7 gjëra që duhen bërë në Shqipëri sipas një portali amerikan

August 28, 2018 10:36

7 gjëra që duhen bërë në Shqipëri sipas një portali amerikan

“Kohët e fundit kemi kaluar një muaj të tërë në Shqipëri për të vizituar vendin. Për 40 vjet, Shqipëria u konsiderua Koreja e Veriut e Europës, sot është një vend me kaq shumë për të ofruar për ata që kërkojnë anën e fshehur, të panjohur dhe të egër të Tokës” – shkruan për vendin tonë portali amerikan i turizmit, heywedidthat.com

Ata kanë listuar “shtatë aventura” që sipas tyre duhet të ndërmarrin turistët në Shqipëri.

Një prej të cilave është… drejtimi i makinës në një rrugë të paasfaltuar.

Këto janë 7 gjërat për të parë dhe bërë në Shqipëri sipas heywedidthat.com:

1-Riviera në jug, det dhe male. Kaloni Vlorën dhe merrni rrugën drejt maleve, mahnitje e garantuar. Edhe nëse bie shi, lahuni në det si kjo vajzë e mrekullueshme shqiptare që shihni në foto. Uji do jetë gjithsesi i ngrohtë.

2-Lundrim në veri të Shqipërisë me kajak. Shkoni drejt Shkodrës nga Tirana dhe pastaj drejt maleve. Merrni tragetin në liqenin Koman. Guidë një ditore ose një udhëtim në pikën më të thellë në Fierzë.

3-Ecni në Kepin e Rodonit dhe vizitoni kështjellën në fund të tij. Zgjidhni perëndimin e diellit, ka plazhe të fshehura rreth e qark.

4-Numëroni bunkerët gjatë udhëtimit në vend. Vlerësohet të ketë rreth 200,000 në të gjithë Shqipërinë.

5-Kanionet e Osumit. Një botë ujore gati e paprekur rreth një orë larg Beratit. Një eksperiencë e raftingut që duhet provuar.

6-Burimet termale në Bënjë. Nuk janë shumë të nxehtë, por mineralet në përbërje janë shumë kurativë.

7-Ka shumë rrugë të këqija në vend. Rruga më e shkurtër nuk është gjithmonë më e shpejta, por nëse keni kohë, për të provuar aventurën e radhës, provoni të ngisni makinën në rrugë të paasfaltuar, një ndjesi që mbase e keni harruar nga koha.

l.h/ dita

August 28, 2018 10:36
Komento

17 Komente

 1. Pamje mrekullushme e vajzes Shqiptare para Detit me shi ...(Love you ) August 28, 13:35

  kam qen pikerishte nga ata qe me pelqente
  te lahesha ne Dete ,kur moti e donte ashtu ,
  te notoja nen shi …
  ishte vertet nji ndjesi e mrekullushme ,
  siedhe kjo pamja qe ilustron temen ne fjale .

  Vajza & Shiu ,qe binte mbi Dete …
  pamje mjaft Romantike …Muaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah

  Ti Amo Amore mio , sepmre ,per sempre …

  Reply to this comment
 2. info analitike August 28, 14:03

  Shoke po keta qenkan port hale se e paskan konsideruar Shqiperine “Korene e Veriut” te Europes. Si nuk i paskan pare keta te paturp sukseset e papara te Kim Jong Hoxhes, atij “intelektualit te kompletuar” qe nuk arriti te marre asnje provim ne fakultet e qe u kthye me bisht ne shale. Bunkeret kane sherbyer e sherbejne si WC natyrore se luften e beri ai Dragua i Tepelenes vetem me emrin se dyfek nuk shtiu. Si ore paska rruge te paasfaltuara kur ne kemi pare gjithe ato video 3D me rruge super te asfaltuara! A jo jo edhe qy eshte KAZAN!

  Reply to this comment
 3. intelektuali August 28, 14:07

  Nje rekomandim nga intelektuali qe e ka nga eksperienca e tij do kohe me pare:

  E TETA GJE QE DUHET PATJETER TE BENI NE SHQYPNI

  8. Kur t’ju dalin banditet me maska ne mes te rruges piktoreske albaneze pa asfalt perendimi dhe t’ju zbresin me shqelma nga makina, t’ju zhveshin lakuriq, bythjashte sic ju ka bere nena, mos tentoni t’u spjegoni se jeni turiste amerikona, si garibe qe i doni shume shqyptaret, apo te beni pazar me ta, por nxitoni te qisni cdo gje qe keni dhe dorezojini me koken ulur te TALEBANET prej Shqypnie duke i falenderuar qe j’u kane lene gjalle dhe j’u kane falur jeten, fat te cilin nuk e kane pasur shume gariba fodulle te tjere, turista te degjeneruar te Kapitalizmit qe kane perfunduar ne puset tek Kalaja e Dodes apo ne humbetirat e Bjeshkeve te Nemuna.

  Reply to this comment
  • Inte lekt info -Plazhe e Dete August 28, 15:08

   intelektuali ,

   nuk mundet te mohoj se ke sens humori ,
   por kto qe shkruan mbi kte teme ,
   me duken -karagjozlliqe te nji bote tashme te harruar ,
   qe ty te pelqen gjithmon ta sjellesh ne kujtesen tende .
   duhet te kujtojme se,
   gjithcka ti shkruan ,je ..

   Un sapo jam kthyer nga pushimet ne Gerrqi Korfuz. deti ishte i bukur ,plazhet te bukura , njerezit si alabake ,
   rruget si ne afrike ,pa asnji shenje rrugore ,pra pa tabela qe tregojne se ku ndodhesh ,
   ferrat e pislliqet i jepnin tonin qytetit ,kudo ,
   ne gjithe qytetin i cili perjashtoj vetem ndertimet Veneziane e Franceze ne ate qendren e vogel ,
   eshte e ngjashme me Afriken .
   Plazhet pis ,sherbimi ordier ,tip grek ,
   e vetmja gje qe ma beri te kendshem pushimet ishin femrat e mrekullushme italiane ,
   qe ishin ti shtrydhje si rrush per ver e pije i pangopur ne kupe .
   Te tjerat harroje greqine .
   Shqiperia eshte Flori para greqise ne cdo aspekt .

   Reply to this comment
   • SS August 28, 16:21

    Nuk e di me c’fare sy i kini pare flas per mrekullit ne Greqi Jam tip me pelqen natyra dhe hobi eshte c’iklizmi fund jave e pres me padurim dhe ashtu rrembimthi leshohem si qeni nga zinxiri per te shijuar vende te bukura qe ka Greqia Flasim dhe per bregdetin TONE ku here here shikimi eshte gjithmon me pengesa kafshe dhe plehra kane pushtuar rivieren tone

    Reply to this comment
    • Turisti dhe Impresioni mbi ishullin Grek . August 28, 17:29

     SS,

     nuk i duhet asnkujt “Sy Cover ” ose # Cover Sy”
     te pershkruajn nji Realitet .
     Korfuzi ishte ai qe un pershkruaj me lart .
     Pra un ,
     si turist i talentuar e qe siedhe shume te tjer
     ,me pelqen shume ,natyra e
     vecanarisht sporti i notit ,Deti …
     dhashe ktu ipresionin tim pershtypjet qe me la mua
     ishulli .
     Pra pervec ,asaj qendre te “Huazuar nga epokat Koloniale” ( 1-Venedik+ 2-Franc) ,qe ben nji kontrast
     te thexuar kulturash ,
     asaj Europiane vs asaj exzistente Greke (korfuz)
     nuk kishte asgje per te shenuar !

     Me Mrekulli ,un kam pershkruar Femrat Italiane (pra turistet italiane qe fatmiresishte i kisha ne cdo rast prane ,kudo me conte avnetura ,rreth e perqark ishullit (pra ato qe ma zbukuronin plazhin ),
     siedhe shqiptaret e shumte qe i takoje ne cdo Taverrno
     e pike Turistike atje.
     Gjithcka tjeter ishte dicka e ngjashme me nji vend ,
     mesjetare ,par nga kjo nga kendveshtrimi qytetare .

     Reply to this comment
   • intelektuali August 28, 19:27

    Faleminderit per konsidersten, nuk kam qene ne Korfuz qe quhet si Ishulli i Ambasadereve ne pension ku Saje Qorri i Edvinit paguante kur ishte Minister i Habilajve 4000 euro per nje nate ne hotel, keshtu qe nuk kam si ta zhvilloj debatin interesant qe ka hapur gazeta DITA me kete foto mbreselenese erotike,

    Por:

    Tani jam ne Parga pak me poshte se Saranda ku cdo gje me duket OK!

    Dhe:

    Ku jami sigurt qe nuk do ta pi birren me shurre rufjani enverist prej Albanie