Prej defektit gjenetik arrin të vrapojë 560 km pa u ndalur

May 27, 2016 22:32

Prej defektit gjenetik arrin të vrapojë 560 km pa u ndalur

Defektet gjenetike pothuajse në të gjitha rastet të çojnë në probleme shëndetësore.

Por në rastin e 53-vjeçarit amerikan Dean Karnazes,  ky defekt i ka dhënë atij superfuqi.

Karnazes, në fakt është viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos ndjejë asnjë lodhje të muskujve.

Që në moshë të re burri tregonte rezistencë të lartë: gjatë një gare vrapimi ai bënte 105 xhiro, ndërsa shokët e tij bënin vetëm 15 të tilla.dean-karnazes-running_in_the_rain_l

Më pas pushoi së vrapuari për një farë kohe, por kur shkoi 30 vjeç nisi sërish dhe kishte për herë e më shumë fuqi. Në stërvitjen e tij të parë ai bëri pothuajse 50 km rrugë, pa ndjerë dhimbje tek muskujt.DeanKarnazes-Banner

Ai ka marrë pjesë në shumë maratona. Madje në 80 orë e 44 minuta, ai ka përshkuar 563 km, pa fjetur dhe ndalur për asnjë moment. Mjekët janë bërë kuriozë dhe nisën që të studiojnë trupin e tij për të zbuluar sekretin.

May 27, 2016 22:32
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?