7 gjëra që duhen bërë në Shqipëri sipas një portali amerikan

August 28, 2018 10:36

7 gjëra që duhen bërë në Shqipëri sipas një portali amerikan

“Kohët e fundit kemi kaluar një muaj të tërë në Shqipëri për të vizituar vendin. Për 40 vjet, Shqipëria u konsiderua Koreja e Veriut e Europës, sot është një vend me kaq shumë për të ofruar për ata që kërkojnë anën e fshehur, të panjohur dhe të egër të Tokës” – shkruan për vendin tonë portali amerikan i turizmit, heywedidthat.com

Ata kanë listuar “shtatë aventura” që sipas tyre duhet të ndërmarrin turistët në Shqipëri.

Një prej të cilave është… drejtimi i makinës në një rrugë të paasfaltuar.

Këto janë 7 gjërat për të parë dhe bërë në Shqipëri sipas heywedidthat.com:

1-Riviera në jug, det dhe male. Kaloni Vlorën dhe merrni rrugën drejt maleve, mahnitje e garantuar. Edhe nëse bie shi, lahuni në det si kjo vajzë e mrekullueshme shqiptare që shihni në foto. Uji do jetë gjithsesi i ngrohtë.

2-Lundrim në veri të Shqipërisë me kajak. Shkoni drejt Shkodrës nga Tirana dhe pastaj drejt maleve. Merrni tragetin në liqenin Koman. Guidë një ditore ose një udhëtim në pikën më të thellë në Fierzë.

3-Ecni në Kepin e Rodonit dhe vizitoni kështjellën në fund të tij. Zgjidhni perëndimin e diellit, ka plazhe të fshehura rreth e qark.

4-Numëroni bunkerët gjatë udhëtimit në vend. Vlerësohet të ketë rreth 200,000 në të gjithë Shqipërinë.

5-Kanionet e Osumit. Një botë ujore gati e paprekur rreth një orë larg Beratit. Një eksperiencë e raftingut që duhet provuar.

6-Burimet termale në Bënjë. Nuk janë shumë të nxehtë, por mineralet në përbërje janë shumë kurativë.

7-Ka shumë rrugë të këqija në vend. Rruga më e shkurtër nuk është gjithmonë më e shpejta, por nëse keni kohë, për të provuar aventurën e radhës, provoni të ngisni makinën në rrugë të paasfaltuar, një ndjesi që mbase e keni harruar nga koha.

l.h/ dita

August 28, 2018 10:36
Komento

17 Komente

 1. Pamje mrekullushme e vajzes Shqiptare para Detit me shi ...(Love you ) August 28, 13:35

  kam qen pikerishte nga ata qe me pelqente
  te lahesha ne Dete ,kur moti e donte ashtu ,
  te notoja nen shi …
  ishte vertet nji ndjesi e mrekullushme ,
  siedhe kjo pamja qe ilustron temen ne fjale .

  Vajza & Shiu ,qe binte mbi Dete …
  pamje mjaft Romantike …Muaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah

  Ti Amo Amore mio , sepmre ,per sempre …

  Reply to this comment
 2. info analitike August 28, 14:03

  Shoke po keta qenkan port hale se e paskan konsideruar Shqiperine “Korene e Veriut” te Europes. Si nuk i paskan pare keta te paturp sukseset e papara te Kim Jong Hoxhes, atij “intelektualit te kompletuar” qe nuk arriti te marre asnje provim ne fakultet e qe u kthye me bisht ne shale. Bunkeret kane sherbyer e sherbejne si WC natyrore se luften e beri ai Dragua i Tepelenes vetem me emrin se dyfek nuk shtiu. Si ore paska rruge te paasfaltuara kur ne kemi pare gjithe ato video 3D me rruge super te asfaltuara! A jo jo edhe qy eshte KAZAN!

  Reply to this comment
 3. intelektuali August 28, 14:07

  Nje rekomandim nga intelektuali qe e ka nga eksperienca e tij do kohe me pare:

  E TETA GJE QE DUHET PATJETER TE BENI NE SHQYPNI

  8. Kur t’ju dalin banditet me maska ne mes te rruges piktoreske albaneze pa asfalt perendimi dhe t’ju zbresin me shqelma nga makina, t’ju zhveshin lakuriq, bythjashte sic ju ka bere nena, mos tentoni t’u spjegoni se jeni turiste amerikona, si garibe qe i doni shume shqyptaret, apo te beni pazar me ta, por nxitoni te qisni cdo gje qe keni dhe dorezojini me koken ulur te TALEBANET prej Shqypnie duke i falenderuar qe j’u kane lene gjalle dhe j’u kane falur jeten, fat te cilin nuk e kane pasur shume gariba fodulle te tjere, turista te degjeneruar te Kapitalizmit qe kane perfunduar ne puset tek Kalaja e Dodes apo ne humbetirat e Bjeshkeve te Nemuna.

  Reply to this comment
  • Inte lekt info -Plazhe e Dete August 28, 15:08

   intelektuali ,

   nuk mundet te mohoj se ke sens humori ,
   por kto qe shkruan mbi kte teme ,
   me duken -karagjozlliqe te nji bote tashme te harruar ,
   qe ty te pelqen gjithmon ta sjellesh ne kujtesen tende .
   duhet te kujtojme se,
   gjithcka ti shkruan ,je ..

   Un sapo jam kthyer nga pushimet ne Gerrqi Korfuz. deti ishte i bukur ,plazhet te bukura , njerezit si alabake ,
   rruget si ne afrike ,pa asnji shenje rrugore ,pra pa tabela qe tregojne se ku ndodhesh ,
   ferrat e pislliqet i jepnin tonin qytetit ,kudo ,
   ne gjithe qytetin i cili perjashtoj vetem ndertimet Veneziane e Franceze ne ate qendren e vogel ,
   eshte e ngjashme me Afriken .
   Plazhet pis ,sherbimi ordier ,tip grek ,
   e vetmja gje qe ma beri te kendshem pushimet ishin femrat e mrekullushme italiane ,
   qe ishin ti shtrydhje si rrush per ver e pije i pangopur ne kupe .
   Te tjerat harroje greqine .
   Shqiperia eshte Flori para greqise ne cdo aspekt .

   Reply to this comment
   • SS August 28, 16:21

    Nuk e di me c’fare sy i kini pare flas per mrekullit ne Greqi Jam tip me pelqen natyra dhe hobi eshte c’iklizmi fund jave e pres me padurim dhe ashtu rrembimthi leshohem si qeni nga zinxiri per te shijuar vende te bukura qe ka Greqia Flasim dhe per bregdetin TONE ku here here shikimi eshte gjithmon me pengesa kafshe dhe plehra kane pushtuar rivieren tone

    Reply to this comment
    • Turisti dhe Impresioni mbi ishullin Grek . August 28, 17:29

     SS,

     nuk i duhet asnkujt “Sy Cover ” ose # Cover Sy”
     te pershkruajn nji Realitet .
     Korfuzi ishte ai qe un pershkruaj me lart .
     Pra un ,
     si turist i talentuar e qe siedhe shume te tjer
     ,me pelqen shume ,natyra e
     vecanarisht sporti i notit ,Deti …
     dhashe ktu ipresionin tim pershtypjet qe me la mua
     ishulli .
     Pra pervec ,asaj qendre te “Huazuar nga epokat Koloniale” ( 1-Venedik+ 2-Franc) ,qe ben nji kontrast
     te thexuar kulturash ,
     asaj Europiane vs asaj exzistente Greke (korfuz)
     nuk kishte asgje per te shenuar !

