Portokalli mban larg problemet e syve

July 13, 2018 18:45

Portokalli mban larg problemet e syve

 

Konsumimi i një portokalli në ditë mund të mbajë larg problemet e syve.

Sipas një studimi të fundit nga profesori Bamini Gopinath, i Universitetit të Sidnejt, thuhet se flavonoidet e portokallit janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë shikimin.

“Flavonoidët gjenden pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet. Ato kanë veti antiinflamatore për sistemin imunitar. Por, për arsye që ende nuk i dimë, flavonoidët e portokallit janë më të mirë për shikimin sesa ato të mollës”, shpjegon Gopinath.

Studimi është publikuar i plotë në “The American Journal of Clinical Nutrition”.

l.h/ dita

July 13, 2018 18:45
Komento

1 Koment

Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*