Procedurat e SHISH për përgjuesin ‘amatoreske,’ pikëpyetje për përdorimin

July 13, 2015 19:56

Procedurat e SHISH për përgjuesin ‘amatoreske,’ pikëpyetje për përdorimin

“Pajisje të tilla janë pjesë e misionit të Shërbimit Informativ Kombëtar por nuk mjafton vetëm të qenurit pjesë e misionit se në këtë rast ka një problem me mënyrën se si ata janë përpjekur ta prokurojnë këtë gjë, që është në mënyrë amatoreske, siç ndodh në përgjithësi në Shqipëri,” tha Arjan Dyrmishi, ekspert sigurie pranë Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim, IDN, në Tiranë.

Sipas Dyrmishit, i cili është një ish-zyrtar i SHISH, një prokurim i tillë kërkon kohë dhe studimeve fizibiliteti, që më parë janë kryer me asistencën e huaj.

“Në momentin që nuk ka elementë të tillë më duket amatoreske, dhe nëse publiku është shqetësuar për një lajm të tillë duhet të ishte i shqetësuar për këtë aspekt,”shtoi ai.

Në një njoftim për shtyp SHISH ju përgjigj asaj që e quajti ‘trajtimit në media të kontakteve të saj me kompani në fushën e sigurisë,’ duke nënvizuar se ato janë rutinë dhe pjesë të punës së sistemit të sigurisë kombëtare.

“SHISH, si edhe Shërbimet e tjera simotra të sigurisë, si pjesë e Sistemit të Sigurisë Kombëtare, në përmbushje të misionit të tij ligjor, merr pjesë në panaire ndërkombëtare për të qëndruar në kontakt me teknologjitë e mbledhjes së informacionit, përfshirë dhe atyre të komunikimeve elektronike,” that agjencia.

“Në këtë kontekst, kontakti me kompani që prodhojnë produkte për sigurinë është një rutinë normale e SHISH,” shtoi ajo.

Email-et e kompanisë Italiane Hacking Team të publikuara nga Wikileaks tregojnë që një menaxher i saj, Emad Shehata, ka pasur kontakte të vazhdueshme me zyrtarë shqiptarë të niveleve të ndryshme, në mënyrë që ti shiste strukturave të sigurisë së qeverisë shqiptare programin e përgjimit Remote Control System, RCS, Galileo.

Ky program kompjuterik përgjimi mundëson hyrjen nga distanca në një serë rrjetesh duke i mundësuar përdoruesit të mbledhë të dhëna nga sistemet operative më të përdorura, si Windos, Mac-OS, Linux si dhe nga pajisjet mobile, përfshirë aplikacionet popullore Facebook, WhatsUp dhe Skype.

Në një email të shkëmbyer me Hacking Team, Altin Hoxha, që përshkruhet si një zyrtar shqiptarë në nivelin e ekspertit dhe përdoruesit fundor, shprehet entuziast për programin e përgjimit.

“Ky sistem është ajo që po kërkojmë të implementojmë në këtë moment të zhvillimit të teknologjisë sonë,” Hoxha i shkruan kompanisë duke përdorur një email privat.

Kompania Italiane tha nëpërmjet një njoftimi për shtyp se komunikim i saj e elektronik si dhe pjesë e kodit të përdorur në programin e saj të përgjimit RCS janë bërë publike pas një sulmi kibernetik.

Përpara publikimet të email-eve nga Wikileaks, Citizen Lab, një laborator multidisplinar në qendrën Munk të Universitetit të Torontos, pati thënë se teknologjia e Hacking Team, është përdorur nga Etiopia për të përgjuar gazetarët dhe median.

Email-et e publikuara nga Wikileaks, tregojnë që kompania Italiane ka bërë një prezantim të produktit të saj në Tiranë për SHISH në Janar të vitit 2014, kur përfaqësuesit e saj kanë takuar dhe disa vendimmarrës politik, por mbetet e paqartë nëse ajo ka arritur të sigurojë një marrëveshje me qeverinë shqiptare.

Dyrmishi shprehet që pas epokës Snowden, [duke ju referuar bilbilfryrësit Amerikan Edward Snowden, i cili zbuloi programin masiv të përgjimit të agjencisë kombëtare të sigurisë në SHBA, NSA] që qeveritë përgjojnë qytetarët e tyre nuk përbën një çudi të madhe, ndërsa pyetja e rëndësishme është së për çfarë dhe si do të përdoren këto informacione.

“Fakti që duan të mbledhin informacion në mënyrë masive dhe fakti që në Shqipëri mungojnë mekanizmat e mbikëqyrjes e kontrollit, ky është problemi kryesor,” përfundoi ai. /Birn

July 13, 2015 19:56
Komento

4 Komente

 1. hj July 13, 20:46

  Ky eshte fashizmi i ri, kontrolli i jetes se individeve. Po kokene tyre do hane se ne nuk kemi cte fshejme. Te na rruajne T…. me nder qe te gjithe me radhe.

  Reply to this comment
 2. Artur July 13, 21:02

  Dyrmishi flet si i mencur, do kerkoje qiqra ne hell. Ne dokument nuk thuhet asgje me rendesi, thjesht kontakte.

  Reply to this comment
 3. Barist ne Vicitol July 13, 21:05

  Si ka mundesi qe akoma zevendesi i Gazidedes, pjstare te bandes se SHIK -ut vrastar ne vitet 1992-1997 te jete ne krye te SHISH qe eshte ne vartesi dhe jep información vetem te Adolf Berisha. SHIKU i Saliut, ka zevendesuar ish sigurimin e shtetit famekeq te diktatorit Enver, jane si dy vellezer Siameze, ky turp i ka ngelur ne dere Rames qe nuk ka asgje ne dore ndaj kesaj organizate terroriste dhe nuk ka mbajtur asnje premtim, per te shperbere kete cerdhe grenxash qe komandihen nga Berisha, turp.

  Reply to this comment
 4. XUME PROTOPAPA July 13, 21:40

  PERSERI PER SERBO-BOSHNJAKET RAMA-AJAZI

  Nuk jemi te gjithe me stergjysher ish pronare hotelesh ne Sarajeve (Rama) e aq me pak te dyndur ne fushat e Shtoit nga ndonje kasolle e Bosnjes (Ajazi), nje here e nje kohe.

  @-mailet e publikuara nga Wikileaks, jane aq te qarta e domethenese, sa vetem nje qelbesire si Visho Ajazi kerkon ti mbuloje me velin e virgjerise. Aty del qarte qe “kontakti” i pare eshte bere me Edi Ramen, qe ne Tetorin e 2013-tes, mbase me ndermjetesine e trushkundurit Engjellushke Agaçi, veterinar i munguar, jurist i plepdipllomuar, keshilltar i kalifit te Surrelit. Me pas kane hyre ne loje te deleguarit e tij, i fundit Legici i mizerabilit Visho Ajazi.

  Nje gje nuk e beme te ditur ne komentin e meparshem, kontakti eshte vazhduar edhe ne Majin e 2015-tes, per stervitjen AMEX tetorit 2015, ne kuadrin e NATOS, nga nje dallaverexhi ushtark (?) me banim ne Udine te Italise, qe pretendon te jete pergjegjesi i ketyre stervitjeve te Natos per Shqiperine.

  “Nel solito posto” – shkruan ne nje @-mail Shehata i Hacker Team – do behet demonstrimi i programit ne prezencen e Haxhinastos (Ilir 700mije euroshi), Mrike Kodheli, Saimir Gangsteri (me emrin e fshire), per deri Bujar shtatemerori (per llogari te Sali Qelbesire Berishes), e natyrisht ne te njejtin vend – ne zyrat e Visho serbo-boshnjakut.

  Me kete dalje ne publik te SHISH-it, kerkojne te lajne mendermethenen me mendermethene. Po a eshte vertet keshtu, qe psikopati Edi Rama ta kete lene pa blere RCP-Galileo 9.0 per shkak te çmimit ? Nuk eshte edhe koha te qeshemi me tere kete zagushi qe mund te na vdese.

  Dy fjale per RCP-ne: programi nuk eshte aspak i panjohur per cilindo qe ka minimumin e njohurive ne kete fushe, eshte thjesht nje pershtatje e programit te fameshem (gratis) RAT 5.0 qe shume prej nesh e kemi me kohe e me vakt. Po ne nuk jemi te semure psiqike, qe alucinacionet e nates te kerkojme ti bashkendajme me taxistet-juriste te Tirones, nuk i perdorim keto arme kibernetike per poshtersite qe duan ti perdorin mrikethite, bujarqurracet, haxhbythenastot e gangsteri Saimir Tahiri me tarabosh-dipllome.

  Kohe me pare, nese mbani mend, Rama i Kristaqit poet-vares, kerkoi dhe arriti te siguroje me pushtllekun qe e karakterizon, CV-te e rreth 20 mije shqiptareve emigrante te super dipllomuar e me eksperiencat e tyre te vyera ne perendim.
  Pak jave nga sot, gati gjithe keta viktima qe i besuan CV-te e tyre, u bombarduan me @-maile nga nje shoqeri turistike (inegzistene ne QKR) Klustravel, me zyra ne rrugen Mine Peza, nenshkalla 2 Tirone, per udhetime turistike ne Moske e Shen Pjeterburg !? Nuk i hapem shume prej nesh, po mund te kete edhe nga ata qe i kane hapur… dhe loja e piset eshte bere. Kompjuterat qe e kane hapur jane infektuar me virusin e nje fare KLODJAN ASQERIU, me perfaqesi ne Tirone e Bolonje.

  Eshte ky spurdhjak qe punon per llogari te psikopatit Edi Kristaq Rama, po ketij eshte e thjeshte ta denoncosh ne Policine Postare Italiane, por edhe ti thyesh brinjet e ti shtremberosh surratin…

  Ja te dhenat e rregjistrimit te tij:
  Domain Status: clientTransferProhibited https://www.icann.org/epp#clientTransferProhibited
  Registry Registrant ID:
  Registrant Name: Klodian Asqeriu
  Registrant Organization:
  Registrant Street: Via Domenico Zampieri 30
  Registrant City: BOLOGNA
  Registrant State/Province: BO
  Registrant Postal Code: 40129
  Registrant Country: IT
  Registrant Phone: +39.393451152296
  Registrant Phone Ext:
  Registrant Fax:
  Registrant Fax Ext:
  Registrant Email: [email protected]
  Registry Admin ID:
  Admin Name: Klodian Asqeriu
  Admin Organization:
  Admin Street: Via Domenico Zampieri 30
  Admin City: BOLOGNA
  Admin State/Province: BO
  Admin Postal Code: 40129
  Admin Country: IT
  Admin Phone: +39.003556986655×53
  Admin Phone Ext:
  Admin Fax:
  Admin Fax Ext:
  Admin Email: [email protected]
  Registry Tech ID:
  Tech Name: Hostmaster EINSUNDEINS
  Tech Organization: 1&1 Internet AG
  Tech Street: Ernst-Frey-Str. 10
  Tech City: Karlsruhe
  Tech State/Province:
  Tech Postal Code: 76135
  Tech Country: DE
  Tech Phone: +49.721913747660
  Tech Phone Ext:
  Tech Fax: +49.72191374246

  Dhe adresat e tij ne Tirone e Bolonje te Italise
  STUDIO ITALIA
  Via Malvolta 19
  40137 BOLOGNA, BO
  +051 696969696
  [email protected]
  STUDIO TIRANA
  Via Brigada VIII
  1000 TIRANE, AL
  +355 69 8665553
  [email protected]

  Si te mbrohemi nga keta qelbesira te rraces humane, do perpiqem t’ju spjegoj ne komente te ardheshme.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*