Prokopis Pavlopoulos zgjidhet President i Greqisë

February 18, 2015 19:57

Prokopis Pavlopoulos zgjidhet President i Greqisë

Prokopis Pavlopoulos është zgjedhur President i ri i Greqisë.

Kreu i ri i shtetit helen mori mbështetjen e 233 deputetëve, midis tyre edhe të Pasoku-t. Ndërsa kandidatura e N.Alivizatou siguroi 30 deputetë. 32 deputetë nuk ishin të pranishëm.

Pavlopoulos ka qenë deputet dhe ministër i Brendshëm i Partisë Konservatore. Ai zëvendëson në këtë detyrë Karlos Papulias.

64-vjeçari ka shërbyer në periudhën 2004-2009 në qeverinë e Partisë Demokracia e Re, tani opozita kryesore në vend.

Pavlopulos është profesor drejtësie dhe deputet, por ka një të kaluar të diskutueshme sa i përket periudhës si Ministër i Brendshëm, kur policia qëlloi adoleshentin Aleksandros Grigoropulos në 2008, vdekja e të cilit shkaktoi protesta të dhunshme në Athinë e qytetete të tjera në Greqi.

February 18, 2015 19:57
Komento

3 Komente

 1. Laveri February 18, 20:04

  Haleja me emrin Janulle na ngeli perseri ne shtepi ne Shqiptarve

  Reply to this comment
 2. KATHERINA DIE GROSSE February 18, 20:16

  Prokopis osht arvanitas 🙂 🙂 .
  Vet emni pro-kopis,qi mban e tregon qarte njiket gjo .
  nga paraqitja i ngjaka Prokop Murres tone 😉 por ne varjantin grek i lym me boj kpucesh
  pro-do me than ne shqip prrua,rrjedhje —
  kopis,do me than kok pis-
  Haj per hajr Presidentin gjitonja

  Reply to this comment
 3. sel dushku February 19, 00:37

  Edhe arabet jane me bjonda se ky presidenti

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin