Presidenti grek, Shqipërisë: Po deshët Europën, mos flisni për çamët

February 4, 2018 22:08

Presidenti grek, Shqipërisë: Po deshët Europën, mos flisni për çamët

Presidenti grek Pavlopoulos ka shfrytëzuar një vizitë tek Forcat e Armatosura greke për të folur mbi çështjen çame .

Pavlopoulos ka deklaruar se “shqiptarët më mirë të mos kujtojnë të ashtuquajturit çamë gjatë periudhës së mizorive naziste në Greqi”.

Sakaq kreu i shtetit grek ka bërë gjithashtu një akt të pastër shantazhi dhe kërcënimi për perspektivën e Shqipërisë në BE dhe kushtin që ajo të marrë përkrahjen greke.

“Është e pakonceptueshme që udhëheqja e Shqipërisë të ngrejë çështjen çame. Përveç faktit se kjo çështje nuk ekziston, është më mirë që Shqipëria të mos kujtojë se çfarë do të thotë historia e të ashtuquajturave çamë gjatë periudhës së mizorive naziste në Greqi, nëse dëshiron të ketë ndonjë perspektivë evropiane. Më vjen keq që jam i drejtpërdrejtë, por në ditë të tilla si kujtimi i holokaustit ata guxojnë të flasin për çamët. Më mirë të mos kujtojmë historinë e atyre që u shfaqën si çamë në hapësirën greke. Respekti për historinë është baza ndërkombëtare për miqësinë dhe fqinjësinë e mirë”, ka deklaruar Pavlopoulos.

Ky reagim i Pavlopoulos vjen disa javë pasi dy vendet nisën negociatat për normalizimin e marrëdhënieve.

l.h/ dita

February 4, 2018 22:08
Komento

38 Komente

 1. KOZi February 4, 22:38

  Tani pergjigja normalisht duhet te jete – NUK E DUAM HYRJEN NE EUROPE- dinjiteti ne radhe te pare.( e dini juve qe ne 1935 Shqiperia pervec Ambasades ne Athine ka patur Kryekonsullate ne Selanik dhe Nenkonsullate ne Janine) po presim cili do pergjigjet ?!

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... February 5, 00:12

   Vari lesht o kozmaq.

   Ca u be me camet u be me camet e ajo pune iku e ne camrine nuk e marim dot me pa ndonje shperthim berthamor.

   Tani llogjika nuk e lodh shume koken se ehte e thjeshte per tu kuptuar se nese s’heqim dore e vazhdojme ti bjem atje ku na e ka qefi duhet te jemi te vetedishem se ne shqiperi ata qe punojne nuk kane asnje kunderforce ndaj atyre qe i punesojne e si rezultat pjesa me e madhe e popullsise jetojne te skllaveruar nga sistemi kapiralust i tipit pd-ps-lsi. Ky sistem po imponon presion ekonomiko-financiar e si rrjedhoje presion social me dajak brenda familjes si dhe me kryesorja qe eshte presioni socio-psikollogjik ku nje pjese e mire e te rinjve shqiptar nuk jane ne gjendje te marrin vendimin e te fillojne familje pasi ajo nuk mu d te mbahet me 150 mije lek te vjetra per 6 dite te gjata pune ne jave.

   Askush nuk e thot se eshte e lehte dhe ko e dhimbshme ceshtja came per shqiptaret. Por eshte nje e kaluar me nje probabilitet shume te ulet per tu ndrequr dhe po te luhet kundrejt nje te ardhmeje te shqiperise ne be atehere ceshtja came eshte nje bast qe nuk duhet vene.

   Thjesht, si popull dhe si njerez humbasim shume here me shume nese vendosim te vazhdojme luften per cerine ne vend qe te hapim rruge per ne anetaresimin ne be.
   E vetmja gje e madhe dhe kryesore qe be ka per shqiptaret eshte e drejta e punes ne nje vend evropian me page mesatare 60 euro ne dite kundrejt pages shqiptare 5 deri ne 10 euro ne dite.

   Vari qillot grekeve be skemi cu bejme ne kete drejtim dhe pervec te shperngulurve ne shqiperi nuk kemi garanci per mbeshtetje te atyre qe ngelen brenda greqise mbas kohes se kasapanes.

   Duhet te shikojme perpara dhe te ndreqim te ardhmen. Vetem keshtu e te forcuar mund nje dite te tregojme se jemi zote te vetes se deri me sot nuk kemi mundur dhe ky nuk eshte faj i te huajve por i yni qe kemi qene te percare

   Reply to this comment
 2. Dhimbia e madhe Popull February 4, 22:50

  Mire ua ben ky GREKOFON NAZIST, ketyre GOJEMBYLLURVE tane,qe turp skane… me keto qendrime qe GREKEVE u bejne.
  Kufirin TEK THANA si dikur ENVER HOXHA.

