Prokurorët e Sajmir Tahirit po presin të mbijnë provat,se prova s’ka!..

July 30, 2018 12:37

Prokurorët e Sajmir Tahirit po presin të mbijnë provat,se prova s’ka!..

Ka që nuk e dinë,
u’a them unë-or mik,
Sajua ka shtëpinë,
pranë Kopshtit Botanik!.

Shkojnë prokurorët,
çdo ditë-që pa gdhirë,
mbase ndonjë provë,
në Kopësht ka mbirë!.

Dhe ka goxha shpresa,
toka është e mirë,
ndaj edhe afatet,
tri herë i kanë shtyrë!.

Toka është e mirë,
nën syrin e Diellit,
prova në mos mbiftë,
do të bjerë prej qiellit!.

Çështja u pompua,
u bë goxha zhurmë,
po kundër Sajmirit,
s’u gjet asnjë gjurmë!.

S’u gjet asnjë gjurmë,
për ta implikuar,
ama-prokurorët,
janë të betuar!.

Janë të betuar,
pa fund do hetojnë,
në mos gjeçin prova,
një do ta sajojnë!.

E bënë Italinë,
zotrinjtë prokurorë,
njëlloj si të jetë,
rruga Tiranë-Vorë!.

Shpenzime pa fund,
more t’u ngjatë jeta,
bileta avioni,
hotele e dieta!.

Themi ne-u nis,
Kiçua në Kakos,
themi vajti shul,
dhe u kthye lloz!.

Tetëmijë faqe mbushur,
me përgjime plot,
po ja që Sajmiri,
s’implikohet dot!.

Në ditën e parë,
çoç kemi dëgjuar,
dhe që atëherë,
asnjë gërmë
s’është shtuar!.

Duket-socialistët,
aspak s’janë gabuar,
që “kokën e Sajos”,
nuk e kanë dorëzuar!.

Më mirë se at’herë,
po kuptohet sot,
se Ai do rrinte,
në burg fare kot!.

Do futej në burg,
për qejf të halldupit,
se janë prokurorët,
ushtarët e SHQUPIT!.

Afërsisht dy vjet,
kaluan-or qyq,
dhe çështja akoma,
s’është gati për gjyq!.

Tani përfundimi,
saktësisht po dihet,
po s’e dimë-hetimi,
dhe sa kohë do shtyhet!.

Prokurorët-fundin,
s’besoj që ta mbrijnë,
se provat s’janë presh,
që në kopësht mbijnë!

A.DUKA

July 30, 2018 12:37
Komento

13 Komente

 1. Mersin July 30, 13:34

  Arben kaq i sigurte je.? Po je poet i mire mor Ben, perse sajon te tilla bejte pa vlere.

  Reply to this comment
 2. REALISTI July 30, 14:45

  1000000… HERE TURP PER TY BEDRI
  1. MAKINA E MINISTRIT TE MBRENDESHEM NUK ESHTE PROVE.
  2. PATENTAT EMINISTRIT TE MBRENDESHEM ME 863.000 EURO NUK JANE PROVE.
  3.ZAGANI NU ESHTE PROVE.

  PO ME THUAJ O I MADHI BEDRI CFAR QUAN PROVE TI.

  Reply to this comment
  • shqipe July 30, 17:44

   ok,oREALISTI,ok… Poqese qenkan provat,perse s’po e bejne gjyqin,shkuan 2 vite,dhe sa te tjere do shkojne?

   Reply to this comment
 3. ela July 30, 14:59

  O ketij i paska rene dielli ne koke.

  Reply to this comment
 4. Syrja Qarri July 30, 15:22

  Po mire, e marrim keshtu si thua.
  Por atehere, Perse pa prova, Rama , qe eshte me i mencuri, me i zoti, me i drejti, me i …… e shkarkoi dhe e sikterisi nga partia?
  Atehere Rama qenkerka me keq se ata prokuroret qe ti, bajge, kerkon t’i tallesh me vargjet qe vijne ere shurre.

  Reply to this comment
 5. N.V. July 30, 15:46

  Syrja Q o r r i, (Qarri)
  Ke tru ne koke ti, apo ke kashte?!
  Nuk e kupton qe Rama eshte i detyruar ta liroje nga funksionet per sa kohe me te merret drejtesia…
  Per tu habitur,
  ju shqupisteve,
  ose ju ka rene dielli ne koke,
  ose u ka pshurrur trute Monstra…
  Llogjika qe perdor Arben Duka eshte brilante,
  per sa kohe qe per ish ministrin nuk jane paraqitur fakte edhe pse drejtesise iu krijuan te gjitha kushtet ta hetonte…
  Era shurre,
  or Gomar Qorr, vjen ti
  ti or bajge!…
  ( qellimisht te jam drejtuar me vokabularin tend, ta kuptosh cfare shkruan, mbase e ve trurin ne levizje, ne se ke ca gram tru…)

  Reply to this comment
  • emigrant July 30, 18:08

   Pa tru je ti.
   Rama e perjashtoi Tahirin nga grupi parlamentar i PS-se.
   https://telegrafi.com/saimir-tahiri-perjashtohet-nga-grupi-parlamentar-ps-se/

   Kjo nuk u be “per t’i hapur rruge hetimeve”. Te qenit anetar i nje grupi parlamentar nuk i pengon hetimet, sepse edhe mbasi Rama e perjashtoi nga grupi i PS-se, Tahiri serish ishte deputet pasi mandati i deputetit eshte individual. Me vone Tahiri e dorezoi vete mandatin e deputetit
   https://telegrafi.com/saimir-tahiri-dorezon-mandatin-e-deputetit/

   Dy gjera ka ketu, ose Rama e perjashtoi nga grupi parlamentar dhe gjithe funksionet e PS ngaqe beson se eshte i inkriminuar. Ose Rama e beri “shokun e armeve” koke Turku duke ja hedhur ne goje prokuroreve te Saliut.

   Reply to this comment
   • N.V. July 31, 04:11

    Edhe nje here per ty Qorri…,
    Që na ke dale si emigrant i pamvarur,
    por qe kuptohesh qe i bie fyellit te xha Saliut….
    Mè lart eshte shkruar te zeze mbi te bardhe:
    “…Perse pa prova Rama e shkarkoi, e sikterisi nga partia?….
    Ta kesh te qarte or truderr:
    Rama nuk mbledh prova, PS dhe Rama i thote drejtesise: ja ku e keni Tahirin, po keni prova denojeni….!
    Jo si Saliu qe nuk i ka leshuar kurre ata qe jane akuzuar!
    Hetimin e Tahirit e kane kerkuar edhe Ambasada.
    Por deri tani nuk kane gjetur fakte.As makina e shitur, as llafet e pazarit te kontrabandistve nuk sjellin deshmi te plota qe te bindin drejtesine.
    Por ju vuvuzelat e Saliut doni me
    ÇDO KUSHT TE FUSNI PYKA MIDIS RAMES DHE ISH MINISTRIT,
    TE GRINDEN ATA, QE TE NGRONI DUART NE ZJARR JU SALIZINJT….
    Kjo duket shume qarte, ne aludimet tuaja.Kete e kupton edhe Maçoku im…

    Reply to this comment
    • emigrant July 31, 11:53

     Or maloku N.V, se dukesh nga intelekti i ulet qe je kokerr maloku.

     Drejtesia funksionon mbi parimin e prezumimit te pafajsise, qe do te thote se nese dikush te akuzon, kjo nuk perben arsye per t’u penalizuar ne cfaredolloj menyre, sepse per sa kohe akuza nuk eshte provuar konsiderohesh i pafajshem.

     Keshtu qe kur Rama e perjashtoi Tahirin nga gjithe funksionet ne PS, e penalizoi padrejtesisht, dhe pedrejtesia eshte e kunderta e drejtesie.

     Rama ose e di qe ka fakte per ta inkriminuar Tahirin dhe duke e parashikuar qe s’ka per te dale i palagur i lau duart nga ai nje ore e me pare. Ose ju bashkua edhe vete bandes se Saliut duke e prezumuar Tahirin fajtor.

     Ky ishte thelbi i mesazhit te meparshem qe e shtjellova ne menyre te tille qe edhe nje femije mund ta kuptoje, po t’i nuk ke as intelektin e nje femije se nje cope mishi me dy sy je.

     Dhe une nuk jam Syrjai sic mund ta verifikojne redaksia e Dites nga IP-ja, por kjo s’ka shume rendesi.

     Reply to this comment
  • Tap Topi July 30, 19:35

   Kronikë në… gomone

   Një militaruci partiak,
   Të shitur kokë e këmbë,
   Veç rroçkat i besojnë,
   O të krypsha mëndtë !

   Gomonja prap u kap,
   Sot nga italianët,
   Mavri pse dërdëllit,
   Njëlloj si salisjanët !

   Një gjysëm ton “dahon”,
   Pepinot sekuestruan,
   Prodhimet e fshatarit,
   Në të s’ëmës shkuan !

   Në të s’ëmës shkuan,
   Siç shkuan tash nga hera,
   Pisllëqet rilindjote,
   Kutërbojnë nga era !

   Reply to this comment
 6. Mark .U.K July 30, 16:28

  O poetaruc servil partiak,vetem droga qe u miedh ne Shqiperi eshte mjaftushem si ai te jete mbrapa hekurave.Plus oficeret e larte qe jan gjoja ne arrati o spiuni i deges.

  Reply to this comment
  • nje vezhgues i drejte July 30, 21:40

   Mark Ujku , ç’do te thote fjala “miedh” ne gjuhen shqipe dhe ku e ke gjetur , ne cilin fjalor ? Ti je nje ANALFABET ! Po te isha si ti , kurre nuk do te merrnja guximin te shkruanja e te turperohesha publikisht , po ti je i pa cipe e i pa turp .

   Reply to this comment
 7. sapa July 30, 19:55

  Po lereni te shkretin te fitoje ndonje lek me vjersha,fundja e fundit nuk po ben korrupsjon !Po ndihmon pak partine dhe kush e beson eshte vete fajtor.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*