     Me Mrekulli ,un kam pershkruar Femrat Italiane (pra turistet italiane qe fatmiresishte i kisha ne cdo rast prane ,kudo me conte avnetura ,rreth e perqark ishullit (pra ato qe ma zbukuronin plazhin ),
     siedhe shqiptaret e shumte qe i takoje ne cdo Taverrno
     e pike Turistike atje.
     Gjithcka tjeter ishte dicka e ngjashme me nji vend ,
     mesjetare ,par nga kjo nga kendveshtrimi qytetare .

     Reply to this comment
   • intelektuali August 28, 19:27

    Faleminderit per konsidersten, nuk kam qene ne Korfuz qe quhet si Ishulli i Ambasadereve ne pension ku Saje Qorri i Edvinit paguante kur ishte Minister i Habilajve 4000 euro per nje nate ne hotel, keshtu qe nuk kam si ta zhvilloj debatin interesant qe ka hapur gazeta DITA me kete foto mbreselenese erotike,

    Por:

    Tani jam ne Parga pak me poshte se Saranda ku cdo gje me duket OK!

    Dhe:

    Ku jami sigurt qe nuk do ta pi birren me shurre rufjani enverist prej Albanie

    Reply to this comment
    • Turisti dhe Impresioni mbi ishullin Grek . August 28, 20:26

     intelektuali ,
     me vjen sinqerisht keq ,
     qe njerez si ty, jane aq te semure e molepsur
     pas politikes .

     Tjeter ,qe mua nuk me duket aspak njerezore ne komentet e tua eshte ,ajo tendence urretje vs Shqiperise !
     Perse vall ?
     Kjo me ben te dyshoj se ti ,je nji grek ose filo grek ,
     pse jo edhe nji serb ,
     qe ben nji politike te qellimeshme retro ne kte Forum ,
     qe s’i pershtatet as llogjikes se kohes ,
     as temes se hedhur lart mbi Detin ,
     e as realitetit qe sot jetojme .
     Sigurishte qe , un s’kam ndermend te ndaloj ty ,
     sepse ,ndoshta ti fiton buken e gojes me kto komente
     qe leshon ktu si lopa bajgat ,
     por tentoj te studjoj efektet qe kan ke ty ,
     komentet kunder e si reagon ti ne kto raste !

     Ne komentin tim mbi Ishullin ,
     sinqerishte nuk kisha aspak intesione ,te jepja nji tabllo
     te keqe mbi Greqine , sepse nuk jam tip hipokriti ,
     por kam shprehur ate realitet qe ndesha atje .
     Tani perse ju tremb realiteti juve ?
     Kte gje ,s’arrij ta kupoje .
     Ajo qe un kuptoj eshte ,ajo se sa pas ksaj Bote jeni akoma sot Mental ju antishqiptaret , qe s’lini gje pa i share Shqiperise , nderkohe qe keni frik te shikoni
     vehten tuaj ne pasqyre .
     Un jam vet shume kritik ,ndaj shume gjerave ne Shqiperi ,
     por kur pash ,nji vend i cili ka 70-vjet i lire ,ne Demokrati,
     ne ate gjendje ordinere ,qytete si me qen ne nji xhungel
     afrikane ,ku ferrat e plehrat po pushtojne qytetin dhe asnji grek s’e shqetesonte ajo natyre e piste qytetarie ,
     mendova me vehte ;
     Si eshte e mundur qe eshte pranuar ne BE nji vend i tille !
     U zhgenjeva totalishte dhe ate cast mendova ,
     perse Shqiperia mos te jet De-Jure pjes e BE-se ?!
     Pra le ti shikojme gjerat brenda realitetit qe jetojme ,
     jo me syrin e politikave te urrjetjes i nderuar .
     Shqiptaret ne Shqiperi ,kane te metat e tyre , qe nuk jane pak ,
     por grekerit s’jan ne disa gjera aspak me te mire .

     Reply to this comment
     • intelektuali August 28, 22:44

      INTELEKTUALI GREK?

      Po c’a te keqe ka ketu? Une per vete do ta kisha per nder te isha nje nga heronjte e Ellades qe Homeri i ka kenduar kaq poezi me ILIADEN e tij, por qe i dhane doren qindramije shqyptareve kur Enveri dhe banditet e tij kishin falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si mos me keq. Apo nuk i numeron fare afro 1 meleon shqyptare qe e hane buken ne Greqi?

      PO, POR JO!

      sepse:

      intelektualit nuk i plas fare qe ti e cileson grek, filo grek apo filo serb, apo POLIAGJENT te gjithe Botes sic e akuzoi Enveri mikun e tij me te ngushte Mehmetin perpara se ta vriste me nje plumb pas koke ne gjumin e nates dhe a e di ti pse intelektualit nuk i plas fare qe dallkauket e fyejne dhe e ofendojne papushim ne kete forum te nderuar te gazetes DITA?

      sepse:

      Kur shkon te punojne jashte Shqypnise per agjensite e huaja te gjithe e meshirojne dhe e presin ne pune me nje dhembshuri te posacme sikur me shikojne per here te fundit, njesoj sikur vij nga nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu dhe une me vete them:

      LUMSHA UNE ME POPULLIN TIM FANATIK DHE INJORANT QE AKOMA NUK E KUPTON SE KOHA E QEPES E ENVERIT ME POLIAGJENTE KA COFUR PERFUNDIMISHT!

 4. gjermani i fundit August 28, 16:21

  keta thone te ngjitesh ne maja malesh dhe ne kanionet e Osumit, normal qe atje nuk gjen kudo rruge me asfalt, se edhe ne malet e Zvicres nuk gjen kudo asfalt, biles eshte plot me shtigje ku xhirohet me mountain bike, po kjo do ca gjalleri dhe njeçike muskuj, jo per 200 vjeçare qe gdhihen e ngrysen tek nevojtoret e Tajvanit. Por mos u dekurajoni, ne Shqiperi pushimet behen mire dhe nuk kushton shtrenjte. Normalisht qe ka edhe tranguj te pabere si Nastradini dhe infonahateligat, por jemi kujdesur te bejme vend edhe per ata. U kemi dhene nje kompjuter te treve se bashku qe te komentojne me turne.

  Reply to this comment
  • info analitike August 29, 16:27

   Sheko sheko paska nxjerre briret enveristi i fundit. Eh more i shkrete ta kam thene me kohe qe ne fund te botes te shkoni ju enveriste e keni brenda enverizmin dhe urrejtjen kriminale me te cilen u ka ushqyer. Po qysh keshtu po na krahason rruget e maleve te Zvicres me rrugete maleve shqiptare. Ore seriozisht e ke apo po ben humor kinez? Vazhdo me kospekte e mbaj shenim ne fund te librave te xhaxhit he te keqen se ti dukesh qe je nga zarzavatet qe kultivoi partia me aq kujdes po qe nuk i sherbyen as dreqit jo me vendit!

   Reply to this comment
 5. Adih August 28, 16:53

  Mire ,mire o Amerikane ,por ne keto pika turistike ,nuk ka kanalizime ,derdhen ne det fekalet ,te medhaja e te vogla…..KUJDES nga INFEKSIONI ,sidomos per femijte tuaj te mitur.:Pervec Gjirit te LALZIT , ku politikanet te gjithe me deputete brenda ,kane bere ne toke te vjedhur ,BAJTAVA vilat e tyre , Por sjam i sigurte ne Gjirin e LALZIT mire,per kanalizimet . ,Pyesni te jeni brenda ..

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic August 28, 20:37

  Mire O Amerikan ti po flet per keto qe i shpetuan bandes Vandale te Sali Berishes po po te kujtoj.
  1. Po te ishte pa u prishur rivjera e bregdetit e mbjellur me pisha do te ishte nje ndar bukurit me te medha te shqiperi Bregdetare.
  2. Po te ishin ne kemb veprat industriale do te ishte jo vetem punsim pore nje arkitekture e pa arritshme ku do te kenaqe syri. E pra edhe keto i prishi Vandali Sali.
  3. Po te kishe gjetut te gjalla bukurit e Sarandas Ksamilit ku kodrat te veshura me Agrume ishin akom edhe me te bukura se keto.
  Tio permenda keto se me kujtove 20 000 bunkeret qe kan shpetuar edhe keto vandalizmit Sali pa i prishur e si keto ka pasur plote e perplot shqiperis jone Bregdetare,!

  Reply to this comment
 7. intelektuali August 28, 22:45

  INTELEKTUALI GREK?

  Po c’a te keqe ka ketu? Une per vete do ta kisha per nder te isha nje nga heronjte e Ellades qe Homeri i ka kenduar kaq poezi me ILIADEN e tij, por qe i dhane doren qindramije shqyptareve kur Enveri dhe banditet e tij kishin falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si mos me keq. Apo nuk i numeron fare afro 1 meleon shqyptare qe e hane buken ne Greqi?

  PO, POR JO!

  sepse:

  intelektualit nuk i plas fare qe ti e cileson grek, filo grek apo filo serb, apo POLIAGJENT te gjithe Botes sic e akuzoi Enveri mikun e tij me te ngushte Mehmetin perpara se ta vriste me nje plumb pas koke ne gjumin e nates dhe a e di ti pse intelektualit nuk i plas fare qe dallkauket e fyejne dhe e ofendojne papushim ne kete forum te nderuar te gazetes DITA?

  sepse:

  Kur shkon te punoje jashte Shqypnise per agjensite e huaja te gjithe e meshirojne dhe e presin ne pune me nje dhembshuri te posacme sikur me shikojne per here te fundit, njesoj sikur vij nga nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu dhe une me vete them:

  LUMSHA UNE ME POPULLIN TIM FANATIK DHE INJORANT QE AKOMA NUK E KUPTON SE KOHA E QEPES E ENVERIT ME POLIAGJENTE KA COFUR PERFUNDIMISHT!

  Reply to this comment
 8. NNP August 29, 00:21

  Ky intelektuhali dhe infokaka per kete pune paguhen Keta jane thika pas shpines soneKane mesuar ca pika tona “te dobeta” sipas tyre e sa here flitet per vlerat tona i perdorin si kaseta shumeperdorimeshe Po te lexosh ne vazhdimesi komentet e tyre jane te njejtat fjale e argumente Sharjen e E nverit e kane pike te dobet sepse o beri nenen grekeve ndaj nuk ja falin. Mburren me nje histori qe bota tani ja ka hequr petet lakrorit por ketyre aq u ben Jane injorante e te paafte.Koha po i permjer e do ti permjere deri ne theqafje Ketu do te jemi e do te shikojme.

  Reply to this comment
  • info analitike August 29, 16:33

   Ke te drejte, bota u mahbit kur pa valen e emigranteve qe refuzuan “koipeshtin e lulezuar” te xhaxhi verit per kapitalizmin e keq. Ketu ke syresh qe megjithese hiqen si enveriste te thekur kane ne xhep pasaporta te vendeve te huaja. Si e quan ti kete ore shoku “atdhetar”? He te keqen thithe nje cike hashash qe te kthjellohesh e te dallosh se kush eshte ne te vertete skuth e tradhetar.

   Reply to this comment
 9. intelektuali August 29, 14:45

  E hongre sallatorin qe ta ka pre feta-feta Laja ne dreke? Qe ja ka msu Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes kur i tha popllit qe te hante bar, por te mos dorzohesh tek ARMIKU?

  sepse:

  Po nuk ta boni Laja gadi sallatorin ktu jena e do te shikojme.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?