:17

   O debila akome me perrallen e 28mije deshmoreve ju. O koqe sishin as 3mije. Po ju kur do ti kerkoni falje shqiptareve per 6mije shqiptaret qe vrate ne kohe paqeje? Po atyre 110mije te internuareve apo te burgosureve ne 45 vjet diktature? Gjermanet u kerkojne falje popujve dhe kjo i nderon ndersa ju komunistat e qelbur edhe sot stregoni se ku i kane varret viktimat tuaja.

   Reply to this comment
   • Gani September 1, 22:32

    Debili sateme dhe tyteti

    C lidhje ka kjo qe tghua me periudhen e Luftes o cope muti

    Krimet per te cilat flet kane ndodhur pas lufte o gjakprishur

    Ptu, ndyresire, as varr nuk meriton ne kete toke ti dhe ata si ty

    Reply to this comment
    • Tarasi September 2, 01:38

     O Gani, krimet mbrapa lufte i bene ata qe ishin para lufte
     “shoku enver” pederi, ishte komandanti para e mbas lufte

     Reply to this comment
   • Peza September 2, 04:53

    Ti Berati numero ballistet,se me 28 mije deshmoret nuk ke pune fare!
    Deshmoret dhe partizanet luftuan per clirimin e Shqiperise ndersa rraca juaj e qelbur ballisto-zogiste bashkepunoi me pushtuesit!
    Ju duheshit zhdukur te gjithe!

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 2, 10:31

    Berati
    ndoshta ke të drejtë!!
    në fakt atë punën e 28 mijëve e kanë thënë qeveritë e fundit kuislinge!enveri e mori të gatshme nga ata!!
    ndoshta ti si i brëndëshëm,trashëgimtar i kuislingve e di që ka qënë gënjeshtër??
    o kar ta zëmë se kanë qënë 3000,a thejshtë 300,mos vallë nuk kanë vlerë??
    mos vallë këta 110’000 të persekutuar më vonë,do të çbënin ata 3’000 a 300??
    të vrarët në luftë viktima a dëshmorë,nuk kanë asnjë lidhje me të vrarët a të persekutuarit pas L2B!!
    ashtu si nuk kanë lidhje vrasjet e stërvrasjet pas rënjes së diktaturës me L2B dhe me diktaturën!!
    seicili ka kohën e vet!!seicili ka meritat dhe krimet për kohën që kanë ndodhur!!debile e kaluar debilit!!
    muti asnjëherë nuk lahet me mut!!po të bësh këtë,si po e bën ti,produkti është muti mullar!!

    Reply to this comment
   • Partizani September 4, 21:10

    Ti Berati nuk di sa dobica ka pjelle jot eme e jo te dish sa deshmore kane rene per Shqiperine!
    Merru me krimet e ballisto-zogisteve,se me ata je ti, se deshmoret jane tanet,jane te Shqiperise!
    Per ju mburren vetem nazi-fashistet italiane e gjermane!

    Reply to this comment
  • Veterani i LANC-it September 2, 05:31

   Mbylleni gojen ju,per cfare tju kerkojne Gjermanet falje,
   qe vrate njeri tjetrin,gjithe komadantet partizane i qeroj enveri,nuk i vrau gjermani,ju vrate ca balliste e zogiste shqipetare,gjermanit i rruanit bishtin.Luftuat te mernit pushtetin mbas luftes,pa luften e fituan fuqite boterore, po te ishte per ju,me ju fshinte bythen gjermani.Ju bete lufte civile per interesat e jugosllavise.Faljen duhet te na e kerkoj Jugosllavi qe solli murtajen komuniste te enverit te Miladinit.Boll me genjeshtrat e mullait te Gjirokasres.Lufta partizane mbi te gjitha vrau Kosovaret
   per llogarine e Titos, te cileve akoma nuk ju eshte kerkuar falje Partizanet ishin cobener te genjyer qe moren malin per nje jete me te mire se u premtuan se do hanin te gjithe njesoj me luge floriri mbas lufte.

   Reply to this comment
   • Glaukias September 2, 08:57

    O “veteran” i agron tufës, do i tregosh ti gjermanëve se çfarë kanë bërë këtu, thua nuk e dinë ? Po anglezëve që e rreshtuan Shqipërinë tek vendet fituese, do i tregosh që Shqipëria nuk fitoi se nuk luftoi me pushtuesin ? Po amerikanëve, po rusëve, po francezëve ?? Do i tregosh të gjithë botës të rishkruaj historinë se e di ti më mirë se ata që e jetuan ?? Do i tregosh babait arat ??? Por të kuptoj, nga këndvështrimi yt, me që ju ballista e zogista u bashkuat me nazistët për të luftuar partizanët e pas lufte të merrnit pushtetin, menduat se edhe partizanët do të bënin të njëjtën gjë. Kur partizanët dolën fitues, filluat me të thënë që partizanët nuk luftuan me gjermanët por me ju. Akoma nuk e kuptoj se çfarë fitoni ju me këtë tezë, se edhe tek kjo tezë ju përsëri dolët me bishtin ndër shalë ? Apo thjesht jeni shpirtzinj e pas jush, tokë e djegur (qameti) ?? Qelbësira që të keni turp që keni gjak shqiptari !
    P.S : Italianët dhe gjermanët kanë dëmshpërblyer Shqipërinë për dëmet e luftës. Për mua mjafton si pranim faji.

    Reply to this comment
    • Veterani i LANC-it September 2, 12:20

     Luften e fituan fuqite boterore, pa po te ishte per ju,me ju fshinin bythen Gjermanet.Ju bete lufte civile per interesat e Jugosllavise ! atyre qe formuan partine e shitur komuniste Shqipetare te Miladin Popovicit dhe Dushan Mogushes.Lufta partizane ishte lufte vellavrasese per pushtet,Pse e dekoroj enver hoxhen Hero i popujve te Jugosllavise marshalli Tito more hale qe doni te shtremberoni historine.Per luften partizane kunder Kosovareve te masakruar nga vete Shqipetaret.
     P.S : Sa Gjermane ngelen te vrare nga 70 mije partizane me “28 mije deshmore” o trimat e leshit luftetare.

     Reply to this comment
   • Ballisti September 2, 10:53

    Enveri nuk paska vrar fare ,sa kurva antishqiptar paska len pas si puna disave ktu ne komente , po ju qe jeni kunder luftes sot gjyshrit dhe baballaret tuaj kan qen ata bythqiret e kohes PPSHs qe fshinit biografin dhe fshiheshit mas miqve te lidhur me at luft , ju keni qen dhe do te jeni pergjithmon jashtqitja komtare , ju jeni vemjet qe shkoni tek qelepiri , jeni turpi kti kombi qe nuk meritoni te jetoni ne kte tok , o dobiçat e kombit tim , ju po na beni te besojm se çfar ka vrar Enveri e kan meritu se sumkapuç si ju kan qen , tradhtar te zgjebosur , bashkepuntor te pushtusit dhe llumi kti kombi kan qen si ju trazhgimtaret e tyre.

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 2, 13:17

    “Ju bete lufte civile per interesat e jugosllavise.”
    po ti ku pidhin e satëme ishe o Veteran??
    në majë të vidhit??
    apo në vrimë të

    Reply to this comment
   • Protesta September 4, 21:20

    O veteran i luftes se Sumes!
    Pse ju ha meraku juve per ata qe vrau Enveri?
    Atyre ua beri gjyqin drejtesia,por ju merruni me krimet tuaja kunder popullit shqiptar!
    Qe ishit bashkepuntore me pushtuesit kete e di gjithe bota,por ju nuk doni ta pranoni dhe prandaj keni fituar perbuzjen e te gjithe popullit per jete!

    Reply to this comment
 3. &&@@ September 1, 19:26

  Shume mire do boje se yshtaret gjermane u vrane ne shqiperi po turqit qe su vrane ne shqiperi dhe ju bo memorial. Ik or cope budalli

  Reply to this comment
 4. tajari September 1, 20:49

  hej KM ……a je duke degjuar dhe lexuar.Gjermanet e luftes se dyte boterore ishin fajtore..po ashtu dhe bashkepunetoret e tye, si ne rastin e Shqiperise Ballit Kombetar.Rimendoje dhe njehere Riatdhesimin e Mithat frsherit…Ndoshta nen driten e ketij perkujtimi ne Poloni ka ardhur momenti qe busti i Mithat Frasherit te hidhet ne hale.
  me respekt Sali Berisha.

  Reply to this comment
  • Komunisti September 1, 21:38

   Ndoshta ka ardhur momenti qe heroit te popujve te Jugosllavise dekoruar nga marshalli Tito ti vijet busti atje ku e meriton,ne Beograd

   Reply to this comment
   • Aliu September 1, 22:30

    Cope plehu

    LAVDI DESHMOREVE

    Respekt per ata qe dhane jeten per kete vend sot te perdhunuar, te tulalr dhe te neperkembur nga raca me e degraduar qe ka jetuar ndonjehere mbi kete cope toke

    Reply to this comment
 5. Tarasi September 1, 21:30

  Po per bustin e enver hoxhes pse nuk ju vjen zeri ju o maskarej enverista

  Reply to this comment
 6. intelektuali September 1, 22:39

  AJO QE DUHET T’I KERKOJE FALJE ME SHUME POLONISE ESHTE RUSIA BOLSHEVIKE E PUTINIT

  Perpara se Hitleri te pushtonte ne shtator 1939 me shume se gjysmen e Polonise, ai e kishte ndare kete shtet sllav si “byreku ne tepsi” me Stalinin i cli nga ana tjeter u ngut te hynte ne Poloni te zaptonte viset lindore, por nuk u ndal vetem me kaq, por aneksoi republikat balltike, Moldavine dhe sulmoi Finlanden nga toka, ajri dhe deti, por Stalini hasi ne nje rrezistence te forte nga populli finlandez qe njihet ne histori se eshte “kocke e forte” dhe u zbyth me turp qe i dha shkas Hitlerit te mendonte se Ushtria e Kuqe eshte nje “karikature” e mykur, palo gje dhe pergatiti ne heshtje planin e tij “Barbarosa” qe parashikonte pushtimin e Bashkimit Sovjetik brenda disa muajve. Mirpo kur hyri ne territorin sovjetik ne vere te 1941 hasi ne nje varreze makaber: Mbi 22 mije kufoma njerezish te groposur bashke ne nje pyll ne afersi te qytetit kufitar Katyn dhe gjermanet alarmuan Kryqin e Kuq nderkombetar, i cili evidentoi dhe zbuloi se viktimat ishin intelektuale polake qe kishin protestuar kur Hitleri ndau Polonine me Stalinin si “byreku ne tepsi” me paktin famekeq Molotov-Ribbentrop,

  POR KUSH I KISHTE VRARE INTELEKTUALET POLAKE DHE I KISHTE GROPOSUR NE PYLL SI NJE SKUTH I PABESE?

  Hitleri akuzoi Stalinin, Stalini akuzoi Hitlerin dhe keshtu ky krim makaber mbeti i pazgjidhur derisa me ne fund Gorbacovi ne vitin 1989 hapi arkivat sekrete te KGB dhe publikoi se kriminelet sigurimsa te Stalinit ishin ata qe kishin vrare intelektualet polake ne Katyn, mbi 22 mije vete gjeten vdekjen vetem sepse protestuan kunder ndarjen se Polonise dhe ky krim makaber kunder njerezimit shenohet me nje perkujtimore si “Dita e Flamurit te Zi” nga te gjitha vendet e BE-se dhe SHBA cdo 23 gusht qe eshte data kur NKVD (KGB) e Stalinit vrau intelektualet polake dhe i groposi ne Katyn, qe verteton se:

  FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE

  dhe:

  Se krimet e Stalinit rendojne shume me teper se krimet e Hitlerit.

  Reply to this comment
 7. MH September 2, 00:53

  Feniks!
  Edhe sikur ai plehu frashelli te kishte kerkuar te falur popullit qe i rrezisto me shpirte ne dhembe e zemer te pergjakur ne lufte me pushtuesit e tradhetaret,Edvin Rama nuk duhesh riabilitue dhe vendosur pran njerezve te tije frashellinje.
  Sa kam te drejte te dyshoj edhe per keto frashellinjet e tjere se ku ta di une qe e deshnin shqiperine qe ngryseshin e gllehiheshin ne Stamboll. Duke zgjedhur llafet ma te buykura ne dashuri per vatanin.Kur trashigimtari i tyre u ba kryeeksponenti numer njeshke i tradhetise se vatanit.Atdheut.
  Tarasi!
  Mos i “humb” shpresat.Historia e ka te vendosur bustin e Tije.Ne te kundertn duhet imponue e pranuar si fenomen ekstrem i vecant.Qe Historia e nji populli ne gjithe planetin nuk ka ba ymer,i asht shuar historia per 50 e kusur vitesh nga lufta e dyte boterore e deri me 1990.(1939 – 1990).

  Reply to this comment
 8. Akil September 2, 04:42

  Për ne shqiptarët L2B filloi më 7 prill 1939, kur Italia fashiste sumoi Shqipërinë. Qeveria jonë e kaloi këtë datë në harresë. Edhe italianët po kështu nuk erdhën të kërkonin falja për pushtimin fashist dhe barbarinë që bënë në Durrës, Shëngjin, Vlorë dhe Sarandë. Turp për ne shqiptarët që datat tona historike i lëmë të kalojnë pa u përkujtuar, sepse kështu don njeri apo kryemin

  Reply to this comment
 9. goni September 2, 06:00

  Lideri i madh i veshur me poture dhe i parruar,qe nuk ka turp te vjedhe.Komplet i bezdisur nga nje ceremoni ku mungojne femrat qe ka promovuar vete, do e ndyj per here te fundit kete ceremoni te lavdishme.

  Reply to this comment
 10. demo September 2, 08:10

  Ashtu si populli shqiptar ka vuajtur ne histori marreveshjet e fshehta midis serbise dhe greqise per ndarje dhe pushtime,ashtu edhe populli heroik polak ka vuajtur pushtimet ruse dhe gjermane deri ne zhdukje te plote nga harta.Ne mesjete Polonia e fuqishme shtrihej deri ne brigjet e Donit dhe Detit te Zi duke perfshire Ukrainen.Bashke me shqiptaret dhe hungarezet jane populli qe i beri rezistence invazionit turk ne Evrope.
  Por sot Evropa e ka harruar Rezistencen shqiptare,hungareze ,Poloneze,qe e shpetoi,por sheh teatrot serbe ne Gazimestan,per gjoja nje beteje te humbur,qe sipas historianeve serioze,nuk ka ndodhur kurre.Serbet dhe greket kurre nuk kane kerkuar falje per pushtimet e territoreve shqiptare,por vazhdojne te jene agresive dhe ne expansion.
  Gjermanet e kane burrnine te kerkojne falje per invazionin e Hitlerit,por faljen ne radhe te pare duhet ta kerkojne ruset,qe dhjete dite pas ushtrise gjermane sulmuan Polonione lindore.Krimet e bolshevikeve te Stalinit jane edhe me te poshtra se krimet e hitlerit,se jane te fshehura dhe te pa pranuara boterisht..
  Komunistet ruse dhe ushtria pushtuese e kuqe sovjetike nuk i kane kerkuar falje popullit heroik Finlandez,qe u ndihmua nga Gjermania per ti bere balle kulcedres komuniste ruse,ashtu si Burri i Kosoves martire Xhaferr Deva u bashkua me gjermanet dhe formoi Lidhjen e dyte te Prizrenit per te mbrojtur Viset shqiptare te cliruar nga ushtria gjermane.
  Komunizmi shovinist sllav mund te jete i mire per cobanet e Laberise dhe vllahet e Korces,qe lane kerraben dhe rrembyen kerbacin e policit per te skllaveruar popullin shqiptar nen diktaturen sllave te proletariatit.

  Reply to this comment
 11. xxx September 2, 09:38

  Po te kishte fituar luften Hitleri, Europa nuk do njihte komunizmen qe shkateroi Shqypnine. Shqypnia sot do te ishte Gjermani dhe do te ishte shteti me i privilegjuar i Hitlerit te Madh. Lavdi HITLERIT.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 2, 10:38

   çna mbytën gjenialitetet!!
   të jetë njeriu kaq gjenial??
   është e pamundur!!
   vetëm idiotësia ka kaq hapsirë të madhe mendore!!

   Reply to this comment
  • Nje emigrant i hershem September 2, 11:04

   Ore bole, Gjermania vete dhe pastaj gjithe bota e njeh per krime kundra njerzimit,nga na e nxore lavdine ti

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 2, 13:15

    këtë që thua ti e kan bo gjermonët e persekutum nga hitleri,ata që morën pushtetin pas lufte!!
    ja kështu si tek ne!!
    ed rama e sali berisha!!
    xx ka të drejtë!!
    ky mendim madh nuk ka asnjë ndryshim nga ata myteberët e erdoganit!!dhe ata thonë si ky se shqiptarët janë turq,ky thotë se shqiptarët do të ishin gjermon!pra të gjithë këta dobiçë kërkojnë atësinë!!dhe për pasojë dhe ne që e dimë atësinë tonë!?duhet të ndërrojmë atësinë!të bëhemi çdo gjë por vetëm shqiptarë jo e jo!!
    nuk e di kush jua ka shkërdhyer nënat këtyre,por di se paska krijuar me të vërtetë bastardë të fëlliqur!!
    ps:bastardë të gërkut ke sa të duash.nastro bythë sapuni i pari!!

    Reply to this comment
    • intelektuali September 2, 14:26

     Po plaken tende kush e e ka palluar qe te ka lindur me gjysem truni o radake e fishkur anticensure idiote qe di vetem te debatosh me kar dhe me pidh?

     sepse:

     Shoku yt mund te jete vetem xxx budalla dru me pre qe harron ne historine “…po te kishte halla koqe…” gjeja e pare qe do te bente Enveri pasi Luften e tij LANC ta kishte fituar Hitleri, do te ishte qe t’ja dergonte Nexhmije Fashisten si dhurate Partie Führer-it te Gjermanise dhe jo Miladinit te Titos, ne baze te mareveshjes se fshehte qe Enver Bythari kishte me kunatin e tij Kryefashist, Bahri Omari,

     dhe:

     Gjeja me pozitive ne kete histori “…po te kishte halla koqe…” eshte se kosovaret e ngrate qe u vrane dhe u masakruan nga kasapi antifashisti i Titos, Rankovic, qe Enver Pederasti i shiti te Jugosllavia Komuniste per dy aspra, sot do te ishin gjalle akoma.

     Reply to this comment
 12. shqiptari September 2, 10:12

  E filloi Saliu dhe po e perfundojne keta zvarraniket e sotem fshirjen e historise dhe heronjve shqiptare nga memorja e kombit.Dje u hoq dhe busti i Vojo Kushit.Kush e ka rradhen pas tij?Rruget se shpejti do mbushen me bustet e tradhtareve te ketij kombi duke filluar me Zogun dhe me pas me Salen,Ilirin,edvinin,Lali K.rin etj.Zoti do ti ndeshkoje per tradhtine mbi kombin e vuajtur shqiptar.

  Reply to this comment
 13. intelektuali September 2, 13:03

  xxx-ja qe je jo vetem bullafiq, por edhe budalla:

  PO TE KISHTE HALLA KOQE

  dhe:

  Po ta kishte fituar luften Hitleri, Enveri nuk do ta kishte vrare kunatin e tij Kryefashist Bahri Omari do te kishte kapur pushtetin fashist bashke me Nexhmije Fashisten, do ta kishte shapallur veten vasal te Hitlerit dhe njesoj:

  DO TA BENTE SHQYPNINE SI NJE KAMP PERQENDRIMI AUSCHWITZ TE HITLERIT, RRETHUAR ANEMBANE ME TELA ME GJEMBA

  dhe:

  Shqypnia do te dukej si Korea e Veriut e Kimit,

  sepse:

  FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DITKTATURE.

  Reply to this comment
 14. intelektuali September 2, 14:28

  ANTICENSURA EROTIKE:

  Po plaken tende kush e e ka palluar qe te ka lindur me gjysem truni o radake e fishkur anticensure idiote qe di vetem te debatosh me kar dhe me pidh?

  sepse:

  Shoku yt mund te jete vetem xxx budalla dru me pre qe harron ne historine “…po te kishte halla koqe…” gjeja e pare qe do te bente Enveri pasi Luften e tij LANC ta kishte fituar Hitleri, do te ishte qe t’ja dergonte Nexhmije Fashisten si dhurate Partie Führer-it te Gjermanise dhe jo Miladinit te Titos, ne baze te mareveshjes se fshehte qe Enver Bythari kishte me kunatin e tij Kryefashist, Bahri Omari,

  dhe:

  Gjeja me pozitive ne kete histori “…po te kishte halla koqe…” eshte se kosovaret e ngrate qe u vrane dhe u masakruan nga kasapi antifashisti i Titos, Rankovic, qe Enver Pederasti i shiti te Jugosllavia Komuniste per dy aspra, sot do te ishin gjalle akoma.

  Reply to this comment
 15. intelektuali September 2, 14:54

  MASHTRIMI ENVERIST QE I BEHET HISTORISE ME “LUFTEN KOMIKE” TE HITLERIT NUK I SJELL ASNJE DOBI SHQYPNISE SOT

  Ja cfare shkruan historia ne internet per “Luften Komike” te Hitlerit:

  “Mе 1 Shtаtоr 1939, Аdоlf Hitlеri pushtоi Pоlоninë. Fillоi në mbrëmjеn е 31 gushtit 1939, kur një grup njеrëzish të аrmаtоsur SS sulmuаn një stасiоni rаdiоfоnik në kufi mе Pоlоninë. Dukе transmetuar me qellim disа të shtënа pаrа mikrоfоnit, hitlеrianet lеxuаn një tеkst pаrаprаk në gjuhën pоlаkе dukе kërkuаr luftën е Pоlоnisë kundër Gjеrmаnisë. Për të mаshtruаr më tеj pоpullin gjеrmаn, Hitlеri оrgаnizоi “sulmе” të ngjаshmе në sеksiоnе të tjеrа të kufirit gjеrmаnо-pоlаk. Pаs pаk, rаdiоstасiоnеt gjеrmаnе trаnsmеtоjnë rаpоrtе еmеrgjеntе për një sulm të prеtеnduаr pоlаk në tеrritоrin gjеrmаn. Kufоmаt е “ushtаrаkëvе pоlаkë” të сilët u qëlluаn ngа kriminеlët gjеrmаnë ngа SS u trеguаn si prоvа. Kjо lëvizjе е pështirë për të “sulmuаr” pоlаkët përmbysi gоtën е “durimit gjеrmаn” dhе Hitlеri urdhërоi një sulm gjeneral ne te gjithe kufirin. Ushtriа pоlаkе, е сilа nuk ishtе е pergatitur, u ndеsh mе ushtrinë gjеrmаnе dhе u asgjesua fjаlë për fjаlë mе еpërsi vеndimtаrе për disa cashte. Ky ishte fillimi i Luftës së Dytë Bоtërоrе. Аngliа dhе Frаnса, аlеаtë mе Pоlоninë, i shpаllën luftë Gjеrmаnisë në 3 shtаtоr 1939. Аustrаliа dhе Indiа iu bаshkuаn luftës në të njëjtën ditë dhе Kаnаdа një jаvë më vоnë. Në fillim të tеtоrit, ushtаrët е fundit pоlаke u dоrëzuаn dhе Vаrshаvа rа nën kоmаndën gjеrmаnе. Mе një dеkrеt të qеvеrisë fаshistе në 8 tеtоri, rаjоnеt pеrëndimоrе të vеndit u shpаllën “tоkа gjеrmаnе” dhе u аnеksuаn në Rаjhun е Trеtë. Ngа fillimi i Luftës Gjеrmаnо-Pоlаkе е dеri në prаnvеrën е vitit 1940, Аngliа dhе Frаnса, ngа njërа аnë, dhе Gjеrmаniа, ngа аnа tjеtër, në të vërtеtë nuk zhvilluаn luftë në Еvrоpën Pеrëndimоrе. Ligjërisht, këtо vеndе ishin në gjеndjе luftе, еkzistоnte një frоnt ku përqеndrоhеshin trupа të mëdhа, pоr kishte nje pаqе te frikeshme. Kjо situаtë mbеti në histоri mе еmrin “Luftа Komike” e Hitlerit. “Luftа Komike ” përfundоi më 9 prill 1940, mе pushtimin gjеrmаn të Dаnimаrkës dhе Nоrvеgjisë pа pаrаlаjmërim. Pоr përsëri në mеsin е shtаtоrit 1939, BRSS qe ishte aleat me Gjermanine Fashiste fillоi të zbаtоjë mаrrëvеshjеt е nënshkruаrа në gusht 1939 ngа Pаkti Mоlоtоv-Ribbеntrоp. Më 17 shtаtоr 1939, pаs asgjesimit total të ushtrisë pоlаkе ngа gjеrmаnët dhе rëniеs së qеvеrisë pоlаkе, Ushtriа е Kuqе hyri në Bjеllоrusinë Pеrëndimоrе dhе Ukrаinën Pеrëndimоrе. Më 28 Shtаtоr 1939, Trаktаti i Miqësisë dhе Kufijvе midis BRSS dhе Gjеrmаnisë u rinënshkruа ngа Ministrаt е Jаshtëm të të dy vеndеvе, Vyасhеslаv Mоlоtоv dhе Jоасhim vоn Ribbеntrоp, dukе njоhur shkаtërrimin е shtеtit të pаvаrur Pоlаk. Sipаs trаktаtit, një kufi i ri midis Gjеrmаnisë dhе BRSS dо vеndоsеj në tеrritоrin е ish shtеtit pоlаk, i сili është përfundimtаr dhе të dy pаlët mаrrin përsipër të mоs lеjоjnë аsnjë ndërhyrjе nga vеndеt е trеtа. Ky kufi shihеt si bаzа për zhvillimin е mаrrëdhëniеvе miqësоrе në të аrdhmеn midis dy vеndеvе. Trаktаti dhе prоtоkоllеt е tij sеkrеtе jаnë një pаsоjë е Pаktit Mоlоtоv-Ribbеntrоp dhе, në fаkt, sigurоjnë pjеsën е pаsmе për Gjеrmаninë. Sipаs prоtоkоllit sеkrеt të nënshkruаr, Bjеllоrusiа Pеrëndimоrе dhе Ukrаinа Pеrëndimоrе jаnë pjеsë е Bаshkimit Sоvjеtik. Në të njëjtën kоhë, BRSS pо kërkоi nënshkrimin е mаrrëvеshjеvе mе Еstоninë, Lеtоninë dhе Lituаninë, sipаs të сilаvе duhеt t’i jеpеt е drеjtа për të sjеllë trupаt е sаj në tеrritоrеt е tyrе. Pаsi u bë kjо në këtо rеpublikа, u mbаjtën zgjеdhjеt për lеgjislаturаt е fituаrа ngа fоrсаt kоmunistе. Më 1940, Еstоniа, Lеtоniа dhе Lituаniа u bënë pjеsë е BRSS. Përmеs trаktаtеvе sоvjеtо-gjеrmаnе të vitit 1939, përfshirë Pаktin Ribbеntrоp-Mоlоtоv, Gjеrmаniа nаzistе dhе BRSS ndаnë sfеrаt е tyrе të ndikimit në Еvrоpë, sipаs të сilаvе Ukrаinа Pеrëndimоrе u përfshi në BRSS në fillim të Luftës së Dytë Bоtërоrе. dhе Bjеllоrusiа Pеrëndimоrе, dhе në 1940 vеndеt е Bаlltikut, Bеssаrаbiа (Mоldаviа) dhе Bukоvinа Vеriоrе. Si rеzultаt i gjithë këtyrе vеprimеvе, tеrritоrе të kоnsidеruеshmе mе një pоpullsi prеj 14 miliоn u përfshinë në BRSS. Kufiri i vеndit është zhvеndоsur në pеrëndim në lоkасiоnе të ndryshmе në distаnса prеj 300 dеri 600 km,

  dhe:

  Оrа е Planit Famekeq te Hitlerit me emerin e koduar “Bаrbаrоssа” fillоi tik-takun me shpejtesi te papare.”

  Pergatitur nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 2, 15:42

   “Pergatitur nga:

   intelektuali”
   nga nastrobythëshkumëzuari e jo intelektuali!!

   Reply to this comment
   • Sauku September 2, 16:45

    O loqe shiko doktorin merr ca ilace shtese,shto dozen
    o majmun se ke dale jashte kontrollit,shtaze pylli !

    Reply to this comment
   • intelektuali September 2, 16:52

    ANTICENSURA EROTIKE FANATIKE:

    Pse pergjigjesh me replike kar dhe pidh si perhere?

    kur:

    intelektuali ka perkthyer fjale per fjale Wikipedian ne internet per te demaskuar mashtrimin qe behet me “deshmoret” polake te Enverit per katunare dru me pre kur del e qarte se polaket kane luftuar me pak se disa jave me gjermanet e Hitlerit, por u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Stalinit,

    prandaj:

    KANDARI I TE KEQES PER POLONINE ANON ME SHUME TEK KRIMET E STALINIT

    Ke gje konkrete per te shtuar per kete teme interesante te debatit qe ka hapur gazeta e nerume DITA?

    apo:

    Do te vazhdosh avazin e vjeter me kerr dhe me pidh?

    Ne pritje te pergjigjes:

    intelektuali

    Reply to this comment
   • intelektuali September 2, 16:53

    ANTICENSURA EROTIKE FANATIKE:

    Pse pergjigjesh me replike kar dhe pidh si perhere?

    kur:

    intelektuali ka perkthyer fjale per fjale Wikipedian ne internet per te demaskuar mashtrimin qe behet me “deshmoret” polake te Enverit per katunare dru me pre kur del e qarte se polaket kane luftuar me pak se disa jave me gjermanet e Hitlerit, por u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Stalinit,

    prandaj:

    KANDARI I TE KEQES PER POLONINE ANON ME SHUME TEK KRIMET E STALINIT

    Ke gje konkrete per te shtuar per kete teme interesante te debatit qe ka hapur gazeta e nerume DITA?

    apo:

    Do te vazhdosh avazin e vjeter me kar dhe me pidh?

    Ne pritje te pergjigjes:

    intelektuali

    Reply to this comment
 16. Konti Sbalta September 2, 16:48

  Ne u rreshtuam ne anene e fitimtareve dhe prandaj quhemi fitimtare ;per kete merita i takon frontitNacCl,qe organizoi luften dhe e coi popullin ne fitore!Ne Poloni humbesit (Gjermania)u kerkuan falje fitimtareve:kete duhet te bejne Ballistet tek ne si bashkepuntore te Nazifashizmit!

  Reply to this comment
 17. Konti Sbalta September 2, 17:01

  Ne u rreshtuam ne anen e fitimtareve dhe prandaj quhemi fitimtare ;per kete merita i takon frontitNacCl,qe organizoi luften dhe e coi popullin ne fitore!Ne Poloni humbesit (Gjermania)u kerkuan falje fitimtareve,me rastin e 1 Shtatorit 80 vjetorit te fillimit te luftes se dyte boterore:kete duhet te bejne Ballistet tek ne si
  bashkepuntore te Nazifashizmit!

  Reply to this comment
 18. Partizani 10 vjecar September 5, 22:05

  Bravo ne luftuam shume eshte aja shprerja para partizane se mbrapa jane gjermanet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*