Presidenti i Bundestagut: Bëni kompromis, Reforma në drejtësi kusht për integrimin

April 22, 2016 09:56

Presidenti i Bundestagut: Bëni kompromis, Reforma në drejtësi kusht për integrimin

Presidenti i Bundestagut, Norbert Lammert, gjatë një fjalimi përshëndetës në Kuvendin e Shqipërisë paraditen e së premtes theksoi se “kompromisi është kusht i domosdoshëm për funksionimin e një sistemi demokratik” dhe gjithashtu kusht për anëtarësimin në BE.

 

“Për Shqipërinë vlen të thuhet se BE-ja nuk është në situatë të thjeshtë për momentin. Zhvillimi i BE-së varet nga aftësia për kompromis e vendeve anëtare. Interesi për zgjerim me shtetet e tjera është i kufizuar. Kjo i rrit pretendimet për anëtarë të tjerë dhe aktualisht shoh pak vende që i konsideroj si anëtarë të ardhshëm, por Shqipëria është njëri prej tyre. Uroj që të ketë një proces reformash të shpejtë”, u shpreh Lammert.

April 22, 2016 09:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*