Prifti kundër vajzave me minifund: I nxirrni shalët si proshuta!

January 9, 2019 10:39

Prifti kundër vajzave me minifund: I nxirrni shalët si proshuta!

“Në San Daniele ka krizë. Por në Resia një tjetër lloj kofshësh nuk njeh hijen e krizës”. Kjo fjali hap letrën në buletinin e famullisë që Don Alberto Zanier ka shpërndarë për besnikët e qytetit në Friuli të Italisë.

Shumë gra me minifunde nga i gjithë vendi kanë ndezur zemërimin e tij. Sipas shenjtërisë së tij, “shfaqja e kofshëve si proshutë është një mungesë respekti për priftin”.

“Joshëse, kofshët e femrave që shfaqen me minifunde”, shkruan më tej prifti duke u shprehur pa frena si gjyqtar ndaj “sjelljeve hipokrite të një shoqërie që dënon feminilitetin, por lartëson gruan si një mall i përdorimit dhe konsumimit”.

l.h/ dita

January 9, 2019 10:39
Komento

1 Koment

  1. MH January 9, 13:31

    Bota evolon.Ndersa besime fetar mbetet mbrapa.Por i imponuem qe te evoloj me veshtiresi.Po gjithnji mberapa.
    Dikur ne vitet 1950 e deri sa u mbyllen dyert e kulteve fetare norma e lejuar per seksin femen ishte vendosje mbi koke nji shami dhe pa buzekuqe.Ne te kunderten nuk kishte te drejte hyrjen ne KISHE.Po dhe nese hynte nuk kishte absolutisht te drejte te merrte kungimin shenjet.
    Me rihapjen e dyrve te kultit as nuk i shkonte ne mendje askujt te pretendote ti krekonin femnes te vinte shamin mbi koke.Por as nuk pretendonin edhe te vinin norme mbi paraqitjen me veshjet e femnave te cilta i nxirnin shalet si proshut sic thote prifti i ri qe kerkon te kihet respekt per Te.Simbas rregullave dhe normave qe kerkon feja femnat duhet te jene te mbuluara deri pak ma poshte se giuni,ne rrespekt te tempullit te Zotit.Ndersa prifti i ngacmuar nga kofshet e femnave proshute kerkon rrespekt.Se helbete asht ne moshen teper yp xhixhi.Dhe nuk kerkon te ngacmohet ku ne foto asht i rrethuer ngjeshur me dy pale kofshe proshute turtulleshash te buzeqeshura me priftin buzeqesh si nen buze.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*