Projekti i Pyllit Orbital, nënshkruhet marrëveshja e financimit me Kooperacionin Italian

January 8, 2018 13:47

Projekti i Pyllit Orbital, nënshkruhet marrëveshja e financimit me Kooperacionin Italian

Projekti ambicioz i Bashkisë së Tiranës për Pyllin Orbital, i cili do të rrethojë kryeqytetin me një brez të gjelbër me 2 milionë pemë, ka gjetur mbështetjen edhe të agjencive të njohura financiare. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe Drejtori i Kooperacionit Italian, Nino Merolla, nënshkruan sot marrëveshjen e bashkëpunimit për financimin e të gjithë projektit të Pyllit Orbital për gjelbërimin e 23 zonave të ndryshme në kryeqytet, duke zgjeruar hapësirat e gjelbra për qytetarët e Tiranës dhe kontribuar për një mjedis më të pastër.

Kryebashkiaku Veliaj theksoi se falë këtij financimi, deri në vitin 2030, Tirana do të ketë 2 milionë pemë të reja. “Jam shumë i lumtur sot që bashkë me ambasadorin italian dhe me drejtorin e Kooperacionit italian kemi firmosur një marrëveshje për Pyllit Orbital të Tiranës. Është një projekt që e kemi pasur ëndërr, një dëshirë shumë të madhe pas përfundimit të Planit Urbanistik të Tiranës, por tani ka ardhur koha që ta bëjmë realitet. Po bëjmë realitet disa nga projektet bazë, por ideja që do t’i mbijetojë mandatit tonë në bashki, por ndoshta edhe jetës sonë, është ajo e Pyllit Orbital. Ndaj jam shumë entuziast që me ndihmën e Kooperacionit italian sapo kemi firmosur financimin për projektin e Pyllit Orbital, e cila do të prodhojë rezultate konkrete të 23 zonave që do të gjelbërohen falë këtij projekti”, tha Veliaj.

Teksa renditi një sërë projektesh të rëndësishme mes Bashkisë së Tiranës dhe disa qyteteve italiane, Veliaj nënvizoi se nënshkrimi i kësaj marrëveshje është një tullë mbi një raport fantastik që Shqipëria ka me Italinë, por sidomos Tirana me qytetet italiane, duke sjellë përfitime për qytetarët.

“Kjo marrëveshje është në vijim të marrëdhënieve fantastike të dy vendeve tona, por sigurisht të qytetit të Tiranës. Me një kompani publike mes Bashkisë së Tiranës dhe Bashkisë së Veronës pastrojmë qytetin, në bashkëpunim me qytetin e Firences do të kemi biçikletat dhe korsitë e biçikletave, me Bashkinë e Milanos dhe arkitektë milanezë kemi bërë planin urbanistik, me puliezët jemi duke punuar në fushën e ujit. Kjo e sotmja është një tullë mbi një raport fantastik dhe ideal që Shqipëria ka me Italinë, por sidomos Tirana me qytetet italiane, nga e cila ka buruar dhe gjithë ky bashkëpunim, që po përkthehet në mënyrë ditore, në të mira publike, në përfitim të qytetarëve”, deklaroi Veliaj.

Projekti për Pyllin Orbital parashikon shtimin e gjelbërimit jo vetëm në periferi të qytetit, por njëkohësisht edhe brenda zonave urbane. “Mezi pres që pasi kjo firmë të hyjë në fuqi, të fillojmë kontraktimin e atyre që do të na prodhojnë projektin dhe besoj që deri në vitin 2030 do të kemi në qytetin e Tiranës më shumë pemë se ç’kemi trashëguar kur e morëm detyrën në këtë qytet. Jo vetëm në periferi ku tashmë kemi filluar, por edhe në zonat urbane të Tiranës, do të jetë produkt i këtij financimi të Kooperacionit italian për të cilin unë jam shumë mirënjohës”, u shpreh Veliaj.

Kreu i Bashkisë ftoi qytetarët dhe institucionet e ndryshme private dhe shtetërore që t’i bashkohen kësaj nisme, duke kontribuar për mbjelljen e pemëve të reja, ndërsa shprehu bindjen se deri në fund të sezonit të mbjelljeve këtë vit, Tiranës do i jenë shtuar mbi 100 mijë pemë. “Duke mbjellë përditë dhe duke mbajtur këtë ritëm për sa kohë që zgjat ky sezon, unë them se do të kemi arritur ambicien tonë për këtë vit. E di që ka shumë mënyra sesi gjërat mund të bëhen më mirë, por besoj që mënyra më e mirë nuk është duke kritikuar, por duke bërë diçka konkrete. Nëse kanë një ditëlindje, nëse kanë një përkujtim, nëse kanë një aktivitet familjar, mënyra më e mirë për ta shënuar atë datë është duke mbjellë një pemë”, deklaroi kryebashkiaku.

Drejtori i Kooperacionit Italian, Nino Merolla përgëzoi kryebashkiakun Veliaj për punën e bërë deri më tani dhe siguroi se përmes kësaj marrëveshje financimi, hidhet një hap i ri në konsolidimin e miqësisë midis dy vendeve. Merolla u shpreh se realizimi i këtij projekti do ta transformojë Tiranën në një qytet modern europian, duke e shndërruar në shembullin më të mirë se përmes punës këmbëngulëse, arrihen rezultate të larta.

“Me këtë marrëveshje, hedhim një hap të ri në konsolidimin e miqësisë midis dy vendeve dhe jemi shumë të lumtur që të kontribuojmë në këtë plan gjelbërimi të Tiranës. Jemi shumë të lumtur që jemi krah për krah Bashkisë së Tiranës për transformimin e qytetit, një transformim që të gjithë tashmë e vëmë re. Jemi të kënaqur që do punojmë së bashku, në realizimin e këtij projekti, nga i cili do të ketë shumë të mira Tirana dhe do të ketë shumë të mira bashkia, gjithë qytetarët, për ta transformuar Tiranën në një qytet modern, europian dhe që do të jetë një shembull i cili do të tregojë se si me punë këmbëngulëse, me punë të mira, arrihen rezultate të larta. Një kompliment për Kryetarin e Bashkisë dhe për të gjithë stafin e bashkisë që punon për këtë qëllim”, theksoi Merolla, Drejtori i Kooperacionit Italian.

January 8, 2018 13:47
Komento

6 Komente

 1. rrem vogli jr. January 8, 14:00

  a ka vlere ky financim ????
  eshte para e falur apo kredi ????
  ne se kredi kujt I eshte dhene kjo kredi dhe eshte aprovuar nga pala kredi marrese ?????

  Reply to this comment
 2. Alex January 8, 15:01

  Gjysmat do thahen qysh vitin e pare. Duhen para të tjera shtesë. Vitin e dyte u thane 40%. Duhen para. Paguaj bashkia. Pylli nuk do mbaroj kurre së perfunduari. Dhe bashkia do rrisi taksat se do paguaj mbjelljen e pyllit. Ju nuk jeni idjot. Ju jeni hajdut profesionist me. Ligj.

  Reply to this comment
 3. Drejtesia January 8, 15:28

  More krietare qe beni mire me gjelbrimin kjo eshte afer mendjes,por per kete punera prish e “nderto”pra grabit sa je ne pushtet,kush do te pergjigjet,apo u martu lala,t’i bime gjithe nga nje here;thote populli? Po per kete pllane goxha me fitime,nuke kishte specialiste shqiptar qe ju vazhoni si nana-berisha duke ju drejtuar Italise si vend ku lindi dhe nuke po shkulet mafja e etur tashme dhe per leket shqiptare?Turp dhe bashkefajesi sebashku.O velijovic te trupetosh grabitjen e rradhes si sukses nuku eshte padije por bashkejetese me djallin aqe demostrativ sa dhe vete Enver Hoxha nuke do ta kish injoruar, por ndeshkuar si vazhdimesi e grabitjes se paftyre te rradhes se dobicerve te palles marksiste-leniniste e nazifashiste.Mjaft eshte MJAFT.O velijavic,nuku be deti kos qe te gjithe te marrim luget.Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakalu drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI,USA dhe BE-ja.

  Reply to this comment
 4. Lili January 8, 16:31

  gjeni sipas fotografise kush jane shqiptaret e kush italianet: kur italianet vendosin kravate ,hallabakete e albanistanit qe per veshje mathje shpenzojne mija e mija euros neper butiket e botes, e kane per mburrje me dale kishe te ‘thjeshte’ sikur te ishin ne pushim kur shkojne ne zyre..

  Reply to this comment
 5. profesori i gjuhes shkipe ,tu gjujt gabimet online January 8, 19:50

  Nuk quhet “pylli -orbital” jo jo jo por ,

  pilli oval

  Reply to this comment
 6. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djallit. January 9, 00:15

  Deri me sot dy figura pushtetaresh perdhosin etiken zyrtare nga fuqia e pushteteve dhe injoranca e tyre,njeri krieminister dhe tjetri kriebashkjak,pra dyshja rama-veija.Turp per ju ,por me turp eshte per ata qe ju servilosen apo ju takojne ju o mbetije te jashteqitjes shqiptare.Dridhuni e perdridhurni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,doni apo nuke doni ju velija-vicer e rama-vicer e cier,apo basha-vicer,meta-vicer e ju o berisha-vicer e hicer,Drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI,USA dhe BE-ja.Besoni nje here te vetme ne jete qe ZOTI t’u meshiroje.Kohes se pordheve me rigon nga fuqia e pushteteve i shkoje vapa me gushtin;thote populli qe ne shumice ju nxori te dhejere, por”krenare”ne zgjedhjet e fundit parlamentare,dhe kjo ju kujtohet,se ju tronditi aqe shume sa i mbushet ne unanim kutite e voitimit si qyqet e nates,por perfundimi perseri te dhere,por”krenare”.Mjaft eshte MJAFT.Po vjen minuti qe ju ti zbathni breket,e leket,se dollaret e USA-s dhe eurot e BE-se ju kurre nuke mund ti gezoheni,apo trashigoni,apo jetuar ne luks,si te pabreke qe ju la dita dhe miljonere ju ngrysi nata, se ato dollare e euro jane djerse e taksapaguesve amerikane e europiane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim