Meta kthen ligjin “Për karrierën ushtarake në FA”: Dekurajon arsimimin e të rinjve

February 26, 2021 17:20

Meta kthen ligjin “Për karrierën ushtarake në FA”: Dekurajon arsimimin e të rinjve

Presidenti Ilir Meta ka kthyer ligjin “Për karrierën ushtarake në FA”, ku sipas tij dekurajon arsimimin e të rinjve dhe nxit idenë e gabuar se gjen punë dhe “pa shkollë”.

Sipas presidentit me përmirësimin e këtij ligji synohet rritja e meritokracisë, barazisë dhe efektivitetit në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si disa nga shtyllat kryesore në të cilat mbështetet kjo forcë.

Ai thekson se ky projektligj do të garantojë përmirësimin e funksionimit të Forcave të Armatosura, në aspekte të rëndësishme të karrierës ushtarake, siç janë: rekrutimi, koha e qëndrimit në secilën gradë, mosha maksimale të shërbimit për çdo gradë, specialitetet dhe arsimimi i detyrueshëm.

DEKRETI

PËR KTHIMIN E LIGJIT NR. 15/2021 “PËR DISA NDRYSHIME DHE SHTESA NË LIGJIN NR. 59/2014 “PËR KARRIERËN USHTARAKE NË FORCAT E ARMATOSURA TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË”, TË NDRYSHUAR”

Në mbështetje të nenit 85, pika 1 dhe të nenit 93 të Kushtetutës,

D e k r e t o j:

Kthimin në Kuvend për rishqyrtim të ligjit nr. 15/2021 “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 59/2014 “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar”, sipas arsyetimit bashkëlidhur këtij dekreti.

Nr. Dekretit 11981

Tiranë, më 26.02.2021

Arsyet e kthimit të ligjit nr.15-2021

o.j/dita

February 26, 2021 17:20
Komento

4 Komente

 1. Pesa Karo February 26, 19:04

  Brovo Ilir, gjithe keto vite ke bere e luajtur nje rol qe e ke kerkuar ngahere e s’e ke pasur, sot e tashi qe te erdhi radha me vertet po e luan mire!
  Ky ligj kerkon te sjelle puç puçin, prandaj ke vepruar gabim.
  Por kush e kerkon kete ç’stabilizim eshte vete Adi Rama!

  Reply to this comment
 2. Pse merr vesh fshatari cepanit nga Ushtria ?!!!!!!!! February 26, 21:55

  te ishte per noj hoxhe ose baba teqeje edhe ho
  apo me vjedh Thesare Shteti po ,
  por jo Ushtri e Politike !

  C’karikature paskemi ne presidence edhe sa kohe do qelb
  presidencen ky funderine e njerezimit ?!

  Reply to this comment
 3. 0697263641 February 26, 22:07

  Ky me keto veprıme e tregon ashıcarı se eshte nje trap zallı,Lere ushtrıne te ecı me lıgjet e veta ku kryesorja ne ushtrı eshte merıtokracıa,Aı qe eshte ı zotıecen perpara,ı pa zotı rrın ne vend,Graden e merr ne baze te vıteve ne pune e me graden e rradhes,Por emerımın sıpas merıtokracıse dhe jo sıpas moshes ne ushtrı,

  Reply to this comment
 4. fati February 27, 08:17

  Te pakulturuarit dhe “trungjet” ne fakt kane gjetur pune ne kete vend ku te shkolluarit edhe jashte nuk jane pak. Shembulli me i keq eshte ky mender presidneti yne i cili jo vetem nuk ka asnje lloje kualifikimi pas unersitar, por deri me sot nuk ka punuar asnje dite, vetem me dokrra dhe intriga eshte marre. Kthimi i ligjit, te cilin me siguri e kane pergatitur ekspertet e fushes nuk mund te vleresohet nga :trungje” dhe hajdute si likja me keshilltaret e tij.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim