Kopertina 13 gusht 2015

August 13, 2015 00:58

Kopertina 13 gusht 2015

August 13, 2015 00:58
Komento

3 Komente

 1. XUME PROTOPAPA August 13, 09:41

  DOCTOR HENRY JEKYLL AND MISTER EDI HYDE

  Kur Robert Louis Stevenson ne vitin e larget 1886, botoi per here te pare historine e shume trajtuar edhe nga Hollywood-i, te nje psikopati me personalitet te dyfishte – (dissociative identity disorder), nuk mund ti shkonte ne mend qe ne nje vend te vogel ballkanik, mund te rishfaqej ne tere personifikimin e tij nje tjeter Mister Edi Hyde – alias Edi Kristaq Vares Poetesh Rama !

  Mund te jete koincidence qe anglezi Dougray Scott, ne rolin e Jekyll-Hyde, ka lindur ne te njetin vit me psikopatin vllaho-boshnjak, po ne jete shpesh rastesia kthehet ne domosdoshmeri …. per te semuret me kartele psiqike siç eshte edhe hipokriti Kalif i Surrelit !

  Ne ndryshim nga Stevenson dhe pelikulat e Hollywood-it, ne mjeranet shqiptare po e perjetojme realisht biçimbëmin e Kristaqit dhe Anetes dhembkuruese. Perendia po na ndeshkon me pa te drejte ne keto 25 vite shkerdhatokraci, me debile salishiqereberishiste, ilirmetiste, nanoiste e se fundmi me ediramistin e turnit.

  Per te ngelur ne temen Hollywood-jane, nuk eshte çudi qe nje dite te shohim ne ekranet televizive nje simbioze te “Forrest Gump”-it dhe “American gigolo”-se, te interpretuar nga shkarravinari Edi Kristaq Vares Poetesh Rama, natyrisht me “nulla osta”-n e Tom Hanks e Richard Gere…..

  Ne intervisten e DITA-s, ku Thanos do i terhiqja veshin per teper “dashurine e qetesine” e treguar gjate bashkebisedimit, do ndalesha vetem ne dy aspekte te hipokrizise se ketij surrogati vllaho-boshnjak:

  E para: perdorimi i Zahos per te mbuluar bythenxirjen e tij ne jahtin e Kokedhjerit te Himares, te hulumtuar nga elikopteristi gjerman. Nuk ka fund qelbesirlleku i ketij te semuri psiqik me kartele, sa arrin te perdore edhe nje foshnje nje vjeçare per te mbuluar kodoshllekun e te vesheshpuarit me tendenca sado-mazokiste ne ushtrimin e profesionit me te vjeter ne kete bote…

  Shqiptaret u tromaksen me pedofilin e Sarandes, te punesuar nga Kokedhjeri i Himares ne “rekrutimin” e “mishit te fresket” per turizmin seksual ne Sarajet e tij himariote. Dhe psikopati i Surrelit perdor Zahon si mburoje – “i vetmi jaht qe kemi eshte ky gomoni, pa motor qe e shtyjme me radhe nje here une e nje here…Linda” !

  Te njejten katrahure te gangsterit te Bashkim Tahirit, perdori edhe me “kthimin e tij” te menjehershem nga Villat super luksoze te Korfuzit, ne nje biçim ballkoni ne Sarande, natyrisht me kepuce te kuqe, si kurvat !

  E dyta: qe eshte edhe me e rendesishme, sepse na lendon gjithe ne shqiptareve te mashtruar nga ky psikopat bipolar.

  Pak jave me pare, ne nje nga seancat e Kuvendit, kryeshkarravinaxhiu shqiptar, ju drejtua nje sojzesi te njete ne permbajtje e formim, Sali Shiqere Berishes: -ti je nje injorant ne ekonomi, nuk e kupton ate !

  Dhe gjate bashkebisedimit me Thanon (kujtohu se ke nje terheqje veshi nga une), u permallua ne spjegimin e mungeses se 160 milon dollareve ne performancen e Tatim-Fitimeve doganore dhe ekonomike. Dhe “u bazua” ne studimin e “Harvard-risteve” per shkaqet e ketyre mos realizimeve te planifikuara (te paguar si frengu pulen me taksat tona sepse vendit i mungokerkan specialistet !).

  Genjeshtra, nga ato me banalet ! “nje e treta – tha – e mungeses, afersisht 54 milion dollare dhe jo 35 milion, erdhi nga shtyrja e afatit te pageses se TVSH-se me 15 dite avance !” Per ta thene ne menyre te kuptueshme teper banale, TVSH-ja qe paguhej ne fund te çdo muaji,eshte shtyre ne 15 ditorin e ardheshem, gjithnje pagese e bere nga debitoret e detyruar. Kuptohet flasim per nje pagese te detyruar dhe jo per perdorimin e kesaj pagese, nga shteti per te shlyer detyrimet e tij buxhetore apo te borxhit, ku mund te kete vetem nje humbje interesash te pa realizuara vetem per 15 ditorin e pare !

  Po ashtu foli edhe per “renjen e çmimeve te naftes dhe produkteve minerale” ne taksat doganore ne hyrje dhe dalje nga kufiri shteteror. Po ti hedhesh nje sy tabeles permbledhese te Tatim-Taksave te Ministrise se Canit, atij te arit te vjedhur te Thesarit, del qe vertete ka renja ne sasi te hyrje-daljeve, por kjo fare pak ka lidhje me renjen e çmimeve ne tregun boteror.
  Eshte e lidhur katerciperisht me renjen ne numur absolut te popullsise se vendit: – mjafton te kujtojme qe jane larguar mbi 60 mije shqiptare ne gjashtemujorin e pare drejt emigrimit ekonomik ne europen perendimore e gjetke.

  Po nga kjo tabele del qe nga Janari deri ne Qershor te 2015-tes, nuk eshte paguar as edhe nje qindarke (edhe pse te planifikuara) ne “kompensim shtresash ne nevoje” planifikuar 800 milion leke paguar zero! Po ashtu zera te tjera ne ndihme te popullsise se papune e te semure, jane me renje mbi 30% te shifrave te planifikuara ! Andaj njerezit largohen, andaj marrin rruget e botes per te mbijetuar. Ne zerat e mallrave te konsumit me rritje dy shifrore rezultojne: mielli, kripa e gjelles, hudhrat dhe vajrat vegjetale !

  Eshte trumaksese kjo dukuri qe dikur konsiderohej si shpirti i mirepritjes se shqiptareve: buke, kripe e zemer, per te mysafiret dikur, sot per te mbijetuar !

  Nje ze ne bilancin e Canit te arit te vjedhur te Thesarit, rezulton me rritje 24%: pagesat per te vetequajturit “te perndjekur politike”: planifikuar 1 miliard e 120 milione leke, paguar 1 miliard e 389 milion leke ! Dhe dihet edhe pseja, mjafton te kujtojme pese kistet e paguara ne prag te zgjedhjeve te 21 qershorit, te gangstereve te Malesise se Madhe qe nuk kane bere as edhe nje dite burg, ne ndihme te atij deputetit te PS-se qe goditi me dorezen e pistoletes numuruesin e zgjedhjeve.

  Nuk dua te zgjatem me broçkullat e pergjigjeve ne bashkebisedimin e Kalifit psikopat te Surrelit, me DITA-n, injoranca e paguar me parate e djerses e te sakrificave tona, i del nga veshet psikopatit te Surrelit, e kur bythenxihet edhe nga e pasmja mbase e fotografuar nga gjermani “zhurmeberes”.

  DITA duhet te filloje te intervistoje edhe figura te tjera te lene ne hije, nga shumica e mediave shqiptare. Ndonje bashkebisedim me Bojaxhiun si shembull mund te jete dobiprures per te ardhmen e ketij vendi te kanabilizuar nga gangsteret e kodoshet me te ndyre qe mund te kete krijuar rraca njerezore.

  Reply to this comment
 2. mullai August 13, 11:14

  Shikojeni si fillon shkrimi
  “Tentativat e dëshpëruara të Berishës për të përçarë Metën dhe Ramën me qëllim që të pengojë reformën në drejtësi”
  Ndreke ku e kuptove qe kjo ishte tentative e Berishes o burre shume i zoti je per Zotin
  PApapApap i papare kujdes se mos na zbulon ndonje konspiracion tjeter na hap syte o burre se vetem ti na ndricon

  Reply to this comment
 3. saliu August 13, 14:51

  keta paten nje propagande te pameshirshme dhe bllofi po regualluane poshtersiane qe beri injoranca e kompanise sali po poshtersia me e madhe na vjen me vone kure amerika me lobin serbe do na sjelle ne pushtet lulkenm argiten dhe harixhiune e bosnjese qe eshte ber mbret hahahahah mjere kete populle dhe vende ce pret ket ua them une se jne me te zinje se keta qe kemi provuare

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*