Prodhohet monedha prej floriri më e madhe në botë

September 9, 2018 09:56

Prodhohet monedha prej floriri më e madhe në botë

 

Australia fabrikoi një monedhë floriri të ndërthurur me diamante të rralla ngjyrë rozë që kap vlerën e 2,48 milionë dollarëve australianë (1,5 milionë euro) për t’iu përgjigjur “babëzisë” gjithnjë në rritje të super të pasurve për koleksionin e sendeve të luksit.

Ky thesar, ku pasqyrohet ndër të tjera një anije e vjetër me vela duke lundruar mbi valë, një kërkues floriri, disa kangurë dhe një baobab australian do të shitet për çmimin më të lartë të ofruar.

Kjo është monedha më vlerën më të madhe të realizuar ndonjëherë në Australi, që do të përfundojë në duart e një blerësi nga Azia ose Lindja e Mesme.

a.s/dita

September 9, 2018 09:56
Komento

2 Komente

 1. ganiu September 9, 14:12

  Çdo disk, qoftë dhe prej ari, mund të quhet MONEDHË?
  Ky disk mund të jetë vepër arti por jo monedhë. Monedha është mjet shkëmbimi në treg e njohur nga banka e shtetit që e vë në qarkullim, dhe nga shtete të tjera.

  Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku September 9, 15:52

  Shyqyr qe e paskan bere me vërrë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?