Presidenti grek në Mesazhin e Vitit i drejtohet edhe Shqipërisë?

December 31, 2017 14:15

Presidenti grek në Mesazhin e Vitit i drejtohet edhe Shqipërisë?

 

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, në një mesazh me rastin e vitit të ri, ka nënvizuar se në marrëdhëniet me fqinjët janë përcaktues katër parametra, mes të cilave edhe respektimi i të drejtës së pronësisë dhe të drejtat e minoriteteve, sipas tij.

“Këto çështje janë edhe kuti matës për marrëdhëniet e miqësisë dhe fqinjësisë së mirë, si dhe të perspektivës europiane të vendeve fqinje me ne, në sensin që gjithçka varet përnjëmend dhe prej respektimit të plotë nga ana e tyre”, vë në dukje Pavlopulos.

Tri nga katër pikat që presidenti grek i përcakton si “kutinë matës” në marrëdhëniet me fqinjët, lidhen me Turqinë dhe e katërta me Shqipërinë, pavarësisht se asnjë prej të dy vendeve nuk përmendet me emër.

“Respektimi i të drejtave themelore të njeriut dhe më së pari i të drejtës së pronësisë dhe i të drejtave të minoriteteve”, saktëson presidenti grek, duke iu rikthyer edhe në ditën e fundit të vitit, një çështjeje që e ka prekur disa herë gjatë 2017-s.

Robert Goro/Ora News

December 31, 2017 14:15
Komento

15 Komente

 1. fshatari pafshat December 31, 16:12

  Ky mesazh u paraprin bisedimeve ne janar 2018, ne Korce. Dhe u tregon Rames dhe Bushatit se nuk do te arrihet asnje marreveshje pa dorezuar Himaren, dhe pa harruar ceshtjen Came. Ja, nja dy gjera shpejt e shpejt.
  Minoriteti grek ka pas qene dhe eshte popullsia me e privilegjuar ne Shqiperi, qe nga viti 1912 e deri me sot. Megjithate grekt ne nje vrime i bien fyellit. Pse? Sepse respektimi i te drejtave te njeriut eshte nje fushe ku Liria eshte nje e drejte e pamateshme ne kohe dhe ne hapsire. Nje shembull: ne vitin 1935 ne zonen e minoritetit grek, 30.000 banore, kishte me shume shkolla greke se sa kishte shkolla shqipe ne tere Shqiperine e Mesme, ose, ne Shqiperine e Veriut, ose, ne ate te Jugut perjashto Dropullin, Pogonin. M.gj. ate greket ulerrinin ne Lidhjen e Kombeve se “minoriteti nuk ka shkolla greke”.
  Ligji i Luftes ose i Forces nuk do te zerohet pa triumfuar Vorio Epiri. Vorio Epiri mbahet gjalle fale teorise se “shkeljes” te te drejtave te njeriut, te minoriteti grek, ne Shqiperi!!!!
  BE dhe NATO jane per Greket thjeshte simbole, mekanizmin e te cilave, si forcen ashtu edhe dobesine, Greqia i njeh mire fare.
  Krete dhe Korce, cfare koincidence! Toke greke e para, dhe Korca toke e pretenduar greke – prej 100 e ca vitesh!?. Takimi i Korces eshte, per greket, vazhdim i bisedimeve po ne token greke.
  Greket me pafytyresine e tyre do ti luajne mendsh Ramen dhe Bushatin. Ata cmenden Berishen dhe Bashen, qe, nuk kishin mend fare fare. Jo me Ramen dhe Bushatin qe kane mend ne koke,

  Reply to this comment
  • SUPER e VËRTETA! December 31, 21:09

   “fshatari pa fshat”! Gjej fshatin që të ka humbur dhe mos na çaj trapin! Që kështu lere Himarën, pasi Himara atje ka qenë, atje është dhe atje do jetë në shekuj dhe mos mashtro, se gjoja minoriteti nga ju “shqiptarët” gjithmonë ka qenë i privilegjuar, kur ju nuk privilegjoni njëri tjetërin, por keni një jetë të tërë, që si barbarë vriteni vetëm për një fjalë goje!
   Kaq, se më shumë nuk meritoni!

   Reply to this comment
   • Gjergj Arbana December 31, 23:49

    Merre shtruar xhane, mos u bej zevzeke. Privilegjimi i njeri tjetrit, eshte dicka, qe ju gojoret e Janulles nuk e kuptoni. CARJEN E TRAPIT, e gjen para tastatures Zotrote. Behesh tiger e luan, para asaj te shkrete.
    Shqiptareve, u rruani allatet. Shkurt dhe plot esence. Apo jo moj gojore greke?

    Reply to this comment
    • SUPER e VËRTETA! January 1, 11:18

     Si duket e nxorri vetë kokën, ky “fshatari pa fshat”, “Gjergj Arbana”, por me përgjigjen që jep e që japin disa idjota dhe injorantë, duket fare qartë që keni qenë dhe akoma jeni plotësisht të pandreqshëm dhe këtu qëndron edhe shkaku kryesor, që ky Vendi Ynë nuk u bë dhe nuk mund të bëhet me juuuu kurrën e kurrës një shtet i vërtetë demokratik!

     Reply to this comment
  • Prokopi per prokopi te grekut December 31, 23:48

   sakte.
   Te drejtat e njeriut, dhe Lirite faktikisht jane fusha ku po luajne konservatoret ne betejen kundra demokracise.
   Percaktimet demokratike dhe mekanizmat e tyre nuk jane perfekte andaj president Prokopi i Greqise perfaqesues i konservatoreve ne eliten e pushtetit, luan me to sic e kerkon loja, bjeri anash e fshehtas, mbaje problemin lokal e te pazbuluar ne syte e te medhenjve (aka demokracise perendimore)

   Reply to this comment
 2. edi December 31, 17:17

  Tipike nji logjike e zeze Greke ,
  qe i ka rrenjet ,thelle ne griqizem ,e qe natyrishte ,
  s’ben me qesh asnji shqiptare .
  Flet per Europianizem dhe Prinzipe njerezore e te drejtat universale te njeriut ,nji shtet ,qe nuk i misheron ato ,as ne forme (surrat arabi) e as ne permbajtje (kulture europiane ) .
  Ne realitet kemi te bejme me nji shtet Grek ,
  qe financohet nga taxapagusit Europian ,pra nji Dhi e zgjebosur (shifi surratin ktij turko-arabi Grek) dhe bishtin perpjet !
  Flitet per te drejtat e prones ,kur vet si shtet ,mba pushtuar padrejtesishte gjysmen e Greqise ,de-Fakto Toka e popullsi Shqiptare . Flet e pellet ,gjasme per te drejta Minoritare ,qe vet si shtet i shtyp si gabeli te jatin e vet , nderkohe qe nuk njef Tokat e Camerise ,te shqiptareve aneksuar nga padrejtesia historike e ksaj Bote Fallso . Pra ben gjasme interesohet hipokriti grek ,per Minoritaret ,por nuk i interesojn aspak ata “qe quan ne menyre te tille” Djalle-zisht; por pretendimi Teritorial ,duke ja shtuar kte orekse edhe prosttiutat muzllume ne shtetin Shqiptare si meta -berisha -basha .
  Pra nji shtet ,qe perfiton nga tradhetia e gjakut te piste Shqiptare dhe mbeshtetur nga Aleati jone fillon e leh me ato turinj prej qeni te terbuar ,qe dikur i duhet bere vaksina e duhur te bjere ne qetesi .

  Reply to this comment
 3. perkthyesi December 31, 19:20

  Asnjehere nuk kam kuptuar se cfare te keqijash u jane bere minoritareve greke ketu ne Shqiperi, kur dihet nga te gjithe se kane qene dhe jane shume me te privilegjuar se vendasit (shqiptaret). Ketyre u duhet bere mire e qarte, qe te shpjegojne ku e kane hallin qe e hapin gojen kaq shume, ndryshe tu tregohet vendi! Rruge tjeter nuk besoj se ka!

  Reply to this comment
 4. Ateisti December 31, 21:06

  Ky palo burrë , që në Greqi është zgjedhur si president , pa e tepruar aspak , mund të thuhet se është një njeri me mentalitet ordiner të një fshatari , që të le përshtypjen e “dijeve” që merren nëpër klubet e kafenetë e rëndomta , i xhveshur nga inteligjenca që e kërkon funksioni tij i lartë dhe që “di” të përsëritë refrene bajate dhe pa vlera reale . Shkurt , ky është modeli më bastard që tregon se sa poshtë ka rënë politika . Krahasuar me Ciprasin , Pavlopulosi është i denjë vetëm për ti çuar dhe hequr atij tavllën e duhanit , se nuk ka tru për asnjë punë tjetër . Kemi edhe ne , president jo të denjë për të na përfaqësuar si shtet , eshte një hajdut klasik e gjithë të këqiat që sjell ajo , por në esencë është njeri i zgjuar e politikan me nivel !

  Reply to this comment
 5. Po,Po December 31, 21:16

  Medet , sa postë ka rënë “Janina” , sa të përfaqësohet nga evgjitë e injorantë të kësaj shkalle ! I mjeri popull !

  Reply to this comment
 6. Logo December 31, 22:07

  Ueeee cfare surrati, me pucrra dhe vula vula te zeza sikurse ti kete rene zgjebja Afrikano-Asiatike

  Reply to this comment
 7. Adih December 31, 23:36

  Detin ne te ardhmen do ja u falim , Vorrezat gjoja te reneve tuaj , do i mbushim me kocka qensh ,e gomare te ngordhur ,Token per varre ja u dhame ,me qe nuk kini toke ne greqi z President , . Kalin e trojes e futem ne teritorin shqiptar .Janullatusit ja dhame nenshtetesine .
  Kurse per camet e pronat e tyre , as edhe nje here, nuk e kemi ngritur zerin ..Per kete rini rehat.
  Pronat mos na i permendni ,doni tna fusni ne sherr me pronaret e pronave ketu ne shqiperi ,qe nuk duam tja japim ,se i kemi perlare per vehten tone ,dhe ne e dime mire si buka qe haet ,ai qe ka parane e prona ,ka mundesine absolute te jete ne pushtet ,e te merret me politike. Pronaret Shqiptare duhet dhe jane yzmeqaret e ne te rinjve pronare ,ku dje ne ishim pa breke ne bythe , e sot milionere .. Prandaj z President…????!!!

  Reply to this comment
 8. Gjergj Arbana December 31, 23:50

  Merre shtruar xhane, mos u bej zevzeke. Privilegjimi i njeri tjetrit, eshte dicka, qe ju gojoret e Janulles nuk e kuptoni. CARJEN E TRAPIT, e gjen para tastatures Zotrote. Behesh tiger e luan, para asaj te shkrete.
  Shqiptareve, u rruani allatet. Shkurt dhe plot esence. Apo jo moj gojore greke?

  Reply to this comment
 9. Aleksander Thana January 1, 06:51

  Jepini grekut akoma te haje see nuk eshte ngopur e s’ka per t’u ngopur kurre me dhe e uje Shqiperie. Degjuat o qeveritare kokemedhenje. Jennifer koka te medha prandaj just do grekut per paca!!!

  Reply to this comment
 10. prizem January 1, 07:03

  Nje gje e dine shume mire greket, koha ne kete shekull te ri po punon per shqiptaret dhe nuk ka fuqi ne bote te ndale kohen.

  Reply to this comment
 11. alphade January 1, 07:20

  Po pronat greke qirio Prokopis ??! Ju,qeveritaret greke
  jane kandil ne rruge dhe erresire ne ” shtepi” ?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim