Presidenti i PE: Mes opozitës dhe qeverisë në Shqipëri, “luftë civile”

March 2, 2019 09:25

Presidenti i PE: Mes opozitës dhe qeverisë në Shqipëri, “luftë civile”

Kryetari i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, e quan shumë të vështirë situatën në Shqipëri, ku ka filluar një “luftë civile”, midis qeverisë dhe opozitës.

Këto komente, Antoni Tajani i bëri në kuadër të një vizite në SHBA, gjatë të cilës ai qëndroi edhe në selinë e Kombeve të Bashkuara në New York.

Pas një takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, Antonio Tajani tha se ka folur me Sekretarin e Përgjithshëm, Antonio Guterres për Ballkanin, sepse “Ballkani është një çështje me të cilën ne merremi vazhdimisht. Stabiliteti i Ballkanit është po ashtu stabilitet i Europës”.

Ai shpjegoi se kanë folur për situatën në Shqipëri: “sepse situata është shumë e vështirë. Është “luftë civile” midis qeverisë dhe opozitës. Kjo është shumë e rrezikshme për stabilitetin”.

Kryetari i PE, thotë po ashtu se në Ballkan ”duhet të shohim çfarë investimesh vijnë nga jashtë rajonit. Aty bëhen investime me diferenca të ndryshme, jo vetëm europiane por edhe ruse, arabe dhe turke. Kjo është lojë e vështirë”. Ai thotë se Europa duhet të jetë aktive, por edhe e matur në Ballkan.

o.j/dita

March 2, 2019 09:25
Komento

11 Komente

 1. jo vetëm europiane por edhe ruse, arabe dhe turke. Kjo është lojë e vështirë” March 2, 10:10

  Pra sic shihet per 30 vjet Politikanet shqiptare jane kurva rrugesh ! Nuk kane nje orientim te qarte Europian ! Shkojne dhe shkedhehen me arab turq e rus !
  Kjo pra eshte shume e kompikuar Kurva politike shqiptare te cilat nuk shikojne interesat e kombit dhete shqiptareve por shikojne vetem interesin e tyre per Pushtet !
  Kurvat politike shqiptare majtas djathtas dhe ne qender jane problemi kryesor per shqiptaret ! Problemi kryesor per Shqiperine !
  O me Europen o me Lindjen Rusin arabo turkun apo Kinezin !
  E neveritshme Kasta Politike shqiptare ! E pA VENDOSUR ! kURVE !

  Reply to this comment
 2. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET....... March 2, 10:42

  Lufte civile,deklaron pa medyshje kreu i PE, i kesaje ngrehine politike qe prej vitesh stimulon nje burokratizim ne PE-se qe po i grryen taksapaguesit europiane dhe me procckulla e euro po stimulojne riciklimin e botes se krim-korrupsionit-ekstremist,mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet ne disa vende europiane e ballkanike.Dhe kjo nga pangopesia per leke te piset e pushtet pa kufi e me c’do forme e cmim brenda lloit.Mjaft eshte MJAFT.Burokracia ne PE dhe pandeshkueshmeria ne vite ndaj rritjes se ekstremizmit e krimit e korruptionit ne dis vende europiane e ballkanike flet shume.Nje krim i pandeshkuar eshte nje krim qe vahdon,qe nuke duhet toleruar e stimuluar,apo financuar,por denoncuar,hetuar dhe ndeshkuar me tere fuqine e ligjve ne sherbim te vetes,familjes e popujve qe investojne e sakrifikojne shume ne vite,ne mbrojtje te vlerave njerezore.

  Reply to this comment
 3. Roma March 2, 11:00

  Vegel qorre e kamikaze e Berluscon hajdutit qe ne 1994 ky

  Reply to this comment
 4. bart72 March 2, 11:10

  Me komunistat Cdo lloj muti do hyne boll te kemi Drogaxhiun

  Reply to this comment
 5. Referendum per arrestimin e koleres sali March 2, 11:50

  Doni qetesi sillni marinsat,sillni prokuror dhe gjykatesa,te pakten per 10 vjet.
  Te denohen e tu konfiskohet pasuria te gjithe bllokmeneve pas 90.
  Filloni me vampirin sali shpellari qe ju e krijuat per interesat tuaja dhe sot ju doli nga duart….

  Reply to this comment
 6. Berti March 2, 11:50

  I vetmi shpetim eshte Reforma e Drejtesise, dmth DREJTESIA, po funksionoi Drejtesia, nuk kemi nevoje per Europe, ose do te jete si qershia mbi torte, po nuk pati Drejtesi nuk ka Paqe

  Reply to this comment
 7. Kaçi i zi March 2, 12:09

  Influenca ruse eshte e faktuar tashme me lobimin rus ne SBA ne mebeshtetje te PD dhe LSI.
  Dhe kjo perpjekje per destabilitet e opozites e financuar nga ruset eshte.
  Maqedonia i iku nga duart. Tani ate qe sbene dot ne Maqedoni e duan nga opozita shqiptare

  Reply to this comment
 8. fteri March 2, 12:24

  Ky është raliteti i PD-së zjarrëvënse me slloganin e rremë e duam shqipërinë si europa ,por pasi vodhën .vranë sa deshën , kur tani erdhi koha e vendosjes e shtetit ligjor dorzuan menjëher mandatet për të destbilizuar vendin por humbën mbështetjen ndërkombëtare dhe popullit dhe ranë vetë në gropë.

  Kurse tani ne nuk kemi luftë civile në shqipëri është gabim por kryengritje të një guupi dhunuesish të organizuar nga Krimineli hajduti dhe vrasësi Sali Berisha ,L.Basha,Edi Paloka,Rert Strazimiri ,Flamur Noka Munika K.dhe në prapaskenë Ilir Meta për ti shpëtuar pasurinë përrallore të vjedhur dhe drejtësisë së re.

  Reply to this comment
 9. FORSTER March 2, 13:05

  Zoti Antonio mbas 30-vjet <>tani e njohet realitetin por kur u dogj Gerdeci ,kur u vrane ,4-ter persona me duar ne xhepa ,kur u happen depot me 97-ten ,ku ishe zotrote ? Tani eshte teper vone .

  Reply to this comment
 10. Lisi March 2, 16:35

  Andon Tajani është politikani klasik evropian – t’a bën dobiçin dhe t’a lë në derë !
  Fajin e ka Rusia , Turqia , Mongolia , Azia, Korea …..e bajga e sëmës !
  Evropa e Doris Packut , e Dollit , Dullit , Derrit e Dosës dhe Amerika e Engëllit , Ëngjëllit e Klintones , e Obamit , e CIA e FBI , që kanë 30 vjet që janë ulur këtu , këmbëkryq , s’kanë asnjë faj !
  Politikanët banditë shqipëtarë kanë mbështetje euro-atlantike; Shqipëria e sotme është ajo që iu duhet euro- atllantikëve , këtyre iu duhet një Shqiperi e perçarë .
  Ky është thelbi, strategjia – llafet e tjera janë për të fshehur të vërtetën nga turmat pa tru , që quhen popull !

  Reply to this comment
 11. Lili March 2, 16:56

  Jo jo, nuk eshte lufte civile : eshte vetem lufte karaduza njeri piktor tjetri aeroplanshetites,qe nuk ju behet vone per shqiptaret e jane gati me shkaktuarvellavrasje per pushtet.
  Po jo,kete rast nuk do gjenmish per topin e tyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim