Presidenti grek: Ka dy pengesa për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

March 7, 2019 17:44

Presidenti grek: Ka dy pengesa për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Nga Mali i Zi, Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos u ka dërguar një mesazh të qartë Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë.

Sipas tij nëse duan që këto vende të kenë një perspektivë evropiane, duhet të respektojnë plotësisht ligjet evropiane dhe të drejtën ndërkombëtare.

Kreu i shtetit helen thotë se Greqia mbështet perspektivën evropiane të Shqipërisë, por mosrespektimi i minoritetit grek dhe pretendimet për çamët, përbëjnë dy pengesa të pakapërcyeshme për Shqipërinë drejt Bashkimit Europian.

Rrjedhimisht, sjelljet si këto ndaj pakicës etnike greke, që brutalisht e nënvlerësojnë vlerën e jetës njerëzore ose që shkelin të drejtat themelore, për shembull, të drejtën e pronës, përbëjnë një pengesë të pakapërcyeshme për perspektivën evropiane të Shqipërisë.

Një tjetër pengesë lidhet me çdo pretendim të të drejtave të të ashtuquajturëve çamë shqiptarë, të cilët kanë qenë bashkëpunëtorë të pamëshirshëm të nazistëve, siç e ka vërtetuar historia”, tha Presidenti i Greqisë.

o.j/dita

March 7, 2019 17:44
Komento

22 Komente

 1. Arben March 7, 17:54

  O surrat bretkose e greqise. Duket qe je hinjorant dhe i lig.Shko bej analizen e ADN-se. Do te dalish me gjak Shqipetari pasi Greqia e sotme me shume se gjysma jane me prejardhje Arvanitase.Rrofte CAMERIA ,poshte fashistet Greke si puna e ketij BRETKOSES se shpifur.

  Reply to this comment
 2. Korcari me këmbë në tokë. March 7, 17:54

  Ik ore gjifto turisëz.Ka ikur koha e derave. Nuk të pyet njeri ty në Greqi.

  Reply to this comment
 3. mirel March 7, 17:57

  Eshte pikerisht kjo qe duhej te bente Ramuti per greket dhe serbet.
  Por ben te kunderten, ne dem te interesave te Shqiperise.
  Refreni i shitjes se territoreve: Anetaresimi ne BE..
  Pff.. Me argument qesharak.nuk behet.

  Reply to this comment
  • ha daku March 7, 18:08

   mirel të mbeti muti në gojë o jashtëqitje i salës por mut ti mut kush të bëri tu muti të mbetëtë në grykë dhe mos u ngopsh ishalla

   Reply to this comment
   • mirel March 7, 18:48

    Shih bajga ramiste..o grate e Tiranes. Ne brekushet e Ramutit te gjitha, hani cfare i rreshqet neper breidiot
    Yyy idiote e shplare..

    Reply to this comment
    • Hosteni March 7, 19:20

     O Mirel, mos u lodh kot me keta zgjebsa. Marrin rrogen per te komentuar neper forume gazetash.

     Reply to this comment
     • Valon Tarrasi March 7, 21:05

      Po ti zhuls hosteni bashke me karakurven mirela shperbleheni me gaveten e corbes toksike te SHQUP-it. Yt moterqira 24 karratsh.

    • .,.. March 7, 21:01

     Mirel mos u merzit me keta pabuksit
     KETA JANE VOTUSA MJELLI
     RAMA KESAJ HERE JA KA DHENE FJALEN DO TI JAPE 10 kg MIELL ME SHUME

     Reply to this comment
     • mirel March 7, 21:51

      Po cte merzitesh me kurvat e Tirones.,.Neser kane diten e c,arit. Do vene ne bordello te kapin ndonje dick me dore, se jane mesuar me Mbretin lakuriq. Neser mund ta bejne se bashku, ne nje kohe, ashtu sic e do Rilindja
      Te kryesuara nga Balluku, ajo i ka qef dhe balerinat porno..kushedi, me femra dhe meshkuj bashke, i shikojne per 8 Mars si nderzehen

 4. Aleksander Thana March 7, 18:12

  Plehu halenidhes, keta filogreket e tu, cobene e bastarde te konvertuar nga Kisha shovene greke, duhen qerruar nga toka shqiptare. Atehere mund te flasesh per shkelje te te drejtave njerezore, o kafshe me fytyre te masakruar. Shikoni te drejtat e shqiptareve ne Greqi, qe nga Cameria e deri ne Hidra, qe Jane miliona, pastaj flisni. Numeroni sa sllave, turq, vllehe, armene, cifute dhe evgjite ka Greqia dhe beni nje arithmetike te thjeshte per te pare sa “greke” do ju mbeten, pastaj s’ke me nevoje te hapesh gojen, por te shkosh andej nga je ardhur! Pyet edhe Cipurin qe deklaroi se gjyshin e ka nga Turqia dhe qe pohoi se me turqit nuk kane asnje ndryshim!!! Vrromare!!!

  Reply to this comment
 5. I ke lare duart, hajde ma kap nje here me dore. March 7, 18:14

  Po e quajme ashtu sic thua ti qirio greke-qiri Prokopis-pisi, qe camet paskan bashkepunuar me fashizmin, atehere ata duhet te zhduken si komb apo etni, kur ti vete i lepihesh Gjermanise qe ka shkatuar dy LUTRA BOTERORE, si t’a quajme kete, o bythe-qire.
  Sa per pakica Greke ti dhe te tjere byth-qire qeveritar e politikane greke, pretendoni per te tilla deri ne Shkoder, jeni i papam.
  Shiko te drejtat e atyre 1 milion SHQIPTAREVE qe jetojne sot ne GER-QI dhe nuk jane me pakice, por shtet formues, o kari.

  Reply to this comment
 6. Adih March 7, 18:29

  Ti o President i Greqise ,per keto dy pika qe ngreh ,vetem ne njeren ke te drejte ,por ne tjetren lexo me poshte .

  Ne te paren ke te drejte ,ne qofte se i eshte perdhunuar prona minoriteteve Greke ne Shqiperi ..Ketu ne shqiperi , keta te pa pergjegjshmit politikane anti prone i kap mat..Keta nuk kane surrat ,per tju kerkuar juve llogari ,per pronat e trojet e Cameve ,se po ti kerkojne dhe tju bejne ju presion ,shume mire dhe rehat ,ju do i tallshit me te drejte ,ju i keni vjedhur pronat pronareve tuaj ne shqiperi dhe kerkoni pronat came . .Me csuurrat e llogjike ?? Mos keni merak sa te jene keta postkomunista ne pushtet ju gjithmone do keni qetesi per pronat came ??. Por prit pak zoti President Grek.Se shpejti do vine ne pushtet te rinj politikane ne Shqiperi te drejtojne shtetin shqiptar ,prandaj ,po ngrihet SPAK me ndihmen direkte te Perendimit dhe Amerikes bashke , dhe do te shikosh ,si cecua me bicak ,kur te filloje ankesa ,per te drejtat Came ,plus zevendesimi i Kryepeshkopit me nje prift shqiptar ,do rishikohen te gjitha varrezat e “ushtareve Grek” , qe jane mbushur me kocka Gomersh e as nje gje tjeter ,dhurate nga tradhetaret tane politikane shqiptar te ketij tranzicioni
  post komunist te ketyre 28 viteve te fundit ..,dhe nga ana tjeter ,nuk do keni me probleme me pronat , trojet e minoriteteve greke ne Shqiperi .Te jesh i bindur ,qe koha pershendet Shqiptaret ,e jo ju Grekerit . Nje te drejte ju jap , Tallni karet ju grekerit me ne , se keta anti shqiptare politikane kemi ne ,peshqesh nga Ramiz Alia.Dhe nderhyrja e juaj ne BE kondra integrimit Shqiptar ne BE ,do i gezonte pa mase , keta politikanet tane ne shqiperi . Nuk e duahn dhe nuk e durojne dot shqiperine ne BE ,i tremben diktatit dhe transparences se ligjit te BE . .Prandaj prisni edhe pak ,kohe o greker dinake e te pa skrupullt….

  Reply to this comment
 7. fteri March 7, 18:33

  Problemi parë me greqinë është njohja e pronave të Çamëve në greqi. të përzënë me dhunë nga trojet amtare .Kjo duhet të nihet nga BE dhe Amerika ,tu jepen çamve e drjta e kthimit në pronat e tyre në greqi.Kjo besoi se nuk cënon askëndë .,as presidentin e irrituar aktual grekë .

  Reply to this comment
 8. une March 7, 18:38

  Dita dhe lapsi me komentuesit e tyre?

  Reply to this comment
 9. llapi March 7, 18:41

  No surprise people who haven’t got shame they can say anything if someone in this world don’t respect there minorities rights Greece are top of the pops .
  Shame on you president ! You should say all this to your own people ?

  Reply to this comment
 10. cami March 7, 19:18

  Flisni ju per brutalitet dhe nënvlerësim te vlerave te jetës njerëzore mor plehre. Po juve mor feqir qe cat barqet e grave came me bajoneta i keni ngrit monument “nderimi” kasapit Napolon Zerva si per t’i thene te lumte dora. Tashi na dilni dhe na mbani moral europian. Faktori shqiptar ne ballkanin perendimor shume shpejt do ju bej qe te flisni me vete i qiri Proedhre. Eshte vetem ceshtje kohe kur Cameria do t’i bashkohet trungut meme. Atehere pastaj do flasim per historine e vertete.

  Reply to this comment
 11. Niku March 7, 21:45

  Ky njeri eshte I semure. Flet papushim per te drejta minoriteti grek, kur nuk ka asnje lloj diskriminimi dhe nuk shikon minoritetet qe ka ne Greqi. Perse duhet te hyje Shqiperia ne Europe, kur atje ka keto lloj kafshesh pa llogjike! Me mire Shqiperia tu thote ketyre ikni nuk duam te hyjme ne Union dhe zbatoni reciprocitetin, qe ta kuptoje ky legen se del I humbur edhe ai me gjithe grekerit e tjere.

  Reply to this comment
 12. ShkoDrani March 8, 01:06

  Dy pengesat jane: gruaja die motra e jote, se nena te ka bdekur.

  Reply to this comment
 13. Pellazgos March 8, 03:22

  Sulejmanet apo Hamzate kane humbur te drejten mbi kombin se kane tradhetuar Identitetin e te pareve,kane bere krushqi per 500 vjet me Turqit pushtues,vrases,kane luftuar te tjeret qe nuk lane Besen e Jeorgios Kastriotis.
  Sa per popullsine e pafajshme Came,per fat te keq i njomi digjet me te thatin.
  Besoj e dini historine e Aliut te Janenas qe donte te krijonte nje shtet Epirote.
  Besoj se e dini dhe per Arvanitasit e Tij qe udhehoqen Revolucionin Greke kunder Turqise dhe qindramijera turkallvani muslimane.
  Te ashtuquajturit Came nga Thesprotia duhet te quheshin Thesprote dhe jo Cam nga emri i lumit Thiamis ne Lashtesi.
  Ata ishin shtetas turq per 500 vjet dhe kur u shkembyen popullsite ndermjet Greqise dhe Turqise ata zgjodhen Turqine ne 1922in.
  Mirepo Zerva nuk donte dhembje koke me turqit dhe e mbaroi njehere e mire pranine turke ne Epir.
  Cudia eshte se Sulejmanet e Erdoganit,te Naimit,te Abdyllahut,te Shemshedinit,Ismailit shkuan ne Stamboll,kurse Arvanitasit u ngriten per tu cliruar nga Turqia.
  Tani se kush ishte “Shqipetare” ne ate kohe nje Zot e di.

  Reply to this comment
  • gkf March 8, 09:09

   O idjot termi shtetesi dhe kombesi asaj kohe ishte i njejte. Mbylle ATE Halen se me genjeshtra dhe palacolleqe na sjell ketu

   Reply to this comment
  • Nje shqiptar March 8, 10:01

   I nderuar Pellazgos,
   tere greket ishin shtetas turq per 500 vjet. Thesprotet ishin arvanitas musliman dhe se bashku me arvanitasit ordhodoks si dhe helenet moren pjese ne revolucionin per Clirimin e Epirit dhe tere Greqise nga Turqia te 1820-1830. Ali Pasha ishte kthyer ne musliman por eshte Epiriot i Veriut, por dha jeten per tu shkeputur nga Turqia. Ju jeni prane shume dokumentave dhe do te beni mire qe te shkruani me me vertetesi pasi keshtu ndihmon epiriotet e veriut, ata te jugut si dhe thespriotet
   qe te bashkohen si kombesi dhe si fe. Demi qe ka bere Napolon Zerva eshte shume i madh. Ju nuk duhet as ta mbroni, as ta justifikoni por te kerkoni falje. Ai nuk perzuri turq por perzuri epiriot te lashte qe kishin marre fene muslimane. Camet qe u perzune ishin trathetare ndaj kishes ordhodokse por asnjehere nuk kane qene trathetare ndaj kombesise dhe gjuhes shqiptare, apo epiriote. Monumenti ne Parga i Napolon Zerves duhet te hiqet. Zerva nuk mund te quhet Hero i popullit grek. Ai eshte nje kriminel qe duhet dhe hajdut qe duhet gjykuar per krime ndaj njerezimit. Ju e dini mire se GJUHA SHQIPE eshte nje dialekt i heleneve te lashte. Shqiptari nuk ka identifikuar asnjehere fene me kombesin. Thespriotet qe ne vitin 1922 pranuan te shkojne ne Turqi gjate shkembimit te territoreve, edhe sot pas nje shekulli e quajne veten SHQIPTARE dhe flasin akoma gjuhen shqipe

   Reply to this comment
 14. naimi March 8, 11:46

  Ku eshte shteti shqiptare per te reaguar per kete deklarate te petij pederit greke te dhene ne nje shtete tjeter. Cka do te ndodhte po te fliste keshtu nje politikan shqiptare ne ndonje vende tjeter.A pake argumente ka shteti shqiptare per ta quar ne plera kete qen.Po ky flite serbes se e dine se politika shqiptare eshte e shitur.Shtypi shqiptare ketu ne Shqiperi eshte i kontrolluar nga miliont e grekut…. shume media ketu nuk e kane botu kete deklarat,dihet pse.Janolla presidenti i shqypnijes…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim