Prishja e ndërtimeve pa leje në Dhërmi, deputeti grek: Veprime që rrezikojnë anëtarësimin në BE

July 28, 2017 09:54

Prishja e ndërtimeve pa leje në Dhërmi, deputeti grek: Veprime që rrezikojnë anëtarësimin në BE

Deputeti grek i partisë “Demokracia e Re”, Stefanos Gkikas ka dënuar prishjen e disa ndërtimeve pa leje në zonën e Dhërmiut, duke thënë se autoritetet shqiptare cënojnë të drejtat e minoritetit grek.

Sipas tij, e drejta e pronës dhe respektimi i pakicave është një kusht thelbësor për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

“Kam frikë se qeveria shqiptare duke shkatërruar pronat që i përkasin minoritetit grek pa pritur edhe vendimet e gjykatës, nuk e kupton seriozitetin e veprimeve të saj, që kanë të bëjnë kryesisht me anëtarësimin në Bashkimin Europian. Siç e dimë, mbrojtja e të drejtave të minoriteteve, e përcaktuar dhe nga Këshilli i Ministrave të BE-së, është kusht thelbësor për nisjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë”, thotë ai.

Deputeti grek thekson gjithashtu se me këto veprime, qeveria shqiptare duket se po bën çdo gjë që të mos anëtarësohet në BE.

“Për fat të keq, ditët e fundit autoritetet shqiptare kanë prishur në Dhërmi prona që i përkasin anëtarëve të minoritetit grek. Këto veprime duhet të marrin përgjigje nga pala greke, sigurisht edhe nga Bashkimi Europian. Përfundimisht Shqipëria po bën çfarë të mundet që të mos hyjë në BE”, shprehet deputeti grek Stefanos Gkikas.

Dy ditë më parë reagoi edhe Ministria e Jashtme e Greqisë duke dënuar prishjen nga IKMT të disa ndërtimeve pa leje në zonën e Dhërmiut.

July 28, 2017 09:54
Komento

18 Komente

 1. Xha Sulua July 28, 10:18

  Meqenëse këta mburravecë nuk po.marrin vesh se çdo të thotë shtet i pavarur, megjithëse jemi.llodhur duke ua spjeguar me kulture e dipllomaci, detyrohemibtuavthemi vençe ose shqip: “Mos na çani menderen” dhe meqë na tregoni frikën e vetos europiane, përsëri ju themi: “.Në djall shkoftë europianizimi, nëse varet më dorën e vrasësve, gjenocidistëve dhe nacionalustëve etnoracustë grekë”.
  Xha Sulua

  Reply to this comment
  • Toni July 29, 05:04

   Ju kemi dhier ne voten tuaj te anetaresimin ne BE. Ne e dime qe BE-ja do te na fusi per aresyet e sigurise se vet dhe te bythes suaj. Nuk mund te nxisni kaosin ne Shqiperi duke mbeshtetur me deklarata irredentiste njerezit qe thyejne ligjet e shtetit ne Shqiperi. Dhermiu nuk ka te beje fare me Greqine. Dhermiasit jane shqiptare prandaj larg duart nga Shqiperia. Jo vetem qe na kane vjedhe gjysmen e tokes shqiptare (Camerie) por duhan dhe te na vene flaken me deklarata qe jane nderhyrje ne punet e brendeshme te vendit tone. Keta maskarenj e kane kuptuar keq anetaresimin ne Europe. Eshte Europa qe ja u ka dhene kete force ndaj fqinjeve me ligjet e saj. Fqinjet nuk duhet te kishin te drejte vote per vendet qe kane aspirata te aderojne ne BE. Fqinjet kane konflikte te ndryshme me njeri tjetrin. Vendimet duhet te merreshin me shumice por jo me 1 vote kundra hishet ne ere Europa.

   Reply to this comment
 2. Adriatik July 28, 10:26

  Funderrine greke, pergjigjen per kete problem Bashkimi Europian ua ka dhene me kohe, ik lexo cfare pergjigje keni marre ne parlamentin europian kur kolegu yt i ndyre grek e ngrite kete ceshtje atje, dhe njihni veten me kete rast se cfare plehrash jeni

  Reply to this comment
 3. ATEISTI July 28, 11:11

  Vetem nje idjot e njeri i mbaruar mund te flase keshtu !
  Minoritaret nuk jane te privilegjuar dhe nuk kane as me shume dhe as me pak te drejta se sa te gjithe qytetaret e tjere . Ligji eshte ligj , dhe i detyrueshem per t`u zbatuar nga cdo shtetas . Europa ke si kusht te pare shtetinj ligjor.
  Keta lloj plehrash greke , fshataret e Europes , jane nje shekull prapa dhe kerkojne te shantazhojne me idjotesira te tilla , duke u bere qesharake ! Plehra te tilla duhen injoruar teresisht , si inekzistente !
  Se perfaqesohet nga te tille deputete , pa e katandisen Greqine ne ate gjendje per te ardhur keq !

  Reply to this comment
 4. Besniku July 28, 11:24

  Ne varet nga keta futja ne BE, kur rezikojne te dalin vete, kurre mos u futshim. Keta duan Enver Hoxhen tu thote : ” Na u prish gjiza per broçkullat tuaja”. Ne duam te hyjme ne BE se jemi europiane ne formim e origjine.

  Reply to this comment
 5. Arben July 28, 11:34

  STEFAN GJIKA ESHTE EMRI I KETIJ.

  PO VAJTI PUNA KESHTU, TE DHJEFSHA MU NE BE.

  Reply to this comment
 6. I.Troplini July 28, 11:45

  KE dhe Greqia, janè aq afèr njèri tjetrit, saç janè ato çibanèt e ndèrtuar pa leje mbi burimet e ujit nè Dhèrmi.
  Kush janè grekèt pèr KE?
  Janè si ajo e mbetura e lopès qè ngjitet pas shollès sè kèpucès dhe nuk e shkoq dot.
  Greqia, le tè gjejè pè vete, mè parè vèndin e saj tè dinjitetshèm nè Europè. Shqipèrisè, ajo nuk i refuzon dot asgjè.
  Çamèria dhe gjaku i viktimave tè vrarè e masakruar nga grekèt, èshtè tenori i reagimeve tè tilla. Kètè, e kuptojmè ne por nuk u ndihmojmè dot. Do shkojè prona tek i zoti, o grekèr, o avokatè çibanèsh.
  Tani qè mbetet si peshku pa ujè dhe nuk u paguani dot mè shqiptarève nè ato zona, 300 Euro nè muaj “pensione”, pèr tua “èmbèlsuar vetèdeklarimin grek”, u ka mbetur vetèm tymnaja e fjalève boshe.
  Europè, nuk jini ju jo. Jini, ajo qè la pas turku nè ato vènde. Ndryshimi i vetèm qè kini, èshtè tek Janullat dhe mjekrrat e tyre.
  Rruga pèr nè Europè, nuk kalon nga ju. Ajo, bèhet me fadroma dhe buldozerè, duke shkulur nga rrènjèt rrumpallèn dhe kaosin urban.

  Reply to this comment
  • Hani mut, qeras qeveria. July 28, 12:02

   Tall bythen Greku…dhe me te drejte. Pergjigja e autoriteteve Shqiptare ishte si nje shfajesim apo edhe si nje kerkim faljeje ndaj Grekeve. Per sa kohe te kemi kete kaste politike keshtu do tallin bythen te tjeret me Shqiperine. Shoqeria civile duhet te sensibilizohet. Thjesht bojkotoni prodhimet dhe sherbimet Greke brenda dhe jashte vendit. Pika pika mbushet pusi i thone nje fjale popullore.

   Reply to this comment
 7. Faro July 28, 12:20

  Stefan Gjika = grek !!!!!?????

  Reply to this comment
 8. MH July 28, 12:26

  A ke cfare ndieni !!!!!!!!!!
  Per prishjet me leje duhet ti deklaroni shqiperise,rrezikoheni anetaresimin ne BE.Ne kete rast greku mbeshtet ligjin e se drejtes per nji shtet qe shkel ligjin duke prishur ato ndertime qe i ka leju ligji.
  Ndersa deklarimi i deputetit grek asht ne kundershtim me zbatimin dhe mbeshtetjen e ligjit per prishjen e ndertimeve pa leje,rrezikoni anetaresimin ne BE.Ne kete rast deputeti mbeshtet anarshin,korrupsionin dhe kundershton mbeshtetjen e drejt ne zbatimin e ligjit per kundervajtesit.
  Ky deputet per interes te politikes greke don te na imponoje te mos jemi shtet nepermjet kercnimit te anetaresimit ne BE.
  Shteti Shqiptare ka nji kushtetute dhe zbaton ligjet e saja.Vetem me keto kushte na pranon Europa anetare ne BE.

  Reply to this comment
 9. lejlek July 28, 12:29

  Zoteri,, e para ata jane shqiptare ,sepse jane bij te kesaj toke lindur e rritur e plakur gjysh stergjyshi ne Himare dhe Himara eshte toke shqiptare.Dhe sivellezerit tane nuk kane asnje lloj perjashtimi persa i perket ruajtjes se bregdetit me gjithe magjine e bukurine e tij orgjinale si e ka krijuar zoti. Sepse ashtu sic e dini edhe ju toka eshte e zotit ne kete bote , dhe ne brigjet e kaltra te bregdeteve pushojne dhe kane te drejte qe te gjitha qeniet njerzore mbi dhe qofshin keta shqiptare,greke polake ruse amerikane franceze e me radhe.
  Dhe e fundit i themi edhe ne shqipot “e drejta jote perfundon atje ku preket e drejta ime” e pra mbi burime uji antike nuk mund te ndertosh shtepi e hotele,Tung!

  Reply to this comment
 10. Merqez Katunari July 28, 13:10

  Shiko kur te filloje edhe operacioni fshesa kunder emigranteve. Na jane bere ferre gjithe historine keta plehra neve. Sic duket po pergatiten te vene veton per BE
  O shtet i qelbur grek, ne shqiperi jemi ndjere te barabarte si greket ortodokse, muslimanet dhe katoliket dhe nuk nderron njeri emra jani e kristo sic detyrohen te huajt aty. Rrace e keqe

  Reply to this comment
 11. Jimi July 28, 13:23

  Stefan Gjika! Do apo s’do, duam apo s’duam, ti je shqiptar, pavaresisht se punon per greket ! Nese i ke gjalle, pyeti nje here tet em dhe tet ate se cfare do te thone per origjinen tende te afert.

  Reply to this comment
 12. C'a bohet kshtu July 28, 16:13

  Keta Grekeqiret nuk i pyet kush as ne BE megjithese jane anetear te saj, kerkojne te bejne veten te gjalle kur kane kohe qe kane vdekur.
  Bejne te parin ne shtepine e tjetrit, rrace jevgjish perzjerje me arabe e lloj lloj malukati

  Reply to this comment
 13. alfa July 28, 16:38

  Aloma merreni me hajdutet e europes dhenacionalisteve fetare pa fytyre.Duket cfalloj rrace eshte po tremb me anen e vetos per prishjet pa leje ne dhermi qe ne kohen e rremujes fosi Dunaj nga kruja nz u be helen ne lagjen e gjinit dhe lekes shkurt Gjilek potam ze rrugen me ndertim dhe vje ky kekerr mashtfusi dhe po I mbron

  Reply to this comment
 14. Zzzzzz July 28, 16:47

  E KEQJA E SHQIPTAREVE JANE VETE SHQIPTARET ( E KONVERTUAR)….!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 15. Ermal July 28, 16:54

  Hik mor te qifsha rracen ty e sojit tat, na tregonkeni BE-ne ju! Nuk ka cfar ju duhet juve me punet e brendshme te Shqiperise, jemi te zotet ti zgjidhim vete, e nese ka ndonje Grek (shqiptar) te blere me pensionin e felliqur prej 300Eurosh le te shkoje ne greqi dhe te ndertoje buze rruge apo ne menyra te paligjshme!

  Reply to this comment
 16. Nero July 28, 17:43

  I ore fytyre lepire, shko e rregulloni greqine tuaj ju se ju kane rene panatallonat tek kercinjte e kembeve dhe jetoni me ndihmat Europeane, se ne i dime vete punet tona.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*