Qeveria boton dekretin e Metës në Fletoren Zyrtare, reagon PD

June 14, 2019 18:40

Qeveria boton dekretin e Metës në Fletoren Zyrtare, reagon PD

Në harkun kohor të pak minuta Partia Socialiste, përmes kryeministrit Rama dhe Partia Demokratike, përmes një deklarate nga Zyra e Shtypit i janë përgjigjur njëra-tjetrës lidhur me deklaratat e kryebashkiakëve drejtuar Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, si shenjë e zbatimit të dekretit të Metës.

Në reagimin e saj, Partia Demokratike bën të ditur, se jo ata po Kryeministri është kokë e këmbë në paligjshmëri.

Deklarata zyrtare e Partisë Demokratike:

Zoti Kryeministër! Je kokë e këmbë në paligjshmëri!

Qeveria e drejtuar prej teje ka botuar në Fletoren Zyrtare dekretin e Presidentit. Siç mund ta dish fare mirë, në Fletoren Zyrtare publikohen aktet ligjore të detyrueshme për zbatim në Republikën e Shqipërisë. Mos u lodh me urdhra pa vlerë që nxisin militantët e tu në KQZ të na kërcënojnë me ndjekje penale, sepse, për sa kohë nuk ekziston një datë zgjedhjesh, as zgjedhjet nuk ekzistojnë.

Kushdo që vepron ndryshe, është në paligjshmëri!

Zoti Kryeministër, kur Presidenti të shpallë një datë të re zgjedhjesh, atëherë gatishmëria jonë për respektimin e ligjit, do të jetë, si gjithmonë, maksimale.

Hallin e datës 30 nuk ta zgjidhim dot ne!

Je që je kot dhe sillesh nëpër Shqipëri si qyfyrexhi, jepi urdhër KQZ-së të shpallë menjëherë nisjen e negociatave me BE-në!

l.h/ dita

June 14, 2019 18:40
Komento

10 Komente

 1. Sharlatani i Selanikut Fahri Xharra June 14, 18:13

  CIRK NE KOLONI.

  Meta, Rama, Berisha…. Zogu, Enveri kane ber dhe bejn sikur nuk jane KUKLLA TE INSTALUARA.

  Reply to this comment
  • Gani USA June 14, 18:50

   Sa me shume kalojne ditet aq me shume bindem qe eshte teater.

   1- Forcojne pozitat brendapartiake duke mprefur militantet
   2- Pengojne reformen n dtejtesi

   Te tre bashke ne Sinkron t plote.me.role.te ndara.

   Lexova shkrimin e kryeredaktorit te Dites dhe degjova fjalimin e Xhafes dje ne Kuvend, keto dy jane arsyet, tashme duket qartazi

   Nuk ka asnie shpjegim tjeter logjik kjo gje qe po ndodh

   Reply to this comment
  • GY. June 14, 21:55

   Teater karagjozesh,plera mashtres tallin bythen me ate popull.

   Reply to this comment
 2. Pordhetari: June 14, 18:30

  Krushqi me Jovan Bregun..!?
  JO!JO!OOOOOOO!

  Dhe te gjithe rojten te lumtur e te gezuar..-perfondon perralla.

  Mi gezofshi ato qe keni rruajtur!

  Reply to this comment
 3. Nje koke pa lare June 14, 18:51

  Per deri sa ekziston çdekretimi
  ashtu edhe çbotimi,grisja apo fshirja e sumes…

  Jo! Jo! Se do t’ju semuret trapi nga viruset e Like Floririt

  Reply to this comment
 4. Ero June 14, 19:44

  Ore, partite me te medha ne vend jane PS dhe PD. Nese PD nuk vendoste djegien e mandateve, LSI nuk do mundej te vendoste te njejten gje… sepse dicka e tille do e shpinte ne hale njehere e pergjithmone. E pra, u lodha duke degjuar batuten se fajin e ka prape Meta. Meta ka 400 te zezat e veta, por per krizen aktuale faji me i madh i shkon PD dhe PS dhe qe gjerat te mos shkojne ne dhune mire do ishte qe PS te flertonte dhe ca kohe me Meten perpara se ne gusht t’i jepte nje drejtim te vete situates. Ne vend te kesaj, PS u hakmor me Meten brenda dy ditesh, vetem sepse ky i fundit shpalli te pavlefshme nje date ku PS do hynte ne votime pa kundershtare. E preseris, sidoqofte Meta, te veshtire e kam ta besoj se ai eshte shkaktari i krizes aktuale. Faji duhet gjetur midis PD dhe PS dhe Meta duhet pare si nje gjysem shprese qe mund te sjelle PS dhe PD ne tryezen e bashkebisedimeve. Mund te me shani tani…

  Reply to this comment
 5. Nje shqiptar June 14, 20:28

  Deklarate Zyrtare e PD me nje fjalor kafenesh e qyfyresh. PD duhet te shqetesohet shume me teper per fjalorin qe perdore si dhe ne keshillat qe i jep Kryeministrit, ne Deklaratat Zyrtare veçanerisht ne keto dite te nxehta.

  Reply to this comment
 6. ALBAN DEGA June 14, 22:11

  PD DHE HITLERI I SAJ JANE TE PASTER SI ZIFTI !

  QOFTELARGU DHE KANIBALI KRYEKUSAR

  – Enver Hoxha versus Sali Berisha !

  – Nga Alban Dega, New Jork

  Nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist ! Vaclav Havel
  A e dini cilat jane ndryshimet me te medha midis Qoftelargut Enver Hoxha dhe Sali Berishes e Bandes se Gangstereve te tij politike e biologjike !?
  Enver Hoxha dhe politbyroja e lopeve te tij ishte diktator komunist i eger.
  Por ishte me i sinqerte
  Neni Nr. 1 i Kushtetues se Shqiperise deklaronte se RP ose RPSSH-se eshte shtet i diktatures se proletariatit.
  Shkurt ishte diktature barbare, cnjerezore komuniste !
  Po Sali Berisha !?
  E filloi dhe leshoi demokracine ne 1997 pa Kushtetuten fare. Shqiperia u qeveris me dispozita kushtetuese .
  Ne te vertete Shqiperia u qeveris sipas ligjit te Luigjit te 14 te “ Ligji jam une” ose sipas ligjit Une Saliu Me Saliun per Saliun !
  Po demokracia e vertete cila eshte !?
  Ne Populli Me popullin Per Popullin!
  A e dini cili eshte shpirti i demokracise !
  Rrenja e saj eshte demosi= populli!
  Shpirti i saj eshte pushteti sundimi i popullit !
  Askush e asgje nuk e shpreh ate si Kushtetuta e nenes boterore te saj, SHBA-se qe ne hyrjen, kapakun e saj:
  Ne populli, Me popullin, Per Popullin !
  Si u katandis zemra e saj nga Sali Berisha ne Shqiperi ?
  Une Saliu Me Saliun per Saliun … dhe Banden e tij te Gangstereve politike dhe biologjike .
  Shkurt e sakte: Salikraci !
  Nese diktatura enveriste per 46 vjet ekzekutoi gjithsejt 3000 shqiptare, perfshi bashkepunetore te nazi- fashizmit, sic e kishte vendosur njezeri Konferenca e Jaltes Rusvelti- Stalin- Churchill, diversante e terroriste te Rankovicit dhe UDB-se gjakatare serbe, te Zervas- Venizellosit dhe Asfalise Greke etj.
  Salikracia vrau e sakatoi mbi 10 000 shqiptare te pafajshem pa gjyqe ne vetem 13 vjet te sundimit te saj .
  Aq ekzekutoi edhe Hitlerit serb Sllobodan Milloshevic ne Kosove gjate nente vjet te sundimit te tij !
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se beme baba te te ngjaj !
  Ne vendlindjen e tij, Tropoje vetem ne dy vjete 1998- 2000 u ekzekutuan 175 tropojane, ose katerfishi i atyre te ekzekutuar per krime te renda per 46 vjet diktature pa maska !
  Regjizor i kesaj kasaphane e ka emrin dhe buken e Sali Berishes !
  Nese diktatura komuniste shqiptare ishte e eger deri ne bárbari si sistem i ekstremizuar deri ne ate shkalle sa edhe babai i komunizmit boteror Josif Stalini e kritikoi hapur Enver Hoxhen per luften e eger te klasave, ashpersine ndaj feve, sidomos asaj katolike, kooperativizmin e detyruar te zanatcijve dhe sidomos te bujqesise e blegtorise si baza themelore e ekonomise shqiptare, per qendrimin e ashper nga Perendimit, sidomos SHBA-se dhe Britanise se Madhe ne 1949 ne Moske, nuk ka asnje prove ose deshmi serioze kusarie, vjedhje masive, plackitje mbarekombetare si Salikracia 13 vjecare qe e zhberi mbi 13 here deri ne themel shtetin shqiptar me 25 miliarde euro te grabitura popullit shqiptar dhe Shqiperise!
  Per 25 000- 250 000 leke te vjetra diktatura e Enver Hoxha ekzekutoi dy djem te rinj njeri shok i ngushte e krahu i djathte i djalit te tij Sokolit dhe nip i nje anetari te KQ te PPSH-se dhe muzikantin Gasper Curcia!
  Te bijt biologjike dhe politike te Sali Berishes Xeni Medihoxha vrane 26, plagiasen 500 dhe rrenuan nje fshat te tere Gerdeci…
  Sali Berisha ekzekutoi fillimisht me fjale dhe pastaj me veprime prokuroret e hetuesit e kesaj baterdie, qe i dha titullin rekord te turpit boteror si Kapobanda i “ kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” nga Mbreti i gazetarise boterore The New York Times “ !
  Nuk mjaftoi me kaq por si nje shtrige Vicidoli e quajti ate “ nje leter higienike cka nuk e ka bere as Hitleri e as Honekeri, as Fidel Kastro e as
  Enveri !
  Lulezim Basha dhe Banda politike e biologjike vodhen 600 milione euro te Autostrades se Kusarise se Kombit e Sali Berisha e “ndeshkoi ashper” duke e bere shef te diplomacise shqiptare, bashkekryetar te Atdheshitjes skandaloze te Otrantos, bashke kryekzekutor te 21 janarit 2011, kryebashkiak te Tiranes edhe me ndihmen e llereve te perveshura te ish- ambasadorit amerikan Arvizu e se fundi edhe kryetar de jure te Partise Demokratike te Shqiperise, lexo te Partise Bábalo- Banale te tij .
  Sali Berishes iu raportua dhe dorezuan 84 video me afera korruptive e vjedhje 700 mije euro nje dore te Ilir Metes e krejt “ Bandes se tij te Kusareve” nga kumbara i marteses se tij politike me LSI-ne ne 2009 Dritan Prifti, krahu i djathte e zevendesi i Like Floririt, dhe ne vend te godiste banditet e tij e prej ne bese vetem per te ruajtur karriken e tij te sterpergjakur te pushtetit dhe antishtetit te sterkorruptuar… Ripergjaku bulevardin Deshmoret e Kombit edhe me gjakun e dlire te 4 protestuesve te pafajshem te 21 janarit!
  Ne vend te ndeshkonte secilin kryekriminel te tij me ate vete ne krye, Saliqi i 14, kryeprokurori suprem dhe kryegjykatesi absolut Saleh Ramollah Berisha ndeshkoi me sharje prej rrugaci rrugash Vicidoli presidentin e Shqiperise Bamir Topin dhe kryeprokuroren Silvia Kontin- Ina Ramen…qe e la edhe pa pune nepermjet ushtarit te tij Shvejk Bujar Perishanit dhe KLD-se e duke graduar kryeprokuhorin Adriatik Palla, me diplome te falsifikuar ne vend te saj !
  I ekzekutoi me fjale sic ekzekutoi me plumba kater protestuesit krejt te pafajshem te 21 Janarit !
  Keto jane faktet kokeforta, deshmite e gjalla si per qoftelargun Enver HoXha edhe per kanibalin Sali Berisha!
  Cila eshte pasoja e tmerrshme e kesaj politike !?
  Pergjigjen e jep OSBE-ja me sondazhin e saj serioz per zgjedhjet parlamentsre ose lokale ne Shqiperi :
  Nese do te ringjallej dhe te konkuronte ne zgjedhje ish- diktatori komunist Enver Hoxha ai dhe perkrahesit e tij do te ishin fituesit e tyre dhe vetem me tre deputetet e PDIU- se ai do te krijonte qeverine !
  Nje kambane alarmi dhe nje grusht shpartallues per krejt politiken e sotme shqiptare !
  Nje disfate e plote sa edhe e turpshme e saj !
  Nje fatkeqesi shqiptare pasoje e kryfatkeqesise se saj kombetare me emrin Sali Berisha.
  Cdo gje e prek me dore e rrenon e varrose!
  Cdo gje e permend me goje e ngallose, e baltose, e nakatose !

  Reply to this comment
 7. Kasem gahinji June 15, 12:49

  Fletorja zyrtare nuk percakton ligjeshmerine.as aprovon apo fut ne fuqi.ajo sherben per informim.ndryshe presidenti edhe per kqz e linte me fletoren zyrtare.dergoi dekretin

  Reply to this comment
 8. Alban Dega June 15, 14:30

  ILIR META NE REVAN DREJT BURGUT !

  – Asnje interpretim, asnje argumentim dhe askush nuk eshte mbi Kushtetuten. A-ja dhe ZH-ja e saj eshte zbatimi!

  – Akti i Ilir Metes eshte 24 karat grusht shteti antikushtetues!

  – Shkarkim me procedure urgjente te Presidentit turpi i Shqiperise !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Presidenti i turpit te Shqiperise Ilir Meta cdekretoi daten e zgjedhjeve per organet drejtuese te pushtetit lokal.
  Akti i Ilir Metes eshte 24 karat grusht shteti antikushtetues!
  Qysh dje ai u kthye de jure e de facto ne kryetar i opozites destruktive dhe antishqiptare.
  Qysh dje Presidenti i Shqperise hoqi edhe masken e fundit dhe u vetdekretue si kryetar e Molotovi dhe Mina e fundit me sahat e Bandes se Gangstereve politike, biologjike e oturako- mediatike te Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevic Putinit, Like Flori Mona Cizmes , Lulush Karabush Mul Stanishiciit, Fatmir Mehdihoxhe Narko e Human Trafikanti i Prostitucionit… e Mafias krejt jashte kontrollit te tyre !
  Eshte mjerim intelektual per nje profesor si Zoti Kume behet papagall dhunuesish te Kushtetutes e kusaresh te vetekapur ne flagrance me € 700 000 Euro faqja ose dora, nga krahu i djathte i tij ne qeveri dhe ne parti Z. Dritan Prifti, drite paste ne Parajse !
  Kushtetuta eshte e qarte si drita e Diellit: Presidenti dekreton daten e zgjedhjeve .
  Nuk ka tager per c’dekretim.
  Nuk ka asnje hapesire per argumentim, per interpretim ne kete rast.
  Kushtetuta nuk eshte as film qe intepretohet, as pacavure qe argumentohet nga gangsteret ligjore te Sali Berishes, ala Enkeled Alibe Gebelsi, Gazmend Babale Bardhi, Clirim VeshGjata e profesore Plepash e akademike Domosdove.
  Asnje interpretim, asnje argumentim dhe askush nuk eshte mbi Kushtetuten. A-ja dhe ZH-ja e saj eshte zbatimi!
  Kushtetuta eshte kryeligji i te te gjitha ligjeve, eshte BIbla dhe Kurani, eshte Carta Magna e cdo shteti.
  E vetmja logjike kushtetuese jane dispozitat dhe nenet e saj kurse logjika e secilit, aq me teper te nje Presidenti te inkriminuar me ze e me figure, eshte ceshtje personale e tij jo detyrim kushtetues.
  Me veprimet e tij jologjike qe ka bere :
  1- me dekretimin e vonuar te ministrit te Brendshem,
  2- me mosdekretimin e ministrit te Jashtem ne keto caste historike per te ardhmen e Shqiperise ne gjirin e familjes natyrore Evropiane,
  3- me parullen e tij leniniste “nje hap mbrapa” per opoziten e cmendur antishtet ligjor dhe “dy hapa mbrapa” per qeverine e zgjedhur ne menyre demokratike nga populli dhe per kryeministrin, qe rrezikoi tri here permbysjen e saj dhe te tij personalisht per shkak te kembenguljes per jetesimin e Reformes ne Drejtesi dhe Vetingun, si premtimi tij madhor per popullin shqiptar qysh ne fushaten e 23 qershorit 2013, Ilir Meta jo vetem shkeli rende por edhe pshurri mbi Kushtetuten.
  Me aktin e djeshem ai e dhunoi dhe mbivendosi veten mbi Kushtetuten dhe u be pale me nje opozite te terbuar dhe shkalluar nga tmerri i jetesimit te SPAK- ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit, objekt e subjekt madhor i te cilave eshte edhe vete ai dhe bashkeshortja e tij .
  Ky akt antikushtetues i shton efhe akuzen e konfliktit te interesit mbi 52 akuzave per krime te renda, dy te tretat e te cilave me zerin e figuren e tij dhe te bashkeshortes se tij.
  Kjo eshte aresyeja kryesore pse Ilir Meta e ka humbur jo vetem logjiken, por de jure e ka shkarkuar vetveten.
  Ky akt antikushtetues per cdekretimin e zgjedhjeve lokale te 30 qershorit 2019, shenon edhe vetvrasjen e tij politike dhe ligjore .
  Ai eshte nje akt jo vetem nul, por edhe aresye madhore e percaktuar qarte e prere ne Kushtetute per shkarkimin e tij nga posti i Presidentit te Shqiperise, qe nuk duhet ti ishte dhuruar kurrsesi nga Edi Rama dhe mazhoranca!
  Kushtetuta e miratuar me shumicen absolute te cilesuar te Kuvendit te Shqiperise vetem zbatohet fjale per fjale e pike per pike, sic eshte, nga cdo qytetar e shtetas, nga cdo qelize e shtetit shqiptar e jo me nga Presidenti si garanti i saj.
  Ne emer te atdhetarise shqiptare, ne emer te qyteterimit mijeravjecar iliro- shqiptar, ne emer te aspiratave per liri e demokraci, ne emer te Kultit properendimor, sidomos proamerikan te 95 per qind te shqiptareve kudo ne Bote, ne emer te Kushtetutes se dhunuar te Republikes se Shqiperise, u bej thirrje Kryetarit, Kryesise dhe cdo deputeti te Kuvendit shqiptar pa dallim feje, krahine, ideje e anetaresie politike, te votojne qe te shkarkojne me procedure urgjente kryemafiozin e krye- Padrinon, kryekusarin e Shqiperise, Ilir Meta.
  Ky eshte vetem hapi i pare i ligjit dhe drejtesise, i mbrojtjes dhe zbatimit te Kushtetutes se Shqiperise, qe e perdhosi dhe perdhunoi ne menyren me brutale duke e mbivendosur vetveten ndaj saj dhe organit me te larte legjislativ dhe shteteror te Republikes se Shqiperise, Kuvendit te saj!
  Sot… Neser eshte teper vone !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim