PROCES-VERBALI: “U!? Janë të paturpshëm fare këta grekët”. Reagimi i Enver Hoxhës në 1983 kur i thonë që nga Athina ka ardhur një letër për një “vorioepiriot”

August 31, 2020 20:14

PROCES-VERBALI: “U!? Janë të paturpshëm fare këta grekët”. Reagimi i Enver Hoxhës në 1983 kur i thonë që nga Athina ka ardhur një letër për një “vorioepiriot”

Sot kur ndodhin trazime me fqinjët dhe autoriteti apo pesha e shtetit shqiptar është fatkeqësisht përtokë, çdo shqiptar ndihet keq dhe mendja shkon tek diktatura.

Si mund të tingëllonte termi Vorio-Epir mes zyrtarëve komunistë dhe si përpiqej Greqia të shënonte një precedent më 1983 përmes një letre dërguar qeverisë shqiptare të kohës?

Ky dokument botuar sot nga DITA është shkëputur nga procesverbali i mbledhjes se sekretariatit të Komitetit Qendror i datës 16 dhjetor 1983.

Duke u nisur nga një letër dërguar nga Athina për verifikimin e një personi në Himarë, duke e cilësuar me termin Vorio-Epir, nisin diskutimet rreth marrëdhënieve të vështira me grekët.

Enver Hoxha kalon deri në cilësime si “të paturpshëm” dhe ngre akuza se pas kësaj teze fshihej kleri i kishës ortodokse greke.

SHOKU RAMIZ ALIA: Sot apo dje, shoku Enver, ambasada greke i kishte dërguar Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme një letër nga Athina me anën e së cilës kërkonte disa të dhëna, njëfarë notifikimi për një person nga Himara, nga “krahina e Vorio-Epirit”.

SHOKU ENVER HOXHA: U!?

SHOKU RAMIZ ALIA: Shokët e Ministrisë ia kishin bërë mirë. Një t’ia kthyer notën mbrapsht pa i bërë asnjë përgjigje vetëm duke u vënë në dukje se një emërtim i tillë nuk ekziston në Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë.

SHOKU ENVER HOXHA: Në rregull. Janë të paturpshëm fare këta grekët.

SHOKU RAMIZ ALIA: Duket ata duan të krijojnë precedentë, duke menduar se po na kaloi njëherë miu nën mjekër dhe pastaj bëhet rrugë.

SHOKU ENVER HOXHA: Dhe pastaj “festojmë çlirimin e Korçës nëpër kisha”.

SHOKU RAMIZ ALIA: Del qartë, shoku Enver, se pjesa më reaksionare e përkrahësve të çështjes së Vorio-Epirit, është kleri i kishës. Zaten kleri grek gjithnjë i tillë ka qenë. Ai gjithnjë ka pasur në Greqi një pozitë sui generis. Atje edhe presidenti i republikës betimin përpara dhespotit e bën. Shteti grek nuk është laik dhe kisha në këtë vend ka pushtet shtetëror. Ose të marrim një fakt tjetër, atë të artikullit që bëmë ne kundër vizitës së peshkopit Serafin në Serbi. Kjo do të thotë që ai ka pushtet në Greqi. Ja sikur të na shanin ne Dom Ernest Çobën në kohën tonë, punë e madhe, as që do t’ia vinim veshin një ngjarje të tillë.

SHOKU ENVER HOXHA: More, ma kujtove Dom Ernest Çobën që edhe agjent u bë, po nuk mbaj mend vdiq apo si përfundoi çështja e tij?

SHOKU RAMIZ ALIA: Kur u zhdukën institucionet fetare, ai u bë bahçevan në komunale, ku punoi deri sa doli në pension.

 

k.a. / dita

 

 

August 31, 2020 20:14
Komento

49 Komente

 1. Perkthyesi November 11, 16:52

  Interesant eshte fakti qe Enver Hoxha ka folur gjere e gjate per Kosoven, duke e mbrojtur ate me te gjitha mundesite qe pati, ndersa ceshtjen Came nuk e ka permendur asnjehere………Si shpjegohet valle?

  Reply to this comment
  • Nje grek me pak, nje bastard me pak November 11, 17:11

   Shpjegohet me injorancen tende. Ose je nga ata qe paguhen per te ngrene mut neper forumet e mediave ( te paguara) dhqiptare.

   Reply to this comment
   • Perkthyesi November 12, 09:58

    Nje grek me pak, nje bastard me pak, do besh mire, dhe jam i bindur se do e besh, shko ha te pegerat e Haureve te Avgjise, sic e keni zakon! Dukesh qe jeni nje injorant funksional! Ju meshiroj, por nuk keni me kohe per tu ringritur!

    Reply to this comment
  • Detari September 1, 16:38

   Graqia si ish-Jugosllavia. E dhjerë, mosmirënjohëse, e palarë, e nxirë, e zgjebosur, e lyrosur, e sëmurë, me leprozë, parazite, përtace, pijanece, e pabesë, gënjeshtare, e gënjyer, mashtruese, e pafytyrë, grua e lindjes, dashnore e perëndimit, turpi i Europës, llumi i Europës, tradhëtarja e Europës, e ndyrë, shembull i neveritjes dhe poshtërsisë, vjedhëse, e pavarur me borxhe.

   Reply to this comment
   • PO , PO September 1, 18:34

    Detar i ke thene te gjitha dhe me nje vertetesi te pa shoqe ! Te uroj shendet te plote dhre mendjen top , sic e ke !

