A është provokuese kjo kopertinë? Shpërthejnë polemikat rreth numrit të sotëm të Charlie Hebdo

January 13, 2015 20:50

A është provokuese kjo kopertinë? Shpërthejnë polemikat rreth numrit të sotëm të Charlie Hebdo

Shpërthejnë polemikat për kopertinën e Charlie Hedbo në numrin e saj të parë pas masakrës në Paris.

Këshilli Francez i Kultit Mysliman është i ndarë.

Presidenti Dalil Boubakeur ka apeluar mbështetësit për qetësi duke bërë thirrje për “të evituar reagimet emotive që nuk janë dinjitoze duke vijuar të respektojmë lirinë e opinioneve”.

Kurse Abdullah Zekri, drejtues i një observatori kundër islamofobisë, pjesë e këtij Këshilli dënon kopertinën e nesërme të “Charlie Hebdo”. “Nuk dua të jem i padrejtë me këta gazetarë, por ata vazhdojnë të provokojnë. Gjithmonë me Mohamedin? Ka vdekur 15 shekuj më parë” – thotë Zekri.

Shumë më agresiv predikuesi islamik britanik Anjem Choudray i njohur për qëndrime radikale. Për të kopertina e nesërme është “një akt lufte ndaj myslimanëve që do ketë pasoja”.

Kopertina e nesërme e Charlie Hebdo (Kliko për ta zmadhuar)

Kopertina e nesërme e Charlie Hebdo (Kliko për ta zmadhuar)

Falë një tweet-i të Liberation, redaksia e së cilës strehon tani karikaturistët e mbetur të Charlie-t, kopertina është rimarrë dje nga shumë gazeta në gjithë botën.

Në vendet arabe është ndaluar të publikohet çdo lloj lajmi lidhur me këtë.

Në Turqi kopertina mund të përshkruhet me fjalë por jo të shfaqet.

Në Iran mediat shkruajnë që karikatura e re fyen sërish profetin.

Numri i sotëm i Charlie ka dalë në 3 milion kopje nga 60 mijë që botoheshin para masakrës dhe do botohet në 5 gjuhë: anglisht, spanjisht, italisht, arabisht dhe turqisht.

Në kopertinën e re të Charlie është Profeti Muhamed duke qarë. Ai mban në dorë një pankartë, ku shkruhet “Je suis Charlie”.

Mbi karikaturë është mbishkrimi “Gjithçka është e falur”. / DITA

 

January 13, 2015 20:50
Komento

47 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" January 13, 12:07

  Qeveria franceze, me duket se eshte bere gur shahu i qeverise izraelite, duke injoruar gati 2 miljarde njerez myslimane, qe e adhurojne profetin Muhamed.
  Une nga familja jam mysliman, por vete jam ateist dhe nuk kam asnje konflikt interesi, per pune feje, qe mua me ngjajne si partite politike, por kur kerkohet nje paqe, mes feve, kulturave dhe popujve, keto karikatura, i hedhin benzine zjarrit.
  Gazeta fiton miljona euro dhe tragjedite qe ndodhin per shkak te ketyre gjerave, jane humbje jetesh.
  Mua kjo sme duket qellim paqsor dhe fjale e lire.
  Fjala e lire, mbaron atje, ku cenohet e drejta e tjetrit

  Reply to this comment
  • andromeda January 13, 16:20

   Francezët po vijojnë me provokime. Ky nuk është një veprim i mençur nga ana e tyre, por siç thua ti, horri, është si ti hedhësh benzinë zjarrit.

   Reply to this comment
   • opozitar i sfilitur January 13, 20:15

    per mua nuk ka asnje provokim perkundrazi.
    tregojne qe profeti eshte ne anen e tyre, jo ne anen e vrasesve.
    japin nje mesazh paqeje per mua shume te shendetshem
    po kokat e nxehta mbeten koka te nxehta
    dhe ata qe duan te perfitojne nga konflitki u fryjne kokave te nxehta dhe keto marrin flake.
    Perfekte kopertina per mua

    Reply to this comment
  • gorezi January 13, 21:14

   Keta myslimanet po provokohen me gjithcka si serbet.Te gjthe jemi pak mysliman po nuk bejme keshtu.Pastaj ky Meti kishte nje grua 6 vjecare ,qe9 vjec lindi ,kjo quhet pedofili.Sja vlen per histori te tilla te lodhni trurin ,ne jemi Shqiptar dhe tradita e do qe per moral te sakrifikojme e sakrifikohemi e jo te merremi me ate qe I martoi vajzat e veta me djemte e vellezerve.

   Reply to this comment
  • poeti January 14, 13:39

   Ki kujdes se mos te vene HUNE ne Gjermani o HORR gjermoni se kane dale ca Hitlere te rinj qe i ndjekin ithtaret e islamit njesoj sic ndiqte Hiteleri i vertete cifutet.

   Reply to this comment
  • Pellazgu January 14, 15:38

   @Horri i Bulevardit

   “Fjala e lire, mbaron atje, ku cenohet e drejta e tjetrit” dhe “fetë më ngjajnë si parti politike” ngjajne si partite politike, – thua ti mor horr.
   O tempora, o mores! Ke kaq formim të cekët, sa nuk arrin as të dallosh kontradiktën e asaj që ke shkruar, me atë që ke dashur të thuash.
   Së pari, fjala e lirë s’mund të cenojë asnjë liri dhe s’mund të mbarojë kurrë, për asnjë arsye. Veçanërisht në këtë rast, kjo që thua s’qëndron kurrkund.
   E drejta e gjithsecilit për të besuar (çka ti e ke perifrazuar me togfjalëshin “e drejta e tjetrit”) dhe, veçanërisht, për të besuar ashtu si ata dëshirojnë (kam parasysh myslimanët që nuk lejojnë as që t’ua vizatosh profetin, jo më që të bësh satirë me të) nuk cenohet nga bindjet e të tjerëve, përndryshe biem në situatën absurde që, pala e cila pretendon se është, fyer të vendos diktatin mbi fjalën e lirë dhe t’u mbyllë gojën të tjerëve. Edhe nëse ata fyen (që askush nga ne s’mund ta diskutojë, pasi është ndjesi që lidhet me ta), askush s’i lejon ata të reagojnë me forcën e armëve, jo vetëm pse dhuna është e papranueshme dhe e pajustifikueshme, por sepse asnjë prej tyre s’mund të flasë në emër të Profetit dhe, për më tepër, asnjë prej tyre nuk mund ta dijë se çdo thoshte dhe si do reagonte Profeti në këtë rast. Kur dhe ku ka thënë Profeti mos më vizatoni (në atë kohë fotografia s’ekzistonte), që këta njerëz të fyhen me pretendimin se qenka fyer Profeti? Unë nuk jam besimtar, por, nëse do isha, do isha ndjerë i fyer jo sepse dikush bën satirë me Profetin, por sepse dikush merr pozicionin e tij dhe flet e vepron pa e ditur se ç’do kish bërë e ç’do kish thënë Profeti në këtë rast. Profeti ka predikuar paqen e jo dhunën. Këto që e them mbështeten edhe nga një shkrim i anëtarit të Gjykatës kushtetuese Turke, Osman Xhan, i cili në një artikull të botuar sot tek versioni elektronik i “Daily Sabah”, http://www.dailysabah.com/columns/osman-can/2015/01/14/charlie-hebdo-and-the-way-of-fighting-radicalism thotë ndër të tjera:

   “Këtu janë dy argumente të rëndësishme. I pari është nëse Islami shërben si burim legjitimitetit për akte të tilla barbare.Teksti i Kuranit, librit të shenjtë mysliman, përmban një model koherent të individit, shoqërisë, moralit dhe të etikës. Ky tekst duhet të interpretohet shkencërisht e logjikisht dhe koherenca e tij nuk duhet të injorohet. Është shumë e rëndësishme që të përdoren metodat e interpretimit. Në këtë drejtim, historia dhe ligji islamik është një arkiv stërmadh që ofron burime të pasura. Interpretimi i tekstit tregon që MONOPOLI I PËRDORIMIT TË DHUNËS S’U PËRKET INDIVIDËVE, POR AUTORITETIT QË VENDOS RENDIN DHE SIGURINË NË SHOQËRI. Kjo (ajo që ndodhi) është një shtrembërim që e paraqet Kuranin si burim që legjitimon vrasjet, duke i cituar vargje e tij jashtë kontekstit.” (përkthim i imi)

   Pra, sipas Xhanit, monopoli i dhunës i përket vetëm shtetit. Me një fjalë, dhe ata myslimanë që ndihen të fyer, nuk mund të pretendojnë se kanë të drejtë të përdorin dhunën për të ndëshkuar atë që i ka “fyer”. Kjo është A,B,C-ja e demokracisë.
   Nga ana tjetër, këta myslimanët a nuk i fyejnë profetët e feve të tjera? A nuk shkatërruan talibanët statujat e mëdha të Budës, duke zhdukur një pasuri të njerëzimit? A nuk është fyerje kjo për budistë? A nuk janë myslimanët (pa përjashtim) ata që e hedhin poshtë faktin se Krishti është Zot, ndonëse e njohin për profet? A nuk është fyese kjo për të krishterët? Nëse do fillojmë kështu, e gjithë historia e religjioneve del si një fyerje stërmadhe e ndërsjellë, ndaj këndvështrimi yt lidhur me faktin se satira i “hidhe benzinë zjarrit” është absurd. Nuk e ndez, as fjala e as satira zjarrin! Atë e ndezin vetëm ata që janë zjarrvënës. Edhe më absurd bëhet këndvështrimi yt, kur vet ti i quan religjionet si partitë politike. Ke parë ndonjëherë parti politike që nuk ia “fusin” njëra-tjetrës, apo që nuk e shajnë, anatemojnë dhe satirizojnë njëra-tjetrën? Unë jo, për vete. Edhe Edushka me Liriken, që tani janë si “këpuca me atë që ngjitet në këpucë”, ndonëse sot janë miq, kanë qenë shumë armiq me njëri-tjetrin dhe janë akuzuar reciprokisht për krime, në kohën kur “këpuca” ishte Saluku.
   Fjala e lirë nuk mund të ndalohet! Kush ndihet i fyer nga fjala e lirë, i ka të gjitha mundësitë që ta përdorë lirinë për të thënë fjalët që mendon se kanë vend në këtë rast, për aq kohë sa nuk jeton në territoret e skllavëruara nga ISIS.

   Reply to this comment
 2. Lek Dukagjini. January 13, 12:07

  ZOTI mbrohet dhe lartesohet duke falur duke dashur duke u solidarizuar me njeri tjetrin.ZOTI nuk ka nevoje per vrasje per urrejtje per perbuzje ne popullin e vet .Njerez ngrihuni te gjithe pa perjashtim duajeni familjen te afermin njeri tjetrin kudo kurdo e per qdo gje .Falini fajet siq ZOTI na i fali neve te jetojme ne paqe e harmoni.Te vetepastrohemi per dite te perhapim drite ta duam jeten te jemi te bashkur e vigjilente qe e keqja te jete larg qe jeta te fitoje mbi vdekjen JETA eshte e bukur ta jetojme siq e ka dhene ZOTI.

  Reply to this comment
  • edmond(koder rreshen) January 13, 12:59

   Lek Dukagjini ??? Sic duket paske ndryshuar mendim,nga libri i par Kanuni,i cili flet vetem per vrasje,dhe tani paskeni hedhur ne treg vellimin e dyt Kanuni per paqe. Respekt.

   Reply to this comment
  • eliot January 13, 13:00

   shume karikature e bukur
   jep disa mesazhe njeherazi
   me e rendeishmja qe Profeti fal, pra nuk ka asgje te beje me vrasesit qe perdorin emrin e tij

   Reply to this comment
 3. Darius January 13, 13:28

  Europi qe eshte sot ka kaluar qindra vjet inkuzicion,duke vrare e prere ne emer te Jezuse,qindra e qindra,fetare,ushtarake,studijues,shkrimtare,shkencetare jane vrare e djegur se gjalli,dhe nuk eshte faji Europit qe Myslymanet Radikale jane akoma ne 664.
  Fale ketyre historive qe kane ndodhur ne Europi,e cila ka pat dhe ndikim te njerezit,sot ne Europi gjen dhe fanatike por dhe ateiste,une psh jam ateist,ndersa anej te poshtas……..!?!?!
  Ndersa ketyre qe po flasin per Kanunin,Albania ka pat 7 ose 8 kanune,dhe nuk eshte e faktuar 100% ,qe Kanunet ose Kodet e Nderit,ti kete shkruar Lek Dukagjini,por Leka i Madh ose Aleksandri i Madh….!?!?
  mgjth boll per sot….hajt tung.

  Reply to this comment
 4. Kariz Matik January 13, 14:18

  Liria e shtypit dhe fjala e lire eshte vertet simbol i demokracise se vendeve perendimore. Tek keto liri ben pjese dhe satira, e cila ne te shumten e rasteve perdoret per te ironizuar apo per te vene ne loje pinokiot e politikes.

  Ne kete rast nuk kemi te bejme me satire ndaj nje individi te vetem apo ndaj nje grupi te vogel personash, por kemi te bejme me satire kunder nje rryme fetare qe eshte e perhapur kudo ne bote, dhe kryesisht ne vendet e lindjes. Mendoj se kjo lloj satire fetare eshte shume te rrezikshme, per aresye se ajo nuk lendon sedren e nje individi, por ate te shume kombeve.

  Askujt nuk i lejohet qofte edhe permes satires te ofendoje apo kercenoje identitete njerezish, dhe t’i detyroje ata t’a ndjejne veten gjithmone te te sulmuar, apo te deklasuar si njerez te dores se dyte. Interesi i perfitimit nuk duhet te kaperceje caqet e gazetarise, sa te arrije deri aty sa te shkele me kembe respektin per beimtaret e nje riligioni tjeter. Mentalitetit te botes perendimore nuk duhet te paraprihet nga media arrogante, te cilat per qellime fitimi jo vetem qe nuk respektojne, por me keq akoma, “qellojne me tyten e lapsit” ndjenjat e myslimaneve .

  Jo çdo gje qe ndjejme apo mendojme eshte konform ligjshmerise apo normativave te parapercaktuara nga pervoja e jetes. Liria mbetet liri perderisa tjetri nuk e ndjen veten te cenuar, apo me keq akoma te kryqezuar. Bashkejetesa sa me harmonike midis komuniteteve fetare duhet te kete perparesi. Dhe per kete eshte e nevojshme qe t’i jepet fund abuzimit te agjenturave, te cilitdo lloji qofshin ato, per interesa perfitimi.

  Reply to this comment
 5. shqiptar sharri. January 13, 15:09

  pO,SHIFET SE KJO GAZET SATIRIKE E BENE PUNEN E DREQIT.!
  I’provokoin nji komunitet musliman praj afer 2.miliarde njerez,me qellimet te erta.Pastaj kur kerset pushka,bertasin se pse na vrasin,lirin ton te shprehurit,cfar hipokrizie e pafytyr!Pa,kaluar nji jave qe u vran njezet njerez,kto prap po njellin djallin,dhe ate po e bejn me demagogjit e demokracis per fjalen e lir.Kta qe e bejne kete,e bejn per fitimet e tyre dhe plotsoin planet e luftxitsve per arm-dollaret e ero-armet e tyre,pra kjo hapur po shifet se dikushi eshte prapa ksaj gazete.I’bejne probokimet ndaj muslimanve dhe mandej hajde lufte kunder muslimanizmit,me paopagand dhe me shkrime ne gazeta,dhe me deklarata politike te politikanve evropjan e te thirur demokrat,pra cju duhet ktyre gazetarve ende pa u tha gjaku i vrasjeve te kolegve te tyre dhe ca policve te pe fajshum dhe pengve 4 porsona te pafajshum,qe tani 3.milion eksemplar te shofin nji karikatur duke qare,per kende qan ajo karikatur nuk e dijn as kta vete,plus une i bera 64,vite po nji fotografi apo poster piktur te muhamedit nuk e kam pare,pra kah e din kta hipokrit injorant sesi eshte dukur muhamedi,pra kjo eshte vetem preteksti per luftra,dhe ate per lobin e armeve,dhe mafis se,krimit me izraelin ne krye.

  Reply to this comment
  • ilir usa January 13, 20:17

   satira eshte e drejte e njeritu.
   ajo qe eshte fyese per dike eshte zbavitese per dike tjeter.
   po jeten nuk mund te ta marr kush vec zotit
   kete e thote dhe bibla dhe kurani cudi qe nuk e paskan lexuar “myslimanet” qe nuk jane myslimane po vrases qe fshihen pas fese

   Reply to this comment
  • Cœur January 13, 20:43

   Gjagji shqiptar sharri
   u bere 64 vjec dhe nuk ke pare Muhamutin ???
   uuuuaaaaa ,po ja dhe pak se ne ferr do takoheni apo
   keni xhehnemin a xhezvene ju …pa merak se atje do e shohesh
   ose shif veten ne pasqyre dhe besoj njesoj jeni
   nejse ,pak me poshte ke artikullin e nje Kosovari qe tregon sa mire ka rrojtur ne republiken e envorrit …lexoje dhe na shkruaj ndonje gje
   te lutem shkruaj pak me shkurt se me duhet perkthyes per kto pacavuret qe shkruan ….ose me mire lexo e meso

   karikatura po qan per te gjithe ata mysylmane qe nuk jane si ti dhe si ata qe derdhin gjak !

   Reply to this comment
 6. Elona, psikologe, specialiste arsimi January 13, 15:49

  E ku eshte provokimi ne kete karikature? Perkundrazi, aty nje musliman solidarizohet me francezet dhe me redaksine e gazetes, te cilet e kane falur!
  Do te doja shume ta kisha mundesine ta bleja nje kopje nga ky numer!

  Reply to this comment
 7. Ladi January 13, 15:56

  Problemi eshte se dhuna si kunder pergjigje do jete ndoshta edhe me e madhe. Mendoj se do nise nje lufte e re dhe me e pergjakdhme.

  Reply to this comment
  • Cœur January 13, 18:34

   Ladi
   jeni ne fakt te gjithe ktu me siper per tu lidhur ,duke filluar me ate paralitikun mendor te Horrit dhe kooperativistes Adromeda

   problemi eshte qe vrate 12 vete ne nje gazete qe dilte me 100 mij kopje
   dhe arritet ne rezultatin e 3 milion kopjeve
   do filloje nje lufte e re me e pergjakshme ???
   kto i ke parashikimet e fundit nga Muhamuti apo je keshtu idiot qe nga lindja ?
   Ladi , merrni callmat tuaja dhe muhamutin dhe ikni ne shkretetire
   dhe kujto gjithmone fjalet e atyre qe vrate
   Me mire te vdes ne kembe sesa te jetoj i gjunjezuar !

   Reply to this comment
 8. Domndoci January 13, 16:01

  Turp te kene keto “terroriste verbalo-vizive”, sherbetore te dreqit ! Shteti francez mos te lodhet duke kerkuar “terroriste islamike” se terroriste te vertete (verbalo-vizive) jane trupa e asaj rreviste te pakontrolluar prej atij shteti, qe e kemi quajtur serioz. Populli ka thane: “Fjala ma e rande se plumbi” . I duhet kujtuar atyre terroristeve verbalo-vizive te kesaj palo reviste se kane tepruar akoma ca “terroriste islamike” te tjere, qe te fyer (vazhdimisht) ne ndjenjat religjonare te tyre, sot a neser do te hakmerren prape ndaj “terroristeve verbalo-vizive” te asaj reviste te shitur tek dreqi!

  Reply to this comment
 9. Darius January 13, 18:12

  A ju marte profetin tuaj qe se ka pare njeri…….ju keni pjerdhur!!!
  Ju ka ngel ne goje,2 miliarde,ndjenja,bla bla bla,pse nuk thoni 2 miliarde prapanike,vetem forca centrifugsle i mban ne kete toke?!!!
  Na ngrihen dhe ca qurrashe qe pretendojne qe jane Skipetare,te kthyer ster ster ster gjysherit e tyre me PERDHUNIME FAMILJARE,ne myslymane e na cajne rroten e K…,kur Shqipetaret kane qene nje popull pagan.
  Ikni se na cate…K…..,beni sikur jeni prekur ju te mjere,kur Ju ne gjak asgje nuk ju lidh me Islamin,ose jeni ster ster ster niper te SPERMATOZOIDEVE TE PETDHUNIMEVE TE MEPARSHME….

  Reply to this comment
 10. shqiptar sharri. January 13, 20:17

  Darius,pordha qe i jep er krejt dynjas,apo botes!
  Ata,dimiliarde prapanika qe thue ti,jan shem me te perparuar sesa je ti qe flet shqipen dhe nae turpron kombin.
  Po,ta beje vetem nji pytje ore dardalec:algjbren kush e zbuloi?
  mos vall ti,dhe perndimi?
  Edhe,pse ka shum gjera qe nga ai popull musliman dhe shkenctar musliman kan zbulue,une vetem per kete algjebren te pyes.

  Reply to this comment
 11. davide January 13, 20:23

  fanno il loro mestiere: provocano. vedremo se i chiacchieroni sapranno mantenere la calma quando charlie hebdo pubblicherà vignette su gesù o sulla madonna. finchè la religione verrà usata come un mitragliatore, non ci sarà pace.
  amen

  Reply to this comment
 12. besa January 13, 20:31

  Fjale te tilla te turpshme, si te ketij Dariusi, nuk mund te shkruhen nga nje shqiptar.
  Edhe lirise se injorances duhet t’i vihet nje kufi ketu ne Dita, per te mos larguar lexuesit serioze.
  Mos na fyeni intgeligjencen tone me post te tilla vulgare.

  Reply to this comment
 13. arjan January 13, 20:37

  po ke pyet injorant si puna e Darjusit.

  Reply to this comment
 14. SuloKapedani January 13, 20:49

  Kjo do te thote se bota akoma ka prapambetje tè theksuar e cila perfundon nè ekstremizem fatal.Ne keto kushte duhet vetèpermbajtje nga Charlie Hebdo.Nè kushtet e mirèkuptimit koopertina nuk ka asgjè tè keqe por pèrcjell mesazh.

  Reply to this comment
 15. Arben January 13, 20:50

  HOMAZHE PER 2,500 CIVILET PALESTINEZE QE U THEREN SI DELE NGA IZRAELI PER 2 JAVE KOHE.

  Reply to this comment
 16. Dardan January 13, 21:18

  Tashi kete françuzat po e krujn vete kurrizin me keto gjera.
  Lejini rehat besimtaret te besojne ne profetet e tyre siç ate lejne rehat ateistet te mos besojne ne asnji fe. Ka plot figura`politike te gjalle qe ia vlen ti tallesh e kritikosh per veprimet qe bejne. Po asgje nuk behet pa shkak e pa nje prapavije te qellimshme te atyreve qe u intereson ti mbaje njerezit e perçare dhe ne konflikt te perhershem ne te gjithe boten.

  Reply to this comment
 17. lili January 13, 21:32

  Imamet e Frances dhane kete shpegim: mosvizatimi i figures te Profetit eshte detyrim vetem per myslimanet.
  Karikatura eshte pjese e kulturese franceze,edhe askkush nuk eshte i obliguam me blé keso revista!

  Reply to this comment
 18. Eskili January 13, 22:17

  Feja islame Ka ,emra teper te bukur Dhe si te tille kemi
  Mahmut,
  Mahmudije
  Karamahmudije ,
  Komentet vazhdojne…..

  Reply to this comment
 19. shkodra January 13, 22:30

  ooooo lili ku i ke gjet keta imam ti. lejohet me u tall me me profetin muhamet a. ata qe e inicun krimin po edhe ata qe e kryn e moren shperblimin. e keta qe po provokojen me keto turpet e tyre mose te mendojen qe jan ndryshe nga kafsha perkundrazi jan akoma ma te ulet. kushe mendon se lejohet tallja me pejngamber, a na lejojn te tallemi me nenat e tyre ose grat e tyre ose motrat e ta shohin a eshte liri e shprehjes

  Reply to this comment
 20. Darius January 13, 23:20

  O shqiptar sh(K)arri,une gocen tende me ferexhe nuk ta kam puthur……dhe mendimin tim nuk e komprimenton do ti me fyerje personale,se Allahun te vij ta tregoj dhe Aty ne currih ku je..pse nuk lexon dhe ate qe kam shkrujt dhe me siper o idiot,o te marrte algjebren Tende ty dhe te gjithe qe kane trute si ty o mbetje turqie ne trojet Ilire.
  Po ske faj ti,fajin e kane ata Zvicerianet,se juve ju duhet bere sic tha Hollandezi sot…..kush nuk do te shkoje te q….,Europa o idiot nuk eshte Arabi o Kavie dy thundrake.
  Toka ka Sekrete te shumta,ke degjuar ndonjeher per Dodonen o te q… Algjebren tende o shq(K)arri,po keni fat te mesoni ne EU,te hapnu syte se nga vini e ky do shkoni,po per ju……Aushvic eshte shume pak se i rendoni tokes kot.

  Reply to this comment
 21. Darius January 13, 23:57

  Ky eshte pikerisht mentaliteti anadollak qe shqiptaret trashegojne ca nga osmanet, ca nga sistemi komunist i Enver Hoxhes, qe e mori ate trashegimine osmane dhe e ktheu ne komuniste. Vetem nje shtet si Turqia apo Korea e Veriut apo Shqiperia komuniste nxjerr ligje qe denojne me burg nje njeri qe nuk ka respekt per “baballaret e kombit”. Njeriun njeri e ben liria, liria per te menduar lirshem e per te shprehur lirshem ate qe mendon.

  Asnje populli e asnje vendi nuk i ka ardhur e keqja nga fjala e lire, perkundrazi, e keqja i ka ardhur kur u mohoet fjala e lire njerezve. Hidhi nje sy Shqiperise komuniste qe vrau e preu gjithe inteligjencen e vendit vetem se guxonte te ngrinte zerin e mendonte ndryshe, se politikat e atij sistemi ishin te gabuara per popullin e vendin. Tre breza shqiptaresh u rriten me indoktrinimin komunist ku asnje shqiptar nuk ishte i lire te mendonte lirshem apo te shprehte lirshem ate qe lexonte, por vetem perseritnin si papagaj “mesimet e Partise e shokut Enver” qe i mesuan nga “Veprat e shokut Enver”.

  Hidhi nje sy Turqise qe eshte shteti i vetem demokratik musliman i botes, qe duhet te jete model per mbare boten islamike. Ju preu njerezve sherbimet e Google (youtube + gmail) pasi Google refuzonte te hiqte nga Youtube video te hedhura nga vete qytetaret turq qe nuk ishin dakord me qendrimet e politikat e Kemal Ataturkut. Hidhi nje sy rrugeve te “botes arabe” ku njerezit nuk gezojne te drejten te ngrejne zerin e protestojne kunder qeverive e monarkive te tyre, por jane te lire te protestojne vetem kunder “zoinisteve” dhe “amerikaneve miq te zoinisteve”. Dhe koha per ta qendron ne vend numero, asgje nuk ndryshon ne jeten e tyre, asnje problem shoqeror nuk merr zgjidhje, por injorohet dhe kthehet ne mllef te brendshem te popullsise. Popuj te ndrydhur qe nuk gezojne as esencen elementare te njeriut: lirine e fjales.

  Nje shoqeri qe nuk ka lirine e fjales, eshte nje shoqeri e vdekur, nje shoqeri pa ide pasi askush nuk denjon te shprehi ide te reja qe sfidojne idete e vjetra. Dhe ajo shoqeri nuk do te beje perpara po do te mbahet gjithmone peng nga e kaluara e saj.

  Karikaturisti, shkrimtari, artisti, gazetari, e secili prej nesh, nuk duhet te kete asnje forme censurimi ne shprehjen e asaj qe mendon, qofte kjo nje mendim per nje te gjalle, qofte kjo nje mendim edhe per nje person te vdekur qe nuk jeton me. Bukuria e lirise se fjales eshte qe edhe ne ato raste kur dikush abuzon me lirine e fjales dhe ben dicka etikisht e moralisht te pahijshme, dalin qindra e mijera qytetare te tjere qe ne lirine e tyre te fjales, i kundervihen duke i bere te qarte se nuk pajtohem me mendimin tend, dhe ja pse ky mendimi yt eshte i demshem per shoqerine tone. Dhe ne kete menyre, fale ketij debati publik, gjithe shoqeria emancipohet dhe krijon nje koncensus per problemet me te cilat perballet ne cdo epoke dhe kohe.

  Ke miliara muslimane ne bote qe ende nuk kane fituar lirine e fjales si njerez, dhe ne vend qe te flasin si njerez, me gojen e tyre, ne emer te tyre flasin turmat e diktatoret e monarket qe i drejtojne ato turma jo si njerez por si bageti. Dhe kjo eshte zemra e problemit: bota ka nje problem me boten islamike qe prodhon terrorizem si ky qe sapo pame ne Paris, por ky nuk eshte problemi i madh. Tek e fundit, bota perendimore i ka te gjitha mjetet per te mbrojtur e luftuar fenomenin. Por ajo qe e ushqen kancerin e terrorizmit islamik, nuk eshte trupi i botes perendimore, eshte trupi i botes islamike. Dhe per aq kohe sa bota islamike nuk ngre zerin e nuk e izolon, lufton e shkaterron kete kancer brenda trupit te saj, bota nuk ka per te gjetur paqe dhe syte e veshet kane per te na degjuar masakra me te medha se keto qe po na degjojne sot.

  Reply to this comment
 22. shkodra January 14, 00:00

  o ti shka e nxer qka ki ne zemer se mu me fjalet e tua sum bane kuregjo. kure po te dhem ty po kecen e kure ofendohen tjeret kenaqesh se te konvenon. qe te intereson mu njoftu ska problem ta shofe burrnin

  Reply to this comment
 23. noris January 14, 00:25

  drejtesia u vu ne vend per gazetaret e vrare, e gjithe bota i respektoi por veprimi qe ata po kryejn sot tregon se nuk i paskan merituar gjithe ate vleresim pasi po e perkthejne ne biznez

  Reply to this comment
 24. JOY -72 January 14, 00:32

  o dari-us qetesohu merr fryme edhe relaksohu,,,,,kur shan shqiptaret ne radhe te pare ti inteligjent ke shajt veten tate apo je grek ti qe shan ?????? persa i perket fese nese je ateist nuk i detyron te tjeret te mendojne si ti sikunder edhe ata qe besojne ne fe te ndryshme te detyrojne ty te besosh ne fe,,,,, beson apo nuk beson ti ne zot osht problemi yt personal,,,,,po mos na u hiq mo francez se ata francezet e leshit,,,,,,,historia gjithmone eshte manipuluar sepse e ka shkruajtur fituesi jo asnjanesi e kupton ?????? vrite pak mendjen me shume meqe ditke per dodonen edhe fute logjiken ne pune mos merrr vrull si greket,,,,,,,,,,ndersa sa i takon aushvicit i lumte bytha atyre cifuteve qe si dogji hitleri,,,,,,se kane bere edhe bejne masakra 100 here me shume se sa hitleri po vrasin e bombardojne me F-17 ne mes te dites me mijra palestineze dhe ku osht solidarieteti nderkombetar ??????? humaniteti qe e reklamojne me shume deshire keta francezet humaniste,,,,,!!!!!!!! politika osht loje shume e qelbur dhe cdo gje nuk vjen rasteshit por eshte pergatitur ne detajet me te vogla packa se ashtu ta servirin sikur ndodh rastesisht,,,,,,ndersa boten e komandojne cifutet bastarde keto perfundime do kemi,,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!! (lexo me shume per urdherin e ri boteror)!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 25. D O K L E A T I January 14, 03:40

  JU LUTEM EDHE TEK JUDOKRISTENIZMI NE DHJETE URDHERIMRT E TEN ZOT URDHERI I DYTE THOTE:

  ” MOS E MERR EMRIN E TEN ZOT, PER GOJ BOSH E PA NEVOJ”

  KEJO GAZETE BERI KARIKATURA EDHE PER TE KRISHTERET

  Reply to this comment
 26. pro.... January 14, 09:10

  ..Pjesemarrja e Netanjahut ..eshte domethenese ne Paris..dhe revolten e Erdoganit une e konceptoj si nje paralajmerim ne lidhje me kete pjesemarrje…Uroj te jem gabim.

  Reply to this comment
 27. January 14, 10:59

  Vete myslimanet nuk e lejojne as foton e Profetit dhe jo me karikaturen , atehere pse duhet me lozur me ndjenjat e 2 miliard myslimaneve. Jo me kot gazetat dhe televizionet me prestigjoze ne bote(CCN,BBC,AL JAZERA etj) nuk do e publikojne kete numer reviste dhe asnjehere kete reviste kur ne te do kete blasfemi . Qe keta gazetaret po e krruajne me gjethe fiku kjo nuk vihet ne dyshim , por pavaresisht kesaj vrasja nuk ka justifikim .
  V.O. Shoh dhe lexoj shume shkrime qe bejne blasfemi te mirefillt(megjithate mas qafe e kane). Nuk e kuptoj ju si staf dhe si gazete pse i botoni,mos u beni kollone e peste? Pse beni lojen e ca ndyresirave greke apo sllave ku i njeti person shkruan disa here me emra te ndryshem duke u munduar te fuse perçarje fetare? Ça bene SHISH? Ça bene qeveria ?

  Reply to this comment
 28. Darius January 14, 11:28

  o Joy-72,Ajo masoneri ca si puna e Ketyre,i quan Goje qe ushqehen Kot.
  Dodona eshte permendur si rrjedhe llogjike e shkrimit,po ju aq kuptoni e aq shprehni,ai qe ka info arrin te kuptohet ca thuhet jo bla bla bla….
  Mendimet e mija jane te miat,dhe une ste thash pelqeji Ti e ca si puna jote………
  Skllever e bij Sklleverish………kete e ka thene F.Noli jo une…
  hajt tung.

  Reply to this comment
 29. Christ January 14, 11:44

  Bravo Charlie Hebdo! Bravo per kurajon.
  Nuk mund te jetohet i gjunjezuar.
  Liria e shprehjes eshte e shenjte, nuk eshte Feja!
  Rrofte Liria,poshte obskurantizmi!

  Reply to this comment
 30. shqiptar sharri. January 14, 12:38

  or,dariusi,pa brek,ti e tregove veten me injorancen e dallkaukve qe jan baballaret e tu,ballistozogistet,me fyrjen qe bene per gocen time si nji rugac i rugve te jevgve te dursit.
  Ti,je ka bene komente dhe gjitha komentet jan vetem urrejtje dhe ofendime per njerez te vdekur,dhe ti pizeven me tregon mua dhe komentusve moral o’njeri shpirtzi.Jam,ne zvicer dhe ate,shum e shum vite,or ti je dhe dote ngelesh brekdhjer,kurse po te mundish eja kendej nga une dhe ta tregoi une sesi ti puthish bythen time apo,apo ma mir trapin tim mos e ke ma per shpirti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim