Hapja e negociatave, Tusk: Të vendosim datën për Shqipërinë

June 12, 2019 13:35

Hapja e negociatave, Tusk: Të vendosim datën për Shqipërinë

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk me anë të një reagim ka dhënë dritën jeshile për sa i përket hapjes së negociatave për anëtarësim në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Tusk gjatë një takimi me presidentin e Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, ka thënë se tashmë është duhet të ketë vetëm një vendim dhe ai është ‘hapja e negociatave’.

Më pas ai ka thënë se pyetja për hapjen e negociatave për vendin tonë dhe Maqedoninë nuk është se nëse do të hapen, por kur do të hapen.

” Unë besoj se mund të ketë vetëm një vendim: Të fillojë negociatat në përputhje me rekomandimet e Komisionit si me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë. Pyetja sot nuk është nëse, por kur.” shkruan Donald Tusk.

e.t./dita

June 12, 2019 13:35
Komento

3 Komente

  1. Luan Merko June 12, 16:08

    Flm Z. Tusk per mbeshtetjen per Shqiperine dhe Shqiptaret. Kriminelet opozitare po presin diten e qametit. Hapja e negociatave ne nje date s’afermi per Shqiperine eshte mandata edhe per opoziten kriminale dhe Presidentin Kryekusar.

    Reply to this comment
  2. Igor June 12, 22:59

    Me daten 1-1- 2100 me Shqiperine dot fillojne negociatat me BE por atehere zdote jetone as nji Shipetare ne Shqiperi pse kan hikur te gjith populli Bravo qeveri IDIOTE.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*