    Reply to this comment
  • Raimond vlonjati September 2, 00:43

   Enveri ju dhiste brenda ne goje grekeve

   Reply to this comment
 2. kjo po, quhet politike!! November 11, 16:57

  Një t’ia kthyer notën mbrapsht pa i bërë asnjë përgjigje vetëm duke u vënë në dukje se një emërtim i tillë nuk ekziston në Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë.

  ✔✔✔

  Reply to this comment
 3. mirel November 11, 17:03

  Hajed Enver Hoxha, me nje te shryre te qurreve i mbaronte punet me greket, ndersa Ramutit ja shkelin sovranitetin dhe thote “do mendohem mire ti le ta bejne prape apo jo”.
  Akuzen e pare klerit ortodoks, ketu Janullatos u be kryetar i ortodoksise shqiptare. Kane shpallur jo vetem Korcen mitropolitet por dhe Tiranen. Janulla u be nenshtetas, ndersa Ramuti pagezoi te birin si qen i ndyre greku qe eshte,
  Flamuj greke valeviten ne Vorio Epir, Rama ul flamurin shqiptar ne Tirane, se e paskesh vene Berisha dmth,
  Dhe shqiptaret urrejne me shume Berishen sesa greket,
  Shqiptareve u vret me shume syte shqiponja se sa flamujt greke, apo flamurin serb ne stadiumin e Shkodres. Dhe e quajne veten patriote, por jo maskarenj.
  Kryeministri Rama atehere kur i duhej te bente patriotin anashkalonte teresisht cesthjen e Kosoves ne bisedimet me Vucic, duke i dhene statusin e moderatorit te Serbise, dhe duke i falur tregun shqiptar, ndersa atehere kur nuk duhet ta bente, nacionalistin maskara, bente deklarata pavaresie per Kosoven. Ne asnje rast Rama nuk ka bere ndonje proteste ne BE per te bllokuar anetaresimin e Serbise nese ajo nuk njeh Kosoven. Rama gjithe bisedimet me serbet i ka bere sikur Kosova nuk ekziston fare.
  Ne asnje rast Rama nuk u pergjigj me nota zyrtare per ceshtjen came, por beri sikur e permendi, dhe pranoi bisedimet me greket duke e lene jashte cdo lloj diskutimi ceshtjen came, ne vend te kesaj duke lene per tema diskutimi vetem Vorio Epirin, detin dhe kockat greke. Ic, po Habili i themi ne nga Vlora.
  E dini historine e Habilit? Takohen dy bashkefshatare te larguar. Njeri sapo ishte kthyer nga fshati dhe tjetri i kerkon te dije cbehej ne fshat, Hic mo asgje e re, po vetem Habili vdiq. ..qe ishte babai i bashkebiseduesit.
  Dhe puna jone, po vdes Shqiperia, dhe Arben Duka ben poezi me BEne,,,keni pare vemje te tilla?
  Burri kur humb kurajon per te thene te verteten, behet me i ndyre se kurvat.

  Reply to this comment
  • qytetar November 12, 09:58

   O Mirel sa te shkurter e ke memorin duket qe je me amnezi lokale te trurit qe ty te mungon.Ore legen pd-ist po a nuk ishte ai spiuni ortodoks serbo-ruso-grek Saliu i sheqeres qe e pruri Janullatosin ne shqiperi .Ptu faqezinj e tradhetare te kombit

   Reply to this comment
   • mirel September 1, 16:05

    O kurve e Ramutit, Berisha ta pruri, por Ramuti po ta mban me petulla, me det e varreza.
    Berishen urreje, por gjersa e urren jepi dhe denimin. Ku e ke Berishen tani?
    Berishen urreje, por ruaj Shqiperine nga greket. Kjo eshte me urgjente se te llapatitesh 20 here ne dite kunder Berishes. Leqe ate pune keni, ju me gjithe Viktor Malajn. Mbaroni pune me kufijte e Shqiperise, i shisni dhe pastaj ja ferkoni surratin ketij populli te koqet e Berishes.
    Jeni mesuar duke i mare ere, ndryshe do jua kishit perdredhur njehere e mire.
    Po ju pelqen dhe era e Dules o vrroma te ndyra

    Reply to this comment
  • Çeço September 1, 06:37

   Je thjesht nje katundar ne formimin tend te ceket. Fundja ç’të presësh nga kallëpi i “intelektualit” të katunit? “Ne nga Vlora”- thotë sikur në Vlorë është akademia e mendjes?! E shplaftë mortja sojin e intelektualit si ti!

   Reply to this comment
  • Remo September 1, 09:28

   Mirel! Ju thoni “burri kur humb kurajon per te thene te verteten,behet me i ndyre se kurvat” e vertete kjo! Se Rama eshte ne linjen e mos berjes shtet u pa s’do shume mend por pse Berisha urrehet me shume nga greket? Ai eshte Neroni i Shqiperise post komuniste,mallkimi 30 vjecar dhe Kalifi i Bathores i tredhur nga serbo-turko-greket qe ne fillim me regjzor E.Biberin. Janullatos ai e solli,ne konferencen islamike po firma e tij dhe se cfare beri me leket,armet,e gjthe pasurine kombetare per ti vene edhe zjarrin ne 97 ti i di mire se jeni nga Vlora. Nenshtetesine Janulles ja dha Like Kryeplaku (instaluar atje nga Rama-Berisha dhe me pelqimin nderkombetare) Djalin e ka pagezuar katolik mos ja fut kot,simbas teje te keshe origjine ortodokse je grek o te pagezohesh? Une nuk jam besimtar,ne origjine nga zona e Himares jam dhe kam pare shume cudira andej por kane qene me pelqimin e Tirane-Athines prandaj bejne si duan “Bollano-Beleri-Dulja” lereni Kosoven(Berisha e beri zi fare po atje shume idiote e duan,perjashto UCK) se nuk zgjidhim dot kembet tona. Ata kane 20 vjet qe Jane istaluar atje vetem vjedhin dhe e kane islamizuar vendin tamam si i shkon per shtat Serbise per ti identifikuar si turq me vone(apo kane Ramush debil patriotin). Ceshtje came thua? Ata kane partine e tyre apo jo? E shiti,se ngriti ceshtjen ca thoni!!! Do ngelemi peng nje jete per ato gjera le ta zgjidhim si Italia me Kroacine. Po’ ata gjysem milioni emigrante qe diskriminohen atje ? Cfare marreveshje beri Sali Bushtra me Karamanlis ne 2009 qe i la dore te lire qiries Bollano te na conte nga nje “S” mbas mbiemrit e te tallej me kombesine tone! Po varrezat kot me kot kush i pranoi. Te 4 Jane ne lojen me te ndyre berisha,rama,Basha,meta. Ashtu si pranuan edhe Iranianet ne fshehtesi te plote. Ashtu sic pranuan edhe xhamine otomane ne mes te nje vendi qe do te behet pjese e BE qe ne fakt eshte nje mashtrim. Po ashtu me detin, me minishengenin qe eshte nje tallje nga Merkel-Makron qe Shqiperia behet vasale e Serbise. Une nuk kam pare deri tani asnje te vertete tek keta burra te pa cipe,ti i shikon vetem tek njeri pune per ty.

   Reply to this comment
 4. demo November 11, 17:08

  Po cfare epik?A beri ndonje note proteste?A i mori dropullitet per bythe ti dergonte andej nga kishin ardhur?Dhe te vendoste camet ne Dropull.Koke per koke.,
  Jo na i beri camet Cifute,banakjere,kamariere,shites,magazinjere,hajdute me licence dhe tani,qe kane pushtuar tregtine s`u bie nder mend per Camerine.U ikte Allishverishi cameve,te dilnin te prisnin ata autobuza me flamuj greke ne Bularat qe felliqen gjithe Shqiperine.Cfara ju kane bere?Une do t`jua tregoj se cfare ju kane bere ne shtepite tuaja ne Cameri?Nga kush keni frike?Per cfare eshte ay Idriz frikacaku aty?Nuk kishin Camet 2 mije leke te vinin me autobuza ne Bularat me flamuj kuq e zi?
  Paska bere U! Nuk paska bere Muuu?

  Reply to this comment
  • qytetar November 12, 10:01

   O Mirel sa te shkurter e ke memorin duket qe je me amnezi lokale te trurit qe ty te mungon.Ore legen pd-ist po a nuk ishte ai spiuni ortodoks serbo-ruso-grek Saliu i sheqeres qe e pruri Janullatosin ne shqiperi .Ptu faqezinj e tradhetare te kombit
   Demo amplifikatori injorant nr-2 i pd-s tradhetare.Aman boto nje liber qe enver hoxha duhej te hiqte minoritaret dhe ne vend te tyre te vinte camet.Je kokrra e idiotit.Do tu themi atyre idioteve te pd-s qe te japin pac e pilaf cdo mengjes te te largojne nga puna se pos shkrimit e kendimit ti nuk ke aftesine e duhur per te menduar e gjykuar

   Reply to this comment
 5. Vraponi burra se s'ka me prit November 11, 17:18

  Vini re mire shikimin depertues politik te Enver Hoxhes.
  Menjehere sapo degjon per kete note te Ministrise se jashtme greke (qe ministri i Jashtem Reiz Malilja, me te drejte, nuk e pranoi por ua ktheu mbrapsht ose u perplasi ne fytyte), Enveri pa ne kete note doren tinzare dhe kriminale (dora qe bekoi therrjen e 200 hormoviteve nga ushtria greke).
  Ishin kohe te lavdise, dinjitetit e krenarise kombetare te paperseritshme te shqiptareve.
  Nje Enver tjeter eshte nje domosdoshmeri historike per Shqiperine ne gjendjen e sotme te mjeruar.

  Reply to this comment
 6. Ivan i madh November 11, 18:13

  Po ti mut intelektuhale cfare bere ne Bularat apo i mbaje me dore ate mikun grekeve kur shurisnin. Po sju ndane keta krimba bythe greke e serbe si puna e ketij intelektuhale që sa here flitet per Enverin fillon e nxjer llapen te lepire gjithe gjirizet e botes. Se nuk i pelqejne ata qe luftojne per komb e flamur po si puna e tij Zogu, Esapi, Berisha, Mitatin që po e presin me krah hapur kjo race e felliqur antishqipetare e ndimuar dhe nga renegati dhe miku i tyre Rama. Kjo pjelle e tradhetise per te do luftoje se llumi batakun do mbroje.
  .

  Reply to this comment
 7. GRANIT DRENICA November 11, 18:39

  O njerëz, që s’dini …as çka flitni !?!

  Para së të filloni të flisni, edhe PËR ÇKADOQOFTË, duhet ta dini, se unë e shoh dhe konstatoj se ju nuk e dini, -se DIKTATURA ëshe e lindur e para dhe, është e lindur shumë kohë para DEMOKRACISË !?!

  …Pra, NËNA E DEMOKRACISË është DIKTATURA!!!

  …Kur njerëzit -vetëm duken si njerëz, por veprojnë SI SHTAZË e si SHTAZË TË EGRA, del në pah dhe ngritet LARTË DIKTATURA !?!!!

  …Se, mos t’kishte qenë DIKTATURA, SOT ndoshta -asnjë njeri nuk do t’ishte NJERI, po do t’ishte MAJMUN, e SHTAZË dhe, edhe më keq edhe se kështu dhe kaq!?!!!

  …DIKTATURA, NË KËTË botë, së pari dhe më shumë -duhet të jetë PËR NJERËZ të PANJERËZ -edhe sesa për SHTAZË MË
  KATËR KËMBË; sepse, njerëzit E PANJERËZ janë shumë më “SHTAZË” edhe sesa TË GJITHA SHTAZËT !?!!!

  …Shikoni dhe dëgjoni si u bënë -më shumë se shumica e shqiptarëve -qe prej pas vitit 1990 !?!!!

  …U bënë, përveç KUNDERSHQIPTARË të skajshëm, u bënë -edhe MË SHTAAAAAAZË -edhe sesa TË GJITHA SHTAZËT !?!

  ..DIKTATURËN E KA SHPIKUR dhe e ka caktuar për njerëzit e panjerëz, -ZOTI VET; ZOTI I VËRTETË (jo -zoti i feve dhe i fetarëve) kurse, DEMOKRACINË e ka shpikur DJALLI (DEMONI) për t’i bërë NJERËZIT -shtazë, e më shtazë se shtazët; për t’i bërë njerëzit kundër v etvetes dhe kundër mbarë njerëzimit, por LUFTËTARË të bindur të DJALLIT !?!

  …Kurdo herë që DEMOKRACIA k u r v ë r o n, del dhe shfaqet DIKTATURA që ta përmirëson, që ta njerëzon, e që ta urton !?!

  …Po mos t’kishte qenë DIKTATURA, aq shumë NJERIU do ishte bërë -edhe kushedi sa më keq edhe sesa të gjitha SHTAZËT E EGRA…, dhe, edhe BOTA VET – nuk do kishte qenë …edhe kështu si është SOT; dhe, nuk do kishte qenë .as HIÇ !?!!!

  Reply to this comment
 8. Intelektuali properendimor November 11, 18:55

  Me intelektuale si mua, Saliu nuk kishte pse t’ia shiste Shqiperine Janullatosit per kariken e tij.
  Une kam gjetur zgjidhje me te thjeshte: Ne kete kohe te veshtire per mikun tone grek, qe ka 400 miliard dollare borxh, ne mund t’i vime ne ndihme duke mos ia shitur , por duke ia falur Greqise Shqiperine ne menyre qe te mos na heqin nga boorderoja e Janaqit + Ministrise se Jashtme greke

  Reply to this comment
 9. MH November 11, 19:40

  Per sherbim agjenture per Dom Errnest Coben e kam ndigjue per here te pare para shume vitesh nga nji shok i imi i fminis:Asht agjent,me tha.Me bani shume pershtypje.Sepse e njihja njeri te forte ne karakter.E sipatizonte populli i Shkoderes,Por tashti po e lexoj edhe ketu qe difton Enveri.Po nuk po di ne sherbim te kujt ishte agjent.

  Reply to this comment
  • Remo September 1, 10:25

   Aman se na merzitet Jozefina!!!! Edhe ai agjent,pritet nje vale e re sulmi…Enveri e paskesh harruar?? Mbas pak ditesh,sa te kaloje vapa e gushtit do dali Rama ta mbroje Dom Ernest Coben,direkt shkelje syri Jozit…. Teater i vertete,si ja beri Enveri per Greket? Uuuu.

   Reply to this comment
 10. XXXL November 11, 19:49

  Gazeta nuk duhet te merret me komentues te tipit “intekletKari, e ka ulur shume nivelin.
  Ky eshte familjarisht i semure, por te pakten femrat e shtepise e bejne nje pune kenaqin maloket tek ura e Lanes ne Bulevard me pidh , kundrejt pageses 2 milje lek te vjetra.
  “IntelektKari” duhet te shtoje dozen e gojores, eshte ne te mire te shendet te tij, rob kurve i ngjizur nga ish sigurimsat, e ka ne ADN shpifjen.

  Reply to this comment
 11. Popullore November 11, 19:53

  Po ku je ti Enver Djali,
  se neve na mori malli…!

  Reply to this comment
 12. katarakti November 11, 20:21

  Eshte per te ardhur keq se shume komentues ketu dallohen per fanatizmin e tyre te verber deri ne ekstrem. Disa e urrejne dhe e shajne Enverin aq shume, saqe behen te pabesueshem edhe kur thone gjera te verteta. Ndersa disa e ngrene lart sikur te ishte Jezu Krishti. Per mua Enveri ishte nje kriminel i pashoq, nje serial killer, qe i filloi vrasjet qe gjate luftes dhe i vazhdoi deri pak para se te jepte shpirt. Vrau pa pike meshire miq dhe armiq. Por njekohesisht epoka e tij u karakterizua nga nje zhvillim i papare i Shqiperise ne te gjitha fushat. Aq sa duket se i transformoi edhe neandertalet ne njerez. Jane disa ketu qe nga urrejtja qe kane e akuzojne Enverin edhe per homo. Kjo eshte njelloj sikur pronarja e bordellos te akuzoje murgeshat per kurva. Enveri ka plot gjera te tjera per tu share, por ne kohen e tij, morali i shoqerise shqiptare ishte ne piken me te larte. Ne ate kohe edhe divorci shihej me sy te keq. Ne, qe gjate asaj kohe ishim gjimnaziste, mezi na lejonin te benim 2 mbremje vallezimi ne vit. Enveri se pari i shpalli nje lufte te pakompromis konservatorizmit anadollak te asaj kohe dhe e lartesoi gruan duke luftuar pa pushim per emencipimin e saj te gjithanshem. Shqiperia u mbush me femra inxhinjere, mjeke, mesuese, doktoresha, tornitore etj etj qe ktheheshin edhe ne mes te nates ne shtepi dhe nuk guxonte kush tu hidhte nje fjale. Nga ana tjeter ai luftoi me po aq force edhe degjenerimin e ashtuquajtur borgjezo = revizionist. Pra vendosi nje te mesme te arte. Persa i takon Greqise atij i mbahet mend kercenimi qe u beri koloneleve te Athines se ne rast se prekin Shqiperine flaka do tu shkoje deri ne Athine. Ne menyren se si e drejtoi shtetin Enveri ka shume gjera te perbashketa me Hitlerin. Te dy i kthyen vendet e tyre ne keshtjella, pothuajse te papushtueshme, duke mos harruar ketu se kush ishte Gjermania dhe kush ishte Shqiperia. Por ndersa Hitleri ishte nje nacionalist agresiv dhe racist, qe i shkaktoi aq shume vuajtje botes, Enveri ishte nje nacionalist qe punoi per ruajtjen e pavaresise se Shqiperise nga fqinjet e pabese. Enveri mund te shahet pa fund per diktaturen e tij mizore, por nuk mund te ia mohosh kurre arritjet dhe sukseset ne transformimin e vendit. Ndersa akuzat e disa Shrek=ave qe e akuzojne per homoseksualizem jane shfryrje te njerezve te frustruar, te verbuar dhe qe u ka ikur truri. Jepini Cezarit ate qe eshte e Cezarit, dhe Zotit ate qe eshte e Zotit.

  Reply to this comment
 13. Martini November 11, 20:36

  Kishte bole trimeri mencuri dhe ushtri.Nuk 9shte hemafrodit si keya te.sotmit.

  Reply to this comment
 14. Intelektuali November 11, 21:46

  100 here me mire me grekun i pushtuar e i poshteruar se sa me ju atdhetaret e Shqiperise.
  Ata me paguajne kurse ju me quani intelugat!

  Reply to this comment
 15. Pellazgos November 12, 00:21

  Sa shqipetare vrau,internoi dhe burgosi Enver Hoxha per 45 vjet zoti Mirel nuk i vret Greku per tre mije vjet.
  Mos eshte genjeshter kur shkruhet qe “komunistet” e nje burgu te madh qe quhej Albania,jetonin si borgjeze,kur pjesa tjeter me buke misri dhe me ullinj te vjedhur nga oborri i tyre.
  Gatuanin ne hale,e more vesh ty Mirel?
  Mbante era mu…..t se nuk funksiononte haleja me uje te rrjedheshem,vetem per borgjezet qe dilnin spjashte ne vendet kapitaliste dhe kush thoshte nje fjale,10 vjet ne Spac.
  Sa per Epirin,ai egziston qe ne kohen e Majmunit edhe vete Kastriotis e konsideron veten Epirote.
  Kurse turkoallvanosat si Enveri,Mahmuti,Saliu,Ramizi etj nuk jane me Kastriotin,vetem e perdorin si “hero” se skane se ku te kapen.

  Reply to this comment
  • Hosteni September 1, 00:46

   E ndjej eren e mutit edhe pertej kompjuterit. Ere qe te del nga goja e qelbur qe lepin bythen e Janulles. Pthuuuu bastard i ndyre . Ty te duhet gjetur adresa dhe shkerdhyer e gjithe lista e dasmes.

   Reply to this comment
  • Alban Dega September 1, 04:25

   Sfide jo thjesht replike me fakte

   Me gjuhen e shifrave dhe se vertetes !

   SALI BERISHA PERBALLE ENVER HOXHES !

   A e dini se ?

   – Nga Alban Dega , Nju Jork

   A e dini se …..

   1- Per 15 vjet sundim te Sali Berishes, alias Salikracise, ne Shqiperi jane vrare dyfishi i viktimave, ekzekutimeve me vendime Gjykate te bera per 46 vjet diktature komuniste te Enver Hoxhes !?

   2- Per dy vjet 1999-2000 ne vendlindjen e Sali Berishes dhe timen, Tropoje, e njohur ndryshe si Malesia e Gjakoves jane vrare 175 tropojane, ose mbi katerfishi i tropojaneve te vrare, ekzekutuar perfshi diversante, spiune te Beogradit, terroriste, vrases ordinere apo autore te krimeve teper te renda, per 46 vjet diktature komuniste ne Shqiperi !? A e dini aresyen!?

   3- Per thirrjen e nje cunaku 16 vjecar te Haklaje “ Poshte Sali Berisha “ ne mitingun elektoral te PD-se ne Bajram Curri me 19 qershor te vitit 1997 ! “ E dua gjalle a vdeke ate djale ne Tirane” ishte urdheri i prere i Presidentit te Shqiperise ne detyre ne ate kohe Sali Berisha” i kapur me ze e figure ne ate miting kobezi te kobeziut me te madh te vendlindjes se vet dhe Shqiperine ne historine e saj.
   Regjistrimi i rrallë kur Berisha kërkon të rrëmbehet “gjallë a vdekur” S…
   https://youtu.be/kYgUz43A2t0
   Pra per aresye absolutisht politike !?

   4- A e dini se me kete baterdi
   “ Kanunari “Sali Berisha qe e permend ore cast Kanunin edhe kunder kryeministrit ne detyre sot, ka shkelur e dhunuar jo vetem Kanunin, qe nuk lejon hakmarrjen as gjakmarrjen ndaj nje femije, ndaj grave , bile as te shoqeruesit te nje gruaje shtatezene, qofte edhe dorasi …..dhe cdo ligj demokratik kudo ne Bote pa vendim gjykate ligjore !

   5- Edhe nga pikepamja fórmale ish-diktatori komunist Enver Hoxha ka qene me finok… Pothuajse cdo denim me vdekje eshte dhene me vendim gjykatash dhe te gjitha ekzekutimet e tyre jane kryer me pranine e prokurorit dhe mjekut ligjor, pervec rasteve te perleshjeve te armatosura me bandat e terroristeve apo me kriminele te rrezikshem !

   6- Per 46 vjet popullsia e Shqiperise u trefishua. Jeta mesatare e shqiptareve u dyfishua. E njerezit nuk shtohen e jeta nuk zgjatet me kerrabza as me fabrika shumimi e jetezgjatjeje ne saje te sherbimit absolutisht falas per cdo shqiptar perfshi edhe te burgosurit politike apo ordinere !

   7- Siguria e shqiptareve dhe mbrojtja e Shqiperise u be gati absolute dhe sovraniteti dhe integriteti i saj territorial u bene te paprekshem nga nje popull i tere ushtar, perfshi edhe ata me njolla ne biografi. Secili kishte armen e vet e poziciónin e vet ne Mbrojtje te Atdheut si detyre mbi te gjitha detyrat?

   8- Shqiperia 90 per qind analfabete u be me aresim te mesem gati te detyruar edhe ne Tropoje.
   Nga vendi i pishes dhe bishtukut ne 1944 u kthye ne eksportues te energjise elektrike pasi u elektrifikua edhe shtepia me e larget e Vermoshit e Bradozhnies se shkretuar sot!

   9- Per 15 vjet Salikraci popullsia shqiptare u pergjysmua. Inteligjenca mori arratine.nga neni nazist i Sali Ramollah Ajatollah Milloshit dhe Rajerson Mckartit!
   Aresimi u Plepizua!
   Shkenca i Vitrinizua!
   Universitetet e Konizuan!

   10- Me gjeni nje veper te madhe prodhuese industriale apo bujqesore, nje hidrocentral te madh apo edhe te mesem, me projekte te lena gati, te ngritur ne keto 29 vjet, pervec Autostrades se Kusarise se Kombit, ku Banda e Gangstereve te Sali Berishes vodhi 630 milione euro te shqiptareve, pervec Piramidave te Sali Berishes “ me para te pastra si kristali” me 4 miliarde dollare te vjedhura shqiptareve e gjakun e paster si kristali te mbi 10 000 shqiptareve te vrare ose plagosur ne 1997-es !
   ….
   12- Te mohosh Luften legjendare Nacional- Clirimtare te udhehequr nga Enver Hoxha qe prane Shtabit te Pergjithshem te tij pati misionet ishtarake británike amerikane e jo ato te Stalinit. I vetmi shtet ne Evropen e pudhtuar nga nazifashizmit qe u Clirim me luften e gjskun e bijeve e bijave te vet, pa shkelur ushtar rus, britanik apo amerikan pervec misioneve anglo-amerikane ne Shqiperi !

   13- Te mohosh faktin dhe aktin historik qe Enver Hoxha shpetoi Shqiperine nga pushtimi ekonomik, politik ushtarak i Rankovic- Tito – Xoxes …. dhe monarko – fashisteve greke ne vitin 1949 ..

   14-Te mohosh perzenien me bisht nder shale te flotes ushtarake sovjetike nga bazat ushtarake te Vlores, Sazanit, Kucoves…, denoncimin dhe largimin e Shqiperise nga Traktati i Varshaves ne vitet 1960-1967, do te thote te jesh me antishqiptar e me antiperendimor se Esat Pashe Toptani i Anadollit e Sali Toptani i Vicidolit !

   15- Ishte diktator, ishte tiran Enver Hoxha, Qoftelargu, sic e kam quajtur me qindra here qysh ne 1991, e sic e ka mallkuar me shami me dhjetra here nena ime ne vitet 1970-1980, por a ma gjeni nje titull me domethenes e me te sakte se ate te gazetave te djathta britanike “ The Times” dhe “Indipendent “ te Londres ne kryeartikujt e tyre “Bande Gangsteresh” ne shkurt mars 1997 dhe ate te “ The New York Times” “ Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ me 15 mars 2008, diten e “Hiroshimes se Gerdecit”!?

   16- I vetmi titull qe me vjen neper mend eshte Drakula, Kryeqoftelargu i Shqiperise!

   PAS SHENIM: E KAM MIK PLATONIN POR KAM ME MIK TE VERYETEN !

   E kam me afer Sali Berishen se Enver Hoxhen dhe se Edvin Ramen… Sic thone francezet : Atdheu i madh fillon tek vendlindja e vogel ….
   E kam bashkevendas nga Tropoja dhe jam nip Berishe.
   Dy here me ka shpetuar jeten e babait Ram Dega duke nderprere mesimin me vitet 80.
   Ish – Ministri i Brendeshem Mehmet Shehu i shkruante Enver Hoxhes ne raportin teper sekret te 4 nentorit 1953 se Ram Degen “ do ta spastrojme ne rastin me te pare” ndersa ai ishte duke luftuar per jeten pas plageve te marra nga terroristet e Rankovicit tek Shkambi i Rajes ne Lekbibaj te Tropojes. Tentuan te pakten dy here… E shpetoi Zoti dhe syceltesia e tij por u hoq nga puna duke i hequr buken e gojes
   Vellain e tij Selimin e kam pasur komisar batalioni gjate stervitjeve ushtarake ne vitin e 3 dhe te 4 kur Shkolla e Mesme “Asim Vokshi” Bajram Curri dhe SH. M. Bujqesore
   “ 16 Tetori” Tropoje me te si drejtor sterviteshim ne Molle te Luqe. Kam pase marredhenie shume te mira me te.
   Saliun e kam njohur fizikisht ne vitin 1979 pak pasi jam kthyer nga Kina. Nuk kam pase kontakte te shumta me te por e kemi respektuar njeri- tjetrin…
   E kam perkrahur levizjen demokratike por shume shpejt kam pare prirjet autoritare, diktatoriale qe do ta gremisnin Shqiperine dhe vete Berishen ne theqafjen e tij Salikracine kobndjellese e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, per mbare kombin shqiptar …
   Populli i Tropojes qysh me 28 janar 1993, dhe vete realisht me 11 mars , por de jure me 19-21 qershor 1992 publikisht me “ Demokracia fiton cdo dite“ ne gazeten “ Zeri i Popullit” dhame mesazhin e zezonave qe biri plangprishes i Tropojes, Sali Berisha do ti sillte vendlindjes sone te vogel Malesise se Gjakoves dhe Atdheut tone te madh Shqiperise…
   Shkurt, e kam mik Platonin, por kam me mik te verteten!

   Reply to this comment
  • Remo September 1, 12:31

   Pellazgos je keq nga truri sinqerisht,eshte dhe nje fare “Arben Osmanlliu” ne kete forum qe vetem ne nje vrime i bie… Sa per komunizmin po e vertete kohe e veshtire ka qene. Tani me ate Epirin e Kastriotas hiq dore se je per te ardhur keq,late nam i shtoni nje “S” nga mbrapa dhe e beni Grek. Ne ate kohe nga Ulqini e deri poshte ne Arte ishin Arbrit zoter kudo. Jepi fund kesaj se disa andej nga zona ime (Himare) i keni cmendur fare. Besoj se semundja mendore e juaja eshte e njejte me Deshmimtaret e Jehovait. Nuk e di perse jeni kaq te njejte dhe nuk ktheheni me mbrapa te shikoni realitetin,kam njerez te afert kusherinj qe jane bere me greke nga greket kur nuk kemi asnje lidhje vecse jemi ortodokse. Eshte per te uleritur kjo pune!

   Reply to this comment
  • Genc Kosova September 1, 17:00

   Sa i mjer je more njeri! seq me kujton nji “Historian” qe me pat ber njiher nji pyetje : po ku ishte Enver Hoxha me 1913 kur u vendosen Kufint e shqiperise?
   Qka tu thuhet te tillve si ti dhe te ngajshem vetem se jeni te mjer dhe se u jane verbuar syte nge urrejtja e bartur nga Humbesit e se kaluares se ndritur

   Reply to this comment
 16. Aleksander Thana November 12, 01:53

  Enveri beri Shqiperine Shqiperi, te kompletuar nga cdo pikepamje. Ata shqiptare qe kane qene timide ne ate kohe e sot cirren kunder Enver Hoxhes, duan apo nuk duan, e kuptojne apo nuk e kuptojne, nga urrejtja patologjike apo arsye te tjera , bien ne pozita antishqiptare, sado t’i bien gjoksit per shqiptarizem, jane antikombetare, sado te hiqen si nacionaliste. Historia e ka treguar dhe po e verteton perdite. Njekohesisht, edhe ata si R.Alia, qe me hipokrizi cilesojne klerin reaksionar grek avangarden e antishqiptarizmit (qe ka qene e mbetet I tille), pas vdekjes se Enverit, kur populli I besoi dhe kishte syte tek Ramizi per ta cuar vendin ne drejtimin e duhur, pa shkaterrimin apokaliptik te pashembullt si asnjhere e ne asnje vend tjeter, realizoi ekzodin masiv ne formen me barbare e gjithcka tjeter me bandat e Sali-Hajdar-Berishes e agjenturave serbo-greke dhe I vuri kapakun e arte me sjelljen e priftit grek Janulla qe e kemi gozhden e nastradinit dhe kollonen e peste, qe po ja shohim sherrin dhe me shume akoma kemi per te pare, ne rradhe te pare nga veprimtaria antishqiptare e vete shqiptareve. Prandaj ceshtja e ndergjegjesimit Kombetar, pa patur frike nga teperimet “nacionaliste”, ka gjithmone nevoje te ushqehet e perfeksionohet.

  Reply to this comment
 17. RRUFE-BUBULLIMA ! November 12, 07:24

  Dëgjo çka po t’them ty, “intelektuali” !

  Po, ty të urrejnë, ME PLOTË TË DREJTË, dhe të urrejnë për vdekje ATDHETARËT e Shqipërisë se ti, “intelektuali” je ARMIK i shqiptarëve dhe i Shqipërisë, -sepse i shërben me devotshmëri -DJALLIT E TË BIRIT dhe, edhe Greqisë, kundër shqiptarëve dhe kundër Shqipërisë !?!!!

  Prandaj, ty, “intelektuali” – nuk të është adekuate vetëm URREJTJA e shqiptarëve, por edhe -VDEKJA prej tyre !!!

  Reply to this comment
 18. Arben November 12, 08:02

  Fakt mbeti qe plumbin ua futi shqipetareve enver serbi.

  Reply to this comment
 19. RRUFE-BUBULLIMA ! November 12, 09:16

  “Arben” -për këte je i denjë:

  o Arben, -së pari e pifsh shurrën tënd dhe e hangsh MUTIN tënd, e masandej i pifsh SHURRAT dhe i hangsh MUTAT edhe të gjithë njerëzve dhe gjallesave t’botës -gjithandej !!!

  Reply to this comment
 20. lalai November 12, 11:36

  Fake News…….
  Mbledhjet kishin…vendin e mbledhjes….datë …orë….nr protokolli….!!!!

  Pse nuk botoni shkrimet e Nolit Konicës…etj per të ashtuquajturën Vorio lesh Epir???
  Enveri ishte një legen më shumë njëlloj si Grekët!!!

  Reply to this comment
 21. Dhimbia e madhe popull. November 13, 16:02

  Beni dhe ju sa beri Ai…qe ua vuri kufirin tek”thana”.
  Ju e mbushet vendin me voreza greke dhe kisha greke.
  Mos harroni masakrat GREKE.
  Bullarati parathenie e tyre …

  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 22. RROFTË HASHIM THAÇI ♥️ September 1, 13:48

  Hajde ENVER HOXHA hajde !!! Legjendë e PAVDEKSHME , dhe BURRË SHTETI me TOPE të RËNDA , JO si Edvin Rama (Shoku i Arben Ahmetit) , Sali TRADHTARI , apo Likja HAJDUT dhe VRASËS i SHQIPTARËVE nga Çepani i KUSARËVE !!! NUK i vjen më KURRRRRRRRRRRRRRË SHQIPËRISË NJË BURRË SHTETI si ENVER HOXHA LEGJENDAR dhe ATDHETAR . I PAHARRUAR QOFTË KUJTIMI i ENVER HOXHËS ♥️ . Me NJË FJALIM që mbante ENVER HOXHA për GrekëQIRËT dhe KURVAT E SERBISË , DRIDHEJ TOKA , sepse dinte edhe të FLISTE , por edhe të BËRRTISTE aty ku duhej

  Reply to this comment
 23. z September 1, 14:15

  Ernest Çoba
  Jump to navigation
  Jump to search

  Imzot Ernest Çoba (Vau i Dejës, 16 shkurt 1913 – Burgu i Tiranës, 8 janar 1980) ka qenë klerik i lartë katolik.
  Biografia

  Lindi më 16 shkurt 1913, në Laç të Vaut të Dejës, ku familja e tij, një prej më të vjetrave të Shkodrës, ishte vendosur në kohën e rrethimit të qytetit nga malazezët. Mësimet fillore e të mesme i kreu në Kolegjin Saverian e në Seminarin Papnor në Shkodër. Kreu studimet e larta për teologji e filozofi. Më 9 shkurt të vitit 1936 u shugurua meshtar nga delegati apostolik dhe administratori i Arqidioqezës së Shkodrës, Imzot Giovanni della Pietra S.J., dhe pas dy ditësh çoi meshën e parë.

  Shërbeu në detyra të ndryshme pranë Seminarit Papnor e si mësues i besimit ndër shkolla të qytetit nga viti 1938 deri më 1946. Më 19 mars 1936 u zgjodh ndihmës famullitar i Shkodrës.

  Në vitet ’46-’52 është provikar i Arkidioqezës së Shkodrës dhe famullitar i qytetit. Pas vdekjes së Imzot Gaspër Thaçit, arrestimit të Dom Mikel Koliqit dhe vdekjes së Dom Tomë Lacës, i ngarkohen të gjitha detyrat e shërbimit në Kishën Katedrale të Shkodrës. Më 21 janar 1952 u emërua Ipeshkëv titullar i Midaeum-it: u shugurua më 20 prill të po atij viti nga Ipeshkvi i Pultit dhe «Kryetari i Kishës Katolike të Shqipërisë», Imzot Bernardin Shllaku O.F.M.. Që prej kësaj kohe e deri më 9 nëntor 1956, kur vdiq Imzot Shllaku, kreu detyrën e Sekretarit të Përgjithshëm të «Kryesisë së Kishës Katolike të Shqipërisë», kurse nga 9 nëntori 1956 deri më 21 mars 1957 atë të «Kryetarit» të saj. Gjatë kësaj kohe, me ndihmën e të motrës, mbajti marrëdhënie të fshehta me Selinë e Shenjtë nëpërmjet Legatës italiane në Tiranë. Sa herë që e motra shkonte në Legatë për të marrë pensionin e të shoqit italian, dorëzonte edhe materialet e Imzotit të shkruara në letra cigaresh. Për këtë arsye u arrestua më 29 prill të vitit 1976. Plot një vit më vonë, më 29 prill 1977, Gjykata e Rrethit të Shkodrës, me akuzën «tradhëti ndaj atdheut dhe agjitacion e propagandë kundër pushtetit popullor», e dënoi «me 25 vjet të heqjes së lirisë, konfiskimin e pasurisë dhe heqjen e të drejtës elektorale për 5 vjet.» Dënimin e vuajti në burgun e Tiranës, ku vdiq në mënyrë të mistershme, pas një injeksioni që iu bë në spitalin e burgut më 8 janar të vitit 1980. Me rënien e Komunizmit, eshtrat e tij u rivarrosën në Katedralen e Shkodrës, me ç’rast u celebrua dhe një meshë nga Nunci Apostolik, Imzot Ivan Diazi dhe Imzot Zef Simoni.[1]

  Reply to this comment
 24. z September 1, 14:16

  U prefsh ne paqe Dom Coba.

  Reply to this comment
 25. AAA September 1, 15:15

  DO TE ISHA SHUME KURIOZ NESE DO YE MBAHEJ NJE REFERENDUM PER RIVENDOSJEN E SHTATORES SE ENVER HOXHES.
  SIPAS JUSH KUSH MUND TE ISHTE PERFUNDIMI???
  (numerim i ndershem i votave)

  Reply to this comment
 26. asd September 1, 17:49

  Ka raste kur Enveri duhet kopjuar germe per germe. Kthimi mbrapsht i mender notes Greke, eshte veprim i larte diplomatik.Ua ka mbyllur gojen me mut. Nuk u ka lene asnje mundesi tjeter veprimi apo vazhdimesie.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim