President nga populli, nisma e Blushit mbetet “në sirtar”

July 10, 2016 10:32

President nga populli, nisma e Blushit mbetet “në sirtar”

Afro 3 javë nga prezantimi i amendamentit, numri i firmave të hedhura mbi propozim është vetëm 10, pasi veç 8 deputetëve të tjerë që iu bashkuan iniciatorëve, nuk i janë bashkuar kolegë të tjerë.

Por ky projekt, rrezikon të mbetet vetëm një shprehje vullneti e 10 përfaqësuesve nga populli, pasi pa firmat e 28 deputetëve, amendamenti nuk mund të jetë pjesë e punimeve të kalendarit të Kuvendit.

Edhe në rast se këto vota sigurohen, programi i punës së Kuvendit tashmë është përcaktuar dhe sërish është në dorën e një marrëveshjeje politike, për ta përfshirë atë në ndryshimet kushtetuese të reformës në drejtësi. Dy deputetët i janë drejtuar tashmë mbledhjes së firmave online.

July 10, 2016 10:32
Komento

2 Komente

  1. Agroni usa July 10, 16:31

    Eshte i vetmi rast qe bashkohem me z.Blushi,Ideja dhe kerkesa qe Presidenti te zgjidhet nga populli eshte shume e drejte,por servilat deputete nuik i lejojne te paret e tyre sepse e dine qe ashtu u humb e drejta per ta kapur edhe ate post,sepse e dine qe populli tashme i njeh e nuk u jep me vote.Dhe me keta lloj deputetesh frikacake hajde prit te behen gjera te mira ne favor te popullit!…

    Reply to this comment
  2. Kola July 11, 08:10

    Na keni care bythen me kete Presidentin. Sikur eshte ky problemi me urgjent qe ka Shqiperia. Deputetet qe jane e keqja kanceroze e Shqiperise le te zgjidhen nga listat e partive e te cicerojne pastaj sipas sipas qejfit. Plehra qe po dekompozoni gjithcka ne jeten e ketij vendi. Ju doni te gjithe prangat.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*