Prodhohet artificialisht truri i parë njerëzor

August 9, 2018 21:39

Prodhohet artificialisht truri i parë njerëzor

Një tru i vogël njerëzor është riprodhuar për herë të parë në laborator.

Sipas një studimi të publikuar në revistën shkencore “Nature Methods”, bëhet fjalë për një organ në miniaturë që përmban të gjitha llojet e qelizave që i përkasin pjesës së tij më të zhvilluar, kores.

Teknologjia e organoideve që prej fillimit të saj ka mundësuar riprodhimin e organeve të njeriut në provëza, si dhe ka revolucionuar aftësitë për të gjeneruar dhe studiuar lëkurën e njeriut në laborator.

Megjithatë, organoidet e realizuara deri më tani nuk ishin të plota, dhe nuk përmbanin të gjitha qelizat e kores. Në veçanti mungonin oligodentrocitet, që janë thelbësore për një tru të shëndetshëm, sepse prodhojnë mjelinë.

Qelizat nervore nuk mund të komunikojnë me efikasitet pa mjelinë dhe komunikimi mund të përkeqësohet, pasi mungesa e mjelinës shkakton shumë sëmundje neurologjike, mes të cilave edhe sklerozën.

Studiuesit kanë arritur të prodhojnë tani këtë tru që ngjason me një sferë të vogël, sepse arritën të zbulojnë recetën për të krijuar të gjitha llojet e qelizave të kores, duke nxitur qelizat burimore pluripotente që të kthehen pas.

Thënë më thjeshtë, qelizat burimore pluripotente janë riprogramuar dhe janë kthyer në qeliza “foshnje” nga qeliza të rritura që ishin kur u morën nga pacienti.

s.a/dita

August 9, 2018 21:39
Komento

9 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku August 9, 21:45

  Pastaj truri i vockel thirri: Rrofte KQPPSH me ne krye legjenden Enver Bytho Hoxha.

  Reply to this comment
  • fteri August 10, 17:28

   Ky berri -xhuxhumaku i varur në këmë të vet po qelbë jo vetëm veten e tij por tërë lexuesit e komentuesit e këtij blogu të nderuar të G.Dita .

   Prandaj Xhuxho ! Ndalohet të hash me tepër mut se se gjysëm kove cdo ditë ,edhe muti ty të deh si rakia që nuk duhet të pish më shumë se një teke çdo ditë .Këtu diskutohet për arritjen e shkencës (trurin artificial!) jo për politikën dhe mëllefin për E.Hoxhën ?..!!!!!

   Rri aty e mos fol, mor hut, gënjeshtar, huligan, rrugaç e injorant, dallaveraxhi e zagar, hajn e kusar!… imoral e tradhtar, naiv e zagar, maskara e shpifës, intrigant e pis . Eeh ….falsifikator i ndyrë , u bëre ti të marrësh nëpër gojë udhëheqësin e lavdishëm të shqipëtarve E.Hoxhën që për 45 vjet Shqipërinë e mori 1mil.banor analfabet e qoben, dhe e dorzoi 3mil qytetar të shkolluar e kulturuar deri te akadamia e shkencave .

   Duhet t’i thyej hundët dhe dhëmbët çdo ditë , hajdut e injorant!.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku August 10, 18:21

    Po avash mer fteri lesh enveri, cfare te pickoi? Duhet te te vije turp nga kalamajte e tu per fjalorin qe perdor. po ma merr mendja qe stervitjen me ata e ke bere dhe e ben, ja psh ke zakon te keq qe djalit tend i thua bir kurve, dhe harron qe nona e cunit tat eshte gruja jote. Se si komentoj une eshte puna ime. Ty po nuk te pelqeu hiq(ç) mos i lexo.

    Dhe kot ben si i forte se ti jo qe hunde e dhembe nuk thyen dot po edhe kur ha mut duhet te kesh kujdes se te kalon shtremet e te myt.

    Dhe per ta mbyllur edhe nje here te dhjefsha Enver Bython dhe me hengsh mootin. DEBIL!

    Reply to this comment
 2. MH August 10, 01:11

  Rrofte shkenca e mijevjecarit te trete!
  Me kete krijimtari i keni dhane hov biznesit te kukullave te seksit te kthehen origjinal ne komunikim si cdo njeri per ate zanat.
  Ku dhe vete kukullat mund te luajne lojen e kaqamillit ndervedi ne munges te njeriut organik.

  Reply to this comment
 3. Antiharresa August 10, 05:48

  Ty moj plaka xxxhumake vetem preshi gojes dhe hajdarmalluta e saliut te qetesojne.

  Reply to this comment
 4. Sensation August 10, 18:56

  Prestigjozja “Gojet e Liga” i eshte referuar revistes shkenqore “Xhuxhumak’s Pups”, sipas se ciles eshte bere i mundur riprodhimi identik i nje organi shtazore. Konkretisht behet fjale per riprodhimin ne kushte laboratoriko-hermetike i nje bythkoje artificiale. Si prototip sherbeu prapanica e nje majmuni tajvanez qe rritet vetem ne parkun rinia te shquperise. Riprodhimi u be i mundur fale kontributit te cmuar te nje intelektuali pensionist, i cili gjtihe diten e dites e kalon duke pire kafe dhe duke lojtur shah.

  Kalimtari Nastrdin Pejkameri shpjegoi per gazeten prestigjoze se nje ekzemplar i ralle i bythkos artificiale gjendet tashme ke shatrivani ngjitur me mejhone Tajvanin. Fotografi dhe mikrofonmbajtesi i gazetes nxituan per te marre informacionet e para reth bythkos artificiale dhe pasi bene hulumtimet e duhura konstatuan se “objekti” i ekspozuar ne siperfaqe te ujit nuk ishte aspak artificial. Ai ishte origjinal. Ne siperfaqe te ujit shfaqeshin here pas here mullaqet e plaku xhuxhumakut. 😉

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 10, 22:42

   Aaaaa, na menderose gazit. Po perse nuk ke vene nickun tend, dmth ate qe perdor me shpesh ketu “Moqe Handari”. Ate punen e bythes e keni trashegim nga legjenda Enver Bytho juve. Atij nuk ia kalon dot njeri per bythe keshtuqe kot e ke. Mollaqet qe ke pare zotrote ishin ato te Ver Bithes.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*