  Reply to this comment
  • Arbanas February 5, 04:15

   Greqia si ish-Jugosllavia. E dhjerë, mosmirënjohëse, e palarë, e nxirë, e zgjebosur, e lyrosur, e sëmurë, me leprozë, parazite, përtace, pijanece, e pabesë, gënjeshtare, e gënjyer, mashtruese, e pafytyrë, grua e lindjes, dashnore e perëndimit, turpi i Europës, llumi i Europës, tradhëtarja e Europës, e ndyrë, shembull i neveritjes dhe poshtërsisë, vjedhëse, me borxhe, e pavarur ndihmojeni të mbytet.

   Reply to this comment
  • Standard February 5, 08:40

   Faleminderit Zoti President Pavlopoulos!!!

   Ne Shqiptaret nuk do te Flasim me per çamet….

   Vetem, te Lutem, Vazhdo te Flasesh ti Camet, se edhe kaq na mjafton….sa per momentin!!

   Vazhdo fol edhe per “krimet” e Cameve, ne bashkepunim me Nazistet…..nuk ka rendesi….vec vazhdo ti permendesh camet..

   Vazhdo te thuash qe problemi Cam nuk ekziston……vetem shqiptoje fjale Cham………

   Se vetem keshtu, eshte e vetmja menyre qe populli Grek, brezi i ri, ta marr vesh dhe ta pranoje gradualisht se problemi Cham ekziston

   Reply to this comment
 3. Gjergj Kastrioti Mbret i Shqiperise dhe Epirit February 4, 22:56

  Faleminderit qirio president se e pranove se çeshtja çame egziston por nuk do ta pranosh. Domethene se e pranove se egziston. Kjo mjafton.

  Reply to this comment
 4. Do vij dita e gjithcka do zgjidhet ! February 4, 23:04

  Shqiptaret kane sigurishte Koncepte te ndryshme nga Greket ne shume drejtime .
  Shqiptaret nuk duhet te marrin mendimin e Grekut ,se duhet ose jo te permendin Gjenocidin Grek vs Camerise Shqiptare dhe as duhet te dijne se cfar mendon Greku “un po bronzatto” .Krimet ndaj njerezimin ,shfarrosjet etnike jane e njejta gje. Shqiptaret nuk e shikojn Perspektiven Europiane te Shqiperise nepermjet intrigave te karagjozeve Grek ,qe vet eshte nji Last per Bashkesine ,se s’ka c’ti tregoj Shqiperise .Shqiptaret respektojne dhe lexojne Historine e Vertete jo ate qe i pelqen Grekut . Eshte per te ardhur jo vetem keq ,qe nji President Grek ,perdore nji gjuhe te tille Represioni me Shqiperine duke i treguar protezat e kanibalit .

  Reply to this comment
  • Morea February 5, 04:28

   Shqiptaret jane pasardhes edhe te ilireve edhe te epiroteve edhe te maqedonasve edhe te malsianeve, ashtu siç jane edhe sot.

   Reply to this comment
 5. Ladi February 4, 23:10

  Dakort qi-rje president do ta mbyllim gojen.Keshtu qe ju greket te vazhdoni te na e beni si tua doje qefi.

  Reply to this comment
 6. Niku February 4, 23:11

  Po hiqi ato pucrat e pista nga surrati njihere pastaj fol edhe ti.

  Reply to this comment
 7. C'surrat i peshtire krimineli flliq ! Tani kuptoj perse kjo rrace nuk eshte Willkommen ne Europe ! February 4, 23:15

  Eshte e pothuaj katerta her ,
  qe ky nerone ,Presidenti Grek , ben deklarata te Tilla kundrejt Shqiperise ,me nji gjuhe represioni .

  “Beni si duam ne Greket ,sepse do ta pesoni”!

  Un ,do ta shikoja kte art represioni te ktij Presidenti si nji Witz ,si Humor Grek e s’do ta merrja aspak seriozishte .
  Ajo qe mua me bren ,saher qe shof kte surrat ne media eshte pytja : Se mag ka dal nji surrate i tille ,qe i ngjan nji anusi turqie ?!

  Reply to this comment
 8. Pellazgos February 4, 23:28

  Per “shqipetaret” edhe Vorio Epiri i Skenderbeut nuk egziston.
  Prijesi i Epirit Kastriotis del qe ishte Greke nga Epiri dhe ne nuk e quajme te tille se jemi ndryshe nga Ai.
  Eprotet Pellazge si Sulejmanet,Idrizat,Qemalet,Shemshedinet quajne “vellezer” Arvanitasit qe keta te fundit i quanin te paret turkoallvani,bashkepunetore te Osmaneve te fashisteve qe lane kokallat ketu ne Vorio Epir te Kastriotit.
  “Shqipetaret” eshte mire per veten dhe per opinionin Evropiane te “mesojne” qe Kastriotis nuk e quante Stamboll ashtu sic e thone turqit dhe armiq te tjere te historise por Kostandinopol.
  Mos te themi edhe per Karagjozin Skenderbe qe sipas “historianeve” Xhufi me shoke Ai lindi Orthoxoks pastaj u be Myslimane dhe pastaj u be Katolike.
  E beri per strategji thone Idiotet kur per Ate dhe Epirotet kultura Helene dhe Identiteti ishte mbi gjithcka.
  Ketu eshte Berisha qe ska murriz dhe nuk ndron fene e Allahut sikur edhe dollare ti japesh.

  Reply to this comment
  • Arta February 5, 04:19

   O pelë.
   Shkruan pa kuptim. Shqipja eshte gjuhe e qarte. Ty te mungon qartesia per vetveten ne mendje.

   Reply to this comment
 9. Aleksander Thana February 4, 23:33

  Jepini pergjigje ketij palikari evgjit korofillak. Injoranca, megallomania dhe agresiviteti i tyre ska limite. Ja si e nxjerrin koken e ngrefen si gjeli ne pleh kur mendojne se na kane vene poshte. Me andartet si Saliu skishin nevoje te benin kercenime, kurse tani perdorin kulacin dhe kerbacin. Gjithe kerkesat e pretendimet e shtetit grek ka te beje thjesht me akte qe ata kane kryer kunder vendit tone e qe ata kane interesa agresive strategjike antishqiptare, si varret, kisha, deti , minoriteti (te cilin ata nuk e njohin aspak ne vendin e tyre), Himara, etj> Pra cdo kerkese e tyre eshte thjeshte e njeanshme e ne biem ne kuirthin e tyre. Nga ana shqiptare, ceshtja came eshte e vetmja ceshtje reale, por qe pala greke as ulet ne tryeze per te e as e ka ndermend. Shkolla shqipe gjysmake ne Krete jane sa per te lare gojen e as i prishin punegrekut e as na hyn ne pune. Prandaj keto pune duan bole te renda e jo dengla.

  Reply to this comment
 10. demo February 4, 23:52

  Nuk paska fund poshterimi grek.OOOO Rama,nuk ta kemi borxh te na i nxjerresh makaronat nga hundet!Shko ir hajvan hyr vete ne Europe!

  Reply to this comment
 11. Σας ευχαριστώ πρόεδρο ! February 4, 23:57

  Edhe pse jam shqiptar “100 karatesh” e falenderoj kete ultra-antshqiptar se po thote nje te vertete te madhe..
  .
  Fakti qe Presidenti Greqise shkon te USHTRIA dhe ben nje deklarate kaq antieuropjane dhe kriminale
  .
  ndersa PERVERSI ILIR META….i jep nenshtetesine kolonelit Janullatos me shume “dashuri” dhe Sali krimineli edhe pse ka bere tradheti kombetare me detin dhe varrezat per grekun..ka pushtuar mediat kriminale shqiptare dhe me FUCKBOOKUN e tij si shpate kunder Shqiperise:

  .
  &&&&&&&&&&&&&&&&&

  Mendoj se invazioni grek filloi ne 2 gusht 1991
  kur erdhi kali I trojes nga Greqia me ndihmen e Kalit te Tropojes..qe po vazhdon dhe sot me kete Pavllopullon dhe ndihmesat e tij ne shqiperi:

  KUAJT E TROPJES DEH GOMARET E LESHEISE:
  .
  Berisha
  Basha
  Meta
  Munika
  Tit Vasilis
  Leone Rama
  Asteros (ylli ) Manjani
  te cilet vetem po te cohej nga varri Enver Hoxha ti shkerdhente nonen ketyre “prodhoteve”

  Kritikat kryesore ndaj Janullatosit përqendrohen te qenia e tij me kombësi greke, dhe i ardhur nga Greqia, dhe marrëdhënieve të ndera mes Shqipërisë e Greqisë, si dhe menyrës se si ai u emërua si Kryepeshkop i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë. Me emërimin e Janullatosit si kryepeshkop i Shqipërisë, edhe Patriarkati shkelte tri dispozitat e shenjta që ai vetë kishte caktuar:

  a) Shkeli vendimin e tij me të cilin kishte ngarkuar Janullatosin si ekzark për rimëkëmbjen e KOASh-it dhe të sinodit të saj, pa marrë pëlqimin e qeverisë shqiptare.

  b) Në kundërshtim me kanonet e saj shekullore Patriarkati Ekumenik i Kostandinopojës duke emëruar A. Janullatosin si kryepeshkop mori vetë përsipër në mënyrë abuzive detyrën e sinodit të shenjtë të KOASh-it.

  c) Në kundërshtim me “Tomin” e vitit 1937 dekretoi emërimin për kryepeshkop të Shqipërisë, A. Janullatosin, një prelat që nuk ishte shqiptar as për nga kombësia, as për nga shtetësia.

  Me këtë rast duhet vënë në dukje se delegacioni i Kostandinopojës e argumentoi emërimin e metropolitit grek si kryepeshkop i Shqipërisë jo në statutin themeltar të kishës të miratuar nga Patriarkana me “Tomin” e saj më 1937, por me kushtetutën e miratuar gjatë sistemit socialist më 1950, i cili parashtronte si kusht vetëm shtetësinë shqiptare, në një kohë kur A. Janullatosi nuk kishte as nënshtetësinë shqiptare.

  Kisha ortodokse shqiptare e Amerikës me seli në Boston nën kryesinë e At A. Liolinit, kur mori vesh përgatitjet për shpalljen e Janullatosit si kryepeshkop i KOASh-it, lëshoi më 30 korrik 1992 këtë deklaratë:

  %%%%%%Ne protestojmë vendimin e Patriarkut ekumenik në Stamboll që një prift me kombësi greke të bëhet kryepeshkop i Tiranës dhe i gjithë Shqipërisë. Në bazë të statuteve të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, në të kaluarën të gjithë klerikët permanent prej kryepeshkopit dhe deri te famullitarët, kanë qenë shqiptarë. Klerikët e huaj që janë tani në Shqipëri janë pritur me mirënjohje për ndihmën që po japin duke rindërtuar Kishën Ortodokse në përputhje me historinë tonë të veçantë, me traditat dhe identitetin tonë, të cilat diktojnë që kryetari i Kishës Ortodokse Shqiptare të jetë me kombësi shqiptare. Letra kredenciale e peshkopit Anastas Janullatos më 3 qershor 1991, premton se puna e tij në Shqipëri si një i dërguar i veçantë ekleziastik do të ishte e kufizuar në kohë dhe në detyra deri sa të rimëkëmbej Kisha Autoqefale Ortodokse Shqiptare. Ne mendojmë se për të qenë Kisha Ortodokse Shqiptare vetëqeverisëse dhe e pavarur (autoqefale) është e domosdoshme që klerikët dhe sidomos kryepeshkopi të jenë me kombësi dhe nënshtetësi shqiptarë.

  Kritika të tjera mbështeten në përzierjen e tij si kreu i K.O.A.SH. në çështje politike,

  – Në rastin e vrasjes së një të riut në Himarë, ku Janullatos u shpreh me tone shume etnike ndaj ngjarjes.

  – Skandali i zhvarrimit të eshtrave të fshatarëve nga Përmeti pët t’i varrosur si ushtarë grekë, ishte një tjetër skandal që preku K.O.A.SH.-in dhe personalisht Janullatosin si kreun e saj.
  Por ngjarja me e shëmtuar ka qene procesi i fronezimit te tij ne 1991 qe ishte si një Puc kolonelash te asfalias greke. Në gjithë këto parregullsi që shkelnin haptas sovranitetin e KOASh-it, Hirësia e tij vendosi të shpinte deri në fund detyrën me të cilën ishte ngarkuar nga kisha greke – të kryente celebrimin kanunor kishtar si kryepeshkop i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Ky akt i guximshëm ndodhi më 2 gusht 1992. Atë ditë u zhvillua në kishën katedrale të Tiranës ceremonia solemne për fronëzimin e Janullatosit si kryepeshkop i KOASh-it.

  Brenda në katedrale ndodheshin mitropolitët e ardhur nga Patriarkati i Kostandinopojës, disa mitropolitë grekë të ftuar nga Jnaullatosi, disa priftërinj shqiptarë, disa dhjetëra priftërinj minoritarë dhe disa qindra besnikë të krishterë ortodoksë. Sipas kanoneve kishtare, një prift apo një peshkop apo një kryepeshkop i kishës ortodokse quhet i fronëzuar kur në solemnitetin e Asamblesë Kishtare të gjithë besnikët që ndodhen në atë çast në kishë i përgjigjen pyetjes nëse kandidati i propozuar miratohet e termin tradicional bizantin “aksios” (pëlqehet).

  Nëse një pjesë e besnikëve të pranishëm në kishë përgjigjet “anaksios” (jo i pëlqyer, pra i pamerituar, i padenjë), ai quhet i pamiratuar. Më 2 gusht në katedralen e Hyjlindëses së Tiranës kur besnikët u pyetën nëse e miratonin ose jo A. Janullatosin si kryepeshkop i Shqipërisë, krahas një pjese që thirri “aksios”, një pjesë tjetër e tyre u përgjigj me thirrjen “anaksios” (pra, i papëlqyer).

  Veç kësaj, në atë solemnitet kishtar shfaqja më tronditëse ishte buçitja në katedrale e këngës rilindëse
  “Për mëmëdhenë, për mëmëdhenë”,

  në kuptimin se kryepeshkopi grek shkelte parimin thememlor të Rilindjes Kombëtare dhe se ai duhej të largohej nga kisha shqiptare. Megjithatë, Janullatosi nuk u dorëzua. Për ta realizuar me çdo kusht detyrën e ngarkuar ai u largua menjëherë nga katedralja dhe së bashku me pasuesit e vet shkoi në hotel “Tirana International”, ku celebroi fronëzimin e tij si kryepeshkop i Shqipërisë.

  Ditën e nesërme, më 3 gusht 1992, Agjencia Telegrafike Shqiptare njoftoi botërisht se më 2 gusht 1992 në ceremoninë kishtare A. Janullatosi nuk u pranua si kryepeshkop i Shqipërisë. Në emër të A. Janullatosit, KOASh-i u përgjigj se më 2 gusht ceremonia e fronëzimit u zhvillua në përputhje me kanonet kishtare në një ambient entuziasmi të madh, por shtonte se “këtë atmosferë u përpoq ta prishë një grup i vogël njerëzish, ku bënin pjesë edhe disa myslimanë, përfshirë këtu edhe një deputet të këtij besimi”. (Besoi se te gjithe keni pare nje vidio,sonte ne TV news 24,te 2 gushtit 1992,kur shumica e te pranishmeve kundershtonin fronezimin e Janullatosit si kryepeshkop)

  Në kanonet kishtare nuk thuhet se kryepeshkopi duhet të zgjidhet me shumicë votash, sepse kisha nuk pranon asnjëherë numërim votash. Kisha kërkon që krerët e saj të pëlqehen unanimisht nga besnikët e pranishëm në çastin e fronëzimit. Si rrjedhim, mjafton prania e një grupi sado të vogël kundërshtarësh që thërrasin “anaksios” për ta bërë të pavlefshëm zgjedhjen e prelatit, në rastin tonë të A. Janullatosit.

  Përfundimisht
  Nqs Janullatosi do drejtonte kishen per nje periudhë rreth 5 vjecare dhe te largohej duke korigjuar gabimin e tij ne 1991 duke vene nje prift me gjak shqiptari do ishte gjysma e se keqes.Fakti qe ai po mbush nej cerek shekulli ne krye te kishes si illegal duhet trajtuar si pushtues I kishes dhe si “prodhotis” dhe duhet kerkuar largimi i tij.Por figura me e ndyre pas Sali Monstres..Ilia Meta I jep nenshtetesine nje koloneli si Janullatos mendon se nuk ka faj Pavllopulli qe po ben detyren e tij..por keto Palloshet tane jo vetem Salikrimineli por dhe Monstra e Cepanit…..qe tani qe duhet te flase fshihet te Muni I Monikes

  Σας ευχαριστώ πρόεδρο !

  Absolutisht je jo vetem I pafajshem por dhe I sinqerte;

  Faji kryesor eshte I atij populli qe kane 25 vjet qe po I shkerdhen Berishi..nen zgerdhimjen e ca qenieve te cuditeshme qe quhen ambasadore qe bejne sikur jane me shqiptaret dhe ne fakt kane future ne Tirane jo vetem nje Kale Troje por nje kope me kuaj gomere dhe ujqer demon-kratike

  Reply to this comment
 12. Shqiptar Çam February 5, 01:42

  Pavlopulos duhet te njohi te verteten para se te bllacisi si rrugac injorant
  “Një prej shtyllave të të drejtave evropiane janë të drejtat e njeriut. ‘Do vdes i qetë, pasi masakrova shqiptarët, gjuha e tyre nuk do flitet më’. Mizoritë e gjeneralit grek mbi çamët
  “Vdes i qetë se bëra ate që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha; ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, që futeshin në furrat e ndezura, që të mos pillnin më shqiptarë… burra të varur, shpuar me bajonetë, gjuha shqipe nuk do të flitet më në tokën helene. Kjo më kënaq mua, ashtu siç kënaq tërë shpirtrat helenë !”.
  Fjalët e tij të fundit, ishin po aq të tmerrshme sa edhe masakrat e tij kundër shqiptarëve.
  Ky ishte amaneti i vrasësit më të egër të çamëve, gjeneralit grek Napoleon Zervës.
  Edhe pse nuk njihet si i tillë, genocidi grek nisi me 27 qershor 1944. Ushtarët e Zervës rrënonin gjithçka që gjenin përpara… popullsia e Parathimisë u kap në befasi. Ushtarët e Zervës hynë natën në qytet dhe vranë 673 burra, gra, fëmijë, në Filat 1286, në Igumenicë 192, në Pargë 620. Ata rrafshuan mbi 5800 shtëpi në 68 fshatra. Qindra fshatra të tjerë u shkretuan. Pronarëve të bagëtive ju grabiten l20 mijë dhen, 24 mijë një thundrakë, l8 mijë kuaj.
  Kur shefi i misionit amerikan në Shqiperi, 1945-1946, pa këto barbari u shpreh: “Në mars 1945, njësi të forcave të shpërndara të Zervasit, kryen një masakër ndaj çamëve në zonën e Filatit dhe, praktikisht e pastruan ate nga shqiptarët çamë.
  Rezultatet e këtij spastrimi kanë qenë me të vërtetë tragjike. Nga një popullsi prej 35000 vetësh që ishte para luftës mbetën vetëm disa dhjetëra familje. Vetëm në tragjedinë e Filatit dhe të Paramithisë që u zhvillua në qershor dhe tetor të vitit 1944, rezultati ishte: 2000 të vrarë, gra, fëmijë, pleq dhe burra të paarmatosur, të masakruar në mënyrën më çnjerëzore nga bandat zerviste greke nxorri një ligj ku u tha se çamët nuk do ktheheshin më dhe pronat e tyre ua ndanë kolonëve. Ndërsa ndaj çamëve të mbetur në Greqi, si ata ortodoksë e myslimanë, nxorrën një tjetër ligj më 1945 ku u mohonte identitetin kombëtar shqiptar. Nga shqiptar që ishin, do ktheheshin në grek dhe “pranonin” kombësine helene.
  Shqiptarët çamë, që i shpëtuan barbarisë greke, erdhën ne Shqipëri. Padrejtësia ndaj çamëve u shtrua edhe në Konferencën e Paqes në Paris, me 1946. Por nuk u arrit që të pranohej krimi i madh njerëzor.
  Disa shtete e ngritën dorën dhe thanë me gjysmë zëri: “Çamët e përzënë të kthehen në vendin e tyre”. Po kjo nuk u bë kurrë.
  Megjithëse Konferenca e Parisit dështoi dhe iu shmang dënimit të padrejtësisë greke.

  Reply to this comment
 13. Che Guevara February 5, 02:28

  Te ka ardhur goja o i qirri prasident,se sa ishte gjalle Enver Hoxha ju dridheshit nga frika o fashiste te ndyre!
  Nuk e duam Europen tuaj,se pas 50 vjeteve qe mendojne keta te na pranojne edhe qente e fshatit do kene ngordhur!
  Pranoni Serbine qe vrau aq kosovare sa nuk vrau Hitleri!

  Reply to this comment
 14. Adih February 5, 02:53

  Ve dhe kushte ky evgjiti i europes .Kush te pyet ty ,ore palo burre .Koha e ardhmja , po flet ne favor te Shqiptareve ,mbare ku jane te shperndare e caplyer ne ballkan ,doni apo zdoni ju . Kete e ka futur ne plan Amerika ,dhe ne shqiptaret e pekthejme : Faleminderit Amerike e Zotit faleminderit.,.

  Reply to this comment
 15. Fat man February 5, 04:10

  Nuk mund te flase nje jevg arab per shqipetaret, pavaresisht se ky jevg eshte President i Greke-qireve.

  Reply to this comment
 16. Nje vella i shqiptareve te Camerise ketej dhe matane kufirit February 5, 04:33

  Ky shantazh i presidentit grek eshte nje deshmi e madhe se greket po e ndjejne qe ceshtja e pronesise dhe e te drejtave te cameve ne Greqi eshte e pashmangshme.
  Me siguri do te vije dita qe camet te shpaguhen ne te gjitha menyrat per mizorite barbare dhe genocidin qe ushtruan greket mbi ta.
  Zotit Pavllopullos i themi (si Enveri ne kohen e tij) se nuk tremben shqiptaret nga britmat e frikes qe leshoni ju.
  Evropa nuk eshte nje klub i Greqise dhe Greqia nuk eshte as Gjermani (eshte vetem koloni financiare e Gjermanise) as SHBA qe t’i veje kusht Europes per te mbyllur gojen e shqiptareve per te drejten legjitime te popullit martir te Camerise.
  E drejta menon por nuk haron.
  Ne horizont duket dita e drejtesise,
  Mirse te vije!

  Reply to this comment
 17. Nje vella i shqiptareve te Camerise ketej dhe matane kufirit February 5, 04:34

  Ky shantazh i presidentit grek eshte nje deshmi e madhe se greket po e ndjejne qe ceshtja e pronesise dhe e te drejtave te cameve ne Greqi eshte e pashmangshme.
  Me siguri do te vije dita qe camet te shpaguhen ne te gjitha menyrat per mizorite barbare dhe genocidin qe ushtruan greket mbi ta.
  Zotit Pavllopullos i themi (si Enveri ne kohen e tij) se nuk tremben shqiptaret nga britmat e frikes qe leshoni ju.
  Evropa nuk eshte nje klub i Greqise dhe Greqia nuk eshte as Gjermani (eshte vetem koloni financiare e Gjermanise) as SHBA qe t’i veje kusht Europes per te mbyllur gojen e shqiptareve per te drejten legjitime te popullit martir te Camerise.
  E drejta menon por nuk haron.
  Ne horizont duket dita e drejtesise,
  Mirse te vije! Me kenge came po epresim!

  Reply to this comment
 18. tz February 5, 05:34

  ky eshte fytyre jevgu ,tamam grek jevgjit nga mesapotamia

  Reply to this comment
 19. Eno February 5, 07:59

  Perderisa ky e permend, i bie që vet grekët e njohin çështjen. Thjesht tregohen shejtan-budallenj. Problemi është i matufëve tanë gojëkyçur. E çfarë na duhet evropa! Edhe për këtë asnjë qeveritar sdi të japi përgjigje.

  Reply to this comment
 20. Epo kjo pune February 5, 08:59

  O gazeta po c’na i tundi si beze te kuqe kete surratin qe te acaron… dy gjera. Ose BE do nxjerre jashte Greqine si shtet fondamentalist ose na rrofte per dimer se qenka BE e pjerdhur. Por ne jemi jo vetem me trima por dhe dinake se vete greket dhe as nuk bezajme fare per ceshtjen came, ata nuk e fusin dot ne traktakt si ceshtje qe nuk e njohim se nuk e njohin…. sa te fusim kembet ne BE, hapet kufiri dhe vershon cami sa te filloje te flase me vete greku. Boll hiqni ligjin e luftes dhe per kete asnje leshim sepse veten e filluan, vete ta mbarojne.

  Reply to this comment
 21. Aliu nga Selenic February 5, 09:30

  Shteti i pare ne bote qe ka dimensionuar Demokracine sa prapa ka kthyer. Me shume se 2000 vjet Prapa. Lere per ket pore ky fare shteti eshte edhe nantar i Bashkimit Evropian. Po si mendon Evropa qe do te bej zgjerimin Evropian me nje mine shperthyese ne gjirin e vet,? Greqia eshte nje mine shperthyese ne Evrop .Evropa duhet ti vej fre ketij shteti qe ne themel te kultures se vet ka Gjenocidin.
  Ne pretendojem te shkojem ne Evrop se atje do te gjej thesarin e demokracise. E ku tek Greku qe flet si te ishte para dymije vjeteve.?
  BE-ja duhet te marre masa te rrepta konforme paraimeve te demokracise dhe te mos lejoj shtet gjenocidale ne gjirin e vet. Kush na Cenka Cameria sipas tyre.qenka gjerperi.! Jo zotri Camerit jan nje popull si te gjith te tjetert dhe si te tille at nuk duhet te gezojne demokraci.
  Po cesht ca argumenta bajate dhe tejtet te pa vlera kure keta dalin me mendimin se Camet pasken mbeshtetur Gjermanet.! Turp ne nje kohe qe Camet kan dy bataliaone ne luften Nacional Clirimtare. Po te ishte ashi edhe Greqia mbi 20 % te popullsise e ka pasur ne mbeshtetje te Gjermanve. Pra koloboracioniste ka pasur kudo, e jo vete ne Cameri.! Ky pretekste eshte antidemokratike madje nje shantazh ndaj popujve qe kerkojne liri dhe te drejtat e tyre konforme te gjith konventave nderkombetare.!
  EVROP MERRE MASE KUNDER KETYRE NEOFASHISTEVE QE KANE ZEN VENDE NE BE-NE TUAJ.

  Reply to this comment
 22. anticensurë25642654 February 5, 09:53

  ka ndonjë që i besoj asaj lojës së shahut të palloshit tonë??
  jo për gjë po vazhdoni e mbroni tradhëtinë!!
  prisni deri sa të firmoset dhe pastaj shkoni e ndalni tanket gërke me bythët tuaja!!

  Reply to this comment
 23. jo-genjeshtres February 5, 10:26

  Persa kohe permendet dicka, ajo ceshteje egziston, perpjekja per ta mohuar ate eshte deshmia me mire ndaj te vertetes.
  Turp per te ashtuquajturit politikane (kurva(re)), qe nuk e forcojne Shqiperine ekonomikisht se te tjerat vijne vete edhe pa i kerkuar!

  Reply to this comment
 24. . February 5, 10:55

  Perse hesht Presidenti meta ?

  Ke perfaqson presidenti m.ta ne postin qe mban sot ,nqs nuk perfaqson popullin Shqiptare ?

  Perse i duhet nji president i tille Shqiperise ,
  i cili nuk perfaqsone interesat e Shqiperise dhe shqiptareve ne ate post ?

  Jane pyetje qe do ishin bere ne cdo vend Demokratike
  qe kerkojne pergjigje !

  Shqiptaret nuk do lejojne qe institucionet me te larta te shtetit Shqiptare ,
  te jene baza te qarqeve antishqiptare dhe punojne ne dem te interesave te ktij vendi .
  Dicka duhet bere ,sepse neser ky palo president ,mundet t’i afroje Greqise ,gjithcka ata i kerkoje ,madje edhe njohjen e aneksimit te Shqiperise nga Greqia .Shqiptaret duhet ti marrin situatat dhe sinjalet qe vijne nga veprimtaria e presodentit seriozishte ,qe Bota mos te na perbuzi e rrespektoje .

  Parlamenti duhet te kerkoje shkarkimin e presidentit madje arrestimin e tij ,per abuzim me qellim ,ne dem te ceshtjes e interesave kombetare ,per dhenjen e neshtetesise gjarprit grek janullatos dhe heshtjen ndak sulmeve te njepasnjeshme dhe hapur pre surratit banal te presidentit Grek !
  Shqiptaret s’mundet te tradhetohen perjetesishte nga fshatare e maloke qe te huajt hipin ne pushtet ne Shqiperi ,per aresye te meftesise dhe idiotllikut qe shqiptaret tregojne e asnjiher nuk reagojne edhe kur i varsin .
  Jashte nga Presidenca kerma e cepanit .

  Reply to this comment
 25. perkthyesi February 5, 11:49

  Keto deklarata mund te priten nga zyrtare ordinere, por kurrsesi nga kreu i shtetit! Sinqerisht habitem, mos eshte ndonje qe pat ngelur papune diku, dhe e promovuan ne postin e larte te presidentit? E pabesueshme, por tashme e vertete, qengji ka veshur lekuren e ujkut!

  Reply to this comment
 26. valentina February 5, 12:22

  Arsyeja kryesore qe ky popull pushtash me emrin Greqi duke acaruar marredhenijet me shqiperine e kane synimin vetem ne mosdhenien e votes per anetaresimin e Shqiperise ne BE, Sepse nese ndodh qe Shqiperia te hape negociatat per anetaresim ateher camet nuk mund ti ndaloje ky komb pushtash te vizitojne dhe kerkojne pronat e tyre,por ka dhe dicka tjeter qe eshte shume e rendesisshme per kete komb pushtash qe fatkeqesisht na kane rene per pjese ti kemi dhe gjitone sepse kur shqiperia te behet pjese e BE-se hamshoret shqipetare do te largohen qe te gjithe nga Greqia dhe keta si pushta qe jane dhe te kryesuar nga prifterijte kryebythqira qe bejne dhe politiken e madhe greke nuk do te kete me kush ti terheqe nga mjekrrat e tyre te ndyra duke i shpartalluar bythen,dhe kjo e fundit eshte me kryesorja.

  Reply to this comment
 27. Arber I February 5, 12:28

  Shqiperine ne BE do ta fuse vetem ekonomia shqiptare dhe jo shovinistet kriminele greke!

  Reply to this comment
 28. Jimi February 5, 13:22

  Eshte e pafalshme heshtja e pales shqiptare perball nje provokacioni te tille dhe te hapur!? Ketyre provokacioneve te ketyre puinjolleve te andarteve greke qe masakruan nje cameri te tere me burra, e gra me femije ne bark, nuk eshte e mundur ti pergjigjesh me nje tolerance “europiane” me nje heshtje stoike, a thuase nuk degjuam gje!? Edi! Nuk e duam kete Europe me kete kosto, le ta mbajne edhe ligjin e luftes, le te vazhdojne me politiken e tyre fashiste,ne aq na ben. Kufirin tek thana! Mjafte me me keta pisa!

  Reply to this comment
 29. Po ju presim zoti President i shqiptareve Ilir Meta cfare dhe si i pergjigjeni presidentit grek, qe ve kushte shqiptareve ! February 5, 13:39

  Homologu qirjo Ilir Meta ka ndonje pergjigje adekuate per qirjo Pavlopoulos ?!!
  Sepse kjo ceshtja Came dmth e shqiptareve qe kane jetuar jetojne ne Greqi kerkon kekron sfide !
  E ndersa dhenia e nenshtetsise , nuk eshte sfide, eshte gjeja me e lehet ne bote qe edhe nje qirjo i zakonshem e jep ! Kete di te bej qirjo ILIR jep dekorata dhe nenshtetsi qirjo Janullatos dhe pastaj gjeja me e lehte eshte te llomotise neper televizione duke u perpjkeur me “eurodicionin” skrapalik te shpejgoj pse ja dhashe nenshtetsine Janullatos !
  Qirjo Ilir Like Floriri populli shqiptar pret pergjigjen tuaj kunder qirjo Presidentit grek !
  Po ju presim qirjo Ilir Meta !

  Reply to this comment
 30. Piro February 5, 14:59

  Politika shqiptare me Greqine perfaqeson cdo gje tjeter por jo qendrimin dhe deshiren epopullit shqiptar.
  Rralle ben vaki ne bote qe nje qeveri te veje kaq hapet kunder aspiratavve te popullit te saj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*