Profesori italian: Në Kosovë ka pasur njerëz para 12 mijë vjetësh

October 11, 2017 20:44

Profesori italian: Në Kosovë ka pasur njerëz para 12 mijë vjetësh

Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtari eminent botëror i artefakteve parahistorike, profesori italian Emmanuel Anati, dëshmojnë qartë praninë e njeriut në Kosovë në më shumë se 12 mijë vjet më parë.

Gjatë eksplorimit të artefakteve parahistorike në Kosovë, projekt i iniciuar nga RTK, me ekspertin botëror të kësaj fushe, Anati, nga Italia, në rrethinën e Suharekës u identifikuan artefakte që dokumentojnë për herë të parë prezencën e njeriut paleolitik në Kosovë.

“Këto janë objekte shumë, shumë të rëndësishme, sepse nëse nuk e keni ditur deri më tani, se këtu ka pasur paleolit, kjo është prova se këtu është paleoliti”, ka thënë profesor Anati, teksa ka treguar një pjesë të bririt të drerit, i cili është përpunuar nga njeriu.

“Bëhet fjalë për një pjesë të fosilizuar, më të vjetër se 12 mijë vjet, nga epoka e akullit”, ka treguar Anati.

October 11, 2017 20:44
Komento

7 Komente

 1. enter"" October 11, 21:13

  Aahahaahahaha
  Aahahahahahahaahah
  Aahahahahahahahahahahahaha

  po ka patur, por skane qene Kosovare
  ahahahahahah

  Reply to this comment
 2. Shoku October 11, 21:34

  Dhe keta njerez ishin sllavet e pare ( 9000 bisgjyshim im) qe erdhi nga stepat, gjeti toke te lire, e zuri dhe aty jetoi. Keshtu do te thoshte Ivica Daçiç.

  Reply to this comment
 3. [email protected] October 11, 22:00

  Ka patur por nuk kane qene kosovare……por kane qene ilire kosovare……

  Reply to this comment
 4. MH October 11, 22:07

  Kot,nji mendim ndryshej!

  Mos asht perpunuar nga fenomeni i eurozionit sic jane te perpunuar guret e lumejve.

  Reply to this comment
 5. demo October 12, 00:21

  Aaaaaaaaaa paskan qene grekerrr me varreza ne Kosove.

  Reply to this comment
 6. Nik October 12, 12:03

  Nuk e ve fare ne dyshim.por si eshte e mundur qe gjithe territorin e Kosoves nuk eshte gjendur asgje nga ajo qe quajme antikiteti klasik.p.s. Nqs dikush di dicka per kete I lutem ta postoj.flm

  Reply to this comment
 7. Pellazgos October 12, 16:39

  Laje gojen kur ze no goje Greqine,Civilziimin e Saj,Bukurine e Saj qe e kane zili gjithe bota ty islamist i dreqit pa identitet.
  Me ke edhe nofken Demo greqisht Dhimo -Kratia.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*