Presidenti grek vijon kondrapedalin: Shqipëria po bën gabim të madh…

February 8, 2018 14:05

Presidenti grek vijon kondrapedalin: Shqipëria po bën gabim të madh…

Presidenti grek Prokopis Pavlopulos vijon me deklaratat e forta kundër Shqipërisë pas pretendimeve për çështjen çame nga Tirana.

Pas kërcënimit pak ditë më parë, ai është shprehur sot sërish se, Shqipëria po bën një gabim të madh duke rrezikuar të ardhmen në BE.

Udhëheqja shqiptare bën gabim të madh që mbështet të drejtat e disave që ishin bashkëpunëtorë të nazistëve. Nuk mund të kesh aspirata europiane dhe të kërkosh të drejtat e bashkëpunëtorëve të nazistëve. Kur Tirana të ketë një qëndrim tjetër, atëherë Greqia është këtu ta ndihmojë vendin fqinj për në BE”, deklaroi ai.

o.j/dita

 

February 8, 2018 14:05
Komento

27 Komente

 1. Taka February 8, 14:12

  Do bejme ashtu si te thuath ti
  Ne nuk do bejm si beni ju, por si na thoni ju

  Reply to this comment
 2. Amerikani February 8, 14:37

  Ik or te q… r se nuk e duam ndihmen tuaj. Jevgj.
  Politike shoviniste. Kush ju ka futur ne Evrope ju ore anakronike mesjetare?

  Reply to this comment
 3. Liri February 8, 14:39

  Shume injorant ! Po Angela Merkel dhe milona qytetare te atij vendi (qe mban gjalle Greqine me financa),çfar i kane patur prinderit e tyre ? Partizane dhe antifashiste? President per turp.Duket me keq se Nishani yne.Liri

  Reply to this comment
 4. Kaçi i zi February 8, 14:44

  Po kush ka qene bashkepuntore? Femijet 9-vjeçare qe masakruat? Apo partizanet e batalionit Ali Demi dhe Çameria? Po ju dhe partizanet tuaj i luftuat dhe i degdiset ne Shqiperi. Aty fituan nacionalistet bashkepuntore te nazisteve se ashtu ja donte puna anglezeve, se ashtu vensosi Jalta dhe jo ata qe bene luften. Keni foto plot ku kolonel Zerva eshte ulur kembekryq me oficeret e gestapos po ashtu dhe vete kryeministri tuaj i asaj kohe. Foto pafund ka te nacionalisteve tuaj shoviniste te cilet kryen spastrimin etnik te cameve duke pozuar me oficere naziste.

  Reply to this comment
 5. Xinxifuqe xinxifile February 8, 14:56

  Është një fjalë e urtë: Kur i mënçuri shikon se përpara tij ka të bëjë me persona të ngurtë, i hap rrugën dhe i thotë :”Unë nuk jam si ti, o njeri”. Dhe vazhdon rrugën e tij.
  Personalisht këshilloj si Presidentin tonë ose kryeministrin që për zgjidhjen e kësaj çështjeje, palës greke ti drejtohen në këtë mënyrë:
  ” Z. Prokopis, ju deklaroni se çamët ishin bashkëpunëtorë me okupatorin. Ne themi që komuniteti shqiptar i çamëve nuk ka marrë pjesë në luftë kundër shteti Grek me asnjë pushtues të Greqisë, por përkundrazi, mbreti dhe qeveria juaj në atë kohë, ishin me nazi-fashizmin”. “Me që ju dhe ne kemi qendrime të kundërta, le të biem dakort që ta zgjidhim çështjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës”. Unë këtë këshilloj edhe për protagonistët e takimeve dypalëshe. Nëse edhe atje, pala greke mban këtë qëndrim, në marrëveshje të shkruhet që “çështja çame”ti kalojë për gjykim Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës.
  Kështu mbyllet ky kapitull.
  Por e sigurtë pala greke as këtë variant nuk do ta pranojë. Do dëshiroja që kështu të veprohet.
  Xinxifuqe xinxifile . 08.02.2018

  Reply to this comment
 6. Arben February 8, 15:03

  SHKO MORE Q…U TI.

  Reply to this comment
 7. delete February 8, 15:23

  Keni vrare, keni therur, keni perdhunuar dhe debuar nga tokat shqiptare Camet me ane te nje genocidi te pre-medituar dhe te paster te filluar qe nga 1913-ta deri ne 1944. Keto jane fakte historike qe nuk i mbulojne dot as komentet, as qesja e c’puar e shtetit tashme te dhjere grek dhe as propaganda mediokre juaj i qiri qirje Proedhre.

  Reply to this comment
 8. Asgje nuk harrohet . February 8, 15:35

  Nazistet vrane dogjen edhe shqiptare dhe ju bete te njeten gje me shqiptaret e pafajshem pleqte plakat femijte I vrate I dogjet dhe I debuat nga tokat e tyre u vodhet pronat dhe placken Ku qendron ndryshimi I juaj me Nazistet ?

  Reply to this comment
 9. Lili February 8, 15:36

  ketij Presidenti po duka me ia mesuar Historine e vertete e grekeve gjate asaj periode: sfarosen gjithe hebrenjt e Grekise, sfarosen 9amet, edhe vete bashkpunuan me Nazistet se ishin e jane edhe sot ma naziste se nazistat e Hitlerit!
  http://www.lulu.com/shop/markos-vallianatos/the-untold-history-of-greek-collaboration-with-nazi-germany-1941-1944/hardcover/product-21506964.html

  Reply to this comment
 10. Eri February 8, 16:06

  P.grek ate rol ka,te vazhdoj me manipulime.
  Qendrimi i presidentit tone qe i thote p.grek qe nuk eshte ne sintoni me Bushatin dhe Kotzias ,ne nje kohe qe dhe vete Kotzias deklaron se ceshtja came nuk ekziston,tregon se e keqja me e madhe eshte mes nesh.
  Duhet qe presidenti,KM dhe gjithe politikanet tane te shprehen publikisht dhe te te deklarojne qendrimin e tyre ndaj ceshtjes came.
  Neper studiot tona televizove ,hapur behen deklarime se ceshtja came eshte ceshtje ullinjsh ,ceshtje zyrash ligjore,dhe moderatoret tane nuk mbajne qendrim .
  Politika,shoqeria civile,mediat etj faktore publik,me disa perjashtime, nuk jane te qarte dhe nuk artikulojne prere qendrimin ndaj kesaj ceshtjeje.
  Ta konsiderosh ceshtjen came ceshtje te nje partie apo thjesht ceshtje pronash,eshte ta deligjitimosh ate dhe kjo gje po behet nga nje pjese e shqiptareve.

  Reply to this comment
 11. Shqiptar Vendi February 8, 17:00

  Lumi do te kaloje atje ku ka kaluar ,djelmeria jone e ha te gjalle ate greko qelbesiriste.E kane ne gjak vrullin trimeror edhe burrerror.Kurse djelmeria juaj ka ne gjak pederastine edhe pispillosjen.
  Do te vije edhe dita jone o te poshter ,do te jete sic ka qene ,e atehere mjere ju, edhe kelyshet tuaj qe flasin shqip.

  Reply to this comment
 12. Kris 1 February 8, 17:47

  Do apo nuk do kjo prosopulle tragjike e Eskilit ceshtja came eshte nje ceshtje per zgjidhje.Eshte nje ceshtje genocidi te papare,vjedhje pronash dhe mohim i te drejtave te shtetasve te vet.Camet jane shqiptare me shtetesi he per he greke.Krahas kthimit ne shtetin e tyre ata duhet te demshperblehenJemi te vonuar ne kete ceshtje!

  Reply to this comment
 13. spatari February 8, 17:53

  Keta nuk kane asnje argument dhe perserisin ne kor te njejten gje dhe si frikacake qe jane jevgjit greke bejne presion me pranimin ne BE.

  Reply to this comment
 14. C'ti thuash me shume ktij surratbythbushtre ! February 8, 18:23

  ”””””””””””””””’GREK O MASKARA ”””””””””””””””””’

  Reply to this comment
 15. Aliu nga Selenic February 8, 18:42

  BE-ja duhet te mbaj qendrim pasi ne gjiirin e vet ka nje shtet shoviniste me pikpamje me te egra se nazistet. Nasistet ishin para 74 vjetve atje dhe menyra e gjenocidit munde te justifikohet pas zhvillimi nuk ishte ne keto nivele qe eshte sote. Ndersa sote ne shekullin e XXI-te te daleshme me pikpamje naziste eshte teper e turpshme dhe e pa lejushem nga Bashkimi Evropian.
  Si munde te qendrosh indiferente ndaj nje shteti qe nuk lejon banoret te kthehen ne shtepite e tyre me tretekstin absurte se keta pasken qen me nazizmin. Me nazistet ken qen edhe shqiptaret ketu tek ne pore BE-ja po i kompeson te gjith si at qe jan vra ne lufte dhe at qe jane perndjekur gjate rregjimit.
  Keshtu edhe per Camet, perse me dy standarte.Koloboracionistet jan rehabiletuar si ne perendim ashtu edhe ne lindje vetem shqiptaret e Camerise qenkan te privuar nga rehabilitime.
  Megjithse ky eshte thejshte nje pretekse se Camerit kishin dy bataliaonje ne luftemn Nacional Clirimtare.!
  BE-ja duhet ta marre situaten ne dore ndaj ketyre fashiosteve Greke.!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 9, 09:27

   “BE-ja duhet te mbaj qendrim pasi ne gjiirin e vet ka nje shtet shoviniste ”
   prisnin këtë shkrim tëndin o aliu pri selenice,tashti po mbledhin ushtrinë ti bien gërkut shovinist!!
   kurse ti vazhdo e mbaj anën e varrezave gërke të deti dhe më vonë të vorioepirit!!
   ta ka thënë vizionnari ty o ali!!apo gabova kur thashë ” ta ka thënë”??
   më duket se po!ai në të vërtetë të ka PJERDHUR NË TRU!!
   ngadal ngadal do ta kuptoni dhe ju o bythëlëpirës të dashit të kopesë!!por do të jetë vonë!!
   hy copa mishi!!

   Reply to this comment
 16. Po,Po February 8, 19:17

  Ky eshte gomar fare dhe as e ka idene e politikes se sotme europiane ! Greqia ka aktualisht minister te jashtem te nipin e nje kuislingu gjate pushtimit nazist dhe per kete idjot , nuk perben asnje problem , ndersa po te guxoje Shqiperia te flase per nje popllsi te tere , qe ndodhej ne trojet e veta qe sot i perfshin shteti grek , na qenka mekat i madh dhe se ky i qendroka fort gjenocidit qe ndermuaren nazifashistet greke ndaj asaj popullate shqiptare ! Kerme me te felliqur se kaq , une nuk kam pare asnje politikan te larte tjeter grek , apo edhe serb . Ky , jo vetem qe eshte i felliqur si njeri , por eshte edhe injorant i klasit te pare . Eshte si eshte , Iliri yne , me gjithe mekatet qe ka , por ne thelb eshte nje politikan i kompletuar dhe me kulture europiane , qe ky monster , nuk i vjen as gjer te gjunjet .

  Reply to this comment
 17. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar February 8, 20:38

  O Qirje pavloqiri ti duhet te jesh europian qe te flasesh per shqiptaret dhe europen. Ti je Qirje arabe qe dukesh si taliban

  Reply to this comment
 18. gjermani i fundit February 8, 22:02

  Problemi eshte tek raporti i forcave. Te ishim te armatosur gjer ne dhembe ky evgjiti nuk do kishte kuraje te na permendte emrin. Prisni nga Evropa qe te zgjidhe çeshtjen çame kur nuk ka zgjidhur punet e saj akoma.

  Reply to this comment
 19. # February 8, 23:45

  C’asht ky president me nji goja per te konkurrue me Paloken.
  Paloka te shtrember e ky si pill lope.

  Reply to this comment
 20. anticensurë25642654 February 9, 10:30

  “Presidenti grek vijon kondrapedalin”
  në shqipëri shprehjen “kondrapedal” e njohim dhe si ti ngasësh biçikletës me frena të shtrënguara!
  ky titull duket sikur thotë “çfar bën ky copë budallai,kur të gjithë janë në një drejtim dh eshpejtësi të kundërt me të”?
  por shqipot nuk shohin në këtë shkrim amnipultiv se nuk ka gjë tjetër veçse gënjeshtra!!
  deri më sot unë nuk kam dëgjuar asnjë,asnjë për be,politikan gërk që të ketë qënë pro çështjes çame!vetë ministri i jashtëm e tha se “për greqinë nuk egziston një çështje çame”,të lëmë mënjanë nacionalistët dhe fashistët!!
  deri më sot çështjen çame e përmëndim vetëm ne dhe në një farë mënyre,gjithnjë e më sofiste në kufijtë e logorisë,politika jonë!!
  flitet për zgjidhje të saj me këtë apo atë mënyrë,që ndryshon sipas momentit dhe gjetjes së fjalëve!!pra bëhet vetëm një manipulim për të terguar se në marrveshjet që po bëhen me gërkun,”ne duhet të lëshojmë diçka “të vogël” për të marrë atë të “madhen”!!
  por e “vogla” do të duhet të lëshojmë është aq e madhe sa “e madhja” që do të marrim nuk ka asnjë vlerë!!janë disa pulla taksimi!
  pra nuk është ai në kondra pedal,por janë POLITIKANËT TANË NË TË TATËPJETË DHE PA DUAR!!!
  çfarë bëjnë gërkët nuk është e drejtë,por çfarë bëjnë politikanët tanë!?
  ËSHTË TRADHËTI!!

  Reply to this comment
 21. Jimi February 9, 13:22

  Kush ishin bashkepuntore te nazizmit more te qifte derri tet em? Grate shtatzana me femij ne bark, pleqte e plakat, apo femijet e mitur? Ai qe ushtroj kete genocid ne emer te fashisteve greke, Napolon Zerva nuk ishte fashist more plehre? Ju sigurisht qe as keni ndermend te kerkoni falje per keto mijera viktima dhe as qe u shkon nepermend te ngrini memorial per to, por keni edhe pafytyrersine qe ti vrisni per se dyti duke i akuzuar si bashkepuntore te nazizmit!? Ta dish more plehre se gjaku uje nuk behet!

  Reply to this comment
 22. KOZi February 9, 15:42

  Ore cuna po si me spjegoni dicka!? Ulqini ka 120 vite ne Mal te Zi e shqip e me flamur kuq e zi ! Kosova 100 vite nen serbi dhe sot e shikoni te tere! Pjesa shqiptare ne Maqedoni ka 100 vite me sllave e perseri shqip e me flamure kuq e zi . Ore po cfare ka ndodhur nga jugu ? Jo vetem nuk ngeli shqiptar atje por po vjen greku gjer ne Kelcyre……do i therrase dikush mendjes apo vetem te mburreni……tung

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 9, 17:24

   kozi
   paka a shumë ka një lloj shpjegimi!!
   nuk është ashtu si e thua ti”do i therrase dikush mendjes apo vetem te mburreni……tung”!
   një nga shpjegimet është pjesa e sanxhakut që ka pësuar të njëjtën gjë si çamëria!!
   një tjetër shpjegim,është me sistemet e ndryshme shoqërore që ishin në të dy shtetet,jugosllavi e greqi!!
   sado i lig ishte sistemi socialist në jugosllavi,prapë ai kishte parimet e tij!një nga parimet ishte bllokimi i nacionalizmave!!po të mos kishte qënë periudha komuniste në jugosllavi do të kishim parë tivar e rankoviçër deri në eleminimin e plotë të shqiptarëve!!eleminim që do të ndodhte si në greqi!shpërngulje,masakra,asimilim të dhunshëm!!pra ndërmjet tërë të këqijave që i atribuohen komunizmit,një gjë të mirë e pati!!frenoi në një farë mase nacionalizin sërb,malazez dhe maqedon!por dhe ata nuk mbetën pa gjë!!tkurrja e popullsisë shqiptare në jugosllavi në nivelin e sotëm është pasojë e dhunës nacionaliste të shteteve ish jugosllave që kishin brënda shqiptarë!!
   shumë gjoka,gashë e të tjerë u këthyen në gjokiç,gjokoviç,gashiç e ku ta di unë!!
   e njëta gjë në greqi,ku arvanitasi(shqiptari)toska është këthyer në toskas dhe e mban veten për gërk!!
   këshut kozi lali!!dikush në vënd të gjakut vë besimin,dikush për shkak të dhunës i shton një viç pas vetes dhe kështu bëhen më anti shqiptarë se ata të cilët i kanë dhunuar!se ata që i kanë tredhur!!
   tredhja në tru ndodh kur e do ti dhe kur je i detyruar o kozi!!
   unë me këto pak fjalë nuk kuptoj dot se ç’ke dash të thuash??
   shpresoj që nuk je ndonjë i tredhur!
   mënyra nuk ka shumë rëndësi!!
   rëndësi ka tredhja!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin